Prepustený diplomat Ivan Novotný, donedávna pravá ruka Juraja Blanára, poskytol Denníku N rozhovor, ktorý je závažným svedectvom o dianí v rezorte zahraničných vecí a zmýšľaní jeho ministra.
Z pohľadu dezinformácií bolo najdôležitejšie zistenie, že Blanár zjavne autenticky verí ruskej vojnovej propagande. „Prvý pokyn, ktorý sme s kolegami dostali po jeho nástupe do funkcie ministra, bol, aby sme našli správu o 14-tisíc zavraždených Rusoch na východnej Ukrajine,“ svedčil Novotný. Blanár svoje názory prezentuje aj v neformálnej komunikácii so zahraničnými partnermi, podľa diplomata tým zahadzuje celé mesiace plánovania zahraničných ciest.
Blanár výmyslu o 14-tisíc obetiach a genocíde po rusky hovoriacich Ukrajincov verí aj napriek tomu, že jeho vlastní ľudia ho po skúmaní všetkých dostupných materiálov – napríklad z medzinárodných misií OBSE – ubezpečovali, že OSN správu s podobnými tvrdeniami nikdy nezverejnila.
Minister dokonca verí konšpiračnej teórii o tom, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu pomáhal zorganizovať teroristický útok Hamasu zo 7. októbra minulého roka. Novotný nepriamo naznačil, že Blanárov vzťah k Izraelu hraničí s antisemitizmom.
Rezort dokonca nepovolil zverejnenie viacerých pripravených príspevkov pre rezortné kanály na sociálnych sieťach. Súviseli s témou Izraela a Gazy, konkrétne aj s podporou boja proti antisemitizmu.
V týchto dňoch sa Blanár už po tretí raz stretol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Prvýkrát sa stretli v New Yorku počas zasadnutia OSN. K stretnutiu došlo tajne poza chrbát ostatných účastníkov slovenskej delegácie.
Vitajte pri ôsmom vydaní DEZINFOMAJÁKA, komentovaného prehľadu aktuálneho diania na slovenskej dezinformačnej scéne.
Hoaxy a dezinformácie sú fenoménom digitálnych čias a Slovensko je nimi zasiahnuté viac ako okolité štáty. Preto je dôležité poznať naratívy a falošné správy, ktoré sa šíria naším informačným priestorom a môžete sa s nimi stretnúť na internete či v rozhovore s priateľmi a rodinou.
Vďaka Dezinfomajáku ich skôr môžete spoznať bez toho, aby ste sa sami museli brodiť kalnými vodami slovenského internetu.
Dnes sa dočítate:
- O spochybňovaní boja proti dezinformáciám na Univerzite Komenského či na Úrade vlády.
- Aktualizovaný zoznam politikov, ktorí sa už objavili alebo ešte len poletia do Ruska.
- Ako sa znemožnil extrémista z Londýna.
- Na facebooku sa bude objavovať ešte viac nebezpečných medicínskych nezmyslov.
- O hákových krížoch na Bratislavskom hrade.
- Pár pozitívnych i vtipných správ z dezinfoscény.
Citát týždňa:
„Boj proti hoaxom je len zámienka na umlčanie iného názoru.“
Tak znel nadpis rozhovoru Anky Žitnej z bulvárneho denníka Plus jeden deň s dekanom Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduardom Burdom. Na jej pôde sa v poslednom období objavujú hostia, ktorí vidia v snahe bojovať s dezinformáciami problém.
Koncom novembra fakulta usporiadala dve panelové diskusie, témou jednej z nich bolo zneužívanie pojmu dezinformácia. Jedným z panelistov bol samotný Burda.
V diskusii vystúpila aj členka Súdnej rady Dana Jelinková Dudzíková, ktorá pár dní po diskusii zverejnila článok na webe Právne listy práve na tému údajného nadužívania pojmu dezinformácie. V článku otvorene kritizovala iniciatívy, ktoré verejne poukazujú na konkrétnych šíriteľov dezinformácií. Z kontextu vyplývalo, že ide o projekty typu Konšpirátori.sk.
Jelinková Dudzíková uviedla, že podobné projekty môžu byť podľa definícií Európskej komisie potenciálne považované za informačnú vplyvovú operáciu. Túto bizarnú interpretáciu pred pár dňami obhajovala aj v rozhovore s dezinfluencerkou Mimi Šramovou, ktorá bola donedávna asistentkou poslanca Ivana Ševčíka.
Vybrané výroky dekana Eduarda Burdu a sudkyne Dany Jelinkovej Dudzíkovej sme zachytili cez slovenský AI nástroj pre transkripciu videí a audio nahrávok GASTON, aby sme sa vyhli promovaniu dezinformačných a inak problémových kanálov:
Medzi pochybnými hosťami Univerzity Komenského patril aj profesor Petr Drulák zo Západočeskej univerzity v Plzni. Inštitút pre nové bezpečnostné hrozby (NEST) poukázal na to, že deň pred panelovou diskusiou mal Drulák na Univerzite Komenského vlastnú prednášku s názvom Sloboda slova a mediálna manipulácia.
„Prednáška sa v skutočnosti netýkala právnych aspektov témy, bola zameraná na prezentáciu geopolitických názorov prednášajúceho. Drulák kritizoval spôsob rozhodovania vlád EÚ, neustále naznačoval, že USA sú ‚zdroj globálneho zla‘ a tvrdil, že médiá slúžia výhradne záujmom svojich financovateľov. Zároveň bagatelizoval úlohu Ruska pri šírení dezinformácií a absolútne ignoroval jeho agresiu na Ukrajine. Prednáška vyvoláva otázky o výbere prednášajúcich a ich vplyvu na mladých ľudí,“ zhodnotil prednášku inštitút, ktorý sa na nej osobne zúčastnil.
Poznámka pre korektnosť: Na druhej panelovej diskusii na tému Sloboda slova sa zúčastnil aj zástupca šéfredaktorky denníka SME Jakub Filo. Medzi ostatnými panelistami bol novinár Adam Valček či komentátor Dag Daniš.
Kto ešte nebol v Moskve, nech sa hlási u súdruha Žinčicu
Januárový First Minute: Andrej Danko potvrdil, že mu schválili cestu do Moskvy. Na náklady parlamentu tam poletí už začiatkom januára a nebude sám. Pridá sa k nemu niekoľko poslancov. Medzi prihlásenými sú Tibor Gašpar, Richard Glück a Adam Lučanský. Ďalšie mená budú známe neskôr.
Do Ruska tento týždeň vycestovala aj ministerka hospodárstva Denisa Saková. Spoločne so šéfom SPP Vojtechom Ferenczom išla do Petrohradu rokovať o plyne s Gazpromom.

Hoaxový navrátilec: Toxická stránka s medicínskymi hoaxami Bádateľ je späť na facebooku. Administrátor ju z nej dobrovoľne stiahol ešte v septembri, čo z času na čas robí zrejme preto, aby sa vyhol problémom s moderátormi siete.
Novinkou je, že Bádateľ zmenil taktiku. Zrejme z obáv pred postihmi nezvykol priamo odkazovať na svoje články s medicínskymi dezinformáciami, teraz to však znova robí. Cez fecebookový profil so 65-tisíc sledovateľmi sa tak texty dostanú k širšiemu publiku.

„Pochybný“ boj proti dezinformáciám
Úrad vlády kontroverzne pripomienkoval Koncepciu prevencie a boja proti radikalizácii a extrémizmu. Navrhol zo znenia vyškrtnúť viacero pasáží. Poukázal na to Inštitút pre nové bezpečnostné hrozby (NEST), za ktorým stoja odídenci z Centra boja proti hybridným hrozbám (CBHH). Jedným z nich je odborník na extrémizmus a bývalý šéf centra Daniel Milo.
Jedným z pojmov, ktoré chce Úrad vlády vypustiť, je „brániaca sa demokracia“. Vraj je často používaný na obhajovanie „pochybných opatrení“, medzi ktoré podľa úradu patrí aj boj proti dezinformáciám.
„V texte nájdete aj iné bizarné pripomienky, ako napríklad v časti o pravicových extrémistoch, kde kritiku či nenásilnú občiansku neposlušnosť pandemických opatrení Úrad vlády nechápe ako extrémizmus, ale skôr ochranu základných ľudských práv,“ uvádza NEST a pripomína, že súčasťou tejto občianskej neposlušnosti boli aj vyhrážky a informačné manipulácie.

Projekt Hoaxy a podvody zase poukázal na pripomienku, ktorá by z definície príkladov antisemitizmu vyňal „popieranie faktu, rozsahu, mechanizmov (napr. plynových komôr) alebo úmyslu genocídy Židov v rukách národnosocialistického Nemecka a jeho podporovateľov a komplicov počas druhej svetovej vojny (holokaust)“.
Na správu s pohoršením reagoval Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR. V priebehu pár hodín táto pripomienka z pomedzi návrhov zmizla. Úrad následne zverejnil vágne vyjadrenie, v ktorom tvrdil, že pri nahrávaní pripomienok ku koncepcii „došlo k zlyhaniu ľudského faktora“.
Nahnevaný extrémista
Nepoučiteľný: Extrémista Daniel Bombic (internetová prezývka Danny Kollar) žijúci v Londýne má na krku ďalšie obvinenie. Podľa informácií serveru Aktuality.sk ho stíhajú za prečin neoprávneného nakladanie s osobnými údajmi v ďalšom prípade. Bombic je známy tým, že zverejňuje citlivé údaje, napríklad telefónne čísla, trvalé adresy či súkromnú komunikáciu. V opisovanom prípade zverejnil kópiu uznesenia, ktoré obsahovalo mená, adresy, dátumy narodenia a služobné zaradenie policajtov Jána Čurillu a Pavla Ďurku, bývalého policajta Ľubomíra Daňka a prokurátora Michala Šúreka.
Známy internetový šíriteľ nenávistných prejavov na správu zareagoval slovným útokom na redaktorku webu Startitup, ktorý správu Aktualít prevzal. Napísal o nej, že má mejkap pobehlice spred Slovnaftu, je indoktrinovaná, má vygumovaný mozog a pridal aj rasistické prejavy.
Bombic v súčasnosti čaká na stretnutie s londýnskym sudcom . Pokúsi sa ho presvedčiť, aby mu povolil žiadosť o odvolanie sa proti aprílovému rozsudku súdu nižšej inštancie, ktorý ho neprávoplatne vydal na Slovensko. Na Bombica sú totiž vydané tri medzinárodné zatykače. Nateraz nie je známe, či bude mať nové obvinenie vplyv na jeho konanie v Británii.

Investigatíva po londýnsky: Mimochodom, Bombic sa tento týždeň strápnil, keď obhajoval Roberta Fica pred obvinením, že opozičným poslancom ukázal prostredník. Internetom sa šírila fotografia, spoza Ficovho chrbta, na ktorej však bolo vidieť len jeden trčiaci prst pravej ruky.
Extrémista zverejnil fotografiu zachytávajúcu iný uhol. Fico má na nej vztýčený ukazovák. Na ľavej ruke.
Citlivá téma: V rámci spolupráce relácie Aréna a projektu Hoaxy a podvody sa Jana Krescanko Dibáková zhovárala s patofyziológom a molekulárnym biológom Petrom Celecom a infektológom Petrom Sabakom. Témou boli dezinformácie a hoaxy v oblasti zdravia a ľudia, ktorí ich šíria.
Dozvieme sa, prečo štát blokoval dezinfoweby?
Referendové preteky: Irelevantná mimoparlamentná strana Slovenské hnutie obrody (SHO) už vyzbierala takmer 150-tisíc podpisov za vypísanie referenda za zrušenie protiruských sankcií. Iniciatívu už podporil Štefan Harabin či strana Domov syna Jána Slotu. Medzičasom Demokrati vyzbierali odhadom cez 50-tisíc podpisov na referendum za vyhlásenie predčasných volieb, uviedol Jaroslav Naď v rozhovore s Richardom Dírerom.
Šimkovičová, Tabaková a hákové kríže: David Púchovský poukázal na množstvo pochybných letákov, ktoré boli k dispozícii návštevníkom výstavy obrazov na Bratislavskom hrade. Na papieroch formátu A4 bolo vytlačené priehrštie satirických a urážlivých obrázkov, často útočiacich na opozičných a zahraničných politikov, ako aj na Európsku úniu. Viaceré obrázky obsahovali aj hákové kríže – napríklad ako náhradu za hviezdy na vlajke EÚ. Po medializácii obrázky z výstavy zmizli.
Na zlepšenie nálady
Aj tento týždeň sa Dezinfomaják pokúsime uzavrieť pár dobrými a milými správami na rozlúčku.
Bu, bu, bu: Konšpiračná InfoVojna dostala upozornenie od Rady pre mediálne služby. Jej online rádio totiž rada vyhodnotila ako programovú službu vysielanú prostredníctvom internetu, na ktorú jej prevádzkovateľ – občianske združenie Info Vojna, teda mimovládka – nemá potrebnú autorizáciu.
InfoVojna sa vyhovárala, že oznámenie o začatí konania jej prišlo fyzicky poštou a nie elektronicky a že regulátor dostatočne nepreukázal, že vysielanie rádia má primárne hospodársku povahu, hoci na webe rádia sú reklamy aj výzva na finančnú podporu. InfoVojna sa nezabudla posťažovať aj na cenzúru, hoci jej vysielanie nechcel nikto blokovať ani nijako inak obmedzovať.
Prípad opäť raz poukazuje na fakt, že kým skutočné médiá podliehajú pomerne prísnej regulácii a byrokratickým nárokom, pseudomédiá z dezinformačnej scény zvyčajne nedodržiavajú ani len základné štandardy stanovené platnou legislatívou.
Kronika konšpirácií: David Púchovský oficiálne pokrstil svoju najnovšiu knihu Republika hoaxu, ktorá išla do predaja ešte koncom novembra a mapuje Púchovského pôsobenie v policajnom zbore. Bývalý šéf Centra boja proti hybridným hrozbám Daniel Milo ju pred „plnou tribúnou“ kníhkupectva symbolicky pokrstil sprejom s nápisom „chemtrails“. V rámci diskusie, ktorú moderoval Jakub Goda, návštevníci poľutovali aj Vladimira Putina, ktorý sa sám nedávno stal „obeťou“ digitálnej manipulácie.
Perličkou je, že kým poslední účastníci krstu vychádzali z kníhkupectva, súbežne doň vošiel jeden zo známych lekárov obľúbených na dezinformačnej scéne. Možno ani nevie, aké poučné podujatie mu ušlo pomedzi prsty. Ak si chcete tipnúť, o koho išlo, môžete nám zanechať komentár.

Brat za brata (feat. profesor Star Trek): Prokremeľská partaj motorkárov, ktorá si hovorí Brat za brata (a neznáša označenie gang), ohlásila nečakanú spoluprácu s prof. Ing. Petrom Staněkom, CSc. Podľa množstva titulov, bez ktorých jeho meno na internete nenájdete, si môžete domyslieť dôležitosť a autoritu, akú si na dezinformačnej scéne užíva slovenský ekonóm a kedysi dlhoročný zástupca SAV.
Staněk je vysoko uznávaný pre svoju zdanlivú expertízu v geopolitike. S prehľadom vám vysvetlí, ako je ruská vojenská technika 20 rokov pred SŠA (tak „alternatívci“ označujú Spojené štáty, pretože zaužívanú skratku USA urputne odmietajú) a že americký dolár čoskoro padne.
Hoci sa azda žiadna z jeho odvážnych teórií nikdy nenaplnila, profesor je bežne pozývaný na alternatívne konferencie, kde prednáša so sebavedomím sebe vlastným. Jeho poznávacím znakom je uniforma zo seriálu Star Trek, v ktorej rád vystupuje. Nikoho pritom zjavne vôbec nevyrušuje, že Staněk rozpráva očividné hlúposti. Schválne, vypočujte si nasledovnú 10-sekundovú ukážku z prednášky Matice slovenskej, kde opisuje novú generáciu ruských satelitov, ktoré na orbite fyzicky vyradia americké snímkovacie družice.
Brat za brata nespresnili, v čom má ich spolupráca s profesorom Star Trekom spočívať, ale tešíme sa na ňu...
Dezinfomaják zostavujeme aj s pomocou slovenského AI nástroja GASTON pre transkripciu, sumarizáciu a preklady videí či zvukových nahrávok, ako aj monitorovanie audiovizuálnych zdrojov.

Beata
Balogová
