Staronovým prezidentom USA bude kandidát Republikánskej strany Donald Trump. Do Bieleho domu sa vracia ako najstarší prezident v amerických dejinách, ale aj ako trestne stíhaný prezident a zároveň prvý prezident, ktorý je odsúdeným zločincom.
Premiér Robert Fico sa vyjadril k fotografii, ktorá ho s priateľkou zachytáva v Chorvátsku. Priznal, že tam bol, tvrdí ale, že pred mesiacom. Ten víkend však dvakrát hovoril v RTVS o „strašných veciach“.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Fico potvrdil, že bol nedávno v Chorvátsku. Ani jemu nesedí dátum
- Lekári nestiahnu výpovede, ani keby dostali platy, aké žiadajú. Niektoré nemocnice bez nich nemôžu fungovať
- Ako sa stal z Trumpa kryptonadšenec a prečo ho bitcoin zrazu miluje? Vyletel na nový rekord
- Bude ako Ferguson? Po perfektnej portugalskej noci musia byť nadšení aj v United
- V pondelok staršej dcére nasadili chemoterapiu, v utorok sa narodil mladší syn
Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu

Prezidentom Spojených štátov amerických sa opäť stane kandidát Republikánskej strany Donald Trump. Prekonal hranicu potrebných 270 voliteľov a porazil demokratku Kamalu Harrisovú. Republikánsky kandidát sa vyhlásil za víťaza volieb po zisku kľúčovej Pensylvánie.
Trump sa svojím novozvolením stane len druhým prezidentom v histórii Spojených štátov, ktorému sa podarilo dostať do Bieleho domu po štvorročnej prestávke.
Keď sa stal prezidentom prvýkrát v roku 2016, v Európe ešte nebola vojna, Blízky východ bol o čosi pokojnejší a v NATO neexistovali pochybnosti o tom, či je Washington spoľahlivým spojencom. Donald Trump mal okolo seba tradičnú administratívu, ktorá často brzdila a zmierňovala jeho rozličné kroky či vyjadrenia.
V roku 2024 to už neplatí. Časť ľudí z jeho prvého funkčného obdobia už s Trumpom nechce pracovať. Zmenila sa aj Republikánska strana, v ktorej získalo vplyv oveľa viac radikálnych Trumpových priaznivcov.
Trump sa do Bieleho domu navyše vracia ako najstarší prezident v amerických dejinách, ale aj ako trestne stíhaný prezident a zároveň prvý prezident, ktorý je odsúdeným zločincom. Inauguráciou 20. januára 2025 tak nastane druhá éra Donalda Trumpa. Čo môže priniesť?
- Európa ostala v šoku: Neočakávaný výsledok prezidentských volieb v Spojených štátoch zanechal podľa zahraničných médií Európu v šoku. Víťazstvo Donalda Trumpa teraz predstavuje zmenu, pred ktorou síce dlhodobo varovali viacerí zákonodarcovia, ale v skutočnosti sa na ňu pripravoval iba málokto z nich.
- Trumpovi pomohli aj hispánski muži: Trump sa spoliehal najmä na podporu mužských voličov. To, že zaňho zahlasujú belosi, sa očakávalo, prekvapením však bola podpora mužov latinskoamerického a hispánskeho pôvodu. Kamala Harrisová očakávala úspech u žien. Tak sa aj stalo. Pozrite si, ako hlasovali americkí voliči na základe pohlavia, veku, rasy a etnicity.
- Ochrana interrupcií nestačila: Kamalu Harrisovú podporilo 54 percent žien a 44 percent mužov. U Trumpa to bolo presne opačne. Napriek tomu jej to na víťazstvo nestačilo. Ženy sa totiž okrem práva na umelé prerušenie tehotenstva rozhodovali aj na základe iných tém. Pre voličov bolo jednou z kľúčových tém hospodárstvo.
- Harrisovej chýbal niekto ako Musk: Až tretinu finančných príspevkov za posledné štyri mesiace do volieb Trumpovi darovali traja podporovatelia - miliardári Elon Musk, Miriam Adelsonová a Dick Uihlein. Spoločne prispeli sumou 220 miliónov amerických dolárov. Práve Musk zohral pri Trumpovej kampani významnú rolu.
- Trump poprel prognózy: Ku koncu šesťhodinového živého prenosu na youtube bol americký profesor Allan Lichtman viditeľne unavený a sklamaný. V priamom prenose práve prvýkrát po štyridsiatich rokoch zlyhával jeho systém, vďaka ktorému úspešne prognózoval výsledky všetkých prezidentských volieb v USA od roku 1984.
- Kto bude Trumpa držať na uzde: Americké inštitúcie sú stále dostatočne silné, aby vydržali druhú Trumpovu administratívu, no Trumpovi budú ľahšie prechádzať zákony. Môžu za to aj ľudia, ktorými sa obklopil, a radikálnejší politici, ktorí sa dostali do Senátu a ktorý tiež ovládli republikáni.
- Trump porazil Európu: Víťazstvo Trumpa povzbudí Fica aj Orbána a celú koalíciu populistov, ktorí stavili na politiku nepriateľa a čerpajú z frustrácie obyvateľov bez toho, aby im núkali skutočné a demokratické riešenia. Pre týchto politikov bude Trumpov návrat do Bieleho domu potvrdením, že politika nenávisti a štvavá komunikácia cez sociálne siete fungujú, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
Zo zahraničných webov:
- The New Yorker: Pomsta Donalda Trumpa
- Foreign Affairs: Ako Trump zmení svet
- The Economist: Aké zlé by mohlo byť druhé Trumpovo prezidentstvo?
Fico potvrdil, že bol nedávno v Chorvátsku. Ani jemu nesedí dátum

Vyzerá to na strašné veci, na strašné veci – hovoril premiér Robert Fico pred mesiacom o údajných odhaleniach okolo atentátu na jeho osobu. Bola sobota 5. októbra a Fico neplánovane vystupoval ako hosť v relácii STVR Sobotné dialógy.
V nedeľu 6. októbra bol mimoriadne aj v televíznej diskusii STVR O päť minút dvanásť. Zároveň sa v ten deň zúčastnil na oslavách výročia Karpatsko-duklianskej operácie.
Ak by však platil Ficov výrok z tlačovej besedy po stredajšom zasadnutí vlády, bol by v čase okolo 6. októbra v Chorvátsku so svojou priateľkou Katarínou Szalayovou. Vyjadril sa totiž k fotografii, ktorá ich tam oboch zachytáva.
„Tá fotka je mesiac stará,“ tvrdil Fico v stredu 6. novembra. Chcel tým vyvrátiť tvrdenie Jaroslava Naďa, že záber je dôkazom jeho výjazdu do Chorvátska súkromným tryskáčom počas predĺženého víkendu od 25. do 28. októbra.
Let do Chorvátska v spomenutom čase Fico opäť poprel. Kedy presne tam vycestoval, ako, s kým a načo, opäť jasne nepovedal.
Lekári nestiahnu výpovede, ani keby dostali platy, aké žiadajú. Niektoré nemocnice bez nich nemôžu fungovať

Hoci parlament schválil novelu zákona, ktorá zvýši platy zdravotníkov, problém s lekárskymi výpoveďami to nerieši. Zvýšenie miezd lekárov je totiž nižšie, ako žiadajú. Ak by však štát lekárom aj dal, koľko si dohodli ešte s vládou Eduarda Hegera, podľa odborového predáka Petra Visolajského by výpovede automaticky nestiahli.
Žiadajú tiež, aby sa upravilo financovanie nemocníc a aby sa štvrtá vláda Roberta Fica zaviazala, že ich nezmení na akciové spoločnosti.
Vo výpovednej lehote je už takmer 3 300 lekárov, čo je viac ako polovica všetkých lekárov v nemocniciach. Ak by od 1. januára 2025 skutočne odišli z nemocníc, niektoré z nich by nedokázali poskytovať starostlivosť alebo by bola výrazne obmedzená.
V miniankete denníka SME to potvrdili napríklad nemocnica v Bojniciach, univerzitná nemocnica v Bratislave či fakultná nemocnica v Žiline. Ide o kľúčové zdravotnícke zariadenia na Slovensku.
V krátkosti z domova:
- Vláda chce odškodniť antirúškarov: Prispievali k šíreniu covidu, na ktorý na Slovensku zomrelo 22-tisíc ľudí, teraz od vlády Roberta Fica získajú amnestiu na pokuty za nenosenie rúšok a nedodržiavanie ďalších opatrení. Fico sa rozhodol podpísať pod návrh na odpustenie pokút za priestupky súvisiace s pandémiou, hoci systémové problémy v zdravotníctve vôbec nepovažuje za premiérsku tému.
- Povinné športové poukazy: Športové poukazy, cez ktoré majú firmy dotovať športovanie detí svojich zamestnancov, budú povinné. Zmenu schválil parlament na návrh skupiny poslancov za SNS. Firmy hovoria, že ich to bude stáť veľa času a peňazí, ktoré nemajú.
- Vydanie Bombica sa natiahne: Britské justičné orgány informovali Špecializovaný trestný súd, že výsluch trestne stíhaného extrémistu Daniela Bombica žijúceho v Londýne sa uskutoční o necelé tri mesiace, 30. januára budúceho roka. Sudca následne rozhodne, či Bombicov návrh na odvolanie schváli. Ak sa tak stane, prípad sa môže potenciálne natiahnuť o ďalšie mesiace.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Ako sa stal z Trumpa kryptonadšenec a prečo ho bitcoin zrazu miluje? Vyletel na nový rekord

Donald Trump sa stal budúcim prezidentom Spojených štátov. Finančné trhy s jeho víťazstvom počítali už v utorok, keď americké indexy začali prudko rásť. Americký dolár sa prudko posilnil, zlato sa oslabilo o 0,6 percenta a od utorka rastú aj výnosy na amerických štátnych dlhopisoch.
Veľký cenový skok zažil najmä bitcoin, ktorý v stredu ráno prelomil dokonca hranicu 75-tisíc dolárov. Je to nový rekord. Medziročne sa najznámejšia kryptomena posilnila o viac ako 100 percent. Dôvodom je efekt Trumpa, ktorý sa stal miláčikom kryptokomunity.
Počas svojho prezidentovania v rokoch 2017 až 2021 sa Donald Trump vyjadroval o bitcoine negatívne. Hovoril, že jeho hodnota je postavená na vode. Proti bitcoinu sa vymedzoval aj preto, že ho vnímal ako ohrozenie amerického dolára. Zmieňoval aj obavy, že kryptomeny sa môžu zneužívať pri nelegálnom obchode.
V predvolebnej kampani pragmaticky otočil. Zistil, že kryptonadšenci sú nemalá voličská skupina. Ide najmä o mladých mužov, ktorí nemajú striktné politické zakotvenie. Preto s touto skupinou voličov začal aktívne pracovať. Navyše zistil, že technológiu blockchainu môže využiť vo svoj prospech a financovať cez ňu predvolebnú kampaň.
V krátkosti z ekonomiky:
- Vajíčková kríza pokračuje: Na pultoch obchodov máme až 90 percent vajec od slovenských producentov a výpadok od toho najväčšieho prišiel zo dňa na deň. Obchodné reťazce museli okamžite zháňať náhradu. Vajíčková kríza teda pokračuje ďalej, hoci sa zatiaľ nepodpísala pod vyššie ceny.
- Nový stavebný zákon: Vláda schválila návrh nového stavebného zákona z dielne ministerstva dopravy. Cieľom novej právnej úpravy v oblasti výstavby je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, najmä pri rodinných domoch a malých bytových domoch. Zákon rieši aj problematiku tzv. „čiernych stavieb“.
- Investícia Gotion má čínsku podporu: Investícia čínskej spoločnosti Gotion do výroby batérií pre elektromobily na Slovensku má podporu najvyššieho čínskeho vedenia, informoval premiér Robert Fico s tým, že prvé práce na závode pri Šuranoch by sa mali začať v marci budúceho roka a v rokoch 2026 až 2027 by už mal začať vyrábať.
Bude ako Ferguson? Po perfektnej portugalskej noci musia byť nadšení aj v United

Bola to rozlúčka z ríše snov. Ruben Amorim poslednýkrát viedol Sporting Lisabon na domovskom štadióne a na európskej scéne. Portugalský tréner čelil práve mestskému rivalovi svojho budúceho klubu. Sporting privítal v 4. kole hlavnej fázy Ligy majstrov Manchester City a postaral sa o prekvapenie. Portugalský majster zdolal víťaza Premier League 4:1.
Hlavným strojcom úspechu bol švédsky útočník Viktor Gyökeres, ktorý zaznamenal hetrik. Dvakrát sa presadil z pokutového kopu. Po Zlatanovi Ibrahimovičovi sa stal iba druhým Švédom, ktorý dal v jednom zápase Ligy majstrov tri góly.
Gyökeres je vo výbornej forme: za Sporting dal už 57 gólov v súťažných zápasoch a v posledných šiestich stretnutiach zaznamenal 12 presných zásahov.
„Bol neustálou hrozbou pre defenzívu Manchester City svojimi nábehmi a veľa toho odpracoval aj pri spätnom získavaní lopty,“ charakterizovali 26-ročného útočníka pri udelení ceny pre muža zápasu.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
V pondelok staršej dcére nasadili chemoterapiu, v utorok sa narodil mladší syn

„Keď si ma lekári posadili a povedali mi, že Dorotka má leukémiu, už som to vedel. Poskladal som si to z toho, čo som sa v priebehu dňa dozvedel. Krvné testy boli zlé, mala obrovské bolesti, bola spavá a jednoducho som to šípil,“ vraví Peter Lušpai.
V tej chvíli sa spolu s manželkou Zuzanou zaradili k rodičom asi štyridsiatich detí, ktorým na Slovensku každý rok diagnostikujú najčastejšie onkologické ochorenie v detskom veku.
Mladá rodina sa v podstate zo dňa na deň ocitla v dlhom kolotoči nemocničného života a jej fungovanie sa absolútne zmenilo. Kým Peter nastúpil do nemocnice s dcérou, Zuzanu prijali do pôrodnice, pretože v tom čase bola krátko po termíne s narodením ich mladšieho syna.
Lušpaiovci sú dnes na dobrej ceste k úplnému vyliečeniu, pretože Dorotka momentálne prechádza poslednou fázou liečby akútnej lymfoblastovej leukémie. Zároveň šíria osvetu nielen o ochorení, ale aj o tom, aké je dôležité, aby sa rodiny pokúšali bojovať spoločnými silami a držali spolu.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Smrť ako súčasť života: Rozhovory o smrti sú náročné. Lekárka a riaditeľka detského domáceho hospicu Plamienok Mária Jasenková v rozhovore pre SME priznáva, že ani ona o nej na začiatku nevedela rozprávať. Vysvetľuje, že o smrti sa nám ťažko rozpráva, pretože je v nás hlboko zakorenená túžba žiť.
- Svetová slovenská kuchyňa: Radi sa porovnávame s inými krajinami, a platí to aj v jedle. Čo majú chutnejšie, čerstvejšie, zdravšie. Ktoré je to jedlo, ktoré oni majú a my nie. To, ktoré by aj nám mohlo dodať vitalitu, podporiť zdravie či nebodaj nám pomohlo schudnúť pár kíl. No aj my sa máme čím pochváliť.
- Čo na výlet do hôr: Krásne jesenné počasie láka do kopcov, no dôsledná výbava na túru je kľúčová. Čo si obliecť, zbaliť do batoha, na čo nikdy nezabudnúť a ako si turistiku dokonale užiť, poradia odborníci. Ponúkame vám päť tipov, na čo pri plánovaní turistiky myslieť.
Aréna

Správa SIS na parlamentnom výbore? Len znôška fabulácií. Cieľom správy má byť poškodenie opozície, hovorí bývalá predsedníčka Výboru na kontrolu SIS Mária Kolíková v Aréne.
Podcasty SME
- Dobré ráno: SNS je drzá, pýta si ministerstvo vnútra
- Zoom: Objavili stratené veľkomesto v mexickej džungli
- Rutina: Namiesto zväčšenia pŕs som mala ísť radšej na terapie, vraví Natália o živote s implantátmi
Karikatúra

Recept dňa

So zemiakmi, bryndzou aj oškvarkami. Vyberte si z našich receptov na slané pagáče.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu, na programe je aj voľba nových členov Rady STVR
- Premiér Robert Fico sa zúčastní na summite EPC a EÚ v Budapešti
- Hlavné pojednávanie s Marianom Kočnerom a spol. v kauze Five Star Residence
Dnes v histórii

Výstrelom z krížnika Aurora a útokom revolučných síl na Zimný palác v Petrohrade sa 7. novembra 1917 (podľa juliánskeho kalendára 25. októbra) začala Veľká októbrová socialistická revolúcia v Rusku, v ktorej boľševici pod vedením Vladimíra Iľjiča Lenina a Leva Davidoviča Trockého zvrhli demokratickú vládu Alexandra Fiodoroviča Kerenského a Rusko sa stalo štátom spravovaným komunistickou stranou.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
