Status quo. Tak by sa dal krátko zhrnúť právoplatný výsledok rozhodovania o väzbe extrémistu Daniela Bombica. Tak ako dva a pol roka v Británii, aj na Slovensku bude nosiť elektronický monitorovací náramok, pričom nesmie opustiť republiku. Jediným rozdielom je, že súd mu zakázal šíriť nenávistné príspevky – tu je však otázne, čo bude súd alebo probačná úradníčka pod týmto pojmom rozumieť.
Bombic sa však tvári, že na Slovensku skrotol. Sudcovi Špecializovaného trestného súdu dal prísľub, že sa bude vo svojich prejavoch mierniť, čo je prinajmenšom paradoxné. Pred svojimi fanúšikmi sa totiž dlhodobo prezentuje ako niekto, kto nikdy neustúpi a z tohto dôvodu sa aj dostal do hľadáčika zlého systému.
Samotné konanie prebehlo relatívne hladko. Pred budovou Najvyššieho súdu bol až nečakaný pokoj. Bombic počítal s tým, že bude mať veľkú podporu, na telegrame si rokmi šírenia nenávisti vybudoval 65-tisícové publikum. Reálna účasť sa však pohybovala v desiatkach.
Tým Bombic nahral na smeč niektorým neprajníkom, ktorí sú presvedčení, že časť jeho telegramového publika predstavujú nakúpení „boti“ z Indie.

Vitajte pri šesťnástom vydaní DEZINFOMAJÁKA, komentovaného prehľadu aktuálneho diania na slovenskej dezinformačnej scéne.
Hoaxy a dezinformácie sú fenoménom digitálnych čias a Slovensko je nimi zasiahnuté viac ako okolité štáty. Preto je dôležité poznať naratívy a falošné správy, ktoré sa šíria naším informačným priestorom a môžete sa s nimi stretnúť na internete či v rozhovore s priateľmi a rodinou.
Vďaka Dezinfomajáku ich skôr môžete spoznať bez toho, aby ste sa sami museli brodiť kalnými vodami slovenského internetu. Aktivujte si ho ako newsletter alebo ho odporučte známym, ktorým sa podľa vás môže zísť.
Dnes sa dočítate:
- Ďalšie zaujímavosti z pojednávania s Bombicom.
- Poslanec SaS vystúpil v kontroverznom rádiu.
- Ako je to s obvineniami Gruzínskej légie.
- Slovenský dezinformátor spôsobil medzinárodnú prestrelku.
- Hoaxy a slovné útoky na ženy v politike.
- Šimkovičovej nominácia rozvracia ďalšiu kultúrnu inštitúciu.
- Proukrajinským aktivistom sťažuje prácu aj facebook.
Návrat na Slovensko mu platí Kaliňák
Ešte chvíľu sa zdržme pri 43-ročnom Slovákovi. Pozitívne je, že vďaka verejnému konaniu sme sa o ňom aj veľa dozvedeli. Odhalené bolo napríklad jeho klamstvo o svojej minulosti.
Síce sa chválil čistým registrom trestov v Anglicku, no ukázalo sa, že tam svojho času šoféroval pod vplyvom a následne znova bez vodičského oprávnenia. Kým ešte nebol známy, na facebooku sa chválil dlhým zoznamom priestupkov. Ten o pár rokov zaprel a vymyslel si výhovorku, že to bola len pasca na hejterov, ktorí o ňom začali písať blogy, a teda mu len skočili na lep.
Vieme tiež, že prepojenie s advokátskou kanceláriou Roberta Kaliňáka, a teda aj so Smerom samotným, je čoraz užšie. Kancelária totiž Bombicovi zabezpečuje bývanie a podľa slov advokáta Davida Lindtnera je v tom pripravená pokračovať aj za predpokladu, že šíriteľ nenávistných prejavov si ani do roka nenájde prácu a vlastné bývanie.
Za zmienku stojí aj značná pomoc europoslankyne za Smer Judity Laššákovej, ktorej do Bruselu pomohol práve Bombic. Na Slovensku ho všade sprevádza a dokonca sa zaňho chcela zaručiť na súde. Paradoxne v minulosti sama šírila hoaxy o priebehu Bombicových súdnych konaní v Londýne, kde žil 20 rokov.
Citát týždňa:
„Novinári sú tvory lenivé a pohodlné. A namiesto toho, aby namáhavo hľadali nejakého respondenta, tak najpohodlnejšie im bolo zdvihnúť telefón a zavolať svojmu vlastnému všeobecnému lekárovi a dať mu priestor, aby niečo povedal. Čiže pán doktor Lipták dostal pomerne veľký mediálny priestor už v druhej polovičke 90. rokov a to mu dodalo také krídla, že mal pocit, že už sa môže vyjadrovať ku všetkému.“
Lekár a poslanec Tomáš Szalay vystúpil v kontroverznom žilinskom rádiu Frontinus v politickej diskusii novinára dezinfowebu eReport Dominika Papalu. Relácie sa zúčastnil na diaľku cez telefón.
V živom vysielaní vysvetľoval napríklad aj kauzu trestného oznámenia, ktoré naňho podal konšpiračný lekár Peter Lipták za očkovanie ľudí proti covidu-19.
Časť vystúpenia Tomáša Szalaya sme zachytili cez slovenský AI nástroj pre transkripciu videí a audio nahrávok GASTON, aby sme sa vyhli promovaniu dezinformačných a inak problémových kanálov:
Relácia zahŕňa aj čas na telefonické otázky, Szalay preto musel vysvetľovať hlúposti o neúčinnosti a nedostatočnom preverení mRNA vakcín, zbytočnosti rúšok či o ruskom Sputniku V. Okrem iného tiež tvrdo kritizoval odborového lídra nemocničných lekárov Petra Visolajského, ktorý podľa neho „škodí slovenskému zdravotníctvu, škodí slovenským pacientom, škodí svojim kolegom v ambulanciách“.
Pravda o Gruzíncoch
Vojnový reportér Tomáš Forró reaguje na snahu vlády očierňovať Gruzínsku légiu bojujúcu na Ukrajine. Vo svojej najnovšej investigatíve ju nazýva ruskou psychologickou operáciou, ktorá na Slovensko prišla po niekoľkých mesiacoch.
Forró rozrozprával príbeh légie, jej komunikačných prešľapov z nedávnej doby a venoval sa aj konkrétnym obvineniam, ktoré mali diskreditovať légiu a jej lídra Mamuku Mamulašviliho. Vrátane tvrdenia ukrajinskej rozviedky, že légia vlastne vôbec neexistuje.
Za všetko hovorí to, čo reportér povedal po publikácii článku: „A ešte jedno. Keby sa tí babráci niečoho naozaj báli, prišli by za mnou. O Gruzíncoch viem najviac, chodím na front, chápete. Chceli by vyšetriť. Ale nie. Oni len potrebovali očierniť slušných ľudí, nie vyšetrovať prevrat. A tak z neho obvinili krehkú ženu a chorľavého otca šéfa opozície.“
Proti obvineniam vlády Roberta Fica vystúpil aj DEKK Inštitút skúmajúci sociálnu kohéziu. Situáciu okolo tvrdení o prevrate chcel analyzovať.
„Analyzovali sme takto aj atentát na premiéra z mája 2024, ku ktorému sa nám doteraz vracia spätná väzba od štátnych inštitúcií vrátane silových rezortov, že o inom spracovaní v podobnej kvalite nevedia,“ uviedol DEKK s tým, že nakoniec nebolo čo analyzovať, pretože žiadne príznaky prevratu nezaznamenal: „A uvoľnené správanie sa vládnych predstaviteľov, ktorí počas prevratu dovolenkovali naznačuje, že ani oni. Išlo sa teda iba o rétoriku.“
Namiesto toho preto poukázal na škody, aké dokáže spôsobiť takzvaný „rétorický prevrat“. Napríklad znižovanie citlivosti občanov a bezpečnostných zložiek k podobným vyhláseniam, čo znižuje reakčnú dobu na prípadnú reálnu krízu. Úrady si totiž musia najprv overiť, či to ich vláda myslí vážne alebo je to opäť iba rétorika.
Správy z Kremľa
Keď obdiv zaslepí úsudok: Jedna bola novinárka s obdivuhodnými reportážami, druhá ľudskoprávna advokátka so silným príbehom. Obe pôsobili v Rusku, čo ich zásluhy znásobovalo. Ich texty zverejňovali alebo o nich písali mnohé médiá, no ukázalo sa, že naleteli. Mnohé reportáže boli vymyslené, tak ako advokátkin životopis.
Petra Procházková píše o tom, ako médiá odhalili pravdu a ako sa následne zachovali. Prezradíme len toľko, že podobného happy endu by ste sa v dezinformačných „médiách“ nedočkali.

Pozri, kto to hovorí: „Zdegenerovaná európska kreatúra“, ktorá si zaslúži „zahynúť v krvavých víroch novej Pražskej jari ako v roku 1968“. To povedal o českej senátorke Miroslave Němcovej Dmitrij Medvedev na základe jej príspevku na sieti X. V ňom Němcová uviedla, že Rusi by si zaslúžili znova prežiť leningradskú blokádu.
Až na to, že Němcová takýto príspevok nikdy nenapísala, išlo o podvrh. Zaujímavé je, že jeho stopy vedú k jednému z proruských dezinformačných kanálov na slovenskom Telegrame.

Mravčia práca: Inštitút pre nové bezpečnostné hrozby NEST zverejnil podrobnú analýzu vplyvu zahraničných ambasád na Slovensku. Okrem iného mapoval ich aktivitu na sociálnych sieťach, kde s prehľadom vedie ruské veľvyslanectvo. Za obdobie rokov 2023 až 2024 zverejnilo takmer 16-tisíc príspevkov – teda viac ako všetky ostatné ambasády na Slovensku dokopy.

Ťažký údel žien v politike
Nespravodlivé čakanie na spravodlivosť: Bývalá poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa 18. februára postaví pred súd v kauze falošného obvinenia, že sa v Kanade v minulosti živila prostitúciou.
„Ex-siskár PF (Pavol Forisch, pozn. red.) zverejnil sfalšovaný dokument kanadskej polície. Angličtinou na úrovni ministerky Šimkovičovej sa v ňom písalo, že som v Kanade robila prostitútku a predátorom predávala ženy a deti. Hoax zdieľali tisíce ľudí. Proruský exposlanec Marček si v budove NR SR zvolal tlačovku, na ktorej mával falošným dokumentom a kričal, že podpredsedníčka parlamentu je bývalá štetka. TA3 to vysielala naživo,“ opisovala dobovú skúsenosť Nicholsonová, ktorá kvôli hoaxu dodnes dostáva nenávistné komentáre.
Na Marčeka podala žalobu na ochranu osobnosti, stalo sa tak ešte v roku 2018. Vytýčenia súdneho pojednávania sa tak dočkala až po siedmich rokoch.
Nie je sama: Nepríjemný incident sa udial aj poslankyni Progresívneho Slovenska Veronike Veslárovej, ktorá je na vozíčku. Hudobník Oskar Rózsa zdieľal záber z tlačovej konferencie PS a napísal k nemu: „Tu by ma celkom zaujímalo, čo tá politička na vozíku urobila pre telesne postihnutých, okrem toho, že pribrala.“ Neskôr telegramový príspevok zmazal, no medzičasom už koloval po sociálnych sieťach.
PS na hrubý útok reagovalo videom, v ktorom predstavovalo Veslárovej prácu v prospech postihnutých spoluobčanov. Rózsa sa na druhý deň ospravedlnil. Uviedol, že za príspevok – hoci vraj nebol z jeho hlavy – preberá plnú zodpovednosť, hanbí sa a nechce sa vyviňovať.
„Prsty boli rýchlejšie ako rozum a srdce. Ja sám si neodpúšťam, spravil som hrubú chybu a úprimne ma to veľmi mrzí,“ napísal autor novej slovenskej hymny. Keď sme sa chceli k jeho ospravedlneniu po dvoch dňoch vrátiť, zistili sme, že aj tento príspevok Rózsa neskôr zmazal.
Ďalšia kultúrna inštitúcia „v plameňoch“
Chaotické riadenie, zaťažovanie zamestnancov zbytočnými úlohami, neodôvodnené rušenie platných zmlúv či zastrašovanie disciplinárnymi hrozbami a komunikačná nekompetentnosť. Tak charakterizovali zamestnanci Slovenského literárneho centra (SLC) riadenie len nedávno dočasne menovaného riaditeľa a konšpirátora Gustáva Murína. Listom vyzvali ministerstvo kultúry, aby situáciu urgentne riešilo.
Denník SME vyspovedal viacerých nespokojných zamestnancov SLC, ktorí hovorili o vulgárnom a nepredvídateľnom správaní či vyhrážkach. Murín ani ministerstvo však problém na strane vedenia nevidia, nič preto nateraz meniť neplánujú.

Záverečný mix
Strasti aktivistov: Sociálna sieť facebook minulý týždeň znova zablokovala stránku „All4Ukraine – Pomoc Ukrajine“ rovnomennej neziskovej organizácie. Ako dôvod aj tentoraz uviedla, že profil porušil pravidlá tým, že predstieral cudziu identitu – opäť tak išlo o rovnakú chybu vo vyhodnotení ako v októbri.
„Stránka bola obmedzená kvôli chybe a medzičasom bola obnovená. Veľmi sa ospravedlňujeme za spôsobené nepríjemnosti,“ reagoval facebook na otázky denníka SME.
Suverénna Európa: Pokiaľ cítite potrebu odstrihnúť sa od amerických digitálnych služieb – napríklad vo svetle tlaku Donalda Trumpa na EÚ, aby prísne neregulovala zámorské korporáty – stránka european-alternatives.eu poskytuje aktualizovaný sumár európskych alternatív k americkým službám. Ide o produkty pre bežných používateľov, napríklad četovacie aplikácie, internetové prehliadače alebo správcov hesiel, ale aj pre firmy a správcov IT systémov.
Vedeli ste, že: Neslávne známy Martin Daňo celé roky vlastní doménu Smer.sk, web strany Roberta Fica preto sídli na doméne strana-Smer.sk. Doposiaľ doménu od Daňa nikto nekúpil, aj on je však nespokojný s prístupom vládnej moci k extrémistovi Bombicovi. Na facebook preto napísal, že doménu možno „daruje Matovičovi, Progresívnemu Slovensku alebo Gruzíncom“.
Kto chce výhru Ukrajiny: Podľa najnovšieho prieskumu Stredoeurópskeho observatória digitálnych médií (CEDMO) chce len 32 percent Slovákov, aby vojnu vyhrala Ukrajina. Pre porovnanie, v Poľsku má náš východný sused 68-percentnú podporu. Spomedzi okolitých krajín si u nás praje výhru Ruska najviac ľudí – až 14 percent. V Česku je to sedem percent, v Poľsku len štyri.

Dezinfomaják zostavujeme aj s pomocou slovenského AI nástroja GASTON pre transkripciu, sumarizáciu a preklady videí či zvukových nahrávok, ako aj monitorovanie audiovizuálnych zdrojov.

Beata
Balogová
