Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem
Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>
- Na Slovensku pribudlo 47 nových prípadov nákazy koronavírusom.
- Najmladší novonakazený má šesť, najstarší 89 rokov.
- Väčšinu prípadov tvoria dohľadané kontakty a importy zo zahraničia.
- Rakúsko posilňuje zdravotné kontroly na hraniciach.
- Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom, pozrite si súhrn >>>>
- Všetko, čo potrebujete vedieť o koronavíruse a ochorení Covid-19 >>>>
Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)
19:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.
19:10 Vyše 200 ľudí protestovalo v Bruseli proti zavedeniu povinného nosenia rúšok na verejnosti , ktoré má spomaliť šírenie koronavírusu.
Nosenie rúšok sa v stredu stalo povinnosťou pre 1,2 milióna obyvateľov, ktorí žijú v regióne hlavného mesta, keďže Belgicko bojuje s jedným z najzávažnejších výskytov koronavírusovej infekcie v Európe.
Mnohí účastníci na tvárach rúško nemali, avšak držali plagáty s nápismi ako "Korona cirkus" či "Moje telo, moja voľba".
18:31 V Bielorusku potvrdili za posledných 24 hodín 92 nových prípadov nákazy, čo je o 24 prípadov menej než v predchádzajúci deň.
Celkový počet infikovaných v krajine prekročil 69 500.
Dnes navyše v krajine prebiehajú najväčšie demonštrácie v histórii Bieloruska. Proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi prišlo do centra Minska podľa nezávislej televízie Belsat protestovať až 200-tisíc ľudí.
18:00 Bavorským úradom sa ešte stále nepodarilo skontaktovať so 46 z viac ako 900 ľudí, ktorí mali po príchode do Nemecka pozitívne testy na koronavírus, no nedostali výsledky.
Spolkový štát minulý týždeň priznal, že desiatky tisíc ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, museli niekoľko týždňov čakať na výsledky, pričom medzi nimi bolo aj viac ako 900, ktorí mali pozitívne testy.
Zlyhanie vyvolalo v krajine rozhorčenie pre obavy, že ľudia s pozitívnymi testami, ktorí o nich nevedeli, mohli koronavírus nič netušiac šíriť ďalej.
17:25 Dovolenkári prichádzajúci do Ríma zo štyroch stredomorských krajín sa v nedeľu po prílete na letisko Leonarda da Vinciho zoradili aj s kuframi na testovanie.
Minulý týždeň totiž taliansky minister zdravotníctva vydal nariadenie , podľa ktorého sa musia všetci cestujúci prichádzajúci z Chorvátska, Grécka, Malty a Španielska podrobiť testom.
Okrem testovania priamo na letisku si však môžu vybrať aj druhú možnosť - nechať sa otestovať do 48 hodín od príchodu v miestnom zdravotníckom centre, ktoré je bližšie ich domovu alebo destinácii v Taliansku.

17:20 Španielske autonómne spoločenstvá La Rioja a Murcia od nedele ako prvé zaviedli do platnosti nové opatrenia vrátane zatvorenia diskoték a zákazu fajčenia na vonkajších priestranstvách. Na opatreniach sa dohodli predstavitelia všetkých autonómnych spoločenstiev.
Diskotéky, nočné podniky a tanečné kluby budú musieť zavrieť prevádzky o 1:00 a od polnoci nebudú smieť vpúšťať ďalších návštevníkov.
16:39 Spoločnosť Rolls-Royce zatvorí továreň na výrobu komponentov pre letectvo v centrálnej Virgínii do polovice budúceho roka.
O prácu príde 280 ľudí. Dôvodom je pokles globálneho cestovania počas pandémie nového koronavírusu.
15:54 Rozhodnutie gréckej vlády zaviesť regionálne obmedzenia a zakázať nočnú prevádzku reštaurácií a barov v niektorých najvyhľadávanejších dovolenkových destináciách nahnevalo majiteľov týchto podnikov.

"Nemôžete prijať jednostranné rozhodnutie a už nasledujúci deň ostrov od polnoci zatvoriť," komentoval majiteľ baru na ostrove Mykonos Stavros Grimplas vládny dekrét z 10. augusta, ktorý zakázal nočnú prevádzku v baroch, kaviarňach, reštauráciách a kluboch od 11. augusta do 23. augusta.
Dodal, že turisti chodia na Mykonos, aby si užili zábavu, vychutnali jedlo a zaplávali v mori, a týmto zákazom ich Grécko fakticky klame, pretože ich najprv prilákalo na návštevu krajiny, a keď prišli, všetko sa zatvorilo.

14:55 Výpadky príjmov obcí, miest a územných samospráv sú bezprostredným dôsledkom krízy a významom sú rovnocenné so stratami v ekonomike.
Hoci druhý štvrťrok vyznel v štatistikách lepšie ako prognózy, sú následky doteraz nevídané.
14:23 Mesto Trenčín je na začiatok druhej vlny pandémie pripravené.
TASR o tom informovala Eva Mišovičová z kancelárie primátora mesta.
V tejto chvíli máme dostatok ochranných pomôcok rúšok aj dezinfekcie, rovnako tak všetkým potrebným materiálom sú vybavené aj mestské zariadenia sociálnych služieb, dodala Mišovičová.
13:40 Nemecké ministerstvo hospodárstva odhaduje, že ekonomika v 3. štvrťroku ožije a vzrastie po strmom páde o 10,1 % v období apríl - jún (oproti prvým trom mesiacom roka, keď medzikvartálne klesla o 2,2 percenta).
Proces zotavovania však bude pomalý a jeho dokončenie bude trvať dlho, upozorňuje ministerstvo.
13:13 Finančnú pomoc nezávislej kultúre považuje bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková (nezaradená) za prvoplánové kupovanie voličských hlasov. Označila to za neprofesionálne a nesystémové.
Tvrdí, že mimoriadnou pomocou dala súčasná šéfka rezortu Natália Milanová "opäť vlastným zamestnancom kopanec", keďže 10,7 milióna eur poputuje nezávislým umelcom.
"Nie je to len kopanec vlastným zamestnancom, ale aj všetkým tým, ktorí s pandémiou bojovali 'v prvých šíkoch'. Typický príklad toho, ako sa nevedomosť snúbi so snahou zapáčiť sa 'našim ľuďom'," napísala Laššáková.
12:31 Vzhľadom na rastúce počty nakazených medzi ľuďmi vracajúcimi sa zo zahraničia nariadilo Rakúsko posilnenie zdravotných kontrol na hraniciach so Slovenskom, Talianskom, Slovinskom a Maďarskom.
Rakúšania vracajúci sa z krajín posúdených ako rizikové musia predložiť aktuálny negatívny test na SARS-CoV-2, ktorý nie je starší ako 72 hodín. V opačnom prípade musia ísť do desaťdňovej karantény.
11:30 V prípade nových prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku ide o úzke kontakty už potvrdených prípadov a import zo zahraničia.
V regiónoch je zaznamenaný aj sporadický výskyt nového koronavírusu. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti.
Epidemiológovia pokračujú v aktívnom dohľadávaní kontaktov pozitívne testovaných osôb a zabezpečovaní protiepidemických opatrení v mieste výskytu ochorenia.
11:24 Situácia súvisiaca s pandémiou Covid-19 v USA neovplyvnila výrobu ani dodanie stíhacích lietadiel F-16 pre Slovensko.
Pre agentúru SITA to uviedol León Zázrivý z tlačového oddelenia Ministerstva obrany Slovenskej republiky.
Do USA na výcvik poslalo Slovensko aj pilotov, ktorí budú na strojoch lietať. Rozšírenie ochorenia Covid-19 v USA podľa rezortu obrany ich výcvik neovplyvnilo a „ide podľa plánu“.
11:17 Rusko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín ďalších 4969 prípadov nákazy, čím ich celkový počet dosiahol 922 853. Menej než 5000 nových prípadov za deň v krajine zaevidovali už druhýkrát v priebehu týždňa.
Percentuálny nárast počtu infikovaných podľa týchto údajov po prvý raz klesol na hodnotu 0,5, informuje tlačová agentúra TASS.
10:32 Medzi 47 novonakazenými je 26 mužov a 21 žien. Sú vo veku od 6 do 89 rokov, uvádza ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.
10:00 Na Slovensku za predchádzajúci deň pribudlo 47 nových nakazených koronavírusom. Laboratóriá urobili 2013 testov.
Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.
Celkovo doteraz na Slovensku potvrdili Covid-19 u 2902 ľudí.
Počet aktívne chorých sa zvýšil na 902, keďže za uplynulých 24 hodín nepribudol ani jeden vyliečený pacient.
V nemocniciach sa nachádza 53 osôb, z toho 36 ich má koronavírus potvrdený. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú dvaja pacienti, štyria sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.
V ktorých okresoch zistili nové prípady:
12 - Bratislava (12)
5 - Senec
4 - Prievidza, Trenčín
3 - Prešov, Trnava
2 - Michalovce, Skalica, Poprad
1 - Nové Zámky, Galanta, Pezinok, Sabinov, Bánovce nad Bebravou, Trebišov, Dunajská Streda, Humenné, Vranov nad Topľou, Nitra
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem
9:33 Najvyšší denný prírastok infekcií od júna hlásilo v sobotu večer Turecko. Za 24 hodín pribudlo 1256 infikovaných.
9:00 Francúzska vláda v reakcii na nárast pozitívnych prípadov navrhne povinné nosenie rúšok v spoločných pracovných priestoroch.
V hlavnom meste Paríž úrady medzičasom rozšírili zóny, kde je nosenie rúšok povinné aj vonku.

8:50 Slovenskí epidemiológovia do konca augusta nebudú meniť zoznam menej rizikových krajín, keďže je dovolenková sezóna a mnohým ľuďom by to mohlo skomplikovať pobyt za hranicami, ale keďže sa situácia v mnohých krajinách zhoršila, označili niektoré regióny za rizikové.
Pozrite si v prehľadnej mape, ktoré krajiny považuje Slovensko za rizikové a ktoré za menej rizikové, a tiež do ktorých regiónov odborníci neodporúčajú cestovať.
8:31 Vo Francúzsku za sobotu pribudlo viac ako 3300 nových prípadov nákazy, čo je najviac od májového ukončenia karantény.
V krajine počty infikovaných v posledných dňoch postupne rastú. V stredu ich bolo 2524, vo štvrtok 2669 a v piatok 2846.
Stúpajúci trend hlási aj Taliansko. Úrad civilnej ochrany oznámil, že za 24 hodín sa nákaza preukázala u 629 ľudí, zatiaľ čo deň predtým ich bolo 574 a o dva dni skôr 523.
7:40 V Nemecku pribudlo 625 prípadov nákazy koronavírusom, čo je o viac než polovicu menej oproti počtu infikovaných v ostatných troch dňoch.
V nedeľu však bývajú počty odhalených infekcií zvyčajne nižšie, pretože sa cez víkend nedostanú do štatistík všetky dáta, pripomína agentúra DPA.
Zatiaľ čo v pondelok hlásil Inštitút Roberta Kocha 436 nakazených, vo štvrtok, piatok a v sobotu už boli počty nad hranicou 1400. Toľko prípadov v Nemecku registrovali naposledy v máji.
6:45 Česko potvrdilo k polnoci zo soboty na nedeľu 197 nových prípadov v priebehu uplynulých 24 hodín. Laboratóriá v sobotu otestovali 7552 vzoriek.
Ďalej sa zvyšuje počet aktuálne chorých ľudí, teraz ich je 5 733.
Celkovo Česko odhalilo 19 891 prípadov, nákaze podľahlo 395 pacientov.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem
6:33 V Južnej Kórei pokračoval nepriaznivý vývoj epidemickej situácie po tom, ako miestne stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb oznámilo 279 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Krajina prekonala aj bilanciu z dňa predtým a eviduje najvyšší prírastok od prvej polovice marca.
Z 279 novonakazených sa 267 infikovalo na kórejskom území. Väčšina prípadov lokálneho prenosu nastala v metropole Soul a jej okolí.
V reakcii na stúpajúce počty boli v Soule a okolí obnovené niektoré karanténne opatrenia a napríklad športové stretnutia sa tu teraz musia konať bez divákov. Tiež sa uzatvárajú múzeá a knižnice, v kluboch, baroch či športových halách sa musia dodržiavať prísnejšie bezpečnostné pravidlá.
6:00 Brazílske ministerstvo zdravotníctva hlási 41 576 nových prípadov nákazy koronavírusom a 709 súvisiacich úmrtí. Najnovšie čísla tak znamenajú pokles oproti piatku a sú tiež o niečo nižšie ako minulú sobotu.
Agentúra Reuters informovala, že počas obetí v krajine stúpol na viac ako 107-tisíc, počet potvrdených prípadov je vyše 3,3 milióna. V oboch štatistikách je Brazília na druhom mieste za Spojenými štátmi, pričom však pri prepočte na milión obyvateľov sú hodnoty u oboch krajín veľmi podobné.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?

Beata
Balogová
