Slovensko smeruje do jednej ligy s Maďarskom, Európa s nami stráca trpezlivosť a môžeme tak prísť o peniaze. Možnosť siahnutia na eurofondy spomenul nemecký kancelár Friedrich Merz. Izolácia nás môže zabolieť aj pri rokovaní o budúcom rozpočte Únie, pretože strácame politický kapitál a dôveryhodnosť.
Nový veliteľ ruských pozemných síl, generálplukovník Andrej Mordvičev, je spájaný predovšetkým s takzvanými mäsovými útokmi v Mariupoli či Avdijivke. Ruský prezident Vladimir Putin tak dal moc agresívnemu dôstojníkovi, ktorého nekompromisný postoj ukazuje, že je ochotný plniť rozkazy za každú cenu, a to bez ohľadu na ľudské životy.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- S eurofondmi by Slovensko prišlo aj o dôveryhodnosť. Dôsledky rečí o vojnových štváčoch už cíti
- Prvý deň parlamentu: Mali 55 dní na dohodu o zmene dane z transakcií. Koalícií to nestačilo
- Ukrajina je podľa neho iba začiatok. Novým veliteľom ruských pozemných síl je Mordvičev
- Viac dostanú penzisti, rodičia aj nezamestnaní. Dávky od štátu sa budú zvyšovať
- Tatar skončil v NHL, vracia sa do Európy. S novým klubom podpísal dvojročnú zmluvu
- Odborníčka o rakovine kože: Malígny melanóm vyzerá ako škaredé káčatko
S eurofondmi by Slovensko prišlo aj o dôveryhodnosť. Dôsledky rečí o vojnových štváčoch už cíti

V situácii, keď sa Európa snaží vymyslieť a vybudovať novú obrannú stratégiu, môže väčšina štátov strácať trpezlivosť s krajinami ako Maďarsko, ktoré pravidelne vetuje rozhodnutia, kde je potrebná jednomyseľnosť, prípadne Slovensko, ktoré sa vyhráža vetovaním ďalších protiruských sankcií.
„Ak zostanú na svojom kurze, nemôžeme vylúčiť konflikt s Maďarskom a so Slovenskom. Tvoria malú menšinu, ale nemôžeme malej menšine dovoliť diktovať rozhodovanie celej Európskej únii. Možno príde na ostrejšie slová, možno aj na konflikt,“ povedal nemecký kancelár Friedrich Merz na berlínskej konferencii WDR Europaforum.
Hovoril pritom nielen o obrannom či bezpečnostnom rozhodovaní, ale aj o porušovaní zásad právneho štátu, čo je primárne problém Maďarska. Medzi možnosťami, ako voči takýmto štátom zakročiť, pritom spomenul aj pozastavenie eurofondov.
„Slová nemeckého kancelára sú absolútne neprijateľné v modernej Európe. Ak nebudeme poslúchať, tak bude nasledovať trest? Toto nie je cesta k hľadaniu súdržnosti a k spolupráci,“ reagoval Fico, ktorého Merzov výrok zachytil počas návštevy Arménska.
Expert portálu Euractiv Radovan Geist tvrdí, že Slovensku hrozí nielen strata peňazí, ale aj dôveryhodnosti. „Ak by veto hrozilo v prípade strategických rozhodnutí, ako je obnovenie sankcií proti Rusku, tak ostatné členské krajiny nájdu spôsob, ako sankcie prijať aj bez Slovenska a Maďarska,“ hovorí.
Merz sa nám vyhráža suverenitou: Je to učebnicová ukážka sebanapĺňajúceho sa proroctva: maďarské ani slovenské verejné rozpočty totiž bez európskych peňazí nebudú schopné v budúcnosti plniť svoje záväzky, preto už nové úvery nedostanú, a preto tie záväzky nebudú schopné plniť ani dnes. Tomu sa hovorí štátny bankrot, píše Peter Tkačenko.
Prvý deň parlamentu: Mali 55 dní na dohodu o zmene dane z transakcií. Koalícií to nestačilo

Daň, ktorú v Európe pozná okrem Slovenska len Maďarsko, a už v prvých týždňoch ju pre neprehľadnú právnu úpravu aj ekonomické dopady kritizujú podnikatelia, platí na Slovensku 56 dní, no koalícia sa do začiatku schôdze nedokázala dohodnúť na jej úprave.
Vo vyjadreniach koaličných politikov spred mesiaca a hodinu pred schôdzou nebol žiadny rozdiel. Smer vedený premiérom Robertom Ficom a tiež Hlas ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka zopakovali, že zmeny v transakčnej dani sú podmienené tým, aby sa našiel iný spôsob, ako do štátneho rozpočtu priniesť peniaze.
Zmenu žiada koaličná SNS, ktorá chce daň zrušiť pre živnostníkov a malé firmy s menším obratom. Šutaj Eštok hovorí, že nie je možný prístup, keď niekto „hodí“ návrh na rokovanie parlamentu a hovorí o potrebe rokovať.
Šéf SNS Andrej Danko v pondelok rokoval s ministrom financií Ladislavom Kamenickým, nedohodli sa však. Koaličná rada navyše zasadala v piatok prvýkrát po mnohých týždňoch.
V krátkosti z domova:
- Kataster si najal právnika za státisíce: Bývalú riaditeľku základnej školy v Nových Zámkoch Ivetu Rajčániovú dosadil Smer po voľbách do vedenia Úradu geodézie kartografie a katastra. Na rozdiel od odídeného šéfa katastra Juraja Cellera Rajčániová vo funkcii vydržala aj po hackerskom útoku, vedenie ÚGKK navyše najalo súkromnú advokátsku kanceláriu, ktorá pre ňu zabezpečuje právny servis.
- Šéf Markízy ku kauze Vincze: Šéf televízie Markíza Peter Gažík na tlačovej besede k spusteniu nového online kanálu TN Live neodpovedal na základné otázky ku kauze jej bývalého moderátora večerných správ Viktora Vinczeho. Ani po takmer dvoch týždňoch tak nie je jasné, prečo sa Markíza rozhodla stiahnuť Vinczeho z obrazovky a presunúť ho na web.
- Poslanci odhlasovali vznik žandárov: Poslanci schválili zmeny v aktívnych zálohách, ktoré po novom nahradia Národné obranné sily. Súčasťou návrhu je aj vznik Žandárskeho zboru, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku. Žandári by mohli dostať podobné právomoci, ako má Policajný zbor.
Ukrajina je podľa neho iba začiatok. Novým veliteľom ruských pozemných síl je Mordvičev

„Ukrajina je iba začiatok,“ povedal Andrej Mordvičev pred dvoma rokmi v rozhovore s ruským propagandistom Vladimirom Soloviovom.
Ruský prezident Vladimir Putin teraz vymenoval Mordvičeva, ktorý je spájaný predovšetkým s vojnovými zločinmi v Mariupoli či Avdijivke, za nového veliteľa ruských pozemných síl, a teda aj zástupcu ruského náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. V priebehu minulého roka získal Mordvičev tiež ocenenie Hrdina Ruska, čo predstavuje najvyššie vyznamenanie Ruskej federácie.
Povýšený bol na základe svojich bojových činov, no Mordvičev je aj tak pomerne kontroverznou osobou, o ktorej panujú pochybnosti aj v ruských kruhoch, upozorňuje denník The Kyiv Post. Nový veliteľ pozemných síl je totiž spájaný s takzvanými mäsovými útokmi, ktoré zahŕňali zle vybavených a vycvičených vojakov nútených premôcť opevnené ukrajinské pozície.
Mordvičevovo vymenovanie sa považuje za súčasť širšej Putinovej reorganizácie. Ruský prezident podľa analytikov nahrádza starších vojenských veliteľov agresívnejšími dôstojníkmi zameranými na bojisko, vysvetľuje The Kyiv Post s tým, že nekompromisný postoj nového veliteľa ruských pozemných síl ukazuje, že je ochotný plniť rozkazy za každú cenu, a to bez ohľadu na ľudské životy.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Koniec vojny v nedohľadne: Nemecký kancelár Friedrich Merz nemá žiadne ilúzie o tom, že by sa vojna medzi Ruskom a Ukrajinou mohla skončiť rýchlo. V histórii sa konflikty zvyčajne skončili vtedy, keď sa jedna alebo obe strany vyčerpali, či už v oblasti armády alebo hospodárstva. „V tejto vojne sme od toho zjavne ešte ďaleko,“ povedal Merz a dodal, že spoločné úsilie EÚ, Británie a USA, ktorého cieľom bolo vyvinúť tlak na Rusko a dotlačiť ho k prímeriu, zlyhalo.
- Nové ofenzívne operácie: Ukrajina má podľa prezidenta Volodymyra Zelenského informácie o tom, že Rusko pripravuje nové ofenzívne operácie. Cieľom týchto ofenzív je vraj zabrať čo najviac ukrajinského územia. Tieto plány podľa Zelenského vidia aj spojenecké spravodajské služby. Podľa jeho slov momentálne neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa Rusko vážne zaoberalo možnosťou dosiahnuť mier na Ukrajine.
- Postup v Sumskej oblasti: Ruská armáda ovládla štyri dediny v Sumskej oblasti, informoval šéf oblastnej správy Oleh Hryhorov. Putin minulý týždeň vyhlásil, že ruská armáda vytvára nárazníkovú bezpečnostnú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou. Obyvatelia prihraničných regiónov potrebujú podľa Putina ďalšiu podporu, a preto padlo rozhodnutie o vytvorení nárazníkovej zóny.
- Brutalita v ruských väzniciach: Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zomrelo v ruskom zajatí viac ako 200 ukrajinských vojnových zajatcov, píše agentúra AP. K mnohým úmrtiam pravdepodobne prispelo týranie, dodala agentúra s odvolaním sa na zástupcov ľudskoprávnych organizácií, OSN, ukrajinskej vlády a ukrajinskej súdnej lekárky, ktorá vykonala desiatky pitiev mŕtvych vojnových zajatcov.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Nový spôsob vojny na Ukrajine
- The Insider: „Cestovatelia v čase“ v prvej línii: Krutá daň za angažovanie Severnej Kórey v Kursku
- Foreign Policy: Prečo je teraz najlepší čas na sankcie voči Rusku
Viac dostanú penzisti, rodičia aj nezamestnaní. Dávky od štátu sa budú zvyšovať

Dôchodcovia, nezamestnaní či rodičia, ktorí sa doma starajú o svoje dieťa. To sú len niektoré skupiny ľudí, ktorí čoskoro od štátu budú dostávať viac. Výška rôznych dávok je totiž priamo naviazaná na sumu životného minima. A tá sa bude od júla meniť. Suma sa zvýši približne o desať eur na hodnotu 284,14 eura.
Životné minimum je štátom uznaná hranica príjmu, ktorý človek nevyhnutne potrebuje, aby si mohol pokryť základné životné potreby. Mení sa každoročne k prvému júlu, podľa vývoja cien tovarov a služieb, teda podľa inflácie. Štát teda zvyšovaním životného minima reaguje na to, že sa ľuďom zvyšujú náklady na život.
V tomto roku sa životné minimum zdvihne o 3,7 percenta, čo je približne raz toľko ako vlani. Zároveň je to výrazne menej ako pred dvoma rokmi, keď Slovensko trápila dvojciferná inflácia.
Výška životného minima ovplyvňuje aj zamestnancov. Aj od nej sa totiž odvíja, aké budú platiť dane či minimálne odvody. Napríklad sa podľa nej vyrátava nezdaniteľná časť základu dane či nezdaniteľná časť na manžela alebo manželku. V praxi, ak je nezdaniteľná časť vyššia, zamestnaný platí nižšie dane.
V krátkosti z ekonomiky:
- ZSE mení cenník obľúbenej služby: Už v marci sa objavili zmienky o tom, že Západoslovenská energetika zmení podmienky výkupu elektriny z fotovoltických panelov v rámci produktu Virtuálna batéria. Podmienky výkupu elektriny sú už známe, ZSE nedávno zverejnila nový cenník, platný od prvého júna 2025. Cenník prináša zlú správu pre klientov s fixným poplatkom.
- Autonómni kuriéri: Slovenská pošta plánuje v nasledujúcich mesiacoch testovať autonómne vozidlo na doručovanie zásielok v pešej zóne Bratislavy. Autonómne vozidlá majú podľa generálneho riaditeľa pošty Vladislava Kupku zlepšiť doručovanie pri zásielkach na krátke vzdialenosti.
- Zmeny emisných noriem: Európska únia schválila zmeny emisných noriem pre nové autá, automobilky získajú viac času. Po novom by automobilky mali vykazovať plnenie cieľov za trojročné obdobie, nie za každý rok. Výrobcovia automobilov sa tak podľa Európskej komisie vyhnú plateniu pokút za nesplnenie emisných cieľov už tento rok.
Tatar skončil v NHL, vracia sa do Európy. S novým klubom podpísal dvojročnú zmluvu

Slovenský útočník Tomáš Tatar ukončil dlhoročné pôsobenie v NHL a od novej sezóny bude hráčom švajčiarskeho Zugu. Klub z tamojšej najvyššej súťaže informoval, že 34-ročný Slovák podpísal dvojročný kontrakt.
„Jeho obrovské skúsenosti z takmer tisíc zápasov NHL a hokejová inteligencia z neho robia dôležitú posilu pre naše centrum útoku,“ komentoval prestup na oficiálnom webe EV Zug generálny manažér Reto Kläy.
Tatar strávil v najlepšej lige sveta 14 rokov. V roku 2009 si ho v 2. kole draftu z celkovej 60. pozície vybral tím Detroit Red Wings. V NHL hral ešte za kluby Vegas Golden Knights, Montreal Canadiens, Colorado Avalanche, Seattle Kraken a New Jersey Devils. Celkovo odohral v základnej časti 927 zápasov so ziskom 496 bodov (227+269). V play-off nastúpil na 56 stretnutí a pripísal si 13 bodov (7+6).
Zaujímavosťou je, že kým Tatar takmer celú kariéru hrával na pozícii krídelníka, v Zugu dostane celkom novú úlohu. „U nás bude nasadený ako center,“ vysvetlil Kläy.
Odborníčka o rakovine kože: Malígny melanóm vyzerá ako škaredé káčatko

Rakovina kože patrí medzi veľmi časté formy onkologických ochorení. Každým rokom je jej viac, a pravdepodobnosť, že by sa tento trend zvrátil, je veľmi nízka. Práve naopak. Odhaduje sa, že do roku 2050 bude v Európe o 40 percent prípadov rakoviny kože viac, než bolo v roku 2022.
S blížiacim sa letom treba myslieť na prevenciu a aj dôležitosť vhodnej slnečnej ochrany, pretože mnoho ľudí podceňuje účinok slnečného žiarenia na zdravie pokožky, najmä počas bežných aktivít ako je šport, práca v záhrade alebo pobyt pri vode.
„Relatívny tieň, ktorý získame pod stromom či pod slnečníkom, nie je úplne dostatočná ochrana,“ upozorňuje dermatovenerologička Katarína Poláková z Onkologického ústavu sv. Alžbety.
Hovorí tiež o tom, s akými diagnózami sa pri svojej práci stretáva najčastejšie a aj ako úspešne sa dajú liečiť, ak príde pacient k odborníkovi zavčas.
Aréna

Ako zmena ústavy ublíži dúhovým rodinám pri úmrtí rodiča? Čo prinesie dospievajúcim s pochybnosťami o sebe a vlastnej identite? Čo deťom z konzervatívnych rodín prinesie zabránenie výučby i inakosti? A zhoršuje sa situácia kvír ľudí a ich pocity? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s Liberty Simon.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Mali vybudovať penzióny pre ľudí, postavili si haciendy
- Vedátor: Oblaky, dýzy a klíma: Čo všetko ovplyvňuje našu planétu?
- Vizita: Tuberkulóza zohrala úlohu v prvej svetovej vojne aj pri zrode kovbojského klobúka
Karikatúra

Recept dňa

Španielska tortilla, grécke mandľové keksy či stredomorské zemiaky. Pripomeňte si more v kuchyni.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu a rokuje vláda
- Prezident Peter Pellegrini vystúpi v parlamente so Správou o stave Slovenskej republiky
- Tlačová konferencia vedúceho delegácie Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu Tomáša Zdechovského
- Disciplinárne pojednávanie so sudcom Najvyššieho súdu Jurajom Klimentom
- Hlavné pojednávanie v kauze vraždy Daniela Tupého
- Súd s Ladislavom Bašternákom a spol. v kauze Bonaparte
- Súd s bývalým sudcom a politikom Štefanom Harabinom
Dnes v histórii

28. mája 1905 v bitke pri Cušime rozdrvilo japonské loďstvo ruskú 2. tichomorskú eskadru, ktorá prekonala viac ako 18-tisíc námorných míľ (33-tisíc km), aby dosiahla Ďaleký východ. Ruská flotila stratila 23 vojnových lodí, vrátane deviatich bojových lodí a piatich krížnikov. Zahynulo vyše 5000 námorníkov, z nich vyše 200 dôstojníkov. Japonská flotila prišla o tri torpédoborce a 117 námorníkov. Totálna ruská porážka v podstatnej miere rozhodla o výsledku Rusko-japonskej vojny.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.