SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Ministri financií EÚ sú blízko k dohode o záchrannom balíku (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 19 prípadov.

Načítavam video...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku>>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať spolu s nami naživo (minúta po minúte):

20:40 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

20:36 Ministri financií Európskej únie sa dohodli na niekoľkomiliardovom záchrannom pláne, ktorý má pomôcť zmierniť ekonomické dôsledky pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Je určený pre ohrozené štáty, firmy a zamestnania.

Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Holandsko - všetky tieto krajiny sa zhodli na podpore záchranného balíka. Detaily ešte musia odsúhlasiť aj ostatné štáty EÚ.

20:34 Poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski oznámil, že od 16. apríla bude v Poľsku na verejnosti povinné nosiť rúško zakrývajúce nos a ústa, pripadne jeho náhradu, napríklad šatku či šál.

20:27 Odborný liečebný ústav psychiatrický na Prednej Hore v okrese Revúca začal v týchto dňoch opäť prijímať pacientov a pokračuje v liečbe závislostí aj v čase epidémie. Rozhodol o tom krízový štáb OLÚP.

Každý príjem je s klientom konzultovaný individuálne. Klient musí pred nástupom na liečbu aj počas nej dodržať rozsah mimoriadnych opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

20:19 V najviac postihnutom americkom štáte New York zomrelo v stredu ďalších 799 ľudí. Ide zatiaľ o najvyšší denný nárast počtu obetí. Je to viac, ako bilancia z predchádzajúceho dňa, keď pribudlo 779 obetí.

20:05 Tohtoročné veľkonočné sviatky budú podľa prezidentky Zuzany Čaputovej o nádeji. O dúfaní v dobrý vývoj, v bezpečný svet, v ktorom ľudský kontakt opäť zbližuje a neohrozuje. Povedala to vo svojom piatkovom prejave v RTVS.

Súvisiaci článok Prezidentka vyzvala na dodržiavanie opatrení v priebehu Veľkej noci Čítajte 

Zároveň vyzvala ľudí, aby prijali a dodržiavali, čo je v týchto časoch šírenia koronavírusu nevyhnutné, aby Slováci ako spoločenstvo uspeli a svet bol opäť taký, aký ho poznali a aký vždy bol.

"Sme smädní po nádeji a tento smäd potrebujeme uhasiť. Pomôže nám k tomu dôvera v zmysel toho čo robíme," povedala Čaputová.

SkryťVypnúť reklamu

19:37 V Nigérii udelia amnestiu približne 2600 väzňom. Cieľom vlády je zmierniť preťaženie väzníc v čase šírenia koronavírusu.

Amnestia sa bude týkať väzňov vo veku nad 60 rokov, osôb trpiacich vážnymi zdravotnými problémami a odsúdených, ktorí sa blížia ku koncu svojho trestu

19:09 Banskobystrický samosprávny kraj otvoril prvé karanténne centrum na svojom území pre ľudí z tzv. prvej línie.

Zdravotníci, hasiči, policajti, zamestnanci zariadení sociálnych služieb a ďalšie profesie v prvej línii boja s pandémiou nového koronavírusu nájdu bezpečné miesto pre karanténu v školskom internáte vo Zvolene.

19:07 V Spojenom kráľovstve pribudlo 881 úmrtí. Pandémia si tam celkovo vyžiadala už 7978 životov.

19:06 Francúzsko zaznamenalo v uplynulých týždňoch 20-percentný nárast počtu volaní na poradenskú linku pre deti ohrozené domácim násilím.

SkryťVypnúť reklamu

19:05 Taliansko zaznamenalo 610 nových úmrtí. Po niekoľkých dňoch poklesu ide opäť a zvýšenie dennej bilancie, keď v pondelok pribudlo 636 úmrtí, v utorok 604 a v stredu 542.

19:03 Európska komisia oficiálne poďakovala Taiwanu za zdravotnú pomoc v podobe miliónov ochranných masiek pre členské štáty Európskej únie postihnuté pandémiou koronavírusu.

18:39 Okrem lietadlovej lode amerického námorníctva USS Theodore Roosevelt, na ktorej palube je už 416 nakazených osôb, sa výskyt koronavírusu potvrdil aj na ďalších dvoch plavidlách.

Lietadlová loď USS Ronald Reagan, ktorá je v súčasnosti v režime údržby na základni v japonskom meste Jokosuka, hlási už 15 potvrdených prípadov. A podľa generála Johna Hytena, zástupcu veliteľa Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA, evidujú niekoľko prípadov aj na lietadlovej lodi USS Nimitz.

SkryťVypnúť reklamu

18:30 Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry zadržali muža, ktorý na sociálnej sieti zverejnil video, v ktorom držal zbraň a opakovane sa vyhrážal predsedovi vlády Igorovi Matovičovi.

Policajti zaistili aj samotnú zbraň a momentálne so zadržaným vykonávajú procesné úkony.

18:20 Ministri financií Európskej únie sú blízko kompromisu o záchrannom balíku, ktorý by pomohol zmierniť ekonomické dôsledky pandémie. Uviedla to vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Viete, že neverím, že by sme mali mať tzv. spoločný dlh, povedala a zdôraznila, že existuje veľa ďalších možností, ako prejaviť solidaritu. Ako príklad uviedla program podpory skráteného pracovného času SURE.

V stredu sa ministri ani po 16 hodinách diskusií nedohodli na záchrannom pláne, preto pokračujú vo štvrtok.

SkryťVypnúť reklamu

18:17 Už aj nemocnica vo Svidníku v mobilnom odbernom mieste testuje pacientov na nový koronavírus.

Aj keď sa u nikoho z dosiaľ testovaných ochorenie COVID-19 nepotvrdilo, v takzvanej červenej zóne má svidnícke lôžkové zdravotnícke zariadenie pripravené lôžka pre 60 pacientov.

18:00 Nemocnica v Bojniciach zápasí s nedostatkom ochranných pomôcok. Zariadeniu pomáha množstvo dobrovoľníkov. Do boja s koronavírusom najnovšie nasadili plynové masky.

17:48 Nemecko počas niekoľkých posledných dní zaznamenalo pozitívny vývoj v súvislosti so šírením nákazy a je pripravené "postupne sa vrátiť do normálneho stavu". V rozhovore pre denník Handelsblatt to povedal nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Denný nárast nových prípadov sa podľa Spahna spomaľuje. Ak bude pozitívny vývoj pokračovať, Spahn a predsedovia vlád jednotlivých nemeckých spolkových krajín budú môcť po veľkonočných sviatkoch začať "diskutovať o postupnom návrate" k normálu.

SkryťVypnúť reklamu

17:25 Čiastočný zákaz vychádzania, zavedený v Maďarsku v rámci opatrení predĺžila vláda na neurčitú dobu , oznámil štvrtok v komerčnej televízii HírTV maďarský premiér Viktor Orbán.

17:13 Jeden zo zamestnávateľov na hornej Nitre plánuje prepustiť približne 50 svojich zamestnancov. Spoločnosť nahlásila hromadné prepúšťanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi.

"Nahlásené máme jedno hromadné prepúšťanie zamestnávateľa v oblasti výroby, ktorý má produkciu naviazanú na export do zahraničia. Spoločnosť neposkytla súhlas uviesť konkrétne informácie. Ide približne o 50 ľudí, ktorí by mohli prísť o prácu k 1. júnu tohto roka," uviedol riaditeľ úradu Radko Gavliak.

17:01 Desiatky pacientov z domova ošetrovateľskej starostlivosti v južnej Kalifornii evakuovali do iných centier po tom, ako zamestnanci neprišli do práce.

SkryťVypnúť reklamu

Magnolia Rehabilitation and Nursing Center v kalifornskom meste Riverside oznámilo, že 34 z ich celkovo 84 pacientov a tiež päť zamestnancov má koronavírus.

Zamestnanci neprišli do práce už v utorok, pričom za nich narýchlo zohnali 33 zdravotných sestier, ktoré sa mohli postarať o pacientov. Keď neprišli ani v stredu, vedenie muselo pacientov previezť do iných zariadení.

16:45 Americký Federálny rezervný systém, ktorý plní úlohu centrálnej banky, uvoľnil ďalších 2,3 bilióna USD (2,12 bilióna eur) na podporu hospodárstva.

Financie budú určené na pomoc americkým domácnostiam, malým a stredne veľkým podnikom, ako aj lokálnym vládam, ktoré zápasia s pandémiou.

16:41 Švédsky Úrad verejného zdravotníctva chce využiť údaje z mobilných telefónov na analýzu pohybu obyvateľstva v súvislosti s pandémiou.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci chcú prostredníctvom údajov od mobilných operátorov preskúmať, ako pohyb obyvateľov ovplyvňuje šírenie nákazy vo Švédsku. Výsledky analýzy by sa mali využiť aj pri navrhovaní nových epidemiologických opatrení, ako tiež pri posudzovaní účinnosti tých doterajších, ako sú obmedzenia sociálnych kontaktov a cestovania.

16:36 Univerzita Komenského v Bratislave spustila tento týždeň na Lekárskej fakulte UK historicky prvé online štátnice.

Skúšajúca komisia sedí za prísnych hygienických okolností v miestnosti na fakulte, zatiaľ čo študenti v pohodlí svojej izby doma.

Takýmto spôsobom už odskúšali študentov z predmetov v študijných programoch všeobecné a zubné lekárstvo. Súbežne sa realizuje skúšanie slovenských aj zahraničných študentov deviatimi štátnicovými komisiami.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Infektológ: Pacientom neodporúčame nosiť si do nemocnice knihy, nedajú sa dezinfikovať Čítajte 

16:30 Pavol Jarčuška sa na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach stará o pacientov, ktorých pozitívne otestovali na koronavírus.

"Kto už prekonal COVID-19, mal by mať imunitu. Existujú však aj výnimky," upozorňuje.

Prečítajte si celý rozhovor, ktorý poskytol denníku SME >>

16:27 Lothar Wieler, šéf Inštitútu Roberta Kocha, ktorý je národným orgánom na kontrolu a prevenciu chorôb v Nemecku, uviedol, že od budúceho týždňa budú na krvi od darcov z celej krajiny vykonávať testy na protilátky na COVID-19.

Inštitút podľa neho predpokladá, že každých 14 dní otestujú do 5 000 vzoriek, pričom prvé výsledky by mali byť známe začiatkom mája.

16:20 V Taliansku zomrelo v dôsledku choroby COVID-19 už najmenej 100 lekárov. Do tohto počtu sú zarátaní aj lekári, ktorí už boli na dôchodku, no do služby sa vrátili po tom, ako ich o to po prepuknutí pandémie poprosila vláda.

SkryťVypnúť reklamu

16:15 Francúzskej pobrežnej stráži sa podarilo natočiť dvojicu veľrýb, ako pláva popri južnom pobreží krajiny. Podľa predstaviteľa Národného parku Calanques Didiera Reaulta, je "veľmi, veľmi vzácne", že sa vráskavec myšok (Balaenoptera physalus) v tejto oblasti pohybuje tak blízko pri pobreží. Väčšinou sa zdržiavajú v hlbšej vode a ďalej od brehu.

Tvrdí, že ich tam zrejme prilákal pokoj, ktorý nastal po obmedzeniach týkajúcich sa šírenia nového koronavírusu.

16:07 Austrálske úrady pohrozili pokutami a väzením pre tých, ktorí počas veľkonočných sviatkov bezdôvodne opustia svoje domovy.

Osobám, ktoré porušia veľkonočný zákaz vychádzania, bude hroziť pokuta prevyšujúca 1000 austrálskych dolárov (približne 570 eur). Tým, ktorí aj napriek zákazu budú cestovať, hrozí dokonca až šesťmesačné väzenie.

SkryťVypnúť reklamu

15:50 Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti, mierne klesol na 6,6 milióna. Ale stále sa drží blízko historického maxima a už druhý týždeň po sebe je vyšší ako 6 miliónov.

Presnejšie, podľa najnovších údajov amerického ministerstva práce počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v týždni do 4. apríla vzrástol o 6,606 milióna. To bolo o 261-tisíc menej ako v predchádzajúcom týždni, keď sa na úradoch práce zaregistrovalo 6,867 milióna ľudí.

15:40 Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina uviedla do prevádzky pandemický pavilón, v ktorom sú hospitalizovaní prví dvaja pacienti s podozrením na ochorenie COVID-19.

V prvej etape reprofilizovala nemocnica v pavilóne spolu 46 pandemických lôžok vrátane intenzívnej starostlivosti a možnosti napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu pre šesť lôžok.

SkryťVypnúť reklamu

15:32 Na pôde Komory mimovládnych neziskových organizácií pri Rade vlády pre mimovládne neziskové organizácie vznikol ako reakcia na súčasnú situáciu Koordinačný krízový štáb neziskového sektora.

Členmi štábu sú experti pôsobiaci dlhodobo priamo v oblasti neziskového sektora, humanitárnej pomoci a dobrovoľníctva a tiež odborníci z iných oblastí ako legislatíva, ekonómia či biznis.

Cieľob štábu sú identifikácia kľúčových dopadov krízy na neziskový sektor, mapovanie potrieb organizácií, ale aj spolupráca medzi štátom a občianskou spoločnosťou.

15:26 Po Veľkej noci by sa v Česku mali otvoriť ďalšie obchody. Po štvrtkovom rokovaní českej vlády to oznámil minister dopravy a priemyslu Karel Havlíček.

Havlíček nešpecifikoval, o aké prevádzky pôjde. Povedal však, že bude záležať na veľkosti obchodu a nie na jeho zameraní.

SkryťVypnúť reklamu

15:15 Prvé varovanie o šíriacej sa nákaze vyslal do sídla Svetovej zdravotníckej organizácie Taiwan ešte začiatkom januára. Čínske úrady sa v tom čase snažili potlačiť presakujúce informácie o koronavíruse, mesto Wu-chan, kde sa objavil po prvý raz, uzavreli až o tri týždne neskôr.

Súvisiaci článok WHO je v rukách Číny, tvrdí Trump. Čo je na tom pravdy? Čítajte 

WHO však po varovaní z Taiwanu nekonala. Po nástupe Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa na čelo organizácie pred tromi rokmi prijala čínske tvrdenie, že Taiwan jej len jednou z provincií jednotnej Číny a nemôže teda vystupovať ako samostatný štát.

Vnímali to, ak keby informácie poslala bratislavská župa, ale nie slovenská vláda, preto nekonali.

Viac si o Svetovej zdravotníckej organizácii prečítate v texte Niny Sobotovičovej >>

15:06 Liečivý prípravok s účinnou látkou Favipiravir, ktorý je registrovaný v Japonsku na liečbu chrípky, získa Česko čiastočne zdarma a časť kúpi pre Všeobecnú fakultnú nemocnicu.

SkryťVypnúť reklamu

Dostupný bude do niekoľkých dní a postačí približne pre 100 pacientov s ochorením COVID-19 spôsobeným novým koronavírusom.

15:01 Na Slovensku pribudlo sedem vyliečených ľudí z ochorenia Covid-19. Títo ľudia sú z prešovského regiónu. Piati z nich boli v domácej karanténe, dvaja boli hospitalizovaní vo Fakultnej nemocnici v Prešove.

Spolu je na Slovensku vyliečených 23 ľudí.

14:50 Najväčší zamestnávateľ na Spiši spoločnosť Embraco Slovakia reaguje na aktuálnu situáciu a pozastavuje výrobu na desať dní od piatka 10. apríla.

K tomuto kroku spoločnosť pristúpila vzhľadom na nedostatok komponentov od talianskych dodávateľov.

14:42 Nakazil sa aj policajt z Bratislavy, keď eskortoval občanov, ktorí prišli z Tirolska. Informoval o tom predseda vlády na sociálnej sieti.

V karanténe sú v súčasnosti jeho 23 kolegovia, ktorí s ním prišli do kontaktu.

14:37 Do Fondu vzájomnej pomoci, ktorý zriadil premiér Igor Matovič na podporu postihnutých koronakrízou, zatiaľ neprispel žiaden politik. Vyplýva to z transparentného účtu Štátnej pokladnice.

Vo fonde, ktorý začal reálne fungovať v utorok, je k dnešnému dňu 220 eur. Prispeli tri súkromné osoby sumami sto, sto a dvadsať eur.

Pri zriaďovaní fondu Matovič oznámil, že do neho budú prispievať najmä koaliční poslanci a ministri, ale môžu aj ďalší ľudia, keď budú mať záujem.

Oheň už začíname dostávať pod kontrolu.

Pedro Sánchez, španielsky premiér

14:30 Španielsko bude mať to najhoršie už čoskoro za sebou, povedal premiér Pedro Sánchez. "Oheň už začíname dostávať pod kontrolu."

Zároveň uistil, že krajina nad vírusom "úplne zvíťazí".

Španielsko má najvyšší počet potvrdených prípadov v Európe - až 152 446. Celosvetovo je na druhom meste za USA. Zomrelo 15 238 ľudí.

14:28 Ku krajinám, ktoré začínajú uvoľňovať niektoré opatrenia, sa pridalo aj Chorvátsko. Vláda opätovne povolila prevádzku trhovísk, ktoré sú v tejto krajine za bežných podmienok dôležitou súčasťou každodenného života.

14:20 Pygmalios, spoločnosť v oblasti informačných technológii, skúmala, či dôchodcovia nakupujú v stanovený čas medzi 9:00 a 12:00.

Zistila, že seniori nakupujú skôr v prvej polovici svojho okna a majú tendenciu nakupovať ešte v skorších hodinách, než sa začína ich aktuálne okno. Vláde odporúčajú skrátiť seniorské hodiny na polovicu a posunúť ich na skorší čas medzi siedmou a deviatou hodinou.

14:11 Poslanec Richard Raši zo Smeru tvrdí, že premiér Igor Matovič by mal byť trestne stíhaný za ohrozenie zdravia občanov pre neskoré vyhlásenie karantény osád pri Krompachoch.

Matovič pre TASR reagoval tým, že chybu spravila už bývalá vláda Smeru a súčasný kabinet konal okamžite po preverení situácie. Rašiho označil za blázna a jeho stanovisko za absurdné.

13:56 Britský premiér Boris Johnson strávil už štvrtý deň na jednotke intenzívnej starostlivosti, ďalej bojoval s ochorením a jeho zdravotný stav sa "zlepšuje". Pre britskú stanicu BBC News to povedal minister kultúry Oliver Dowden.

13:48 Vláda prerušila rokovanie o tom, aby ľudia, ktorí budú umiestňovaní do zariadení sociálnych služieb, ale aj ľudia bez domova boli najprv otestovaní, či sa nenakazili novým koronavírusom.

Kabinet musí ešte doriešiť, akým spôsobom budú ľudia testovaní.

13:47 Minister hospodárstva Richard Sulík je za to, aby sa zrušilo zdvojnásobenie bankového odvodu. Ten mal pôvodne prestať platiť od tohto roka. Za bývalej vlády sa však odvod zdvojnásobil.

Otázkou bankového odvodu sa podľa jeho slov bude zaoberať Koaličná rada aj vláda. Minister financií Eduard Heger je zdržanlivejší, chce najprv o tom rokovať v rámci vlády. Podotkol, že je dôležité udržanie ekonomiky.

11:39 Česká vláda predĺžila núdzový stav na území celej krajiny do štvrtka 30. apríla. Núdzový stav platí v krajine v dôsledku šírenia koronavírusu od 12. marca.

13:35 Spôsob testovania v marginalizovaných komunitách označili rómske organizácie za absurdný s obavou, že zvýši voči nim nenávisť.

Súvisiaci článok Rómske organizácie kritizujú spôsob testovania v osadách Čítajte 

Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková však konštatuje, že rizikovosť nespočívala v etnicite, teda že ide o Rómov.

Rizikovosť spočíva hlavne v podmienkach prostredia, do ktorých sa ľudia s cestovateľskou anamnézou vracali zo zahraničia.

13:27 Obyvatelia parížskej ulice Rue Saint-Bernard v 11. mestskom obvode si našli originálny spôsob, akým si trochu skrátiť dlhú chvíľu pri pobyte v karanténe, ktorú tamojšia vláda vyhlásila už takmer pred mesiacom.

Herec a komik Noam Cartozo pre nich organizuje vedomostný kvíz, ktorý sa hrá z okien či balkónov.

13:08 Prvé karanténne centrum pod réžiou Banskobystrického kraja sa nachádza vo Zvolene.

Zriadili ho v priestoroch školského internátu pri SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene.

Určené je pre ľudí v prvej línii, teda pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov, zamestnancov zariadení sociálnych služieb, hasičov, záchranárov, polície či lekárnikov.

12:57 Irán eviduje za uplynulých 24 hodín 117 nových úmrtí, celkovo koronavírusu v krajine podľahlo už 4110 nakazených.

12:45 Spoločnosť Amazon podporí iniciatívu Kto pomôže Slovensku sumou 120-tisíc a mesto Sereď 20-tisíc eurami. 350-tisíc eur pre Slovenský Červený kríž odovzdala spoločnosť už koncom marca.

12:37 Barbaru Randuškovú vídať často po boku premiéra Igora Matoviča.

Pre nepočujúcich tlmočí jeho tlačové konferencie počas epidémie koronavírusu do posunkového jazyka.

V rozhovore vysvetľuje aj to, ako vznikne posunok na pomenovanie politika >>>>

12:11 Počas stredy pribudlo na Slovensku 19 nových prípadov nákazy, pričom v laboratóriách otestovali celkovo 1690 vzoriek. Celkovo už máme 701 pozitívnych ľudí.

Informoval o tom na brífingu minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Z celkového počtu 1690 testov za stredu štátne laboratóriá urobili 943 testov, zachytili 16 pozitívnych osôb, súkromné laboratóriá urobili 747 testov, tri boli pozitívne.

Dokopy je v nemocniciach hospitalizovaných 51 pacientov, z toho päť sa nachádza na umelej pľúcnej ventilácii. Ďalšie dve osoby sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Všetky aktuálne grafy o koronavíruse a nakazených na Slovensku nájdete tu >>>>

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

12:00 V Zbierke zákonov vyšiel zákon o odklade splátok úverov a pôžičiek.

Súvisiaci článok Odklad splátok: ako, kedy a čo sa oplatí (otázky a odpovede) Čítajte 

Znamená to, že oddnes je účinný a dlžníci oddnes môžu žiadať o odklad splátok úverov až na deväť mesiacov.

Banky dnes sprístupnia formulár žiadosti o odklad na svojich internetových stránkach a niektoré žiadosť implementujú aj do svojich internetbankingov a mobilných aplikácií.

11:50 Južná Kórea oznámila, že najmenej 74 ľudí, ktorým diagnostikovali vyliečenie z nákazy, po prepustení z nemocníc druhýkrát pozitívne testovali.

Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Juhokórejskí predstavitelia sa zatiaľ vyjadrujú opatrne o možnosti, že sa ľudia môžu po úplnom vyzdravení znovu koronavírusom nakaziť.

Profesor z Lekárskej fakulty Univerzity Jonse v Soule I Hjok-min povedal, že pravdepodobnejšie je, že nákaza sa znovu aktivuje po prvotnom vymiznutí u tých pacientov, ktorých telo si imunitu úplne nevybudovalo.

11:46 Počet obetí v Španielsku stúpol za posledných 24 hodín o 683.

11:44 Dvojmesačné bábätko z Talianska sa vyliečilo z choroby COVID-19 a prepustili ho z nemocnice.

Toto dieťa sa považuje za najmladšieho známeho pacienta v krajine, ktorý sa vyliečil z tohto potenciálne smrteľného ochorenia.

11:38 Ak hlavný hygienik Ján Mikas potvrdí nekontrolovaný prenos ochorenia COVID-19, budú sa karantenizovať celé oblasti.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí to uviedol pred rokovaním vlády s tým, že nezáleží na tom, či to budú marginalizované komunity, alebo nie.

"Do karantény pôjdu celé oblasti, kdekoľvek na Slovensku sa budú nachádzať," konštatoval Krajčí.

Uviedol tiež, že celá nemocnica v Ružomberku bude červenou zónou, momentálne to však podľa neho nie je potrebné. Čisto červenými zónami sú zatiaľ infekčné pavilóny pri veľkých nemocniciach, Košice majú celú časť nemocnice vyčlenenú ako červenú.

11:34 Vláda pripravuje aj pomoc pre drobné živnostníčky, resp. menších podnikateľov, ktorí neplatili odvody.

Avizoval to pred rokovaním vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Pomoc sa má týkať napríklad kozmetičiek, manikérok, či podobných povolaní. "Máme pre nich riešenie, ktoré chcem budúci týždeň predstaviť. Už som o tom s kolegami na vláde hovoril," avizoval Krajniak s tým, že každý návrh však najprv prepočíta Inštitút sociálnej politiky a Inštitút finančnej politiky, koľko bude stáť.

11:23 Slováci od začiatku marca výrazne obmedzili výbery z bankomatov, platenie kartou či výber hotovosti cez terminál u obchodníka v zahraničí. Súvisí to podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej so zavedenými karanténnymi opatreniami a návratom stoviek Slovákov pracujúcich zo zahraničia späť domov.

11:00 Počet prípadov nákazy sa v Bielorusku za uplynulých 24 hodín zvýšil o 420 na 1486.

"Dovedna 1331 ľudí je hospitalizovaných; väčšina z nich má miernu formu choroby," uvádza sa vo vládnom vyhlásení. Krajina nezaviedla natoľko prísne opatrenia ako iné európske štáty, za čo prezident Alexander Lukašenko čelí kritike doma i v zahraničí.

10:52 Kedy sa dostanem domov, pýta sa Slovenka Michaela, ktorá trávi už vyše 20 dní na lodi Oasis Of The Seas.

Súvisiaci článok Karanténa uväznila Slovenku na lodi. Márne sa pokúša dostať domov Čítajte 

Jedna z troch najväčších lodí na svete ostala v karanténe a obrovské výletné plavidlo sa momentálne nachádza v bahamských moriach.

Michaela na lodi pracuje ako casino dealer a vyrozprávala svoj príbeh >>>>

10:45 Slováci od začiatku marca výrazne obmedzili výbery z bankomatov, platenie kartou či výber hotovosti cez terminál u obchodníka v zahraničí.

Súvisí to podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej so zavedenými karanténnymi opatreniami a návratom stoviek Slovákov pracujúcich zo zahraničia späť domov.

10:41 RTVS odvysiela večer mimoriadne vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej.

10:40 Bratislava pokračuje v dezinfekcii verejných priestorov. Chodníky dezinfikujú pomocou multikáry s cisternou naplnenou dezinfekciou. V okoliach týchto lokalít zároveň pracovníci ručne dezinfikujú aj odpadkové koše.

10:38 Traja noví členovia posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice odleteli s loďou Sojuz MS-16 z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

Ruskí kozmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy majú k orbitálnemu komplexu doraziť po niekoľkohodinovom lete.

Celá príprava na let sa musela zaobísť bez obvyklých rituálov, vrátane rozlúčky s blízkymi.

10:35 Zdravotníci z Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach využívajú pri liečení pacientov podozrivých na nový koronavírus takzvané plynové masky.

Staršími maskami CM-4 z miestneho skladu sanujú nedostatok ochranných pomôcok.

"Problém s nedostatkom ochranných pomôcok pre zdravotníckych pracovníkov, najmä s respirátormi FFP-2, FFP-3, je celoslovenský a celosvetový. Našli sme si preto krajné riešenie, ako zamedziť nákaze našich zdravotníckych zamestnancov, ktorí prichádzajú do bezprostredného, priameho styku s pacientmi vysoko suspektnými alebo potvrdenými na COVID-19," povedal vo k námestník liečebno-preventívnej starostlivosti Milan Henčel.

10:10 Ochorenie COVID-19 je novým druhom hospodárskeho šoku, ktorý nie je možné riešiť postupmi z minulosti.

Potrebujeme politiky zamerané na tých, ktorí sú tejto kríze vystavení najviac. Plné zosúladenie rozpočtovej a menovej politiky predstavuje najlepší spôsob, ako chrániť výrobné kapacity a zamestnanosť.

Konštatuje to prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová vo svojom komentári, ktorý vyšiel vo vybraných médiách vo všetkých krajinách eurozóny, vrátane slovenských Hospodárskych novín.

9:55 Južná Kórea pozastaví bezvízový styk s 90 krajinami sveta. Pre občanov týchto štátov nebude udeľovať ani výnimky z vízového programu.

9:44 V Maďarsku zomrelo ďalších osem pacientov, celkovo ich je 66. Počet potvrdených prípadov infikovaných ľudí stúpol na 980.

9:39 Celkovo päť rómskych lokalít, tri v meste Krompachy a osady v obciach Bystrany a Žehra je uzavretých v karanténe.

Súvisiaci článok Uzavreté osady na Spiši strážia policajti Čítajte 

Dôvodom je výskyt pozitívne testovaných na Covid-19. V Žehre zistili zatiaľ 15 prípadov, v Bystranoch 9 a v Krompachoch sedem.

Nad osadou v Bystranoch od rána hliadkovali policajti a strážili vstup do nej >>>>

9:30 Indické úrady zistili a uzatvorili desiatky ohnísk nákazy koronavírusom v hlavnom meste Naí Dillí a v susednom štáte Uttarpradéš, zahŕňajúcich aj obytné štvrte, kde sa bude pozorne sledovať stúpajúca krivka nových prípadov infekcie.

9:21 Koronavírus sa dostal do domorodej komunity Janomamov, ktorá žije v amazonskom dažďovom pralese na hraniciach Brazílie a Venezuely.

Súvisiaci článok Covid-19 potvrdili aj v ďalšom domorodom kmeni Čítajte 

Tento kmeň je známy svojou odľahlosťou a zraniteľnosťou voči cudzím ochoreniam.

"Dnes sme potvrdili prvý prípad ochorenia COVID-19 medzi Janomammi, čo je veľmi znepokojujúce. Pri domorodých komunitách musíme byť trojnásobne obozretní, najmä pri tých, ktorých členovia majú iba veľmi obmedzený kontakt s okolitým svetom," vyhlásil brazílsky minister zdravotníctva.

9:10 Nákaze COVID-19 podľahlo v Česku 104 osôb. Počet ľudí s potvrdenou nákazou stúpol na 5335. Z ochorenia sa vyliečilo 234 osôb.

8:58 Vláda zasadne o desiatej. Premiér Matovič na sociálnej sieti vyzval na ostražitosť, keďže skutočnú hĺbku problému okolo šírenia koronavírusu podľa neho spoznáme až za pár týždňov.

8:50 Južná Kórea oznámila 39 nových prípadov nákazy, o 14 menej ako deň predtým. Ide o najnižší počet od 20. februára. Evidovala tiež štyri nové úmrtia, uviedlo Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Celkový počet nakazených sa vyšplhal na 10 423, zatiaľ čo nákaze tam už podľahlo 204 ľudí. Celkovo sa v krajine vyliečilo 6 973 pacientov.

Mesto Tegu a provincia Severný Kjongsang, dve najťažšie postihnuté oblasti krajiny, hlásili štyri a žiadny nový prípad. Južná Kórea sa snažila stlačiť denný počet prípadov pod 50, preto predĺžila prísnejšie pravidlá pre sociálny odstup o dva týždne do 19. apríla.

8:43 V Rusku sa uskutočnilo viac ako milión testov na koronavírus, uviedla vo vyhlásení Federálna služba pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok.

Pod lekárskym dohľadom zostáva 171-tisíc ľudí. Doposiaľ bolo v Rusku potvrdených 8672 prípadov koronavírusu, pričom 580 pacientov sa zotavilo a 63 nákaze podľahlo.

8:20 Austrália zaznamenala najnižší denný nárast prípadov nákazy za viac ako tri týždne.

Minister zdravotníctva Greg Hunt oznámil 96 nových prípadov a prvýkrát od 17. marca ich je menej než 100. Vrchol počtu zaznamenala Austrália 28. marca, keď pribudlo 457 nových prípadov infekcie.

8:14 Banskobystrický kraj vybavil testovacie centrá, ktoré majú prispieť k väčšiemu počtu odobratých a otestovaných vzoriek. Od štvrtka budú fungovať už na štyroch miestach v kraji.

Po Banskej Bystrici, kde s testovaním v odberovom stane pred Regionálnym úradom verejného zdravotníctva začali ešte uplynulý týždeň, sa v priebehu tohto týždňa rozšírili testovacie centrá do areálov troch nemocníc.

Od pondelka tak testujú v areáli nemocnice v Žiari nad Hronom, v utorok sa pridala nemocnica vo Zvolene a od štvrtka testujú aj v nemocnici v Rimavskej Sobote.

7:30 Narozdiel do stredy je situácia na slovenských cestách oveľa pokojnejšia a dopravné servisy nehlásia žiadne veľké kolóny. Kontroly na hraniciach okresov by mali byť len náhodné.

7:00 V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 4 974 ľudí s pozitívnym testom. Počet nových prípadov sa tak zvýšil tretí deň za sebou po predchádzajúcom poklese, upozornila agentúra Reuters.

Celkovo je v krajine nakazených 108 202 ľudí, z toho 2 107 chorobe Covid-19 podľahlo.

6:33 V Číne pribudlo 63 nových prípadov nákazy. Podľa agentúry Reuters krajina zažíva druhý deň v rade nárast novo infikovaných.

Z nich 61 sa nakazilo v zahraničí, čo je najviac od 25. marca. Celkovo sa tak v pevninskej Číne nakazilo 81 865 ľudí.

V krajine je tiež 56 nových bezpríznakových nákaz.

6:10 USA zaznamenali za 24 hodín doteraz najvyšší nárast počtu obetí ochorenia COVID-19 po tom, ako nákaze podľahlo 1 973 osôb. S odvolaním sa na najnovšie údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa o tom informovala agentúra AFP.

Súvisiaci článok Spojené štáty hlásia za 24 hodín rekordný počet úmrtí na koronavírus Čítajte 

Koronavírusu tak v USA podľahlo celkovo už 14 695 ľudí.

Prezident Donald Trump na brífingu povedal, že by chcel ekonomiku vrátiť do chodu s "veľkým rachotom", ale kým sa tak stane, bude musieť začať v USA ubúdať zomierajúcich ľudí.

Trump podľa agentúry Reuters nepovedal, kedy by chcel umožniť rozbeh ekonomiky, ale jeho hlavný ekonomický poradca Larry Kudlow uviedol, že je možné, že by sa tak mohlo stať o štyri až osem týždňov.

Načítavam video...

6:00 Dobré ráno vitajte na sme.sk, dianie okolo pandémie nového koronavírusu sledujeme minútu po minúte.

Počet nakazených SARS-CoV-2 na celom svete presiahol 1,5 milióna. Najviac nakazených, viac ako 420-tisíc, je hlásených z USA.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 11 576
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 9 877
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 6 048
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 715
 5. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 608
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 1 996
 7. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 1 855
 8. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 1 770
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Psychologička na klinike Psyon a neurovedkyňa Eva Kozáková.

Psychedeliká môžu pomôcť liečiť závislosť od alkoholu.


1. dec
Ana Montesová.

Montesová dodávala informácie Kube takmer sedemnásť rokov.


a 2 ďalší 1. dec
Holandská radosť po góle Denzela Dumfriesa.

Do štvrťfinále postúpili Holandsko a Argentína.


2 h
Ilustračné foto.

Prečo sme uviazli v pasci stredného príjmu?


23. nov
SkryťZatvoriť reklamu