SME
Pondelok, 5. december, 2022 | Meniny má Oto

Komisia potvrdila výsledky volieb, PS-Spolu chýbalo 926 hlasov (minúta po minúte)

Víťazom volieb je hnutie OĽaNO Igora Matoviča so ziskom 25 percent, za ním nasleduje Smer a Sme rodina.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Víťazom volieb je OĽaNO so ziskom 25 percent, za ním nasleduje Smer a Sme rodina (minúta po minúte):

20:30 Minútu po minúte sme uzavreli. Ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:29 Končia poslaneckí matadori, mandát získali viacerí extrémisti. Pozreli sme sa, akí ľudia sa dostali do parlamentu.

20:24 "Smer bude v parlamente demokratickou, no tvrdou a odborne fundovanou opozíciou. Máme obrovské skúsenosti s riadením štátu a budeme pozorne kontrolovať všetky kroky novej vlády a upozorňovať na jej prešľapy," uviedol na Facebooku Pellegrini.

19:47 Voliči, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt a v zahraničí len študujú alebo pracujú, sú vo výsledkoch zverejnených Štatistickým úradom zaradený do výsledkov za miesto svojho bydliska.

Preto ani nie je možné povedať, ako volili Slováci zo zahraničia vo všeobecnosti. Graf ukazuje iba tých, ktorí nemajú na Slovensku trvalý pobyt.

19:37 Matovičovci vytiahli do parlamentu nových ľudí z Prešovského kraja, píše Korzár. Do národnej rady sa dostalo 23 kandidátov z Prešovského kraja.

SkryťVypnúť reklamu

19:18 Väzni v Leopoldove volili najviac koalíciu PS-Spolu. Získala 23,93 percenta hlasov odsúdených. Na druhom mieste skončilo OĽaNO (15,42 percenta), na treťom Vlasť (14,89 percenta). Väzni by poslali do parlamentu aj kotlebovcov, SaS a Sme rodina. Smer by podľa odsúdených zostal pod päťpercentnou hranicou. Vo väzení v Leopoldove využilo svoje volebné právo len 188 voličov.

18:55 Smer si tri bašty udržal, no aj v nich strácal, hovorí v rozhovore pre SME politický geograf Tibor Madleňák.

18:44 Vekový priemer zvolených poslancov je niečo vyše 47 rokov. Najmladší
a najstarší sú z hnutia OĽaNO. Sú nimi Dominik Drdul (22 rokov) a Ján Kerekréti (76 rokov).

18:42 Most-Híd zvolá predsedníctvo strany v najbližších dňoch. Bugár v reakcii na nepriaznivý výsledok volieb už skôr oznámil, že odstúpi z funkcie predsedu strany. O novom predsedovi sa má podľa neho rozhodnúť na sneme strany. Bugár zároveň pozval SMK k rokovaciemu stolu.

SkryťVypnúť reklamu

Bugár tiež povedal, že zostane pre stranu pracovať, lebo je to podľa neho vzácny projekt.

18:36 Prečo sa PS-Spolu nedostala do parlamentu? Prečítajte si analýzu.

18:10 Ktorí kandidáti sa dostali do parlamentu? Pozrite si kompletný zoznam 150 poslancov.

17:57 Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba nenastúpi do národnej rady ako poslanec za SaS, hoci bol vo voľbách do tejto funkcie zvolený. Od voličov získal 8968 platných prednostných hlasov. Droba to oznámil v komentári na sociálnej sieti.

"Na kandidátke som bol, aby som podporil stranu SaS. Vopred som komunikoval, že do parlamentu nenastúpim a budem pokračovať v rozrobenej práci na BSK. Kolegom v parlamente držím palce, ja zostávam naplno predsedom Bratislavského samosprávneho kraja," napísal Droba.

SkryťVypnúť reklamu

Na miesto Drobu v parlamente by tak mala zasadnúť Jarmila Halgašová, ktorá je za SaS prvým náhradníkom.

17:14 Koalícii PS-Spolu chýbalo 926 hlasov, oznámili na tlačovej konferencii. "Ešte k tým hlasom, chcel by som len povedať, máme to vyčíslené, že koalícii Progresívne Slovensko a Spolu-Občianska demokracia chýbalo k postupu 926 hlasov," povedal šéf štatistického úradu Alexander Ballek.

Súvisiaci článok Bihariová z PS-Spolu: Ešte dnes máme predsedníctvo, musíme vyvodiť dôsledky Čítajte 

Koalícia PS-Spolu získala 6,96 percenta hlasov, čo znamená 200 780 platných hlasov. Pre vstup do parlamentu potrebovala získať najmenej sedem percent hlasov, pretože ako jediný subjekt kandidovala ako koalícia.

17:09 Víťazom volieb do národnej rady sa stalo hnutie OĽaNO, ktoré v sobotnom celonárodnom hlasovaní získalo 25,02 percenta hlasov, čo mu prinieslo 53 kresiel v parlamente. Oficiálne výsledky volieb potvrdila na tlačovej konferencii Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

SkryťVypnúť reklamu

17:03 Voľby prebehli pokojne, povedal predseda komisie Eduard Bárány. Účasť v sobotňajších parlamentných voľbách dosiahla 65,8 percenta. Spolu 48 925 hlasov vo voľbách bolo podľa neho odovzdaných zo zahraničia. Zároveň Bárány potvrdil, že účasť v parlamente si vybojovalo šesť politických subjektov.

17:01 Začína sa tlačová konferencia štátnej volebnej komisie, ktorá oznámi oficiálne výsledky parlamentných volieb 2020.

16:53 KDH dočasne povedie Pavol Zajac. Dočasným vedením ho poveril doterajší predseda Alojz Hlina. Hlina sa vzdal vedenia k 2. marcu po výsledku
vo voľbách. KDH sa sa ocitlo mimo brány parlamentu so ziskom 4,65 percenta. Hlina ostáva členom hnutia.

16:09 Celé vedenie SNS položí svoje funkcie na riadnom sneme, oznámil Danko. Tento snem schváli klasicky účtovnú závierku a tiež sa bude zaoberať personálnymi otázkami, doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí kolegovia podľa Danka už nechcú pokračovať v politike.

Danko povedal, že svoju funkciu predsedu SNS dá k rukám snemu.

"Dnes ste nás ohodnotili, 3,1 percenta je málo percent na to, aby som to prijal v pokoji," uviedol. Snem by sa podľa neho mal uskutočniť v priebehu jedného až dvoch mesiacov.

16:04 Začala sa tlačová beseda SNS. "Voľby rešpektujeme," hovorí Danko a poďakoval sa za doterajšiu dôveru.

15:59 "Ostali sme bez reprezentácie. Musíme veľmi tvrdo pracovať na tom, aby sa takýto výsledok už nikdy nezopakoval," zhodnotil výsledky volieb na Facebooku Béla Bugár.

15:53 "My sme skončili nad očakávania (všetky) s veľmi solídnym výsledkom a treba zaň poďakovať Petrovi Pellegrinimu. Dokázal Smer zachrániť pred úplným fiaskom, ktoré nás čakalo a zdalo sa byť neodvratné," uviedla na svojom Facebooku Monika Beňová.

SkryťVypnúť reklamu

Vyjadrila sa aj k výsledku SNS. "Neplatí, že by sa SNS do parlamentu nedostala "kvôli médiám", SNS sa tam nedostala kvôli A. Dankovi, čo určite všetci v ich strane vedia," myslí si Beňová.

15:18 Pri otázke, kto bude ašpirovať na funkciu podpredsedu parlamentu, Fico naznačil, že to nebude on ale Pellegrini. "Ak sa rozhodne to prijať, je to na ňom," hovorí Fico.

Novinárka z TV JOJ sa Fica pýta, či neuvažoval nad tým, že Pellegrinimu ponúkne aj pozíciu lídra.

"Toto nechajte na nás, my sa rozhodneme, čo urobíme, ako urobíme, je to otázka času," hovorí Fico k pozícii lídra Smeru a k tomu, či by ho nemal na tomto poste vymeniť Pellegrini.

Skúste povedať, či nad tým aspoň uvažujete, pýta sa novinárka. Nie, hovorí Fico.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja chcem viesť ľavicovú stranu, to je moja pozícia," zakončil krátku tlačovú besedu Fico.

15:15 Začína sa tlačová konferencia Smeru. "Traja sme prehrali, jeden vyhral," hovorí Fico. Prehrali ste vy (médiá, pozn. red.), tretí sektor a Smer, doplnil. Vyhral niekto, o kom ešte podľa Fica uvidíme, ako sa bude správať.

Fico verí, že Smer sa ešte môže vrátiť silnejší.

14:47 Ženy vo voľbách príliš nebodovali. V prvej dvadsiatke sú štyri, najvyššie z nich je šéfka rezortu vnútra Denisa Saková (Smer), ktorú krúžkovalo viac ako 144-tisíc ľudí.

Na druhom mieste je líderka volebnej kandidátky hnutia OĽaNO Mária Šofranko. Hneď za ňou je Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá získala viac ako 81 tisíc preferenčných hlasov.

Poslednou ženou v prvej dvadsiatke je súčasná europoslankyňa Lucia Ďuriš
Nicholsonová(SaS), ktorá dostala takmer 65-tisíc hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

14:37 Po voľbách by sa do parlamentu mali dostať viaceré rodinné dvojice.

ĽSNS by mala mať v parlamente dva rodinné vzťahy. Podľa preferenčných hlasov by sa do parlamentu mal dostať okrem lídra strany Mariana Kotlebu aj jeho brat Marek. Rovnako by mal pôsobiť v parlamente z tejto strany aj Štefan Kuffa so svojím synom Filipom.

V hnutí Sme rodina by mal pôsobiť švagor so švagrinou, ide o Petra a Adrianu Pčolinských. Rovnako by sa mala do parlamentu dostať aj Petra Krištúfková, ktorá je mamou jednej z dcér Borisa Kollára.

Aj strana Za ľudí bude mať v parlamente rodinný vzťah. Ide o Vladimíra Ledeckého s dcérou Vladimírou Marcinkovou. "Otec a dcéra. Je to asi po prvý raz, čo sa takéto 'kombo' dostalo do parlamentu," uviedla Marcinková na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

14:16 Tlačová konferencia Andreja Danka k výsledku volieb sa uskutoční dnes o 16.00 h.

14:13 "Ďakujeme všetkým 200 780 z vás, ktorí ste našej koalícii dali dôveru a hlas vo voľbách. Veľmi nás mrzí, že vás nebudeme môcť reprezentovať v parlamente. Prepáčte," napísal Beblavý na Facebooku.

13:40 Matovič odpovedá na otázku SME, či by mal mať Fico naďalej ochranku. Ak by boli dôvody, tak áno. "Čo ja viem, tak sa v podstate porušuje zákon. Stále mu je pridelená ochranka a neexistujú žiadne adekvátne dôvody," myslí si Matovič.

Súvisiaci článok Matovič má v rukách všetky tromfy Čítajte 

Fico si podľa neho zvykol za tie roky "vyvážať sa vo vládnom bavoráku" a "všetci sa na to skladáme, takže veľmi rýchlo sa treba na to pozrieť". Matovič doplnil, že keď sa necíti bezpečne na Slovensku, nech ide bývať na Belize a nerobí tu zbytočné výdavky.

SkryťVypnúť reklamu

13:35 Strana Vlasť má mimoriadnu perspektívu, povedal Štefan Harabin v TV Markíza. Vyhýbal sa odpovedi na otázku, čo je za neúspechom strany Vlasť v týchto voľbách. Namiesto toho kritizoval viaceré politické strany.

Napokon uviedol, že sa nestala chyba, ale že existuje masívna mediálna, prieskumová, politická a iná protikampaň proti Vlasti.

Na otázku, aká bude politická budúcnosť Štefana Harabina, odpovedal, že plánuje naďalej byť volebným lídrom strany.

13:28 Eduard Chmelár odstúpi z pozície predsedu hnutia Socialisti.sk. V reakcii na neoficiálne výsledky volieb, kde hnutie získalo 0,55 percenta hlasov, to uviedol na sociálnej sieti.

13:24 Alojz Hlina pre TV Markíza zopakoval, že sa vzdáva funkcie predsedu KDH. Doplnil však, že v strane zatiaľ zostáva.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Drucker z Dobrej voľby uviedol, že sa z výsledku síce neteší, ale v politike nekončí.

13:10 Truban v relácii TV Markíza Na telo zatiaľ nepovedal, či koalícia napadne výsledky volieb. Chcú sa na výsledky pozrieť, aké tam boli rozdiely a či sú nejaké podozrenia. "Pre mňa je ale dôležitejšie to, čo vieme urobiť do budúcna," skonštatoval Truban. No ak im to dá zmysel, tak zvážia kroky, avšak nebudú to robiť nasilu. "Určite nebudeme robiť žiadne divadlo," doplnil Truban.

Nepovedal, či bude koalícia v zložení PS a Spolu naďalej pokračovať. Môže sa to celé spojiť aj rozdeliť, hovorí s tým, že o všetkom sa ešte len bude diskutovať. Z politiky Truban odchádzať neplánuje.

13:06 Kollár na Jednotke rozpráva, kto by mal byť novým generálnym prokurátorom. Podľa lídra Sme rodina treba vyberať z ľudí, ktorí sa osvedčili - od Šantu cez Žilinku alebo Špirka.

SkryťVypnúť reklamu

12:51 Koalícia PS-Spolu bude intenzívne rozmýšľať, čo ďalej, uviedla hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková. Dodala, že predsedníctva oboch strán zasadnú dnes, no o ďalších krokoch budú informovať v pondelok.

"Zamyslíme sa, opravíme veci a budeme aj naďalej bojovať za také Slovensko, aké si predstavujeme. Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí nám v kampani pomáhali a vyjadrovali podporu po celom Slovensku," uvádza sa v stanovisku lídrov koalície.

Koalícia tiež podotkla, že ich mrzí, že hlasy 200-tisíc voličov, ktorí im prejavili dôveru, nebudú zastúpené v parlamente.

12:38 Dohodli sme sa, že nebudeme otvárať kultúrno-etické otázky, hovorí Kollár na Jednotke. Dopĺňa, že strana nechce ani rušiť sociálne benefity.

12:25 Sulíka prekvapilo, ako sa teraz Matovič štátnicky správa. "Ledva ho poznávam," uviedol v relácii O 5 minút 12 na Jednotke.

SkryťVypnúť reklamu

12:24 Veronika Remišová, ktorá prešla z OĽaNO do strany Za ľudí, uviedla, že svoj prestup neľutuje.

"Čelili sme obrovskej diskreditačnej kampani, asi jednej z najväčších v týchto voľbách, a to sa odrazilo aj na výsledku, budeme o tom diskutovať," odpovedá Remišová v relácii O 5 minút 12 na otázku, či naďalej stojí za svojím lídrom Kiskom.

Podľa Juraja Blanára (Smer) je jasné, že miesto Smeru bude v opozícii. Či sa udejú zmeny vo vnútri strany, sa podľa neho rozhodne na sneme, kde sa prevoľujú predseda a podpredsedovia strany. Personálne veci sme vždy dokázali riesiť doma, uviedol Blanár.

Ministerstvá, o ktoré by SaS mala záujem, by podľa Sulíka mohli byť ministerstvo financií, hospodárstva, dopravy alebo pôdohospodárstva. "Sme strana ekonomického zamerania. Tu niekde hľadajte náš záujem," povedal Sulík. Všetko sa však podľa neho ešte len bude riešiť. Dnes by sa podľa vlastných slov mal stretnúť s Matovičom.

SkryťVypnúť reklamu

Boris Kollár ako osoba nechce byť ministrom, chce zostať v parlamente. Jeho strana Sme rodina ale záujem o ministerské stoličky má. Strana podľa jeho slov bude požadovať jeden silový rezort. Sulíkovi povedal, že o ministerstvo financií sa uchádzať nebudú a pokojne ho prenechajú niekomu inému.

Matovič reagoval, že z rozdeľovania postov by nemala byt nejaká show.

11:59 Oficiálne výsledky parlamentných volieb 2020 budú vyhlásené o 17.00 h.

11:55 Novou tvárou v parlamente bude aj občiansky aktivista z Michaloviec Milan Potocký (OĽaNO). Riešenie PCB látok na Zemplíne bude priorita, povedal pre Korzár.

11:50 "Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí nás volili. Chcem sa poďakovať všetkým našim kandidátom za ich kandidatúru, za ich úsilie. Ospravedlňujem sa im za to, že som nedoviedol KDH do parlamentu," píše Alojz Hlina (KDH) na svojom Facebooku.

11:44 Parlament sa v novom zložení zíde podľa ústavy najneskôr do 30 dní. Ustanovujúcu schôdzu novej národnej rady zvolá prezidentka Čaputová. Ak by tak neurobila, noví poslanci sa zídu automaticky na 30. deň po vyhlásení výsledkov volieb.

Ustanovujúcu schôdzu má riadiť doterajší predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Do jeho rúk noví poslanci slávnostne zložia sľub, ktorý znie: "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

Potom by mali zvoliť nového predsedu parlamentu, ktorému vzápätí Danko odovzdá vedenie schôdze.

Vláda podá po ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu demisiu do rúk prezidentky. Svoju funkciu však vykonáva až do vymenovania nového kabinetu. Ten je povinný do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred poslancov, predložiť im svoj program a požiadať o vyslovenie dôvery.

11:31 Prezidentka Zuzana Čaputová je pripravená na začiatok politických rokovaní o zostavení novej vlády. Aký bude jej ďalší postup, oznámi podľa hovorcu Martina Strižinca v pondelok.

Občania podľa prezidentky svojím hlasovaním potvrdili túžbu po zmene. Poďakovala všetkým, ktorí sa na voľbách zúčastnili. "Gratulujem víťazovi volieb aj stranám a poslancom, ktorým voliči svojimi hlasmi vyjadrili dôveru," vyhlásila.

Matovič oznámil, že už volal s prezidentkou. Dohodli sa na stretnutí. Mohlo by sa konať v pondelok alebo v utorok.

11:10 Pellegrini sa bude uchádzať o post podpredsedu národnej rady, ak bude taká možnosť. Ak by tá funkcia pripadala Smeru, tak by som to mal byť ja, doplnil
dosluhujúci premiér.

Načítavam video...

11:00 Pozrite sa, ako v parlamentných voľbách 2020 volili okresy.

Ak sa Vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

10:53 Pellegrini sa v debate TV Markíza vyhýbal odpovedi na otázku, či sa stane lídrom Smeru. "Táto otázka ešte nie je na stole," povedal. Uviedol však, že ak Smer chce byť do budúcna úspešný, musí zmena vo vnútri strany pokračovať.

Pellegrini si myslí, že na najbližšom sneme by malo celé vedenie ponúknuť svoje funkcie. Smer má podľa neho na viac ako 18 percent. Hoci sa premiér snažil vyhnúť odpovedi na otázku, či by sa stal lídrom Smeru, doplnil, že ak príde k diskusii o kandidatúre za predsedu strany, nepovie nie.

Sulík v diskusnej relácii TV Markíza povedal, že si nemyslí, že by po neoficiálnych volebných výsledkoch v SaS chceli, aby sa vzdal predsedníckej stoličky. Ak by sa však tak stalo, a niekto zo strany by ho na to vyzval, zváži to.

"Budem sa určite rozprávať s najbližšími kolegami. Budeme mať kongres. Uvidíme, aké sú nálady v strane," komentoval s dôvetkom, že strana mala "rozhodne väčšie ambície".

Načítavam video...

10:40 Po voľbách sa chce Matovič zamerať na nulovú toleranciu korupcie či na otvorenú vládu s vtiahnutím ľudí do deja (ako príklady uviedol celonárodné plebiscity a poradné referendá). Povedal to v TV Markíza.

10:26 Internetová anketa OĽaNO s 11 otázkami podľa Matoviča prilákala množstvo ľudí, ktorí demokratickej opozícii pomohli k víťazstvu. Uviedol to pre TV Markíza.

Matovič sa podľa svojich slov bude snažiť presvedčiť partnerov, aby sa prejavila úcta k občanom a aby sa body presadili.

10:19 Michal Truban z PS-Spolu poďakoval voličom na Facebooku. „Veľmi nás mrzí, že vás nebudeme môcť reprezentovať v parlamente. Prepáčte. V najbližších dňoch ideme intenzívne rozmýšľať, čo ďalej. Zamyslíme sa, opravíme veci a budeme aj naďalej bojovať za také Slovensko, aké si predstavujeme,“ napísal.

10:16 Spracovaných je 100 percent zápisníc. Podľa neoficiálnych predbežných výsledkov voľby 2020 vyhrala strana OĽaNO.

Ak sa Vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

10:12 Kiska mal vyššie očakávania, chcel dosiahnuť dvojciferný výsledok, ale na druhej strane je spokojný s tým, ako dopadol Smer. Uviedol to v TV Markíza.

Načítavam video...

Výsledok Smeru komentoval Kiska aj ráno na svojom Facebooku slovami: "Fico padol, a ja som bol znovu pri tom. Misia sa podarila."

Výsledok PS-Spolu a Za ľudí vníma Pellegrini ako odmietnutie novej sily, nových tvárí, mladých a "neopozeraných" ľudí.

10:06 "My chceme nahradiť Smer, čiže so Smerom určite nebudeme vyjednávať," odpovedal Matovič pre TV Markíza na otázku, či by rokoval aj so Smerom.

Zopakoval, že sa stretne najprv s Kollárom a potom so Sulíkom a s Kiskom. Ak by vládu zostavilo OĽaNO spolu s Za ľudí, SaS a Sme rodina, malo by v parlamente 95 kresiel, pričom na ústavnú väčšinu je potrebných 90 mandátov.

Premiér Pellegrini krátko pred začatím povolebnej diskusie v TV Markíza povedal, že prípadnú povolebnú spoluprácu s OĽaNO považuje za nepravdepodobnú. "Pán predseda Matovič dal jasný odkaz, že my preňho neexistujeme".

10:02 "Samozrejme, že budeme rokovať o tom," povedal Kollár na otázku, či by šiel do koalície s Matovičom.

10:00 Matovič v TV Markíza zopakoval, že chce vládu s podporou ústavnej väčšiny poslancov v parlamente.

9:53 Matovič je rozhodnutý, že by chcel byť premiérom. "Ľudia mi v podstate vypísali objednávku," povedal Matovič pre TV Joj a poukázal na vysoký počet preferenčných krúžkov, ktoré dostal.

Matovič chce v parlamente mať ústavnú väčšinu a avizoval, že ešte dnes sa bude rozprávať s Borisom Kollárom (Sme rodina), Richardom Sulíkom (SaS) a Andrejom Kiskom (Za ľudí).

Minister vnútra by mal byť z OĽaNO, avizoval už skôr Matovič. Zatiaľ ale konkrétne meno neprezradil.

9:46 Pozrite si povolebné štúdio denníka SME. Analýzy výsledkov volieb, možné scénare povolebného vývoja, zhodnotenie, ako obstáli jednotlivé politické strany. Od 10:00, na sme.sk a na youtubovom kanáli denníka SME.

Načítavam video...

9:43 "Smer má na viac ako na výsledok, ktorý je dnes na stole," uviedol pre TV Joj premiér Peter Pellegrini (Smer). Doplnil však, že je rád, že výsledky sú lepšie ako ukazovali posledné prieskumy.

"Ja si myslím, že áno," odpovedá Pellegrini na otázku, či Smer odchádza do opozície. Robil som, hovorí Pellegrini a dopĺňa, že karička, ktorú tlačil, mala stále viac a viac kíl.

"Rozhodnutie zmeniť volebného lídra bolo správne," komentuje Pellegrini fakt, že získal viac preferenčných krúžkov ako Fico. Ak by tak neurobili, výsledok by bol podľa neho zrejme ešte horší.

Pellegrini zároveň zablahoželal Matovičovi k výsledku. Povedal tiež, že občania odmietli strany s novými tvárami v politike.

Ťažko podľa Pellegriniho povedať, ako by sa Matovič zhostil úlohy premiéra, ale zaželal mu šťastie.

Na otázku, či možná koalícia môže vydržať, Pellegrini povedal, že ministri sa pravdepodobne budú vedieť dohodnúť, za menej stabilné považuje poslanecké kluby, kde sa stretnú tváre, ktoré sa doteraz nevideli.

Na otázku, čo ďalej čaká Fica a stranu Smer, Pellegrini odpovedá, že v poobedňajších hodinách vydá strana oficiálne stanovisko.

9:30 Začína sa volebné štúdio TV Joj. "Výsledok (volieb) je vystavením účtu vláde strany Smer a celej vládnej koalícii," povedala politologička Aneta Világi.

9:22 "Je mi neskutočne ľúto, ako to dopadlo. Nemám slov," komentuje europoslanec Michal Šimečka (PS).

9:21 "Priatelia a priateľky, rozhodli ste sa vo voľbách pre zmenu, zásadnú zmenu, čo ma teší. Zároveň ste rozhodli, že minimálne na štyri roky si dám od politiky pauzu," komentuje výsledky volieb na Facebooku Jozef Mihál (Spolu).

9:17 Z osemnástich slovenských väzníc zaregistrovali najvyššiu volebnú účasť v Dubnici nad Váhom, kde využilo svoje právo voliť 106 zo 652 odsúdených. Najnižšia účasť bola v ústave Nitra - Chrenová a v Levoči.

9:13 Český premiér Andrej Babiš aj prezident Miloš Zeman zagratulovali Matovičovi.

Babiš vo vyjadrení na sociálnej sieti uviedol, že Matovič a jeho hnutie viedli skvelú kampaň, ktorou si dokázali získať obrovskú dôveru ľudí.

Prezident Zeman "gratuluje víťazovi volieb na Slovensku a praje si skoré zostavenie akcieschopnej vlády", uviedol na Twitteri jeho hovorca Jiří Ovčáček. Český prezident podľa jeho hovorcu oceňuje, že voľby nevyhrali extrémisti.

9:07 Agentúra AP konštatuje, že víťazstvo získala stredopravá populistická opozícia, čím ukončila dlhoročnú vládu dominantnej, no škandálmi poznačenej ľavicovej strany.

"Smer bol pri moci väčšinu uplynulých 14 rokov a výrazne víťazil v každých voľbách od roku 2006. Naposledy v roku 2016 - po tom, ako využil protiimigračnú
kartu - získal 28,3 percenta. Stranu však poškodili politické nepokoje po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice v roku 2018," konštatuje agentúra.

Spomína, že na Slovensku sa môže vytvoriť koalícia zo strán OĽaNO, SaS, Za ľudí a Sme rodina. Zároveň ale poznamenáva, že je ťažké odhadovať, či ich partnerstvo môže pretrvať celé štyri roky.

9:06 "Výsledky mňa osobne veľmi prekvapili", hovorí politológ Dolný. Vlna OĽaNO zmietla podľa Dolného veľa strán mimo parlament, čo pred niekoľkými mesiacmi nikto nepredpokladal.

9:01 Začína sa volebné štúdio na Jednotke. Hosťami sú politológ Branislav Dolný a analytik agentúry Median Michal Mislovič.

8:59 Podľa českého portálu IDNES smeruje Slovensko po sobotňajších parlamentných voľbách k výraznej politickej zmene. Cituje pritom predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku s tým, že na Slovensku sa skončila vláda zla.

Český portál Novinky.cz dodáva, že na plnej čiare vyhralo protikorupčné hnutie OĽaNO Igora Matoviča a dosiaľ najsilnejšia vládna strana Smer - sociálna demokracia Roberta Fica utrpela porážku a odchádza do opozície.

Britská BBC konštatuje, že vedenia na Slovensku sa ujalo protikorupčné
hnutie.

8:53 Slovensko vo voľbách ovládlo hnutie OĽaNO. Podľa neoficiálnych výsledkov totiž zvíťazilo v 50 z celkového počtu 79 okresov. Vôbec najúspešnejším okresom pre víťazné hnutie sa stala Skalica, kde získali 38,7 percenta platných hlasov.

Druhá najsilnejšia strana vo voľbách Smer dominovala v 25 okresoch. Smer najlepší výsledok zaknihoval v Medzilaborciach so ziskom 34,23 percenta.

8:40 Po zrátaní všetkých hlasov je jasné, že poverenie na zostavenie novej vlády získa Igor Matovič a jeho OĽaNO.

Do parlamentu sa dostalo iba šesť strán, čo z hľadiska mandátov posilňuje práve tie s najvýraznejším ziskom. OĽaNO ovládne tretinu parlamentu.

Aké možné koalície vyplývajú z povolebnej matematiky>>

Ak sa Vám graf nezobrazuje, kliknite sem

8:19 PS-Spolu sa do parlamentu nedostane. Zostáva zrátať ešte päť zápisníc a dvojkoalícia má 6,96 percenta hlasov. Na to aby prešla do parlamentu potrebuje sedem percent.

8:08 Matovičovci získali 53 kresiel v parlamente, pozrite si rozloženie síl.

Ak sa Vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

7:45 Chýba ešte sedem okrskov, PS-Spolu má 6,96 percenta hlasov.

7:43 Najviac preferenčných hlasov získal Igor Matovič. Podľa neoficiálnych predbežných výsledkov po sčítaní hlasov takmer všetkých okrskov, získal líder OĽaNO viac ako 497-tisíc hlasov.

Na druhom mieste skončil súčasný premiér Peter Pellegrini, ktorý získal takmer 413-tisíc prednostných hlasov. Na treťom mieste sa umiestnil predseda Smeru Robert Fico s viac ako 243-tisíc hlasmi.

Prvú päťku uzatváral predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár (takmer 171-tisíc hlasov) a predseda strany ĽSNS Marian Kotleba (vyše 169-tisíc).

Kto sa prekrúžkoval do parlamentu>>

7:40 Spracovaných je 99,86 percenta zápisníc, koalícia PS-Spolu má 6,95 percenta hlasov. Chýba ešte osem okrskov.

7:03 PS-Spolu podľa neoficiálnych informácií chýba 0,06 percenta hlasov, otvorených je posledných 28 zápisníc.

6:47 Zrátaných je 99,5 percenta okrskov. Do parlamentu sa dostali strany OĽaNO, Smer, Sme rodina, ĽSNS, SaS a Za ľudí. Dvojkoalícia PS-Spolu má 6,9 percenta a potrebuje získať sedem percent.

6:34 To, že Igor Matovič a jeho hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti vyhrá voľby, sa očakávalo.

Súvisiaci článok "Bonjour mafia!" Ako Matovič porazil neohrozeného Fica Čítajte 

Ale málokto očakával, že sa mu to podarí s takým vysokým ziskom. Takmer štvrtina voličov odovzdala svoj hlas projektu Igora Matoviča.

Viacerí politológovia sa počas volebnej noci zhodovali na tom, že za úspechom OĽaNO je hlavne jasné vyhranenie sa proti Smeru a protikorupčný imidž umocnený rečníckym talentom Matoviča.

Ako OĽaNO získalo vo voľbách takmer štvrtinu hlasov?

6:29 Bol víťaznou stranou od roku 2006 a jeho opakované triumfy vo voľbách za posledných 14 rokov takmer nikoho neprekvapovali.

Súvisiaci článok Smer vo voľbách stratil prvenstvo Čítajte 

Po sobotňajšej noci však Smer šnúru volebných víťazstiev skončil. Stranu Roberta Fica porazilo hnutie OĽaNO.

Smer skončil na druhom mieste a je jasné, že vládu zostavovať po týchto voľbách nebude. Viac v našej analýze - Nedokázal vyjsť z bubliny, o prehru si Fico koledoval

6:25 Hnutie OĽaNO sa stalo jasným víťazom volieb. Prečítajte si povolebný rozhovor s Igorom Matovičom.

Načítavam video...

6:00 Dobré ráno, vitajte pri volebnej minúte po minúte.

Dianie na centrálach, a najdôležitejšie veci zo soboty si môžete prečítať tu>>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pozor na predvianočné online podvody, takto nakúpite bezpečne
 2. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 3. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 4. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 5. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 6. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 7. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 8. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 1. Nepotrebné telefóny pomáhajú na Vianoce deťom a rodinám v núdzi
 2. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 3. Changes to the System of Remedies
 4. How to succeed when acquiring a business in Slovakia
 5. Nová éra stavieb začína teraz
 6. Pozor na predvianočné online podvody, takto nakúpite bezpečne
 7. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 8. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 115
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 550
 3. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 6 380
 4. Deti cestujú do exotiky zadarmo 3 137
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 035
 6. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 2 990
 7. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 2 788
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 398
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úplatky sa v zdravotníctve spomínajú hlavne v súvislosti s operáciami.

Hegerova vláda chce zriadiť protikorupčnú linku, ktorú už má.


20 h
Minister financií SR, krajiny, v ktorej vládne kultúra úcty.

Nedáva to zmysel, ale prečo by malo?


4. dec
Vizualizácia projektu Nový trh.

Projekt Nový trh získal dôležité povolenie, v lokalite môžu pribudnúť 250 bytov.


52m

Sledujte online prenos.


Sportnet 3 h

Neprehliadnite tiež

Lídri koalície Igor Matovič (OĽaNO) a Boris Kollár (Sme rodina)

Koalícia sa proti odvolaniu vlády bráni konšpiráciou.


52m
Jana Bittó Cigániková.

Chybou je podľa nej, že príspevok nie je naviazaný na konkrétny prínos pre pacienta a jeho vyplácanie nie je v rukách šéfov nemocníc.


TASR 52m
Stretnutie parlamentných výborov pre obranu a bezpečnosť krajín V4.

Predstavitelia diskutovali o aktuálnej bezpečnostnej situácii, migračnej kríze, ale aj dezinformáciách a hybridných hrozbách.


TASR 57m
Milan Lučanský.

Výsledky vyšetrovania vylúčili cudzie zavinenie.


TASR 1 h
SkryťZatvoriť reklamu