BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska má robiť svoju prácu.
Naznačil to predseda Mosta-Híd Béla Bugár v súvislosti s tým, že prezident po minulej voľbe ústavných sudcov vymenoval z ôsmich ponúknutých kandidátov iba troch.
Teraz mu parlament posiela ďalších štyroch uchádzačov, ktorých zvolil v poradí v tretej voľbe.
To, že na Ústavnom súde nie je plný počet sudcov, nie je podľa Bugára problém.

"Nič sa nestane, nie je to katastrofa," povedal Bugár s tým, že aj v minulosti bolo na Ústavnom súde menej ako 13 sudcov. Tvrdí však, že to nie je dobré.
Vládny Smer rozhodnutie Kisku kritizuje.
"Prezident Kiska mal plné ústa vzletných slov o tom, ako je potrebné čo najskôr sfunkčniť Ústavný súd," povedal vedúci tlačového oddelenia Smeru Ján Mažgút, zároveň doplnil, že "Národná rada mu svojimi voľbami umožnila vybrať ďalších sudcov, ale on uprednostňuje politikárčenie a vlastné ambície pred záujmami tejto krajiny."
Podľa Kollára koalícia zámerne taktizovala
Poslanec Jaroslav Paška (SNS) nepovažuje neúspešnú voľbu za dobrú vizitku. Problém nevidí v nedostatku dobrých kandidátov, ale v tom, že sa koalícia a opozícia nezhodujú na menách.
Prezident má podľa neho právo rozhodnúť tak, ako usúdi. Paška si tiež myslí, že Ústavný súd v súčasnosti funguje, hoci nie naplno.

Opoziční poslanci sa zhodli, že výsledok voľby je hanba.
Parlament si podľa nich nedokázal splniť svoju povinnosť a ponúknuť prezidentovi dostatočný počet kandidátov.
"Je neuveriteľné, že všetci deklarujú, že chcú zvoliť sedem kandidátov, nechcú to naťahovať, a napokon zvolia jedného kandidáta," podotkol poslanec OĽaNO Ján Marosz.
Podobný názor má aj predseda Sme rodina Boris Kollár. Tvrdí, že koalícia zámerne taktizovala, aby mohla tvrdiť, že obštrukcie sú na strane prezidenta.
Via Iuris voľbu kritizuje
V májovej voľbe bolo podľa Via Iuris možné zvoliť desiatich vhodných kandidátov na ústavných sudcov.
Združenie považuje nízky počet zvolených kandidátov za neakceptovateľný, lebo stále podľa neho hrozí, že Ústavný súd nebude môcť prijímať rozhodnutia o najzávažnejších prípadoch.
"Budú sa zároveň ešte viac predlžovať prieťahy pri rozhodovaní o ochrane práv bežných občanov," dodalo.
"Je na mieste pýtať sa, na čo časť poslancov čaká a za akých okolností sú ochotní zvoliť potrebný počet kandidátov. Ide o pokračujúci mimoriadne nezodpovedný prístup časti poslancov parlamentu, ktorý vážne ohrozuje ochranu práv občanov a právneho štátu," tvrdí advokátka Kristína Babiaková, ktorá s Via Iuris spolupracuje.
Združenie zároveň pripomína, že v doterajších šiestich hlasovaniach v rámci troch kôl volieb mohol parlament vyberať takmer z 50 uchádzačov.
"Poslanci mali nepochybne dostatok kvalitných nominantov, ktorí sa v zásade v jednotlivých voľbách opakovali. Na rokovania o kandidátoch bolo veľa možností a času," uviedlo.
Kiska žiada potrebný počet kandidátov na sudcov
Napriek tomu, že koalícia hovorila o snahe zvoliť čo najviac kandidátov, podarilo sa vybrať len štyroch.
V utorkovej voľbe zvolili poslanci Pavla Boroňa, Mareka Tomašoviča a Martina Vernarského, v stredu k nim pridali Patrika Palšu.
Vyberali z 24 uchádzačov. Bude preto ďalšia voľba.
Prezident avizoval, že z ponúknutých vymenuje ústavných sudcov, až keď bude mať potrebný počet kandidátov.
Poslancov kritizuje za to, že si podľa neho opakovane neplnia svoju ústavnú povinnosť a nevolia potrebný počet kandidátov.
Na Ústavnom súde sa aktuálne nachádza sedem z celkového počtu 13 ústavných sudcov.
Pôvodne z ôsmich zvolených kandidátov prezident Andrej Kiska vymenoval troch nových ústavných sudcov, čím sfunkčnil plénum Ústavného súdu. Za predsedu ÚS vymenoval Ivana Fiačana.