SME
Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Demonštrácia sa skončila, ostrý štrajk učiteľov pokračuje (minúta po minúte)

Podľa ministra školstva Juraja Draxlera bolo zatvorených 179 škôl.

Plagát informujúci o štrajku učiteľov na vchodových dverách zatvoreného Gymnázia Metodova v Bratislave.Plagát informujúci o štrajku učiteľov na vchodových dverách zatvoreného Gymnázia Metodova v Bratislave. (Zdroj: SITA)
 • Časť učiteľov vstúpila v pondelok do časovo neobmedzeného štrajku.
 • Od vlády žiadajú, aby do školstva nasmerovala viac peňazí.
 • Podľa internetovej stránky iniciatívy sa do štrajku prihlásilo 11 423 učiteľov z 728 škôl.
 • Zatvorených ostalo približne 300 škôl, ostatné nahlásené školy sú v obmedzenej prevádzke. 
 • Podľa ministra školstva Juraja Draxlera bolo zatvorených 179 škôl. 
 • Na Námestie SNP v Bratislave prišlo vyjadriť nespokojnosť asi dvetisíc učiteľov.
 • Demonštrácia sa skončila. Ostrý štrajk však pokračuje. 
 • Nespokojní učitelia plánujú v demonštráciách pokračovať. 

Štrajk učiteľov sme sledovali minútu po minúte: 

17:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

16:59 Učitelia z Iniciatívy slovenských učiteľov vyčítali starým odborom nepružnosť. Kto sú tváre nových a starých učiteľských štrajkov?

16:31 Nezvládnutá komunikácia s učiteľmi na konci funkčného obdobia môže zatieniť aj vyše ročnú snahu ministra školstva Juraja Draxlera hovoriť s učiteľmi o problémoch otvorenejšie než jeho predchodcovia. Čítajte viac - Draxlera môže štrajk politicky odrovnať

16:13 Doma ostalo aj vyše štyridsať detí zo Sklabine. Škola sa však musí naďalej vykurovať, aby sa v mrazoch nepoškodili rozvody.

16:00 Štrajk rozdeľuje učiteľov na školách v Hriňovej. Niektorí sú za, iní proti. 

15:47  V pondelok bolo zatvorených 179 zo 6700 škôl – čo je 2,66 percenta z celkového počtu školských zariadení, informoval na brífingu minister školstva Ivan Draxler.  Najviac zavretých škôl - spolu 43, bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Prešovskom kraji, spolu štyri školy. Na 13 školách bolo riaditeľské voľno.

SkryťVypnúť reklamu

K pondelku je podľa ministra zo zdravotnej poisťovne odhlásených 6 969 učiteľov a „čísla na ďalšie dni sú menšie“. Iniciatíva učiteľov však už v sobotu upozornila, že číslo odhlásených učiteľov nie je presné, keďže na odhlásenie majú osem dní od vstupu do štrajku.

Minister uviedol, že rešpektuje právo na štrajk. "Vláda v tejto chvíli už nemôže zaviazať vládu, ktorá vzíde z marcových volieb, niekoľko týždňov predtým, ako sa udejú voľby, konkrétnymi opatreniami," zdôraznil šéf rezortu školstva. Zároveň poďakoval učiteľom, ktorí sa do štrajku nezapojili.

 Draxler opäť pripomenul, že platy učiteľov rástli, ministerstvo zakázalo prázdninové prepúšťanie učiteľov či vytvorilo úrad na ochranu učiteľov. 

15:35 Či dostanú levickí gymnazisti vysvedčenia, nevedia. Dĺžku štrajku učiteľov môže ovplyvniť demonštrácia v centre Levíc zvolaná na stredu.

SkryťVypnúť reklamu

15:29 Po jednom dni, na ktorý ohlásili štrajk, sa vrátia vyučujúci na Športovom gymnáziu a Strednej odbornej škole rozvoja vidieka a tiež na Strednej zdravotníckej škole medzi študentov. Na týchto troch školách sa do štrajku v pondelok zapojili takmer všetci učitelia.

V štrajku by mali podľa vyjadrenia Patrika Velšica, hovorcu Trnavského kraja, ktorý je zriaďovateľom škôl, pokračovať ďalších šesť škôl v kraji.

15:18 Do štrajku učiteľov v Prešovskom kraji sa zapojilo 34 škôl z celkového počtu 1154. Zatvorené boli napokon štyri školy. Išlo o Súkromnú strednú školu ElbaA v Prešove, Cirkevné gymnázium v Starej Ľubovni, Základnú školu s materskou školou v Šarišských Michaľanoch (Sabinov) a Základnú školu s materskou školou vo Vyšných Ružbachoch (Stará Ľubovňa).

SkryťVypnúť reklamu

15:05 "Žiadny postih nikomu zo zamestnancov škôl pri prípadnej účasti na štrajku nehrozí," ubezpečil vedúci odboru školstva Košického kraja Štefan Kandráč. Úrad tiež zverejnil, že priemerný plat pedagógov v stredných školách v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti bol v minulom roku 1049 eur.

15:02 Vyučovanie na Základnej škole Tajovského v Senci bude od zajtra v núdzovom režime.

15:00 Ani jedna zo 63 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického kraja nebola v pondelok zatvorená. Do štrajku sa podľa kraja zapojilo 177 učiteľov z celkovo deviatich stredných škôl. Išlo o päť škôl v Košiciach, dve v Spišskej Novej Vsi a po jednej v Michalovciach a Sečovciach

14:55  "Nečakal som, že príde až toľko kolegov, toľko ľudí. Zaplnili sme námestie, zaplnili sme cesty. Myslím si, že celá spoločnosť si musela všimnúť, že sa tu niečo deje a že učitelia povstali, že konečne chcú zmenu, už nechcú sľuby. A chceme zmenu teraz," zdôraznil ďalší z organizátorov Vladimír Crmoman.

SkryťVypnúť reklamu

Nespokojní učitelia plánujú v demonštráciách pokračovať. Najbližšia sa uskutoční v stredu 27. januára v Leviciach.

14:45 Z 25 materských a 14 základných škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitry, sa ako celok do štrajku nezapojila žiadna. Vyučovanie prebiehalo na všetkých v normálnom alebo obmedzenom režime, žiadna škola nie je v súvislosti zatvorená.

14:41 V Bardejovskom a Svidníckom okrese s viac ako dvesto školami sa k štrajku reálne pripojila len jedna učiteľka zo Základnej umeleckej školy v Raslaviciach (okres Bardejov), ktorej zriaďovateľom je obec. "Áno jedna naša učiteľka je v štrajku, inak zabezpečujeme plnú prevádzku školy," uviedol riaditeľ školy Martin Franek.

"Mali by si dobre zvážiť, čo spravia ďalej. Sme pripravení rokovať." 

odkázal po skončení demonštrácie Branislav Kočan.

14:36 Na informáciu, že škola v Petrovanoch je na mapke zakreslená omylomzareagoval pedagóg Matúš Marcinčin: "Základná škola Petrovany nie je v žiadnom prípade na mape omylom. Ja som ten jediný štrajkujúci pedagóg z tejto školy, preto názov školy svieti na mape úplne oprávnene a legitímne." 

SkryťVypnúť reklamu

14:28 Minister školstva Juraj Draxler sa vyjadrí ku štrajku učiteľov. Brífing ohlásil na 15.30 h. 

14:22 Ružomberská pedagogička Mária Peťová, členka Iniciatívy ružomberských učiteľov zdôraznila, že tak ako lekár a zdravotná sestra má v rukách život človeka, tak má učiteľ v rukách vzdelanie a formovanie charakteru detí.

„Myslím si, že tieto profesie by mali byť prioritou každej vlády, nie len súčasnej." Podľa Peťovej sa práve odohráva zápas o vzdelanie krajiny. 

14:03 Podľa monitoringu oddelenia školstva, kultúry a cestovného ruchu na prešovskej radnici sa ku štrajku pripojilo len 14 učiteľov. 

Všetky materské a základné školy v meste boli v plnej prevádzke. Vyučovací proces prerušili len dve stredné školy a to gymnázium vo Vranove nad Topľou a Stredná umelecká škola na Vodárenskej ulici v Prešove.

SkryťVypnúť reklamu

13:50 Rodičia podporujú aktivity pedagógov, ktorí sa rozhodli štrajkovať, a plne ich akceptujú. Tvrdí to bratislavská mestská časť Rača.

"V prípade dnešného voľna v materskej škole si rodičia ochotne nechali deti doma a škôlka nemusela organizovať náhradný program alebo presun detí do iných škôlok," povedala pre hovorkyňa starostu Rače Eva Miklánková.

Čítajte viac: Štrajkujú aj učitelia na východe (minúta po minúte)

13:44 Na šestnástich školách v Turci bolo v pondelok ticho, v iných sa normálne učilo. Niektorí učitelia chcú vydržať v štrajku celý tento týždeň, sú takí, ktorí mienia protestovať možno aj dlhšie. Mĺkvo bolo i v Základnej škole Pavla Mudroňa v Martine. Tam sa do štrajku zapojilo všetkých 34 pedagógov.

13:38 Jedna z troch mestských škôl v Žiari nad Hronom ostala zatvorená. Riaditeľ hovorí o systematickom tlaku. Štrajkujúci učiteľ pripomína výšku platu. Čítajte viac.

SkryťVypnúť reklamu

13:15  Pred Národnou radou učitelia tiež  hovorili o svojich požiadavkách. Demonštrácia sa skočila približne o 13.15 h.

13:10 Iniciatíva košických učiteľov naplánovala verejné stretnutie na podporu štrajkujúcich učiteľov.Uskutoční sa vo štvrtok 28. januára o 15.00 h na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne, pred Štátnou vedeckou knižnicou, informoval Viktor Pončák z IKU.

 "Podľa informácií, ktoré sme zistili na mnohých školách, objavil sa plnohodnotný bossing a mobbing zo strany riaditeľov aj zamestnávateľov. Jeho prejavy monitorujeme, koordinujeme akcie s bratislavskými učiteľmi a zverejňujeme ich na stránkach www.isu.sk," uviedol Štefan Csontos, jeden z koordinátorov plánovaného protestu v Košiciach.

13:04  V Čadci sa do štrajku zapojili dve zo šiestich základných škôl. Jedna z nich v ňom zotrvá len počas dnešného dňa, ďalšia až do odvolania.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte aj: Protestujúci učitelia. Ako sme na nich zabudli?

12:59 Do neobmedzeného štrajku učiteľov sa zapojili aj učitelia zo ZŠ s MŠ Skalité Kudlov. Podľa informácií na webovej stránke sa žiaci neučia až do odvolania.

12:55 Štrajkujúci učitelia smerujú z Námestia SNP, kde ich je podľa prítomných policajtov približne 1 500, k parlamentu. Tu plánujú prečítať výzvu politikom. Následne by sa mala demonštrácia skončiť.

„Kto bude v týchto podmienkach učiť, keď odíde stará generácia?“ pýta Barbora Bučeková z Gymnázia Metodova. „Prestaňte sa nás pýtať dokedy vydržíme. Opýtajte sa to vlády,“ hovorí Jana Ftáčnik Pastorková z iniciatívy. 

12:48 Štrajk podporujú aj pedagógovia z Michaloviec. Celkovo ide o šesť škôl. Niektoré majú upravený rozvrh, iné vyučujú bez obmedzení. Zoznam michalovských škôl, ktoré sú zapojené do štrajk nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu

12:46 Predstavitelia opozície štrajk učiteľov podporujú. Za protestujúcich postavili politici z Mosta-Híd, KDH, OĽaNO, SDKÚ či mimoparlamentnej strany SKOK.

12:43  Jednou z dvoch stredných škôl v Prešovskom kraji, kde sa pre štrajk nevyučuje, je gymnázium vo Vranove nad Topľou. Jeho žiaci však doma nezostali. 

"Študenti nastúpili do školy všetci, pripravili sme pre nich náhradný program, neučia sa podľa rozvrhu hodín, ale majú Deň výchovných a vzdelávacích aktivít," informovala riaditeľka gymnázia vo Vranove Zuzana Dragulová.

12:37 Zo 67 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho kraja sa v pondelok zúčastnilo štrajku 192 pedagógov, čo je deväť percent z ich celkového počtu. Viac o situácii v Nitrianskom kraji sa dočítate tu.

SkryťVypnúť reklamu

12:35 Do štrajku učiteľov sa zapojili aj školy z obcí Bratislavského kraja. Nie všetky sa chystajú na časovo neobmedzený štrajk. Niektoré ostanú zatvorené iba dnes, v iných sa pokračuje bez zmien.

12:29 V pôsobnosti mesta Košice je 257 škôl, školských zariadení a detských jaslí. Do štrajku sa zapojí osem z nich. Niektoré to urobili už v pondelok, iné sa pridajú neskôr, informovala hovorkyňa košickej radnice Linda Šnajdárová. Kritiku zo strany rodičov zatiaľ nepocítili.

12:22 Po víkende sa počet oravských škôl zapojených do štrajku rozrástol na dvadsať. Viac informácií nájdete tu.

12:18 „Čo je toto za krajinu, kde sa nájdu milióny na nezaplatené účty pána Širokého a nie na školstvo a zdravotníctvo?“ pýta na námestí SNP Peter Visolajský – predseda Lekárskeho odborového združenia. 

SkryťVypnúť reklamu

„Nespokojnosť sestier a učiteľov je vaša práca pán premiér, nie nejakej opozície. U nás je dobré vzdelanie  záchranou životov, preto som prišiel učiteľov podporiť,“ doplnil Visolajský. 

"My máme naše zbrane. Našou najväčšou zbraňou je, že držíme spolu."

Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.

„Tak ako dnes ostali zatvorené školy, tak aj 1.2. môžu ostať zatvorené nemocnice s miliónovou spádovou oblasťou,“ doplnila Visolajského šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká. 

12:06 V pondelok ráno sa neotvorili brány škôl J. A. Komenského v Rožňave, základnej a materskej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Jablonove nad Turňou a jednotriedna škola v Markuške. Z oboch základných škôl v Plešivci i Dobšinej podporil štrajk jeden učiteľ.

„S rodičmi sme sa o štrajku bavili na poslednom stretnutí. Keď sme im situáciu vysvetlili, pochopili, že nejde len o platy ale aj o celkový stav školstva,“ povedal Ján Rusňák, riaditeľ školy v Markuške.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja už 15 rokov pracujem v školstve, určite by sme mali urobiť viac pre deti, rodičov i učiteľov,“ dodala Jolana Peniašková, riaditeľka školy v Jablonove nad Turňou.

12:03 Jedna z riaditeliek školy v okrese Pezinok štrajkujúcich učiteľov podporuje, ale obáva sa, že ak v piatok neodovzdajú žiakom výpisy z vysvedčení porušia zákon.

Pôvodne sa u nich chceli do štrajku zapojiť traja učitelia, ale len ak sa pridajú všetci. Nakoniec do štrajku nevstúpil nikto. Podľa riaditeľky najväčším problémom školstva nie sú platy, ktoré pomaly rastú, ale nekoncepčnosť celého systému.

11:59 Na SME.sk sme odomkli články o učiteľoch. Bez funkčného školstva krajina nemôže fungovať. SME sa preto rozhodlo odomknúť texty, ktoré stav nášho školstva opisujú

11:52 V zriaďovateľskej pôsobnosti Košického kraja nie je v pondelok z dôvodu štrajku zatvorená ani jedna stredná škola.

SkryťVypnúť reklamu

"Všade sa učí, prioritne sa musia učiť maturanti. Niekde sa učí v obmedzenom režime, niekde sa supluje, niekde sú skrátené hodiny, ale žiadna škola nie je zatvorená," potvrdila hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

11:51 Z 51 stredných škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského kraja, sa do štrajku zapojilo deväť. Na väčšine zabezpečili náhradné vyučovanie, tri majú riaditeľské voľno. Viac sa dočítate tu.

11:48 "Informujte svojich kolegov, že sa tu niečo začalo. Neskončíme, kým nezvíťazíme,“ prihovára sa davu na bratislavskom SNP Vladimír Crmoman. „Spolu vydržíme!“ skandujú učitelia.

Nespokojní učitelia opäť vystavujú vláde vysvedčenie po štyroch rokoch. Matematika a čítanie s porozumením je za nedostatočne. Demagógia a zastrašovanie na výbornú. „Ak nedôjde k náprave, možno očakávať zníženú známku zo správania a podmienečné vylúčenie zo školstva.“ 

SkryťVypnúť reklamu

11.35 Mapka škôl, ktorú mala na svojej stránke ISU, nebola celkom presná. Zo všetkých uvedených základných a materských škôl v okrese Prešov sa reálne do štrajku zapája len ZŠ v Sedliciach (okres Prešov) a to od stredy do piatka, teda tri dni.

Medzi zapojenými školami na mape omylom svietila aj ZŠ v Abranovciach, Petrovanoch, či Bajerove. Vedenia týchto škôl sa od štrajku dištancovali. 

11:30 „Som tu za svoje deti. Ešte nenastúpili do škôlky a školy, ale až tam pôjdu, chcem aby mali motivované a spokojné učiteľky. Robím to pre ne,“ hovorí Bratislavčanka Katarína Sviteková, ktorá prišla na demonštráciu s kočíkom. Demonštráciu na námestí SNP podporila aj Aliancia Fair Play. 

11:29 Učitelia zo SPŠ stavebnej v Košiciach plánovali aktívne vstúpiť do štrajku, škola mala ostať podľa pôvodných plánov v pondelok zavretá. V piatok na zasadnutí štrajkového výboru však svoje rozhodnutie zmenili a rozhodli sa podporiť štrajk len morálne.

11:21 V Prešovskom kraji sa do štrajku zapojilo minimum učiteľov z 23 škôl rôzneho typu z celkového počtu 1 154.  13 základných a 20 materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov fungovalo v normálnom režime.

„Nezapojili sa do štrajku a vyučovací proces prebiehal ako obvykle,“ uviedla hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová. V niektorých školách sa možno zo solidarity pripojili jednotlivci, ale tí to riešili formou dovolenky.

11:20 Na námestí SNP v Bratislave sa zišlo niekoľko stoviek ľudí, medzi ktorými sú učitelia z Bratislavy, Košíc, Nitry, Malaciek, Senice, Považskej Bystrice, či Martina. Hojné zastúpenie majú aj študenti. Učitelia držali v rukách transparenty ako Zraz prázdnych vreciek, Nehrajte nám divadlo či Dôstojnosť učiteľskej profesii. Počas protestu štrngali zvončekmi a pískali.

"Rozprávkam o idylickom smerovaní školstva je koniec. Zvoní sa na uliciach, nie v školách," hovorí Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov. „Pamätáte si štrajk z 2012, ktorý sa skončil po troch dňoch? Tentoraz to tak nebude,“ po Kočanových slovách sa ozvalo burácanie účastníkov. „Učitelia majú zohnuté chrbty, narovnajme si ich,“ reční Jana Ftáčnik Pastorková. 

11:08 Štrajk v dvoch materských školách v Trnave, ktoré  zostali zatvorené, nebude trvať dlho. Zamestnanci Materskej školy na Hodžovej ulici budú štrajkovať do stredy, od štvrtka už bude škôlka otvorená.

Škôlka na Jiráskovej ulici oznámila štrajk len na pondelok a utorok s tým, že v stredu bude riadna prevádzka. Ďalšie materské a základné školy v Trnave sú otvorené, vyučovanie v nich je však obmedzené.

11:02 Takto to vyzerá krátko pred začiatkom demonštrácie na bratislavskom SNP. 

Prečítajte si tiež: Draxler: S nikým sa rokovať nebude, iniciatíva nemá šancu Čítajte 

10:59 Na strednom Považí sa do štrajku zapojili všetky tri gymnáziá. V obmedzenom režime sa vyučuje len na považskobystrickom. Púchovské je zapojené zatiaľ len 25. a 26. januára, dubnické až do odvolania. Viac sa dočítate tu.

10:52 Medzi školami zapojenými do štrajku je aj Základná škola J. C. Hronského v Krupine. Napriek tomu sa vyučovanie v pondelok normálne začalo a tak sa zrejme aj skončí.

Podľa riaditeľa školy Júliusa Gálika je škola zaregistrovaná medzi štrajkujúcimi už vtedy, keď sa do štrajku prihlási čo i len jeden učiteľ. Niektorí učitelia z tejto krupinskej školy sa do štrajku skutočne zapojili. Riaditeľ však nevedel povedať, koľko presne ich je.

10:48  Školáci z kysuckej Poviny sa tešili zbytočne. Učitelia podporili svojich kolegov písomnou formou, vyučovanie funguje. 

10:43 Vedenie mesta Pezinok učiteľov podporuje. Od rána zostali zatvorené tri pezinské základné školy.

10:35 Triedy na Základnej škole Radvanská v Banskej Bystrici zostali prázdne. 34 zo 44 pedagógov podporilo iniciatívu za lepšie podmienky v školstve. Učiteľom nejde iba o platy, ale podstatný je pre nich spôsob financovania školstva a jasná koncepcia.

Prečítajte si tiež: Zastrašujú nás, hovoria štrajkujúci učitelia Čítajte 

10:30 Ďalšie zhromaždenie na podporu štrajku učiteľov je naplánované v stredu na Námestí hrdinov v Leviciach.

10:18 Na stránke Iniciatívy slovenských učiteľov sa uvádza, že do štrajku sa zapojila aj Základná škola v zemianskych Kostoľanoch. Tam však o ničom nevedia, do štrajku sa nezapojili, vyučovanie u nich prebieha normálne.

10:17 Medzi štrajkujúce školy sa zapojila v okrese Sabinov jediná, a to v Šarišských Michaľanoch. Ako sa píše na webe školy, „na základe slobodného rozhodnutia sa pedagogickí zamestnanci školy prihlásili do štrajku dňa 25. 1. 2016“. Budova školy ostala v pondelok zatvorená.

10:13 Smer tému školstva stratil, nikdy ich nezaujímala, píše vo svojom komentári Zuzana Kepplová. 

10:08 O desiatej sa v Košiciach podľa medializovaných informácií malo konať zhromaždenie učiteľov. Na mieste sú len médiá, žiadni učitelia. Zrejme došlo k dezinformácii.

10:02 V Trenčíne sa do akcie učiteľov zapojila aj jedna materská škola. Podporu štrajku vyjadrili všetky učiteľky z Materskej školy na Považskej ulici. Štrajkovať ale neplánujú neobmedzene, po dohode zostanú doma tri dni.

10:00 Protestuje sa aj na Spiši. Na Gymnáziu na Javorovej ulici v Spišskej Novej Vsi sa do štrajku zapojili len niektorí učitelia. Protestovať by mali aj učitelia na Gymnáziu na Školskej ulici.

Medzi štrajkujúcimi školami je napríklad aj Základná škola Hutnícka v Spišskej Novej Vsi, Cirkevná základná škola v Letanovciach a do neobmedzeného štrajku vstúpila od pondelka aj Základná škola v Spišských Vlachoch. Základná škola v Spišskom Štvrtku na Školskej ulici v okrese Levoča bude zatvorená v utorok.

9:59 Niekoľko škôl vstúpilo do štrajku aj v Žiline. Väčšina z nich funguje v bežnom režime. Viac nájdete tu.

9:56 V Ružomberku štrajkujú učitelia z tamojšieho cirkevného gymnázia sv. Andreja, pripojili sa k nim aj kolegovia zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb. V Liptovskom Mikuláši sa do štrajku zapojili učitelia z troch stredných škôl. Viacerí pedagógovia sú pripravení na neobmedzený štrajk.

9:52 Do štrajku sa v Turci zapojilo 16 škôl a jedno Centrum voľného času Kamarát v Martine, kde do práce neprišiel jeden pedagóg. Aká je situácia na školách v Turci sa dočítate tu.

9:44 Aj v okrese Stará Ľubovňa vstúpili niektoré školy do štrajku. „Nechceme mlčať, keď sa niečo hýbe v spoločnosti,“ odôvodnila zapojenie Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša v Starej Ľubovni do protestu zástupkyňa riaditeľa Anna Limáneková. Avízo o vstupe do štrajku publikovala na svojej internetovej stránke aj Základná a materská škola vo Vyšných Ružbachoch.

9:37  Základná škola sv. Andreja Svorada a Benedikta v Skalitom je úplne zatvorená.  „Zapájame sa do štrajku, máme na to právo, škola je úplne uzatvorená a vyučovanie je prerušené,“ hovorí riaditeľka školy Edita Špilová. 

9:34 Z okresov Bardejov a Svidník sa do štrajku zapojila iba Základná umelecká škola v Raslaviciach.

9:33  Študenti pedagogickej fakulty na Univerzite Komenského sa pripájajú k učiteľom a žiadajú zmeny v školstve. Oficiálne stanovisko najväčšej fakulty podporilo vyše 270 študentov a 40 zamestnancov fakulty. „Nevôľa k progresívnym zmenám núti našich učiteľov – ale aj nás – zreteľne a hlasne požadovať zlepšenie,” uvádzajú vo vyhlásení.

„Naši učitelia mnohokrát pracujú na hrane životného minima, čím sú nútení vyhľadávať doplnkové zdroje pre zabezpečenie svojich rodín, ba dokonca odísť do iných pracovných sfér. Aj pre tieto skutočnosti  mnohí študenti upustia od svojho pôvodného zámeru, učiť na základnej alebo strednej škole.“ 

Učiteľov podporuje aj pedagogická fakulta Trnavskej univerzity: „Ako vysoká škola, ktorá pripravuje učiteľov materských, základných a stredných škôl, sme každodenne konfrontovaní so znižujúcim sa počtom záujemcov o profesiu učiteľa a s faktom, že voľba učiteľského štúdia sa pre uchádzačov o štúdium na vysokých školách stále častejšie stáva až druhou, respektíve poslednou voľbou,“ píše v stanovisku dekan fakulty René Bílik.

 „Ide o dôsledok absencie koncepčnej štátnej vzdelávacej politiky a o dôsledok zhubnej predstavy, ktorá ráta s kvalitným vzdelaním bez kvalitných a spoločensky akceptovaných učiteľov. Preto podporujeme protestnú akciu kolegov z materských, základných a stredných škôl a ich požiadavky pokladáme za absolútne oprávnené.“

9:30 Na demonštráciu pozýva spisovateľ a publicista Michal Hvorecký. 

Načítavam video...

9:27 Štrajk podporujú viaceré organizácie, napríklad Nové školské odbory, Slovenská komora učiteľov, Univerzita Komenského v Bratislave, Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity, Študentská rada vysokých škôl či Asociácia súkromných škôl a školských zariadení.

Podporu učiteľom v otvorenom liste vyjadrili aj slovenskí študenti prestížnej University of London a Aliancia stredoškolákov. Na podporu učiteľov vznikla aj petičná kampaň rodičov.

9:16 Štrajkujúcim učiteľom pomáha aj iniciatíva slovensko.digital, ktorá bojuje za zmysluplné využívanie štátnych peňazí v IT sektore. Pre iniciatívu učiteľov vytvorili webstránku bez nároku na honorár. Hosting stránky učiteľom zadarmo poskytol Websupport.

9:08 V okrese Poprad sa do štrajku zapojili učitelia zo štyroch základných škôl. Vo všetkých prebieha vyučovanie podľa možností. Ani jedna nezostala zatvorená. Aj napriek tomu, že učitelia spomínaných štyroch škôl sa do štrajku zapojili, o deti je postarané. V okrese Kežmarok sa neprotestuje.

8:55 Škola v Kysuckom Lieskovci je síce na zozname „štrajkujúcich“, no vyučovanie tam beží normálne. Školu navštevuje 283 žiakov a pracuje tam 25 pedagógov. „Do štrajku sa zapojila len časť z nich, vyučovanie beží normálne, keďže kolegovia „zobrali“ za nich hodiny“,“ povedal pre kysuce.sme.sk riaditeľ školy Ľubomír Horňaček.

8:44 Zvolenské gymnázium štrajk podporilo, no vyučovať bude. K štrajku sa pridali detvianske základné školy a tiež aj Základná škola v Kriváni, v ktorej štrajkujú úplne všetci pedagogickí pracovníci. Viac sa dočítate tu.

8:34  Na Kysuciach sa do štrajku malo zapojiť osem škôl.

8:27 V okrese Prievidza štrajkuje sedem škôl. Na Gymnáziu V. B. Nedožerského vyučovanie prebieha, ale podľa špeciálneho rozvrhu.

8:25 V Banskej Bystrici sa do štrajku učiteľov zapája 16 škôl, výnimkou nie je ani Základná škola Slobodného slovenského vysielača, ktorú navštevoval predseda parlamentu.

8:13 Za svoje požiadavky bojujú aj učitelia z východného Slovenska. Redakcia denníka Korzár sleduje dianie na východe minútu po minúte. Na východe chcú štrajkovať pedagógovia z 91 škôl (údaj z nedele večera). V niektorých okresoch však protestnú akciu nepodporia.

8:08 Na Liptove sa do štrajku zapojilo tridsať škôl. Niektoré fungujú v obmedzenom režime, iné môžu byť zatvorené aj celý týždeň. Viac informácií nájdete tu.

8:02 Pondelkový výkop štrajku stavia predsedu Fica pred dilemu - píše Peter Schutz.

7:37 Aká je situácia v Trenčíne a okolí? V Trenčíne zostane  zatvorená Stredná umelecká škola, Obchodná akadémia, Základná škola na Bezručovej ulici, a Materská škola na Považskej ulici. Viac sa dočítate tu.

Prečítajte si tiež: Do volieb viac urobiť nemôžeme, odkazuje premiér Fico Čítajte 

7:00 Štrajk sa začína zhromaždením učiteľov na bratislavskom námestí SNP o 11:00 a pri Dolnej bráne v Košiciach o 10:00. V Bratislave prebehne pochod od 11:40 bude z Námestia SNP cez Hurbanovo námestie, Suché mýto, Palisády na Zámockú ulicu k hradnému múru.

6:54 Do štrajku sa v okrese Pezinok zapojili učitelia zo 14 škôl, v okrese Senec je to 13 škôl. Ktoré školy zostali zatvorené si môžete pozrieť tu a tu

6:50  Ako zistíte, či vaša škola štrajkuje? Mapa registrovaných škôl sa nachádza na webovej stránke Slovenskej iniciatívy učiteľov. Ak sa do štrajku zapojí väčšina učiteľov alebo sa budú postupne pridávať ďalší, môže nastať situácia, že nebude možné zabezpečiť vyučovanie ani v obmedzenom režime. V takom prípade riaditeľ rozhodne o zatvorení školy.

Aké má rodič možnosti? 

(zdroj: SME)

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 170
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 041
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 483
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 728
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 756
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 789
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 447
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov 1 164
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Ruská ofenzíva v posledných dňoch slabne.


a 1 ďalší 16m
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h
Lúka na Zbojskej sú posiate šafranom.

Na pomedzí Gemera a Horehronia sú lúky posiate šafranom.


2 h
Na snímke bača s ovčiarskym psom v Bobrovci.

Vybrala aj desať najkrajších miest na Liptove, ktoré stojí za to navštíviť.


22. mar
SkryťZatvoriť reklamu