SME
Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Matovič a Babiš sa dohodli, uľahčia cestovanie na 48 hodín (minúta po minúte)

Koronavírusom sa na Slovensku celkovo nakazilo 1 511 ľudí. Z COVID-19 sa vyliečilo 1 307 pacientov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu ste sledovali s nami naživo (minúta po minúte):

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme sledovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pobyt v domácej karanténe si zadali do lesa. Štát povolí novú registráciu Čítajte 

20:50 Hygienici majú hlásenia o porušení domácej karantény, hoci ju repatrianti trávia doma. Navrátilci totiž v štátnej aplikácií e-karanténa nesprávne zadali miesto pobytu.

Mnohí si nedali pozor a namiesto domu či paneláku, v ktorom chcú karanténu absolvovať, označili na mape miesto v poli či v lese.

Štát preto znova otvorí systém na registráciu.

20:30 Česká vláda schválila plán daňových úľav, ktoré by mali pomôcť rozhýbať ekonomiku ochromenú opatreniami.

Okrem zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) počíta plán napríklad aj so znížením cestnej dane pre kamióny, alebo uplatnením tohtoročnej straty v daňových priznaniach za predchádzajúce roky.

20:17 Cesta k moru do Chorvátska na otočku by od stredy mohla byť pohodlnejšia.

Súvisiaci článok Otočku k moru do Chorvátska urobíme pohodlnejšie Čítajte 

Konzílium epidemiológov a virológov, ktoré v pondelok zvolal premiér Igor Matovič z OĽaNO, predĺžilo od 27. mája možnosť vycestovať do ôsmich európskych krajín z 24 na 48 hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý slovenský občan, ktorý navštívi Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Nemecko, Slovinsko, Chorvátsko a Švajčiarsko a vráti sa do dvoch dní, nebude musieť mať pri prechode hraníc negatívny test na koronavírus a nebude musieť ísť do karantény, ani do domácej.

Viac si prečítate v texte Jána Krempaského >>>

20:12 V Maďarsku zomrelo na nákazu novým druhom koronavírusu iba 491 ľudí, vyhlásil v parlamente v rámci hodiny otázok predseda vlády Viktor Orbán v súvislosti s otázkou úspešnosti krokov jeho kabinetu v boji proti pandémii.

Poslanec opozičnej Maďarskej socialistickej strany Tamás Harangozó ho však upozornil, aby sa takýmto údajom veľmi nechválil, pretože na Slovensku zomrelo na ochorenie COVID-19 iba 28 ľudí.

19:50 Írsko nezaznamenalo za uplynulých 24 hodín nijaké úmrtie v dôsledku nového koronavírusu. Ide o prvý deň bez jediného úmrtia v dôsledku pandémie od 11. marca.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet prípadov nákazy v pondelok vzrástol v krajine o 59 na 24 698. Vyliečilo sa už 21 060 nakazených.

19:35 Premiér Matovič na svojom facebooku informoval o dohode s predsedom českej vlády Andrejom Babišom.

Výsledkom dohody je, že Slováci budú môcť od stredy vycestovať do Česka na 48 hodín bez testu na Covid-19 a karantény. Rovnaké pravidlá budú platiť i v prípade Čechov cestujúcich na Slovensko.

19:20 Španielsko upravilo počet úmrtí na nový koronavírus v krajine - znížilo ho o takmer 2000. Celkový počet zaznamenaných mŕtvych v Španielsku je teda 26 834.

Nový systém zhromažďovania údajov pomohol identifikovať prípady, ktoré boli započítané dvakrát, a vylúčil úmrtia chybne pripísané koronavírusu SARS-CoV-2.

18:55 Svetová zdravotnícka organizácia pozastavila testy hydroxychlorochínu ako lieku na ochorenie COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Urobila tak z obáv o bezpečnosť.

18:41 Taliansko oznámilo 92 nových úmrtí v dôsledku koronavírusu a 300 nových prípadov nákazy za uplynulých 24 hodín.

Celkový počet prípadov nákazy stúpol na 230 158, celkový počet úmrtí na 32 877. Viac obetí pandémie potvrdili iba Spojené štáty a Británia.

18:36 Americký prezident Donald Trump pohrozil stiahnutím zjazdu Republikánskej strany zo Severnej Karolíny, ak demokratický guvernér tohto štátu USA nezruší obmedzenia hromadných podujatí.

Trumpa by mali republikáni na nominačnom zjazde vymenovať za kandidáta strany v novembrových prezidentských voľbách.

Svoju nespokojnosť s guvernérom Severnej Karolíny Royom Cooperom vyjadril prezident na twitteri. Cooper podľa Trumpa stále nie je schopný garantovať, že republikáni budú schopní naplniť kapacitu štadióna v meste Charlotte, kde by sa mal zjazd konať 24. - 27. augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

18:25 Od stredy budú môcť Česi a Slováci medzi krajinami cestovať bez nutnosti testov na Covid-19 a karantény, pokiaľ sa vrátia do 48 hodín, uviedol český premiér Andrej Babiš.

18:11 Od utorka budú na českých hraniciach s Rakúskom a Nemeckom len náhodné kontroly. S oboma krajinami otvorí Česko všetky cestné aj železničné hraničné priechody.

18:00 Do pondelka 15. hodiny prešlo do systému inteligentnej domácej karantény 1302 ľudí, z čoho bolo už reálne na mieste vykonávania domácej karantény 1058 ľudí. Informoval o tom po rokovaní konzília odborníkov Matovič.

Zo štátnej karantény bolo pritom do domácej inteligentnej karantény prepustených 740 repatriantov, priamo z hraníc po nainštalovaní aplikácie do systému domácej karantény prešlo 562 ľudí.

17:47 Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov oznámil, že ho prepustili z nemocnice, kde podstúpil liečbu po tom, čo sa infikoval koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Prepustili ma z nemocnice. Nateraz zostávam v karanténe," povedal Peskov pre agentúru TASS a dodal, že sa chce pomaly vrátiť k svojim pracovným povinnostiam. "Postupne začnem pracovať z domu."

17:40 India obnovila vnútroštátne lety. Na letiskách prevládal chaos, mnohé lety úrady zrušili.

Načítavam video...

17:34 Vymedzené hodiny pre nákupy seniorov v Českej republike končia.

Opatrenie, ktoré malo obmedziť šírenie COVID-19 medzi starými ľuďmi, ktorí sú najohrozenejšou skupinou, zrušila vláda.

17:33 V Mongolsku budú platiť prísne opatrenia proti šíreniu COVID-19 až do vyvinutia vakcíny.

Informoval o tom mongolský premiér Uchnaagijn Chürelsüch.

17:32 Pre vstup do domácej karantény funguje aj hraničný priechod Chyžné-Trstená z Poľska.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa čitateľky Mariany o tom doteraz štát neiformoval. Spolu s jej manželom mali byť prví, kto priechod na vstup do domácej izolácie využili.

17:26 Kyjevské metro po dvoch mesiacoch uzavretia znova premáva.

Metro, ktoré zvyčajne prepraví 1,5 milióna ľudí denne, však aj po znovuotvorení zostalo pomerne pusté - i počas špičky bolo v každom vozni iba 20 alebo menej pasažierov

17:02 Bučkuliak informoval aj o tom, že pri schvaľovaní aplikácie eKaranténa zo strany Apple neeviduje žiadny zásadný problém.

Súvisiaci článok Aplikácia pre smart karanténu je spustená, ako systém funguje? Čítajte 

16:57 Do domácej karantény vďaka aplikácii eKaranténa prepustili už 740 zo štátnej karantény, 562 ľudí využilo aplikáciu na prechod do domácej izolácie po prekročení hraníc.

Informoval o tom odborník trvalého krízového štábu na IT Ján Bučkuliak.

16:40 Slováci budú môcť od stredy (27.5.) vycestovať do viacerých krajín až na dva dni bez povinnej karantény po návrate.

Skryť Vypnúť reklamu

Na 48 hodín sa tak bude dať vycestovať do Česka, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Slovinska a Švajčiarska.

Pre vstup bude naďalej treba dodržiavať ich nariadenia a požiadavky.

16:37 Od budúcej stredy (3.6.) môžu otvoriť aj všetky vnútorné športoviská pre verejnosť. Ľudia nebudú musieť pri cvičení nosiť rúško.

Podmienkou bude viesť evidenciu klientov, ktorá bude na 30 dní k dizpozícii úradom.

16:30 Premiér Igor Matovič oznámil, že od stredy (27.5.) sa menia pravidlá pre všetky interiérové prevádzky.

Súvisiaci článok Opatrenia opäť uvoľnili, do zahraničia sa bude dať cestovať na 48 hodín (prehľad) Čítajte 

Stravovacie zariadenia aj obchody budú mať na výber z dvoch respektíve z troch možností.

Prvou je 15 m2 plochy prevádzky vyhradenej na jedného zákazníka. Ďalšou je dodržiavanie dvojmetrových odstupov medzi ľuďmi. Poslednou alternatívou sú dvojmetrové rozostupy medzi jednotlivými stolmi pre sedenie zákazníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:28 Profesor Pavol Jarčuška z konzília odborníkov vlády informoval o tom, že fintesscentrá zatiaľ nepovolili otvoriť preto, že chcú jasne nastaviť podmienky, pri ktorých budú môcť posilňovne verejne fungovať.

Vysvetlil tiež, že fitnesscentrá sú prostredím s vyššou koncentráciou aerosólov, kde sa môžu najmä mladí ľudia nakaziť koronavírusom a pri pravdepodobnejšom asymptomatickom priebehu infekcie môžu byť veľmi úspešnými prenášačmi.

16:14 Štát umožní všetkým repatriantom v domácej karanténe novú registráciu.

Mnohí si totiž nedali pozor a namiesto domu, či paneláku, v ktorom chcú karanténu absolvovať, zaklikli na mape miesto v poli, či v lese.

„Pri rolovaní v prostredí aplikácie ľudia nechtiac na mape premiestnili zadané miesto trvalej karantény. Síce sme hovorili, že nebude možné toto miesto meniť, ale jednorázovo to ešte tento týždeň umožníme,“ povedal pre Denník SME člen permanentného krízového štábu Ján Bučkuliak.

Skryť Vypnúť reklamu

Regionálni hygienici totiž dostávajú desiatky signalizácií o porušení karantény.

Aplikácii e-Karanténa bude tiež dodaná aktualizácia, pretože na niektorých telefónoch s operačným systémom Android program mrzne.

15:56 Zamestnávatelia nechcú, aby sa pre kurzarbeit zvyšovali dane a odvody.

Pomoc štátu by podľa Republikovej únie zamestnávateľov mala byť časovo ohraničená a trvalé zavedenie mechanizmu nesmie vyústiť do rastu odvodového, prípadne daňového zaťaženia.

15:54 Košice chcú letné kúpaliská túto sezónu sprístupniť aj pre verejnosť.

Podľa primátora Jaroslava Polačeka ripravujú všetky technické náležitosti tak, aby kúpalisko na Rumanovej v Mestskom parku mohli otvoriť 19. júna a kúpalisko Červená hviezda okolo 29. júna.

15:45 Hranice Rakúska so Slovenskom, s Českom a Maďarskom by sa mohli úplne otvoriť od polovice júna.

Skryť Vypnúť reklamu

Povedal to rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg po videokonferencii s rezortnými kolegami.

15:20 Rakúsko povolí od 29. mája podujatia do sto účastníkov.

K prvému júlu sa ich počet zvýši na 500 a od prvého augusta na 750 až 1250 (v tomto prípade bude potrebné výnimočné povolenie). Miesta na sedenie musia byť však pridelené, inak bude platiť hranica do sto ľudí.

15:16 Vo Wu-chane už otestovali na koronavírus 6,5 milióna ľudí.

Súvisiaci článok Vo Wu-chane testujú milióny, Covidu-19 to môže pomôcť Čítajte 

Tamojšie úrady predtým informovali, že v rámci desaťdňovej kampane chcú otestovať všetkých 11 miliónov obyvateľov a v pondelok vyzvali tých, ktorí sa ešte nepodrobili testu, aby tak urobili do utorka.

15:03 Slovenský minister zahraničia Ivan Korčok (nom. SaS) požiadal Česko, Rakúsko a Maďarsko, aby povolili Slovákom vstup bez negatívneho testu na COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Korčok svojich rezortných partnerov informoval o rozhodnutí slovenskej vlády umožniť občanom vycestovať do okolitých krajín, avšak s výnimkou Ukrajiny, na dobu 24 hodín, ak spĺňajú podmienky vstupu cieľovej krajiny.

14:55 Vo Viedni transplantovali pľúca pacientke s koronavírusom.

Podľa informácií tamojšej nemocnice ide vôbec o prvú transplantáciu pľúc u človeka infikovaného koronavírusom SARS-CoV-2 v Európe

14:49 Hovorca poľskej vlády sa v pondelok ospravedlnil za správanie poľského premiéra Mateusza Morawieckeho, ktorý nedávno na verejnosti nedodržal pravidlá bezpečného odstupu a nemal na tvári rúško.

Morawiecki zverejnil ešte v piatok na Twitteri fotografiu, na ktorej sedí pri stole v kaviarni v Sliezsku s jej majiteľmi. Osoby na fotografii sú však pri sebe príliš blízko seba a nik z nich nemá na tvári rúško.

Skryť Vypnúť reklamu

14:37 Rwanda začne používať v boji proti koronavírusu aj päť robotov, ktorých získala od Rozvojového programu Organizácie Spojených národov.

Roboty dokážu za minútu preveriť 150 ľudí a zistiť, či majú symptómy vírusu, ako napríklad zvýšenú telesnú teplotu alebo suchý kašeľ.

14:34 Belgicko sa nevráti k prísnym karanténnym opatreniam, ak by došlo k druhej vlne šírenia COVID-19.

Belgicko, krajina s 11,5 miliónmi obyvateľov, v polovici marca zaviedlo prísny hraničný režim, uzavrelo školy, kultúrne, rekreačné a športové centrá, reštaurácie, kaviarne a väčšinu obchodov. Výnimku mali len predajne potravín a lekárne.

14:18 V českej bani Darkov v okrese Karviná prerušili ťažba po tom, ako sa medzi jej zamestnancami rozšíril koronavírus SARS-CoV-2.

Z bane je aj napriek prerušeniu ťažby naďalej odčerpávaná voda a je zabezpečovaná ventilácia. Lekári už v súvislosti s infekciou otestovali všetkých jej 2400 zamestnancov.

Skryť Vypnúť reklamu

13:58 Spolkové krajiny Nemecka skritizovali durínskeho premiéra Boda Ramelowa za jeho avizované rušenie obmedzení súvisiacich s pandémiou COVID-19.

Rušenie obmedzení plánované v Durínsku na 6. júna by znamenalo, že ľudia by už nemuseli dodržiavať povinné odstupy, nosiť ochranné rúška ani obmedzovať spoločenské kontakty.

Namiesto odporúčaní pre celú spolkovú krajinu by vstúpili do platnosti regionálne opatrenia závislé od počtov nakazených. "V žiadnom prípade nesmie nastať pocit, že pandémia sa už skončila," povedal pre denník Bild minister zdravotníctva Jens Spahn.

13:40 Podľa premiéra Matoviča budú fitnesscentrá otvárať najskôr túto stredu.

Vláda aj majitelia fitnescentier budú podľa neho spoločne rešpektovať rozhodnutie konzília odborníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

13:16 Premiér Matovič sa na stretnutí s majiteľmi fintesscentier snažil vysvetliť, že nikto sa nesnaží komerčným športoviskám škodiť.

Načítavam video...

Konzílium odborníkov má o termíne otvárania posilňovní rozhodnúť okolo tretej popoludní.

Pavel Kiseľ z Únie fitnesscentier Slovenska štrajk prehlásil za ukončený a podotkol, že nebol motivovaný žiadnou politickou orientáciou.

12:57 Český minister vnútra Jan Hamáček chce otvoriť všetky hraničné priechody s Rakúskom aj Nemeckom.

Takýto návrh ešte v pondelok predloží vláde, informoval český Deník N.

12:50 Budovu ministerstva vnútra v Bratislave pre koronavírus SARS-CoV-2 uzavreli a dezinfikovali.

Podľa denníka Nový Čas u jedného zo zamestnancov potvrdili Covid-19.

12:44 V juhokórejskej kaviarni pracuje robot, ktorí pomáha udržiavať odstupy medzi ľuďmi.

Robot v jednej z kaviarní v meste Tedžon pritom dokáže vyrobiť 60 rôznych druhov kávy a obsluhovať zákazníkov.

12:30 Japonsko ukončilo stav núdze na celom území krajiny.

Japoncom sa podľa premiéra Abeho podarilo dostať koronavírus SARS-CoV-2 pod
kontrolu za menej než dva mesiace.

12:29 Biely dom oznámil zákaz cestovania z Brazílie do USA.

Dôvodom je šírenie koronavír.usu, ktorým je táto latinskoamerická krajina mimoriadne tvrdo zasiahnutá.

12:27 Talianska vláda sa v dôsledku pandémie COVID-19 a z nej vyplývajúcej koronakrízy obáva vypuknutia nepokojov v krajine.

"Musíme sa postarať o to, aby boli podporné opatrenia rýchlo zavedené. Inak hrozí, že sa občania (Talianska) rozhnevajú a tomu musíme zabrániť," povedala v nedeľu večer v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu RAI 2 talianska ministerka vnútra Luciana Lamorgeseová.

12:07 Maturanti si na Slovensku prevzali vysvedčenia, na niektorých ešte čakali skúšky.

Žiaci, ktorí boli so známkou nespokojní, sa mohli prihlásiť na prezenčnú maturitu.

11:57 Premiér Igor Matovič sa na Úrade vlády stretol so zástupcami majiteľov fintescentier.

Tí od vlády žiadajú okamžité uvoľnenie ich podnikania a otvorenie fitnescentier.

11:09 Čierna Hora je prvou krajinou v Európe, ktorá nemá žiadne aktívne prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

V krajine pritom už 20 dní za sebou neznamenali nový prípad nákazy. Miestni zdravotníci pred časom uviedli, že epidémia bude v krajine vyhlásená za skončenú, ak tam 28 dní v rade nezaznamenajú nijaký prípad nákazy.

10:58 Dvaja z piatich Slovákov, ktorí aktuálne majú hypotekárny alebo spotrebný úver, si myslia, že ich schopnosť splácať tieto záväzky sa nasledujúce tri mesiace zhorší.

Vyplýva to z aprílového prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra 2muse.

10:57 Maďarsko-srbské hraničné priechody otvorili pre občanov oboch krajín.

"Srbskí občania môžu vstúpiť na územie Maďarska bez toho, že by museli absolvovať povinnú karanténu a podobne sa môžu vrátiť aj občania Maďarska z návštevy Srbska," povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter
Szijjártó.

10:54 Španielsko začalo uvoľňovať opatrenia, dovolenky je možné rezervovať od júla.

Úrady budú kontrolovať počet ľudí na plážach, aby sa zabezpečili dvojmetrové rozstupy medzi návštevníkmi. Zavedú sa aj časové limity pre ľudí na plážach a na priľahlých parkoviskách. Prístup na pláže musí byť zároveň bezplatný, ako vyplýva z príslušného nariadenia. Každá osoba bude môcť zabrať najviac štyri metre štvorcové, aby bolo možné vyčísliť celkovú kapacitu pláže.

10:26 Tisíce používateľov Facebooku šírili hoax, podľa ktorého sa odporúča piť veľa tekutín a kloktať teplú vodu so soľou či octom ako prevenciu proti nákaze novým koronavírusom.

Medzinárodné zdravotnícke organizácie ani lekári nepovažujú kloktanie za efektívnu liečbu či metódu prevencie ochorenia COVID-19.

10:22 Grécko v snahe opätovne oživiť turistický ruch obnovilo po viac než dvoch mesiacoch pravidelnú dopravu na ostrovy v Egejskom a Iónskom mori.

V celej krajine sa takisto otvárajú reštaurácie, kaviarne a bary.

09:56 Počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, spájaných s populárnou štvrťou Itchewon v Soule, vzrástol na 237.

Šírenie koronavírusu z tejto štvrti, preslávenej nočným životom, pritom zatiaľ nejaví známky spomaľovania.

09:30 V nedeľu otestovali 645 ľudí, dvaja boli pozitívni. Obaja infikovaní, muž aj žena, sú z okresu Levice a zachytili ich v karanténnom centre.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Na Slovensku tak doteraz zachytili celkovo 1511 infekcií koronavírusom SARS-Cov-2. Dohromady otestovali 159 059 ľudí.

V nedeľu pribudli aj šiesti vyliečení z ochorenia COVID-19. Celkovo ich je už 1307.

Do nemocníc naopak museli previezť ďalších ôsmich pacientov. Teraz ich je tam s potvrdeným COVID-19 deväť. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je jeden. Podozrenie na COVID-19 má 52 hospitalizovaných pacientov.

Sedemdňový kĺzavý medián sa udržal na hodnote jeden.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

09:23 Zdravotnícki predstavitelia na severozápade Nemecka vyšetrujú prípad hromadnej nákazy koronavírusom v reštaurácii v okrese Leer v spolkovej krajine Dolné Sasko, kde sa počet infikovaných zvýšil v nedeľu zo siedmich na 14.

Miestni predstavitelia uviedli, že pribudli aj ďalšie štyri prípady, ktoré pravdepodobne takisto súvisia s návštevou reštaurácie Alte Scheune.

09:16 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) pozval majiteľov fitnescentier na stretnutie na úrad vlády, ak o to majú záujem.

"Som veľmi rád, že si organizátori blokovania diaľnice dali povedať a rozhodli sa pôvodný plán nakoniec neuskutočniť a svoj protest zrealizovali len spomalenou jazdou," napísal na facebooku premiér.

Zároveň sa poďakoval za to, že majitelia fitnescentier odmietli "politizáciu čisto hygienickej otázky".

08:54 Taliansko od pondelka začína s testovaním 150 000 ľudí na prítomnosť protilátok nového koronavírusu za účelom zistenia skutočného rozsahu nákazy v krajine.

Cieľom je zistiť, koľko ľudí bolo infikovaných a či sa tento počet zhoduje s oficiálnymi údajmi. Testovanie, ktoré má byť vykonané v približne 2000 lokalitách po celom Taliansku, budú mať na starosti pracovníci talianskeho ministerstva zdravotníctva a Červeného kríža a jeho výsledky spracujú miestne štatistické úrady. Vďaka tejto forme testovania úrady dokážu identifikovať aj ľudí, ktorí mali alebo majú len minimálne alebo žiadne príznaky ochorenia COVID-19 vyvolávaného novým koronavírusom. Účasť na testovaní je dobrovoľná a údaje všetkých účastníkov musia byť anonymizované.

08:20 Podľa informácií Nového času sa majitelia fitnescentier rozhodli ustúpiť z pôvodného plánu blokovať vstup do Bratislavy.

Miesto toho dopravu len spomalili, autá sa presúvajú v troch pruhoch rýchlosťou 30 až 40 km/h.

08:17 Premiér Igor Matovič ešte v noci reagoval ďalším statusom na sociálnej sieti Facebook na štrajk majiteľov fitnescentier.

Uviedol, že za tým vidí politiku, pretože podľa jeho slov štrajkujúci vedia "veľmi dobre, že s otvorením fitiek sa počíta najneskôr v pôvodnom termíne 4. fázy - 3. júna" a že je veľká šanca, že fitnescentrá sa môžu otvoriť skôr.

08:05 Vodiči sa pri vjazde do Bratislavy zdržia v aj vyše pol hodiny.

Informuje o tom Stellacentrum. Situáciu na cestách môže ešte skomplikovať ohlásená protestná akcia majiteľov fitnescentier.

So zdržaním do 35 minút musia vodiči rátať v smere z Bernolákova do Ivanky pri Dunaji a do Bratislavy. Polhodinové zdržanie hlásia aj v Dunajskej Lužnej v smere do Rovinky a do Bratislavy.

07:40 Únia fitness centier už začala s protestnou blokádou.

Načítavam video...

Konvoj sa pohol smerom k Triblavine, kde chcú odstaviť celú dopravu. Po konzultácii s políciou nechajú voľný len jeden jazdný pruh pre záchranné zložky. Štrajk prebieha zatiaľ pokojne.

Pavel Kiseľ z Únie fitness centier v reakcii na premiéra uviedol, že Matovič dal "len ďalší falošný sľub".

07:24 Celkovo 147 zamestnancov bitúnku v holandskom meste Groenlo bolo pozitívne testovaných na nový koronavírus, 79 z nich žije v neďalekom Nemecku a 68 v Holandsku.

Testovaní neboli len 25 z celkového počtu 657 pracovníkov bitúnku, ktorý vlastní holandský potravinársky koncern Vion. Úrady v piatok nariadili zatvorenie bitúnku v Groenlo a jeho 600 zamestnancov poslali do domácej karantény.

Desiatky pracovníčok a pracovníkov sa už predtým nakazili v iných nemeckých prevádzkach Vionu, ktorý v bitúnkoch v Nemecku a Holandsku zamestnáva dovedna 12.000 ľudí. Odborová organizácia FNV uviedla, že šírenie nákazy spôsobili životné podmienky mnohých zamestnancov spoločnosti. Najmä pracovníci z radov migrantov žijú totiž v spoločných ubytovacích zariadeniach.

07:06 Napriek avizovanej blokáde vstupu do Bratislavy Zelená vlna ani Stella centrum problémy na diaľnici smerom do BA nehlásia.

06:26 Majitelia fitnescentier avizovali štrajk.

V pondelok 25. mája ráno o 6.30 h chcú zablokovať vstup do hlavného mesta. Dôvodom je podľa Pavla Kiseľa z Únie fitness centier Slovenska ignorovanie súčasnej situácie 2300 prevádzok na Slovensku, ktoré vytvárajú takmer 20-tisíc pracovných príležitostí.

Premiér Igor Matovič v reakcii uviedol, že v prípade štrajku predloží návrh zákona, ktorý takéto konanie urobí trestným činom. Dodal, že ak D1 blokovať nebudú, navrhne ich odškodnenie. Premiér to uviedol v nedeľu večer na sociálnej sieti s tým, že o otvorení fitness centier rozhodne iba konzílium odborníkov.

06:21 Biely dom vyhlásil zákaz cestovania do USA z Brazílie.

Hovorkyňa Bieleho domu Kayleigh McEnanyová vo svojom vyhlásení v nedeľu večer uviedla, že zákaz sa vzťahuje na cudzincov, ktorí sa nachádzali v Brazílii 14 dní predtým, ako sa snažili vycestovať do Spojených štátov.

McEnanyová toto opatrenie predstavila ako krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý má ochrániť USA. Trump už zakázal pricestovať ľuďom prichádzajúcim z Číny a európskych krajín, ktoré boli vážne zasiahnuté pandémiou koronavírusu.

06:20 Brazília eviduje viac ako 347 000 prípadov ochorenia COVID-19, čo je po USA druhý najvyšší počet infikovaných na svete.

Ochoreniu podľahlo viac ako 22 000 ľudí, čo vo svetovom meradle znamená šiesty najvyšší počet. Epidémiou je najviac zasiahnutý štát Sao Paulo, kde evidujú približne štvrtinu úmrtí a nakazených v krajine. Šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 sa v posledných dňoch zrýchlilo aj v štáte Rio de Janeiro.

6:18 Turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca uviedol, že v nedeľu v Turecku pribudlo 32 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím sa celkový počet obetí v krajine zvýšil na 4340.

Minister tiež na Twitteri napísal, že potvrdených bolo ďalších 1141 infikovaných. Turecko eviduje 156 827 infikovaných, čo je deviaty najvyšší počet na svete.

Odborníci sa však domnievajú, že počet nakazených môže byť oveľa vyšší, ako sa uvádza. Podľa štatistík ministerstva zdravotníctva sa z nákazy uzdravilo viac ako 118 000 ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 5. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 22 598
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 383
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 795
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 14 884
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 9 015
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 8 137
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 738
 8. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 880
 9. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 6 646
 10. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 6 286
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nezažili SME, ale nezabudli sme.

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

23 h

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.

6 h
Lietadlo Viper SD4 prešovskej spoločnosti Tomark Aero

Projekt sa uchádza o peniaze z EÚ.

14 h

Pandémia si vyžiadala 11 990 obetí.

17 h

Neprehliadnite tiež

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Podľa ministerstva sú ohrozené podmienky zákonného zabezpečenia výkonu väzby a výkonu trestu.

46m
Premiér Eduard Heger.

Koalícia rieši opozičný návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti.

5 h
Na archívnej fotografii sú slovenskí vojaci na základni Adaži v Lotyšsku. Základňu navštívil vtedajší prezident Andrej Kiska 18. decembra 2018.

Oproti predošlému roku dôveruje armáde o 14 percent respondentov viac.

5 h

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.

6 h