Juraj Šeliga bol prvým opozičným politikom, ktorého v tomto volebnom období obvinili. Mal vraj podnecovať ľudí k tomu, aby napríklad poškodili alebo zničili budovu ministerstva spravodlivosti. Šeligu pred obvinením ani nevypočuli, nadprácu polície rozbila námestníčka prokuratúry.
Vyslovovanie dôvery nemeckému kancelárovi v parlamente sa začalo prekvapujúcim fiaskom. Friedrich Merz, predseda konzervatívnej strany CDU, v prvom hlasovaní nezískal dostatočný počet hlasov. V povojnových dejinách Nemecka to bol prvý takýto prípad.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Ako stíhali Šeligu? Angažoval sa okresný riaditeľ, politika pred obvinením ani nevypočuli
- Fico tvrdí, že banky platia firmám transakčnú daň. Ako je to naozaj?
- Kancelárom na druhý pokus. Merz nakoniec uspel, no začína oslabený
- Končí sa éra geniálneho Warrena Buffetta. Kto ho nahradí?
- Strelil famózny gól. O slovenský talent sa zaujíma klub z Francúzska
- Dá sa ťažko predvídať a väčšinou je smrteľná. Vieme ovplyvniť náhlu zástavu srdca?
Ako stíhali Šeligu? Angažoval sa okresný riaditeľ, politika pred obvinením ani nevypočuli

Advokát a premiérov poradca David Lindtner minulý týždeň takmer hodinu a pol presviedčal senát Najvyššieho súdu, že extrémista Daniel Bombic iba využíva slobodu slova. Snažil sa tým predísť tomu, aby jeho klienta zobrali do väzby.
Bombic je obvinený z toho, že v minulosti hajloval, vykrikoval či ukazoval neonacistické gestá. Jedno také - gesto white power - ukazoval Bombic, ešte aj keď ho s putami na rukách odvážali policajti zo súdu.
„Z práva sa stala paveda, ktorá slúži na realizáciu mocenských záujmov, respektíve realizáciu mediálnych alebo politických záujmov určitých skupín,“ komentoval následne Lindtner to, že Bombic skončil vo väzbe. Sudcov presviedčal, že jeho klient iba vyjadroval politické názory a vlastné presvedčenie.
Úplne opačné nazeranie na slobodu slova prezentoval Lindtner v trestnom oznámení na opozičného politika Juraja Šeligu z mimoparlamentnej strany Demokrati. V siedmich vetách, ktoré zazneli v Šeligovom prejave na výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, videl Lindtner trestný čin podnecovania.
Polícia na základe toho Šeligu 28. apríla naozaj obvinila, no hneď 5. mája mu obvinenie zrušila námestníčka okresného prokurátora v Galante Denisa Michalovič. Z jej uznesenia o zrušení obvinenia vyplýva, že polícia urobila v politicky citlivom prípade nadprácu. A to aj proti jej usmerneniam, ako postupovať pri prešetrovaní trestného oznámenia Lindtnera.
Fico tvrdí, že banky platia firmám transakčnú daň. Ako je to naozaj?

„Opravte ma, ale ja mám informáciu, že mnohým živnostníkom platia transakčnú daň banky,“ povedal premiér Robert Fico zo Smeru túto nedeľu. Hodinovú tlačovú besedu už druhýkrát zorganizoval ešte pred začiatkom politických relácií.
Po zrušení dane volajú mnohé firmy či odborníci, pridali sa aj opoziční poslanci. O zmene nastavenia či ďalších výnimkách hovoria aj Ficovi koaliční partneri. Najmä predseda SNS Andrej Danko.
Po prvotnom ráznom nie pripúšťa „technické“ zmeny v nastavení dane už aj Fico či jeho minister financií Ladislav Kamenický. Tvrdia, že chcú odstrániť nedostatky, ktoré sa ukázali po zavedení dane.
Nebolo to prvýkrát, čo Fico obhajoval zachovanie transakčnej dane aj tým, že ju za podnikateľov zaplatia banky. Denník SME sa preto bánk opýtal, ako to je. Z deviatich bánk len tri odpovedali, že v nejakej forme podnikateľom pomáhajú s platením dane. Z toho jedna len symbolicky.
Všetky však zhodne tvrdia, že ide len o krátkodobú akciu, ktorá nebude pokračovať na budúci rok. Ostatné banky ponúkajú svojim klientom rôzne iné benefity. Najčastejšie ide o podnikateľský účet, ktorý je istý čas zadarmo.
V krátkosti z domova:
- Sporné Ficove pozvania: Verejne aj v utajení, v zahraničí i doma. Robert Fico je v politike 33 rokov a za ten čas prijal viacero pochybných pozvaní, aké seriózni štátnici skôr odmietajú. Jeho sporné kontakty sa datujú najmä od roku 2006, keď sa stal premiérom. Redakcia zosumarizovala najznámejšie z nich v súvislosti s plánovanou cestou premiéra Fica do Moskvy.
- Blaha je späť na Facebooku: Europoslanec Ľuboš Blaha si založil nový profil na facebooku. O svoju stránku na sociálnej sieti prišiel ešte v roku 2022 pre závažné porušenia jej pravidiel. Blaha však nedostal naspäť pôvodnú stránku, kde mal pred zrušením približne 175-tisíc fanúšikov. Namiesto toho musí začať od nuly.
- Analýza vakcín proti covidu: Na analýzu mRNA vakcín proti covidu bude potrebných zhruba 350-tisíc eur. Minister školstva Tomáš Drucker o tom informoval po pracovnom rokovaní so zástupcami SAV i ŠÚKL, na ktorom sa zúčastnil aj minister zdravotníctva Kamil Šaško. Ten ozrejmil, že pracoviská už naštartovali všetky potrebné procesy pre vykonanie analýzy na špičkovej úrovni.
Kancelárom na druhý pokus. Merz nakoniec uspel, no začína oslabený

Jasný víťaz nemeckých parlamentných volieb, líder konzervatívnej strany CDU a kandidát na kancelára Friedrich Merz, získal dôveru nemeckého parlamentu až na druhý pokus. V druhom hlasovaní ho podporilo 325 poslancov, na dôveru mu ich stačilo 316. Merz je kandidátom širokej koalície konzervatívnej únie CDU/CSU a sociálnodemokratickej SPD.
Vysloveniu dôvery v Bundestagu predchádzal šokujúci moment, keď Merz v prvom hlasovaní neuspel, čo sa od roku 1949 žiadnemu kandidátovi nestalo. Strany pritom iba v pondelok podpísali koaličnú dohodu. Merz v prvom hlasovaní očakával podporu 328 koaličných poslancov, no získal iba 310. Aj v opakovanom hlasovaní mu tak chýbali tri koaličné hlasy.
BBC poukazuje na to, že Merz sa z porážky zotaví iba ťažko, keďže v dejinách nemeckej politiky takáto situácia ešte nenastala. Nemeckí komentátori podľa stanice podozrievajú poslancov SPD, kde Merzova podpora nebola pevná.
„Pre Merza je to katastrofa. Celá jeho ponuka stála na tom, že v Nemecku bolo za vlády Olafa Scholza priveľa politickej nestability a vnútorných sporov. Vláda nebola akcieschopná. Merz mal byť akčný politik, ktorý vytiahne Nemecko z blbej nálady,“ povedal vo vysielaní Deutsche Welle šéf jej zahraničnej redakcie Richard Walker.
Merz začína s fackou: Merzov kabinet je od samého začiatku poznačený hlbokým vnútorným sporom. A ako vieme, tie sa počas vládnutia zvyknú skôr prehlbovať. Skraja volebného obdobia to otvára debatu o predčasných voľbách a spôsobe, ako tradiční voliči zareagujú, keď tradičné strany nedokážu prinášať ani tradičné výsledky, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Putin sa stretne s Ficom: Ruský prezident Vladimir Putin bude 9. mája viesť rozhovory so slovenským premiérom Robertom Ficom, povedal poradca šéfa Kremľa Jurij Ušakov. Obaja lídri budú podľa neho diskutovať o bilaterálnych otázkach a medzinárodných témach vrátane situácie na Ukrajine.
- Útok na Moskvu: Ukrajina už druhý deň po sebe zaútočila dronmi na Moskvu. Podľa primátora hlavného mesta Sergeja Sobjanina najmenej 19 bezpilotných lietadiel zneškodnila protivzdušná obrana, avšak pre útok uzavreli moskovské letiská.
- Stabilizácia frontu: Ukrajinská armáda zastabilizovala frontovú líniu okolo mesta Pokrovsk, vyhlásil vrchný veliteľ Olexandr Syrskyj. Pokrovsk je momentálne z troch strán obkľúčený ruskými silami, ale stále ho ovláda Ukrajina, a to aj napriek niekoľkým mesiacom intenzívnych ruských útokov. Ukrajinským silám sa v niektorých častiach tejto oblasti podarilo prebrať aj taktickú iniciatívu.
- Verbovanie Kubáncov: Rusko aktívne verbuje žoldnierov z Kuby. Ako na Telegrame uviedol projekt „Chcem žiť“, v ruskej armáde bojuje proti Ukrajine viac ako tisíc Kubáncov. Zamestnanci projektu identifikovali mená a osobné údaje 1 028 Kubáncov, ktorí v rokoch 2023 a 2024 podpísali zmluvy s ruskými ozbrojenými silami.
- Severokórejská výpomoc: Severná Kórea poslala do Ruska 15-tisíc ľudí, aby zmiernili nedostatok pracovných síl, spôsobený vojenskými stratami. Informuje o tom The Wall Street Journal, ktorý sa odvoláva na juhokórejské spravodajské služby. Vojna zintenzívnila ruskú pracovnú krízu, ktorú už aj tak zhoršovala nízka pôrodnosť.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Putinovmu chlebu a hrám chýba chlieb
- Foreign Policy: 25 rokov pri moci: Ako Putin zmenil Rusko
- The Insider: Vojna ústupkov: Prečo je mier na Ukrajine stále v nedohľadne
Končí sa éra geniálneho Warrena Buffetta. Kto ho nahradí?

V poslednej minúte valného zhromaždenia oznámil šéf investičného konglomerátu Berkshire Hathaway Warren Buffett akcionárom a investorom, že po šiestich dekádach na čele firmy odchádza koncom roka do zaslúženej penzie.
Ide o najdlhšie slúžiaceho generálneho riaditeľa spomedzi firiem v indexe S&P 500 a piateho najbohatšieho človeka na svete. Jeho majetok sa odhaduje na 169 miliárd dolárov. Najúspešnejší investor histórie naďalej býva v tom istom dome v americkom meste Omaha, ktorý si v roku 1958 kúpil za 31 500 dolárov.
Odchodom do dôchodku sa končí éra najlepšieho investora histórie, ktorého úspechy a skromnosť formovali a inšpirovali profesionálov i laikov z celého sveta.
Buffett potvrdil, že predstavenstvu firmy odporučí, aby sa jeho nástupcom stal Greg Abel, ktorého si na túto pozíciu vybral ešte v roku 2021. Čo vieme o budúcom šéfovi Berkshire Hathaway?
V krátkosti z ekonomiky:
- Výpadok predaja lístkov: Železničná spoločnosť Slovensko evidovala výpadok predaja cestovných lístkov. Pre technický problém na strane externého IT dodávateľa nebolo možné zakúpiť cestovný lístok na vlak prostredníctvom mobilnej aplikácie ani e-shopu ZSSK. Výpadok na serveroch sa po pár hodinách podarilo odstrániť.
- Zneužívanie eurofondov: Šesťčlenná delegácia slovenských europoslancov z hnutia PS a frakcie Obnovme Európu písomne vyzvala Európsku komisiu, Európsky úrad na boj proti podvodom, Európsku prokuratúru a príslušné výbory Európskeho parlamentu, aby zastavili možné zneužívanie eurofondov na Slovensku.
- Problémy v PPA: Veronika Remišová upozornila na vážne problémy v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Od 1. mája prestal mať informačný systém PPA zabezpečenú podporu, čo môže viesť k neschopnosti agentúry vypisovať nové výzvy a posielať platby farmárom. Remišová varuje, že ak systém nebude fungovať, PPA môže prísť o akreditáciu zo strany Európskej komisie.
Strelil famózny gól. O slovenský talent sa zaujíma klub z Francúzska

V zápase so Slovanom Bratislava bol na konci fantastickej akcie. O 20-ročného futbalistu MŠK Žilina Mária Sauera sa zaujíma francúzsky klub Toulouse FC. Dvanásty tím Ligue 1 by tak chcel vyriešiť ofenzívu pre nasledujúcu sezónu.
„Toulouse sa snaží zlepšiť svoju výkonnosť v Ligue 1, a tak si uvedomuje dôležitosť prestupového obdobia. Na dosiahnutie tohto cieľa opäť využije analýzu dát a stratégiu, ktorá sa v posledných rokoch ukázala ako užitočná. Ich skautské úsilie ich priviedlo k potenciálnemu klenotu,“ uvádza portál footboom1.com.
Podľa špecializovaného portálu Transfermarkt je hodnota Sauera približne 1,7 milióna eur.
„Konkurenciu pre Toulouse predstavuje Raków Czestochowa, súčasný líder poľskej ligy, ktorý má tiež záujem o jeho služby. Keďže Toulouse prechádza ťažším obdobím, príchod hráča ako Sauer by sa mohol ukázať ako kľúčový v ich snahe o úspech,“ dodáva spomínaný web.
Dá sa ťažko predvídať a väčšinou je smrteľná. Vieme ovplyvniť náhlu zástavu srdca?

Od prvého úderu srdca až po ten posledný môže prejsť rôzne dlhý čas. U niekoho sú to iba dni, u iného roky, u tých šťastných desaťročia. Desaťročia nepretržitého tlkotu srdca, ktoré často berieme ako samozrejmosť. Až do momentu, keď sa niečo pokazí.
Zástava srdca prichádza náhle a bez varovania. Ak práve v tej chvíli nie je na blízku žiadna pomoc – či už okoloidúci, ktorý sa pokúsi oživovať, alebo nie je náhodou v dosahu automatický externý defibrilátor, šanca na prežitie je len desaťpercentná.
Na základe odhadov sa ročne na celom svete vyskytnú najmenej dva milióny prípadov náhlej srdcovej smrti. Náhla zástava srdca však nie je úplne náhodná. Mnohé z faktorov, ktoré k nej prispievajú, môžeme dostať pod kontrolu.
Analýza odhalila 56 rizikových faktorov spojených s náhlou zástavou srdca. Kým niektoré z nich boli očakávané (fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity), ďalšie prekvapili aj samotných autorov štúdie.
Aréna & Hoaxy a Podvody

O ich odchode, ale aj o ich súčasnom fungovaní, o sociálnych sieťach a hybridných hrozbách sa Jana Krescanko Dibáková rozprávala so zakladateľmi NEST Institute, organizácie, ktorá bojuje proti dezinformáciám - Domiciánom Zahorjanom a Patrikom Haburajom, ktorí v minulosti pôsobili v Centre boja proti hybridným hrozbám pod ministerstvom vnútra.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Dom pre dcéru, vila pre Bödörovho známeho. Ako funguje prideľovanie agrodotácií?
- Vedátor: Miléniové problémy: Riemann a jeho záhadná hypotéza
- Všesvet: Slovák robí expedície v arktickom ľade: Mrož vás môže na kajaku prekvapiť
- Vizita: Mýty o cvičení: Znamená viac potu aj viac spálených kalórií?
Karikatúra

Recept dňa

Z kelu, cukety či húb. Vyberte si z našich receptov na vegetariánske fašírky.
Dnes očakávame
- Rokovanie vlády
- Premiér Robert Fico sa vyjadrí k návrhu Európskej komisie ukončiť dovoz plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska
- Prezident Peter Pellegrini vymenuje sudcov všeobecných súdov
- Začne sa konkláve, zhromaždenie kardinálov oprávnených voliť nového pápeža
- Nový nemecký kancelár Friedrich Merz navštívi Francúzsko a následne Poľsko
- Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestuje na oficiálnu návštevu Ruska
Dnes v histórii

V hlavnom stane vrchného veliteľa spojeneckých vojsk generála Dwighta Eisenhowera vo francúzskom Remeši podpísali 7. mája 1945 o 2. hod. 41 min. zástupcovia nemeckých ozbrojených síl - generálplukovník Alfred Jodl, admirál Hans-Georg von Friedeburg a generál letectva Wilhelm Oxenius - predbežný protokol o bezpodmienečnej kapitulácii Nemecka. Nemecké sily mali zložiť zbrane 8. mája o 23:01 stredoeurópskeho času.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v piatok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
