SME

Ranný brífing: Vláde je názor expertov ukradnutý, Trump ničí svetové hospodárstvo

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár. (Zdroj: TASR)

V stanovisku odborníkov k pandemickej zmluve urobili bez konzultácie pred rokovaním vlády zmeny. Materiál bol utajený a odborníci výslednú verziu dokumentu ani nedostali k dispozícii.

Americký prezident Donald Trump oznámil uvalenie 20-percentného cla na výrobky z EÚ. Nasledujú po už skôr avizovanom 25-percentnom cle na automobily, hliník a oceľ. Nové clá zavádza voči takmer všetkým krajinám sveta, začína sa preto plošná obchodná vojna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Vláde je názor expertov ukradnutý, Trump ničí svetové hospodárstvo
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Vláda ignoruje odborníkov. Zmenila ich stanovisko k pandemickej zmluve a materiál utajila

Najskôr zriadime pracovnú skupinu zloženú z infektológov, imunológov či epidemiológov, aby posúdila pandemickú zmluvu Svetovej zdravotníckej organizácie. Keď odborníci dajú k zmluve svoje stanovisko, bez ich vedomia ho zmeníme, a neukážeme im výslednú verziu. Vláda ju potom zoberie na vedomie bez toho, aby ju verejnosť videla.

SkryťVypnúť reklamu

Presne toto sa stalo na vláde. Kabinet pod vedením premiéra Roberta Fica zobral na vedomie Informáciu o stave prípravy Globálnej pandemickej dohody vrátane stanoviska Slovenskej republiky k jednotlivým článkom k aktuálnemu návrhu tejto dohody, ktorým by sa dosiahla maximálne možná suverenita Slovenskej republiky.

Pripravovaná pandemická zmluva má členské krajiny WHO vďaka vzájomnej koordinácii a výmene informácií lepšie pripraviť na prípadnú ďalšiu pandémiu. Fico však zmluvu odmieta ako výmysel farmafiriem a splnomocnenec pre preverenie manažmentu pandémie Peter Kotlár, ktorý je zároveň poslancom za SNS, varuje, že ak ju Slovensko prijme, príde o suverenitu.

K pandemickej zmluve, ktorú navrhuje WHO, sa majú jej členské krajiny vyjadriť do júna tohto roka. Stanovisko pred rokovaním vlády pôvodne pripravili odborníci z pracovnej skupiny, ktorá sa vyjadrovala k pandemickej zmluve WHO. Dvaja experti z tejto pracovnej skupiny však denníku SME nezávisle od seba povedali, že ich stanovisko bolo zmenené a výslednú verziu dokumentu nedostali k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Súd ho oslobodil, hoci sám tvrdí, že zobral zálohu na vraždu. Černák má ešte jeden unikátny problém

Pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka sa často spomína, že počas výkonu trestu začal spolupracovať s políciou a priznal sa k 14 vraždám.

Jeden prípad je však špecifický a súdy ho neuzavreli. Dokonca sa o ňom v minulosti hovorilo, že by mohol pri rozhodovaní o Černákovom prepustení po viac ako 25 rokoch vo väzení významne zavážiť.

Krajský súd v Bratislave v odvolacom konaní posudzuje kauzu údajnej prípravy likvidácie obchodnej partnerky bývalého šéfa televízie Markíza Pavla Ruska - Sylvie Klausovej (pôvodne Volzovej, pozn. red.).

Na prípade je okrem osôb a obsadenia ojedinelá aj skutočnosť, že hoci sa Černák priznal, že prijal objednávku na vraždu, súd ho spolu s ostatnými obžalovanými oslobodil. Prokurátor Michal Šúrek v odvolaní proti rozsudku tvrdí, že ide o svetový unikát.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Nie ruskému zákonu: V Bratislave sa stretli tisícky ľudí, aby pochodovali z Námestia slobody k budove Národnej rady pod heslom „Nie ruskému zákonu!“. Hlavným motívom pochodu bol protest proti vládou schválenému zákonu o mimovládkach, ktorý je podľa organizátorov inšpirovaný Ruskom. Zhromaždenia sa konali aj v ďalších šiestich mestách. Pokračovať budú aj dnes.
  • V lesoch na Záhorí je ruch: Telá utratených zvierat z farmy v Plaveckom Štvrtku, najnovšieho ohniska nákazy slintačky a krívačky na Slovensku, pravdepodobne skončia v neďalekých lesoch medzi Studienkou a Veľkými Levármi. Medzi týmito dvoma záhorskými obcami sa nachádza vojenský areál, do ktorého verejnosť nemá prístup. Štát obyvateľov dotknutých oblastí o zámere dopredu neinformoval.
  • Vojna policajtov v praxi: Nikto na nich nemal dosah a nikoho z nadriadených neinformovali, na čom pracujú. Také bolo v roku 2021 postavenie špeciálneho vyšetrovacieho tímu policajnej inšpekcie s názvom Oblúk. Okolnosti fungovania tímu postupne odhaľuje súdny proces s vtedajším policajným prezidentom Petrom Kovaříkom.

Cár obchodnej vojny. Šefčovičovi sa nepodarilo zastaviť Trumpove clá, obracia sa aj k Číne

Len pár dní pred cestou do Číny zverejnil európsky komisár pre obchod Maroš Šefčovič fotografiu z Washingtonu, na ktorej sa usmieva spolu s americkým ministrom obchodu Howardom Lutnickom. Šefčovič prišiel do USA náhle, keď mu Lutnick povedal, že EÚ má ešte malú šancu odvrátiť zdrvujúce clá, ktoré americký prezident Donald Trump uvalil aj na svojich spojencov.

SkryťVypnúť reklamu

Po pristátí vo Washingtone sa však komisár dozvedel, že do USA letel zbytočne, pretože Trump v ten deň odmietol akékoľvek rokovania o clách pred „Dňom oslobodenia“, ako oznámenie nových ciel v záhrade Bieleho domu nazval.

Pred odchodom navyše Lutnick Šefčovičovi sľúbil, že žiadne prekvapenia už nebudú a o budúcich opatreniach USA ho budú informovať. O dva dni neskôr už sľub neplatil a Donald Trump avizoval, že čoskoro uvalí 25-percentné dovozové clá na všetky automobily vyrábané mimo USA.

Práve Šefčovič je teraz osobou, ktorá stojí v obchodnej vojne na čele Únie - a preto čelí čoraz väčšiemu tlaku, či dokáže s Trumpovou administratívou efektívne rokovať. Navyše, horšie vzťahy s kľúčovým partnerom tlačia Úniu do užšej spolupráce s krajinami ako Čína či India.

SkryťVypnúť reklamu
  • Výzva na odvolanie Šefčoviča: SNS vyzvala premiéra Roberta Fica, aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča. SNS Šefčovičovi vyčíta pasivitu v súvislosti so zavedením amerických ciel, rovnako i spoluzodpovednosť za znižovanie konkurencieschopnosti EÚ.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ťažké boje v Kursku: Ruská armáda sa snaží vytlačiť ukrajinské jednotky z Kurskej oblasti. Ruské ministerstvo obrany a proruskí vojnoví blogeri hlásili ťažké boje v dedinách Gornal, Guevo a Olešnja. Ide o pohraničné obce na hraniciach s ukrajinskou Sumskou oblasťou.
  • Prisľúbená pomoc Ukrajine: Štáty NATO v prvých troch mesiacoch roka prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac než 20 miliárd dolárov. Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte to oznámil pred stretnutím ministrov zahraničných vecí štátov NATO v Bruseli. Hodnota pomoci, ktorú Ukrajine spojenci poskytli vlani, prekročila 50 miliárd dolárov.
  • USA zostanú v NATO: Americký minister zahraničia Marco Rubio pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí NATO odmietol „hystériu“ ohľadom členstva USA v Aliancii. Potvrdil, že Washington v nej „zostane“. Vyzval tiež, aby sa NATO dohodlo na „realistickej ceste“ k vynakladaniu päť percent HDP na obranu.
  • Ruský vyjednávač vo Washingtone: Ruský vyjednávač pre ekonomiku Kirill Dmitrijev je vo Washingtone na rokovaniach o zlepšení vzťahov. Ide o najvyššieho predstaviteľa Kremľa v USA od začiatku vojny na Ukrajine. Rozhovory sa konajú v čase, keď sa Trump usiluje o prehĺbenie vzťahov s Moskvou.

Zo zahraničných webov:


Biliónové škody napácha školácky vzorec. Ako Trump zavádzal a uvalil clá aj na tučniaky

Americký prezident Donald Trump odprezentoval v Ružovej záhrade Bieleho domu sadzby recipročných ciel. Tie sa dotknú takmer celého sveta, konkrétne 184 krajín a teritórií. Na tlačovej konferencii mu asistent podal obrovskú tabuľu, ktorú Trump otočil k publiku. Na nej boli názvy krajín a k nim pridelené dva stĺpčeky.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom bolo percento, ktoré predstavuje údajné clo, ktoré podľa Trumpa aplikujú jednotlivé krajiny voči americkému dovozu. V druhom stĺpčeku bolo vypočítané recipročné clo, ktoré USA uvalia na konkrétne krajiny (nad rámec už existujúcich). Na Európsku úniu uvalí clo vo výške 20 percent.

Treba zdôrazniť, že Trumpom prezentované clá, ktoré vraj uplatňujú ostatné krajiny na americký tovar, nie sú reálne. Sú vypočítané podivnou matematikou. Oficiálne do nich Trumpova administratíva vraj započítala nielen clá obchodných partnerov, ale aj vplyv „obchodných bariér“, dotácií a štátnej podpory v konkrétnych krajinách či vplyv manipulácie danej krajiny s domácou menou.

Perličkou je, že v zozname sa ocitli aj štáty, pre ktoré clá nemajú žiadny zmysel. Príkladom je Heardov ostrov a McDonaldove ostrovy, na ktoré Trump ohlásil clo 10 percent. Ide o niekoľko pustých a neobývaných vulkanických ostrovov neďaleko Antarktídy, ktoré sú pokryté ľadovcami a žijú tam len tučniaky.

SkryťVypnúť reklamu
  • Ešte väčší prepad slovenského HDP: Ak clá pretrvajú roky, bude to mať vplyv nielen na správanie automobiliek, ale aj na rast slovenskej ekonomiky a štátnu kasu. „Minister financií Ladislav Kamenický sa bude hnevať, že ekonomické prognózy rastu ekonomiky idú dole, lebo od nich sa odvíjajú aj daňové prognózy,“ varuje v rozhovore ekonóm Michal Lehuta z VÚB.
  • Amerika sa neúprosne slovakizuje: Amerika nás nechala ďaleko v prachu. Kým u nás sme z vyšinutého konšpirátora urobili vládneho splnomocnenca, Američania si ho druhý raz zvolili rovno na čelo vlády, pričom medzičasom zmizli prekážky, ktoré mu bránili realizovať jeho vízie. Bude to drahé pre celý svet a úplne najviac to logicky zabolí Ameriku, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Akciové trhy padajú: Obavy z recesie americkej ekonomiky a obchodná politika prezidenta Donalda Trumpa sa podpisujú pod výpredaje na amerických akciových trhoch. Pre dlhodobého investora však môžu byť korekcie na finančných trhoch príležitosťou, ako za výhodné ceny lacnejšie nakúpiť kvalitné akcie.
  • Európa je pripravená reagovať: Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová označila nové clá USA za veľký úder pre svetovú ekonomiku - ich terčom je aj EÚ, na ktorú bude Spojenými štátmi uvalená 20-percentná daň. Uviedla, že Európania sú „pripravení reagovať“ a už pracujú na „novom balíku protiopatrení“.
  • Dovozný príplatok do USA: Skupina Volkswagen bude na cenovkách svojich áut predávaných v USA uvádzať informáciu o „dovoznom príplatku“. Volkswagen zatiaľ neposkytol žiadne informácie o výške príplatku ani o tom, kedy sa začne uplatňovať. Plošné clo vo výške 25 percent na dovoz automobilov už vstúpilo v USA do platnosti.

Yamal žiaril proti Atléticu. Sedemnásťročný génius si robil, čo chcel, nešlo ho zastaviť

Protihráčov obchádzal s ľahkosťou, ako keby proti nemu stáli tréningové kužele. „Toto je Lamine, 17-ročný tínedžer, ktorý nemá žiadny strop a ktorý už teraz dokáže na plecia naložiť celý tím a ťahať káru, akoby bol veterán,“ tvrdil German Bona z katalánskeho denníka Sport.

SkryťVypnúť reklamu

Futbalisti FC Barcelona v odvete semifinále Španielskeho pohára vyhrali na pôde Atlética Madrid 1:0. Keďže prvý zápas sa skončil v Barcelone remízou 4:4, ďalej idú Katalánci. Jediný gól zápasu strelil Ferran Torres, ktorému senzačne prihral práve Yamal.

Mužom zápasu bol práve najmladší hráč na ihrisku. „Lamine Yamal prestal prekvapovať. Vo svojich 17 rokoch premenil výnimočnosť na bežnosť. Na pôde Atlética to dokázal opäť, celým futbalovým repertoárom doviedol Barcelonu do finále Copa del Rey,“ dodal Bona.

To, ako dokázal ustáť niekoľko súbojov a nestratiť loptu, je úplne výnimočné. Nie je to náhoda. Také výnimočné výkony a tak často v jeho veku nepredvádzal zrejme žiaden futbalista v dejinách futbalu.


Na rad prišiel aj Audiovizuálny fond. Šimkovičovej nominanti zablokovali podporu dlhoročným festivalom

Po Fonde na podporu umenia už cítiť vplyv nominantov ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej aj v Audiovizuálnom fonde. Noví členovia rady fondu zablokovali podporu šiestim filmovým festivalom s dlhoročnou tradíciou, a to napriek odporúčaniu odbornej komisie. Ide o Filmový festival inakosti, June Film Fest, Scandi, Be2Can, Jeden svet a Cinedu, ktoré sa pri hodnotení umiestnili na popredných priečkach.

SkryťVypnúť reklamu

„Za pätnásť rokov fungovania fondu nemala žiadna ideológia ani žiadna politická strana vplyv na jeho rozhodovanie o podpore. Zablokovanie podpory dôležitým a renomovaným festivalom je diskriminačné a je prejavom ideológie postavenej na potláčaní práv menšín,“ uviedli v spoločnom vyhlásení profesijné asociácie pôsobiace v audiovízii.

„Zhodou okolností boli medzi 'menej úspešnými festivalmi' tie, ktoré sú zamerané na ochranu ľudských práv či podujatia, ktoré organizuje už viac ako desať rokov spoločnosť Ivana Hronca, manžela Silvie Hroncovej, ministerky kultúry v roku 2023,“ dodali.

Tieto festivaly prídu o niekoľkotisícové podpory, ktoré tvorili významné časti ich rozpočtu. Jeden svet spúšťa crowdfundingovú kampaň, Filmový festival Inakosti sa uskutoční v skromnejšej podobe ako vlani, a festivaly Scandi a Be2Can zrejme vynechajú menšie mestá.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Čokoládové pokušenie inak. Vyberte si z našich receptov na koláče a zákusky s cviklou.

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Premiér Robert Fico a predseda NR SR Richard Raši si na Slavíne pripomenú 80. výročie oslobodenia Bratislavy
  • Protesty Slovensko je Európa vo viacerých mestách na Slovensku a v zahraničí
  • Volodymyr Zelenskyj sa stretne so zástupcami armád ochotných vyslať vojakov po prípadnom uzavretí mierovej dohody

Dnes v histórii

4. apríla 1945 oslobodili vojská 7. gardovej armády 2. ukrajinského frontu s rumunským tankovým plukom Bratislavu. V rovnaký deň prezident Edvard Beneš vymenoval v Košiciach prvú československú povojnovú vládu (tzv. vládu Národného frontu Čechov a Slovákov) na čele so Zdenkom Fierlingerom. V nej mala od začiatku rozhodujúci vplyv KSČ, ktorá ju využila na uľahčenie prevzatia moci.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 569
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 858
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 669
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 756
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 262
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 937
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 814
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu