Vo falošnom penzióne Fafokan je vraj všetko v poriadku. Kontrolóri z PPA hlásili, že „predmet projektu bol odovzdaný, prevzatý, skolaudovaný a je využívaný“, a že to, čo zistili na mieste, zodpovedá cieľom projektu. K podobným výsledkom sa kontrolóri dopracovali aj pri ďalších projektoch.
Sporný odvoz busty, vymenovanie členov Rady FPU bez praxe, podpis zmlúv v mene STVR na sumu, ktorú zákon neumožňoval, či protiprávne vymenovanie nového šéfa pamiatkarov. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová, jej blízki spolupracovníci a nominanti obchádzali zákon viackrát.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Vieme, ako PPA kontrolovala falošné penzióny. Splnili ciele projektu, zhodnotili kontrolóri
- Šimkovičovej ministerstvo sa po desiatich mesiacoch samo usvedčilo
- Cieľ je milovať Rusko. Ukrajinským žiakom na okupovanom území prednášajú aj ruskí vojaci
- Biznis poháňaný vojnou. Kto a koľko zarába na Slovensku na zbrojení?
- Železný muž ide nonstop, ničí rekordy. Je tu nový najdrahší Slovák v dejinách
- Mäsožravá larva sa blíži k hraniciam USA. Chcú preto vypustiť milióny múch
Vieme, ako PPA kontrolovala falošné penzióny. Splnili ciele projektu, zhodnotili kontrolóri

Keď sa prevalila kauza falošných penziónov, minister pôdohospodárstva Richard Takáč ubezpečoval novinárov, že kontrolné mechanizmy Pôdohospodárskej platobnej agentúry fungujú dobre a všetky podozrenia preverujú. „Ak budú zistené pochybenia, budú sankcie, prípadne budú odstupovať od zmlúv,“ hovoril v máji.
Denník SME si cez infozákon vyžiadal správy z posledných kontrol PPA v niektorých najznámejších prípadoch. Zaujímal sa o výsledky kontrol vo Fafokane pri Sebechleboch a údajnej lesnej cesty k nemu, či o kontrolu vidieckeho domu Malanta.
Agentúra neposkytla úplné správy z kontrol, ale len ich závery. Nezdôvodnila, prečo tak postupovala. Závery z kontroly sú stručné, obsahujú len tri vety. Hovoria, že prijímateľ dotácie bol pri kontrole súčinný a že „predmet projektu bol odovzdaný, prevzatý, skolaudovaný a je využívaný“.
Kontrolóri svoje hodnotenie uzatvárajú tým, že to, čo zistili na mieste, zodpovedá cieľom projektu. Ako presne kontrolóri overovali, či zariadenie slúži na ubytovanie hostí, nie je známe. Ak to aj bolo v správe z kontroly, PPA túto časť neposkytla.
Šimkovičovej ministerstvo sa po desiatich mesiacoch samo usvedčilo

Desať mesiacov trvalo ministerstvu kultúry, kým na svojej stránke zverejnilo záznamy z rokovaní Pamiatkovej rady. V novembri 2024 riešila výmenu svojho šéfa a uzniesla sa, že nového kandidáta riadne neprerokovala, hoci tak určuje zákon. Rovnaká informácia je aj v zverejnených uzneseniach rady.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová napriek tomu odvolala Pavla Ižvolta a dosadila za šéfa rady archeológa, ktorému odobrali licenciu - Mária Comissa. Porušila tak zákon o ochrane pamiatkového fondu, ktorý hovorí: „Pamiatkový úrad riadi a za jeho činnosť zodpovedá generálny riaditeľ, ktorého po prerokovaní s Pamiatkovou radou vymenúva a odvoláva minister.“
Sporný odvoz renesančnej busty, vymenovanie členov Rady Fondu na podporu umenia bez praxe, podpis zmlúv v mene STVR na sumu, ktorú zákon neumožňoval, či protiprávne vymenovanie nového šéfa pamiatkarov. Ministerka, jej blízki spolupracovníci a nominanti obchádzali zákon viackrát.
V takejto situácii môže konať najmä prokuratúra, napríklad podať protest. V prípade protiprávneho vymenovania šéfa Pamiatkového úradu však zatiaľ krajská prokuratúra nijaký protest nevydala.
V krátkosti z domova:
- Juhása preradili nezákonne: Petra Juhása, bývalého šéfa tímu, ktorý objasnil vraždu novinára Jána Kuciaka, preradili v marci 2024 na okresné riaditeľstvo polície v Leviciach. V tom čase však už bol pod ochranou Úradu na ochranu oznamovateľov korupcie, čo neumožňuje negatívny zásah zamestnávateľa bez súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľov. Šéf policajnej inšpekcie Branislav Zurian však úrad obišiel. Juhás to nahlásil ako porušenie zákona a uspel.
- Prokurátorky mali špeciálny režim: Podozrenia, že „mediálne výbušné prípady“ prideľovali na Generálnej prokuratúre dvom vybraným prokurátorkám aj s inštrukciami, oficiálne potvrdil vedúci prieskumného oddelenia Generálnej prokuratúry Igor Dorica. Tento fakt si zaznamenal do poznámok a teraz ich autenticitu potvrdil v rámci vybavenia jednej z námietok zaujatosti.
- Ťažba dreva prudko stúpla: Slovenské lesy z pohľadu ochranárov nemajú za sebou dobrý rok. Minulý rok sa v nich celkovo vyťažilo 8,6 milióna kubíkov dreva, čo je o pätinu viac ako v roku 2023 a najviac za posledných päť rokov. Významne narástla aj ťažba v národných parkoch Nízke Tatry a Malá Fatra, čo je dôsledok politiky súčasnej vlády, ktorá uprednostňuje biznis s drevom pred ochranou prírody.
Cieľ je milovať Rusko. Ukrajinským žiakom na okupovanom území prednášajú aj ruskí vojaci

Po ulici poskakuje sedem dievčat, ktoré niečo ukazujú na povievajúcu ruskú vlajku. Z reproduktorov zatiaľ hrá ruská nacionalistická pesnička, približuje vo svojom článku web BBC. Keď hudba prestane, spoločne zakričia: „Som Ruska!“ Nie je to však pravda.
Dievčatá sú totiž z mesta Luhansk na východe Ukrajiny. V tamojšej škole na okupovanom území ich však učia zbaviť sa svojej národnej identity a milovať Rusko. Takýchto škôl je na okupovaných ukrajinských územiach mnoho. Okrem nepravdivej histórie tam však žiakov podrobujú aj vojenskému výcviku.
Ukrajinka Lisa, ktorá v súčasnosti žije v USA, takúto školu navštevovala v okupovanom Donecku. Pre BBC opisuje, ako ruskí učitelia tamojších študentov nútili zúčastňovať sa na podujatiach oslavujúcich Rusko a Sovietsky zväz. Hovorí, ako sa celá trieda musela pripravovať na prehliadky a držať plagáty. Nemohli odmietnuť, inak by podľa slov ruských učiteľov nemohli zmaturovať.
Ruský prezident Vladimir Putin, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač pre násilné deportácie ukrajinských detí do Ruska, ruských učiteľov verejne chváli. „Preukazujete výnimočné nasadenie a skutočnú odvahu, keď zabezpečujete, aby deti mohli pokračovať vo vzdelávaní v náročných podmienkach,“ povedal vlani v októbri na podujatí zameranom na vzdelávanie.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Tretie kolo rokovaní: Ďalšie kolo priamych rusko-ukrajinských mierových rozhovorov bude v stredu v Turecku, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva a Kyjev dosiaľ viedli dve kolá rokovaní v Istanbule 16. mája a 2. júna, ktoré viedli k výmene tisícov vojnových zajatcov a pozostatkov padlých vojakov. Strany však smerom k prímeriu alebo dohode o zastavení bojov nedosiahli väčší pokrok.
- Patrioty pre Ukrajinu: Spojené štáty a Nemecko sa dohodli, že Ukrajine čo najskôr dodajú päť systémov protivzdušnej obrany Patriot. Uviedol to nemecký minister obrany Boris Pistorius na stretnutí Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny s tým, že sa na tom dohodol s americkým ministrom obrany Petom Hegsethom na stretnutí vo Washingtone.
- Putinovo stretnutie s Trumpom: Ruský prezident Vladimir Putin by sa mohol stretnúť s americkým náprotivkom Donaldom Trumpom v septembri v Číne pri príležitosti osláv 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Uviedol to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že Putin sa na podujatí zúčastní, no podľa Moskvy zatiaľ nie je zrejmé, či tak spraví aj Trump.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Rukojemníci vojny
- Financial Times: Ruské roje dronov prekonávajú ukrajinskú obranu v rekordnom množstve
- The Insider: Putin odsunutý na vedľajšiu koľaj: Rusko nedokázalo zabrániť Turecku zmieriť Azerbajdžan a Arménsko
Biznis poháňaný vojnou. Kto a koľko zarába na Slovensku na zbrojení?

Vojna na Ukrajine zmenila pomery vo viacerých sektoroch ekonomiky. Kým časť podnikov musela škrtať a prehodnocovať svoje biznisy, zbrojovkám a firmám z obranného priemyslu sa otvorili nové možnosti.
Potenciál tohto trhu sa pritom nepočíta v miliónoch, ale v miliardách eur. Najmä po tom, čo sa členské štáty NATO zaviazali do roku 2035 zvýšiť výdavky na obranu na päť percent HDP.
Z týchto plánov môžu ťažiť aj firmy zo slovenského obranného priemyslu, ktorý už vlani dosahoval rekordné čísla. Podľa Štatistického úradu vyviezli v roku 2024 do cudziny zbrane a muníciu za 1,15 miliardy eur. Na porovnanie, v roku 2021 to bolo len za 107 miliónov eur.
Ako sa darilo jednotlivým zástupcom tohto biznisu, ukazuje prehľad INDEXU. Vyplýva z neho, že viaceré firmy výrazne narástli a ich zisky sa v niektorých prípadoch počítali v miliónoch eur. V prehľade nájdete aj vlastníkov (konečných užívateľov) spoločností a načrtávame tiež vyhliadky pre ďalší rozmach ich podnikania.
V krátkosti z ekonomiky:
- Otvorili obchvat Tvrdošína: Na Orave otvorili päťkilometrový obchvat Tvrdošína. Je to ďalší dielik rýchlostnej cesty R3 na hornej Orave, ktorá by mala zmierniť dopravné zápchy v regióne. Cez Tvrdošín prechádzalo množstvo kamiónov z Poľska a do Poľska. Diaľničiari sľubujú, že nový obchvat z mesta odkloní 6 500 vozidiel denne.
- Trump chce ďalšie ústupky: Americkí predstavitelia oznámili Európskej únii, že prezident Donald Trump bude požadovať od nej ďalšie ústupky v obchodnej dohode vrátane základného cla vo výške 15 percent alebo viac na väčšinu európskeho tovaru. Tento krok prekvapil vyjednávačov EÚ, ktorí sa pripravovali na prijatie základného cla vo výške desať percent.
- Obrovské ložisko ropy a plynu: Kanadská spoločnosť Central European Petroleum oznámila objav najväčšieho ložiska ropy a zemného plynu v Poľsku. Ložisko Wolin East sa nachádza v Baltskom mori pri Svinoústí. V rámci celej koncesie Wolin odhaduje firma viac než 33 miliónov ton ropy a 27 miliárd kubických metrov plynu.
Železný muž ide nonstop, ničí rekordy. Je tu nový najdrahší Slovák v dejinách

Doma na stene mal zavesenú fotku, kde v súboji čelí Cristianovi Ronaldovi. „Keď vedľa mňa Ronaldo stál v tuneli, cítil som sa úžasne. Som chlapec z dediny, ktorému všetci hovorili, že na svetový futbal mať nebude. Bol to pre mňa krásny moment, aj pre rodinu a všetkých, ktorí ma podporujú,“ opisoval Dávid Hancko.
Spomínaná fotografia vznikla pred šiestimi rokmi. Hancko ako dvadsaťjedenročný obranca Fiorentiny čelil tridsaťpäťročnému Ronaldovi v drese Juventusu. Čoskoro bude Slovák zdieľať s kultovým Portugalčanom jednu šatňu. Bude mu adresovať prihrávky, budú spolu oslavovať.
Slovenský futbalový obranca prestupuje z holandského Feyenoordu Rotterdam do saudskoarabského klubu Al-Nassr FC, informoval o tom uznávaný influencer Fabrizio Romano na sociálnych sieťach.
Transfer Slováka zlomí niekoľko finančných rekordov. Hancko sa stane najdrahším futbalistom v dejinách slovenského futbalu i holandského giganta. Podľa Romana sa obe strany dohodli na prestupovej čiastke 33 miliónov eur plus dodatočné bonusy. Gianluca Di Marzio z televízie Sky Sport spomínal dokonca sumu 35 miliónov eur.
Mäsožravá larva sa blíži k hraniciam USA. Chcú preto vypustiť milióny múch

K hraniciam USA sa z Mexika blíži hrozba. Mäsožravé larvy decimujú statky. Keď si poriadne pochutnajú na mäse živého zvieraťa, nakoniec sa z nich vyliahnu muchy, ktorých odborný názov Cochliomyia hominivorax sa dá preložiť ako mucha, čo požiera ľudí.
Tých sa však americká vláda teraz až tak nebojí. Mäsožravé larvy ich napádajú len zriedka. Veľmi rýchlo sa však môžu rozšíriť medzi dobytkom, koňmi či divými jeleňmi.
Bojová stratégia proti týmto parazitom sa môže zdať na prvé počutie nelogická. Proti muche totiž nasadia ešte viac múch - milióny. Zhadzovať ich budú z lietadiel v Mexiku, ale aj na juhu Texasu.
Samice sa pária iba raz za svoj 20-dňový život, čo využili v boji proti mäsožravej muche vedci prvýkrát v 50. rokoch minulého storočia. Zistili, že keď do prírody vypustia dostatočné množstvo sterilných samcov, mnohé samice zostanú neoplodnené a z ich vajíčok sa nič nevyliahne. A tak sa začal chov múch C. hominivorax v špecializovaných liahňach.
Podcasty SME
- Dejiny v Dobrom ráne: Prečo a ako vzniká vojna?
- Brainstorming: Mozog vníma rozchod podobne ako smrť blízkej osoby. Naozaj nás môže fyzicky bolieť
Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte recept na teplé ľahké jedlo? Vyskúšajte papriky plnené čiernou šošovicou.
Dnes očakávame
- Minister dopravy Jozef Ráž bude informovať o dokončení betonáže v tuneli Višňové
- Slovan Bratislava nastúpi v 2. predkole Ligy majstrov proti Zrinjski Mostar
Dnes v histórii

22. júla 2011 otriasol vládnou štvrťou v nórskom Osle silný výbuch, pri ktorom zahynulo osem ľudí. Niekoľko hodín na to zastrelil útočník prezlečený za policajta na ostrove Utøya 69 osôb. Obeťami boli zväčša mladí ľudia, ktorí sa zúčastnili na tábore sociálnodemokratickej mládeže. Polícia po streľbe zatkla Andersa Breivika, ktorý sa k obom činom priznal a dal ich do súvislosti so svojimi ultrapravicovými názormi a kresťanským fundamentalizmom. Odsúdili ho na 21 rokov väzenia.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.