Svetové trhy pre politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa padajú ako v časoch covidu a môžu ešte klesnúť. Investičné banky už varujú pred recesiou a infláciou, Medzinárodný menový fond pred ekonomickým spomalením globálneho sveta, v ktorom nebude nikto víťaz.
Odsúdený policajt Ján Kaľavský na súde ako svedok vypovedal v prípade obžalovaného advokáta takáčovcov Martina Ribára. Nevypovedal však k prípadu, ale útočil na bývalých kolegov okolo Jána Čurillu. Ak by súd jeho výpovedi uveril, mohla by vyšetrovateľov skompromitovať.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Čierny pondelok? Vyparili sa rekordné bilióny dolárov, trhy padajú ako v časoch covidu
- Odsúdený Kaľavský vypovedal ako svedok. Spomínal najmä Čurillu a jeho kolegov
- Zlodeji sa zamerali aj na národného dopravcu. Rozkradnuté vlaky ohrozujú grafikon
- Trump pomohol Zelenského popularite. Väčšina Ukrajincov však voľby zatiaľ nechce
- Nový rekord je na svete. Ovečkin je najlepším strelcom histórie NHL
- Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
Čierny pondelok? Vyparili sa rekordné bilióny dolárov, trhy padajú ako v časoch covidu

Pohľad na portfóliá investorov rozhodne nepotešia, finančné trhy zažili čierny pondelok. Od minulého týždňa prišli o značnú časť svojich výnosov. Na nájdenie vinníka nepotrebujeme ekonomické vzdelanie. Dôvodom je neortodoxná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý rozprúdil plnohodnotnú obchodnú vojnu s celým svetom. A to doslova.
Po bezprecedentnom zvýšení amerických dovozných ciel na všetkých frontoch sa Američania vrátia späť na koniec 19. storočia. Vážené priemerné clá na dovoz, teda celková úroveň colných sadzieb na dovoz tovarov zohľadňujúca hodnotu a objem dovážaných produktov, dosiahnu 24 percent. Doteraz boli na úrovni 2,2 percenta.
Trump používa svojskú colnú argumentáciu ako spôsob vyjednať dobrý „deal“. Lenže čínsky režim si povedal, že na Trumpa zareaguje identickým metrom a neustúpi. Od 10. apríla zavedie odvetné clá vo výške 34 percent na americký dovoz. Trump v reakcii pohrozil Číne zvýšením ciel o ďalších 50 percent.
Desaťročia budované obchodné vzťahy, ktoré pomohli z chudoby miliónom ľudí po celom svete, krachujú. Neštrngá sa fyzickými zbraňami, ale najhoršou formou ekonomických bariér, ktoré nemôžu dopadnúť dobre. Priame obchodné vplyvy ciel spôsobia ochladenie globálneho dopytu, čo prinesie zdražovanie, pokles ziskov nadnárodných firiem, zvýši sa nezamestnanosť a sekundárne to vyvolá útlm investičných projektov.
- V akej fáze sa nachádzajú trhy: Zrejme každý investor si aspoň raz v živote pomyslel, že dokáže vystihnúť správnu chvíľu na nákup alebo predaj aktív na finančnom trhu. Presvedčenie, že vie „časovať trh“, ako sa tomu v brandži hovorí, je však iluzórne. INDEX sa pozrel na to, v akej fáze vývoja sa momentálne nachádzajú finančné trhy.
- Architekt obchodnej vojny: Nové kolo obchodnej vojny rozbieha nepredvídateľný Donald Trump, ale jej hlavným stratégom a architektom je sedemdesiatpäťročný prezidentov poradca Peter Navarro. Práve on formuje a predkladá Trumpovi návrhy na tvrdé colné opatrenia a rozhodujúcim spôsobom tak ovplyvňuje súčasnú obchodnú politiku Bieleho domu.
- Želajte si niečo, padajú trhy: Trump urobí všetko, aby sa nezmazateľne zapísal do histórie, pokojne aj na spôsob cisára Nera, len namiesto Ríma bude horieť celý svet. Clá uvalil na Kanadu, Európu, Čínu, ostrovy, kde žijú iba tučniaky, jednoducho na každého a na všetko... Okrem Ruska. Aby náhodou „neohrozil“ prímerie, píše Matia Lenická.
V krátkosti z ekonomiky:
- Odvetné európske clá: Európska komisia navrhuje v reakcii na clá na oceľ a hliník zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 percent. Mali by začať platiť od 16. mája. Dotknú sa širokej škály tovarov. Eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič uviedol, že odvetné clá sa dotknú tovarov v nižšej hodnote než pôvodne ohlásených 26 miliárd eur.
- Investície z druhého piliera: Dôchodkové správcovské spoločnosti by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do infraštruktúrnych projektov, ktoré majú priniesť Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý schválila vláda.
- Stop vývozu do USA: Britský výrobca automobilov Jaguar Land Rover plánuje dočasne pozastaviť svoje dodávky do USA v súvislosti s clami, ktoré zaviedol americký prezident Donald Trump. Pre britský automobilový priemysel, ktorý priamo zamestnáva približne 200-tisíc ľudí, znamenajú nové clá vážnu hrozbu.
Odsúdený Kaľavský vypovedal ako svedok. Spomínal najmä Čurillu a jeho kolegov

Pred troma týždňami sa skorumpovaný bývalý policajt Ján Kaľavský odfotil s taškou v ruke pred bratislavským Justičným palácom krátko predtým, ako sa prihlásil do výkonu trestu. Záber zverejnil na telegrame. „Plniac si povinnosti až do konca. Držte palce, aby som to prežil do konca,“ napísal.
Osem dní predtým Najvyšší súd vyhlásil, že nemá pochybnosti, že bral úplatky a vynášal informácie, čím podľa rozsudku „flagrantným spôsobom porušil všetky princípy a poslanie policajta“. Dostal päť rokov väzenia a pokutu 5000 eur.
Teraz stál Kaľavský pred súdom opäť, tentoraz ako svedok. Pred bratislavským mestským súdom mal opísať, čo vie o tzv. kauze Casey. V prípade siahajúcom do marca 2006 je obžalovaný advokát takáčovcov Martin Ribár.
Prípad sa týka dobitého čašníka, ktorý podľa obžaloby pod vplyvom Ribára a ďalšieho advokáta Alexandra Fila zmenil svoju výpoveď. Pôvodne z bitky usvedčoval členov gangu takáčovcov, potom však spätkoval a podržal ich.
Kaľavský však nevypovedal k prípadu, ale útočil na bývalých kolegov okolo Jána Čurillu. Ak by súd Kaľavského výpovedi v plnej miere uveril, mohla by skompromitovať vyšetrovateľa Čurillu a jeho kolegov, ktorí vyšetrovali aj kauzu takáčovcov. Riešili tiež politicky citlivé prípady, vrátane kauzy Očistec.
Zlodeji sa zamerali aj na národného dopravcu. Rozkradnuté vlaky ohrozujú grafikon

Železničná spoločnosť Slovensko čelí od začiatku roka prudkému nárastu krádeží. Zlodeji sa zameriavajú na odstavené vozne, ktoré čakajú v depe na opravu. Miznú elektrické káble, rúrky z klimatizácie, uzemňovacie lanká či vysokonapäťové prepojky vozňov. Kradne sa najmä v Bratislave a Košiciach, kde majú železničiari strediská opráv.
Páchateľmi sú malí zlodeji, ktorí si chcú privyrobiť predajom kovu, ale zrejme aj organizované skupiny, ktoré sa cielene zameriavajú na technické vybavenie s vyššou hodnotou.
„Ročne sme mávali jednu až dve menšie krádeže, ale teraz je to osem krádeží za štyri mesiace,“ povedal pre SME zamestnanec ZSSK, ktorý chcel zostať v anonymite. „Pri troch prípadoch je škoda taká rozsiahla, že sa uvažuje o zrušení vozňov. Ak to bude takto pokračovať, budeme ľudí voziť na nárazníkoch lokomotív a nie vo vozňoch.“
Železničná spoločnosť rastúci trend krádeží potvrdila. V minulých rokoch spôsobovali zlodeji na vlakoch škody v desiatkach tisíc eur, len za prvý štvrťrok tohto roka je škoda väčšia ako za celý minulý rok. Krádeže majú taký rozsah, že to ohrozuje grafikon a dostupnosť vlakov pre cestujúcich.
V krátkosti z domova:
- Gašpar sa pochytil s Dankom: Predseda SNS sa podľa Tibora Gašpara stráca v koalícii a hľadá záchranu u opozície. Poukazuje na to, že spolu s opozíciou chce zrušiť transakčnú daň, ktorú predtým spoločne s koaličnými partnermi v parlamente schválil. Andrej Danko Gašparovi odkázal, nech sa pred tým, ako niečo povie, pozrie do zrkadla.
- Pokuta pre Draxlera: Bývalý minister školstva Juraj Draxler dostal pokutu za antikampaň proti Ivanovi Korčokovi. Informovala o tom Nadácia Zastavme korupciu. Ako priblížila, Draxler dostal pokutu 300 eur za porušenie zákona o volebnej kampani. Platená antikampaň mala podľa knižnice reklám zásah až do 2,2 milióna účtov. Draxler na ňu vynaložil približne 11-tisíc eur.
- Kríza v SHMÚ: Zamestnanci SHMÚ varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu SHMÚ, ministerstvu životného prostredia, Úradu vlády a verejnosti. Upozorňujú na nútené prepúšťanie, krátenie rozpočtu, personálny rozklad, odbornú deštrukciu a stratu dôvery vo vedenie ústavu.
Trump pomohol Zelenského popularite. Väčšina Ukrajincov však voľby zatiaľ nechce

Ešte pred februárovým fiaskom počas rokovaní v Bielom dome obviňoval americký prezident Donald Trump ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že je „diktátor bez volieb“ s veľmi nízkou podporou. Hovoril, že ho podporujú len štyri percentá Ukrajincov.
Vzájomné vzťahy naštrbila nielen hádka v Bielom dome, ale aj dočasné obmedzenie vojenskej a spravodajskej pomoci od USA.
Nelegitimita Zelenského v kresle prezidenta je aj častou témou ruskej propagandy, ruskí politici dokonca vyzývajú Ukrajinu, aby slobodné voľby čo najskôr usporiadala. V Rusku pritom v prezidentských voľbách v minulom roku väčšinu kritických kandidátov vylúčili.
Ukrajinská ústava pritom nedovoľuje konanie volieb v čase výnimočného stavu a Zelenskyj má mandát vládnuť až do volieb. Napriek tomu sa o téme na Ukrajine hovorí a možnosť prímeria otvára aj otázku, či má Zelenskyj šancu vládnuť ďalej, alebo ho nahradí niekto iný.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Spomalený ruský postup: Postup ruských inváznych síl na Ukrajine sa od novembra spomaľuje, uviedol Inštitút pre výskum vojny. Za marec Rusi na Ukrajine ovládli 143 kilometrov štvorcových. Ukrajinské jednotky navyše podnikajú protiútoky v okolí Torecka a Pokrovska, kde sa im podarilo získať späť stratené pozície, a spomaliť tak postup Rusov.
- Ruský postup v Donecku: Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho vojaci obsadili osadu Katerynivka v Doneckej oblasti. Ak by sa postup potvrdil, pre Moskvu by to znamenalo významný symbolický prelom. Kontrola Katerynivky a neďalekej dediny Novomychajlivka by ruským silám umožnila ohrozovať tylo posledných ukrajinských jednotiek v celej Luhanskej oblasti.
- Výzva na rázne kroky: Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na podniknutie „ráznych krokov“, ak bude Rusko naďalej odmietať uzatvorenie prímeria. Napriek úsiliu USA a Európy o zabezpečenie mieru na Ukrajine Rusko podľa Macrona stále pokračuje v „zabíjaní detí a civilistov“.
Zo zahraničných webov:
- The Insider: Neomonarchizmus, katolicizmus, majorizmus: Nové pravicové ideológie, ktoré poháňajú trumpizmus
- The Economist: Päť šialených Trumpových ciel, ktorým nebudete chcieť veriť
- Foreign Policy: Ako by mali krajiny reagovať na Trumpove clá
Nový rekord je na svete. Ovečkin je najlepším strelcom histórie NHL

Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil svoj 895. gól v základnej časti zámorskej NHL a prekonal tým historický rekord, ktorý predtým sám držal dlhé desaťročia legendárny kanadský útočník Wayne Gretzky. „The Great One“ bol aj v hľadisku, aby na vlastné oči videl, ako ho Ovečkin zosadí z čela historickej gólovej tabuľky.
„Dokázali sme to. Je to história,“ nechal sa počuť Ovečkin. K míľniku mu zagratuloval aj komisár NHL Gary Bettman: „Sme súčasťou niečoho historického. Nikto nečakal, že tento rekord niekedy niekto zlomí. Tebe sa to, Alex, podarilo. Je to úžasný počin. Vďaka za všetko, čo si pre hokej urobil.“
NHL ho oslavuje, a iba sem-tam sa niekde mihne pripomienka jeho vzťahu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Ovečkin Putina v minulosti viackrát verejne podporil. Fotku s ním má stále aj na svojom instagramovom profile.
Neodstránil ju ani po svojom jedinom verejnom vyjadrení, pri ktorom vo februári 2022 skrúšeným hlasom povedal, že nechce vojnu. Odvtedy sa ho zámorskí reportéri na dianie na Ukrajine nespýtali. Capitals okolo neho vytvorili bublinu, vojna nie je téma ani pre vedenie NHL.
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?

Rakovina je parazit. Preto sa dá vyliečiť antiparazitárnym liekom ivermektín. Podobné tvrdenia v poslednom čase zaplavujú sociálne siete a podporu nachádzajú aj u niektorých influencerov a celebrít.
Ešte začiatkom roka herec Mel Gibson ako hosť v podcaste Joe Rogan Experience vyhlásil, že traja jeho kamaráti sa v štvrtom štádiu rakoviny vyliečili vďaka ivermektínu. Video má v súčasnosti okolo 10 miliónov pozretí.
Ivermektín už svoju hodinku slávy zažil počas pandémie, keď mu pripisovali zázračné účinky pri liečbe covidu. Aj napriek silným vedeckým dôkazom, ktoré jeho účinnosť pri liečbe tohto ochorenia vyvrátili, sa znovu vracia na scénu pre úplne iné prednosti, aké sú mu v skutočnosti odborníkmi priznané.
Tentoraz ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda? Niektoré predklinické štúdie hovoria o tom, ako ivermektín spomalil rast rakovinových buniek alebo že bol účinný proti rakovinovým bunkám rezistentným na konvenčné chemoterapeutické liečivá.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Transakčná daň je pre podnikateľov posledná kvapka
- Brainstorming: Na Slovensku je aj v roku 2025 náročné byť ženou vo vede
- Disinfo Report: Slováci pre NATO skúmajú evolúciu a budúcnosť dronov vo vojne
Karikatúra

Recept dňa

Domáci hamburger aj wrap. Vyberte si z našich receptov na nenáročný fast food.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v Bratislave
- Prezident Peter Pellegrini prijme bývalých predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov
- Minister obrany Robert Kaliňák navštívi v Česku viaceré firmy obranného priemyslu
Dnes v histórii

8. apríla 1904 vyriešili Veľká Británia a Francúzsko zmluvou svoje rozpory a dohodli sa na rozdelení vplyvu v kolóniách, čím položili základ Entente Cordiale (srdečná dohoda), ktorá zmenila pomer síl na európskom kontinente. Dohoda ukončila „tradičné“ nepriateľstvo medzi oboma mocnosťami, vytvorila predpoklady pre ďalšiu spoluprácu a spojenectvo, no bola jednou z udalostí vedúcich k prvej svetovej vojne.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
