Ľudia na Slovensku už začínajú pociťovať prvé dosahy konsolidačných opatrení. Zrejme každý si už všimol, že napríklad v obchode zaplatí viac. Zvýšenie sa však prenáša aj do ďalších poplatkov.
Lídri krajín Európskej únie hovoria o potrebe núdzového stretnutia. Po slovách Trumpovho vyslanca majú obavy z úplnej straty kontroly nad mierovým procesom medzi Ukrajinou a Ruskom.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Zdražovanie sa už začalo. Poplatky rástli aj tam, kde si to ľudia nevšimnú
- Vojna policajtov v praxi: Zmätená inšpekcia, Santusová na člne a kajúcnici v lufte
- Európski lídri sa mobilizujú. Hrozí im strata kontroly nad mierovým procesom na Ukrajine
- Dostať sa do vlaku zadarmo bude ťažšie, ceny lístkov pôjdu hore
- Mal nasledovať miliónového hráča, patrí k najlepším driblérom v lige
- Učiteľka mediálnej výchovy: Vzorom pre deti je aj Elon Musk. Mojou úlohou je o tom diskutovať
Zdražovanie sa už začalo. Poplatky rástli aj tam, kde si to ľudia nevšimnú

Aj trojčlenná rodina, ktorá býva na dedine a snaží sa ušetriť každé euro, príde v tomto roku o viac ako tisíc eur. Napriek tomu, že nemíňa peniaze na nič, čo nie je nevyhnutné k životu - nechodí do kina, do reštaurácií ani do posilňovne. Vychádza to z jedného z modelových príkladov, ktoré pripravil denník SME.
Ľudia na Slovensku už začínajú pociťovať prvé dosahy konsolidačných opatrení, ktoré majú štátu pomôcť zlepšiť rozpočet o 2,7 miliardy eur. Pripravila ich vláda Roberta Fica.
Zrejme každý človek na Slovensku si už všimol, že napríklad v obchode zaplatí viac, keďže základná daň z pridanej hodnoty sa zvýšila z 20 na 23 percent. Zvýšenie sa však prenáša aj do ďalších poplatkov, ktoré mnohí prehliadnu.
Denník SME preto prináša prehľad, ako doterajšia konsolidácia zasiahne do rozpočtov rodín. Urobil tri modelové príklady troch rôznych rodín, ktoré bývajú v rôzne veľkých mestách či na dedine. Prepočty sú založené na reálnych číslach, ale nejde o skutočné rodiny.
Prinášame aj zoznam poplatkov či daní, ktoré síce neboli v zozname konsolidačných opatrení, ale tie na ne majú vplyv. Zoznam ukázal, že vládny balíček ovplyvnil všetky sféry života.
Vojna policajtov v praxi: Zmätená inšpekcia, Santusová na člne a kajúcnici v lufte

Bývalá šéfka tímu Oblúk Diana Santusová z policajnej inšpekcie bola až doteraz jednou z tajomných postáv vojny policajtov, ktorá sprevádza vyšetrovanie závažných korupčných káuz s prepojením na politiku.
Prvý raz Santusová verejne vystúpila až v piatok na súde s bývalým policajným prezidentom Petrom Kovaříkom. Obžalovaný je zo zneužitia právomoci.
V lete 2021 podľa obžaloby nezákonne zastavil akciu Oblúku namierenú proti vyšetrovateľom bývalej NAKA okolo Jána Čurillu.
NAKA v spojení so špeciálnou prokuratúrou, ktoré medzičasom súčasná vládna koalícia zrušila, vtedy vyšetrovali korupčné kauzy aj s pomocou tzv. kajúcnikov z mafiánskej skupiny takáčovcov. Tím Oblúk začal proti vyšetrovateľom konať v roku 2021 na základe aktivity SIS, ktorá na nich zbierala kompromitačné materiály.
Santusová v piatok na súde pôsobila sebavedome. Vypovedala takmer štyri hodiny. V jednej chvíli sa pozastavila nad tým, že novinári si jej vystúpenie nahrávajú. Sudca Tomáš Škultéty ju poučil, že nemá právo im to zakázať. Kovařík ju pozorne počúval, pozeral sa jej do očí, robil si poznámky.
V krátkosti z domova:
- Prieskum Focusu: Keby sa voľby konali v prvej polovici februára, skončili by sa patom. Naznačuje to najnovší prieskum preferencií agentúry Focus pre web 360-tka.sk. Na prvom mieste by sa umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko s 22,1 percentami, len o 0,4 percentuálneho bodu za ním nasleduje Smer. Hlas je už s veľkým odstupom tretí.
- Šéf NATO príde na Slovensko: Generálny tajomník NATO Mark Rutte vo štvrtok navštívi Slovensko. S prezidentom Pellegrinim a premiérom Ficom bude rokovať o téme zvyšovania výdavkov na obranu.
- Taraba avizuje výmenu: V rámci rekonštrukcie vlády nastane zmena na ministerstve športu a cestovného ruchu, ktoré momentálne spadá pod SNS, povedal minister životného prostredia Tomáš Taraba s tým, že o jeden rezort zrejme príde aj Hlas.
Európski lídri sa mobilizujú. Hrozí im strata kontroly nad mierovým procesom na Ukrajine

Alarmujúce slová amerického generála Keitha Kellogga, osobitného vyslanca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Ukrajinu a Rusko, vyvolali medzi európskymi predstaviteľmi cez víkend rozruch.
V sobotu počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie totiž uviedol, že Európa už nebude súčasťou mierových rokovaní na Ukrajine. „Hovorím to s plnou úprimnosťou,“ povedal s tým, že predchádzajúce rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom zlyhali aj preto, lebo sa do procesu zapájal príliš veľký počet aktérov.
Kelloggove vyjadrenia takmer okamžite zmobilizovali kľúčových európskych politikov vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona či poľského premiéra Donalda Tuska.
Lídri krajín Európskej únie teraz hovoria o potrebe núdzového stretnutia, nakoľko prechovávajú obavy z úplnej straty kontroly nad mierovým procesom medzi Ukrajinou a Ruskom.
Poľský minister zahraničných vecí Radosław Sikorski v reakcii povedal, že je veľmi rád za Macronove rozhodnutie prediskutovať výzvu, ktorú momentálne predstavuje Trumpova administratíva. V pondelok má poľská delegácia na čele s Tuskom odcestovať do Paríža.
Stretnutia sa má zúčastniť aj britský premiér Keir Starmer, ktorý považuje bezpečnosť Európy za dôležitú aj napriek vystúpeniu Veľkej Británie z EÚ v roku 2020. Macronova rýchlosť v snahe zjednotiť európskych lídrov za spoločnú reakciu podľa denníka The Guardian poukazuje na značný rozsah znepokojenia v Európe.
V krátkosti zo sveta:
- Európske ozbrojené sily: Nastal čas na vytvorenie európskej armády, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Mier podľa neho môže byť prerokovaný len širokým spoločenstvom štátov a vždy so zapojením Ukrajiny a Európy.
- Ruská opozícia: Rok od úmrtia kľúčového ruského opozičného politika Alexeja Navaľného je stav opozície, ktorá by dokázala oslabiť režim ruského prezidenta Vladimira Putina, aj naďalej pomerne otázny. Avšak nejde iba o posledné mesiace, podľa svetoznámeho ruského šachistu Garryho Kasparova sa nepodarilo urobiť žiadnu zmysluplnú zmenu už niekoľko rokov.
- Útok vo Villachu: Útočník pobodal v rakúskom Villachu niekoľko okoloidúcich. Zabil 14-ročného chlapca a piatich ľudí zranil. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že útok mal islamistický motív.
Zo zahraničných webov:
- CNN: Boje v africkom Kongu bohatom na minerály zabili viac ako 3 000 ľudí za menej ako 2 týždne. Akú úlohu v tom zohráva váš telefón
- The Economist: Ako AI rozdelí najlepších od zvyšku
- The Guardian: „Tu žije mozog monštra“: Muž, ktorý odhalil špinavé tajomstvá Švajčiarska
Dostať sa do vlaku zadarmo bude ťažšie, ceny lístkov pôjdu hore

Štátny vlakový dopravca Železničná spoločnosť Slovensko sa od začiatku tohto roka snaží pasažierov, ktorí využívajú bezplatné cestovanie, nasmerovať na spoje mimo špičky.
V praxi to znamená, že študenti a dôchodcovia, ktorí cestujú zadarmo, sa nemusia dostať do nimi vybraného vlaku. Môžu v ňom síce byť ešte voľné miesta, ale tie nie sú vyhradené pre bezplatných pasažierov.
Miesta vyhradené pre nich, takzvané kontingenty, stanovuje ZSSK vo všetkých rýchlikoch podľa dňa v týždni a typu vlaku. V osobných a zrýchlených vlakoch Rex sa tieto limity neuplatňujú. V minuloročnom grafikone tvorili 35 percent z celkovej kapacity diaľkových vlakov. V tom aktuálnom sa tento mechanizmus zmenil.
Železničiari tiež zaviedli nové pravidlo, podľa ktorého si cestujúci môže na jeden vlak vyzdvihnúť len jeden lístok so stopercentnou zľavou a jednou miestenkou. Ak sa rozhodne cestovať iným vlakom, musí vrátiť predchádzajúci lístok, aby sa uvoľnilo miesto pre iného pasažiera.
V krátkosti z ekonomiky:
- Trumpove clá: Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením ciel na dovoz áut. Tie by podľa neho mohli začať platiť už začiatkom apríla. Trump chce dodatočnými clami zmeniť podobu globálneho obchodu.
- Reakcie Únie: Európska únia plánuje, že bude blokovať dovoz niektorých potravín vyrobených podľa iných noriem, aby chránila domácich poľnohospodárov. Týmto spôsobom chce reagovať na recipročnú obchodnú politiku amerického prezidenta Trumpa.
- OpenAI: Predstavenstvo spoločnosti OpenAI jednohlasne odmietlo ponuku konzorcia investorov vedeného miliardárom Elonom Muskom, ktoré začiatkom minulého týždňa prejavilo záujem odkúpiť OpenAI za sumu 97,4 miliardy dolárov.
Mal nasledovať miliónového hráča, patrí k najlepším driblérom v lige

Od Ivana Galáda dostal prvú pokutu. Mal vtedy iba šestnásť rokov. Trénerovi sa nepáčilo, že v šatni držal v ruke mobilný telefón. „Dal mi pokutu päťdesiat eur,” spomínal Artur Gajdoš v podcaste Bavme sa o lige.
Pod vedením Galáda odštartovala jeho profesionálna kariéra v drese Trenčína. Najnovšie sa ich cesty opäť spoja. Gajdoš bol súčasťou výmeny za Rahima Ibrahima, ktorého získal slovenský majster.
V nedávnom pohárovom zápase proti Slovanu nemal Galád k dispozícii Ibrahima: „Ponúkol som mu, aby išiel hrať. Odpovedal mi, že sa pripravuje na prestup.” Trenčín mal za neho na stole niekoľko ponúk. „Je to milé. Hráč vám povie, že sa pripravuje na transfer,” dodal Galád sarkasticky.
Dvadsaťtriročný stredopoliar nefiguroval na súpiske Trenčína od vlaňajšieho novembra. Klub rokoval o jeho prestupe. „Sme v komunikácii so Slovanom,” priznal generálny manažér klubu Róbert Rybníček.
Slovan však nebol jediný záujemca.
Učiteľka mediálnej výchovy: Vzorom pre deti je aj Elon Musk. Mojou úlohou je o tom diskutovať

Síce vyštudovala slovenský jazyk a literatúru, ale do školstva nastúpila ako nekvalifikovaná učiteľka. Časom si doplnila pedagogické štúdium a dnes vyučuje mediálnu výchovu a slovenský jazyk na základnej škole v Košiciach.
"Nedávno žiaci nakrútili pekné video, v ktorom naša deviatačka hovorí, že keď počuje nejakú informáciu, napriek tomu, čo hovoria rodičia a rovesníci, dokáže sa zastaviť, hľadá zdroje a overí si to. Bola som na ňu veľmi hrdá," hovorí Alena Rapčan Štrompová .
Rokmi vidí, že deti sú vďaka mediálnej výchove komunikatívnejšie, vedia vyjadriť svoj názor a vedia aj to, že agresivitou veľa nedosiahnu a že sa musia vyjadriť slušne. Sú otvorené prijímať informácie a prehodnocovať ich, čo je pre ňu ten najvyšší cieľ.
Učiteľka základnej školy vníma, že obraz školstva je v spoločnosti rozpačitý. Pozná však množstvo inšpiratívnych učiteľov, ktorí sú ochotní hľadať nové cesty, ako sa priblížiť k dieťaťu a rozvíjať osobnosť žiaka.
Je podľa nej jednoduché a pohodlné vyučovať klasicky. "To považujem za kameň úrazu. Je exkluzívne pohodlné otvoriť učebnicu, urobiť štyri cvičenia, nadiktovať poznámky a o druhej zavrieť dvere školy," hovorí Štrompová.
Karikatúra

Podcasty SME
- Dejiny: Tváre ľudí, ktorí prežili ruskú inváziu
- Knižná Revue: V Bratislave je najviac ulíc pomenovaných po spisovateľoch. Bude ju mať aj Pavel Vilikovský?
- Dobré ráno sobota: Fico si vybral budúcnosť a je to Putin
- Vertigo: Vieme, prečo by ste mali vidieť jeden z filmov roka Emilia Pérez
- TECH_FM: Vlky sa mohli zmeniť na psy aj samé od seba
- Vedecký podcast: Polymér v tele môže byť liekom
Recept dňa

Vyskúšajte sýte, zdravé a bezmäsité hlavné jedlá. Pripravili sme pre vás recepty zo šošovice, hrachu a fazule.
Dnes očakávame
- Začínajú sa jarné prázdniny
- Prvý poslanecký prieskum v priestoroch Generálnej prokuratúry
- Tlačová konferencia ministra práce Erika Tomáša a generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne Michala Tarišku o novej výške 13. dôchodkov
- Uplynie ultimátum premiéra Fica na vyriešenie koaličnej krízy
- Hlavné pojednávanie v kauze Mýtnik
- V New Yorku zasadne Bezpečnostná rada OSN o Ukrajine
- Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvolal schôdzku lídrov európskych krajín
Dnes v histórii

Kosovský parlament 17. februára 2008 napriek nesúhlasu Belehradu jednostranne vyhlásil nezávislosť od Srbska.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
