SME

Ranný brífing: Fico zachraňuje Danka, nápad Šutaja Eštoka by viac pomohol Smeru než Hlasu

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Robert Fico vyslal jedného zo svojich 42 poslancov do poslaneckého klubu SNS, aby mal dostatok členov. Poslanec Dušan Muňko bude ako prvý poslanec v histórii parlamentu členom jednej koaličnej strany, a zároveň členom klubu inej. Existujú podozrenia, že Smer pri záchrane poslaneckého klubu SNS porušil rokovací poriadok.

Matúš Šutaj Eštok chce predstaviť návrh nového volebného systému. Navrhovaná zmena by síce poškodila politických rivalov z Progresívneho Slovenska a SaS, no mohla by pomôcť skôr Smeru než Hlasu.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Fico zachraňuje Danka, nápad Šutaja Eštoka by viac pomohol Smeru než Hlasu
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Fico obetoval poslanca, ktorý mu zohnal bývanie. Muňko ide hosťovať k Dankovi

Pre záchranu poslaneckého klubu Andreja Danka sa jeho koaličný partner Robert Fico uchýlil k dosiaľ v slovenskom parlamente nevídanému kroku.

SkryťVypnúť reklamu

Vzdáva sa jedného zo svojich 42 poslancov a posiela ho do poslaneckého klubu SNS, aby po odchode trojice poslancov okolo Rudolfa Huliaka klub strany Andreja Danka nezanikol, keďže počet jeho členov by klesol pod osem, čo je minimum na existenciu klubu podľa rokovacieho poriadku.

K Dankovi prestupuje verný spolupracovník Fica, 80-ročný Dušan Muňko, ktorý je zakladajúcim členom Smeru a Ficovi zohnal aj jeho aktuálne bývanie v luxusnom byte v rezidencii Sokolská pod bratislavským Slavínom.

Predseda poslaneckého klubu strany Smer Ján Richter to prirovnal slovníkom športovej terminológie k „hosťovaniu“. Muňko bude chodiť aj na zasadnutia klubu Smeru.

Parlament od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 niečo také ešte nezažil. Muňko, ktorý strávil 25 rokov v Smere a naďalej ostáva jeho členom, má odteraz pôsobiť v poslaneckom klube Dankovej strany, ku ktorej nemá vzťah.

SkryťVypnúť reklamu
  • Možné porušenie rokovacieho poriadku: Mimoriadne nezvyčajný prestup poslanca Smeru Dušana Muňka do poslaneckého klubu SNS museli jeho aktéri - Muňko, strany SNS a Smer aj vedenie parlamentu dodatočne vysvetľovať. Svojím postupom vyvolali podozrenie, že pri záchrane poslaneckého klubu SNS porušili rokovací poriadok.
  • Muňko zase zachraňuje Fica: Prestup Muňka, bývalého agenta ŠtB a chovateľa vzácnych papagájov bez dokladov, potvrdzuje, že Ficova kreativita sa sústreďuje na pomstu a na udržanie si moci. My ostatní zatiaľ máme smolu, píše šéfredaktorka Beata Balogová.

Hlas vytvára nový front proti PS a SaS. Prekážajú mu Bratislavčania v parlamente

Trvalý pobyt má v Bratislave, ale na programovej konferencii strany sa predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok posťažoval, že sa musia skončiť časy, keď viac ako tretina poslancov parlamentu žije v hlavnom meste.

SkryťVypnúť reklamu

Chce predstaviť návrh nového volebného systému, aby „vrátil skutočnú moc slovenským regiónom“. Hlas vedie Šutaj Eštok piaty mesiac a popularita strany stagnuje.

Odvolal sa na to, že Bratislavčanov je v parlamente výrazne viac, než je ich podiel na obyvateľstve Slovenska. Navrhovaná zmena volebného systému by poškodila politických rivalov z Progresívneho Slovenska a SaS, a mohla by pomôcť skôr Smeru než Hlasu.

Hlas tvrdí, že detaily návrhu sú „technikáliami, ktoré nie sú nateraz podstatné“. V minulosti spomínal zmiešaný volebný systém, teraz Šutajove Eštokove vyjadrenia skôr naznačovali zánik jedného celoštátneho volebného obvodu, ktorý by nahradilo osem obvodov kopírujúcich územie žúp.

  • Znak politického zúfalstva: Niežeby sa Matúšovi Šutajovi Eštokovi nedali pripisovať zlé úmysly, pri vysvetľovaní tejto deklarovanej ambície si však vystačíme s bezradnosťou. Konkrétne s neschopnosťou v koalícii vecne presadzovať svoje záujmy, čo potom vyúsťuje do pokusov presadiť sa aspoň komunikačne, píše Peter Tkačenko.
  • Bozkajte nohy Igorovi: Všetci, ktorí za to najlepšie, čo sa Slovensku mohlo v dejinách prihodiť, považujete liberálnu demokraciu, teraz pokľaknite na minútu vďaky Matovičovi. Dal dokopy 90 hlasov na to, aby sa škandalózna a v demokraciách nevídaná možnosť meniť volebné pravidlá obyčajnou väčšinou zmenila na ústavnú väčšinu. Nebyť toho, skôr či neskôr by sme boli v Rusku, píše Peter Schutz.

V krátkosti z domova:

  • Argumenty o Burešovi nesedia: Na Slovensku je Andrej Babiš prvým človekom, ktorý sa aj bez rozhodnutia súdu domohol potvrdenia, že bol „neprávom vedený“ v zozname agentov ŠtB ako agent Bureš. Oficiálne argumenty, prečo minister vnútra Matúš Šutaj Eštok pomohol spriaznenému politikovi z Česka, nesedia. ÚPN trvá na tom, že Babiš je vo zväzkoch evidovaný oprávnene.
  • Fico podporil Kotlára: Premiér Robert Fico plne podporil splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas covidovej pandémie Petra Kotlára pri jeho práci. Vláda tiež prerokuje na jednom z najbližších rokovaní návrh uznesenia v súvislosti s pandémiou.
  • Nová verzia hymny: Ministerstvo kultúry pripravuje v spolupráci s Oskarom Rózsom a Slovenskou filharmóniou úpravu štátnej hymny. Nový aranžmán dostane po 32 rokoch, pričom pôvodný text ani nápev sa nemení. Novou verziou chcú podľa hovorkyne rezortu kultúry hymnu viac priblížiť aj mladým ľuďom.
  • Gašpar popiera objednávku: Riaditeľ SIS Pavol Gašpar na mimoriadnom neverejnom rokovaní výboru na kontrolu SIS poslancov informoval, že služba žiadny pokyn na vypracovanie správy o atentáte na premiéra Roberta Fica nedostala. Opozičná poslankyňa Mária Kolíková z SaS vyhlásila, že jej pochybnosti o tom, či si dal údajnú správu vypracovať premiér stále trvajú.
  • Magát dostal šesť rokov: Špecializovaný trestný súd uložil Mariánovi Magátovi za extrémizmus trest odňatia slobody na šesť rokov. Zároveň ho zaradil do ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Súd mu uložil aj trest prepadnutia veci. Za vinného sudca uznal Magáta celkovo z 21 skutkov.

Výnimka pre prokurátorov? Ukrajina rieši korupčný škandál spojený s bojom na fronte

Keď ruskí vojaci vo februári 2022 zaútočili na Ukrajinu, Ukrajinci sa vo veľkom dobrovoľne prihlasovali do armády. Po viac ako dva a pol roku bojov sú však mnohí unavení - snažia sa dezertovať alebo sa odvedeniu na front úplne vyhnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinu však trápi nedostatok vojakov a aj preto tam platí zákon o mobilizácii, ktorý viacerí obyvatelia považujú za kontroverzný. Najnovší škandál môže situáciu ešte viac skomplikovať.

Po vyšetrovaní ukrajinských médií tamojšie úrady potvrdili, že stovky prokurátorov a štátnych úradníkov dostali výnimky zo služby v armáde nezákonne. Kauza vyústila až v odchod generálneho prokurátora Andrija Kostina.

„Toto odhalenie ešte viac podkope dôveru verejnosti v čase, keď sa Ukrajina snaží nájsť dostatok mužov, ktorí by bojovali vo vojne proti Rusku,“ okomentoval to James Waterhouse, korešpondent britskej stanice BBC na Ukrajine.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Situácia na fronte: Počet ruských útokov v smeroch na Kramatorsk, Toreck a Siversk sa znížil. Ukrajinské velenie to pripisuje taktickej pauze Rusov na doplnenie síl a zbraní. V meste Časiv jar pri dobytom Bachmute v Doneckej oblasti je situácia zložitá.
  • Severokórejskí vojaci v Rusku: Prítomnosť severokórejských vojakov v Rusku potvrdil aj americký minister obrany Lloyd Austin. „Existujú dôkazy, že v Rusku sú severokórejskí vojaci. Čo tam presne robia, sa ešte uvidí. Ak je ich zámerom bojovať za Rusko, je to veľmi vážny problém, ktorý budeme riešiť,“ vyhlásil Austin.
  • Plán odolnosti voči vojne: Ukrajina si má vytvoriť akčný plán odolnosti voči vojne. Vypracovanie si vyžiadal prezident Volodymyr Zelenskyj. Dokument sa bude zaoberať vojenskou, politickou, ekonomickou oblasťou aj otázkami práva. Nemá byť alternatívou k plánu víťazstva, ale obsahovať kroky, ktoré má podniknúť samotná Ukrajina.
  • Pokles počtu obyvateľov: Počet obyvateľov Ukrajiny sa od začiatku ruskej invázie v roku 2022 znížil o desať miliónov, teda asi o štvrtinu. Teraz má približne 40 miliónov obyvateľov. Ruská invázia zhoršila už tak ťažkú demografickú situáciu. Najviac sa na úbytku obyvateľov krajiny podpísal útek zhruba 6,7 milióna ľudí do zahraničia.
  • Zmarený teroristický útok: SBU zadržala dvoch Ukrajincov, ktorí v spolupráci s ruskou tajnou službou pripravovali teroristický útok v Kyjeve. Podozriví mali v pláne odpáliť improvizované výbušniny na preplnenom mieste, aby spôsobili „maximálny počet civilných úmrtí“ a zasiali paniku.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Do Sobraniec mieri výroba nábojníc. Pri projekte sú stopy kontroverzného Ukrajinca

Robert Fico pred minuloročnými voľbami lákal svojich voličov aj sľubom, že na Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej invázii, nepošle ani náboj. Už im nepovedal, že sa to nevzťahuje na komerčné dodávky od súkromných a štátnych firiem. Nedodáme my, dodajú iní a moralizovanie tu nemá miesto, tvrdí premiér dnes.

Zbrane na Ukrajinu tak vyvážajú viaceré slovenské zbrojovky. A ďalšie sa idú stavať. Jednu z nich, na výrobu výbušnín, nedávno avizoval minister obrany Robert Kaliňák v areáli bývalej chemičky Chemko Strážske.

Ďalšia fabrika, na výrobu nábojníc, má vzniknúť v Sobranciach. Projekt v areáli niekdajšieho strojárskeho podniku Vihorlat predstavil investor v júni tohto roka. Po odmietnutí odvolania proti fabrike v zisťovacom konaní povoľovacieho procesu EIA je bližšie k realizácii.

SkryťVypnúť reklamu

Po nábehu výroby plánuje vyprodukovať ročne 100-tisíc muničných puzdier a vytvoriť 220 pracovných miest. Majetkové pozadie firmy, ktorá za ňou stojí, siaha na Ukrajinu, ale aj do zámorského daňového raja.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Minimálna mzda sa zvýši: Minimálna mzda by od januára mala výrazne stúpnuť na 816 eur mesačne. Dnes je to 750 eur, medziročne teda vzrastie o 66 eur. Je to najväčšie zvýšenie v histórii Slovenska. A v ďalších rokoch by mala rásť ešte rýchlejšie. V roku 2026 má byť na úrovni 920 eur. A v roku 2027 atakovať hranicu tisíc eur.
  • Ako porastie cena plynu: Rokovania vlády Roberta Fica o azerbajdžanskom plyne, ktorý mal nahradiť ruský, sú v slepej uličke. INDEX sa pozrel na to, ako to s dodávkami ruského plynu vyzerá len dva mesiace pred koncom roka, keď sa Ukrajina chystá tranzit tejto suroviny od agresora zastaviť úplne.
  • Škola expartnera Penty: Projekt súkromnej školy v obytnej zóne Bory na západnom okraji Bratislavy napreduje. Komplex, ktorý by mal skombinovať škôlku, základnú školu aj gymnázium, najnovšie schválil magistrát hlavného mesta. Za projektom stojí Martin Kúšik, bývalý partner finančnej skupiny Penta, ktorá Bory už niekoľko rokov developuje.

Zlé rozhodnutia, málo kreativity. Slovan trápi rovnaký problém. Ako prehral s Gironou?

Aj v treťom zápase Slovana v Lige majstrov sledovali diváci prevažne hru jedného tímu. „Liga majstrov je iný svet,” vravel pred zápasom proti Girone Tigran Barseghjan.

SkryťVypnúť reklamu

Použil tradičný slovník Vladimíra Weissa staršieho, ktorý túto vetu vyslovil už mnohokrát. „Liga majstrov je iný svet, v ktorom my dieru nespravíme,” povedal naposledy pred dvoma týždňami po ligovom zápase s Trenčínom.

Slovan je po troch dueloch v Lige majstrov stále bez bodu. Tri zápasy, tri prehry, skóre 1:11. Sportnet rozobral viacero momentov, ktoré ovplyvnili dvojgólovú prehru Slovana v zápase s Gironou.

Slovenský šampión odohral zatiaľ svoj najlepší zápas v Lige majstrov. Mal v ňom blízko k bodovému zisku. Napriek tomu, že už tradične hral väčšinu času v zápase bez lopty. Najbližšie ich čaká na domácej pôde 5. novembra Dinamo Záhreb.


Šulík o filme Prezidentka: Žiaden politik nedovolil filmárovi, aby bol takto blízko a sledoval jeho prácu

Žiaden politik nedovolil filmárovi, aby bol takto blízko a sledoval jeho prácu, ako prezidentka Zuzana Čaputová režisérovi Marekovi Šulíkovi. Za to si podľa neho zaslúži veľké uznanie.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Čaputová však najskôr nebola spokojná s prvou a ani s druhou verziou filmu Prezidentka. „Mala pocit, že jej mandát bol pestrejší,“ hovorí Šulík, ktorý jej príbeh začal nakrúcať už počas volebnej noci a sledoval ho päť rokov.

„Priniesla témy a typy správania, ktoré sú výnimočné. Napriek tomu je to politička a ja som filmár. Je dôležité zachovať autonómiu tvorby,“ poznamenáva.

Jeho cieľom totiž nebolo len zobraziť výkon jej mandátu, ale vybudovať príbeh zápasu slušnosti a nenávisti. „Stále vo mne znelo, aby film rozprával o tom, či je možné vojsť do politiky so slušnosťou a zostať slušným až do konca,“ zdôrazňuje.

V krátkosti z kultúry:

  • Coppolov vysnívaný projekt: Koho by nelákal nový film žijúcej režisérskej legendy, tvorcu Krstného otca či Apokalypsy? Zvlášť, keď ide o projekt, o ktorom sníval štyridsať rokov. A bojoval zaň húževnato. Až sa na staré kolená rozhodol pre nekompromisný ťah. Megalopolis si zafinancoval sám.
  • Príbeh vraždiacich bratov: V prvej polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia sa bratia Menendezovci postavili pred súd v Los Angeles. Boli obžalovaní z vraždy svojich rodičov a hrozil im trest smrti. Dnes sú z nich hrdinovia nového amerického seriálu s názvom Monštrum: Príbeh Lylea a Erika Menendezovcov.
  • Pestujme si v sebe to ľudské: Kultúra sa nedeje len v koncertnej sále, v opere či na festivale, ale začína sa doma za dverami, hovorí hudobná skladateľka Ľubica Čekovská. V rozhovore pre SME hovorí aj o tom, ako funguje orchester a ako v tom vidí dôležitý odkaz pre súčasnosť.

Podcasty SME

  • Dobré ráno: Nikto nič nerieši, koalícia riadne nefunguje
  • Zoom: Objavili nové vírusy na zubných kefkách
  • Rutina: Dve beauty novinárky o slovenskej a českej kozmetike: Tieto značky si zaslúžia preraziť vo svete
  • Ulica nie je domov: Barbora Kuchárová: Byť ženou na ulici je v našej spoločnosti veľká stigma

Karikatúra

Recept dňa

Dusené, pečené aj opekané. Vyberte si z našich sýtych receptov s hovädzím mäsom.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Prezident Peter Pellegrini na návšteve Nemecka
  • Oznámenie laureáta Sacharovovej ceny
  • Záver summitu skupiny BRICS

Dnes v histórii

24. októbra 1795 sa zakončilo tretie delenie Poľska, ktoré tak prestalo na ďalších 123 rokov de facto existovať. Po rozhodnutí o jeho rozdelení z rokov 1772 a 1793 rozdelili nakoniec aj zvyšnú časť krajiny. Varšava pripadla Prusku, Krakov Rakúsku, Litavsko a Kursko Rusku. Poľsko získalo úplnú nezávislosť až po skončení prvej svetovej vojny.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 641
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 207
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 590
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 609
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 983
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 762
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 512
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj dnes parkovalo pred základnou školou policajné auto.

Chlapec má len pätnásť rokov.


10

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší 1
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 9

Sportnet

Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Nela Lopušanová v drese BK Selects.

Hokejistky Bishop Kearney Selects postúpili do štvrťfinále Národného šampionátu USA.


 Yuki Tsunoda

Prvý tréning na Veľkú cenu Japonska vyhral Norris.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu