SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Smer znemožnil aj opakovanú voľbu ústavných sudcov (minúta po minúte)

Ani štvrtková voľba nevyšla.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Voľbu kandidátov na ústavných sudcov sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme vám za pozornosť.

20:56 Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) očakáva vyhlásenie ďalšieho kola voľby kandidátov na ústavných sudcov v čo najkratšom čase.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Smer voľbu opäť bojkotoval, Bugár zatiaľ vylučuje menšinovú vládu Čítajte 

Opakovane apeluje na zodpovednosť a svedomie všetkých poslancov, ktorých povinnosťou je zabezpečiť ochranu ústavných práv občanov

"Je pre mňa neakceptovateľné, a teraz už nerealizovateľné predlžovať mandát súčasným sudcom," povedal Gál.

20:39 Je možné predĺžiť funkčné obdobie ústavných sudcov? Denník SME sa na to opýtal odborníkov. Ich odpovede si prečítajte tu.

20:21 Okolo šiestej hodiny podvečer vo štvrtok sa Slovensko dostalo nielen do ústavnej, ale aj do plnoformátovej koaličnej krízy.

Tomáš Prokopčák sa v mimoriadnom vydaní podcastu Dobré ráno rozpráva so Zuzanou Kovačič Hanzelovou.

20:18 Transparency International Slovensko kritizuje Smer za hazard s jednou z najdôležitejších inštitúcii.

"Je trestuhodné, že poslanci najväčšej vládnej strany sú v záujme jedného človeka ochotní hazardovať s osudom jednej z najdôležitejších inštitúcií v krajine a ústavnej ochrany práv nás všetkých."

Skryť Vypnúť reklamu

20:10 Paralýzu Ústavného súdu považuje iniciatíva Za slušné Slovensko za ohrozenie ochrany ústavnosti v krajine.

"Vládna koalícia znefunkčnila Ústavný súd. A to všetko len kvôli politickým hrám a osobným ambíciám urazeného poslanca Fica," tvrdí iniciatíva.

Koalícia podľa iniciatívy ukázala, že nemá žiadne morálne právo vládnuť, pretože jej záujmom nie je dobro pre krajinu, ale len ich vlastné politické dohody.

19:59 Voči krajine je to nezodpovedné , tvrdí o znefunkčnení Ústavného súdu politológ Pavol Baboš, ktorý pripomína, že dátum uplynutia funkčného obdobia deviatich ústavných sudcov bol vopred známy.

"To, ako sa na poslednú chvíľu vyhlasovala voľba, ako sa posúvalo hlasovanie, nie je zodpovedný postup," povedal Baboš.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzťahy vo vládnej koalícii podľa Baboša asi nie sú stopercentne dobré, keďže sa politici nedokázali dohodnúť na tom, ako spoločne postupovať. Baboš si nevie vyhodnotiť, čo má byť cieľom a v akom časovom horizonte.

20:51 Ak nemôže byť Fico šéfom Ústavného súdu, nemôže byť nikto. To ako sa zachoval predseda Smeru, by podľa poslanca Ondreja Dostála diskvalifikovalo Roberta Fica ako uchádzača o post ústavného sudcu aj v prípade, žeby spĺňal všetky ústavné, odborné a morálne kritériá.

19:49 Nezvolenie kandidátov na ústavných sudcov kritizuje aj právnik Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV. Považuje to za "neuveriteľnú aroganciu moci", aká nemá obdobu od Mečiarových amnestií.

"Je to neúcta k právnemu štátu, inštitúcii ústavného súdu, k navrhnutým kandidátom a samotným občanom," povedal Vozár.

Skryť Vypnúť reklamu

19:40 Právnik Peter Wilfling z organizácie Via Iuris kritizuje paralyzovanie Ústavného súdu. Považuje to za nezodpovedné politické taktizovanie, ktoré uprednostňuje stranícke záujmy pred záujmami Slovenska.

Prečítajte si tiež: Kiska kritizuje voľbu ústavných sudcov: Parlamentná väčšina zlyhala Čítajte 

"Z 37 kandidátov bolo možné zvoliť 18 vhodných kandidátov na ústavných sudcov. Zablokovanie voľby a znefunkčnenie ústavného súdu je nezodpovedný hazard so spravodlivosťou na Slovensku," povedal Wilfling.

19:38 Poslanec za Sme rodina Peter Pčolinský čakal, že koalícia zvolí aspoň zopár kandidátov, Smer podľa neho zjavne nemá záujem, aby bol Ústavný súd funkčný.

Pčolinský podľa vlastných slov netuší, čo svojím hlasovaním poslanci Smeru sledovali.

19:35 Voľba kandidátov na ústavných sudcov je zložitá, ani pápež nie je zvolený na prvýkrát , reagoval poslanec Smeru Miroslav Číž.

Skryť Vypnúť reklamu

Číž tvrdí, že sa v koalícii diskutovalo o tom, že by sa dohodli na zvolení šiestich kandidátov. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár tvrdí, že dohoda bola, jeho strana a SNS ju dodržali. Číž dohodu nepotvrdil. "Bol to jeden z variantov," uviedol.

Keďže sa podľa neho neukázal zmysluplný záver, ako postupovať pri voľbe, Smer hlasoval podľa svojho rozhodnutia. Poslanci mali voľnú ruku, viacerí vhadzovali prázdne lístky.

19:30 Predseda vlády Peter Pellegrini sa k ďalšej neúspešnej voľbe ústavných sudcov nevyjadril. K situácii sa podľa jeho hovorkyne vyjadrí v piatok.

19:22 Ak o tom niekto pochyboval, tak teraz je zrejmé, že v Smere sú pre svoje záujmy ochotní zájsť za hranu všetkých doterajších precedensov a vyradiť z hry jedného z kľúčových ústavných hráčov.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Smer s fašistami postavil hrádzu proti ústavnosti Čítajte 

Je pritom zrejmé, že ho k tomu vedú najnižšie pohnútky, to jest osobná ambícia Fica, píše komentátor SME, Peter Tkačenko.

19:16 Koalícia chladnokrvne ochromila najdôležitejšiu súdnu inštanciu na Slovensku. Základné práva a slobody občanov sa ocitli vo vážnom ohrození. Vyhlásila to opozičná SaS.

"Bez ústavného súdu nemá nik možnosť posúdiť napríklad ústavnosť osobitného odvodu pre obchodné reťazce a ďalších nezmyslov, ktoré Danko a spol. presadili do slovenskej legislatívy, aby pomohli sebe a svojim klientom," uvádza SaS. Najväčším sklamaním je pre nich Bugár a jeho Most-Híd.

18:52 V súvislosti s voľbou a situáciou v koalícii počul rôzne vyhrážky. Menšinová vláda podľa Bugára nehrozí, vzťahy so Smerom sú podľa neho na bode mrazu.

Skryť Vypnúť reklamu

18:49 Ústavný súd bude dva mesiace neuznášaniaschopný. Podľa Bugára nie je zodpovedné takto ho zablokovať.

„My sme volili tých šiestich, ako sme sa dohodli. Bohužiaľ nerozumieme tomu. Ja si myslím, že koaličný partner prijal veľmi zlé rozhodnutie,“ vyhlásil. Bugár zároveň potvrdil, že Fico nebol na koaličných rokovaniach, na ktorých sa partneri snažili nájsť dohodu.

18:42 Koalícia vedie Slovensko podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej do chaosu.

"Vídíme do akého chaosu dostali Slovensko. Povinnosť poslancov je vybrať 18 kandidátov. Ústava vôbec nepredpokladá, že by si poslanci túto povinnosť nesplnili.

Podobná situácia bola za prvej Ficovej vlády, keď tiež chýbali ústavní sudcovia a nedokázali sa zhodnúť na menách kandidátov," uviedla.

Skryť Vypnúť reklamu

Remišová upozornila, že predseda SNS Andrej Danko prvýkrát hlasoval s prázdnym hlasovacím lístkom, druhýkrát vybral osem kandidátov.

"Je to pokrytecké. Títo ľudia neváhajú obetovať štát, záujmy občanov a Slovensko. Ťahajú Slovensko do chaosu a ľudia si toto nezaslúžia," vyhlásila.

18:35 Výsledok opakovaného hlasovania bol veľkou ranou pre dôveru ľudí v schopnosť politikov poctivo spravovať štát, vyhlásil v reakcii prezident Andrej Kiska.

„Vládna väčšina ignorovala svoju základnú zodpovednosť voči ľuďom - normálne pracovať tak, aby štát a jeho ústavné inštitúcie normálne fungovali. Mali v rukách časovanie voľby kandidátov, mali v rukách pravidlá a spôsob voľby kandidátov, a mali v rukách samotné hlasovanie v pléne národnej rady,“ povedal vo svojom vyhlásení prezident.

Skryť Vypnúť reklamu

18:16 Na voľbe bolo prítomných 143 poslancov, piati neodovzdali hlasovacie lístky. Zo 138 odovzdaných lístkov bolo 49 neplatných a 89 platných.

Keďže nebol nikto opäť zvolený, bude nová voľba. Hlasovanie bolo verejné, Smer takú voľbu odmieta.

17:57 Najviac hlasov vo voľbe získala Dagmar Filová, bolo ich 54. Peter Kresák z Mosta-Híd dostal len deväť hlasov. Štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Monika Jankovská získala len jeden hlas. Radoslav Procházka získal 14 a pravá ruka Štefana Harabina Juraj Sopoliga získal deväť hlasov. Jankovská dostala zároveň spomedzi kandidátov najviac hlasov proti.

Pre zväčšenie kliknite sem.

17:51 Poslanci podľa informácií SME ani na druhý pokus nezvolili nikoho.

17:44 Extrémisti z ĽSNS sa podľa informácií SME zdržali pri hlasovaní pri každom mene, čiže len zvýšili kvórum.

Skryť Vypnúť reklamu

17:39 Poslanec Smeru Miroslav Číž povedal, že budú presviedčať koalíciu, aby hneď vyhlásili novú voľbu a aby sa hlasovalo tajne. Na otázku, v akej kondícii je koalícia nechcel odpovedať.

17:35 Hrnčiar ukončil verejné hlasovanie, čaká sa na zrátanie hlasov.

17:32 Opoziční poslanci podľa Martina Klusa (SaS) trávia pri hlasovaní oveľa viac času ako vládni poslanci.

17:25 Bugár uviedol, že koalícia sa dohadovala na zvolení šiestich mien. Potvrdil tiež, že medzičasom zasadal poslanecký klub Smeru a nevie, či prišlo k nejakým zmenám.

Podľa Bugára by sa zvolením šiestich mien vyhlo zablokovaniu Ústavného súdu. "Ak prišlo k nejakej zmene v klube Smeru, tak o nej neviem a ideme hlasovať," uviedol podľa SITA Bugár.

Na otázku, či hrozí rovnaký scenár ako v utorok, teda že nebude zvolený žiaden kandidát, odpovedal tak, že je to možné.

Skryť Vypnúť reklamu

17:19 Aj ďalší poslanec Smeru Ján Podmanický potvrdil, že odovzdal prázdny lístok a predpokladá, že tak urobí celý klub. Odôvodnil to tým, že verejná voľba je podľa neho nedemokratická.

17:16 Poslanec Dušan Galis zo Smeru povedal, že on hlasoval ako v prvej voľbe, čo znamená, že odovzdal neplatný lístok. Podpredseda SNS Anton Hrnko hlasoval podľa dohody, a ak sa nepomýlil, odovzdal platný lístok.

17:00 Verejná voľba v pléne sa začala. Poslanci opätovne verejne volia kandidátov na ústavných sudcov, koaliční lídri dohodu na menách nepotvrdili.

"Máme dohodu na klube, ideme voliť," povedal za Most-Híd podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar pred hlasovaním.

K dohode koalície a zoznamu mien sa nevyjadril. Situácia sa podľa jeho slov ukáže po hlasovaní. V Smere viacerí naďalej odmietajú verejnú voľbu

Skryť Vypnúť reklamu

16:59 Poslanci Smeru sa podľa SME zachovajú v opakovanej voľbe ako pri prvom hlasovaní. Vhodia prázdne lístky.

16:25 Poslanec a podpredseda SNS Jaroslav Paška potvrdil, že na koaličnej rade sa stále radia.

"Hľadajú východiská z istých predstáv, ktoré má každá strana svoje," hovorí. Okolo 16:30 by mal byt podľa neho výstup z rokovaní Koaličnej rady. Na koľkých menách bude dohoda, nevedel povedať.

Poslanecký klub SNS podľa neho už zasadol a čaká na informácie z Koaličnej rady. Poslanecký klub Smeru má zasadnúť po 16:30 hod.

15:24 Opozícia sa dohodla na desiatich kandidátoch, ktorých budú voliť, oznámil Igor Matovič. Ich mená odmietli predstavitelia opozície konkretizovať.

"Opäť ukazujeme, že sme zodpovední, dnes máme širšiu dohodu štyroch politických zoskupení, dohodli sme sa na desiatich spoločných kandidátoch, ktorých budeme voliť," vyhlásil Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa poslanca za hnutie Sme rodina Petra Pčolinského by Ústavný súd mal byť funkčný, nemal by to byť podľa jeho slov personálny biznis.

15:14 Poslanec Smeru Marián Kéry zatiaľ o dohode nevie. Ak by došlo k zvoleniu šiestich kandidátov, podľa jeho slov by to znamenalo, že ústavný súd nebude od 16. februára nefunkčný.

Kéry si vie predstaviť aj predĺženie funkčného obdobia dosluhujúcim sudcom. Poukazuje však na rozdielne názory právnikov.

"Vedel by som si to za určitých okolností predstaviť, ale niektorí hovoria, že na to treba ústavnú väčšinu," povedal pre TASR.

Zároveň zdôraznil, že pre neho je principiálna otázka spôsob voľby. Hlasovanie má byť verejné, čo však Kéry odmieta a je presvedčený o tom, že kandidáti na ústavných sudcov sa majú voliť tajne.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ústavný súd rokoval o pláne B. Môže vzniknúť jediný funkčný senát Čítajte 

14:43 Ústavný súd má provizórne riešenie situácie, ak by do soboty nedošlo k vymenovaniu nových ústavných sudcov. Informovať o ňom bude, až keby k tejto situácii došlo.

14:22 Ak by v parlamente nezvolili žiadneho z kandidátov, v Smere uvažujú nad predĺžením mandátu súčasným ústavným sudcom.

Čaká sa na rozhodnutie predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý bol na pohrebe a v parlamente chýbal.

14:18 V Smere podľa informácií SME zvažujú viacero možností, ako sa zachovajú v podvečernej voľbe.

Jednou z nich je tá, že by s koalíciou zvolili šesť kandidátov, z ktorých by prezident mohol vymenovať troch, čo je mininum pre chod Ústavného súdu.

Denník N informoval, že by malo ísť o Kajetána Kičuru, Miloša Maďara, Ladislava Duditša, Michala Trubana, Evu Fulcovú a Ľuboša Szigetiho.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvažujú však aj to, že budú naďalej trvať na tajnej voľbe a ak sa bude voliť verejne, na protest vhodia opäť prázdne lístky.

V takom prípade by však mohlo dôjsť k zhode opozície s Mostom na nejakých kandidátoch, čo by znamenalo koniec koalície. V klube Smeru sú na to rozdielne názory.

Hoci väčšina je za tajnú voľbu, časť pripúšťa, že by hlasovať mali, aby nevznikla situácia, že Most sa s opozíciou na nejakých kandidátoch zhodne.

14:01 Most-Híd je pripravený zvoliť kandidátov. Nemá záujem na tom, aby bol Ústavný súd paralyzovaný. Uviedol to v Bojniciach pre TASR minister životného prostredia a podpredseda strany Most-Híd László Sólymos.

"My sme pripravení zúčastniť sa voľby a sudcov zvoliť. Hľadáme prienik s koaličnými stranami, aby sme tam našli takých kandidátov, na ktorých sa vieme zhodnúť. My sme na to pripravení, závisí to od toho, ako dopadnú koaličné rokovania. Nechceme, aby bol ÚS paralyzovaný," povedal Sólymos.

13:28 V koalícii sa podľa informácií SME črtá dohoda na zvolení niekoľkých kandidátov.

12:36 Opozičné strany budú o kandidátoch rokovať . Za opozíciu sa zídu predstavitelia OĽaNO, SaS, Sme rodina, nezaradení poslanci vrátane tých z neparlamentnej strany Spolu.

Opozícia zdôrazňuje potrebu zvoliť 18 morálne a odborne zdatných kandidátov na sudcov Ústavného súdu, z ktorých prezident bude môcť vymenovať deviatich nových sudcov. Tým dosluhujúcim sa skončí funkčné obdobie o dva dni.

12:20 Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý zdôraznil potrebu zvolenia kandidátov.

"Pre nás je dôležitý výsledok, aby bolo zvolených 18 kandidátov, a to z ľudí, ktorí spĺňajú morálne a odborné podmienky. Pokiaľ odklad hlasovania k tomu povedie, neprekáža mi to, môžeme hlasovať aj o sedemnástej," povedal.

Upozornil však, že voľba sa už veľmi odkladať nedá.

12:14 Poslanec Smeru Ľubomír Vážny pripúšťa, že v opakovanej voľbe zvolia niekoľkých kandidátov.

"Je to možné," odpovedal novinárom na otázku, či plénum zvolí aspoň niekoľkých kandidátov.

Koaličné rokovania podľa jeho slov stále prebiehajú, myslí si, že sa dohoda nájde. Nie je ale vylúčené, že sa napokon nemusia partneri dohodnúť. Zopakoval, že Smer nie je za verejnú voľbu, ale parlamentná väčšina ho prehlasovala. Voľba má byť verejná ako jej prvé kolo.

12:04 SaS a Sme rodina sa s Mostom nedohodli na spoločných kandidátoch. Potvrdil to podpredseda SaS Ľubomír Galko aj líder hnutia Boris Kollár. Ako Galko uviedol, "vysielali signál", že majú záujem s Mostom-Híd rokovať.

"Žiaľ, Most-Híd nebol ochotný sa dohodnúť na niekoľkých demokratických kandidátoch," povedal Galko. Podľa neho Kotleba v tomto buď úmyselne zavádza, alebo má zlé informácie. Kollár podotkol, že hnutie bude hlasovať v druhom kole rovnako ako v utorok.

Odloženie hlasovania je podľa Galka dôsledok toho, že "vzájomným vydieraním sa koalícii zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu na spoločných kandidátoch". "Považujem za nezodpovedné a nedôstojné, aby jeden politik (Robert Fico - pozn. red.) cvičil s celým Slovenskom," dodal Galko.

"Je to trápny pokus fašistu Kotlebu. Ten, kto sa tajne stretáva a rokuje s vládnou koalíciou, je Kotlebova strana ĽSNS," reagoval tiež hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

Na Facebooku sa vyjadrila aj Veronika Remišová.

11:34 Maroš Kondrót zo Smeru na otázku, či mu nevadí, že paralyzujú Ústavný súd kvôli Ficovi, odpovedal: "My ho nejdeme paralyzovať, to robí nasprostastá opozícia a prihlúpli novinári, ktorí na to skočia. Prepáčte, že som otvorený, ale vypisujete a robíte, akoby mal ísť koniec sveta."

11:30 Nezaradený poslanec Martin Poliačik navrhol presunúť hlasovanie na 15:30, pretože pre dnešný sviatok svätého Valentína má rezerváciu večere s manželkou na 18:00. "Neviem, ako mám reagovať," povedal šéf parlamentu Danko.

Igor Matovič označil Poliačikov návrh za obludný, keďže si poslanci zvýšili platy, aby si ešte skracovali pracovnú dobu. Na žiadosť Danka Poliačik návrh stiahol.

11:16 "Evidentne táto korupčná koalícia nedokázala ešte voľbu ústavných sudcov vykšeftovať, a preto potrebujú viac času," hovorí poslanec opozičnej SaS Ľubomír Galko.

Vylúčil informácie, s ktorým prišili extrémisti z ĽSNS, o tom, že Most-Híd sa s opozíciou dohodol na nejakých kandidátoch.

"Pravdou je, že sme vyslali signály smerom k Mostu, kde sme sa snažili s nimi rokovať, ale oni to odignorovali," povedal.

11:07 Iniciatíva Za slušné Slovensko vyzýva poslancov, aby rešpektovali ústavu a neznefunkčnovali Ústavný súd kvôli politickým hrám.

11:05 Návrh na presunutie voľby v mene troch klubov Smeru, SNS a Most-Híd predložil poslanec za Smer Miroslav Číž. Posunutie volieb zdôvodnil tým, že prebiehajú intenzívne koaličné rokovania a posunutím hlasovania sa vytvoria dobré podmienky pre voľbu.

10:54 Poslanec Smeru Erik Tomáš po zasadnutí klubu povedal, že hlasovať budú až o 17:00, pretože potrebujú viac času na hľadanie dohody na kandidátoch.

10:43 Boris Kollár z opozičného hnutia Sme rodina povedal, že s nikým sa nekoordinovali a budú voliť rovnakých kandidátov ako v utorok.

10:41 Poslanci SNS na opakovanej voľbe hlasovať budú, potvrdila poslankyňa Eva Smolíková. Očakáva, že nejakí kandidáti zvolení budú.

10:35 Hlasovať o kandidátoch by mal parlament o 11:00. Ešte predtým poslanci odhlasujú, či dajú na odporúčanie výboru a voľba bude verejná alebo sa rozhodnú pre tajnú voľbu.

10:05 Bernaťák po odchode z výboru povedal, že sa ponáhľa na zasadnutie klubu SNS. Dodal, že nevidí dôvod, aby padla vláda.

Madej zo Smeru reagoval, že nevie, či poslanci Smeru budú voľbu bojkovať alebo voliť. Odvolal sa na to, že teraz zasadne poslanecký klub Smeru a dohodnú sa na postupe.

10:01 Poslanci ôsmimi hlasmi odhlasovali, že opakovaná voľba by mala byť verejná. Návrh má však len odporúčací charakter.

9:51 Poslanci ĽSNS sa voľby zúčastnia. Na tlačovej konferencii to oznámil Marian Kotleba.

„Z dobre informovaných zdrojov sme dostali informáciu, že Most-Híd má dnes spolupracovať so stranou OĽaNO a SaS, aby na Ústavný súd pretlačili liberálnych kandidátov,“ odôvodnil to. Strana tomu vraj chce zabrániť.

V utorok sa kotlebovci na voľbe nezúčastnili.

9:48 Tibor Bernaťák zo SNS hovorí, že nikto z koalície nemá záujem zmeniť voľbu z verejnej na tajnú. Hlasovanie na výbore odôvodňuje len tým, že nastala nejasná situácia. Bernaťák povedal, že v SNS sú naďalej za verejnú voľbu.

9:44 Irén Sárkozy z Mosta-Híd sa prikláňa k tomu, aby bola voľba verejná.

Práve jej hlas môže rozhodnúť. Na minulotýždňovom zasadnutí výboru, kde hlasovali o tom, či Robert Fico spĺňa potrebnú prax, jej hlas rozhodol, že Fica do voľby v parlamente posunuli s kladným stanoviskom.

9:32 Voľba by mala byť verejná aj podľa poslanca z klubu SaS Ondreja Dostála. Odôvodňuje to tým, že to neukladá ústava ani sa o tom neuzniesla Národná rada.

9:27 Madej vyčíta Beblavému, že do svojho prejavu vniesol príliš veľa politiky. Obhajuje sa tým, že výbor zvolal na návrh predsedu parlamentu Andreja Danka.

Prečítajte si tiež: Ficovu cestu na čelo súdu môže zahatať Kiska, nie však nastálo Čítajte 

9:20 Robert Madej zo Smeru presadzuje, aby opakovaná voľba bola tajná.

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý hovorí, že nepovažuje za správne a férové, že sa pokúšajú zvrátiť to, čo odhlasovali poslanci v utorok pri prvej voľbe.

Za verejnú voľbu boli vtedy koaličný Most aj SNS.

Beblavý sa odvoláva na to, že tajne sa volí len vtedy, ak to ustanovuje ústava, alebo to navrhne 15 poslancov a väčšina v parlamente návrh na tajnú voľbu schváli.

9:06 Ústavnoprávny výbor začal svoje zasadnutie. Jeho predseda Robert Madej sa na začiatku schôdze ospravedlnil, že nepredpokladali taký záujem médií, a preto zasadli v menšej miestnosti.

Na programe majú poslanci vo výbore jediný bod - vyriešiť, či opakovaná voľba bude tajná alebo verejná.

9:03 Kotlebovci ohlásili na 9:40 tlačovú konferenciu. Ich hlasy môžu pri voľbe zohrať významnú úlohu.

8:52 Podľa organizácie VIA IURIS z rokovacieho poriadku Národnej rady vyplýva, že aj opakovaná voľba kandidátov by mala byť verejná.

Uvádza, že rokovací poriadok výslovne počíta najprv s opakovaním voľby a nie hneď s novou voľbou. A rozhodnutie parlamentu o umožnení verejnej voľby v prvom kole logicky platí aj pre opakovanú voľbu.

8:44 Od deviatej hodiny zasadne Ústavnoprávny výbor. Mal by hovoriť o tom, či voľba kandidátov na sudcov bude tajná alebo verejná.

8:30 V parlamente nezvolia nikoho, Baricová dočasne povedie súd a Kiska vymenuje nového predsedu. Aj také sú možnosti vývoja po dnešnej voľbe.

Prečítajte si päť scenárov, ako voľba môže dopadnúť.

Prečítajte si tiež: Najmocnejšia inštitúcia. Čo robí a ako funguje Ústavný súd Čítajte 

Poslanci v prvom kole nezvolili ani jedného kandidáta na post sudcu Ústavného súdu. Opakovanú voľbu vyhlásil predseda parlamentu Andrej Danko na štvrtok.

Po nevydarených pokusoch nájsť dohodu v koalícii sa predseda Smeru Robert Fico vzdal kandidatúry a začal sa vyhrážať vážnymi následkami.

Fico varoval Most-Híd, že ak zahlasuje s opozíciou, môže to ohroziť koalíciu.

Parlament si bude v opakovanej voľbe vyberať z 37 uchádzačov, keďže v utorok okrem odstúpenia šéfa Smeru Roberta Fica stiahla svojho nominanta aj ĽSNS.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 5. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 8. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 2. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 3. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 5. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Budúcnosť M&A v Európe
 9. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 10. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 25 046
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 19 881
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 456
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 970
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 723
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 581
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 290
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 090
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 063
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 7 936
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Ústavný súd Slovenskej republiky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Diego Maradona s trofejou pre majstrov sveta.

Jankovská sa priznala k svojej trestnej činnosti, vypovedala o korupcii

Za rozhodnutím Jankovskej vypovedať nie je zlomená psychika ani iné vplyvy, tvrdí jej advokát.

Monika Jankovská.

Koronavírus na Slovensku: Očkovanie bude dobrovoľné, prvé vakcíny by mohli byť už v decembri (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 1811 nových prípadov. Z antigénov hlásia 937 pozitívne testovaných ľudí. Pribudlo aj 23 úmrtí.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pustite nás do štábu

Bitka o druhé testovanie bude ostrejšia ako pred mesiacom.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť dobrého generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.

V Bratislave má vzniknúť jeden mestský súd, riešiť bude treba aj jeho sídlo. Justičný palác nebude stačiť.

Prezidentka upozornila na problém domáceho násilia čítaním svedectiev

Na znak solidarity s obeťami násilia je Prezidentský palác vysvietený na oranžovo.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Borec sa vzdal postu šéfa advokátskej komory

Od nového roka ho vystrieda advokát Viliam Karas.

Predseda Slovenskej advokátskej komory Tomáš Borec.