Poslanec Rudolf Huliak žiada doplniť do názvu klubu SNS aj svoju Národnú koalíciu a oznámil, že na post predsedu parlamentu podporia kandidáta Hlasu. Andrej Danko následne označil Huliaka za hulváta a zradcu. Rozkol v klube SNS však zatiaľ koalíciu o hlasy nepripraví.
Najväčším a pre slovenské zdravotníctvo kľúčovým nemocniciam hrozí kolaps. Lekárske odborové združenie eviduje 2 635 výpovedí lekárov zo služieb, môžu sa k nim pridať aj tisícky sestier. Výpoveďami hrozia, lebo vláda Roberta Fica im chce znížiť medziročný rast platov z takmer desiatich na tri percentá.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Dankovi sa vlastný klub vymyká z rúk. Huliak zradil a spáchal malú neveru, vyhlásil
- Nemocniciam hrozí kolaps. Odborári majú takmer tritisíc výpovedí lekárov
- Izrael nemusí vedieť, kedy prestať. Odveta z Iránu na seba nenechala dlho čakať
- Kamenický by rád zdanil bohatých. Ukázal ďalšie zmeny balíčka
- Vyše hodiny o nej nik nevedel. Ležala v lese v bezvedomí. Zachránili by Furrerovú vysielačky?
- Sexy nie si a mladá a krásna si už bola. Pamela Anderson si zvykla na to, že ju spochybňujú
Dankovi sa vlastný klub vymyká z rúk. Huliak zradil a spáchal malú neveru, vyhlásil

Predseda SNS Andrej Danko po týždňoch otvoreného súboja so svojím koaličným partnerom Hlas už zvádza boj aj vnútri vlastného poslaneckého klubu. Jeden z najdôležitejších strojcov úspechu SNS v parlamentných voľbách v septembri 2023, Rudolf Huliak, nečakane oznámil, že odteraz bude vystupovať pod samostatnou značkou Národnej koalície, čo je strana, ktorej je predsedom.
Zároveň sa dištancoval od SNS, čo chce zdôrazniť aj tým, že od Danka žiada premenovať názov ich poslaneckého klubu z „Klubu SNS“ na „Klub SNS-Národná koalícia, Nezávislí kandidáti“. Huliak však Danka najzásadnejšie zasiahol tvrdením, že na post predsedu parlamentu podporí kandidáta Hlasu. SNS sa oň pritom s Hlasom prie už viac ako päť mesiacov.
„Som z toho šokovaný,“ vyhlásil Danko po Huliakovom vystúpení. „Dnes som pocítil zradu Rudolfa Huliaka,“ dodal a nazval ho „agresívnym hulvátskym človekom“. „Ak by som to prirovnal k životu, je to taká malá nevera,“ pomenoval Danko Huliakovo konanie.
V situácii, keď Robert Fico disponuje v parlamente dosiaľ najtesnejšou väčšinou zo všetkých jeho doterajších koalícií, by stratená podpora troch poslancov okolo Huliaka znamenala ohrozenie prijatia akýchkoľvek zákonov presadzovaných vládnou koalíciou. Huliak však vyhlasuje, že s poslancami Ivanom Ševčíkom a Pavlom Ľuptákom klub SNS neopúšťajú a Ficovu vládu budú naďalej podporovať.
Huliak robí politiku: Ak sa veľká väčšina fragmentovanej slovenskej spoločnosti dokázala zhodnúť aspoň na niečom, tak to mohla byť túžba, aby niekto Andrejovi Dankovi politicky struhol poza uši a vysvetlil mu jeho skutočnú relevanciu. Už sme aj strácali nádej, keď tu zrazu prisvišťala jedna štipľavá z nečakaného smeru, píše Peter Tkačenko.
Nemocniciam hrozí kolaps. Odborári majú takmer tritisíc výpovedí lekárov

Najväčším a kľúčovým nemocniciam vrátane Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach či Fakultných nemocníc v Trnave alebo v Prešove hrozí, že v popoludňajších a nočných hodinách nedokážu poskytovať komplexnú starostlivosť. Lekárski odborári ku koncu septembra narátali 2 635 výpovedí doktorov zo služieb.
Situácia sa môže ešte zhoršiť, ak výpovede podajú aj sestry. Až takmer 20-tisíc z nich má viac ako 50 rokov, a tak nemusia podľa zákona slúžiť po pracovnom čase. Výpovede zo služieb môžu dať aj zo dňa na deň, platí to aj pre lekárov.
Lekári a sestry hrozia výpoveďami, lebo vláda Roberta Fica im chce znížiť medziročný rast platov z takmer desiatich na tri percentá. Zvýšenie platov si presadili v memorande, ktoré podpísali v roku 2022 s vládou Eduarda Hegera. Zdravotníkom tiež prekáža, že ich vládni predstavitelia ignorujú.
Môže sa stať, že zdravotníci nenastúpia do služieb práve v deň, keď koalícia schváli v parlamente svoj konsolidačný balíček. Pri výpovediach zo služieb nie je nutná dvojmesačná výpovedná lehota.
V krátkosti z domova:
- Ako prebiehal zánik NAKA: Denník SME hovoril s viacerými policajtmi, ktorých sa zánik NAKA priamo dotkol. Z podoby chaotických zmien a z prístupu vedenia sú šokovaní a znechutení. Nielen pre dosah na nich samotných, ale aj pre nedodržiavanie predpisov či následky na vyšetrovanie prípadov, na ktorých donedávna robili.
- Rozhovor s policajtom Juhásom: Policajt Martin Juhás skončil po zrušení NAKA na obvodnom oddelení v Leviciach, kde mu pridelili agendu vhodnú pre nováčikov. Po dvadsiatich rokoch v polícii dostáva takmer minimálnu mzdu a po postavení mimo služby sa ocitol prakticky v domácom väzení. V rozhovore pre SME hovorí, že napriek všetkému z polície neodchádza.
- Kollárove byty zamrzli: Štátom podporované nájomné byty sa zrejme nebudú stavať systémom, ktorý presadila strana Sme rodina. Návrh sa nepozdáva Európskej komisii, čo verejne pripustil premiér Robert Fico. Zásadný problém je, či zaradenie nájomného bývania do sadzby päť percent je v súlade s európskou legislatívou.
Izrael nemusí vedieť, kedy prestať. Odveta z Iránu na seba nenechala dlho čakať

Izraelské vojská vstúpili do južného Libanonu, no zatiaľ nebojujú „tvárou v tvár“ s bojovníkmi šiitského hnutia Hizballáh, vyhlásil hovorca izraelských ozbrojených síl Daniel Hagari.
Dodal, že Izrael je pripravený s Hizballáhom bojovať, ale že nechce vstúpiť do libanonskej metropoly Bejrút ani do ďalších miest na juhu Libanonu. Aktuálnu izraelskú operáciu odmietol nazvať „vpádom“ a trval na tom, že ide iba o cielený útok.
Ak sa Izrael snaží vytlačiť bojovníkov Hizballáhu od hranice, pravdepodobne sa ich snaží dostať za rieku Lítání, čo by bolo v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1701 z roku 2006, ktorá vtedy mala ukončiť vojnu medzi Izraelom a Hizballáhom v Libanone, no jej podmienky sa nikdy dokonale nenaplnili.
Irán je zatiaľ veľmi opatrný napriek tomu, že mu Izrael uštedril niekoľko ponižujúcich útokov. Z jej Osi odporu je najaktívnejší práve Hizballáh, ktorému už Irán naznačil, že prinajmenšom v aktuálnej fáze vojny je sám. Napriek tomu Iránske revolučné gardy na Izrael odpálili takmer dvesto rakiet. Podľa prvotných správ si útok vyžiadal jednu obeť na Západnom brehu a dvoch zranených v Izraeli.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Rusi mali dobyť Vuhledar: Ruské jednotky dobyli mesto Vuhledar, uviedli ukrajinské médiá s odvolaním sa na analytikov projektu DeepState. Oficiálne táto informácia potvrdená nebola. Opevnený Vuhledar, ktorý mal pred vojnou okolo 11-tisíc obyvateľov, dlho slúžil ako oporný bod ukrajinskej obrany na juhu Donbasu, ktorého úplné dobytie sa zdá byť hlavnou ruskou prioritou.
- Náročná situácia na fronte: Situácia na frontovej línii na Ukrajine je veľmi náročná, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské sily podľa neho počas nadchádzajúcich mesiacov musia urobiť všetko, čo je v ich silách v záujme dosiahnutia cieľa skutočného a spravodlivého mieru.
- Odvod nových vojakov: Ruský prezident Vladimir Putin nariadil odvod nových vojakov, ktorý bude prebiehať do konca roka. Dekrét vyzýva na vykonanie odvodu obyvateľov vo veku od 18 do 30 rokov, ktorí nie sú v zálohe a na základe federálneho zákona podliehajú odvodu v množstve 133-tisíc ľudí.
- Udávajú sa medzi sebou: Niektorí ruskí vojaci bojujúci na Ukrajine utiekli zo svojich jednotiek, čo viedlo na ruských súdoch v roku 2024 k rekordnému počtu prípadov dezercie a neoprávnenej neprítomnosti na vojne. Po úteku sa dezertéri bežne snažia ukryť u príbuzných a vyhnúť sa zajatiu - často neúspešne.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Izrael prekukol iránsky blaf
- The New Yorker: Čo znamená izraelský atentát na vodcu Hizballáhu pre Blízky východ
- The Insider: Deeskalácia prostredníctvom konfliktu: Hmlistá budúcnosť izraelskej kampane na zjednotenie Libanonu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Kamenický by rád zdanil bohatých. Ukázal ďalšie zmeny balíčka

Koalícia na poslednú chvíľu opäť menila to, ako bude vyzerať konsolidačný balíček. Výrazne viac zdaňuje lepšie zarábajúce firmy aj ľudí s vysokým príjmom. Naopak úľavu dáva energopodnikom či sociálnym podnikom.
„Ideme zdaniť bohatých,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický, keď prvýkrát ohlasoval konsolidáciu. Zdá sa, že nakoniec sa na nich vláda naozaj zameria, aby vykryla úľavy, ktoré si vyjednali iné sektory.
Vyplýva to z pozmeňujúcich návrhov, ktoré v parlamentných výboroch prezentovali Kamenický aj jeho štátny tajomník Radovan Majerský. Prišli s nimi len deň predtým, ako o návrhu začal rokovať parlament už v druhom čítaní.
Firemná daň veľkým podnikom stúpne na 24 percent, platiť to bude od zdaniteľného príjmu päť miliónov eur. Dnes platia všetky firmy daň z príjmu 21 percent. Ministerstvo ráta, že vďaka opatreniu získa 300 miliónov eur navyše.
V krátkosti z ekonomiky:
- Veža s bytmi v Bratislave: Cez víkend a sviatky sa z Plynárenskej ulice v Bratislave a jej okolia stávalo mesto duchov. Žila jednoducho len počas pracovných dní. V uplynulých rokoch sa lokalita začína meniť. Dôkazom je aj projekt spoločnosti Pressburg Tower Property, ktorá zmení známu kancelársku budovu, ktorú verejnosť pozná pod menom Pressburg Tower.
- Cena vodného a stočného: Situácia s potrubiami verejných vodovodov a verejných kanalizácií na Slovensku je podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví katastrofálna. Infraštruktúra za desaťročia nabalila investičný dlh presahujúci stovky miliónov eur. Úrad aj preto plánuje zavedenie dvojzložkovej ceny vodného a stočného, ktorá bude pozostávať z fixnej a variabilnej zložky.
- Investície z Kórejskej republiky: Na Slovensko mieria ďalšie investície z Kórejskej republiky. V rámci videa zo zahraničnej cesty počas návštevy tejto ázijskej krajiny to uviedol premiér Robert Fico. Malo by pritom ísť o investíciu z automobilového priemyslu a smerovať by mohla do regiónu Hornej Nitry.
Vyše hodiny o nej nik nevedel. Ležala v lese v bezvedomí. Zachránili by Furrerovú vysielačky?

Majstrovstvá sveta v cyklistike priniesli napínavé súťaže, tri medaily pre slovenských pretekárov, veľkolepý triumf Tadeja Pogačara, no okrem toho znovu pripomenuli akým nebezpečným športom cyklistika je a že bezpečnosť pretekárov je na nedostatočnej úrovni.
Počas MS zomrela juniorka Mariel Furrerová. Informácie o jej páde sa objavili dosť neskoro po pretekoch junioriek vo štvrtok. Na následky zranení zomrela o deň neskôr v Univerzitnej nemocnici v Zürichu.
Organizátori aj predstavitelia Medzinárodnej cyklistickej únie k prípadu neuviedli takmer žiadne podrobnosti, čo vyvolalo pochybnosti. Švajčiarske médiá však postupne rozkrývajú obraz toho ako k tragédii došlo a prípad vyšetruje polícia.
Okolnosti vyzerajú desivo. Furrerová totiž podľa všetkého ležala v lese vedľa trate nikým nepovšimnutá vyše hodiny a v bezvedomí ju našli až po skončení pretekov. Tieto okolnosti vyvolávajú otázky ohľadom zabezpečenia aj samotnej bezpečnosti. Medzi pretekármi sa ozvali hlasy, že aj počas majstrovstiev sveta by mali byť k dispozícii vysielačky, tak ako to je na pretekoch v priebehu sezóny.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Sexy nie si a mladá a krásna si už bola. Pamela Anderson si zvykla na to, že ju spochybňujú

Chcem byť dobrou matkou a získať Oscara, povedala vo svojom prvom rozhovore pre Playboy Pamela Anderson. Vyslúžila si za to nemálo posmeškov, v zábavnom priemysle nebola nikým iným len erotickou fantáziou a sexsymbolom. Za to, že pózovala nahá a stavala na svojej zmyselnosti, znášala verejné ponižovanie.
Dlho trpela tým, že vonkajší svet má o nej úplne iný obraz, ako sa videla ona sama, a že len málokto rešpektuje jej súkromie. Keď sa vo veľkom začalo šíriť uniknuté video z jej spálne, mnohí si dokonca mysleli, že za tým bola ona sama. Ešte aj sex s manželom chce speňažiť, vyčítali jej.
Vlani vznikol dokumentárny film Pamela: Príbeh lásky. Úprimne v ňom hovorila o tom, čo všetko jej v živote ublížilo, a o čom sníva. Ešte je čas žiť inak, vravela odhodlane. S inou kariérou, iným imidžom, v iných podmienkach. No keď dostala otázku, kto v skutočnosti je a ako sa má, nemala jednoznačnú odpoveď.
Na filmovom festivale v San Sebastiáne ju vítali ako veľkú hviezdu, ktorá neprišla len tak na návštevu. V súťaži bol film The Last Showgirl a ona v ňom má hlavnú úlohu.
V krátkosti z kultúry:
- Bittner bude viesť SNM: Anton Bittner bol k 30. septembru odvolaný z pozície povereného generálneho riaditeľa SNG, zároveň sa stal dočasne povereným šéfom Slovenského národného múzea. Ministerstvo kultúry vraj chce využiť jeho skúsenosti z krízového riadenia.
- Protest na hradoch a pamiatkach: Pomoc mešká a murárska sezóna je prerušená, archeologické a pamiatkové výskumy stoja, cez strechy zateká a nebudú opravené pred zimou. Aj preto vyvesilo tridsaťosem hradov a pamiatok čierne vlajky alebo symbolicky zhasnú osvetlenie na protest proti vedeniu ministerstva kultúry.
- Herečky a estetické úpravy: Francúzska herečka Josiane Balasco uznáva, že svoj vek - sedemdesiatštyri rokov - prijíma trochu lepšie ako iné kolegyne. Nikdy nedostávala úlohy osudových žien, takže nemusí smútiť, že jej ich prestali ponúkať. No aj tak nechápe, ako môže tak veľa herečiek podstupovať estetické zákroky.
Aréna

Z každého vášho milodaru si vláda vezme transakčnú daň. Opakovane. Predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií Marcel Zajac v Aréne hovorí o najhoršej atmosfére pre neziskový sektor v ponovembrových dejinách.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Rakúšania si zvolili stranu, ktorá rokovala s Talibanom o deportácii
- Vizita: Nie je kalória ako kalória. Čím menej vysokospracovaných potravín zjeme, tým lepšie
- Všesvet: Česko má aj svoju cestu Stredozemou. Turistickú trasu si tu viete adoptovať
- Vedátor: Klimatickú zmenu nepoháňa len oxid uhličitý, ale aj metán
Karikatúra

Recept dňa

Vajíčka v paradajkovej omáčke, alebo tuniská šakšuka je skvelý nápad na ľahkú večeru.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu a rokuje vláda
- Hlavné pojednávanie s podnikateľom Štefanom Žigom stíhaným pre podplácanie
Dnes v histórii

2. októbra 1944 bolo po dvoch mesiacoch bojov krvavo potlačené Varšavské povstanie. Jeho účelom bolo oslobodiť Varšavu pokiaľ možno ešte pred príchodom Červenej armády. Dôsledky porážky povstania boli pre Poľsko katastrofálne. Bola pri ňom zdecimovaná elita poľského národa, resp. to, čo z nej zostalo po piatich rokoch nacistického a komunistického teroru. Vo Varšave celkovo zomrelo 200-tisíc civilistov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
