Vo veci Ukrajinca, ktorého minister vnútra Matúš Šutaj Eštok označil za teroristu, polícia pochybila. Podľa súdu konala bez toho, aby mala preukázané, že podozrivý bol skutočnou bezpečnostnou hrozbou. V prípade musí polícia na pokyn súdu opäť konať a rozhodnúť.
Policajta Mateja Vargu postavil minister vnútra mimo službu kvôli obvineniu, ktoré spochybnil aj prokurátor. Ten nevidel dôvod nielen na väzbu, ale aj obvinenie. Šutaj Eštok sa svojom rozhodnutím odvoláva na princíp, ktorý uplatnil aj pri čurillovcoch.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Súd spochybnil vyhostenie Ukrajinca, ktorého Šutaj Eštok označil za nebezpečného teroristu
- Policajta obvineného zo sabotáže postavil minister Šutaj Eštok mimo služby
- Ukrajinci prekazili pokus o teroristický útok v Kyjeve. Ohrození boli aj Slováci
- Stometrová veža v centre Bratislavy? Developer žiada po rokoch o posledné povolenie
- Pogačar ukázal, že kráľ Tour sa nemení. Okrem žltého dresu získal aj bodkovaný
- Stáli na strane agresora. Kto boli slovenskí básnici, ktorí veršovali na podporu Tisovho režimu
Súd spochybnil vyhostenie Ukrajinca, ktorého Šutaj Eštok označil za nebezpečného teroristu

Príbeh o údajnom teroristovi, ktorý ohrozoval kritickú infraštruktúru, ako ho vlani šíril minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, má ďalšiu trhlinu. Správny súd v Košiciach spochybnil postup polície pri vyhostení Vjacseslava Vakuljaka.
Polícia podľa súdu konala bez toho, aby mala preukázané, že Vakuljak bol skutočne bezpečnostnou hrozbou. V prípade, pre ktorý v novembri zasadala Bezpečnostná rada štátu, musí polícia na pokyn súdu opäť konať a rozhodnúť.
Nikam sa doteraz neposunulo ani vyšetrovanie údajnej teroristickej bunky, v ktorej mal byť Vakuljak údajne hlavným podozrivým. Doteraz ho z ničoho neobvinili.
Po vyhostení sa usadil v Maďarsku a už osem mesiacov je odlúčený od rodiny, ktorá zostala žiť na Slovensku. Vakuljak mal trvalý pobyt na Slovensku a aj maďarské občianstvo. Podniká v oblasti kamiónovej dopravy, na Slovensku žil ešte pred ruským vpádom na Ukrajinu. Manželka s deťmi prišla týždeň po začiatku vojny.
Ničíte život nevinným ľuďom: Ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi sa pravdepodobne neráta deň, keď nestvorí nejaký malér. Na väčšine z nich by sa dalo aj zasmiať, tento človek je totiž živou karikatúrou ministra. Rozhodne sa však nedá smiať, keď stupídne spravodajské hry z dielne nebystrých podriadených súčasného predsedu vlády reálne ničia život nevinným ľuďom, píše Nataša Holinová.
Policajta obvineného zo sabotáže postavil minister Šutaj Eštok mimo služby

Policajta Mateja Vargu postavil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mimo službu kvôli obvineniu, ktoré spochybnila aj prokuratúra. Upozornil na to Juraj Šeliga zo strany Demokrati.
Minister tak spravil personálnym rozkazom, ktorý nadobudne účinnosť v pondelok 28. júla. Varga ostane mimo službu až do právoplatného skončenia trestného stíhania.
Exfunkcionára NAKA zadržala policajná inšpekcia začiatkom mesiaca a následne ho obvinili zo sabotáže, za čo mu hrozia štyri až desať rokov väzenia. Obvinenie vychádza z toho, že v apríli 2022 dal nakrátko operatívne preverovať generálneho prokurátora Maroša Žilinku a jeho námestníka Jozefa Kanderu.
Vyšetrovateľ inšpekcie Peter Dubovický žiadal pre Vargu pôvodne aj väzbu, no už prokurátor z košickej krajskej prokuratúry pri posudzovaní žiadosti upozornil, že nevidí dôvod nielen na väzbu, ale pochybuje aj o samotnom obvinení.
Šutaj Eštok sa svojom rozhodnutím odvoláva na princíp, ktorý uplatnil aj pri policajtoch okolo Jána Čurillu. Aj tých odstavil až do právoplatného ukončenia ich trestného stíhania.
V krátkosti z domova:
- Vlaky bez sprievodcov: Na niektorých tratiach v Žilinskom kraji a na Považí už spravidla nebudú jazdiť sprievodcovia a lístky budú kontrolovať revízori. Celý vlak bude mať na starosti len rušňovodič. Ide v podstate o podobný systém, aký ľudia poznajú napríklad z mestskej dopravy. ŽSSK hovorí, že takéto trate nie sú výnimkou a budú sa rozširovať. Tvrdí, že takto nasleduje medzinárodné trendy.
- Električka v Petržalke: Po novej električkovej trati v bratislavskej Petržalke začala oficiálne premávať električka, ktorá jazdí až na koniec mestskej časti. Stalo sa tak po viac ako tri a pol roku od začiatku výstavby električkovej radiály v úseku Jungmannova - Janíkov dvor. Primátor mesta Matúš Vallo tvrdí, že Petržalka sa tak po päťdesiatich rokoch konečne dočkala nosného dopravného systému.
- Dlhy namiesto retro auta: Vyskladajte si svoj Rodster, vyzýva návštevníkov internetová stránka firmy Patak Motors. Výroba týchto áut sa mala rozbehnúť vo Fiľakove. Župa výstavbu haly podporila sumou 400-tisíc eur a s výrobou áut sa malo začať vlani v júli. Potom zostalo ticho. Mesto chce najnovšie s firmou ukončiť nájomnú zmluvu, nakoľko si neplní zmluvné záväzky a povinnosti.
Ukrajinci prekazili pokus o teroristický útok v Kyjeve. Ohrození boli aj Slováci

Ukrajinská civilná kontrarozviedka SBU v stredu prekazila teroristický útok v centre Kyjeva. Pri vstupe do kaviarne zadržala staršiu ženu, ktorá v taške ukrývala výbušninu. SBU spresnila, že išlo o dve improvizované výbušné zariadenia s celkovou silou porovnateľnou s 1,5-kilogramovým TNT.
SBU informovala, že nálože nemala v pláne odpáliť zadržaná žena. K detonácii malo prísť na diaľku. „Ruské špeciálne služby zamýšľali výbušniny odpáliť diaľkovo počas večernej špičky, aby zabili čo najviac ľudí,“ tvrdí SBU. V hlavnom meste sa v ten večer konali veľké protesty proti zákonu týkajúceho sa boja proti korupcii, ktorý podpísal prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ženu z Kyjeva podľa kontrarozviedky naverbovali Rusi. Vydávali sa za ukrajinských tajných, Ukrajinka preto konala v domnienke, že pomáha práve SBU. Tá vyzvala verejnosť, aby jej hlásili podobne podozrivé ponuky a kontaktovanie neznámymi osobami. Upozornila, že civilistov telefonicky neoslovuje a na podobné akcie ich neverbuje.
V kaviarni sa bezprostredne pred zásahom SBU nachádzali aj členovia projektu Hoaxy a podvody vrátane jeho zakladateľa Davida Púchovského. V kaviarni absolvovali stretnutie, po ktorom sa presunuli do susediaceho obchodu. K zásahu bezpečnostných zložiek došlo o pár minút neskôr. Vozidlá mali zaparkované v blízkosti kaviarne. Ak by sa teda útok nepodarilo prekaziť, explózia mohla ohroziť aj ich.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Odrazený útok pri Pokrovsku: Mechanizovaný útok ruských síl na fronte pri Pokrovsku odrazili ukrajinskí vojaci 155. mechanizovanej brigády. Ruská armáda sa o postup pokúsila pri obci Ševčenko. Ako poznamenala skupina DeepState, mechanizovaný útok s použitím ťažkej techniky v snahe prelomiť ukrajinskú obranu ruské sily podnikli prvýkrát po dlhom čase.
- Financie na Patrioty: Ukrajina hľadá financie na desať systémov Patriot, oznámil ukrajinský prezident. „Prezident Spojených štátov nám bude tieto systémy predávať. Našou úlohou je nájsť finančné prostriedky na všetkých desať systémov," povedal Zelenskyj. Ukrajina už podľa neho zabezpečila financie na tri Patrioty.
- Schôdzka Putina so Zelenským: Kremeľ schôdzku Putina so Zelenským vidí ako posledný krok pri riešení vojny na Ukrajine. Takéto stretnutie by podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova malo slúžiť na potvrdenie dohody medzi oboma znepriatelenými stranami, ku ktorej je však veľmi ďaleko.
- Tisíc dronov denne: Ukrajina plánuje výrazne zvýšiť výrobu stíhacích dronov, aby mohla čeliť pokračujúcim dronovým útokom Ruska. Zelenskyj uviedol, že Ukrajina má potvrdený plán produkcie 500 až 1000 stíhacích dronov denne. Experti tvrdia, že Rusko by čoskoro mohlo zvýšiť svoju výrobu dronov až na 1000 za deň, preto Ukrajina musí produkovať porovnateľne množstvo.
Zo zahraničných webov:
- Reuters Investigates: Musk nariadil vypnutie satelitnej služby Starlink, keď Ukrajina získala späť územie od Ruska
- The Atlantic: Zelenskyj sa od Trumpa naučil nesprávnu lekciu
- Foreign Affairs: Skutočný význam Putinovho zlyhania na Blízkom východe
Stometrová veža v centre Bratislavy? Developer žiada po rokoch o posledné povolenie

V rokoch 2015 až 2020 sme mohli na bratislavskom trhu pozorovať vzkriesenie mnohých realitných ležiakov. Išlo o projekty, ktoré boli predstavené ešte pred hospodárskou krízou, svojho zrealizovania sa však dočkali až o niekoľko rokov neskôr.
Dnes na trhu nenájdete veľa projektov, ktoré na svoju realizáciu čakajú tak dlho. Medzi výnimky patrí projekt Ister Tower. Jeho developer aktuálne urobil ďalší krok, keď žiada úrady o posledné povolenie, ktoré ho delí od toho, aby mohol začať stavať.
Projekt bude pozostávať z troch nadzemných, blokovo prepojených stavebných objektov a jedného solitérneho objektu. Dominantou bude 100 metrov vysoká veža Ister Tower s 33 nadzemnými podlažiami. V nej majú byť umiestnené byty.
Druhý objekt má byť polyfunkčný. Majú v ňom byť situované aj obchody a služby. Tretia budova je naplánovaná ako 12-podlažný hotel. Okrem iného sa v ňom počíta aj s vytvorením konferenčných priestorov. Komplex dopĺňa solitérna stavba, ktorá je naplánovaná ako osempodlažný apartmánový hotel. Projekt by mal vytvoriť vyše 500 bytov a apartmánov.
V krátkosti z ekonomiky:
- Dohoda Únie s USA: Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a prezident USA Donald Trump uzavreli dohodu o urovnaní obchodného sporu ohľadom zvýšenia ciel. Colná sadzba na dovoz z EÚ by mala podľa Trumpa predstavovať 15 percent a rovnaká sadzba by sa vzťahovala na automobily.
- Slovensko sa zadlžuje najrýchlejšie: Slovensko sa spolu s Rakúskom zadlžuje najrýchlejšie v celej Európskej únii. Za prvé tri mesiace tohto roka oproti poslednému štvrťroku vlaňajška poskočil verejný dlh Slovenska o 3,5 percenta hrubého domáceho produktu alebo viac ako päť miliárd eur.
- Ruská ekonomika rýchlo spomaľuje: Ruská centrálna banka uvoľnila menovú politiku a znížila svoju inflačnú prognózu. Dôvodom bolo spomalenie tempa rastu cien. Kľúčovú úrokovú sadzbu znížila o 200 bázických bodov na 18 percent. Uvoľnenie menovej politiky má oživiť úverovanie a podporiť rast ekonomiky, ktorý by sa mal v tomto roku výrazne spomaliť.
Pogačar ukázal, že kráľ Tour sa nemení. Okrem žltého dresu získal aj bodkovaný

Tadej Pogačar sa stal celkovým víťazom Tour de France 2025. Dvadsaťšesťročný slovinský cyklista potvrdil svoju dominanciu na 112. ročníku najprestížnejších cyklistických pretekov a okrem žltého dresu získal aj bodkovaný pre najlepšieho vrchára a štyri etapové triumfy.
Dvadsaťšesťročný Slovinec rovnako ako vlani dominoval a nezažil ani jeden horší deň, kde by stratil čas. Celkovo vyhral s náskokom 4:24 minúty pred svojím jediným vyzývateľom Jonasom Vingegaardom z Dánska.
Pogačar má na konte už štvrtý celkový triumf, čím na druhom mieste historických tabuliek vyrovnal výkon Brita Christophera Froomea. Pred nimi je s piatimi výhrami už len legendárna štvorica Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain.
Zelený dres pre najlepšieho v bodovacej súťaži získal Talian Jonathan Milan, ktorý vyhral dve etapy a dvakrát skončil druhý. Najlepší mladý pretekár je Nemec Florian Lipowitz. Súťaž tímov vyhrala Visma pred SAE a Red Bullom Bora-Hansgrohe. Za najbojovnejšieho pretekára celej Tour vyhlásili Íra Bena Healyho.
Stáli na strane agresora. Kto boli slovenskí básnici, ktorí veršovali na podporu Tisovho režimu

Dobová fotka je dobre zaostrená, zreteľné sú aj detaily ako tváre vojakov a vzor na šatách židovskej ženy. Zachytáva ju presne v okamihu výstrelu, stojí nad roklinou a do zátylku jej zozadu strieľajú členovia komanda zloženého z nemeckých vojakov a kolaborantskej ukrajinskej milície. Za ruku ju drží malé dieťa. Naň šetria náboj, do masového hrobu plného mŕtvol spadne spolu s matkou, živé. Je to jedno z najbrutálnejších svedectiev, aké kedy zachytil objektív.
Výjav dokumentuje genocídu na východnom fronte, 13. októbra 1941 ho pri ukrajinskom meste Miropoľ v Žytomyrskej oblasti zachytil slovenský vojak Ľubomír Škrovina a fotka desaťročia ležala v archíve, až kým ju neobjavila americká historička Wendy Lower. Okrem toho, že odkrýva skutočný charakter druhej svetovej vojny, dokladá, že aj Slováci boli priamymi svedkami zverstiev.
Zhodou okolností mal vodca a prezident Jozef Tiso, ktorý bol súčasne najvyšším veliteľom armády, v rovnaký deň 54. narodeniny. A z rozhlasu zneli - tak ako každý deň - aj pochody a militaristické piesne.
Kým antimilitaristické diela patria takpovediac do povinnej výbavy svetovej literatúry, na Slovensku vznikali aj diela v absolútnom kontraste, nadšene ospevujúce agresiu a najväčší vojnový konflikt v doterajších dejinách ľudstva, na ktorom sa po boku nacistov spolupodieľal Slovenský štát.
Podcasty SME
- Dobre ráno sobota naživo s Kristínou Tormovou: Oplatí sa ozvať? A kde hľadať motiváciu
- TECH_FM: Hudbu pri cvičení počúvali už v antickom Grécku a Ríme
- Klik: Celý život na záznam, ako nám AI zmení medziľudské vzťahy
- Vertigo: Na tieto filmové premietania nezabudneme. Čo všetko sme zažili na letných amfiteátroch
- Rozprávky SME: Neverím vlastným očiam. Stará vŕba
Karikatúra

Recept dňa

Španielska studená polievka z paradajok nemá v lete konkurenciu. Skúste ju aj vy.
Dnes v histórii

28. júla 1914 vyhlásilo Rakúsko-Uhorsko vojnu Srbsku v dôsledku atentátu na arcivojvodu Františka Ferdinanda, čím sa začala prvá svetová vojna. V priebehu niekoľkých dní sa Rakúsku a Nemecku postavili Rusko, Francúzsko a Veľká Británia. Viedeň nebola na takúto rozsiahlu vojnu pripravená, jej vojnové plány predpokladali rýchlu obmedzenú inváziu do Srbska a možno aj „obrannú“ vojnu proti Rusku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.