SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Kiska prijal Pellegriniho návrh, novú vládu vymenuje vo štvrtok (minúta po minúte)

Kiska s návrhom vlády nie je na sto percent spokojný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(zdroj: SME)

Skladanie vlády sme sledovali minútu po minúte

18:34 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

18:33 Ak si ktokoľvek z vládnych strán myslí, že politická kríza je zažehnaná, hlboko sa mýli.

Prečítajte si tiež: Kríza sa nekončí, pre Pellegriniho sa len začína Čítajte 

Tak hlboko ako Robert Fico, keď si myslel že popravu novinára môže oddeliť od stavu spoločnosti a atmosféry, v ktorej dnes novinári pracujú.

Boj o dôveru spoločnosti po poprave Jána Kuciaka a jeho snúbenice vládne strany nikdy poriadne nezačali, píše šéfredaktorka SME.

18:23 Hnutie Sme rodina naďalej zastáva stanovisko, že najlepším a najférovejším riešením sú predčasné voľby. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení hnutia, vymenovať alebo nevymenovať vládu je plne v kompetencii prezidenta a preto jeho rozhodnutie prijímajú. Hnutie zároveň vyjadruje počudovanie, že koalícia si neverí a odmieta predčasné voľby

18:18 Aktivisti z iniciatívy slovenských učiteľov a iniciatívy ŽIJEMVEDU.SK žiadajú prezidenta Andreja Kisku, aby nevymenoval ministerku školstva Martinu Lubyovú opätovne do funkcie.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivisti uvádzajú päť dôvodov, prečo by sa Lubyová nemala vrátiť do vedenia rezortu. Prvým je, že podľa nich zablokovala reformu Učiace sa Slovensko, čím opäť odďaľuje možnosť spustenia ozdravenia školstva. Druhým dôvodom je, že svojím konaním kryje rozkrádanie v kauze eurofondov na vedu a výskum, v ktorej nevyvodila žiadnu personálnu zodpovednosť. Aktivistom tiež prekáža, že ministerka podľa nich pripravuje nový zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý je v mnohých častiach proti nim. Štvrtým dôvodom je, že Lubyová zľahčuje problémy v školstve a vo vede, zavádza verejnosť tvrdeniami o fungujúcom systéme financovania výskumu a neefektívne nakladá s verejnými prostriedkami, keď zamestnáva externých pracovníkov za päť miliónov eur na prácu, za ktorú sú platení zamestnanci ministerstva. Posledný z dôvodov na nevymenovanie je podľa aktivistov ten, že zrušila funkčnú inštitúciu na ministerstve školstva - Inštitút vzdelávacej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

18:15 Vláda Petra Pellegriniho nedostane dôveru poslancov opozičnej SaS v parlamente.

Strana o tom informovala s tým, že neverí ochote a schopnostiam novej vlády urobiť zo Slovenska spravodlivý štát s fungujúcimi verejnými službami. SaS tvrdí, že je pozoruhodné, čo všetko boli strany Smer, SNS a Most-Híd ochotné strpieť, aby si udržali moc a ako ďaleko dokázali zájsť "v zúfalej snahe odolať masovému odporu občanov Slovenska".

18:11 Štvrtá Ficova vláda bez Fica, čiže Fico IV, vchádza na scénu ako produkt krízy vyvolanej dvojnásobnou vraždou.

Prečítajte si tiež: Zoznámte sa, Fico IV Čítajte 

Predseda Smeru si síce cez Pellegriniho, ako aj koaličné rady podrží dosť vplyvu, prežíva však kariérny zlom s mocenským pádom, ktorý sa ešte neskončil. Fico IV sa zariaďuje na zvyšné dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Divoký sen opozície o predčasných voľbách zostane nenaplnený, rekapituluje dnešný deň komentátor Peter Schutz.

17:57 Sociológ Michal Vašečka sa domnieva, že v prípade schváleného kabinetu museli všetky zúčastnené strany hľadať istý kompromis. Podľa Vašečku však ešte nemusí byť nepokojnej situácii v slovenskej politike koniec. "Každá strana musela istým spôsobom ustúpiť, či už ide o stranu Smer-SD, prezidenta Andreja Kisku alebo koaličných partnerov. Nemusí ísť ešte o definitívne upokojenie situácie, pretože vláda ešte musí získať dôveru parlamentu. A v súčasnom rozpoložení si netrúfam predpovedať, ako sa môže skončiť hlasovanie," povedal.

Na otázku, či ešte niečo dokážu zmeniť verejné zhromaždenia odpovedal, že je to možné a tieto protesty môžu ovplyvniť práve hlasovanie jednotlivých poslancov. "Ťažko povedať v súčasnej situácii, či to môže alebo nemôže niečo zásadne zmeniť. Musíme si počkať na hlasovanie o dôvere a tam sa ukáže, či sú koaličné poslanecké kluby jednotné. Tiež si myslím, že sa týmito nomináciami personálne vyčerpal najmä vládny Smer," doplnil sociológ.

SkryťVypnúť reklamu

17:49 Žilinský krajský predseda Smeru Ján Podmanický je rád, že prezident sa rozhodol ukončiť zbytočnú politickú krízu.

Ako povedal Podmainický, prezident túto krízu sám do istej miery vyvolal predčasnými vyjadreniami, ktoré vnímal ako nátlak na poslancov Mosta-Híd, aby túto krízu pomohli vyvolať. "Rovnako som rád, že prezident rešpektuje, že sme parlamentnou a nie prezidentskou republikou, v ktorej sa vláda zodpovedá parlamentu," zdôraznil Podmanický.

17:42 Iniciátori výzvy Chceme veriť žiadajú o stretnutie s Petrom Pellegrinim.

"Prišli sme s výzvou novému premiérovi na stretnutie, pretože si myslíme, že takto sa to nemôže skončiť," povedala novinárom jedna zo signatárok výzvy Zuzana Wienk. Masívna strata dôvery občanov voči vláde po dvojnásobnej vražde sa podľa nej nemôže riešiť iba výmenou pár kresiel vo vláde. Vláda podľa Wienk musí dať záruky občanom, že nastane zásadná zmena v oblasti právneho štátu.

SkryťVypnúť reklamu

S Pellegrinim by podľa nej na túto tému chceli hovoriť ešte predtým, ako nová vláda získa dôveru parlamentu.

17:38 Vláda Petra Pellegriniho by mohla predstúpiť pred Národnú radu a požiadať ju o dôveru už v piatok. Potvrdil to hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník.

Postup je podľa jeho slov taký, že keď prezident vymenuje vládu, tá sa zíde na svojom prvom zasadnutí, na ktorom prijme programové vyhlásenie. Následne požiada predsedu NR SR o zvolanie schôdze, na ktorej predstúpi s jej programom a požiada o vyslovenie dôvery. "Predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) hodlá svoje slovo dodržať a schôdzu parlamentu o vyslovení dôvery novej vláde zvolá na druhý deň po prvom rokovaní vlády. Predbežne sa počíta s tým, že táto schôdza parlamentu bude v piatok," doplnil Kostelník.

SkryťVypnúť reklamu

17:36 Rozhodnutie prezidenta vymenovať vládu a aj nová vláda môžu podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára prispieť k upokojeniu situácie, čo Slovensko najviac potrebuje.

"Vláda bude musieť konať tak, aby dôvera ľudí vo vládu i v ďalšie inštitúcie sa vracala," vyhlásil.

17:30 Ak by nová vláda Petra Pellegriniho mala ambíciu obnoviť dôveru ľudí v inštitúcie, bolo by podľa Veroniky Remišovej z OĽaNO potrebné zmeniť ministrov v rezortoch, ktoré dlhodobo zlyhávajú. "Toto nie je vláda rekonštrukcie, ale postupnej deštrukcie dôvery občanov v pozitívnu zmenu," vyhlásila Remišová.

Upozornila, že strany vládnej koalície tvrdia, že nová vláda by mala upokojiť politickú krízu. "Ľudia právom očakávali, že na miesto ministra vnútra, ktoré je kľúčové na vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, vládna koalícia ponúkne dôveryhodného a skúseného človeka. No ponúkla ministra zdravotníctva, ktorý navyše v rezorte, ktorý spravoval doteraz, nedosiahol výrazné výsledky a zlepšenie," povedala s tým, že nový minister vnútra by mal byť schopný vo veľmi krátkom čase urobiť najpotrebnejšie zmeny v personálnom obsadení polície, a to vymeniť policajného prezidenta a očistiť políciu.

SkryťVypnúť reklamu

17:26 Predseda Andrej Danko akceptuje rozhodnutie prezidenta vymenovať Pellegriniho za predsedu vládu a akceptovať jeho návrh kabinetu. Danko už skôr avizoval, že je pripravený zvolať schôdzu parlamentu, na ktorej by novej vláde vyslovil dôveru hneď, ako sa bude dať. Podľa informácií agentúry SITA by takáto schôdza mala byť v piatok.

16:29 Ak na chvíľu odložíme ústavnoprávne prekáračky, môžeme povedať, že čisto remeselne kaskadérska hra Kiskovi vyšla.

Prečítajte si tiež: Kiska zasial nádej, zožne sklamanie Čítajte 

V najbližších dňoch Robert Fico už nebude premiérom, Robert Kaliňák nebude ministrom, okrem toho si Kiska vynútil zmenu ministra vnútra aj v novej vláde, a je len otázkou času, keď sa na jeho nátlak bude musieť odpratať aj Gašpar. Všetka česť.

Ibaže komentátor SME, Peter Tkačenko, tam vidí aj určité "ale".

SkryťVypnúť reklamu

16:15 Prezident Andrej Kiska vo štvrtok o 10:00 vymenuje Petra Pellegriniho za predsedu vládu a následne akceptuje jeho návrh kabinetu. Ako ale povedal, s návrhom nie je na sto percent spokojný.

Ako hlava štátu však nechce prekročiť hranicu danú ústavou a ústavnými zvyklosťami. Kiska pripomenul, že Pellegrini mu priniesol dosť podpisov poslancov, ktorí vláde v parlamente prisľúbili vyjadriť dôveru. Dôležitejšie však je, že táto vláda bude musieť zabojovať aj o dôveru verejnosti, čo bude v dnešnej napätej situácii ešte náročnejšie. "Verím, že si túto zodpovednosť uvedomuje každý jeden budúci minister a každá jedna budúca ministerka. Ako prezident budem dbať na to, aby na túto zodpovednosť nemohli ani na chvíľu zabudnúť," povedal Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

16:02 Kalavská priznala, že sa cíti ako prostá lekárka a mala problém prijať ponuku Tomáša Druckera na post ministerky zdravotníctva. Dodala, že prijala tento post veľmi nerada a s tým, že chce niektoré veci na ministerstve dotiahnuť do konca.

Pri otázke, či má z niečoho strach v tejto funkcii, odvetila: "Zo všetkého." Stranícku kariéru neplánuje. Kritiku Slovenskej komory sestier, ktorá nie je spokojná s jej nomináciou, berie na vedomie a vynasnaží sa, aby názor komory zmenila.

15:32 Do prezidentského paláca dorazila aj Andrea Kalavská, ktorú Smer navrhol ako ministerku zdravotníctva.

15:11 S prezidentom sa stretol nominant Smeru na ministra vnútra, Tomáš Drucker. Priznal, že s Kiskom sa rozprávali aj o výmene Tibora Gašpara na poste policajného prezidenta. "Viem konať rýchlo, ale neviem, či to bude otázka dní alebo týždňov. Položte mi tú otázku aspoň po niekoľkých dňoch. Som ale pripravený situáciu dôrazne riešiť. Ale nie je racionálne teraz povedať, kto bude nový policajný prezident alebo odvolať človeka, s ktorým som dostatočne nekomunikoval," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Štátna tajomníčka Denisa Saková, pravá ruka Roberta Kaliňáka, podľa Druckera zatiaľ na ministerstve vnútra zostáva. Drucker neuvažuje o tom, že by si do tímu na ministerstve vzal prvého kandidáta, Jozefa Ráža mladšieho. Práve on mal byť dôvod, prečo v utorok prezident vládu nevymenoval.

Drucker priznal, že dôvera ľudí v štátne inštitúcie, ako je napríklad polícia, je naštrbená.

14:20 Richard Raši poskytol médiám vyjadrenie po stretnutí s prezidentom. Raši má nahradiť Pellegriniho na poste vicepremiéra pre investície.

Na otázku jeho vzťahu s Antoninom Vadalom odpovedal, že s ním žiaden nemá. "Ani som ho nestretol, ani neviem, kto to je," hovorí Raši. Dodal, že jeho facebookový profil spravujú dvaja administrátori.

V oblasti informatizácie by sa malo zmeniť myslenie, povedal tiež po stretnutí. Raši poznamenal, že síce nie je špecialista z oblasti IT, chcel by však poskytnúť pohľad zo strany koncového užívateľa. "Prichádzame do fázy, keď úrad, ktorý patrí pod podpredsedu vlády, môže ponúknuť ľuďom niečo, čo reálne v živote pocítia. Zdôrazňujem, že ide o úrad, ktorý funguje sám, ktorý je z môjho pohľadu absolútne odborný," povedal Raši.

SkryťVypnúť reklamu

Prioritou budúceho vicepremiéra v prípade eurofondov je transparentnosť a zjednodušenie procesov. Z hľadiska investícií chce Raši pripraviť stratégiu na približne 10 až 15 rokov.

14:00 Český premiér v demisii Andrej Babiš je pripravený zastupovať Slovensko na dvojdňovom summite EÚ v Bruseli, ak česká strana dostane oficiálnu žiadosť zo Slovenska. Uviedol to český veľvyslanec pri Európskej únii Martin Povejšil.

Veľvyslanec zdôraznil, že táto otázka sa týka tých, ktorí "komunikujú medzi Bratislavou a Prahou". "Ale ja nemám najmenších pochýb o tom, že ak by sa Slovensko obrátilo na Českú republiku, tak Česká republika veľmi ochotne tú rolu prijme," skonštatoval Povejšil.

Nešlo by o prvý prípad vzájomného zastupovania na vrcholnom stretnutí lídrov EÚ. Robert Fico v marci 2017 zastúpil bývalého predsedu českej vlády, ktorý dvojdňový summit nedokončil kvôli snemu ČSSD v Brne. Fico vtedy zastúpil Sobotku v druhý, neformálny deň summitu, keď sa už neprijímajú žiadne závery.

SkryťVypnúť reklamu

13:26 Prezidentovi by už nič nemalo brániť vo vymenovaní novej vlády. Takéto informácie má Andrej Danko, ktorý to povedal v relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo.

"Pretože aj prezident si je vedomý, že aj on musí robiť všetko pre funkčnosť vlády," uviedol Danko. Myslí si, že Kiska a ani vládni predstavitelia sa nebránia spoločenskému kompromisu. Danko tvrdí, že v súčasnej situácii je pripravený byť maximálne súčinný. "Teda ak prezident vymenuje novú vládu, som pripravený bezodkladne na druhý deň zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu na vyslovenie dôvery vláde."

Šéf SNS sa nechcel vyjadrovať k osobe Tibora Gašpara vo funkcii policajného prezidenta. Tvrdí, že mu neprináleží hovoriť, či má, alebo nemá ostať vo svojej funkcii. "Nechcite zo mňa robiť kata," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

13:22 Rekonštrukciu slovenskej vlády si netreba mýliť so súťažou krásy. Na Tomáša Druckera ako nominanta na ministra vnútra tak reaguje opozičný poslanec a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Ako ďalej uviedol na brífingu, namiesto vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky sa celé Slovensko baví o tom, či namiesto nesympatického bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka je Tomáš Drucker dostatočne krásny nový minister.

Podľa Matoviča je otázne, či súčasný minister zdravotníctva dokáže zabezpečiť nezávislé vyšetrenie káuz, o ktorých písal Ján Kuciak. "Necháme sa opantať fešákom Tomášom Druckerom," povedal Matovič.

13:12 „Čo vie Tomáš Drucker o fungovaní rezortu vnútra? S kým sa o všetkých veciach bude radiť?," pýta sa Gábor Grendel z hnutia OĽaNO.

SkryťVypnúť reklamu

"Samozrejme s Kaliňákom, svojim dlhoročným priateľom. Tak, ako sme hovorili včera, nie je podstatné, z akého rezortu nominant prichádza, ale podstatné je, aké sú jeho vzťahy s Robertom Kaliňákom,“ dodal s tým, že na čele ministerstva nemá byť nikto zo strany Smer.

13:02 Prezident Kiska by mal pokračovať so stretnutiami s novými kandidátmi na ministrov od 14:00. Privítať by mal Richarda Rašiho, nominanta na pozíciu vicepremiéra pre investície a informatizáciu.

Na tomto poste by mal nahradiť designovaného premiéra Petra Pellegriniho.

12:44 Na internete sa objavila petícia, ktorá smeruje proti nominantke na post ministerky kultúry Ľubici Laššákovej. Zástupcovia neziskoviek, nezávislých kultúrnych centier a kultúrnych občianskych kolektívov sú znepokojení z vyjadrení, ktoré povedala v utorok v rozhovore pre Denník N.

Pod petíciu sa podpísali napríklad riaditeľka Ligy za ľudské práva, riaditeľka Post Bellum, riaditelia kultúrnych centier Stará tržnica, Nástupište 1-12, Banská St a nica, či Kina Úsmev.

„Považujeme tieto vyjadrenia za absurdný útok nielen na celú nezávislú scénu, ale aj na stovky ľudí obetavo pracujúcich v občianskom sektore naprieč celým Slovenskom, často v zložitých podmienkach,“ píšu vo vyhlásení.

Signatári si myslia, že pre tieto výroky by Laššákovú nemali vymenovať za ministerku kultúry. Laššáková sa za ne v stredu ospravedlnila.

12:30 Študenti slovenských vysokých škôl a univerzít sa rozhodli spojiť sily a spoločne deklarovať postoj, ktorý zastávajú.

"Nedôvera mladých ľudí voči politickej elite našej krajiny narastá. Uplynulé týždne nás len uistili v tom, že práve my, študenti, musíme vyjadriť svoju nespokojnosť s politickou kultúrou a správaním sa našich elít. Zdôrazňujeme potrebu mladých ľudí iniciovať diskusiu o spoločenských zmenách a potrebu formovať budúcnosť nášho vzdelávania či schopnosti kritického myslenia mladých ľudí. Nie je nám jedno, v akej krajine budeme žiť a vychovávať svoje deti," tvrdia.

Dodávajú, že sa rozhodli spoločnou študentskou iniciatívou #niejenamtojedno poukázať na rámec morálnych a etických hodnôt, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou politickej reprezentácie.

Študenti vysokých škôl a univerzít sa stretnú v piatok 23. marca o 16:30 pred hlavnou budovou Univerzity Komenského v Bratislave na Šafárikovom námestí. Odtiaľ sa spoločne o 16:45 presunú na Námestie SNP, kde sa pripoja k ostatným účastníkom zhromaždenia Za slušné Slovensko.

12:15 Hnutie OĽaNO začína rokovať s demokratickými stranami o spustení referenda za predčasné voľby. Hovorilo už s SMK, Sme rodina, Zmenou zdola. Stretne sa aj s KDH, SaS a hnutím NOVA.

Oznámil to líder Igor Matovič na tlačovej konferencii v parlamente, kde opäť kritizoval rekonštrukciu vlády. "Nastal čas pre referendum za predčasné voľby. Ľudia potrebujú mať možnosť vyjadriť sa. Chceme presvedčiť všetky demokratické strany, že toto je veľmi vážna chvíľa. Nemôžeme vzdať boj za spravodlivosť. Jediným riešením sú predčasné voľby," vyhlásil Matovič.

Opäť kritizoval nomináciu Tomáša Druckera na post ministra vnútra, kde má nahradiť Roberta Kaliňáka. Rozdiel medzi nimi vidí len v tom, že Drucker je krajší. Upozornil, že Kaliňák aj Drucker sú osobní priatelia Jozefa Brhela, ktorý je podľa Matovičových slov jedným z kľúčových akcionárov Smeru.

Prečítajte si tiež: Ako Kováč vzdoroval Mečiarovi. Lexu nevymenoval Čítajte 

12:12 Aktuálne udalosti, keď prezident Andrej Kiska odmietol vymenovať vládu navrhnutú Petrom Pellegrinim, pripomína situáciu z roku 1993. Vtedy prezident Michal Kováč odmietol vymenovať Mečiarom navrhnutého Ivana Lexu za ministra privatizácie.

Na udalosti spred 25 rokov spomína Jozef Sitko, bývalý riaditeľ tlačového odboru u prezidenta Michala Kováča a jeho poradca pre mediálnu oblasť.

12:03 Na ministerstve kultúry chce Laššáková pokračovať v práci, ktorú tam začal Marek Maďarič. Žiadne konkrétne kroky však prezradiť nechcela, vypýtala si pár dní na to, aby sa lepšie oboznámila s problematikou.

11:55 Ľubica Laššáková po stretnutí s Kiskom vysvetľovala aj svoje vyjadrenia o vplyve Georgea Sorosa, ktoré povedala v rozhovore pre denník N.

"Bola to nešťastná formulácia, možno aj pod tlakom udalostí, ktoré sa aktuálne dejú. Jednoducho, človek je v strese a možno by bolo dobré, keby aj verejnosť rátala s tým, že v priebehu niekoľkých hodín som prestúpila z regionálnej do veľkej politiky," povedala Laššáková pred novinármi.

V rozhovore pre denník N tiež uviedla, že tretí sektor je príliš bohatý vzhľadom na zdroje, ktoré uvádzajú, a že Soros riadi rôzne hry, nielen na Slovensku.

"Nemyslím si to a veľmi sa za tento výrok ospravedlňujem. Niekedy, keď človek niečo povie a vidí, ako to vyzerá na papieri, zostane celý zhrozený."

11:41 SNS navrhne na najbližšej parlamentnej schôdzi odvolať Petru Krištúfkovú (hnutie Sme rodina) z Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti verejného spravodajstva. Strana v stanovisku uviedla, že nie je možné, aby v takejto funkcii bola žena, ktorá mala žiť v spoločnej domácnosti s mafiánmi, ako je zavraždený boss Robert Dinič či Peter Havaši.

Bratia Diničovci patrili v deväťdesiatych rokoch k ústredným postavám bratislavskej mafie. "Podľa medializovaných informácií mala blízko aj k odsúdenému šéfovi piťovcov Jurajovi Ondrejčákovi. Krištúfkovej sympatie si dokázal získať aj pofidérny Martin Rác, ktorý si vyše dvoch rokov posedel za mrežami. Nakoniec nie je ani tajomstvom, že Petra Krištúfková bola viackrát vo vzťahu a žila v jednej domácnosti s poslancom Borisom Kollárom, súčasným kráľom Donovál, ktorý sa poznal napríklad s Petrom Steinhübelom, známym pod prezývkou Žaluď," píšu národniari v stanovisku.

11:30 Nominantka na post ministerky kultúry Ľubica Laššáková prišla na stretnutie s Kiskom. Po rokovaní by mala mať vyhlásenie pre médiá.

11:13 O 11:30 má prezident prijať kandidátku na ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú. V ankete, ktorú robil denník SME v pondelok, sa väčšina umelcov vyjadrila, že im jej meno nič nehovori.

Pozná ju však Zuzana Ďuricová Hájková, ktorá je riaditeľkou Divadla Štúdio tanca v Banskej Bystrici. Prezradila, že s Laššákovou prichádzala do styku v čase jej pôsobenia v úrade (v rokoch 2012 až 2016 bola Laššáková prednostkou Okresného úradu v Banskej Bystrici, pozn. red.), aj za pôsobenia ĽSNS.

"Vždy zodvihla telefón, snažila sa pomôcť, ale či jej slovo zavážilo, neviem. Keď ju navrhli na vicežupanku, pýtali sa na názor aj mňa. Zdal sa mi to logický a dobrý krok," prezradila Ďuricová Hájková.

Prečítajte si tiež: Toto by malo nateraz stačiť Čítajte 

11:00 "Nechápte ma zle: Fico sa pokojne môže pokúsiť ovládať túto vládu zo zákulisia, ale predstava, že to bude robiť spôsobom podobným niekomu ako Jarosław Kaczyński v Poľsku, je nezmyslená." Píše Ben Cunningham.

10:51 Slovensko si 25. marca pripomenie 30. výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu.

Slávnostné podujatie pri príležitosti výročia sa uskutoční v nedeľu 25. marca. Zúčastnia sa na ňom emeritný prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck a prezident SR Andrej Kiska. Slávnosť sa pripravuje pod záštitou predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý tiež prisľúbil účasť.

Svätá omša v bratislavskej Katedrále sv. Martina sa začne o 10:30 a pietne zhromaždenie s kladením vencov je naplánované na 18:00. Vystúpi na ňom
katolícky disident a aktivista, ktorý patril k organizátorom Sviečkovej manifestácie, bývalý predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško.

10:32 Gábor Gál po stretnutí s prezidentom uviedol tiež to, že odvolanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika tak, ako to žiadajú ľudia na pravidelných zhromaždeniach, nie je aktuálne otázkou dňa.

"Tlak ulice je na všetko, najmä na predčasné voľby, a tie by neboli dobrým riešením. Pán Kováčik sa vyjadril na brannobezpečnostnom výbore, že nenaplní celé svoje funkčné obdobie. Je to na ňom. Určite sa budeme baviť aj s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom o tom, aké sú problémy. Špeciálneho prokurátora volí Národná rada," upozornil Gábor Gál.

Prečítajte si tiež: Richard Stanke: Dúfali sme, že prezident vládu nevymenuje. Ministerka kultúry ma desí Čítajte 

10:25 „Keď som ho videl (úškrn Roberta Fica pri podávaní demisie, pozn.), v prvom okamihu ma veľmi naštval. Cítil som sa, akoby mi napľul do tváre a ešte sa z toho vysmieval z pozície sily. Bol to detail, ktorý dokonale vystihol jeho morálnu podstatu.

Chápem, že v živote takýchto ľudí stretnete. Nedá sa tomu vyhnúť, ale nemali by stáť vo vysokých verejných funkciách, nemali by zastupovať všetkých občanov. A takto sa nám vysmieval celé roky, len sa vždy snažil mať pred sebou nejakú masku. Tentokrát však zostal - nechtiac – odkrytý,“ hovorí herec Richard Stanke, ktorý v piatok v Bratislave predniesol asi najsilnejší prejav.

V rozhovore pre SME tiež uviedol, že si s hrôzou prečítal vyjadrenia, ktoré povedala pre denník N budúca ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

"Z niektorých jej odpovedí som mal pocit, že ju nominovala Kotlebova strana, a to aj napriek tomu, že počas jeho pôsobenia údajne na župnom úrade vystupovala proti nemu," dodal Stanke.

10:20 Pracovníci médií v Prezidentskom paláci žartujú, že Prezidentský palác dokázal poraziť Úrad vlády v súťaži, kto pripraví pre novinárov horšiu kávu. Smejú sa, že vonia trochu ako hubová polievka.

10:14 Ďalší program u prezidenta pokračuje o 11:30. Prijať má Ľubicu Laššákovú, ktorá by sa mala stať novou ministerkou kultúry.

Gábor Gál nechcel komentovať jej výrok v rozhovore pre denník N, v ktorom Laššáková nepoprela, že finančník George Soros má vplyv v zahraničí. Prezident by sa mal zrejme pýtať aj na túto vec.

10:03 Gábor Gál sa s prezidentom rozprával o zmenách pri kreovaní policajnej inšpekcie, o problémoch s exekúciami aj o zmene voľby ústavných sudcov.

"Nemyslím si, že by nejaký stredoškolák mal mať celý život problémy pre jednu cigaretu," odpovedal na otázku či plánuje pokračovať v úprave drogových zákonov, s ktorými začala jeho predchodkyňa Lucia Žitňanská.

Novelu zákona, ktorá by stanovila drobné množstvá drog, ktoré by neboli trestné, však začiatkom tohto roka neprešla cez SNS.

9:38 Gábor Gál už sedí u prezidenta. Hovorí mu o svojich predstavách, ako by chcel viesť ministerstvo spravodlivosti. Po stretnutí by mal mať Gábor Gál vyhlásenie pre médiá. Kiska by sa mal vyjadriť až poobede po skončení rokovaní s navrhnutými nováčikmi vo vláde.

Ako poslednú by mal o 15:00 privítať Andreu Kalavskú, ktorú Pellegrini navrhuje ako náhradu za Tomáša Druckera v rezorte zdravotníctva.

9:20 O pol desiatej by mal za prezidentom prísť Gábor Gál, ktorého Pellegrini navrhuje za nového ministra spravodlivosti.

Na 11:00 ohlásilo tlačovú konferenciu hnutie OĽaNO na tému Nemýľme si rekonštrukciu vlády so súťažou krásy. Čo má Drucker spoločné s Kaliňákom.

9:15 Peter Pellegrini je po stretnutí s prezidentom presvedčený, že dnes už nič nebude stáť v ceste tomu, aby Kiska vymenoval novú vládu.

Je tiež presvedčený, že Tomáš Drucker zvládne pôsobenie na ministerstve vnútra, aj keď ho musel presviedčať, aby funkciu prijal. O štátnych tajomníkoch sa podľa jeho slov bude rozhodovať neskôr.

9:08 Dezignovaný premiér Peter Pellegrini odovzdal prezidentovi Andrejovi Kiskovi druhý návrh na členov jeho vlády.

Oproti pôvodnému, ktorý hlava štátu odmietla, došlo k zmene v nominácii na post ministra vnútra. Ten má namiesto Jozefa Ráža ml. zastávať Tomáš Drucker, ktorého má v rezorte zdravotníctva vystriedať Andrea Kalavská.

Prečítajte si tiež: Boli sme u Vadalovho otca v Kalábrii. Je nevinný, tvrdí o synovi Čítajte 

9:02 Bova Marina je dedina v talianskom regióne Kalábria, asi 120 kilometrov juhozápadne od Catanzara a asi tridsať kilometrov juhovýchodne od mesta Reggio di Calabria. Práve z tejto dediny pochádza Antonino Vadala.

Reportéri denníka SME sa vybrali do Kalábrie, priamo do centra najsilnejšej mafie sveta a jednej z najvplyvnejších mafií na celom svete. Navštívili aj dom Vadalovho otca.

Keď sa o ich návšteve dozvedel investigatívny novinár z Il quotidiano del sud (Denník Juhu) Michele Albanese, ihneď vytiahol telefón. "Ján, okamžite odíďte z Bova Mariny. Buďte opatrní," odkázal.

Viac sa môžete dočítať v reportáži Jána Krempaského.

8:43 "Situácia, ktorá tu teraz prebieha, nedáva záruku, že Fico si v tomto období nebude viac môcť uplatňovať právomoci predsedu vlády," hovorí pre SME ústavný právnik Ján Drgonec.

Prečítajte si celý rozhovor.

8:25 Prezident Andrej Kiska sa včera odhodlal k bezprecedentnému kroku. Hoci mu Peter Pellegrini priniesol 79 podpisov poslancov a menoslov novej vlády, prezident vládu odmietol vymenovať.

Svoj postoj detailne nevysvetlil, no z jeho slov sa dalo čítať, že prekážkou je navrhnutý minister vnútra Jozef Ráž mladší a jeho vzťah s Robertom Kaliňákom. Sme na prahu ústavnej krízy?

S komentátorom denníka SME Petrom Tkačenkom sa rozprával Peter Kapitán.

Odoberajte podcast: Apple podcasty (iTunes) | Spotify | RSS | Podbean

8:18 "Aj keď sme nečakali, že prezident vyhodí Pellegriniho aj so zoznamom ministrov, napĺňa sa aspoň veštba, že vládna kríza urobí z Kisku v štáte najmocnejšieho muža. Spôsob, akým sa tak deje, však mierne vyrazil dych."

Píše vo svojom komentári Peter Schutz.

8:00 Prezident Andrej Kiska prijme dnes v Prezidentskom paláci dezignovaného premiéra Petra Pellegriniho a nových kandidátov na ministrov.

Prezident Kiska sa najprv od 9:00 stretne s Pellegrinim, ktorý je poverený zostavením vlády. Potom privíta postupne nominantov Gábora Gála (ministerstvo spravodlivosti), Ľubicu Laššákovú (ministerstvo kultúry), Richarda Rašiho (vicepremiér pre investície a informatizáciu), Tomáša Druckera (ministerstvo vnútra) a Andreu Kalavskú (ministerstvo zdravotníctva).

Kiska sa v utorok rozhodol odmietnuť prvý Pellegriniho návrh na novú vládu pre výhrady ku kandidátovi na ministra vnútra.

Večer Pellegrini oznámil, že prezidentovi prinesie nový návrh s dvomi zmenami. Drucker by sa z pozície ministra zdravotníctva presunul na post šéfa rezortu vnútra, v zdravotníctve by ho nahradila jeho doterajšia štátna tajomníčka Andrea Kalavská.

Ostatné návrhy na ministrov majú zostať bez zmien.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 2. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 3. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 8. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 10 879
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 246
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 968
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 938
 5. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 710
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 572
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 042
 8. Máme 30 rokov, vy môžete mať predplatné na rok len za 30 eur 856
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v parlamente.

V kauzách vplyvných ľudí vidí špeciálna prokuratúra odlišný prístup.


8 h
Ilustračné foto.

Predaj beží v „prázdninovom“ režime, cenové korekcie sa dotknú špecifických projektov.


26. jan
Peter Tkačenko

Existovať smie len Dzurindova strana so všetkým, čo k tomu patrí.


14 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu