SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky

Koronavírus: V pondelok by mohlo padnúť aj rozhodnutie o rúškach na verejnosti (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom SARS-COV-2 nakazilo 1 477 ľudí. Z ochorenia Covid-19 sa vyliečilo ďalších 52 pacientov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme podrobne sledovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

21:38 Koronavírusu podľahlo vo svete viac ako 300-tisíc ľudí. Informovala o tom vo štvrtok večer agentúra TASS, ktorá sa pri svojom výpočte opierala o oficiálne údaje zverejnené jednotlivými štátmi, aj o údaje expertov a médií.

Podľa posledných údajov sa vírusom od začiatku pandémie nakazilo najmenej 4 395 000 ľudí, pričom 6,83 percenta z nich - 300 189 ľudí - zomrelo.

Miera globálneho rastu úmrtnosti sa spomaľuje. Hranica úmrtnosti 150-tisíc ľudí bola dosiahnutá 17. apríla. Trvalo takmer jeden mesiac zdvojnásobiť toto číslo. Pre porovnanie, dvojnásobný nárast zo 100- na 200-tisíc úmrtí trval len dva týždne.

21:16 Viac ako 100 bábätiek narodených náhradným matkám uviazlo na Ukrajine, pretože zahraniční rodičia si ich z dôvodu zatvorených hraníc v čase pandémie nového koronavírusu nemôžu prevziať.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet týchto detí bude rásť tým viac, čím dlhšie budú platiť obmedzenia a uzatvorenie krajiny. Ukrajinské hranice pre pandémiu uzavreli v marci.

Súvisiaci článok Druhá vlna korony príde. Slovensko je pripravené lepšie Čítajte 

21:11 Druhá vlna koronavírusu príde a doľahne aj na Slovensko. Ako je na ňu krajina pripravená?

Téme sa na niekoľkých stranách venuje denník SME v zajtrajšom vydaní.

20:40 Francúzsko hlási 351 nových úmrtí v dôsledku koronavírusu v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb.

Celkový počet mŕtvych sa zvýšil na 27 425.

Najnovšie čísla nie sú presným odrazom posledných 24 hodín, zahŕňajú totiž 123 úmrtí, ku ktorým došlo za deň v nemocniciach, ako aj 228 úmrtí zaznamenaných v domovoch sociálnych služieb za posledných 48 hodín.

20:34 Každý v kalifornskom meste Los Angeles musí nosiť rúško, keď vyjde z domu. Starosta Eric Garcetti oznámil nariadenie v stredu večer.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznil, že je potrebné urobiť "každú rozumnú prevenciu", pretože pomaly sa podnikajú kroky na znovuotvorenie ekonomiky.

20:03 Vyše polovica z 20 regiónov Talianska zaznamenala vo štvrtok menej než desať nových prípadov ochorenia COVID-19.

V celej krajine hlásili za posledných 24 hodín 992 nových prípadov nákazy. Celkový počet známych infekcií v Taliansku stúpol na 223 096.

Počet známych úmrtí v krajine dosiahol 31 368, za štvrtok pribudlo 262 mŕtvych.

19:51 Skutočná miera nezamestnanosti v USA zrejme predstavuje 24 až 25 percent, myslí si šéf minneapolisského Fedu Neel Kashkari.

Keďže ekonomické problémy by mohli trvať ešte ďalších 18 mesiacov, je podľa neho potrebné, aby Kongres schválil ďalšie fiškálne stimuly.

"Nachádzame sa v situácii rovnajúcej sa ekonomickej vojne," uviedol Kashkari. "Teraz potrebujeme dostať peniaze do vreciek ľudí, ktorí stratili prácu."

Skryť Vypnúť reklamu

19:37 Turecko zaznamenalo za posledných 24 hodín 55 nových prípadov úmrtia na nákazu COVID-19. Počet úmrtí tak prekročil hranicu 4000.

Pozitívnych testov zaznamenali za deň 1635 a celkovo ich počet dosiahol 144 749.

19:32 Fínsko uvoľňuje niektoré cestovné obmedzenia, ktoré prijalo v rámci úsilia zabrániť šíreniu koronavírusu. Krajina umožnila vstup na svoje územie občanom zo štátov patriacich do schengenského priestoru pre pracovné a iné nevyhnutné účely. Platia však pre nich prísne pravidlá.

Medzi Fínskom a Švédskom a Helsinkami a estónskym Tallinnom začali tiež znova premávať trajekty s pasažiermi.

19:20 Počet potvrdených prípadov infekcie sa v Iráne za posledných 24 hodín zvýšil o 1808 na celkových 114 533.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine za posledných 24 hodín 71 ľudí. Celkový počet obetí dosiahol 6854. V kritickom stave zostáva 2758 pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

19:04 V Moskve začnú od piatka bezplatne testovať všetkých obyvateľov na koronavírus. Program oznámil starosta hlavného mesta Ruska Sergej Sobjanin s tým, že bude zahŕňať testy na protilátky proti vírusu, ktoré budú vykonávať na 30 klinikách.

Ako uviedol, 70-tisíc obyvateľov dostane každých pár dní pozvánku na testovanie. Mesto bude mať podľa jeho slov do konca mesiaca kapacitu na vykonanie 200-tisíc testov denne.

18:52 V Česku sa dosiaľ koronavírusom nakazilo celkovo 8330 ľudí. To je od rána nárast o 55 prípadov, napísal vo štvrtok o 18:00 SELČ portál Novinky.cz. Pre porovnanie, v stredu pribudlo 48 infikovaných.

Na ochorenie COVID-19 v Česku zomrelo 292 ľudí. Vyliečených je aktuálne 5227 osôb.

Súvisiaci článok Zo vzoru je varovný príklad. Singapur nedokázal ochrániť robotníkov pred vírusom Čítajte 

18:45 Dlho sa zdalo, že Singapur zvláda pandémiu koronavírusu ukážkovo.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvý prípad nákazy úrady zaznamenali ešte 23. januára. Počet infikovaných rástol veľmi pomaly, v jednotkách, prípadne desiatkach prípadov.

Zakrátko sa však ukázalo, že singapurské úrady zabudli na mimoriadne početnú a zraniteľnú skupinu ľudí v krajine.

A tak sa z krajiny, ktorú dávali za vzor, stal varovný príklad.

Viac si prečítate v texte Niny Sobotovičovej >>>

18:38 Inteligentnú karanténu posunuli poslanci do druhého čítania.

Mobilnou aplikáciou, ktorá by bola alternatívou k štátnej karanténe, sa zaoberá novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách.

18:36 Snahám udržať pandémiu koronavírusu pod kontrolou môže uškodiť, ak sa občania začnú cítiť sklamaní oficiálnymi odporúčaniami. Vyhlásil to šéf sekcie Svetovej zdravotníckej organizáciepre Európu Hans Kluge.

Skryť Vypnúť reklamu

"Únava z krízy a núdzového stavu ohrozuje vzácne úspechy, ktoré sme dosiahli v boji proti koronavírusu. Správy o nedôvere voči úradom a konšpiračné myslenie podnecujú nálady ľudí proti sociálnemu a fyzickému odstupu," povedal Kluge, ktorého úrad sídli v dánskej Kodani.

18:12 Centrum reverznej logistiky Amazonu v Seredi pristúpilo na predĺženie poskytovaného platového zvýhodnenia vo výške 1,50 eura za každú odpracovanú hodinu až do 31. mája 2020.

Agentúru SITA o tom informoval viceprezident odborového zväzu Moderné odbory AIOS Peter Mrázik.

18:00 Počet úmrtí na nový koronavírus v Británii stúpol za posledných 24 hodín o 428 na celkovo 33 614.

Do štvrtka rána vykonali v Británii 2 219 281 testov, pričom v stredu ich bolo 126 064. Pozitívny výsledok testu zaznamenali u 233 151 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

17:52 Nákupy cez internet výrazne narástli a šesťnásobne viac využívame aj kuriérske služby. Ukázali to aktuálne údaje VÚB banky.

Medzimesačne stúpol počet prihlásení do jej aplikácie mobilného bankingu o 31 percent, pričom v porovnaní s rokom 2019 to znamená nárast až o 109 percent.
Oveľa viac ďalších klientov totiž zistilo, že si takto môže pohodlne vybaviť a vyriešiť takmer všetky záležitosti okolo svojich financií, uviedla banka.

17:46 Do programu siedmej schôdze parlamentu poslanci zaradili rokovanie o novele, ktorou sa má zaviesť mobilná aplikácia na spustenie tzv. inteligentnej karantény.

V pléne o tom informoval predseda parlamentu Boris Kollár, poslanci zaradenie bodu odsúhlasili na návrh štyroch poslaneckých klubov.

17:42 V prístave v belgickom meste Antverpy začali používať elektronický náramok, ktorý pracovníkov upozorní, ak porušia sociálny odstup.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď prišiel koronavírus, napadlo nám, že už vlastne pracujeme s odstupmi medzi týmto zariadením a strojmi a pýtali sme sa, či by sme jednoducho mohli merať vzdialenosť medzi týmito dvoma zariadeniami. A teraz môžeme zabezpečiť dodržiavanie sociálneho odstupu s využitím rovnakej technológie," hovorí výkonný riaditeľ technologickej spoločnosti Rombit John Baekelmans.

"Nositeľa náramku upozorní vibrovanie, keď sa dostane príliš blízko druhého náramku a musí sa vzdialiť z 'nebezpečnej zóny'."

Načítavam video...

17:34 Iniciatíva slovenských maloobchodníkov poslala vláde otvorený list. Žiada štát, aby podmienil poskytnutie priamej dotácie vo výške 50 percent z nájomného aj spoločnou dohodou prenajímateľov a nájomcov na ďalšom trvaní zmluvy a jej podmienkach a aby takéto spoločné vyhlásenie bolo súčasťou čerpania štátnej podpory.

Skryť Vypnúť reklamu

17:33 Pandémia sa pričinila o to, že v New Yorku už takmer dva mesiace nezomrel pri dopravnej nehode žiaden chodec. Utorok bol už 58. deň bez takéhoto úmrtia v meste, čo je vraj výsledkom vyše 50-dňového obmedzenia pohybu.

17:32 Dopravný podnik Bratislava posilní spojenia bratislavskej MHD. Od pondelka 18. mája bude posilnená premávka všetkých trolejbusových liniek na úroveň 'školské prázdniny'. Na linke 201 budú opäť všetky spoje premávať v plnej trase Hlavná stanica Čiližská.

17:21 Prezident USA Donald Trump vyhlásil, že si "práve teraz" neželá rozprávať sa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Trump tiež vyhlásil, že je "veľmi sklamaný" z toho, ako sa Čína správa počas pandémie.

17:13 Počet potvrdených prípadov na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 422 na 16 847. Koronavírusu podľahlo v krajine za posledných 24 hodín 17 ľudí. Celkový počet obetí tak dosiahol 456. Z nákazy sa od začiatku pandémie uzdravilo 4143 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

17:00 Bratislavská automobilka Volkswagen Slovakia rozšíri od budúceho týždňa produkciu a časť jej výroby prejde na dvojzmennú prevádzku.

"Volkswagen Slovakia aktuálne vyrába všetky modely produktového portfólia v jednozmennej prevádzke, nasledujúci týždeň prejde časť výroby na dvojzmennú prevádzku. Výrobná kapacita od opätovného spustenia produkcie naďalej postupne stúpa," uviedla hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.

16:55 Takmer tri milióny Američanov, ktorých prepustili z práce, minulý týždeň požiadali o štátnu podporu v nezamestnanosti.

Pandémia totiž vedie k tomu, že ďalšie spoločnosti redukujú počet pracovníkov, hoci väčšina amerických štátov začala povoľovať opätovné otvorenie niektorých firiem.

16:50 Viaceré letecké spoločnosti obnovia v júni svoje spojenia s Medzinárodným letiskom Ferenca Liszta v maďarskej metropole, informovala MTI s odvolaním sa na informácie spoločnosti Budapest Airport.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť British Airways obnoví londýnsky let, Jet2 poletí z Leedsu a Manchestru, Quatar Airways z Dauhy, Swiss z Zürichu a obnovu dubajského spoja s Budapešťou plánujú aerolinky Emirates.

16:41 Európska komisia oznámila, že zrušila rozosielanie 10 miliónov čínskych rúšok do členských štátov a Veľkej Británie.

Stalo sa tak po tom, čo sa dve krajiny sťažovali na nízku kvalitu tovaru, ktorý dostali.

16:40 Reálny záujem o repatriáciu má momentálne približne 1 140 Slovákov.

Slovensko doteraz pomohlo pri repatriácii 4 130 občanom. Najväčší záujem o návrat hlásia Slováci zo Spojeného kráľovstva.

16:30 Každoročná púť na Mariánsku horu v Levoči sa o necelé dva mesiace neuskutoční. Rozhodnutie padlo zo strany spišského biskupa Štefana Sečku.

Storočia trvajúca tradícia musela ísť bokom, na prvom mieste je zdravie ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

16:12 Na vysokoškolský internát Zobor v Nitre už začalo ministerstvo vnútra umiestňovať prvých repatriantov. Študentský domov patriaci Univerzite Konštantína Filozofa ministerstvo školstva už pred časom určilo na ubytovanie a stravovanie fyzických osôb, ktorým nariadili povinnú karanténu.

16:10 Materské školy v bratislavskej Karlovej Vsi sa pripravujú na možný návrat detí. Mestská časť tak reaguje na aktuálny vývin situácie a postupné uvoľňovanie niektorých opatrení.

V súčasnosti sa vnútorné i vonkajšie priestory umývajú a dezinfikujú.

16:07 Slovenské gastroprevádzky vyzývajú vládu na razantné uvoľnenie opatrení najmä pri obmedzeniach týkajúcich sa záverečnej hodiny (20:00), maximálneho počtu dospelých osôb pri stole a príkazu prevádzky iba v exteriéri.

Skryť Vypnúť reklamu

15:49 Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala ostrovný štát Madagaskar, aby vedecky otestoval bylinkový liek, ktorý podľa tvrdenia tamojšieho prezidenta Andryho Rajoelina dokáže vyliečiť COVID-19.

"Ponúkli sme sa, že podporíme štúdiu na preverenie tohto výrobku," povedala vo štvrtok riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová.

15:30 Mimoriadna situácia ovplyvnila organizáciu prijímacích skúšok aj na 16 zo 63 stredných škôl v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, ktoré pôvodne plánovali prijímať žiakov na základe talentových skúšok.

15:13 Podnikatelia by sa definitívne parametre štátom garantovaných úverov za stovky miliónov eur mali dozvedieť najneskôr na budúci týždeň.

Tvrdí to minister financií Eduard Heger, podľa ktorého bolo v aktuálnom štádiu predovšetkým dôležité schváliť v parlamente v tomto smere novú legislatívu, čo sa stalo v stredu prijatím novely lex korona vo finančnej oblasti. Podpísať ju ešte musí prezidentka.

Skryť Vypnúť reklamu

15:12 Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. a autobusová spoločnosť Slovak Lines, a. s., chcú čo najskôr opätovne začať prevádzkovať medzinárodnú osobnú dopravu, ak to bude možné, za určených podmienok.

Národný vlakový osobný dopravca potvrdil, že je technicky a technologicky pripravený opätovne obnoviť medzinárodnú železničnú dopravu prakticky ihneď po rozhodnutí vlády a Ústredného krízového štábu.

15:11 Nájmami podnikateľov sa bude zaoberať štvrtková večerná koaličná rada. Informoval o tom po skončení rokovania vládneho kabinetu premiér Igor Matovič (OĽaNO).

15:09 Ruský minister pre vedu a vysoké školstvo Valerij Faľkov prekonal infekciu koronavírusom a vo štvrtok sa vrátil do práce.

Faľkov je v poradí štvrtým ministrom ruskej vlády, ktorému diagnostikovali COVID-19.

15:08 Nevieme dokázať, či boli ľudia v čase príchodu do štátnej karantény zdraví a nakazili sa až v zariadení. Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽaNO) počas parlamentnej hodiny otázok.

Reagoval tak na otázku poslanca Róberta Puciho (Smer), ktorý sa pýtal, ako chce premiér odškodniť ľudí, ktorí museli ísť do štátnej karantény, prišli tam zdraví a v autobuse alebo na izbe s chorými ochoreli na COVID-19.

Matovič v odpovedi pripomenul, že môže trvať 14 dní, kým sa prejavia príznaky ochorenia, pričom niektorým sa môžu prejaviť príznaky rýchlo.

14:59 Nemocnice v Tanzánii sú ochromené "exponenciálnym nárastom" prípadov. "Riziko nákazy je "mimoriadne vysoké" v hlavnom meste Dar es Salaam a jeho okolí," tvrdí podľa denníka The Guardian veľvyslanectvo USA v tejto východoafrickej krajine v nezvyčajne kritickom vyhlásení.

14:57 V rámci plošného testovania na koronavírus rýchlotestami boli testované aj vytypované lokality v Lučenci a jeho okolí. Štyri rýchlotesty vyšli s pozitívnym výsledkom.

Nemusí to však nutne znamenať, že sú títo ľudia v skutočnosti nakazení koronavírusom. Testy tohto typu sú nespoľahlivé a ich výsledky sú často nepresné, preto sa títo ľudia testujú následne presnejšími PCR testami.

Výtery na PCR otestovanie boli dotknutým osobám odobrané počas stredy a dnešného dňa.

14:55 Štátny ústav na kontrolu liečiv vo štvrtok zaregistroval slovenský test na koronavírus. Potvrdila to hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Súvisiaci článok Štátny ústav na kontrolu liečiv zaregistroval slovenský test na koronavírus Čítajte 

PCR test na nový koronavírus vyvinuli slovenskí vedci na čele s firmou MultiplexDX. Autorom kľúčového komponentu je vedec a biochemik Pavol Čekan.

Verejnosti ho predstavili začiatkom apríla. Ústav prijal žiadosť o registráciu 7. mája.

14:50 Vzhľadom na priaznivú situáciu sa spoplatnené pláže v Grécku 16. mája opäť otvoria. Oznámenie prišlo po predpovediach, podľa ktorých má už počas nasledujúceho víkendu zasiahnuť Grécko vlna takmer 40-stupňových horúčav.

Pláže so spoplatneným vstupom sa otvoria v sobotu od 08.00 h miestneho času, no len za stanovených podmienok.

Prevádzkovatelia budú napríklad musieť zaznamenávať počet návštevníkov, zaistiť minimálnu požadovanú vzdialenosť medzi slnečníkmi i ležadlami, či zabezpečiť, aby sa na ploche 1000 metrov štvorcových nachádzalo maximálne 40 ľudí.

14:48 Na väčšine územia Japonska už neplatí stav núdze. Premiér Šinzó Abe vo oznámil, že ho s okamžitou platnosťou rušia v 39 zo 47 prefektúr.

Stále však platí v Tokiu a ďalších siedmich vysokorizikových oblastiach vrátane Osaky, Kjóta a Hokkaida. Stav núdze ukončili predčasne, keďže mal pôvodne platiť pre celú krajinu do 31. mája.

14:43 Zoologická záhrada v kanadskom meste Calgary predčasne vráti do Číny dve zapožičané pandy veľké. Dôvodom sú výpadky v dodávkach bambusu, hlavnej zložky potravy pánd, ktoré zapríčinila pandémia koronavírusu.

14:36 Odložené prezidentské voľby by sa v Poľsku mohli konať 28. júna.

Tento termín za najpravdepodobnejší označil vo štvrtok Michal Dworczyk, šéf kancelárie poľského premiéra Mateusza Morawieckeho.

Voľby sa mali pôvodne konať už v nedeľu 10. mája, čo bol termín stanovený ešte pred vypuknutím pandémie.

14:25 Virálne video, o ktoré sa postarala japonská verejnoprávna televízia, ukazuje, ako rýchlo sa môžu v reštaurácii šíriť baktérie a vírusy, ak je infikovaná len jediná osoba.

Experiment simuloval dianie v reštaurácii, ktorá na výletnej lodi podáva jedlo prostredníctvom bufetu, a NHK na jeho realizácii spolupracovala so zdravotníckymi odborníkmi.

Video ukazuje desať ľudí, ktorí prídu do reštaurácie, pričom jeden z nich je označený ako "infikovaný" a na ruky si rozotrie špeciálnu farbu viditeľnú pod takzvaným čiernym svetlom.

Načítavam video...

14:17 Očkovacia látka proti koronavírusu by mohla byť k dispozícii o rok, ak bude platiť "optimistický" scenár vychádzajúci z údajov z už prebiehajúcich testov.

Vo štvrtok o tom informovala Európska lieková agentúra.

"Ak všetko pôjde podľa plánu, vidíme možnosť, že niektoré z nich (vakcín) by mohli byť pripravené na schválenie už o rok," uviedol na tlačovej konferencii Marco Cavaleri, vedúci stratégie EMA v oblasti biologických zdravotných hrozieb a vakcín.

14:08 Španielsko za uplynulých 24 hodín zaznamenalo 217 nových úmrtí, čo predstavuje nárast v porovnaní s vývojom počas predchádzajúcich dní.

Pandémia si v tejto krajine vyžiadala už 27 321 obetí.

14:05 Americká farmaceutická spoločnosť Gilead Sciences podpísala dohodu s piatimi výrobcami liekov v Indii a Pakistane o výrobe antivirotika remdesivir používaného pri liečbe ochorenia COVID-19.

Výroba lieku v južnej Ázii má pomôcť rozšíriť jeho zásoby určené pre 127 krajín, informuje spravodajský portál BBC.

13:51 Zdravotnícke úrady v Anglicku schválili nový test, ktorý má určiť, či bola osoba v minulosti infikovaná koronavírusom.

Test na protilátky vyvinutý švajčiarskou farmaceutickou spoločnosťou Roche pritom označili za "veľmi pozitívny pokrok" v tejto oblasti.

13:42 Ambíciou je, aby sa štátne hranice mohli otvoriť čím skôr. Musí to byť však v súlade so zdravým rozumom a s medicínskou stránkou veci.

Po štvrtkovom rokovaní vlády to poznamenal premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Matovič poznamenal, že rúška na voľnom priestranstve možno čoskoro nebudú povinné. Závisieť to však bude od počtu nových prípadov.

Premiér poznamenal, že nevie, či by sa čoskoro mohli otvoriť obchodné centrá. Podľa neho sa uvidí, ako rozhodne konzílium odborníkov.

13:24 Vo Fínsku sa vo štvrtok opätovne otvorili školy, ktoré boli zatvorené asi osem týždňov. Stalo sa tak napriek námietkam učiteľov v odboroch varujúcich, že takýto krok nemusí byť pre deti ani učiteľský zbor celkom bezpečný

13:21 Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) po rokovaní vlády v súvislosti s inteligentnou karanténou povedal, že by sme sa mali porovnávať s okolitými krajinami.

Ako príklad uviedol Švajčiarsko, ktoré sa rozhodlo, že ju nespustí. "My sme chceli, aby bolo všetko po právnej aj softvérovej stránke bezpečné. Prísľub mám taký, že by sme v pondelok mohli predstaviť testovaciu prevádzku," dodal Matovič.

13:12 Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnice Komárno opätovne umožňuje prítomnosť otca dieťaťa či inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode.

Nemocnica tak urobila po dôkladnom prehodnotení situácie a na základe odborných stanovísk. Podľa vyjadrenia riaditeľa nemocnice Miroslava Jašku povoľuje prítomnosť sprevádzajúcej osoby lekár.

13:10 Slovensko si má požičať od Rozvojovej banky Rady Európy úver v objeme 300 miliónov eur.

Slúžiť má na financovanie výdavkov štátneho rozpočtu na zmiernenie negatívnych následkov pandémie v dôsledku koronavírusu.

Akcionármi RB RE je 41 krajín, Slovensko sa stalo jej členom 22. decembra 1998.

13:07 Forma vyhlasovania výziev sa zjednoduší, pri zmluvách o poskytovaní nenávratného finančného príspevku bude menej administratívy.

Súvisiaci článok Poskytovanie eurofondov počas koronakrízy sa zjednoduší Čítajte 

Odpustia sa tiež lehoty pre prijímateľov, ktorí ich pre pandémiu zmeškali .

Zmeny prináša novela zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Právnu normu vo štvrtok schválilo plénum Národnej rady hlasmi 86 zo 131 prítomných poslancov. Parlament o nej rokoval v zrýchlenom režime.

13:01 Napriek storočiu vedeckého pokroku sa rok 2020 do značnej miery podobá roku 1918.

Počas viac ako stovky rokov medzi dvoma smrtiacimi pandémiami, z ktorých jedna dostala nesprávne pomenovanie španielska chrípka a druhá Covid-19, sa svet dozvedel veľa vecí o vírusoch, vyliečili sa rôzne choroby, vytvorili účinné vakcíny, vyvinuli sa prostriedky okamžitej komunikácie aj prepracované verejné zdravotné siete.

A napriek tomu je to tu znova. Zakrývame si tváre rúškami a nie sme schopní poraziť zákernú nákazlivú chorobu ešte predtým, ako na ňu zomrú státisíce ľudí.

13:00 Pandémia prerušila práce ochranárov prírody a ovplyvnila aj financovanie ich činnosti.

Diogo Veríssimo a Nisha Owen z organizácie On The Edge Conservation uviedli, že vzniknutá situácia im však dáva možnosť "presadiť dôraznejšie kroky na ochranu životného prostredia".

12:53 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) si myslí, že prehodnotenie núdzového stavu na Slovensku stojí za zváženie. Situáciu by mal vyhodnotiť ústredný krízový štáb, ktorý sa podľa slov Krajčího "určite bude zaoberať aj touto otázkou".

Slovensko je podľa šéfa rezortu zdravotníctva momentálne vo veľmi priaznivej epidemiologickej situácii.

12:51 Policajné prezídium povolilo výnimku pre nákladné vozidlá na tri májové nedele.

V súvislosti s pandémiou je cieľom znížiť koncentráciu vodičov nákladných vozidiel na odpočívadlách či odstavných plochách a zabezpečiť plynulý tranzit cez územie Slovenska.

12:39 Dávno predtým, ako vypukla súčasná pandémia, sa správcovia katedrály v nemeckom Aachene chystali, že v lete vystavia zlaté šperky, čerstvo vyleštené zlato, bronz a najmä slonovinový relikviár s pozostatkami svätej Korony, ktorý bola pred verejnosťou skrytá dvadsaťpäť rokov.

Súvisiaci článok Svoj deň má svätá Korona. Málo známa svätica môže byť raz patrónkou boja s epidémiou Čítajte 

V čase pandémie sa totiž o svätej Korone hovorí viac ako bežne, aj keď pred obmedzenia sa zatiaľ veľa turistov na jej pozostatky pozerať nechodí.

Svätá Korona má svoj deň 14. mája. Vtedy sa spomína na mučeníčku, ktorú zrejme v druhom storočí popravili Rimania osobitne brutálnym spôsobom.

12:36 Rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa stal terčom kritiky za nedodržanie opatrení počas návštevy v údolí Kleinwalsertal na severozápade Rakúska.

Kancelár počas návštevy nemal na tvári ochranné rúško.

Išlo o prvú Kurzovu cestu mimo Viedeň od začiatku pandémie koronavírusu.

12:35 Mestá bez nás je názov vonkajšej výstavy veľkoformátových dokumentárnych fotografií, ktorú sprístupnili od stredy 13. mája do 10. júna na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Podujatie predstaví výber z prác fotografov Karla Cudlína a Petra Korčeka z posledných týždňov.

Panely s fotografiami sú umiestnené medzi stromami oproti budove českej ambasády.

12:20 Ďalších 265 prípadov nákazy zaznamenali za uplynulý deň v Poľsku, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 17 469.

12:00 Vláda schválila tzv. inteligentnú karanténu, ktorá by ľuďom umožnila
využívať mobilnú aplikáciu namiesto štátnej karantény.

Súvisiaci článok Vláda schválila inteligentnú karanténu, má byť dobrovoľná Čítajte 

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) by sa mohla začať využívať v pondelok. Minister zákon dnes predloží do parlamentu.

Aplikácia by mala byť poskytnutá bezodplatne. Štát očakáva, že by mohla znížiť rozpočtové výdavky.

Zároveň sa očakáva, že dôjde k uvoľneniu stoviek členov Policajného zboru, ozbrojených síl a Hasičského a záchranného zboru z plnenia úloh súvisiacich so štátnou karanténou.

Podmienkou inteligentnej karantény je dobrovoľnosť.

Načítavam video...

11:52 Výrobná kapacita v spoločnosti Volkswagen Slovakia od opätovného spustenia produkcie postupne stúpa.

Automobilka aktuálne vyrába všetky modely produktového portfólia v jednozmennej prevádzke.

11:50 Zákaz civilných letov je na Slovensku predĺžený do 28. mája. Lety plánované do tohto dátumu sa teda neuskutočnia.

Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) pred rokovaním vlády skonštatoval, že zatiaľ v tomto smere platí status quo.

"O rozhodnutí a otvorení leteckej dopravy budeme komunikovať na vláde, lebo to, samozrejme, súvisí aj s režimom otvárania hraníc," priblížil.

11:47 Kvapôčky, ktoré pri rozprávaní vypustia ľudia infikovaní koronavírusom, sa môžu vo vzduchu udržať až niekoľko minút a hrozí tak nákaza ďalších osôb.

Informovala o tom spravodajská televízia CNN s odvolaním sa na zistenia výskumníkov Národného zdravotníckeho inštitútu a Pensylvánskej univerzity zverejnené vo vedeckom časopise The Proceedings of the National Academy of Sciences.

11:36 Koronavírus "by nikdy nemusel zmiznúť", varovala v stredu Svetová zdravotnícka organizácia.

Šéf WHO pre núdzové situácie Mike Ryan na to upozornil v reakcii na početné pokusy predpovedať, kedy by vírus mohol zmiznúť.

Dodal, že keď sa aj vakcínu podarí vyrobiť, bude si potlačenie vírusu vyžadovať "obrovské úsilie".

Na celom svete dosiaľ potvrdili už vyše 4,3 milióna prípadov nákazy a takmer 300-tisíc ľudí mu už podľahlo.

11:35 Koronavírusom sa vo Francúzsku nakazilo asi 4,4 percenta populácie. Je to oveľa vyššia bilancia než oficiálne uvádzaný počet nakazených, ale súčasne aj príliš nízka na to, aby sa dosiahla tzv. kolektívna imunita - jedno z východísk z pandémie.

11:34 Moderné odbory AIOS vyzývajú na diskusiu o miere a schopnosti štátu podporovať kľúčových zamestnávateľov na Slovensku aj po skončení núdzového stavu.

Diskusia je podľa zástupcov zamestnancov dôležitá najmä v oblasti priemyselnej produkcie.

11:18 Hranice by najskôr mohli padnúť medzi krajinami, ktoré sú v boji s koronavírusom v podobnej situácii. Niektoré kontroly zrušia už v najbližších týždňoch.

Súvisiaci článok Schengen skolaboval. Hranice k susedom by sa o mesiac mohli otvoriť Čítajte 

Zatvorenie hraníc počas pandémie ochromilo schengenský priestor ešte viac ako migračná kríza. Niektoré štáty však už hovoria o ich opätovnom otváraní – aj keď v mnohých prípadoch len v obmedzenej forme.

11:17 "Koronavírus dokáže infikovať všetky orgány vrátane pľúc, srdca, mozgu, pečene, obličiek a čriev," informovali vedci.

Dve samostatné správy podľa CNN naznačujú, že vírus napáda v ľudskom tele omnoho viac ako len pľúca, čo by vysvetľovalo širokú škálu symptómov.

Tieto zistenia by mohli pomôcť vysvetliť nezvyčajné symptómy ako krvné zrazeniny, ktoré u mladých ľudí spôsobujú mŕtvice a upchávajú dialyzačné prístroje, ale tiež bolesti hlavy a zlyhania obličiek.

11:02 Pápež František vyzval veriacich z celého sveta, aby sa modlili "spolu ako bratia za oslobodenie od všetkých pandémií".

František to uviedol v kázni počas rannej omše vo vatikánskom penzióne Dom sv. Marty na margo svetového dňa modlitieb, pôstu a dobročinnosti, ktorého vyhlásenie na 14. mája inicioval medzináboženský Výbor pre ľudské bratstvo.

10:55 Za posledných päť týždňov postupne rastie počet nových pracovných ponúk na Slovensku. Pracovný portál Profesia.sk eviduje, že 19. týždeň priniesol najvyšší počet ponúk počas jedného týždňa od vypuknutia mimoriadnej situácie, a to konkrétne 2264.

10:40 Počet prípadov nákazy sa v Rusku za uplynulých 24 hodín zvýšil o 9974 a dosiahol 252 245.

Denný prírastok počtu prípadov bol tak po prvý raz od 2. mája nižší ako 10 000.

10:29 Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval vlády, občiansku spoločnosť a zdravotnícke úrady, aby urýchlene venovali pozornosť aj potrebám v oblasti psychického zdravia, ktoré vznikajú v dôsledku pandémie.

10:27 Bratislavské Staré Mesto tvrdí, že dane z prenájmu môže prevádzkam znížiť maximálne o 50 percent. Mestská časť to uviedla na sociálnej sieti.

10:15 Vláda si chce stanoviť časový plán, keď majú byť zrealizované jednotlivé opatrenia z programového vyhlásenia vlády vrátane tých z oblasti rezortu práce.

Uviedol to minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že udiať sa tak má po odznení koronakrízy.

10:13 Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline ukončila činnosť pandemického pavilónu, ktorý dočasne zriadila v pavilóne urológie.

Po mesiaci fungovania tzv. červenej zóny COVID-19 sa do dôkladne vydezinfikovaného pavilónu opätovne vrátila lôžková i ambulantná časť oddelenia urológie.

10:12 Testovanie 55 repatriantov, ktorých prijali do Liečebno-rehabilitačného strediska Zboru väzenskej a justičnej stráže v Omšení, bolo negatívne.

Repatriantov v stredu prepustili do preventívnej karantény do svojich domovov.

10:07 V bangladéšskej metropole Dháka postavili za ostatné tri týždne obrovskú poľnú nemocnicu pre pacientov nakazených koronavírusom.

Bangladéš sa takto snaží čeliť narastajúcemu náporu infikovaných.

V krajine na juhu Ázie dosiaľ zaznamenali takmer 18 000 infikovaných a 269 úmrtí.

9:57 Nákazu v Maďarsku potvrdili už celkom v 3380 prípadoch a chorobu neprežilo ďalších šesť chronicky chorých starších ľudí.

Celkový počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom dosiahol 436.

9:33 Na Slovensku pribudlo 8 nových pozitívnych prípadov na koronavírus. Doteraz sa koronavírusom celkovo nakazilo 1 477 ľudí. Za stredu otestovali 4 876 ľudí.

Nezomrel nikto a vyliečilo sa ďalších 52 pacientov. Spolu sa vyliečilo už 1 112 ľudí. Na Slovensku tak stále evidujeme 27 úmrtí osôb pozitívne testovaných na na Covid-19. Kĺzavý sedemdňový medián je na hodnotne 4.

Z ôsmich nových prípadov sa šesť týka obyvateľov Košického kraja, po jednom prípade pribudlo v Prešovskom a Trenčianskom kraji.

Z okresu Spišská Nová Ves pochádzajú šiesti pacienti, traja muži a tri ženy. Prípady súvisia s hromadným testovaním v karantenizovanej osade v Žehre.

Novonakazená žena pribudla aj v okrese Prešov. Okrem nich je evidovaný jeden prípad nákazy ešte v Trenčianskom okrese, pričom ide o muža.

Mapa koronavírusu na Slovensku

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:30 V Martine otvorili prvú materskú školu. Zatiaľ len pre deti zdravotníkov z univerzitnej nemocnice.

Aj preto bolo vybraté predškolské zariadenie na Ulici Jána Šimka, ktoré sa nachádza v Jahodníkoch, odkiaľ je do nemocnice len pár stoviek metrov.

9:21 Plénum začalo rokovací deň diskusiou o zjednodušení eurofondov počas krízy.

"Toto je prvý krok, aby sa tie peniaze rýchlejšie dostali k ľuďom," priblížila vo štvrtok plénu podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí).

9:17 Francúzska vláda považuje za "neprijateľné", ak by farmaceutická skupina Sanofi dodala vakcínu proti ochoreniu COVID-19 prednostne Spojeným štátom.

Súvisiaci článok Francúzsko kritizuje prednostné dodávky vakcíny proti COVID-19 do USA Čítajte 

Uviedla to štátna tajomníčka francúzskeho ministerstva hospodárstva Agnes Pannierová-Runacherová.

9:14 Testy prešovských opatrovateliek na koronavírus sú negatívne Spolu otestovali 77 opatrovateliek. Mesto Prešov pokračuje v testovaní pracovníkov, ktorí sú najviac vystavení riziku nákazy koronavírusom.

9:00 Donášku potravín, ktorú spustil Banskobystrický samosprávny kraj, využilo do konca apríla 66 seniorov.

Nákupy seniorom doručili do 27 miest a obcí kraja, pričom najviac zákazníkov bolo z Banskej Bystrice.

Služba je naďalej dostupná pre všetkých 13 okresov Banskobystrického kraja.

08:54 Počet samovrážd v Japonsku klesol v apríli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 20 percent. Ide o najväčší pokles za uplynulých päť rokov aj napriek súčasnej pandémii koronavírusu, ktorá okrem iného spôsobila, že mnoho liniek pomoci prestalo fungovať.

V apríli 2020 si v Japonsku zobralo život 1455 ľudí, čo je o 359 menej ako v apríli 2019. Počet samovrážd má v Japonsku už dlhodobo klesajúci trend. Vrcholom bol rok 2003, keď bolo zaznamenaných viac ako 34 000 prípadov.

V minulom roku spáchalo samovraždu vyše 20 000 Japoncov. Za faktory zníženia počtu samovrážd sa považuje najmä to, že Japonci trávia po vypuknutí pandémie viac času doma so svojimi rodinami, menej ľudí dochádza do práce a začiatok školského roka sa oneskorí.

08:34 Hovorcovi Kremľa Dmitrijovi Peskovovi diagnostikovali obojstranný zápal pľúc.

V rozhovore pre denník Kommersant Peskov povedal, že prvý deň po pozitívnom teste na koronavírus SARS-CoV-2 nemal žiadne príznaky, potom sa mu však začala zvyšovať teplota a neskôr šiel do nemocnice na CT vyšetrenie, ktoré ukázalo, že má zápal pľúc.

Dodal, že veľa ľudí s chorobou COVID-19 sa lieči doma, ak je postihnutá jedna polovica pľúc, on je však hospitalizovaný, keďže v prípadoch ako je jeho hrozí pľúcna embólia.

08:00 Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa mieni oficiálnym listom ohradiť proti tvrdeniam denníkov Financial Times a New York Times a žiadať od nich dementovanie článkov o štatistikách smrtnosti na infekčnú chorobu COVID-19 v Rusku.

Výzvu na popretie týchto správ Rusko zašle aj predstaviteľovi OBSE pre slobodu médií Harlemovi Désirovi, generálnej riaditeľke UNESCO Audrey Azoulaovej, ako aj sekretariátu OSN, "pretože ide o príklad tej istej infodémie, na ktorej riziká upozornil aj generálny tajomník OSN António Guterres".

07:30 Polícia v Čiernej Hore musela v stredu použiť slzotvorný plyn proti demonštrantom, ktorí protestovali proti zatknutiu srbského pravoslávneho biskupa a siedmich kňazov podozrivých z porušenia obmedzení pohybu. Tie boli v krajine zavedené s cieľom zabrániť šíreniu nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2.

6:07 V Spojených štátoch zaznamenali v stredu 1813 nových úmrtí na ochorenie COVID-19.

Celkový počet potvrdených obetí tejto nákazy tak v USA dosiahol 84 059. V Spojených štátoch, ktoré sú z hľadiska pandémie nového druhu koronavírusu najviac postihnutou krajinou na svete, bolo podľa univerzity celkovo potvrdených už 1 389 935 prípadov ochorenia COVID-19.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 2. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 3. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 4. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 5. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 6. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 7. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 8. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 9. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 10. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 1. Riaditeľ Kositu: Odpad vyriešia technológie, skládky končia
 2. Nákupy zadarmo vo Forum Poprad
 3. AAA AUTO otvorilo pobočky s ponukou 4000 áut
 4. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 5. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 6. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 7. Viete ako na to, ak potrebujete silu a energiu?
 8. Viac ako polovica to zažila, hovoriť nechce nikto
 9. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 10. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 25 686
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 15 957
 3. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 9 955
 4. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 8 246
 5. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 7 325
 6. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 7 156
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 6 706
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 6 690
 9. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 6 590
 10. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 6 589
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Príbeh, ktorý sa už nekončí „disclaimerom“ pod článkom.

2 h

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

3 h

Je to víťazstvo slobodnej žurnalistiky?

2 h

Neprehliadnite tiež

Šéfka tlačového odboru Úradu vlády SR Simona Mikušová.

Nová riaditeľka pôsobila v médiách od roku 2004.

22m
Výstavba jedného z pilierov obchvatu.

Prvá etapa by mala byť hotová v marci 2023.

47m
Najvyšší súd pojednávanie odročil.

Kertész je obvinený z podplácania.

1 h
Riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Michal Weinciller (vpravo).

Čas transportov trval 2500 hodín.

1 h