SME

Víkendový výber: Nie boh si vyvolil Oskara, aby zaranžoval Nad Tatrou sa blýska

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Víkendový výber: Nie boh si vyvolil Oskara, aby zaranžoval Nad Tatrou sa blýska
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Príjemný víkend! Témou číslo jeden na úvod roka 2025 neboli predsavzatia, ale nová verzia hymny od Oskara Rózsu. A hoci o ňom, ani o Machalovi a Šimkovičovej, nemal sprvu chuť hovoriť, nakoniec sa hudobný skladateľ Vladimír Godár dal prehovoriť a vo svojom rozprávaní pripomenul viacero príbehov z minulosti, s ktorými dnešná „hymnológia súvisí. Reportérka Kristína Kúdelová s ním priniesla rozhovor, ktorý patril v posledných dňoch k najčítanejším na našom webe.

Neopomenuli sme však ani predsavzatia. Reportér Michal Dudoň sa zhováral so psychológom Alešom Bednaříkom. Najčastejšie máme motiváciu svoj život meniť, keď sa nám dejú negatívne situácie, hovorí a vysvetľuje, že tak robíme preto, lebo sa chceme vzchopiť a nájsť nástroje na zlepšenie svojho života. Ideálne k zmene sú však míľniky a k takým patrí napríklad aj začiatok roka.

SkryťVypnúť reklamu

Výrazný rúž, upravené vlasy, ideálne blond, a šaty zvýrazňujúce ženskosť. Usmievajú sa a pochvália mužov za to, že im pomôžu odniesť nákup. Sem-tam video nakrútia v kuchyni a zamyslia sa v ňom nad tým, aká má či nemá byť správna žena. Podobné posolstvá majú na svojich instagramových účtoch ženy, predovšetkým Američanky, ktoré samy seba označujú ako „tradwife“. Reportérka Katarína Jakubjaková sa však pozrela na to, ako sa trend z Ameriky ujal aj u krajnej pravice na Slovensku.

Prinášame vám aj rozhovor s hercom a riaditeľom Divadla Aréna Jurajom Kukurom, ktorý v uplynulých dňoch získal vyznamenanie od prezidenta a hovorí v ňom aj o tom, prečo nad tým, že by vyznamenanie od Petra Pellegriniho na protest odmietol tak, ako to urobila Zdena Studenková, neuvažoval. Prečítate si aj recenzie na nové seriály, ktoré odštartovali na slovenských obrazovkách v januári, aj o tom, aký je nový Nosferatu alebo ako sa odporúča cvičiť ženám po pôrode.

SkryťVypnúť reklamu

Godár: Oskarovi zostal z čias školy pocit vyvolenia. To sa prejavilo aj pri aranžovaní hymny

Na osobnom príbehu Oskara Rózsu vidí, ako kapitalizmus na Slovensku pomohol vytvoriť umelcov, čo svoju hodnotu odvíjajú od toho, koľko peňazí dokážu vytrieskať z ľudí, ktorých dokážu oslniť púhym svojím bytím.

Hudobný skladateľ Vladimír Godár vraví, že dnes dokonca vyžadujú, aby im niekto zaplatil aj za čas, keď nerobili nič.

V rozhovore hovorí aj o tom, čo považuje za väčší problém ako honorár Oskara Rózsu za hymnu aj ako vníma vystupovanie Rózsu a z čoho to jeho vystupovanie pramení.

„Moja dcéra začala v septembri 1989 študovať hru na husliach na bratislavskom konzervatóriu. V týchto hektických časoch začali viacerí konzervatoristi brať drogy, dokonca heroín,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu

„Viacerí tiež umreli, Marek Brezovský nebol ani zďaleka jediný, ktorý na zmätené časy doplatil životom. Oskar Rózsa sa z týchto úmrtí poučil a podstúpil náročnú detoxikáciu. Z tohto obdobia mu ostalo velikášstvo, pocit vyvolenia, ktorý sa premietol nielen do aranžmánu hymny, ale aj do jeho následných komentárov,“ hovorí Godár.

„Ostáva však pravdou, že nie boh si ho vyvolil, aby zaranžoval pesničku Nad Tatrou sa blýska, ale Oskarov spolužiak a generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry a ministerka kultúry,“ dodáva.

Kukura: To, čo sa teraz deje pri vyznamenaniach, mi pripomína reakcie za minulého režimu

„Každá doba potrebuje umenie a umenie potrebuje slobodu,“ povedal herec Juraj Kukura pri preberaní Pribinovho kríža I. triedy od Petra Pellegriniho.

SkryťVypnúť reklamu

Herec a riaditeľ divadla Aréna za svoju prácu nebol ocenený prvýkrát. Štátne vyznamenanie už pred niekoľkými rokmi získal v Česku. Bol aj držiteľom titulu zaslúžilý umelec, kým si to režim pre jeho veľký úspech v zahraničí nerozmyslel.

Nad tým, že by vyznamenanie od Petra Pellegriniho na protest odmietol tak, ako to urobila Zdena Studenková, neuvažoval. “Je to štátne vyznamenanie, nie politické vyznamenanie. Dostal som ho od demokraticky zvoleného prezidenta za celoživotnú prácu,” hovorí v rozhovore pre SME.

S divadlom Aréna sa minulý rok vrátil na Tyršovo nábrežie a 17. novembra uviedli hru Nepriateľ ľudu. Jej autor Henrik Ibsen v nej komentuje spoločnosť bez toho, aby sa staval na niektorú stranu, a preto nemôže nikoho uraziť, hovorí Kukura.

SkryťVypnúť reklamu

„A to mi vyšlo, lebo nakoniec sa urazili všetci. To považujem za môj najväčší úspech,“ dodáva.

Varím a upratujem peknučká. Ako sa trend z Ameriky ujal aj u krajnej pravice na Slovensku

„Muži, chcem, aby ste vedeli, že stále sú tu ženy, ktoré si vás vážia, ktoré vedia oceniť vaše mužské vlastnosti a rolu,“ hovorí v jednom zo svojich videí na instagrame Lívia Pavlíková, kedysi jedna z hlavných tvárí dezinformačného kanála a kandidátka za hnutie Republika.

„Vieme, že by ste nám začali chýbať pri prvom ťažkom nákupe, ktorý by sme samy nevládali odniesť, a že to v živote nemáte ľahšie ako ženy,“ dodáva.

Podobné posolstvá majú na svojich instagramových účtoch ženy, predovšetkým Američanky, ktoré samy seba označujú ako „tradwife“. Ide o skratku anglického výrazu traditional wife, teda tradičná manželka.

SkryťVypnúť reklamu

Tento trend má na sociálnych sieťach svoju vlastnú estetiku a spôsob komunikácie. Spája sa v ňom životný štýl vždy dokonale upravenej pani v domácnosti s podporou krajnej pravice, rasizmu a protifeministických posolstiev.

Na Slovensku sa z feminizmu vysmievajú ašpirujúce političky ako Lívia Pavlíková či Romana Tabaková. To, že sa môžu slobodne verejne prejavovať práve vďaka výdobytkom feministického hnutia, nespomínajú.

Aj ony sú súčasťou vlny odporu, ktorú v časti spoločnosti vyvolala emancipácia žien a snaha o väčšiu rovnosť príležitostí. Politici a političky krajnej pravice tak imponujú ľuďom, ktorí chcú ženy vrátiť späť k ich tradičným rolám.

Vyhodnocovanie minulosti môže priniesť viac pozitívneho ako predsavzatia, hovorí psychológ

Najčastejšie máme motiváciu svoj život meniť, keď sa nám dejú negatívne situácie. Psychológ Aleš Bednařík hovorí, že tak robíme preto, lebo sa chceme vzchopiť a nájsť nástroje na zlepšenie svojho života.

SkryťVypnúť reklamu

"Spojíme to s predsavzatiami. Ide však o dvojsečnú zbraň. Na jednej strane nás predsavzatia motivujú, aby sme boli lepšími, úspešnejšími ľuďmi. Na druhej zasa vytvárajú nový tlak"" vysvetľuje.

Predsavzatiami chceme aktívne ovplyvniť, ako budeme vnímať rok a to, čo nás čaká. "Majú v sebe neuveriteľne silný, kľúčový, psychologický náboj: dávajú nám pocit, že budeme mať budúcnosť v našich rukách," hovorí.

Keď nám je dobre, máme tendenciu zlenivieť, fungovať rutinne a držať sa toho, čo nám v živote funguje. Ide o zaujímavý paradox. "Je to však úplne prirodzené. Zároveň zabúdame, že náš život sa mení. Prídu rôzne okolnosti, keď nám naše staré rutiny nestačia, alebo môžu byť škodlivé v novej situácii," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepší stav učiť sa nové veci je podľa neho vtedy, keď sme v duševnej pohode. Práve vtedy sa treba spýtať sám seba, čo nové môžeme skúsiť. "Ak sa nám rozpadá život, záťaž nás oberá o veľa síl. Vtedy sa ťažko niečo nové učí" konštatuje.

Toho rozkývaného muža so sekerou poznal celý štát. Dvojitá vražda z Vonoklasov získala nový kontext

Slávek Jelínek mal síce dvadsaťosem rokov, no ešte býval u rodičov. V ten večer mu mama podala večeru, do ktorej sa pustil súčasne s tým, ako si ešte čosi študoval a chystal sa do roboty.

Jeho otec, Slavomír Jelínek starší, sedel za ním na lavici a s neprítomným pohľadom sa kýval zo strany na stranu. Zrazu vstal s úsmevom, ako keby práve dostal skvelý nápad, a šiel za svojou manželkou do spálne. Odtiaľ sa čoskoro ozval divný tupý zvuk.

SkryťVypnúť reklamu

Keď do izby vstúpil syn, uvidel mŕtvu matku a nad ňou otca, ktorý sa ešte stále nepokojne kýval zo strany na stranu - a v ruke držal sekeru. O niekoľko hodín neskôr bol celý ich dom v plameňoch. Jelínka staršieho našli mŕtveho v studni na dvore a Jelínka mladšieho živého, ale značne podchladeného a doráňaného v susednej dedine.

Na to, čo sa stalo v roku 1968, sa novými očami pozreli tvorcovia mini série nakrútenej pre Voyo.

Ranč mal byť slovenský Yellowstone, ale nevyšlo to. Nový seriál Jojky nezachráni ani kovboj Miro Noga

Miro Noga sa snaží za každú cenu zachrániť svoj ranč ležiaci v Štiavnických vrchoch. Topí sa v dlhoch, statok sa mu rozpadáva pred očami a on nevie nájsť spôsob, ako mu prinavrátiť zabudnutý lesk. Všetko sa zmení, keď mu napadne rozkopať priľahlú horu popretkávanú zasypanými banskými tunelmi.

SkryťVypnúť reklamu

Televízia Joj spustila seriálovú novinku s názvom Ranč, ktorá pre nezainteresovaného diváka môže na prvý pohľad pripomínať úspešné formáty ako Yellowstone či Landman z Ameriky.

Drsní muži v maskáčovom oblečení bojujúci za svoje statky sú teraz v móde.
Nebudeme si klamať, nápad zachytiť dramatické vzťahy medzi statkármi a dedinčanmi v Štiavnických vrchoch má svoj potenciál. Alebo skôr mal. Televízia Joj mohla vziať seriál Yellowstone, ktorý sa stal celosvetovým hitom, vytriasť z neho najpríťažlivejšie prvky a dej aplikovať na slovenskú realitu.

Namiesto toho sa tvorcom podarilo zo seriálu vytriasť prvky mystickej rozprávky. Ani nevieme ako, a zrazu sa pozeráme na voľné pokračovanie Divokých koní.

Markíza stavila na fetiše socializmu. Nový seriál Sľub chce divákov očariť prvoplánovou nostalgiou

Dobové kulisy, dobové kostýmy, dobová hudba, dobová zápletka. Nie, toto nie je opis seriálu Dunaj, k vašim službám, ktorým televízia Markíza posledné dva roky týždeň čo týždeň triafa do čierneho. Ulovila divákov, ktorých si už nedá vziať.
Tento opis sedí aj na seriálovú novinku s názvom Sľub. Diváci sa na premiéru môžu tešiť už v pondelok večer na obrazovkách Markízy.

SkryťVypnúť reklamu

Televízia si po skúsenostiach s Dunajom uvedomila, že minulosť priťahuje pozornosť. A čím polarizujúcejšie obdobie, tým lepšie.

Slovenský štát vymenila za socializmus, naverbovala partiu známych hercov na čele s Kobielskym, Cinkotom či Tlučkovou, tento ansábel doplnila mladými puškami Švecom, Brnčálovou či Baranom a seriál bol na svete.

Markíza si od Sľubu očividne sľubuje veľa. Do vysielania ho nasadzuje ako nový denný seriál, od pondelka do piatka o 17.55 h.

Nový Nosferatu nie je márny. Nemusí sa zahanbene krčiť v kúte v porovnaní s jeho slávnymi predchodcami

Do vytúženého príbehu o čudáckom grófovi z odľahlého kúta sveta sa tentoraz pustil režisér Robert Eggers. Upírsky námet však spracovali už mnohí vrátane legendárnych filmárov, akými sú Francis Ford Coppola či Werner Herzog.

SkryťVypnúť reklamu

Dodnes je pôsobivá aj verzia, ktorá je viac než sto rokov stará – Upír Nosferatu (1922) v réžii Friedricha Wilhelma Murnaua. Nemecký tvorca vtedy nakrúcal aj na Oravskom hrade.

Američan Eggers nakrúcal pre zmenu v Čechách. S hororovým žánrom už pritom skúsenosti mal (Čarodejnica, Maják). Už v týchto tituloch ukázal, že s atmosférou vie pracovať dobre. Projektu Nosferatu obetoval podľa vlastných slov desať rokov, takže by sa zdalo, že je to vec, na ktorej mu špeciálne záležalo.

„Moja adaptácia Nosferatu je v mnohých ohľadoch môj najosobnejší film,“ povedal Robert Eggers.

Mnohí boli z filmu boli nadšení, sám režisér o ňom hovoril ako o vysnívanom projekte, a tak divák očakáva zázraky. Možno sa Eggersovi nepodarilo zhmotniť svoj sen úplne tak, ako chcel. Ale možno áno a problém je skôr to, že divák sníval trochu iný sen.

SkryťVypnúť reklamu

Lepšia kondícia dokáže zvýšiť sebavedomie. Po pôrode však nemôžete začať cvičiť hneď

Pôrod je pre telo náročná udalosť. U väčšiny žien po ňom pretrvávajú rôzne druhy bolesti, najmä v oblasti rodidiel a prsníkov; ale aj silné bolesti hlavy, kĺbov a chrbtice.

Nájsť si po zotavení čas na cvičenie sa môže zdať mnohým ženám takmer nemožné. Dôvodov je viacero, no jedným z nich je aj ten, že nemajú čas, ktorý by mohli venovať len samy sebe.

Mnohé štúdiá už rozširujú svoju ponuku a zaraďujú do rozvrhu aj lekcie, na ktoré môžu ženy priniesť aj dieťa.

"Sama viem, že po cvičení mám dobrý pocit, že som pre seba niečo urobila. Lepšia fyzická kondícia dokáže aj zvýšiť sebavedomie. Aj pre maminy je dôležité, aby sa cítili dobre vo svojom tele. Samozrejme, je oveľa náročnejšie nájsť si čas na cvičenie, keď máte doma bábätko. Ale v správnom prostredí sa dá plnohodnotne cvičiť aj s ním," hovorí pre SME Monika Šichmák Bočová, majiteľka Centra vzdušnej akrobacie v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Víkendový recept

Sladkosti, ktoré ocenia aj dospelí. Vyberte si z našich receptov na dezerty s vôňou a chuťou kávy.

Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 035
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 930
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 427
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 309
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 936
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 098
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 443
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tai Woffinden.

Trojnásobný majster sveta patrí medzi najúspešnejších britských pretekárov v histórii tohto športu.


Daria Kasatkinová.

Dnes už bývalá ruská tenistka sa verejne prihlásila k LGBT komunite a ako jedna z mála hráčok otvorene vystúpila proti vojne.


Reuters
Cristiano Ronaldo a Škriniar.

Jeden mladý Slovák sa môže postarať o európsky unikát.


Martin Pospíšil (Calgary) strieľa na bránku Colorada.

Šimon Nemec, Tomáš Tatar a Martin Pospíšil sa nezapísali do kanadského bodovania.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu