Na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi útočil nožom osemnásťročný študent. Obeťami sú zástupkyňa riaditeľa a žiačka. Útočník po čine ušiel, ale polícia ho po hodine chytila. Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku nie je „nepopísaný list papiera“.
Katastrálne odbory okresných úradov sa síce postupne otvárajú tak, ako avizoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, v skutočnosti však nefungujú tak, ako to ministerstvo deklaruje. Na väčšine z nich funguje len podateľňa, listy vlastníctva nevydávajú.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Útok nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi má dve obete. Útočník „nie je nepopísaný list papiera“
- Preverili sme zoznamy katastrov, ktoré podľa Šutaja Eštoka fungujú. Sú nespoľahlivé
- Ukrajina, clá, Grónsko. Ktoré Trumpove sľuby sú realistické a čo od neho čakať?
- Od miliónových tržieb k 37 eurám na účte. Nemci po 30 rokoch potichu vypli slovenskú fabriku
- Čo sa deje v Montreale? Slafkovský sa musí zlepšiť aspoň v troch veciach, tvrdia experti
- Pán riaditeľ si ide svoje. Je to jeho šou a nepotrebuje nikoho z nás, hovorí Bohumelová, ktorá odchádza z SNG
Útok nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi má dve obete. Útočník „nie je nepopísaný list papiera“

Osemnásťročný žiak útočil nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi. Obeťami útoku sú 18-ročná žiačka školy a 51-ročná zástupkyňa riaditeľa školy. Zranená bola aj ďalšia 18-ročná študentka, ktorú so stredne ťažkými poraneniami previezli do nemocnice v Poprade, kde podstúpila operáciu. Na mieste boli ošetrení aj 51-ročný muž a 62-ročná žena z dôvodu akútnej stresovej reakcie.
Útočník po útoku zo školy ušiel do lesa v katastri susednej obce Matiašovce. Polícia ho v lesnom poraste zadržala hodinu po útoku. O motíve útočníka zatiaľ policajný prezident Ľubomír Solák ani generálny prokurátor Maroš Žilinka či minister vnútra Matúš Šutaj Eštok neinformovali.
„Pokiaľ ide o podozrivú osobu, nejde o nepopísaný list papiera a nehovorím o jeho študijných výsledkoch,“ povedal Žilinka bez toho, aby svoje slová akokoľvek spresnil a dodal, že o motívoch útoku nechce špekulovať. Uviedol, že vyšetrovanie je na začiatku. Nie je vylúčené, že skutok bude kvalifikovaný ako úkladná vražda.
O tom, že útočiaci študent „nie je nepopísaný list papiera“ sa zmienil po generálnom prokurátorovi aj minister vnútra. Ani on však žiadne ďalšie vysvetlenie k tejto poznámke nepovedal.
Útočiaci študent mal mať v čase útoku v škole komisionálne skúšky. Tých sa mal plánovane zúčastniť po pol roku od začiatku školského roka, keďže má individuálny študijný plán. Minister školstva Tomáš Drucker však zdôraznil, že túto skutočnosť nateraz nie je možné spájať s motívom útoku.
Kto je útočník z gymnázia: Útočník bol študentom Gymnázia v Spišskej Starej Vsi. Má 18 rokov a iniciály S. S. Je mimoriadne úspešným študentom, vyhrával rôzne súťaže. Poslanec Hlasu a primátor Kežmarku Ján Ferenčák povedal, že útočníka vylúčili už z tamojšej materskej školy a na základnej škole napadol spolužiačku, čím sa zaoberala aj polícia. Bol aj v reedukačnom centre a má poruchu správania.
Preverili sme zoznamy katastrov, ktoré podľa Šutaja Eštoka fungujú. Sú nespoľahlivé

Od pondelka zverejňuje rezort vnútra zoznamy s katastrálnymi odbormi okresných úradov, ktoré majú normálne poskytovať služby. V skutočnosti však fungujú v obmedzenom režime. SME kontaktovalo úrady spomenuté v zoznamoch. Na väčšine z nich funguje len podateľňa, listy vlastníctva nevydávajú.
Každé zároveň funguje v odlišnom režime a informácie prichádzajúce z ministerstva sú vraj zmätočné. Najistejším spôsobom ako si preveriť, aký typ služieb poskytuje katastrálny úrad, pod ktorý spadáte, je kontaktovať priamo jeho zamestnancov.
Rezort vo svojom stanovisku hovorí, že za zoznamy nezodpovedá. Správcom systému je Úrad geodézie, kartografie a katastra, ktorý má vraj informovať o službách, ktoré vedia jednotlivé pracoviská poskytovať.
Tému chcela otvoriť aj opozícia na parlamentnom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, koaliční poslanci naň však ale neprišli. Opozícia chcela preveriť, či útok na kataster neohrozí aj vyplácanie dotácií pre poľnohospodárov.
- Situácia na katastroch: Žiadny právny vzťah ani vlastníctvo nehnuteľností nebolo kybernetickým útokom na kataster dotknuté, vyhlásil predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra Juraj Celler. Všetky právne vzťahy k nehnuteľnostiam na Slovensku boli podľa jeho slov obnovené so stavom k 3. januáru 2025.
- Unikli aj citlivé údaje: Služby katastra by mohli naplno fungovať v priebehu týždňov, vyplýva to z vyjadrenia predsedu brannobezpečnostného výboru Richarda Glücka. Útočník na kataster sa podľa poslanca za PS Jána Hargaša dostal nielen k verejným, ale aj citlivým údajom občanov.
V krátkosti z domova:
- Šutaj Eštok opäť zavádza: Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok oznámil nový úspech v súdnom spore pre odstavenie policajtov okolo Jána Čurillu. Prekrúca však rozhodnutie Najvyššieho súdu keď tvrdí, že „advokát čurillovcov opäť prehral, tentoraz na Najvyššom súde“. Súdy pritom ešte nerozhodovali o tom, či bolo postavenie policajtov mimo služby v súlade so zákonom.
- Kukura o vyznamenaní: Nad tým, že by vyznamenanie od Petra Pellegriniho na protest odmietol tak, ako to urobila Zdena Studenková, neuvažoval. „Je to štátne vyznamenanie, nie politické vyznamenanie. Dostal som ho od demokraticky zvoleného prezidenta za celoživotnú prácu,“ hovorí Juraj Kukura pre SME.
- Bombica vydajú na Slovensko: Extrémistu a antisemitu Daniela Bombica vydajú britské úrady na Slovensko do konca januára. Denníku SME to potvrdili zo Špecializovaného trestného súdu s tým, že ho predvedú pred sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, ktorý stanoví konkrétny termín výsluchu.
Ukrajina, clá, Grónsko. Ktoré Trumpove sľuby sú realistické a čo od neho čakať?

Samotný Donald Trump, ktorý sa 20. januára stane 47. prezidentom Spojených štátov, už priznal, že jeden z jeho najveľkolepejších sľubov z volebnej kampane - vyriešiť vojnu na Ukrajine do 24 hodín - nesplnil a nesplní.
Kampaň republikánskeho kandidáta už tradične sprevádzali velikášske sľuby, ktoré aj americké médiá filtrovali práve cez fakt, že ide o kampaň a Donalda Trumpa.
Pár dní pred oficiálnou inauguráciou sa však pri pohľade na expertné hlasy spoza oceánu dá zostaviť prehľad realistických sľubov Donalda Trumpa a niektorých krokov, ktoré by sa mohol pokúsiť uviesť do praxe.
Mnoho z nich pritom Trump avizuje ako „on day one“, čiže zavedenie od prvého dňa v úrade. Môže ísť o ďalšie z jeho kampaňových preháňaní, no americký prezident je šéfom výkonnej moci, a preto má pomerne rozsiahle právomoci aj bez súhlasu Kongresu. Americkí prezidenti na to používajú dekréty - takzvané exekutívne príkazy.
Ak bude Trump potrebovať súhlas Kongresu, nemusel by mať problém, väčšinu v oboch komorách budú mať republikáni.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Stretnutie Trumpa s Putinom: Donald Trump plánuje hneď po inaugurácii stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Nateraz nie je jasné, kedy a kde sa môže stretnutie konať. Ponúkli sa už Švajčiarsko aj Srbsko, Putin dokonca hovoril aj o Slovensku. Problémom pre ruského prezidenta pri vycestovaní však môže byť medzinárodný zatykač.
- Ficovo stretnutie so Zelenským: Premiér Robert Fico sa v najbližších dňoch chce stretnúť s prezidentom Volodymyrom Zelenským. V ktorom meste, nespresnil. „Hľadáme iný termín, ktorý by mal byť v najbližších dňoch, pokiaľ ide o stretnutie, na ktoré sa pýtate. Keď ten termín bude, hneď vám ho oznámim,“ vyhlásil Fico.
- Starmer v Kyjeve: Do Kyjeva prišiel na vopred neohlásenú návštevu britský premiér Keir Starmer. S prezidentom Zelenským podpísal zmluvu o „partnerstve na sto rokov“ v oblasti obrany, vedy, energetiky a obchodu. Británia Ukrajine od začiatku ruskej invázie prisľúbila vojenskú a civilnú pomoc vo výške 12,8 miliardy libier.
- Útok na továreň na strelný prach: Veľká továreň na strelný prach v Tambovskej oblasti v strednej časti Ruska sa stala terčom útoku. Informoval o tom Andrij Kovalenko, šéf ukrajinského centra proti dezinformáciám, podľa ktorého je tento podnik jedným z hlavných dodávateľov výbušných materiálov pre ruskú armádu.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Donald Trump zvráti 80 rokov americkej zahraničnej politiky
- Foreign Policy: Čo sa stane s Asadovým tajným drogovým impériom?
- The Insider: Fóbie namiesto ideológií: Prečo sú politici takí zaujatí otázkami LGBT a migrácie?
Od miliónových tržieb k 37 eurám na účte. Nemci po 30 rokoch potichu vypli slovenskú fabriku

Pre niektoré mestá môže mať fabrika s dvoma stovkami pracovníkov zanedbateľný význam, pre iné môže byť jedným z kľúčových zamestnávateľov. To bol aj prípad firmy Lindenmaier Slovakia v Šuranoch.
Vyše tridsaťročné pôsobenie nemeckého podniku na Slovensku sa končí. Výroba síce bojovala o prežitie aj po tom, čo vedenie požiadalo o vyhlásenie konkurzu, no neúspešne. Koncom minulého roka sa zastavila.
Nemecká investícia tak na Slovensku po troch desaťročiach skončila. Podľa konkurzných dokumentov si 73 veriteľov prihlásilo pohľadávky v celkovej hodnote 445-tisíc eur. Medzi poškodenými nájdeme aj bývalých zamestnancov, niektorí pre firmu pracovali aj viac ako 25 rokov.
Škody počíta aj štát. Lindemaier Slovakia dlhuje 171-tisíc eur Sociálnej poisťovni a 31-tisíc eur Všeobecnej zdravotnej. Šurany tak teraz môžu čakať na nové pracovné miesta od iných investorov. Bude otázne, či ich nakoniec prinesie nová baterkáreň, alebo si región počká na niekoho menej „kontroverzného“.
V krátkosti z ekonomiky:
- Štecko chce stavať v Petržalke: Keď sa povie Peter Štecko, asi každému napadne sieť reštaurácií Medusa, na ktorých čele tento podnikateľ stojí. Najnovšie sa púšťa aj do developerstva, na juhu Petržalky chce stavať stovku bytov. Aj keď mu mestská časť Petržalka projekt odobrila, magistrát mu odkázal, že takýmto spôsobom to nepôjde.
- Fenomén korporátnej normalizácie: Technologický gigant Meta, fastfoodový reťazec McDonald’s, líder amerického maloobchodu Walmart a desiatky ďalších amerických korporácií sa začali prispôsobovať novej spoločenskej a politickej realite, ktorú prináša novozvolený prezident Donald Trump. Dá sa hovoriť o fenoméne korporátnej normalizácie.
- Milióny na modernizáciu nemocníc: Dodatočných 212 miliónov eur z plánu obnovy by malo do zdravotníctva priniesť modernizáciu zdravotníckej infraštruktúry, čím by došlo k navýšeniu nových alebo zrekonštruovaných nemocničných lôžok. Minister zdravotníctva Kamil Šaško tak reagoval na návrh revízie plánu obnovy, ktorý schválila vláda.
Čo sa deje v Montreale? Slafkovský sa musí zlepšiť aspoň v troch veciach, tvrdia experti

Keď na začiatku novembra minulého roka prehrali hokejisti Montreal Canadiens 3:6 vo Washingtone, tréner Martin St. Louis vyhlásil, že ako tím „sa sami ovracali”. V tom momente boli na spodku Východnej konferencie a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mali v tejto sezóne zaradiť do boja o play-off.
Potom prišiel hrubý obrat. Akoby zázrakom sa tím pozdvihol a začal vyhrávať. Canadiens prehrali dvakrát za sebou naposledy ešte v polovici decembra. Z posledných desiatich zápasov majú bilanciu 7-2-1.
Tím okolo kapitána Nicka Suzukiho zmenil niečo na svojej hre, o čom svedčia aj výsledky. Ako je možné, že sa z podpriemerného tímu stal zrazu ašpirant na play-off? „Víťaziť začali v momente, keď boli po prvýkrát všetci zdraví. Stalo sa tak 3. decembra, keď sa Patrik Laine vrátil do akcie. Odvtedy hrali všetci tam, kde mali, a bolo to vidieť,“ tvrdí Guillaume Lefrançois z denníka LaPresse.
Napriek tomu, že Montreal sa postupne dostal do boja o play-off, nebolo to veľkým pričinením Juraja Slafkovského. Košičan hrá v tejto sezóne zle. Sám tak často hovorí o svojich výkonoch. Strelil len štyri góly, ku ktorým pridal 19 asistencií.
Pán riaditeľ si ide svoje. Je to jeho šou a nepotrebuje nikoho z nás, hovorí Bohumelová, ktorá odchádza z SNG

V Slovenskej národnej galérii pracovala štrnásť rokov, no uvedomila si, že sa nechce zúčastňovať na amaterizme, ktorý v galérii vládne, odkedy do jej čela ministerka kultúry Martina Šimkovičová dosadila už tretieho riaditeľa za pol roka.
„Najhoršie je, že ani z mojej pozície neviem dianie zmeniť. A to patrím medzi úzky manažment. Súčasný pán riaditeľ si ide svoje, je to jeho šou, nepotrebuje nikoho z nás,“ hovorí riaditeľka úseku správy zbierok a fondov Mária Bohumelová, ktorá dala spolu s ďalšími ôsmimi kľúčovými zamestnancami a zamestnankyňami galérie výpoveď.
„Išlo o bod zlomu, keď sme pochopili, že takto sa nedá ďalej pracovať, nevieme už nič zmeniť a nechceme byť súčasťou rozkladu,“ vysvetľuje Bohumelová.
Do tímu SNG ju priviedla bývalá riaditeľka a kurátorka Alexandra Kusá, ktorú vlani v auguste odvolala ministerka. Odvtedy sa galéria nachádza v turbulentnej situácii. Aktuálne výpoveďami hrozia dve tretiny zamestnancov.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Trump 2.0 nevyriešil Ukrajinu, ale chce Grónsko
- Index: Rodiny prídu o stovky eur. Takáč zatiaľ v supermarkete presviedča, že nič nezdraželo
- Ľudskosť: Šéfka odborov Uhlerová: Keď pracovné podmienky nechávame na štát, lenivieme
Karikatúra

Recept dňa

Dvojfarebná, hrnčeková, s makom aj orechmi. Vyberte si z našich receptov na bábovky.
Dnes očakávame
- Premiér Robert Fico a minister obrany Robert Kaliňák budú informovať o výstavbe novej nemocnice v Prešove
- SHMÚ klimatologicky zhodnotí rok 2024
- Verdikt v procese s troma právnikmi zosnulého vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného
- Rokovanie Bezpečnostnej rady OSN o budúcnosti Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom
Dnes v histórii

17. januára 1944 spustili Spojenecké sily prvý zo štyroch útokov na Monte Cassino, vrch v strednej časti talianskych Apenín s benediktínskym kláštorom na vrchole, s cieľom prelomiť Gustavovu líniu a obsadiť Rím. Boje v okolí Monte Cassina trvali až do 18. mája 1944 a vyznačovali sa hlavne húževnatou nemeckou obranou a vysokými stratami na oboch stranách. Výsledkom bolo Pyrrhovo víťazstvo Spojencov s približne 100-tisíc padlými a ranenými.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
