SME
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Plošné opatrenia zatiaľ netreba, Britániu zaradíme medzi menej rizikové krajiny (minúta po minúte)

Vláda chce sťažiť obchádzanie karantény.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukočili.

SkryťVypnúť reklamu

23:06 Kalifornia opäť zatvára bary, posilňovne, obchodné centrá i väčšinu kostolov.

Opatrenie prichádza viac ako mesiac po tom, čo mohli podniky otvoriť po prvej vlne epidémie.

"Vidíme nárast šírenia vírusu, a preto je na nás všetkých, aby sme si triezvo priznali, že Covid-19 v blízkej dobe nezmizne, kým nebude k dispozícii vakcína alebo účinná liečba," komentoval svoje rozhodnutie guvernér Gavin Newsom.

21:00 Britský premiér Boris Johnson odporučil občanom nosenie rúšok v uzavretých priestoroch.

Myslím si, že je veľmi dôležité nosiť v obchodoch pokrývku tváre," povedal premiér. Vláda podľa jeho slov v najbližších dňoch rozhodne, či budú rúška povinné alebo nie.

20:16 V českom okrese Jihlava bude od utorka povinné nosenie rúšok.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenie začne platiť od utorka 15:00 h. Jeho vplyv budú hygienici vyhodnocovať v piatok a rozhodovať budú aj o tom, ako dlho bude nosenie rúšok povinné. Od piatku už platí v regióne povinnosť nosiť rúška v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach.

20:12 Taliansky premiér Giuseppe Conte odmieta prehnane prísne podmienky pri čerpaní ekonomických stimulov v rámci fondu obnovy.

Povedal to po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Lídri Únie sa v piatok a sobotu stretnú v Bruseli a budú rokovať o ambicióznom pláne Európskej komisie, ktorý sa týka financovania obnovy po koronakríze v celkovej hodnote 750 miliárd eur.

19:48 Pre pandémiu COVID-19 v Nemecku odložili 50-tisíc onkologických operácií.

Podľa riaditeľa neziskovky Deutsche Krebshilfe Gerda Nettekovena tento počet predstavuje približne štvrtinu operácií, ktoré by sa v krajine vykonali v danom období za normálnych okolností. "Starostlivosť o pacientov s rakovinou, od tej psychosociálnej až po paliatívnu, bola v nemocniciach obmedzená, niekedy radikálne," uviedol Nettekoven.

SkryťVypnúť reklamu

19:46 WHO varuje pred zhoršujúcou sa pandémiou.

Načítavam video...

Ešte nejaký čas sa situácia podľa organizácie nevráti do starých koľají. Generálny riaditeľ WHO uviedol, že zatiaľ čo početné krajiny, najmä v Európe a Ázii, dostali pandémiu pod kontrolu, priveľa iných registruje negatívny trend vývoja situácie.

18:27 Slovensko podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka rieši s Londýnom spor o zoznam bezpečných krajín. To, že Slovensko na zozname chýba, považuje minister za "lapsus" britskej strany.

Súvisiaci článok Británia zrejme zruší karanténu pre Slovákov, keď ju zaradíme medzi bezpečné krajiny Čítajte 

18:19 Slovensko zaradí Britániu na zoznam menej rizikových krajín. Úrad verejného zdravotníctva zverejní usmernenie v piatok, platiť by malo začať v pondelok.

Česko a Chorvátko na zozname menej rizikových krajín ostávajú.

18:17 Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že chcú ochrániť ľudí, ktorí sú v domovoch dôchodcov. Pracovníci týchto zariadení, ktorí boli v zahraničí sa budú môcť nechať otestovať na koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

18:14 Premiér Matovič zopakoval, že na vláde prešla novela, ktorej cieľom je lepšie kontrolovať ľudí, ktorí prichádzajú z rizikových krajín.

18:12 Najviac prípadov zavliekli na Slovensko ľudia , ktorí prišli z Česka, Ukrajiny, Británie, Srbska a Macedónska, povedal premiér Igor Matovič. Úrady majú podľa neho situáciu pod kontrolou.

Slovensko nemusí podľa premiéra zatiaľ pristupovať k celoplošným opatreniam pre zamedzenie šíreniu koronavírusu

18:08 Úrad verejného zdravotníctva urobil analýzu za posledných päť týždňov - od hlavného uvoľnenia opatrení od 1. júna. Za toto obdobie sa nakazilo 363 ľudí, viac ako polovica z nich sa nakazila v zahraničí. Len 19 z ľudí nakazených v zahraničí, infikovalo ďalších.

Od uvoľnenia opatrení zaznamenali nadregionálnu epidémiu v Humennom, kde sa nakazilo 16 ľudí zo štyroch krajov.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie regionálne epidémie zaznamenali na Kysuciach a Orave, boli celkovo štyri. Súviseli s importom a šírením medzi úzkymi kontaktmi.

Ďalšie regionálne epidémie zaznamenali v okrese Prešov, Sabinov, Revúca a Rimavská Sobota.

18:06 Rokovanie konzília sa skončilo.

17:46 Takmer 690 miliónov ľudí na svete trpí hladom, pandémia COVID-19 situáciu zhoršuje.

Vyplýva to z pondelok zverejnenej správy OSN, o ktorej informovala agentúra AFP. Správa s názvom Stav potravinovej bezpečnosti a výživy vo svete uvádza, že globálne spomalenie hospodárstva a negatívne dôsledky klimatických zmien spôsobujú, že počet ľudí trpiacich hladom sa zvyšuje.

17:28 Americký prezident Donald Trump na twitterovom účte, ktorý sleduje viac ako 80 miliónov ľudí, zdieľal príspevok, podľa ktorého „všetci klamú“ o COVID-19, a to s cieľom poškodiť americkú ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident USA zdieľal príspevok v čase prudkého rastu nových prípadov v krajine a stupňujúceho sa napätia medzi Bielym domom a odborníkmi na verejné zdravie.

17:20 Maďarsko od utorka dočasne preruší vlakovú dopravu so Srbskom, dôvodom je nárast prípadov nákazy koronavírusom v Srbsku.

17:08 Vo svete sa koronavírusom nakazilo už viac ako 13 miliónov ľudí.

16:49 Po viacerých prípadoch nákazy, ktorú z Bulharska zavliekli turisti do Grécka, sprísnili úrady kontroly na hraniciach. Všetci cestujúci z bulharskej Kulaty do gréckeho Promachonasu sa musia preukázať negatívnym testom na COVID-19, ktorý nie starší ako 72 hodín.

16:35 Katalánske úrady nesúhlasia s rozhodnutím súdu, ktorý zrušil opätovné zavedenie karantény v oblasti okolo mesta Lleida.

Katalánska vláda v nedeľu oznámila sprísnenie opatrení v meste Lleida a ďalších siedmich obciach v Katalánsku pre nárast počtu prípadov ochorenia COVID-19. Rozhodnutie malo platiť od nedeľnej polnoci. Súd ho však zrušil.

SkryťVypnúť reklamu

16:15 Thajsko sprísňuje bezpečnostné opatrenia na hraniciach, obáva sa druhej vlny koronavírusu. Za posledný mesiac zadržali tisíce nelegálnych migrantov, ktorý sa snažili dostať do krajiny. Úrady kritizujú aj nedostatočné opatrenia pri príletoch zo zahraničia.

15:46 V Iráne pribudlo viac ako dvesto úmrtí spojených s koronavírusom za posledný deň. Celkový počet obetí v krajine prekročil 13-tisíc.

Za uplynulý deň pribudlo 2349 nakazených ľudí a celkový počet infikovaných tak stúpol na 259 652.

15:11 V Chorvátsku musia od pondelka nosiť rúška zamestnanci aj zákazníci v obchodoch, personál aj návštevníci nemocníc. Platí to aj pre pracovníkov barov a reštaurácií a prevádzok poskytujúcich služby, v ktorých prichádza personál do blízkeho kontaktu so zákazníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

14:58 Na Úrade vlády sa v utorok o 15.00 stretne Ústredný krízový štáb, prerokuje vývoj situácie okolo koronavírusu.

14:12 Počas monitorovania hraníc z piatka na sobotu prešlo na Slovensko 64 444 vozidiel, policajti pritom skontrolovali 15 906 z nich.

Slovensko opustilo 72 315 vozidiel, z ktorých skontrolovali 15 939.

Cieľom akcie bolo zabezpečiť monitorovanie plnenia povinností vyplývajúcich z aktuálneho opatrenia hygienikov a informovanie cestujúcich o povinnostiach pri návrate z krajín, ktoré nie sú uvedené ako bezpečné.

14:06 V Poľsku sa v poslednom období šíri koronavírus často medzi hosťami na svadbách alebo na pohreboch. Ohrození sú tiež ľudia pracujúci na bitúnkoch, upozornil na to denník Rzeczpospolita.

V Poľsku za uplynulý víkend testy odhalili nákazu u najväčšieho počtu ľudí za dva týždne. V sobotu pribudlo 305, v nedeľu 370 a v pondelok 299 nakazených.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo sa v Poľsku nakazilo 38 190 ľudí, z nich 1576 zomrelo.

13:30 Okolité krajiny majú nábeh na druhú vlnu pandémie, na Slovensku to nie je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího iné. Počty chorých v okolitých štátoch s výnimkou Maďarska mierne rastú, preto by mali byť občania obozretní.

V pondelok zasadá tím expertov, ktorý bude aktuálnu situáciu posudzovať.

13:08 Testovania pacientov, ktorí sú pred operáciou, či testovanie ľudí, ktorí sa vracajú do zariadení sociálnych služieb zo zahraničia, by mali byť hradené z eurofondov, povedal po rokovaní vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Testovanie je podľa ministra zabezpečené. Pripustil, že cez víkendy sa testuje menej, sledujú sa najmä akútne prípady. Na víkend sa nevystavujú COVID pasy.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf rezortu zdravotníctva hovoril aj o tom, že ak to bude potrebné, je vytvorená aj reprofilizačná schéma, a to v troch vlnách.

Podľa Krajčího má Slovensko zabezpečených aj dostatok ventilátorov.

13:00 Eurokomisia schválila slovenskú schému štátnej pomoci v hodnote 80 miliónov eur na podporu výskumnej, vývojovej a testovacej infraštruktúry pre výrobky súvisiace s pandémiou nového koronavírusu.

12:43 Americká armáda uzavrela dve základne v Japonsku pre nárast nových prípadov nákazy koronavírusom. Miestne úrady reakciu armády kritizujú.

12:31 Pokuta za nedodržanie izolácie a karantény po návrate z rizikovej krajiny má byť do výšky 5000 eur.

Vyplýva to z novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú schválila vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad verejného zdravotníctva by mal tiež dostať na vyžiadanie čísla majiteľov mobilných telefónov, ktorí prichádzajú z epidemiologicky menej bezpečných krajín. Vláda navrhla novelu prerokovať v skrátenom konaní.

Súvisiaci článok Francúzsko plánuje nové stimuly na podporu tvorby pracovných miest Čítajte 

12:30 Minister zdravotníctva Marek Krajčí by chcel, ak by bol nový pandemický plán schválený 24. júla.

12:25 Juhoafrická republika pre pandémiu obnovila zákaz nočného vychádzania. Znova tiež v krajine zakázali predaj alkoholu.

V Juhoafrickej republike denne pribúda až 12-tisíc nakazených. Celkovo sa v krajine nakazilo 276-tisíc ľudí a 4079 ich zomrelo.

12:05 Úrad verejného zdravotníctva má pre zabránenie šírenia ochorenia COVID-19 dostávať telefónne čísla majiteľov mobilných telefónov, ktorí prichádzajú na Slovensko z epidemiologicky menej bezpečných krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Operátori majú pre tento účel dostať právo na nevyhnutný čas spracúvať lokalizačné údaje užívateľov aj bez ich súhlasu.

Predpokladá to navrhovaná novela zákona o elektronických komunikáciách upravujúca aj ďalšie právne normy, o ktorej v pondelok rokuje vládny kabinet.

Novela má tiež zaviesť nový priestupok nedodržania nariadenej izolácie či karanténnych opatrení pri príchode z krajiny, ktorá nie je označená ako bezpečná. Pokuta za tento priestupok sa navrhuje až vo výške 5 000 eur.

12:02 Nemecká ekonomika má už dno za sebou a začalo sa jej zotavovanie, tvrdí spolkové ministerstvo hospodárstva vo svojej mesačnej správe.

Zvýšenie priemyselných objednávok signalizuje zotavenie produkcie v najbližších mesiacoch, uviedlo ministerstvo. Varovalo však, že stále existujú riziká, ktoré môžu zotavovanie zabrzdiť, najväčším je slabý dopyt z regiónov mimo eurozóny.

SkryťVypnúť reklamu

11:50 Latinská Amerika sa stala druhým najviac postihnutým regiónom na svete.

11:35 Štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus pred rokovaním vlády povedal, že si vie skôr predstaviť, že v rámci sprísnenia opatrení sa budú musieť na verejnosti nosiť rúška, než by sa mala zaviesť e-karanténa. Doplnil, že urobia všetko preto, aby sa štátna karanténa nemusela opäť zaviesť.

"Ak to má byť prvý krok k tomu, aby sme nemuseli urobiť opäť štátnu karanténu alebo e-karanténu, tak si myslím, že aj občania to pochopia," povedal.

Klus tiež povedal, že si vie predstaviť prísne tresty pre tých, ktorí nedodržiavajú opatrenia.

11:15 V Rusku za posledných 24 hodín pribudlo 6537 nakazených. Viac ako štvrtina nemala žiadne príznaky. Na komplikácie spojené s ochorením COVID-19 zomrelo 104 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Súd v katalánskej provincii Lleida odmietol nariadené obmedzenia Čítajte 

V krajine sa doteraz nakazilo 733 699 ľudí, Rusko je štvrtkou najviac zasiahnutou krajinou. Ochoreniu celkovo v krajine podľahlo 11 439 ľudí.

10:40 Španielsky súd zrušil opätovné zavedenie karantény v oblasti okolo mesta Lleida.

Úrady zaviedli karanténu pre výrazný nárast prípadov koronavírusu v nedeľu. Podľa súdu to však nebolo v súlade so zákonmi.

10:13 Mesto New York za posledný deň prvýkrát od 11. marca nehlási úmrtie na ochorenie COVID-19.

09:48 V Nemecku za posledný deň pribudlo 159 nových prípadov, celkovo sa v krajine koronavírusom nakazilo 198 963 ľudí.

V nedeľu zomrel na COVID-19 jeden pacient, celkovo v krajine nákaze podľahlo 9064 ľudí. Infekciu prekonalo 185 100 pacientov, v nedeľu ich pribudlo viac ako štyristo.

09:30 Na Slovensku pribudol počas nedele iba jeden nový prípad nákazy koronavírsom. Laboratória však otestovali len 279 ľudí. Celkovo sa doteraz nakazilo 1902 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Testy odhalili nakazeného v okrese Prešov.

Z ochorenia sa už zotavilo 1493 ľudí, za nedeľu nepribudol žiadny vyliečený, na COVID-19 rovnako nikto včera nezomrel. Celkovo ochoreniu podľahlo 28 ľudí.

Sedemdňový kĺzavý medián je na čísle 19.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

07:31 Počet úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19 dosiahol v Brazílii číslo 72 100 po tom, ako za uplynulých 24 hodín v krajine zaznamenali 631 nových obetí.

Brazília - najväčší a najľudnatejší štát v Južnej Amerike - má aktuálne celkovo 1 864 681 potvrdených prípadov nákazy.

06:45 Spojené štáty potvrdili 59 747 nových prípadov v priebehu uplynulých 24 hodín.

Z priebežne aktualizovanej bilancie tejto univerzity vyplýva, že celkový počet prípadov dosiahol 3 301 820. Spojené štáty takisto zaznamenali 442 nových úmrtí v dôsledku choroby COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Celkový počet mŕtvych stúpol na 135 171.

06:12 Počet úmrtí na koronavírusovú chorobu COVID-19 v Mexiku prevýšil v nedeľu 35-tisíc.

Krajina v počte obetí prekonala Taliansko a stala sa štvrtou najviac postihnutou od začiatku pandémie, pokiaľ ide o bilanciu mŕtvych. Mexické úrady oznámili 276 ďalších úmrtí na nákazu novým koronavírusom za uplynulý deň, čím jej celkový počet obetí stúpol na 35 006.

Počet potvrdených infikovaných v Mexiku vzrástol o 4482 na celkovo 299 750. Taliansko doposiaľ eviduje 34 954 obetí a 243 061 infikovaných. Mexiko sa tak v počte úmrtí zaradilo za Spojené štáty, Brazíliu a Britániu.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Aké typy cukrovky poznáme?
 2. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 3. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 4. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 5. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 6. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 7. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 414
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 943
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 383
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 2 723
 5. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 037
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 920
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 393
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 197
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu