SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Koronavírus na Slovensku: Pribudol jediný infikovaný, otestovali 1450 ľudí (minúta po minúte)

Na Slovensku evidujeme 1 408 ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom SARS-CoV-2. Pandémia si zatiaľ vyžiadala 24 obetí.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať s nami naživo (minúta po minúte):

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

21:48 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:33 Počet ľudí, ktorí zomreli na koronavírusovú infekciu vo Francúzsku, vzrástol v nedeľu o 135 na 24 895.

Je to najnižší denný nárast od 22. marca, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na úrad verejného zdravotníctva.

Deň predtým podľahlo chorobe COVID-19 166 ľudí a v piatok 218.

20:32 Prvýkrát od začiatku pandémie nového koronavírusu nepribudla v Slovinsku za 24 hodín ani jedna infikovaná osoba a všetkých 500 najnovších testov bolo negatívnych.

Informovala o tom v nedeľu agentúra STA s odvolaním sa na údaje vlády.

Počet ľudí, u ktorých sa dokázala prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, tak zostáva 1439.

20:18 Vlády na celom svete zneužívajú pandémiu nového koronavírusu na obmedzovanie slobody tlače.

V nedeľu sa tak pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače 2020 vyjadril Medzinárodný tlačový inštitút.

SkryťVypnúť reklamu

"Kríza verejného zdravia" podľa inštitútu umožnila v demokratických aj autokratických štátoch kontrolu médií pod zámienkou "bránenia v šírení dezinformácií".

19:46 Za uplynulých 24 hodín zaznamenali v Španielsku 164 nových úmrtí na Covid-19, čo je najnižší denný prírastok od 18. marca (107 úmrtí).

Koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón však varoval, že nízky denný prírastok sa musí interpretovať s opatrnosťou, pretože prichádza o predĺženom víkende, keď nemocnice hlásia úmrtia zvyčajne pomalšie, informovala agentúra AFP.

Celkovo tak v Španielsku v nedeľu evidovali 25 264 obetí pandémie, čo je štvrtý najvyšší počet po Spojených štátoch, Taliansku a Británii.

19:42 Aerolinky Norwegian Air plánujú rozsiahly program výmeny dlhu za majetok.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o veľmi dôležitý krok, ktorý má firme pomôcť prežiť dôsledky pandémie nového koronavírusu.

Norwegian Air by bez programu, v rámci ktorého vlastníci dlhopisov a leasingoví partneri získajú väčšinu majetku spoločnosti, v polovici mája úplne prišla o hotovosť. Ďalším krokom je získanie súhlasu leasingových firiem so záchranným plánom. Akcionári ho budú schvaľovať na mimoriadnom zhromaždení v pondelok.

19:39 Taliansko v nedeľu zaevidovalo 174 úmrtí na nový koronavírus, čo je najnižší počet od 10. marca, keď vláda v krajine vyhlásila celoplošnú karanténu.

Celkovo si epidémia infekčnej choroby Covid-19 v Taliansku vyžiadala životy 28 884 ľudí. Viac obetí v celosvetovom meradle hlásia len Spojené štáty.

Taliani pritom budú môcť od pondelka vyraziť do parkov a verejných záhrad na prechádzky, zabehať si alebo sa povoziť na bicykli.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníci však musia dodržiavať aspoň metrové odstupy a zakázané sú pikniky. Detské ihriská tiež zostanú zatvorené.

19:37 Finančník Warren Buffett odpredal všetky podiely v leteckých spoločnostiach.

Na valnom zhromaždení akcionárov ako dôvod uviedol, že "svet sa zmenil" pre leteckú dopravu.

"Nebudeme financovať spoločnosť, ktorá podľa nášho názoru bude peniaze v budúcnosti iba hltať," vyhlásil.

19:22 Počet úmrtí na nový koronavírus v Británii sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 315 na 28 446.

Ide o značný pokles v porovnaní so sobotou, keď bolo hlásených 621 nových úmrtí, i s piatkom (739). Od soboty pribudlo 4339 pozitívne testovaných osôb, celkovo ich je 186 599.

19:20 Spojené štáty zatiaľ počkajú s ďalším podporným balíkom pre ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne sa vláda rozhodla pre prestávku, aby sa prejavil vplyv doterajších opatrení.

19:11 Zoologické záhrady, ktoré museli na celom svete zatvoriť svoje brány v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2, hlásia, že sú ich zvieratá bez návštevníkov "osamelé".

Ošetrovatelia zo zoo v americkom Phoenixe preto napríklad chodia na obedy za slonmi a orangutanmi a tvrdia, že chýbajúcich návštevníkov chodia hľadať najmä primáty.

Načítavam video...

V Orana Wildlife Parku na Novom Zélande zase nosorožce a žirafy ďalej pravidelne chodia na ich plánované "stretnutia s verejnosťou". Ľudia pritom vraj chýbajú najmä papagájom kea a gorilám.

17:57 Turecko predĺžilo trojdňový zákaz vychádzania zavedený pre 31 miest a provincií z dôvodu pandémie Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Či sa platnosť tohto opatrenia následne opäť predĺži alebo ukončí, rozhodne v pondelok vláda, informovala agentúra Anadolu s odvolaním sa na turecké ministerstvo vnútra.

17:42 Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyhlásil, že existuje "veľké množstvo" dôkazov o tom, že koronavírus SARS-CoV-2 pochádza z laboratória vo Wu-chane, odkiaľ sa do sveta rozšírila súčasná pandémia infekčnej choroby Covid-19.

Načítavam video...

"Existujú presvedčivé dôkazy, že tam (vo Wu-chane) sa to začalo," uviedol Pompeo v relácii This Week vysielanej televíziou ABC. Pompeo však súčasne odmietol odpovedať na otázku, či podľa jeho názoru šlo o zámer Pekingu.

17:12 Žiaci najvyšších a najnižších ročníkov škôl v Izraeli sa v nedeľu po 50 dňoch mohli vrátiť do svojich tried.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé mestá a miestne úrady však avizovali, že počkajú s návratom detí do škôl, a to najmä v dôsledku rastúcej nespokojnosti s riešením tohto problému zo strany vlády. Poukazujú na nejasné pravidlá a nezodpovedané otázky o technických aspektoch otvárania škôl.

Ministerstvo školstva vo svojej reakcii uviedlo, že obce musia školy otvoriť do utorka. Kým niektoré miestne úrady chcú výučbu obnoviť v pondelok alebo utorok, iné takýto záväzok nedali.

17:10 Tretina z 500 náhodných testov na koronavírus v afganskom hlavnom meste bola pozitívna.

Informovali o tom tamojší zdravotnícki predstavitelia, čím zvýšili obavy z nekontrolovaného šírenia ochorenia v jednom z najzraniteľnejších štátov sveta.

17:09 Izraelské pobrežné mesto Tel Aviv odložilo svoj výročný pochod za práva komunity LGBTI, ktorý sa mal konať v júni.

SkryťVypnúť reklamu

Príčinou odkladu je epidémia infekčnej choroby Covid-19 v krajine.

16:14 Španielski lekári popísali päť druhov kožných prejavov, ktoré sa objavili u pacientov s ochorením Covid-19.

O malej štúdii, v ktorej zaznamenali príznaky 375 pacientov, informovala spravodajský portál BBC. Výsledky publikovali v British Journal of Dermatology.

15:29 Viedenské letisko ponúkne od pondelka pasažierom cestujúcim do Rakúska testovanie na nový koronavírus priamo na letisku.

Cestujúci prichádzajúci do Rakúska sa museli doteraz na letisku preukázať negatívnym testom na ochorenie Covid-19, ktorý nesmel byť starší ako štyri dni. V opačnom prípade museli ísť na dva týždne do karantény.

15:28 Ruská Národná garda využije v Moskve na kontrolu dodržiavania zákazov vychádzania počas blížiacich sa sviatkov helikoptéry a drony.

SkryťVypnúť reklamu

V hlavnom meste, na ktoré pripadá viac ako polovica všetkých potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Rusku, by totiž mohli pekné počasie a voľné dni vylákať ľudí von.

15:27 Južná Kórea oznámila, že od stredy 6. mája zmierni niektoré pravidlá týkajúce sa napríklad dodržiavania sociálneho odstupu.

Dôvodom je výrazný pokles počtu nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

15:23 Európska únia v zrýchlenom procese preveruje, či je možné v 27-člennom bloku povoliť používanie experimentálneho lieku remdesivir pri liečbe pacientov s koronavírusom.

Únia by tak mohla nasledovať podobné rozhodnutie Spojených štátov, kde Úrad pre potraviny a liečivá povolil jeho núdzové použitie pre ťažko chorých pacientov hospitalizovaných s Covid-19.

Liek kalifornskej firmy Gilead Sciences bol pôvodne vyvinutý na liečbu eboly.

SkryťVypnúť reklamu

14:34 Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že nemôže zrušiť slávnostnú vojenskú prehliadku pri príležitosti 75. výročia nad fašizmom, ktorá je naplánovaná na 9. mája v hlavnom meste Minsk.

Informovala o tom agentúra Interfax. Rusko, kde sa ústredná vojenská prehliadka mala konať 9. mája v Moskve, ju pritom pre epidémiu choroby COVID-19 odložilo na neskorší termín.

14:22 Starosta brazílskeho mesta Manaus ležiaceho v Amazónii požiadal v nedeľu prostredníctvom sociálnej siete Twitter o pomoc pri zvládaní dôsledkov pandémie nového koronavírusu švédsku klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú.

"Potrebujeme pomoc," vyhlásil starosta Arthur Virgilio Neto v angličtine vo videu zverejnenom na Twitteri a adresovanom Thunbergovej.

SkryťVypnúť reklamu

Nový koronavírus podľa jeho slov spôsobil v meste Manaus v srdci Amazónie "katastrofu a barbarstvo".

12:56 Postupne otvárajú hraničné priechody s Maďarskom a Poľskom.

V pondelok (4. 5.) o 6.00 h otvoria hraničný priechod s Maďarskom Hosťovce Tornanádaska, ktorý je určený pre obojstrannú osobnú a nákladnú dopravu do 3,5 tony.

Platí to iba pre dopravu medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Otváracie hodiny priechodu sú od 6.00 do 18.00 h.

TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Hraničný priechod Kráľ Bánréve po novom umožňuje aj medzinárodnú kamiónovú dopravu s miestom nakládky alebo vykládky aj v Českej republike a Poľskej republike.

12:46 Irán otvorí od pondelka mešity v tých oblastiach krajiny, kde sa podarilo zastaviť šírenie nákazy novým koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámil to v nedeľu iránsky prezident Hasan Rúhání v rámci uvoľňovania niektorých opatrení zavedených z dôvodu boja proti pandémii Covid-19.

11:51 V kúpeľoch na Sliači ubytovali prvých 144 repatriantov a očakávajú ďalších.

Súvisiaci článok V kúpeľoch na Sliači sú prví repatrianti Čítajte 

V kúpeľoch je momentálne zavedený výnimočný režim. „Všetci zamestnanci disponujú ochranným oblečením, rukavicami, rúškami, respirátormi,“ priblížil riaditeľ kúpeľov Jozef Udič.

Repatrianti na izbách nie sú zamknutí, no vychádzať von nesmú. K dispozícii majú televízor, chladničku, kúpeľňu, toaletu a tiež celodennú stravu. Okolie strážia policajné hliadky.

11:40 Na celom území Ruska podľa krízového strediska stúpol počet infikovaných koronavírusom o 10 633 na dovedna 134 687, pri tempe rastu 8,6 percenta.

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

SkryťVypnúť reklamu

Rusko tak spomedzi krajín s najvyšším počtom prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 obsadzuje s touto bilanciou momentálne šiestu priečku, keďže už od soboty stihla Ruská federácia na tomto nepriaznivom stupienku predbehnúť Francúzsko.

V Rusku sa doposiaľ z choroby COVID-19, spôsobovanej uvedeným novým typom koronavírusu, vyliečilo 16.639 ľudí a zomrelo ich 1280.

11:37 Na Floride zadržali muža, ktorý sa rozhodol stráviť karanténu na uzavretom ostrove v Disney Worlde, lebo sa tam cítil ako v "tropickom raji".

11:34 Iniciatíva Srdcom doma žiada vládu, aby zrušila povinnú karantény v určených štátnych zariadeniach.

Požiadavka je aj na možnosť vstupu na Slovensko na základe čestného prehlásenia o bezinfekčnosti alebo na základe preukázania negatívneho výsledku testu. Vstup by mal byť umožnený Slovákom aj občanom Únie, ktorí v posledných dvoch týždňoch neboli vystavení riziku nákazy, napríklad nedochádzali do práce či stretávali sa výhradne len s rodinnými príslušníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

Plán uvoľňovania opatrení podľa iniciatívy síce informuje o tom, kedy budú znovu otvorené rôzne prevádzky a zariadenia, ale nehovorí nič o uvoľňovaní obmedzeného režimu na hraniciach.

11:10 Britská vláda mala pripravenú stratégiu pre prípad, že by došlo k úmrtiu predsedu vlády Borisa Johnsona.

Johnson s Covid-19 skončil v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti. Johnson to povedal v rozhovore pre nedeľník The Sun on Sunday.

"Mali stratégiu na scenár typu smrť Stalina," povedal Johnson. "Nemohol som uveriť, že sa môj zdravotný stav za pár dní tak výrazne zhoršil," uviedol s tým, že to bolo frustrujúce.

Lekári podľa jeho slov zvažovali, že ho pripoja na pľúcnu ventiláciu.

10:02 Číňania využili uvoľnenie vnútroštátnych zákazov cestovania a vyrazili na obľúbené turistické miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Krajina, kde sa v decembri začala pandémia nového koronavírusu, sa pokúša znovu naštartovať svoju ekonomiku.

09:51 Piešťanské kúpele po mesiaci obnovia prevádzku.

Prijímať budú iba slovenských klientov, ktorí budú pri nástupe testovaní na koronavírus.

09:30 Na Slovensku v sobotu pribudol jediný infikovaný koronavírusom SARS-CoV-2, celkovo ich už evidovali 1408.

Otestovali 1450 ľudí čím sa celkový počet otestovaných na Slovensku zvýšil na 96 220. Z choroby Covid-19 sa vyliečilo ďalších 11 pacientov, celkovo ich je už 619.

Zároveň nepribudli žiadne úmrtia pacientov s pozitívnym testom na Covid-19.

Na Slovensku evidujeme celkovo 24 úmrtí ľudí pozitívne testovaných na toto ochorenie.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

09:18 V Írsku v čase pandémie koronavírusu využívajú drony na donášku liekov na predpis.

Spoločnosť Manna Aero spolu s úradmi spolupracuje na donáške liekov a iných nevyhnutných potrieb pre zraniteľnú skupinu ľudí v mestečku Moneygall. Využívajú na to malé autonómne drony vyrobené vo Walese. Počas niekoľkých týždňov by chceli spustiť testovanie projektu aj vo Veľkej Británii, ktorá už testuje drony na takýto účel na ostrove Wight.

09:09 Slovenskí vojaci na Slovensko dopravili 23 repatriantov z Cypru.

Rezort obrany zabezpečil leteckú prepravu 15 slovenským občanom a spolu s nimi aj trom občanom Českej republiky, trom občanom Maďarska a dvom občanom Rakúskej republiky.

Na letisko prišiel aj minister Jaroslav Naď. "Kríza koronavírusu zastihla našich občanov v zahraničí a pre opatrenia s ňou spojené sa nemali ako vrátiť domov. V rámci našich kapacít sme preto ich prepravu zabezpečili vojenským lietadlom," vysvetlil. Zároveň ocenil spoluprácu s rezortmi diplomacie a vnútra pri repatriácii a doplnil, že slovenskí občania boli po prílete do Kuchyne prevezení do karanténnych zariadení ministerstva vnútra.

Ozbrojené sily prepravili v rámci pandémie Covid-19 celkovo 17 153 ľudí a 1531 ton materiálu, pričom najazdili 731 747 km, odpracovali 3368 motohodín a 174 letových hodín. Špeciálne odberové tímy ozbrojených síl odobrali už celkovo 8445 vzoriek.

08:30 Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček by chcel od júla otvoriť hranice do krajín susediacich s Českou republikou.

Šéf českej diplomacie na svojom blogu pripúšťa, že treba venovať pozornosť situácii v Nemecku a že najkomplikovanejšie bude pravdepodobne rokovanie v tejto veci s Poľskom.

"Od júla by som bol rád, aby sa úplne otvorili hranice do štyroch susedných krajín - Rakúska, Nemecka, Poľska a Slovenska. Budem úprimný, keď poviem, že najďalej sme v rokovaniach s Rakúšanmi a so Slovákmi," konštatoval minister.

"Najzložitejšie bude zrejme rokovanie s Poľskom. Čo sa týka Nemecka, ide z našich susedov o najpostihnutejší štát a musíme dávať veľký pozor, ako sa tam situácia bude vyvíjať," informoval Petříček.

Hygienici v Česku evidujú celkom 7755 prípadov nakazenia sa novým druhom koronavírusu a 319 ľudí je s chorobou Covid-19 hospitalizovaných. Z ochorenia sa uzdravilo 3461 ľudí a 245 ich zomrelo. Dovedna bolo vykonaných 253 826 testov.

07:02 Čína hlási dva nové prípady nákazy koronavírusom.

Jeden prípad infekcie potvrdili v provincii Šan-si západne od Pekingu a druhý v Šanghaji, ktorý bol však importovaný zo zahraničia.

Čína tak celkovo potvrdila už 82 877 prípadov nákazy a 4633 úmrtí. Za posledné dva týždne v krajine pribudol jeden smrteľný prípad.

06:53 Núdzovú poľnú nemocnicu pre pacientov s koronavírusom, ktorú zriadili v newyorskom Central Parku, uzavrú.

Dôvodom je pokračujúci pokles počtu nových prípadov nákazy v štáte New York, ktorý je v rámci USA hlavným ohniskom epidémie ochorenia COVID-19.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 4. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 1. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Na krásnom, modrom Jadrane
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 12 810
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 791
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 293
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 3 787
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 421
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 679
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 533
 8. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 346
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Opozičný poslanec Ľuboš Blaha.

Na SAV nevedia, či Dinušov odchod súvisí s vydaním publikácie Lenin a 21. storočie.


SITA 1m
Lacné palivá už pre Slovákov v Maďarsku nebudú.

Zmenu predstavila Orbánova vláda.


28m
Ján Kán prichádza na Okresný súd v Banskej Bystrici. Archívna fotografia z roku 2017.

Dostal 10 rokov nepodmienečne, rozsudok ešte nie je právoplatný.


TASR 2 h
Most v Nižnej Hutke sa dočká rekonštrukcie. Je to tiež počiatočný bod cesty na Veľké Kapušany.

Úsek sa tiahne od Košíc po Ukrajinu.


a 1 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu