Keď cez týždeň premiér Robert Fico na kontrolnom dni na ministerstve financií hovoril o škrtaní počtu obcí či VÚC, mnohí to brali len ako rečnícky obrat. Otázke sa však venoval aj v nedeľu na rokovaní so ZMOS-om. Podľa ministra Kamenického to bolo na rokovaniach so samosprávami viackrát spomínané s tým, že ide o požiadavku priamo premiéra Fica.
Veľvyslanec v Británii a bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj varoval, že Rusko má stále prostriedky na pokračovanie vojny. Možnosť Ukrajiny zvíťaziť vidí iba v úplnom rozbití bojaschopnosti Ruska, teda zničení jeho vojensko-ekonomického potenciálu.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Vláda sa dištancuje od vyšších daní za byty a domy. Fico sa na tlačovke zase neukázal
- Desiatky staníc vypadli, pribudli najmä v mestách. Šaško urobil novú sieť záchraniek
- Na zázrak zabudnite. Zalužnyj otvorene o šanciach Ukrajiny a momente, ktorý všetko zmenil
- Raketovo rástli a ovládli polovicu Ameriky. Skončili s miliardovými dlhmi a za mrežami
- Hlásateľ velebil prefarbeného Lobotku. Dajte mu Oscara za réžiu, tvrdí expert
- Zem je už zrejme príliš horúca pre ľadovce. Milióny ľudí budú musieť migrovať, zatopí aj časti Európy
Vláda sa dištancuje od vyšších daní za byty a domy. Fico sa na tlačovke zase neukázal

Ani po mesiacoch rokovaní stále nie je jasné, aké vysoké dane z nehnuteľností budú ľudia platiť. Zástupcovia samospráv na novej legislatíve pracovali spolu s ministerstvom financií a mali pocit, že sa rokovania blížia už k záveru.
Novela sa podľa zástupcov samospráv mala dostať do parlamentu už na májovú, najneskôr na júnovú schôdzu. Po nedeľňajšom stretnutí s premiérom Robertom Ficom zo Smeru je však všetko inak. A to, ako sa presne zmenia dane z nehnuteľností, je zase nejasnejšie.
Premiér pokračuje aj s témou škrtania obcí. Keď cez týždeň na kontrolnom dni na ministerstve financií hovoril o škrtaní počtu obcí či VÚC, mnohí to brali len ako rečnícky obrat.
Otázke sa však venoval aj v nedeľu na rokovaní so ZMOS-om. Podľa ministra Kamenického to bolo na posledných rokovaniach so samosprávami viackrát spomínané s tým, že ide o požiadavku priamo premiéra Fica.
Podľa Kamenického Fico informoval, že štát nebude určovať, ako má prebehnúť reforma verejnej správy, ale je na samosprávach, aby prišli s nejakým riešením. Prípravu reformy potvrdil aj predseda ZMOS-u Jozef Božík s tým, že chcú posilniť spoluprácu medzi obcami.
Desiatky staníc vypadli, pribudli najmä v mestách. Šaško urobil novú sieť záchraniek

Už žiadne prejazdy cez poľné cesty. Minister zdravotníctva Kamil Šaško opravil návrh siete sídel záchraniek svojej predchodkyne Zuzany Dolinkovej (obaja Hlas) a v pondelok vo vyhláške zverejnil zoznam nových staníc.
Najviac sa môžu tešiť obyvatelia obce Ulič pri ukrajinských hraniciach, ktorá sa na mape záchraniek udržala. Dolinková v nej pred dvoma rokmi chcela stanicu zrušiť. Hrozilo tak, že z najbližšej obce so záchrankou by bolo treba ísť po poľnej ceste, lebo po asfaltovej je to vyše 60 kilometrov.
Z mapy záchraniek nakoniec vypadla stanica v Beharovciach pri Levoči, hoci projektový manažér reformy Gaston Ivanov ešte v prvej polovici marca tvrdil, že ju chcú zachovať. Ministerstvo napriek tomu tvrdí, že servis záchrannej zdravotnej služby bude v tejto oblasti zachovaný.
Dnes má sieť záchraniek 321 staníc. Od augusta, keď vypršia ich prevádzkovateľom licencie, sa má počet staníc zvýšiť na 344. Tender na obsadenie staníc v novej sieti záchraniek by mali podľa ministerstva spustiť v najbližších dňoch.
Reforma záchrannej zdravotnej služby, ktorú poslanci schválili koncom marca, prináša niekoľko noviniek. Okrem linky 155 bude nová linka 116117 pre menej závažné zdravotné prípady. Pribudnú aj nové typy záchrannej služby. Napríklad ambulantnú špecializovanú prepravu pre menej naliehavé prípady.
V krátkosti z domova:
- Druhý pilier: Možné otvorenie druhého piliera naznačil už aj premiér. Argumentoval dátami o nízkej sume vyplácaných penzií, ktoré už niekoľkokrát spomenul minister práce Erik Tomáš z Hlasu. Ani jeden z nich nespomína, že údaje, na ktoré sa odvolávajú, sa týkajú len malého percenta ľudí z celkového počtu tých, ktorí už dosiahli dôchodkový vek. Neukazujú teda objektívne to, či sa sporiť v druhom pilieri oplatí, alebo nie.
- Box Dej verzus Mazurek: Poslanec PS a bývalý boxer Dej po slovnej konfrontácii s europoslancom Republiky Mazurekom cez sociálne siete nečakane oponenta verejne vyzval na súboj podľa pravidiel boxu. Mazurek súhlasil s podmienkou, že sa do mesiaca uskutoční aj verejná diskusia. K boxu napokon nedôjde. Dej vo štvrtok oznámil, že výzvu sťahuje.
- Salón krásy: Na ministerstve kultúry mal prezentáciu salón krásy. Upozornili na to viaceré médiá a zverejnili aj screenshoty príspevku predmetného salónu. Opozičné hnutie Progresívne Slovensko plánuje v tejto súvislosti podať podnet na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.
- Poľovník zastrelil psa: V júli to bude osem rokov, odkedy poľovník Ján Jonis na poli pri Zlatých Moravciach zastrelil cudzieho psa. Vyšetrovanie sa naťahovalo, až v júni minulého roka Okresný súd v Nitre Jonisa uznal vinným z prečinu týrania zvierat. Dnes to už neplatí. Kauza je právoplatne uzavretá v prospech poľovníka.
- Prezidentovo veto: Poslanci koaličného Hlasu v parlamente nezahlasujú podľa informácií ministra školstva Druckera za prelomenie veta prezidenta Petra Pellegriniho. Drucker tak reagoval na otázku, ako sa poslanci postavia k vetovaným návrhom legislatívy o takzvaných covidových amnestiách a rente pre generálneho prokurátora.
Na zázrak zabudnite. Zalužnyj otvorene o šanciach Ukrajiny a momente, ktorý všetko zmenil

Nádej na návrat k hraniciam z roku 1991 alebo 2022 je veľmi malá. Teda aspoň podľa ukrajinského veľvyslanca v Spojenom kráľovstve a bývalého vrchného veliteľa ozbrojených síl Valerija Zalužného. Ten vo svojom prejave na konferencii Export bezpečnosti varoval, že Rusko má stále prostriedky na pokračovanie vojny.
„Dúfam, že v tejto sále nie sú ľudia, ktorí stále dúfajú v nejaký zázrak alebo div, v nejakú bielu labuť, ktorá prinesie Ukrajine mier, hranice z roku 1991 alebo 2022 a potom veľké šťastie,“ tlmočí Zalužného slová web Kyiv Post s odkazom na ďalšie médiá.
Zalužnyj tiež zdôraznil, že schopnosť Ruska viesť vojnu na Ukrajine závisí predovšetkým na jeho dostupných zdrojoch. Od konca roku 2023 podľa neho Kremeľ prešiel na opotrebovaciu vojnu.
Možnosť Ukrajiny zvíťaziť vidí iba v úplnom rozbití bojaschopnosti Ruska. „Mám na mysli zničenie jeho vojensko-ekonomického potenciálu.“ Ukrajina teraz podľa neho zápasí s veľkým nedostatkom ľudských zdrojov a nachádza sa v katastrofálnej ekonomickej situácii.
V krátkosti zo sveta:
- Trumpova ministerka: Ministerka vnútornej bezpečnosti Kristi Noemová je najvýraznejšou ženou v novej administratíve USA. Časť médií o bývalej guvernérke Južnej Dakoty s nadsádzkou hovorí ako o "Barbie z migračného", ktorá má chrániť vlasť pred nechcenými cudzincami. Vo štvrtok vyzvala zahraničných študentov z Harvardu, aby zmenili svoju univerzitu, alebo si rovno zbalili kufre.
- Ruský útok: Počet obetí masívneho ruského útoku na ukrajinské oblasti sa zvýšil na 12 vrátane troch detí a desiatky zranených. Rusko pri nočnom kombinovanom útoku vypustilo deväť balistických rakiet, približne 60 striel a 298 bezpilotných lietadiel, oznámili ukrajinské vzdušné sily. Útok cielil na metropolu Kyjev a ďalšie ukrajinské oblasti.
- Útok v Hamburgu: Pri útoku nožom na hlavnej vlakovej stanici v severonemeckom Hamburgu utrpelo v piatok zranenia 18 ľudí. Polícia zadržala ako podozrivú z útoku 39-ročnú Nemku. Polícia už vopred vylúčila, že by mal útok politicky motív. Naopak, podľa nej existujú veľmi konkrétne indície, že podozrivá trpí duševnou poruchou.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Muž s plánom pre Vietnam
- The New Yorker: Čínske adoptované deti, ktoré boli ukradnuté
- Aeon: Ten ďalší Homo sapiens
Raketovo rástli a ovládli polovicu Ameriky. Skončili s miliardovými dlhmi a za mrežami

Začiatkom 80. rokov mali telekomunikačný trh v USA rozdelený veľkí hráči, čomu zodpovedali aj relatívne vysoké ceny ich služieb. Štátni regulátori naň chceli priniesť viac konkurencie a veľké firmy donútili, aby jej prenajímali svoje telefónne linky.
Jedným z nováčikov, ktorý v tomto prostredí zahviezdil, bola spoločnosť WorldCom. Stavila na lacné telefonovanie a expanziu formou miliardových akvizícií konkurentov.
Vrchol dosiahla tesne pred spľasnutím takzvanej dotcom bubliny na začiatku milénia. Firme nepomohli ani nekalé praktiky manažérov a napokon skrachovala. Zanechala miliardové dlhy a sklamaných investorov. Jej hlavní predstavitelia sa však trestu nevyhli.
Nezrovnalosti v účtovníctve WorldComu si už na začiatku roka 2002 všimla interná audítorka Cynthia Cooperová, keď zistila, že firma umelo nafukuje zisky. Ako sa neskôr ukázalo, „chyby“ v účtovníctve sa vyšplhali celkovo až na 11 miliárd dolárov.
Príbeh firmy WorldCom opisujeme v seriáli Podfukári, v ktorom sa venujeme najznámejším finančným podvodníkom zo sveta a Slovenska.
V krátkosti z ekonomiky:
- Automatová káva: Automaty na kávu sú bežnou a niekde aj jedinou voľbou, ak čakáte na stanici na autobus či u lekára na vyšetrenie. Tento biznis bol dlho roztrieštený medzi desiatky malých firiem. Postupne sa koncentruje do rúk veľkých hráčov. Kto teda ovláda tento trh, na čom sa najviac zarába a akými trendmi sa kávomaty riadia?
- Projekt, ktorý zmení podobu Bratislavy: Na Slovensku je len málo realitných projektov, ktoré majú ambíciu zmeniť nielen svoju lokalitu, ale aj celé mesto. Projekt nového sídla softvérovej spoločnosti Eset patrí medzi ne. Na bratislavskej Patrónke už dlhší čas pripravuje Eset Campus, ktorý má vytvoriť nielen kancelárie, ale aj zázemie pre zamestnancov. Projekt sa po rokoch príprav posúva ďalej, keď získal záväzné stanovisko od magistrátu.
- Trump šokoval: Americký prezident Donald Trump šokoval trhy, keď oznámil partnerstvo medzi americkým oceliarskym koncernom U.S. Steel a japonskou spoločnosťou Nippon Steel. Ale okrem vyhlásenia, že podporuje dohodu, ktorá zachová kedysi ikonickú americkú firmu v USA, už žiadne ďalšie podrobnosti neposkytol.
Hlásateľ velebil prefarbeného Lobotku. Dajte mu Oscara za réžiu, tvrdí expert

Hrala slávnostná hudba, on kráčal po improvizovanej uličke slávy smerom k pódiu, kde sa ho chystali dekorovať. Hlásateľ v aréne Diega Maradonu v Neapole ho predstavil: „Náš slovenský majster, učiteľ, šéf orchestra. Číslo 68.“
Ľudia na štadióne mu tlieskali a kričali jeho meno. Stanislav Lobotka sa stal druhýkrát majstrom Talianska, čím sa nemôže pýšiť žiaden iný Slovák. Na krku mal zlatú medailu, vlasy mal prefarbené na modro, čo sú klubové farby. Nosil slovenskú vlajku.
Jeho Neapol si zabezpečil titul v poslednom kole Serie A, keď doma zdolal Cagliari Calcio 2:0. Lobotka v poslednom zápase pre zranenie nenastúpil, sedel na lavičke pre náhradníkov.
Lobotka prišiel do Neapola v januári 2020. Jeho prvý tréner Gennaro Gattuso mu neveril a Slovák mal aj zdravotné problémy. Zlom nastal v lete 2021, keď tím prevzal Luciano Spalletti. Odvtedy je Slovák ústrednou postavou SSC.
Žiaden Slovák do piatka nevyhral taliansku ligu dvakrát. Žiaden rodák nezískal dva majstrovské tituly v jednej zo štyroch najlepších líg sveta. Práve tridsaťročný Stanislav Lobotka je prvý, čo to zmenil. V tejto sezóne odohral 32 zápasov.
Zem je už zrejme príliš horúca pre ľadovce. Milióny ľudí budú musieť migrovať, zatopí aj časti Európy

Sme na ceste k nekontrolovateľnému topeniu pevninských ľadovcov v Antarktíde aj v Grónsku. Aj keby sa podarilo dodržať ciele klimatickej dohody, hladiny morí porastú a zaplavia aj oblasti v Európe.
Autori novej štúdie vo vedeckom časopise Communications Earth and Environment však zdôrazňujú, že každá desatina stupňa, o ktorú sa ľudstvu podarí znížiť oteplenie, môže svet uchrániť pred katastrofickejšími scenármi.
Keď pred desiatimi rokmi lídri štátov sveta stanovili svoj cieľ udržať oteplenie sveta na konci storočia na 1,5 stupňa, malo ísť o zaručený spôsob, ako sa vyhnúť tým najhorším klimatickým scenárom.
Nová analýza topenia ľadovcov však ukazuje, že ani tento cieľ pre ne nie je dostatočný. Aj pri súčasnom oteplení, ktoré je o 1,2 stupňa vyššie, ako boli teploty pred začiatkom masívneho využívania fosílnych palív, sa budú pevninské ľadovce na oboch póloch topiť nezvratnou rýchlosťou.
Pri súčasných klimatických opatreniach sa pritom odhaduje, že svet bude na konci tohto storočia teplejší o 2,5 až 2,9 stupňa Celzia. Limit oteplenia, po ktorom dôjde k rýchlemu topeniu pevninských ľadovcov v polárnych oblastiach, je podľa autorov zrejme jeden stupeň. Grónsko aj Antarktída obsahujú na pevnine toľko zmrazenej vody, že jej úplné roztopenie by zdvihlo hladiny morí o 64 metrov.
Rýchly nárast hladín spôsobí, že ľudia nebudú mať čas sa prispôsobiť. Už nárast hladín o viac ako centimeter za rok výrazne sťažuje možnosti adaptácie. Jeho nedodržanie môže viesť ku "katastrofickej migrácii do vnútrozemia“, hovorí pre Guardian jeden z autorov výskumu Jonathan Bamber.
Karikatúra

Podcasty SME
- Rozprávky: Superpes Sirius a vynálezca dedo Laco: Ako som sa stal potápačom
- Brickmic: Aj kocky kvitnú v lete: Krásne novinky z LEGO® sveta, ktoré nás očarili
- Dejiny: Prvý slovenský román bol svetový, ostrý a prehliadaný: Jozef Ignác Bajza a jeho reportáž z 18. storočia
- Knižná Revue: Pre komunistický režim bol personou non grata. Napísal jednu z prvých próz o boľševickom terore
- Dobré ráno sobota: V Markíze vyhodili Vinczeho, je to posledné dejstvo normalizácie?
- Vertigo: Koniec Mission Impossible? Určite správne rozhodnutie
- Piatoček: DeGustácia
Recepty

Sladkokyslý nálev v hlávkovom šaláte je naša slovenská klasika. Vyskúšajte aj iné variácie či orientálne chute. Pozrite si recepty na šalátové zálievky.
Dnes očakávame
- Brífing strany Sloboda a Solidarita s témou Argumenty pre Danka s Kamenickým, prečo treba zrušiť transakčnú daň + návrhy SaS
- Tlačová konferencia zástupcov organizácií Via Iuris, Mier Ukrajine, Liga za duševné zdravie, Iniciatíva Inakosť s témou Ficova novela ústavy vzdiali Slovensko z EÚ a priblíži nás k Rusku
- Pokračovanie súdneho procesu v kauze Čapí hnízdo
- Britský kráľ Karol III. s manželkou Kamilou pricestujú na návštevu Kanady
- Vynesú rozsudky nad štyrmi bývalými manažérmi nemeckej automobilky Volkswagen podozrivých z podvodu súvisiaceho so škandálom Dieselgate
Dnes v histórii

26. mája 1896 sa konala korunovácia Mikuláša II., posledného ruského cára.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.