Ako vyzeralo zhromaždenie v Bratislave. Autor: TASR
Kľúčové udalosti
- V mestách na Slovensku a zahraničí sa konali zhromaždenia pod hlavičkou iniciatívy Slovensko je Európa, ktorá sa spojila s iniciatívou Za slušné Slovensko.
- Ľudia si na námestiach pripomenuli siedme výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
- Na zhromaždenie v Bratislave prišlo 10 až 12-tisíc ľudí, novinári prečítali spoločné vyhlásenie.
- V Košiciach odhadli organizátori účasť na šesťtisíc ľudí.
Zhromaždenia Slovensko je Európa a 7 rokov bez Jána a Martiny sme sledovali minútu po minúte
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie
Námestie sa na minútu ponorilo do ticha. V Leviciach si uctili pamiatku zavraždeného páru. (My Regióny)
Exminister Káčer nazval na proteste v Trenčíne Fica ‘Putinovým pucflekom.‘ Tvrdí, že sa správame ako proruská kolónia. (My Regióny)
Aj v Prešovskom kraji spomínali na Jána a Martinu, Fica vyzývali, nech povie, kto ich zavraždil. Veď tvrdil, že ho pozná (Korzár)
V Košickom kraji spomínali na Jána a Martinu. Smrť sa rozhostila na východe Európy, upozornil Kocáb.
Ruka, ktorá má pomôcť chorým a starším, kradne a klame, prihovorila sa davu v Ružomberku študentka na vozíku. (My Regióny)
Pietne zhromaždenie sa konalo aj v Stropkove, zúčastnilo ho asi 150 ľudí. Na pódiu vystúpilo päť obyvateľov mesta.
Zhromaždeným prečítala list vyšetrovateľa Jána Čurillu, ktorý pochádza zo Stropkova, jeho matka. Silný moment si vyslúžil veľký potlesk (Korzár)
Ľudia v Banskej Bystrici mohli poslancom napísať list. Na námestie prišlo asi päťtisíc ľudí. (My Regióny)
"Nevyháňajte nás z domova," povedala na spomienke v Topoľčanoch výtvarníčka a študentka Natália Šimonová. (My Regióny)
„Pomaly sa vraciame k praktikám totalitného režimu,“ kritizoval na pódiu v Čadci skúsený onkológ Pavol Lamoš. (My Regióny)
Okrem Prahy a Brna si ľudia pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pripomenuli aj vo Viedni, Budapešti, Bruseli, Londýne, Kodani, Amsterdame, Paríži, Madrid, Berlíne či v dánskom meste Aarhus, v írskom Newbridge, v Oxforde či Oslo.
(SME)
Napriek mrazivému počasiu si cestu na bardejovské námestie našlo zhruba 300 ľudí. Novinkou bola dlhšia trasa pochodu.
Tá mala veľký ohlas nielen medzi účastníkmi, ale aj okoloidúcimi, ktorí im vyjadrovali podporu.
Na námestí pri kaviarni sa zároveň nachádza pietne miesto s fotografiou Jána a Martiny, kde si ľudia môžu zapálením sviečky najbližšie tri dni uctiť ich pamiatku. (My Regióny)
Na Svätoplukovom námestí v Nitre si pamiatku Jána a Martiny uctilo približne tri a pol tisíc ľudí, odhadli organizátori.
Herečka Katarína Vargová Petrusová prečítala list rodiny Kuciakovcov a na záver Niki Darážová zaspievala pieseň: ,,Predstavujem si krajinu”.
Pochod aj zhromaždenie prebehli pokojne a bez akýchkoľvek komplikácií. (SME)
Na Námestí Jana Palacha v Prahe sa zišlo niekoľko stoviek. Prítomným prihovoril aj miestny farár Tomáš Halík.
Po skončení ekumenického stretnutia sa ľudia v sviečkovom pochode presunuli na Námestie Jana Palacha, kde s prejavom vystúpilo napríklad Študentské fórum Slovákov v zahraničí či Platforma pre demokraciu.
Spolok Pražská kaviareň, ktorý zorganizoval súťaž o návrh pamätníka Jána Kuciaka v Prahe, vyhlásil jej víťaza. So svojím návrhom v nej uspel slovenský sochár Martin Piaček.
"Ako Slováci žijúci v zahraničí pociťujeme zodpovednosť pripomínať si a šíriť odkaz Jána Kuciaka. Jeho odvaha a práca nás inšpirujú, a tento pamätník bude trvalým symbolom jeho hodnotového odkazu," komentoval projekt predseda Pražskej kaviarne Andrej Probst.
Slávnostné odhalenie pamätníka je naplánované na rok 2025. Cieľom poroty bolo podľa spolku Pražská kaviareň vybrať dielo, ktoré nielen pripomenie prácu a hodnoty, za ktoré Ján Kuciak bojoval, ale zdôrazní tiež dôležitosť slobodnej žurnalistiky a boja proti korupcii.
Spomienkové podujatie sa uskutočnilo tiež v Brne. Organizátori na ňom podľa svojich slov chceli okrem pripomienky slovenského novinára a jeho partnerky vyjadriť aj znepokojenie nad politickou situáciou na Slovensku a nad výrokmi členov slovenskej vlády na adresu médií. (TASR)
Na spomienkovom zhromaždení v Prievidzi sa zúčastnilo do 1500 ľudí.
„Najťažšie je uchrániť pamiatku Jána a Martiny nepoškvrnenú, pretože obaja boli už v prvých hodinách po smrti okamžite spochybňovaní a pošpinení vtedajšími politikmi a policajnými predstaviteľmi, ktorí navodzovali dojem, že Kuciak mal niečo s nejakými dílermi. Títo ľudia od prvých chvíľ vedeli, že musia generovať nejakú falošnú stopu. Napriek tomu si myslím, že väčšina krajiny im vtedy neuverila a výsledkom bolo, že museli odísť,“ povedal spisovateľ a publicista Michal Havran v Prievidzi.
Oravci spomínali na Jána a Martinu v dvoch mestách. Organizátori vyzvali premiéra, aby prezradil, kto ich zavraždil. (My Regióny)
Jána a Martinu si pripomenuli aj vo Zvolene, počet zúčastnených odhadli na 400.
Na pódiu vystúpili Noémi Beljak Pažinová (profesorka archeológie, ktorá Martinu Kušnírovú učila), Eva Hapčová (spolužiačka Jána Kuciaka), Ondrej Kalamár (publicista), Martina Paulíková (Biela vrana, environmentálna konzultantka) a Michal Várošík (novinár a publicista). Prostredníctvom audionahrávky sa Zvolenčanom prihovorila aj Martinina mama, pani Zlatica Kušnírová.
Som presvedčený, že Robert Fico predstavuje bezpečnostné riziko pre Slovensko, vraví v Košiciach na zhromaždení publicista Samuel Marec. (Korzár)
V Trebišove sa verejné zhromaždenie konalo po prvýkrát, zorganizovali do Demokrati.
Asi dvom stovkám prítomných sa prihovorili Karel Hirman, Viliam Novotný, Peter Pollák ml., novinár Marek Boka z Michaloviec, občiansky aktivista a bývalý generálny riaditeľ Národného inštitútu vzdelávania a mládeže Ivan Pavlov, podpredseda Občianskej demokratickej mládeže Norbert Maťo a historik a archeológ Ján Chovanec.
Zhromaždenie malo napokon pokojný charakter, hoci sa ho snažil narušiť jeden provokatér, s ktorým si poradili mestskí policajti.
„Na prvýkrát bola účasť vysoká. Sme spokojní,“ povedal za organizátorov Ján Kučera. (My Regióny)
Ľudí na zhromaždení v Ružomberku rečník vyzval, aby sa otočili k človeku po svojej pravici a poďakovali mu.
“Poďakovali ste človeku, ktorému záleží na Slovensku. Na slobode, Európskej únii, tomu, kto vie, kto je vrah a kto obeť,” povedal spoluorganizátor Laco Matej.
Uzimeným ľudom v ružomberskom parku ponúkajú horúci čaj.
“Veríme čarodejníkom a vysmievame sa vedcom, moc opakovane zverujeme tým, ktorým je jedno, čo bude s našou slobodou, demokraciou, čo bude s nami, lebo hľadia na svoj vlastný prospech a vlastnú kvalitu života,” povedal novinár a vedúci katedry žurnalistiky Peter Kravčák.
Popradskej pietnej spomienky na Jána a Martinu sa podľa odhadu organizátorov zúčastnilo asi 2 000 až 2 500 ľudí. (Korzár)
“Europoslanec Uhrík hanobí pamiatku Jána a Martiny. Nevie si spomenúť ani na ich mená. Asi toľko preňho znamená ich odkaz,” povedali študenti banskobystrického gymnázia, ktorí sa prihovorili zhromaždeniu. (My Regióny)
V Gelnici pribúda ľudí, ktorí si prišli uctiť pamiatku Jána a Martiny. Počet prítomných stúpol už na zhruba dvesto. (Korzár)
Na proteste v Topoľčanoch vystúpil aj Igor Matovič, ktorý verí, že protest blízko premiérovho rodiska môže niečo zmeniť.
Podľa organizátorov sa v meste zišlo približne osemsto ľudí. (My Regióny)
V Bardejove protestujú už po štvrtýkrát, teraz zaznejú aj listy od rodiny Kuciakovcov a Kušnírovcov.
Rečníkmi sú miestny novinár Mário Hudák, zástupca Komunitnej nadácie Bardejov Jozef Jarina, pedagóg Rudolf Muzelák a insitný básnik Martin Zajac. (Korzár)
Vraždu Jána a Martiny si pripomínajú aj v Poprade. Po príhovoroch sa vydajú na pochod k morovému stĺpu.
Zhromaždeniu sa postupne prihovárajú bývalá predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová, filmár, dokumentarista Pavol Pekarčík, stredoškolský učiteľ Juraj Brenišin, gymnazistka, maturantka Lívia Mrugová. Hudobným hosťom je Peter „Petiar“ Lachký. (Korzár)
Na námestí v Leviciach sa prihovorila účastníkom spomienky aj herečka a bývalá diplomatka Magda Vášáryová.
"Jediné, čoho sa táto moc bojí, sme my, protestujúci," povedala herečka a bývalá diplomatka pred približne 300-členným publikom.
Vyzvala ľudí, aby nesedeli doma: "Keď bude Slovensko súčasťou Ruskej federácie, budú ľutovať neskoro. Tam sa nesmie protestovať, tam sa ide rovni na Sibír," doplnila.
Pokojnú spomienku ukončili v Leviciach po približne trištvrte hodine minútou ticha za Jána a Martinu a zaspievaním slovenskej hymny. (My Regióny)
Barbora Dvorská prišla na protest v Bratislave s manželom Michalom aj dvoma dcérami. Cítili sa bezpečne a prídu znova.
“Ak neskončíme so zápalom pľúc,” hovorí Dvorská. Na otázku, či nie je protest súčasťou puču, ako ho označuje premiér Fico, reagovala smiechom. “Toto ešte berie vôbec niekto vážne?”
Plánujú prísť aj na budúci protest Slovensko je Európa, ktorý sa uskutoční 7. marca.
Robert Juráček prišiel so sestrou a priateľmi. “Žena zostala doma s chorým dieťaťom,” hovorí. Zatiaľ boli na všetkých protestoch a plánujú prísť aj na ten budúci. “Nie sme spokojní s tým, kam to tu smeruje.”
Dôchodkyňa Ružena Lelkešová prišla zo Stupavy. Na protesty chodí podľa vlastných slov od roku 1989 “a neprestane, kým bude treba hájiť slobodu a demokraciu.”
“Po vražde Janka a Martinky sme mali nádej, že príde lepšia vláda, ale prišlo len sklamanie. Vláda Igora Matoviča to zbabrala,” hovorí. Na námestie prišla aj kvôli svojim deťom a vnúčatám. (SME)
V centre Michaloviec sa v rámci spomienky na Jána a Martinu zišlo približne 300 ľudí.
Zhromaždeniu sa prihovárajú organizátor Juraj Čarný, aktivista Dušan Plichta a novinár Marek Boka. Pochod po Námestí osloboditeľov ukončia účastníci zapálením sviečok pri plastike Srdce Zemplína. (Korzár)
V Trenčíne vystúpil okrem množstva rečníkov aj Eduard Heger. Tvrdí, že Ján Kuciak bol muž, ktorý písal pravdu a tú vždy podložil faktami.
“Otvárajme oči tým, ktorí volili Fica. Ste priatelia pravdy a ja vám za to nesmierne ďakujem," prihovoril sa trenčianskemu námestiu.
Davu sa prihovoril aj Rastislav Káčer, bývalý minister zahraničných vecí. Okrem iného hovoril aj o ťahaní Slovenska súčasnou vládnou garnitúrou na dno všetkých sledovaných rebríčkov krajín EÚ.
Ján a Martina by to nevzdali, zaznelo na proteste v Pezinku, kde sa zišlo podľa organizátorov vyše 600 ľudí.
„Prečo sme prišli na zhromaždenie? Lebo sa na nás každý deň "Prečo sme prišli? Lebo sa každý deň na nás valia správy o nekompetentných krokoch vlády, o jej snahách obmedzovať demokraciu a slobodu ľudí na Slovensku a o smerovaní krajiny na Východ. S tým sa nemôžeme zmieriť. Preto sme na námestí. A aj z úcty k Jánovi a Martine,“ povedala Etel Gálová, protestujúca mamička s malým synom.
Pezinčanom sa na Radničnom námestí prihovorili spisovateľka Veronika Šikulová, študentka Lucia Dubeková, Veronika Němcová z Otvorenej kultúry, Michal Kaščák, hudobník a organizátor festivalu Pohoda, Juraj Hanulík, režisér, hudobník a občiansky aktivista, Lucia Plaváková, advokátka, ľudskoprávna aktivistka a poslankyňa Národnej rady a výtvarník Rudolf Sikora.
Protest organizovala iniciatíva Verejnosť za ochranu demokracie. (SME)
Pred Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach sa rozhoreli sviečky pod fotografiou Jána a Martiny.
„Pred siedmimi rokmi vládna moc poprepájaná s oligarchami a mafiou vytvorila na Slovensku prostredie, v ktorom bol zavraždený 27-ročný novinár Ján Kuciak za svoju investigatívnu prácu. Spolu s ním bola vo Veľkej Mači zavraždená aj jeho snúbenica, archeologička Martina Kušnírová. Aj vtedy sa nás politici snažili očierniť a zastrašiť dlažobnými kockami na námestí, miliónom na stole, Sorošom. Nakoniec sme však my, občania a občianky, spoločne pokojnou silou a pravdou odzbrojili Roberta Fica, ktorý musel podať demisiu,“ motivovali organizátori na účasť na pietnej spomienke.
„Nezabúdajme na túto našu spoločnú silu najmä dnes, keď nám tu opäť vládnu ľudia, o ktorých vypovedala Kočnerova knižnica. Stále žiadame spravodlivé vyšetrenie ich vraždy a rovnako aj všetkých káuz, o ktorých Ján Kuciak písal.“ (Korzár)
Na protestnom zhromaždení v Prievidzi vystúpili aj traja stredoškoláci. Tvrdia, že hlas mladých v meste doteraz chýbal.
"Je to už sedem rokov, čo Slovenskom otriasla vražda Jána a Martiny. Mal som vtedy len dvanásť a nerozumel som presne, čo sa deje. Ale cítil som, že niečo nie je v poriadku. Dnes sme opäť v uliciach a na námestiach po celom Slovensku. Situácia je vážna a Slovensko sa ocitlo na rozhodujúcej križovatke dejín. Dnes sa rozhoduje o našej budúcnosti. O tom, či sa pridáme na stranu Ruska, ktoré už štyri roky vedie brutálnu vojnu na Ukrajine a zabíja nevinných ľudí, alebo na stranu demokracie, slobody a prosperity, kde sa nemusíme báť, či prežijeme do ďalšieho dňa," povedal 18-ročný Alexander Vlk, člen študentskej iniciatívy Sme v tom spolu.
V Gelnici sa na námestí zišlo zhruba 150 ľudí, aby si zaspomínali na zavraždeného novinára a jeho snúbenicu.
Ľudia sa tak opäť vrátili do centra mesta, kde sa pred dvomi týždňami vôbec prvýkrát konalo protestné zhromaždenie.
Prítomným sa prihovoril aj Rus Jevgenij Burgejev, ktorý už takmer deväť rokov žije a podniká na Slovensku v Banskej Bystrici.
„Chcel by som povedať, že ma sem neposlal žiadny Soros. Že nepoznám nikoho z Gruzínskej légie. Že nie som spojený so žiadnou politickou stranou. Ani oni, ani nikto iní mi neplatili za to, že som dnes sem prišiel k vám. Jediným dôvodom, prečo som tu, je moje vlastné svedomie, moje deti, pred budúcnosťou ktorých nesiem zodpovednosť, rovnako ako pred budúcnosťou Slovenska, ktoré sa stalo mojím domovom,“ povedal.
Zdôraznil, že desiatky tisíc občanov v Rusku od začiatku agresie zažilo rôzne formy represie, mnohí aj trest odňatia slobody na viac ako dvadsať rokov, len pre svoje politické presvedčenie a nesúhlas s vojnou. A mnoho ďalších bolo nútených opustiť Rusko.
Na zhromaždení vystúpil aj novinár Eugen Korda. Zdôraznil, že Ján Kuciak písal o korupcii na najvyšších poschodiach vtedajšej vládnej koalície, ktorú viedol Smer, teda Robert Fico.
„A ako reagovala polícia, keď sa mu vyhrážali, že ho zabijú? Polícia, ktorej vtedy šéfoval Tibor Gašpar, mu ochranu odmietla poskytnúť. A čo robí dnes Tibor Gašpar? Stal sa podpredsedom Národnej rady, jeho syn je riaditeľom tajnej služby a spoločne s Ficom nás chcú uniesť do Ruska,“ povedal. (Korzár)
V Nových Zámkoch sa pietnej spomienky na Jána a Martinu zúčastnilo odhadom 350 ľudí.
Bola medzi nimi aj pedagogička Jitka Rožňová. Jána Kuciaka učila počas jeho štúdia žurnalistiky v Nitre, neskôr bola na škole jeho kolegyňou.
"Slovenská verejnosť je momentálne rozdelená na niekoľko segmentov. Jednou skupinou sú občania, ktorí úplne rezignovali v otázke riadenia štátu, ďalej sú tu aktívnejšie skupiny, ktoré sa snažia o nejakú zmenu systému. Sú tu elity priamo či nepriamo späté so štátnou mocou, nezávislá odborná verejnosť a médiá," pripomenula slová Jána Kuciaka spred trinástich rokov.
"Ich aktuálnosť je až zarážajúco stále aktuálna," zdôraznila.
"Už ako študentka po Nežnej revolúcii, ale aj v čase vašej tragickej smrti som cítila, že k zmene režimu v tejto krajine nikdy nedošlo. Všetko riadil ´systém jednej strany´. Aj dnes všetko riadi systém jednej strany," pridala sa redaktorka denníka Új Szó Ildikó Száz.
Súvisiaci článok
Protest sa koná aj vo Vranove nad Topľou, priebeh je pokojný, predbežné odhady hovoria o vyše 350 zúčastnených.
„Odmietame klamstvá a snahy o diskreditáciu nášho zhromaždenia. Naše protestné zhromaždenie nie je zneužívaním smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Práve naopak, je pripomienkou toho, že ich vražda bola dôsledkom zlyhávania štátu a konkrétnych politických rozhodnutí,“ povedala právnička Alexandra Hajníková.
Pripomenula, že práve počas vlády Roberta Fica boli Ján a Martina zavraždení. A práve vďaka občianskemu tlaku, ktorý nasledoval po ich vražde, sa odhalili rozsiahle prepojenia medzi politikou, oligarchami a aj organizovaným zločinom.
„Toto už nie je len obyčajný politický boj, to, čo dnes všetci žijeme, je reálna hrozba pre demokraciu. Ak dovolíme, aby sa zo zastrašovania novinárov a aktivistov stala norma, vieme, kam to povedie. To sa už nesmie zopakovať. Práve preto budeme aj naďalej protestovať. Práve preto budeme aj naďalej žiadať spravodlivosť, dodala. (Korzár)
Na proteste v Bratislave na chvíľu vypadol zvuk. Demonštrujúci začali svietiť mobilmi a kričali “nebudeme ticho”. (SME)
„Doteraz som vás nepočul vysloviť ich mená - Ján Kuciak a Martina Kušnírová,“ vyhlásil z pódia herec Richard Stanke.
„Sme tu z vlastnej vôle a presvedčenia, že nás vaša vláda unáša do rúk masového vraha a zločinca,“ povedal Stanke v spoločnosti ďalších hercov
„Nepotrebujeme na to žiadne temné sily v pozadí, ani aby nám za to mal niekto platiť.“
Stanke vraví, že Fico nazýva spojencov krvilačnými, ale „s tým, kto má sám krv na rukách, sa objíma“.
„Čím menej budeme mať Bruselu, tým viac budeme mať Kremľa - také jednoduché je to pán premiér,“ dodal. (SME)
V Martine prišlo na protest približne 1500 ľudí. Odzneli listy od rodičov zavraždených Jána a Martiny.
Aktivista Za slušné Slovensko Marián Ferenčík prečítal satirickú báseň o vláde. (My Regióny)
Na pódiu v Prešove vystúpila aj Margita Kočišková z Košíc, ktorá hovorila o svojej skúsenosti s tým, ako čaká na súd za údajné schvaľovanie atentátu.
Ďalej to bol Jaroslav Šurkala, niekdajší zakladateľ Prešovského večerníka.
Spolupracovníčka denníka Postoj a humanitárna pracovníčka Zuzana Cascino hovorila okrem Jána a Martiny aj o svojich skúsenostiach z Ukrajiny a prečítala vlastnú báseň.
Z videí sa okrem Zlatice Kušnírovej prihovorili študent Marek Janiga, zvolenský spisovateľ Ondrej Kalamár či aktivistka Eva Martinková z Lučenca.
Organizátori pripomínajú, komu každému pomohli zmeny trestnej politike štátu, ktoré presadila súčasná vláda.
Menovali konkrétnych politikov: Jána Počiatka, bývalého ministra financií, ktorý bol obvinený v kauze Lemikon, ale po novele trestného zákona bol prípad premlčaný či Petra Žigu, bývalého ministra hospodárstva, ktorý čelil obvineniu z korupcie.
Po účinnosti novely Trestného zákona bolo jeho trestné stíhanie zastavili pre premlčanie. Hanba! – kričal dav.
Na zhromaždenie v Bratislave prišlo 10- až 12-tisíc ľudí, uviedla podľa prvého odhadu firma SafetyCrew.
Prvýkrát protestujú aj v Topoľčanoch. Mestská polícia odhaduje účasť približne dvesto až tristo ľudí. (My Regióny)
Na trenčianske Mierové námestie dorazilo na začiatku spomienky na Jána a Martinu približne 2500 ľudí.
Pred dvomi týždňami sa program pokúsila prerušiť kričiaca žena, ktorú museli organizátori odviesť z pódia. Tentoraz je priebeh zatiaľ pokojný. (My Regióny)
V Malackách sa na spomienke na Jána a Martinu zišlo podľa organizátorov približne 500 ľudí.
„Spája nás spravodlivý hnev, no predovšetkým nás spája viera a nádej v nápravu nášho Slovenska a uzdravenie našej spoločnosti,“ prihovoril sa prítomným iniciátor a organizátor zhromaždenia David Lipa.
"Najnovšie sme boli označení zvolenými najvyššími predstaviteľmi krajiny za tých, ktorí očierňujú Slovensko a zneucťujú národné záujmy. Pýtam sa - aký záujem o Slovensko majú ľudia, ktorí majú drzosť nás takto označovať? Nestojíme na námestí v Moskve ako oni! Ale tu, v Malackách, na Slovensku.“
Na Martinu Kušnírovú si zaspomínal archeológ Pavol Jelínek, ktorý ju osobne poznal. „Bola to sebavedomá, inteligentná mladá žena s perspektívou uspieť vo svojom odbore. O svoju budúcnosť však bola okradnutá. Hlavný obžalovaný nazýval vtedajšieho premiéra Fica svojim šéfom. Obhajoval ho človek, ktorý dnes premiérovi Ficovi robí poradcu. Ako je možné, že z obhajcov zločincov sa dnes stávajú poradcovia premiéra a pozostalí zavraždených nevinných sa dodnes nedomohli spravodlivosti?“
Ide už o druhé zhromaždenie v Malackách pod hlavičkou iniciatívy Mier Ukrajine. Pietne miesto na pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri soche Sv. Floriána v Malackách vytvorilo o.z Malacké pohľady. (SME)
Počet ľudí na prešovskom námestí sa zvýšil na asi 400. Pod slabšiu účasť sa zrejme podpísali prázdniny či počasie.
Na pódiu sa striedajú rečníci s videoprojekciou, leitmotívom je kritika pomerov v politike a spoločnosti, varovania pred eskaláciou a legitimizáciou násilia, ako aj spomínanie na Jána Kuciaka a jeho odkaz. (Korzár)
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný prečítali spoločné vyhlásenie novinárov.
Upozorňujú v ňom, že okrem nadávok od Roberta Fica o "krvilačných bastardoch, protislovenských prostitútkach či Sorosovej čriede prasiat" tvrdí premiér aj to, "že novinári sú opozičná sila, že nás platia z cudziny a sme nepriatelia Slovenska".
"Je to lož. Pravda je jednoduchá: platia nás naši čitatelia. Platíte nás vy. A platíte nás práve za to, aby sme Roberta Fica kontrolovali – jeho zahraničné cesty, dohody s Putinom či Trumpom, kšefty s koaličnými partnermi.“
"Nie sme nepriatelia Slovenska, naopak, sme novinármi pre to, aby Slovensko bolo lepšou krajinou. To, že to Ficovi prekáža, je najlepším potvrdením, že to robíme dobre."
„Nezastrašia nás a neznechutia. Nekúpia si nás.“
Súvisiaci článok
V Humennom sú tri stupne pod nulou, podľa organizátorov spomienky na Jána a Martinu sa však v meste zišlo do 300 ľudí.
V scenári sú okrem príhovorov rečníkov aj básne, piesne a pochod k pamätníku Jána a Martiny. (Korzár)
„Ďakujem, že ste tu s nami a verím, že spolu tento boj dobojujeme do šťastného konca,“ prihovoril sa otec Jána Kuciaka.
„Rozpustená špeciálna prokuratúra, odstavenie slušných a dobrých vyšetrovateľov a ich kriminalizovanie, čo nás ešte čaká? pýtal sa Jozef Kuciak na Námestí slobody v Bratislave.
Ľudí vyzval, aby nepoľavovali. „Je len na nás na ľudí, ako si nastavíme priority - či je pre nás podstatná sloboda alebo nečinnosť a čakanie, že všetko za nás niekto vyrieši,“ povedal.
Matka Martiny Kušnírovej Zlatica tiež vyzvala ľudí, ktorí nechodia voliť, aby konali. „Nevzdávajte to, ani oni sa nevzdávali a bojovali, kým im guľka vraha neprevŕtala srdce a hlavu.“ (SME)
K protestným zhromaždeniam sa prvýkrát pripojili aj v Bánovciach nad Bebravou, kde sa stretlo približne tristo ľudí.
Organizátorom spomienkového protestu je platforma Za slušné Slovensko. S príhovorom vystúpi a vojnový novinár Tomáš Forró a spisovateľ Silvester Lavrík. (My Regióny)
Bratislavské Námestie slobody zapĺňajú ľudia, ktorí si prišli uctiť spomienku na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.
Vysokoškolák Marek Kužel prišiel na zhromaždenie z Brna, kde študuje. Zatiaľ sa zúčastnil každého protestu združenia Mier Ukrajine, na ktoré chodí pravidelne z dôvodu, že ho znepokojujú kroky slovenskej vlády.
“Nepáči sa mi dvojtvárna zahraničná politika a to, ako sa vláda vyjadruje o Ukrajine a bratríčkuje s Ruskom, ktoré nás nazýva nepriateľmi,” hovorí.
Na protesty chodil aj pred siedmimi rokmi, keď ich Za slušné Slovensko organizovalo po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
“Dvaja mladí ľudia prišli o život kvôli vláde a v tomto ohľade sa toho veľa nezmenilo ani teraz. Politici sú stále agresívni až vulgárni k novinárom aj tretiemu sektoru a štiepia spoločnosť,” komentuje. (SME)
Na prešovskom námestí sa v úvode spomienkového zhromaždenia na Jána a Martinu zišlo do 300 ľudí.
Prostredníctvom nahrávky sa im prihovorila Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny.
“V tomto čase, tak ako veľa ľudí na Slovensku, ktorým ešte záleží na slušnosti a spravodlivosti, aj ja spomínam na moje deti. Je to už neuveriteľných sedem rokov od udalosti, ktorá navždy zmenila môj život a život našich drahých. Janko a Martinka tu už, bohužiaľ, nie sú,” povedala Kušnírová.
Pokračovala, že spolu s nimi vymiera aj ich posolstvo a ich odkaz.
“Sloboda, demokracia, rovnosť, právo na názor a ostatné hodnoty, o ktoré sme bojovali v 89-tom, sú deň čo deň viac a viac pochovávané. Ľudia, ktorí by mali deklarovať a potvrdzovať to, že sme demokratická krajina, kde sa dobre žije a kde nevládne mrzutosť, zloba, nespravodlivosť a neslušnosť, sú dnes na úplne inom konci pomyselnej reťaze.”
Vládne u nás podľa nej partia ľudí, ktorí by už dávno nemali byť tam, kde sú, ale mali by sedieť inde. “Títo ľudia pochovávajú nádej našej mládeže, že raz tu bude dobré miesto pre život. Starí dožijú, pracujúci prežijú a mladí odchádzajú. Pochopiteľné, lebo nič ich tu nedrží. Vraciame sa v čase do časov, keď sa za názor zatváralo a vyhrážalo. To je veľmi zlá cesta.”
Kušnírová poprosila a vyzvala všetkých ľudí, aby neboli ticho a aby spoločnými silami porazili zlo, ktoré nám vládne.
“Prosím, myslite na moje deti a na to, že oni len chceli, aby sme sa mali dobre, ako to Janko stále vravel. Nám neostáva nič, iba v tichej modlitbe spomínať a myslieť na nich. Myslieť na ich odkaz. Aby v priebehu rokov a generácií, aj keď my tu už nebudeme, sa na nich ani na ich odkaz nezabudlo.”
Na záver poslala zavraždenej dvojici odkaz do neba so slovami “Ľúbime vás” (Korzár)
Obec s 2000 obyvateľmi sa zapojí do protestu. V Podolí chcú upozorniť na to, že ľudia nie sú premiérska téma. (My Regióny)
Na pietu v Leviciach prisľúbila účasť Magda Vášáryová. Organizátori avizujú zapálenie sviečok a položenie kvetov. (My Regióny)
Tomáš Bořuta organizuje protesty pri pamätníku Jána a Martiny v Považskej Bystrici. Dodnes tu ľudia zapaľujú sviečky. (My Regióny)
Redakcia denníka SME si uctila pamiatku novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Námestí SNP v Bratislave. (SME)
Ján a Martina ako symbol odvahy. Politici si pripomínajú zavraždeného novinára a jeho snúbenicu. (SITA, TASR)
Aréna o stave žurnalistiky. Najväčší problém pre bezpečnosť novinárov v nie je legislatíva, ale útoky politikov.
Brat Jána Kuciaka hovorí po siedmich rokoch o strachu aj sklamaní. „Často mávam pocit, že sme už sami," vraví. (My Regióny)
Spomínate si, že stále nevieme, kto dal zavraždiť Jána a Martinu? Vieme len, kde sa to všetko začalo, píše Michal Havran. (SME)
Po prvý raz vystúpia na protestnom zhromaždení v Prievidzi aj stredoškoláci, ich hlas doteraz chýbal. (My Regióny)
Pamätník zavraždeným Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej mešká pre rôzne povolenia, hotový by mal byť do roka. (SME)
Politici vytvárajú dymovú clonu, každý deň servírujú nejakú šialenosť, vraví Spišiak žijúci vo Švajčiarsku. (Korzár)
Ak by nenávistné prejavy okamžite zabíjali, tak mnoho novinárov už nežije. Píše šéfredaktorka Beata Balogová. (SME)
Plán Kočnera dostať sa z väzenia skôr je na dobrej ceste. Odsúdenie za objednávku vraždy by ho zmarilo. (SME)

Beata
Balogová

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )
Odoberať tému
Odoberať
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Taký zákon si nedovolil ani Mečiar. Ľudia sa po pochode zhromaždili pred parlamentom (SME Minúta)
- Koaliční poslanci predkladajú do parlamentu uznesenie, ktoré sa má týkať verejných zhromaždení
- Cynická obluda: Jeden ešte lepší kandidát
Najčítanejšie na SME Domov
- 1. Súd ho oslobodil, hoci sám tvrdí, že zobral zálohu na vraždu. Černák má ešte jeden unikátny problém 16 034
- 2. Taký zákon si nedovolil ani Mečiar. Ľudia sa po pochode zhromaždili pred parlamentom (SME Minúta) Video 15 856
- 3. Vojna policajtov v praxi: Ako sa Santusovej tím Oblúk vymkol spod kontroly 5 620
- 4. Vláda ignoruje odborníkov. Zmenila ich stanovisko k pandemickej zmluve a materiál utajila 3 723
- 5. Drogy a pomsta. V ružinovskej nemocnici sa spustila vojna medzi vedením a lekármi 3 113
- 6. Koaliční poslanci predkladajú do parlamentu uznesenie, ktoré sa má týkať verejných zhromaždení 2 658
- 7. Slovensko podľa európskeho súdu porušilo práva advokáta, priznal mu náhradu škody 2 132
- 8. Bývalí zamestnanci ministerstva zahraničia podali na rezort hromadnú žalobu 1 344
- 9. Nové kancelárie vyzerajú inak. Mení ich hybridná práca aj nastupujúca generácia Z 906
- 10. Po vypočutí znalcov prehovoril aj Černák. O jeho prepustení bude súd opäť rozhodovať v máji Video 829
- 1. Vláda ignoruje odborníkov. Zmenila ich stanovisko k pandemickej zmluve a materiál utajila 44 474
- 2. Súd ho oslobodil, hoci sám tvrdí, že zobral zálohu na vraždu. Černák má ešte jeden unikátny problém 36 613
- 3. V lesoch na Záhorí je ruch. O jame na utratený dobytok s nami nehovorili, tvrdia dotknuté obce 18 529
- 4. V kauze vraždy Daniela Tupého sa vynorili krivé svedectvá, ktoré nikto neriešil 17 336
- 5. Taký zákon si nedovolil ani Mečiar. Ľudia sa po pochode zhromaždili pred parlamentom (SME Minúta) Video 15 858
- 6. Nové kancelárie vyzerajú inak. Mení ich hybridná práca aj nastupujúca generácia Z 9 281
- 7. Po vypočutí znalcov prehovoril aj Černák. O jeho prepustení bude súd opäť rozhodovať v máji Video 6 954
- 8. Až 44 percent Slovákov verí, že Ukrajina páchala genocídu na Donbase. Voliči Hlasu sa menia 5 657
- 9. Vojna policajtov v praxi: Ako sa Santusovej tím Oblúk vymkol spod kontroly 5 620
- 10. V hlavnej úlohe Huliakov brat, minister Taraba a 36 miliónov eur. Čo sa pokazilo? 5 243
- 1. V hlavnej úlohe Huliakov brat, minister Taraba a 36 miliónov eur. Čo sa pokazilo? 69 060
- 2. Vláda ignoruje odborníkov. Zmenila ich stanovisko k pandemickej zmluve a materiál utajila 44 704
- 3. Až 44 percent Slovákov verí, že Ukrajina páchala genocídu na Donbase. Voliči Hlasu sa menia 39 976
- 4. Súd ho oslobodil, hoci sám tvrdí, že zobral zálohu na vraždu. Černák má ešte jeden unikátny problém 36 615
- 5. Po vypočutí znalcov prehovoril aj Černák. O jeho prepustení bude súd opäť rozhodovať v máji Video 35 770
- 6. Remišová môže prísť o 48-tisíc eur. Právnici spochybňujú Kaliňákove závery, že porušila zákon 31 443
- 7. Šéfka Súdnej rady vyhovela Lindtnerovi. Podala disciplinárny návrh na sudkyňu Záleskú 30 542
- 8. Šutaj Eštok chcel, aby platil zákon pre všetkých. Stíhanie policajtov mu prekáža, stíhanie guvernéra nie 27 752
- 9. V kauze vraždy Daniela Tupého sa vynorili krivé svedectvá, ktoré nikto neriešil 26 843
- 10. V lesoch na Záhorí je ruch. O jame na utratený dobytok s nami nehovorili, tvrdia dotknuté obce 25 872
- 1. Po roku už vieme, kto financoval Pellegriniho kampaň. Najviac mu prispel rebelant Šalitroš 107 240
- 2. V hlavnej úlohe Huliakov brat, minister Taraba a 36 miliónov eur. Čo sa pokazilo? 69 060
- 3. Vláda ignoruje odborníkov. Zmenila ich stanovisko k pandemickej zmluve a materiál utajila 44 704
- 4. Krajského prokurátora Hassana našli v aute mŕtveho 42 136
- 5. Až 44 percent Slovákov verí, že Ukrajina páchala genocídu na Donbase. Voliči Hlasu sa menia 39 976
- 6. Slintačka sa rozšírila do ďalšieho okresu, na farme je viac ako 3500 kráv Video 37 875
- 7. Kaliňák junior v ňom vidí možného nástupcu Žilinku. O Lindtnerovi prehovoril svedok mafie Video 36 939
- 8. Súd ho oslobodil, hoci sám tvrdí, že zobral zálohu na vraždu. Černák má ešte jeden unikátny problém 36 618
- 9. Po vypočutí znalcov prehovoril aj Černák. O jeho prepustení bude súd opäť rozhodovať v máji Video 35 770
- 10. Remišová môže prísť o 48-tisíc eur. Právnici spochybňujú Kaliňákove závery, že porušila zákon 31 443
Komerčné články
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
- Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
- Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
- Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
- Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
- AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
- Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
- Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
- S nami máte prístup do všetkých záhrad
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
- Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
- Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
- Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 029
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 956
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
- Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 880
- Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 834
- AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 173
- Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 593
- Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 496
- Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 446