SME
Štvrtok, 13. máj, 2021 | Meniny má ServácKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Pri podujatiach sa maximálne kapacity meniť nebudú (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 5 532 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 38 obetí.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:42 Roman Mikulec mal negatívny test na ochorenie COVID-19. Pre TASR to v pondelok večer uviedla riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra Barbara Túrosová.

18:56 SLOVENSKO Minister vnútra Roman Mikulec je v preventívnej karanténe po tom, čo bol v kontakte s pozitívne testovaným na COVID-19.

18:51 SVET Český premiér Andrej Babiš povedal, že ak Slovensko sprísni cestovanie z Česka, "bude to škoda."

Súvisiaci článok Česko bude od piatka rizikovou krajinou. Škoda, reaguje premiér Babiš Čítajte 

Povedal to niekoľko hodín pred rozhodnutím slovenského krízového štábu. Babiš tvrdí, že na to nie je dôvod.

"Slováci majú z hľadiska úmrtnosti prepočítanej na milión obyvateľov najlepšie výsledky v Európe, Česko je ale tretie," povedal s tým, že opatreniam slovenskej strany celkom nerozumie. "Sú tu rodiny, sú tu študenti, podnikatelia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď raz budeme Covid bilancovať, nebude to len o tom, koľko zomrelo ľudí," naznačil Babiš ekonomické dôsledky nových opatrení. Šéfovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky sa na opakovaných stretnutiach za posledné mesiace ubezpečovali, že nezavedú proti sebe "opatrenia ekonomického charakteru," povedal český premiér.

Česko ale nebude recipročne zavádzať opatrenia pre cestujúcich zo Slovenska.

18:21 SLOVENSKO Matovič uviedol, že sa určite nebudú sanovať celé výpadky tržieb zo športových podujatí.

18:19 SLOVENSKO Matovič kritizoval spôsob, akým Klus informoval o zaradení Česka medzi červené krajiny. Premiér tvrdí, že Slovensko dostal do zlej diplomatickej situácie voči Česku.

18:12 SLOVENSKO Vyšší počet účastníkov na podujatiach sa vzťahuje k obecenstvu bez personálu a účinkujúcich. V prípade kultúrnych podujatí v červenej zóne bude zákaz občerstvenia a kapacita bude znížená na polovicu. V prípade športových akcií v zelených oblastiach budú účastníci sedieť v každom druhom rade, v červených v každom štvrtom rade.

Skryť Vypnúť reklamu

18:05 Pravidlo obmedzenia počtu na hromadných podujatiach od začiatku októbra neprešlo.

Pri interiérových podujatiach bude naďalej platiť maximum 500 účastníkov, pri exteriérových 1000. Platí to pre kultúrne aj športové akcie. Informoval o tom premiér Igor Matovič po rokovaní ústredného krízového štábu.

"Kultúra a šport môžu naďalej žiť," povedal premiér.

17:22 SLOVENSKO Ústredný krízový štáb zaradil Českú republiku medzi vysoko rizikové "červené krajiny" v súvislosti s výskytom ochorenia Covid-19.

Na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus.

Martin Klus uviedol, že od piatka 18. septembra "ktokoľvek sa vráti z územia Česka s výnimkou pendlerov do 30 km od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov (vraciame sa k výnimkám z jari - presnejšie budú definované v uznesení ÚVZ) musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 hodín, alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do 5 dňovej domácej karantény a následne byť testovaný," uviedol Klus.

Skryť Vypnúť reklamu

"Toto sa bude kontrolovať prostredníctvom námatkových kontrol, aj tzv. “trackovania” mobilných telefónov," dodal Klus.

16:45 SLOVENSKO Vo svidníckej nemocnici, kde zomrel v uplynulých dňoch pacient s ochorením COVID-19, otestovali 30 zdravotníkov, ktorí s pacientom mohli prísť do kontaktu. Výsledky všetkých sú negatívne.

"Zdravotníci budú opakovane preventívne otestovaní ešte na desiaty deň po kontakte s pacientom," uviedla komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

Súvisiaci článok V zariadení sociálnych služieb v Medzilaborciach testovali zamestnancov a klientov Čítajte 

V nemocnici podľa jej slov aktuálne platí zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach a všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia. "Doteraz u žiadneho iného pacienta koronavírus nebol potvrdený," dodala Fedáková.

Skryť Vypnúť reklamu

Muž bol klientom Zariadenia sociálnych služieb Dotyk v Medzilaborciach. Podľa jeho riaditeľa Igora Mageru tam neevidujú žiadne prípady ochorenia COVID-19. To im bolo u spomenutého klienta nahlásené v piatok po pitve.

"Okamžite sme testovali všetkých zamestnancov a klientov rýchlotestami, ktorých výsledky boli negatívne," povedal Magera.

Podľa Daše Jeleňovej, hovorkyne Prešovského samosprávneho kraja, do ktorého pôsobnosti zariadenie patrí, 70-ročný klient zariadenia bol hospitalizovaný na internom oddelení nemocnice vo Svidníku pre iné zdravotné ťažkosti bez typických príznakov ochorenia COVID- 19.

16:35 SLOVENSKO Nákazu koronavírusom doteraz identifikovali na stovke slovenských škôl.

Počas rokovania Ústredného krízového štábu to povedal minister školstva Branislav Görhling (SaS) s tým, že momentálne je na týchto školách zatvorených 417 tried.

Skryť Vypnúť reklamu

Detí a žiakov v domácej izolácii je k dnešnému dňu 7 490 a 905 učiteľov,” povedal minister.

Z celkového počtu žiakov je však pandémiou podľa ministra zasiahnuté len menej ako jedno percento a v prípade škôl je to menej ako dve percentá.

„Ak naozaj dosahujeme len jedno percento všetkých žiakov, tak zvládame túto situáciu,” povedal Gröhling.

16:30 SLOVENSKO Úrad Bratislavského samosprávneho kraja v niektorých prípadoch rozšíril nariadené protipandemické opatrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR v Bratislave.

"Jedným z nich je sprísnenie vychádzok v zariadeniach sociálnych služieb, rovnako tak návštev vonku, pri ktorých sa obmedzil počet a určil presný čas," informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman.

Skryť Vypnúť reklamu

V zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja od pondelka platí zákaz návštev v interiérových priestoroch. Takisto sa neodporúča organizovať hromadné podujatia určené pre seniorov v akomkoľvek počte.

Povinné je aj očkovanie klientov proti sezónnej chrípke a bakteriálnym pneumokokom.

V prípade stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja sú momentálne zatvorené tri triedy na troch stredných školách - gymnáziu v Pezinku, bratislavskom Gymnáziu Ivana Horvátha a Tanečnom konzervatóriu E. Jaczovej v Bratislave.

“V domácom prostredí sa aktuálne nachádza takmer 80 žiakov," priblížila Forman.

16:17 SVET Keď žiaci v talianskom mestečku Codogno 21. februára odchádzali zo školy domov, pravdepodobne by si neboli pomysleli, že do lavíc budú môcť opäť zasadnúť až o bezmála sedem mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomenuté 17-tisícové mesto v Lombardsku sa stalo epicentrom pandémie koronavírusu v Taliansku po tom, ako sa 38-ročný občan 16. februára vydal s respiračnými ťažkosťami na miestnu kliniku.

15:52 SLOVENSKO Slovenský test na odlíšenie COVID-19 od bežnej chrípky čaká na schválenie.

"Boj s druhou vlnou koronavírusu môže skomplikovať príchod chrípkovej sezóny. Vzhľadom na podobné príznaky ochorení bude kľúčové odlíšiť pacientov s klasickou chrípkou od tých s koronavírusom," uvádza spoločnosť MultiplexDX (MDX), ktorá pracuje na vývoji testu.

15:44 SLOVENSKO Ak by platili opatrenia, ktoré v piatok navrhla pandemická komisia pre hromadné podujatia, tak by sa nemohli odohrať hokejové stretnutia, ale napríklad ani barážové stretnutie o postup na majstrovstvá Európy vo futbale Slovensko - Írsko 8. októbra.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár (SaS) na to upozornil pred pondelkovým zasadnutím ústredného krízového štábu, ktorý od 14.00 h rokuje o navrhnutom sprísnení protipandemických opatrení.

Súvisiaci článok Bratislava sprísňuje opatrenia. Ako to bude v baroch či kostoloch? (otázky a odpovede) Čítajte 

Husár verí, že krízový štáb bude ochotný prijať argumenty, s ktorými prichádza na rokovanie za športovú obec.

"Naším argumentom je, že nemôžeme paušálne zadefinovať hromadné podujatia, musíme odlišovať vnútorné priestory, či ide o malý kostol alebo štadión s desaťtisícovou kapacitou," povedal Husár.

Takisto apeluje na konzultáciu so športovou obcou pri navrhovaní opatrení. "Je potrebné zobrať do úvahy, že športové zväzy dokážu prísne nastaviť hygienické pravidlá. Áno, boli takí, ktorí to neurobili, ale tí nech sú potrestaní," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

15:33 SVET V Poľsku za posledných 24 hodín potvrdili 377 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 a 15 úmrtí, informovala v pondelok agentúra PAP s odvolaním sa na poľské ministerstvo zdravotníctva.

Celkový počet nakazených v Poľsku od začiatku pandémie dosiahol 74 529 a 2 203 osôb zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19.

Ministerstvo zdravotníctva takisto uviedlo, že 1972 ľudí je hospitalizovaných, 92 057 je v karanténe a 6 972 je pod dohľadom epidemiológov. Z ochorenia COVID-19 sa zatiaľ v Poľsku vyliečilo 61 097 osôb.

15:28 SLOVENSKO Na internátoch Univerzity Komenského v Bratislave sa objavili prvé dva prípady ubytovaných s potvrdeným ochorením COVID-19.

Informuje o tom Univerzita Komenského na svojom webe.

Prvý prípad hlásil Vysokoškolský internát Družba, druhý prípad eviduje Vysokoškolské mesto Ľ. Štúra – Mlyny.

Skryť Vypnúť reklamu

15:22 SVET Úrady v Singapure začali obyvateľom rozdávať malé zariadenia, ktoré majú pomôcť pri trasovaní kontaktov osôb nakazených koronavírusom. Očakáva sa, že táto technológia prispeje k bezpečnému oživovaniu ekonomiky, informovala agentúra Reuters.

Prvá fáza distribúcie sa zameriava na seniorov. Vláda využíva tieto vreckové zariadenia už popri fungujúcej mobilnej aplikácií.

Zariadenie pomocou funkcie Bluetooth zaznamenáva dáta z okolitých zariadení. Ak sa u niekoho zaznamenaného preukáže nákaza, zariadenie úrady odoberú a stiahnu údaje obsahujúce informácie o tom, kto ďalší mohol byť nákaze vystavený.

15:15 SLOVENSKO Úrad vlády SR informoval, že premiér Igor Matovič v utorok pocestuje do Šaštína pri príležitosti štátneho sviatku Sedembolestnej Panny Márie.

Skryť Vypnúť reklamu

Národná púť v Šaštíne bude na základe rozhodnutia Konferencie biskupov Slovenska, na rozdiel od minulosti, len na farskej úrovni. Konferencia biskupov zároveň veriacich vyzvala, aby do Šaštína necestovali.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa minulý rok na púti zúčastnila, do Šaštína nepôjde.

15:05 SVET V pondelok ráno belgické úrady oznámili, že v priebehu nedele bolo zaznamenaných 977 nových prípadov nákazy COVID-19.

Podľa údajov inštitútu pre verejné zdravie Sciensano ide o výrazný nárast nových infekcií v porovnaní s predchádzajúcimi týždňami a znepokojivý je aj prudký nárast nových hospitalizácií.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: WHO hlási rekordný prírastok nakazených Čítajte 

Za posledných 24 hodín bolo zaznamenaných 40 nových hospitalizácií, čo je mimoriadne vysoké číslo na víkend.

Skryť Vypnúť reklamu

V týždni od 7. do 13. septembra sa priemerný počet hospitalizácií vyšplhal na 30 nových pacientov denne, čo predstavuje až 78-percentný nárast oproti predchádzajúcemu týždňu. V súčasnosti je internovaných 291 osôb, z toho 71 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Belgicko zatiaľ eviduje 9 925 obetí v spojitosti s novým typom koronavírusu, pričom minulý týždeň bola priemerná denná úmrtnosť na úrovni 2,4 osôb.

14:55 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva SR pripomína, že s účinnosťou od 14. septembra 2020 od 18:00 hod. do 1. októbra 2020 sa všetkým osobám zakazuje pohybovať sa na verejnosti v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos, ústa) ako je napríklad rúško, šál, šatka, a to s výnimkou:

Skryť Vypnúť reklamu

- detí do 3 rokov veku,
- osôb so závažnými poruchami autistického spektra,
- vodičov verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb,
- žiakov prvého stupňa základnej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,
- žiakov so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím,
- žiakov pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania,
- poslucháčov pri konaní štátnych jazykových skúšok,
- deti v interiéri materskej školy a jaslí,
- osoby pri výkone športu,
- fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,
- osoby nevesty a ženícha pri svadbe,
- detí pristupujúcich k prvému svätému prijímaniu,
- účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu,
- osoby vo wellness a priestoroch umelých kúpalísk,
- účastníkov zotavovacích podujatí pre deti a mládež, vrátane personálu, pri všetkých aktivitách v rámci lokality, vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode,
- zamestnancov, vykonávajúcich prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba, alebo od iných osôb vzdialení minimálne 2 metre, alebo pre zamestnanca, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasne sa odporúča vychádzať a pohybovať sa na verejnosti v priestoroch exteriérov s prekrytím horných dýchacích ciest (nos, ústa) ako je napríklad rúško, šál, šatka pre osoby neuvedené vo výnimkách vyššie, pokiaľ je ich vzdialenosť od osôb, ktoré s nimi nežijú v spoločnej domácnosti menšia ako 2 metre.

14:45 SLOVENSKO Nariadenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, ktoré v celom kraji sprísnilo opatrenia pri hromadných podujatiach, deformuje i dramaturgické plány Slovenského národného divadla (SND).

Súvisiaci článok Bratislava sprísňuje opatrenia. Ako to bude v baroch či kostoloch? (otázky a odpovede) Čítajte 

O zmene, či aspoň zmiernení opatrení, chce vedenie divadla rokovať s ministerkou kultúry SR Natáliou Milanovou (OĽANO) i kompetentnými orgánmi a inštitúciami. Oznámilo to na svojom webe.

"Veríme, že čím skôr budeme informovať o pozitívnom riešení a výsledku," uviedlo divadlo.

"Rovnako vás budeme včas informovať i o tom, ako postupovať v prípade, ak by dialóg o zmene nebol úspešný," upozorňuje tých, ktorí sa plánovali zúčastniť najbližších predstavení.

Podporu športu a kultúre pri zmierňovaní opatrení avizovali premiér Matovič aj poslanci koaličných strán SaS a Za ľudí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

14:30 SLOVENSKO Štát zrejme nezavedie povinnú 5-dňovú karanténu po návrate z Česka aj ak ho Slovensko zaradí medzi rizikové krajiny.

Povedal to pred zasadnutím Ústredného krízového štábu štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí, Martin Klus.

„Vedeli by sme si predstaviť opatrenia na škále od merania teploty na hraniciach cez obmedzenie na pobyt v danej krajine,“ povedal Klus.

Povinnú karanténu v prípade Česka považuje za ťažko predstaviteľnú, lebo tam dochádza množstvo slovenských študentov a zamestnancov.

V prípade návratu z rizikových krajín štát vyžaduje po návrate karanténu a následné testovanie na prítomnosť nového koronavírusu zväčša na piaty deň po návrate.

Počet aktívne chorých sa v Česku za posledné dva týždne strojnásobil a Pandemická komisia preto odporúča Česko zaradiť na zoznam rizikových krajín.

Definitívne má o tom rozhodnúť Ústredný krízový štáb, ktorý začal rokovať o 14. Hodine na Úrade vlády.

14:20 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti vyjadril podporu kultúre a športu a naznačil, že avizované opatrenia sú podľa neho príliš prísne.

"Všetkým, ktorým na kultúre a športe záleží, na známosť sa dáva, že nedovolím, aby ich korona zložila k zemi. Vždy som hájil opatrenia, s ktorými prichádzalo konzílium. Tentokrát mám však pocit, že tlačíme až príliš na pílu a efekt, ktorý očakávame, môže byť paradoxne opačný," uviedol premiér na facebooku.

"Dnešné zasadnutie Ústredného krízového štábu bude veľmi ťažké, ale verím vo víťazstvo zdravého rozumu," dodal Matovič.

14:18 Tradičná púť pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne bude na základe rozhodnutia konferencie biskupov, narozdiel od minulosti, na farskej úrovni.

Oznámili to organizátori púte z komunity pavlínov na webovej stránke bazilika.sk.

Zároveň sa v tejto súvislosti obrátili na farnosti a cirkevné spoločenstvá so žiadosťou, aby neorganizovali 15. septembra do Šaštína hromadné púte a zájazdy.

14:08 SVET V Česku karanténu nebudú musieť podľa nových pravidiel podstúpiť ľudia, ktorí počas kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19 na sebe budú mať rúško či respirátor.

To ale rovnako musí mať aj infikovaná osoba, s ktorou sa stretnú. Karanténu nebudú musieť absolvovať ani ľudia, ktorí už túto chorobu prekonali počas posledných troch mesiacov.

Informovala na svojom webovom portáli televízia Nova.

Nové pravidlá začnú platiť ešte tento týždeň.

"Chceme, aby sa eliminovali prípady bezrizikovej karantény - napríklad keď sa niekto stretne s pozitívne testovaným, ale obaja v tej chvíli mali rúško alebo respirátor," uviedol český minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

14:06 SVET Európska komisia oznámila, že na zabezpečenie interoperability zriaďuje sieťový priechod spájajúci vnútroštátne aplikácie v celej EÚ.

Cieľom je naplno využiť potenciál mobilných aplikácií na sledovanie blízkych kontaktov a posilniť varovný systém v záujme prerušenia šírenia pandémie nového typu koronavírusu.

Podľa správy Európskej komisie. ide o "významný míľnik", keďže skupina členských štátov EÚ začína testovať novú infraštruktúru.

Komisia začala testy medzi back-endovými servermi oficiálnych aplikácií z Českej republiky, Dánska, Írska, Lotyšska, Nemecka, Talianska a novovytvoreným serverom pre sieťový priechod.

14:03 SLOVENSKO Systém pandemickej ochrany, respirátory a nanofiltre, skvalitnenie a zrýchlenie testovacích možností a detekcie vírusu či čističky vzduchu sú výsledkom projektov, ktoré podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja sumou osem miliónov eur, uviedol štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis.

Agentúra na podporu výskumu a vývoja pripravila program a vyhlásila výzvu na projekty riešiace problematiku pandémie ochorenia COVID-19.

"My sme sa pripravovali na prípadnú druhú vlnu. Som rád, že môžem skonštatovať, že sme nezaháľali a nepremárnili leto. Ale pripravili sme všetko potrebné na to, aby APVV mohla pružne reagovať na potreby, ktoré by vznikli v súvislosti s ochorením COVID-19 a jeho následkami," uviedol Paulis.

14:00 SLOVENSKO Začalo sa rokovanie ústredného krízového štábu, rozhodnúť majú o nových opatreniach.

13:53 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva apeluje na občanov správať sa počas voľných a víkendových dní zodpovedne a chrániť seba a svojich blízkych pred rizikom nákazy koronavírusom.

"Situácia s COVID-19 je vďaka intenzívnej každodennej práci pod kontrolou, pripravených je približne 2000 pľúcnych ventilácií a podporných dýchacích prístrojov, nemocnice v prípade potreby vedia okamžite reprofilizovať lôžka, ochranných pomôcok máme dostatok, na dennej báze monitorujeme situáciu, konzultujeme ju s odborníkmi a predvídavo nastavujeme opatrenia," informuje minister Marek Krajčí .

Jedna tretina nakazených sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty. Prijímame preto preventívne opatrenia na ochranu zdravia ľudí,“ doplnil Marek Krajčí.

13:33 SVET Prísny zákaz návštev vo všetkých sociálnych zariadeniach v Maďarsku a zákaz opustenia týchto inštitúcií pre hrozbu šírenia koronavírusu sa celkovo dotýka 100 000 ľudí.

13:28 SLOVENSKO Skupina koaličných poslancov za SaS a Za ľudí spolu s niekoľkými právnikmi vyzýva hlavného hygienika Jána Mikasa a povereného bratislavského regionálneho hygienika Stanislava Dubu na prehodnotenie opatrení voči kultúrnym a športovým podujatiam.

Súvisiaci článok Bratislava sprísňuje opatrenia. Ako to bude v baroch či kostoloch? (otázky a odpovede) Čítajte 

V pondelok im zaslali list, v ktorom okrem iného upozorňujú na problematickosť a možnú protizákonnosť niektorých opatrení v Bratislavskom kraji a na ich neprimerané dosahy na niektoré skupiny obyvateľstva.

Za najväčší problém týchto obmedzení považujú ich plošnosť, a teda nemožnosť organizovať ani také kultúrne, športové a iné podujatia, ktoré by boli z epidemiologického hľadiska relatívne bezpečné.

Obmedzenie sa podľa signatárov výzvy nedá aplikovať na každé podujatie bez zohľadnenia jeho povahy.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

13:23 SLOVENSKO „Na Slovensku sa stretávame najmä s jednotlivými prípadmi ochorenia COVID-19 a ich úzkymi kontaktmi,“ píše na facebooku Úrad verejného zdravotníctva.

V niektorých oblastiach, vrátane Bratislavského kraja, však dochádza k šíreniu epidémie v takzvaných klastroch. Ide o zoskupenia prípadov, ktoré sú vo vzájomnej epidemiologickej súvislosti.

„Môžu sa objaviť prípady, v ktorých sa nepodarí objasniť pôvodcu nákazy, to ale neznamená, že dochádza k nekontrolovateľnému komunitnému šíreniu. Nevylučujeme, že v prípade zhoršenia situácie k tomu môže v budúcnosti dôjsť,“ doplnil úrad.

Hygienici opäť apelujú na zodpovednosť ľudí a rešpektovanie opatrení.

13:16 SLOVENSKO V zariadení sociálnych služieb Gaudeamus na Mokrohájskej ulici v Bratislave sa nový koronavírus nakoniec nepotvrdil.

Uviedla to hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman.

"Pozitívny prípad sa v zariadení nakoniec nepotvrdil. Pôvodne pozitívne testovaný klient mal po opakovanom testovaní negatívny výsledok. A aj výsledky testov dvoch jeho spolubývajúcich boli negatívne," priblížila Forman.

Odborníci pripomínajú, že v istých prípadoch môže prísť ku skresleniu výsledkov testov.

"Prísne epidemiologické a hygienické opatrenia platia vo všetkých domovoch sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja," poznamenala Forman.

13:09 SLOVENSKO Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre už neumožní všetkým zahraničným študentom vykonať karanténu v niektorom z jej študentských domovov. Informovalo o tom vedenie univerzity.

Študentom z rizikových krajín, ktorí záväzne potvrdili štúdium na UKF a majú pridelené ubytovanie na internáte, ponúka univerzita možnosť karanténneho pobytu v ubytovacom zariadení v Gabčíkove, ktoré patrí Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

12:55 SVET Bývalého talianskeho premiéra a mediálneho magnáta Silvia Berlusconiho v pondelok prepustili z nemocnice, kde bol po pozitívnom teste na koronavírus hospitalizovaný od začiatku septembra.

Podľa jeho slov bolo preňho "zotavenie sa z tohto ochorenia pravdepodobne najväčšou životnou skúškou", píšu agentúry ANSA a AFP.

"Aj tentokrát som to prežil," povedal Berlusconi, keď opúšťal milánsku Nemocnicu sv. Rafaela.

12:28 SLOVENSKO Od začiatku pandémie koronavírusu policajti zaevidovali 9 855 udalostí, z ktorých sa v 3 687 prípadoch potvrdilo, že išlo o priestupok porušenia nariadenej karantény, povinnosti nosiť rúško alebo porušenia zákazu otvorenia prevádzok.

Ako ďalej v tlačovej správe informuje ministerstvo vnútra, najviac priestupkov bolo zistených v Košickom kraji, konkrétne 711 a najviac porušení povinností nosiť rúško sa objavilo v Žilinskom kraji, konkrétne 425.

12: 11 SLOVENSKO Vo svidníckej nemocnici zomrel v uplynulých dňoch pacient, u ktorého neskôr potvrdili ochorenie COVID-19.

Uviedla to komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková. Išlo o internistického pacienta, ktorý bol v nemocnici krátko hospitalizovaný.

"Po náhlom úmrtí na pneumóniu výsledky testov potvrdili ochorenie COVID-19. Nemocnica otestovala 30 zdravotníkov, ktorí s pacientom mohli prísť do kontaktu. Výsledky všetkých sú negatívne. Zdravotníci budú opakovane preventívne otestovaní ešte na desiaty deň po kontakte s pacientom," uviedla Fedáková.

11:53 SLOVENSKO O žiadostiach o úpravu protipandemických opatrení, ktoré by reálne umožňovali konanie kultúrnych podujatí, budú v stredu hovoriť členovia výboru pre kultúru a médiá.

Súvisiaci článok Bratislava sprísňuje opatrenia. Ako to bude v baroch či kostoloch? (otázky a odpovede) Čítajte 

Predseda výboru Kristián Čekovský (OĽANO) pripustil, že počas týždňa sa môže uskutočniť i mimoriadne rokovanie výboru, na ktoré pozvú člena pandemickej komisie.

S mimoriadnym rokovaním súhlasí aj podpredseda výboru Dušan Jarjabek (Smer), ktorý považuje však za dôležité urýchlene riešiť podmienky pre kultúrne podujatia.

"V navrhovaných medziach sú opatrenia pre kultúru likvidačné," upozornil Jarjabek.

11:48 SVET Ruské úrady v nedeľu oznámili ďalších 5 509 prípadov nákazy koronavírusom za uplynulý deň a 57 úmrtí. V pondelok to bolo 5 449 nových prípadov a 94 úmrtí. S odvolaním sa na operatívne štáb to uvädla agentúra TASS.

Od začiatku pandémie sa v krajine s približne 146 miliónmi obyvateľov nakazilo už takmer 1,07 milióna ľudí, z ktorých 18 635 nákaze podľahlo.

Agentúra Interfax pripomenula, že od polovice augusta klesol denný prírastok nových prípadov pod 5 000, ale od 4. septembra sa nad túto úroveň vrátil.

Podľa americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá vývoj pandémie sleduje globálne, je Rusko z hľadiska absolútneho počtu prípadov štvrtou najviac zasiahnutú krajinou sveta, a to po Spojených štátoch, Indii a Brazílii. Z hľadiska počtu úmrtí je Rusko na 12. priečke.

Načítavam video...

11:25 SLOVENSKO Platnosť sprísnených protiepidemických opatrení súvisiacich so šírením nového koronavírusu, ktorý Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach nariadil od 1. septembra, predĺžili do konca mesiaca. Pôvodne mali prestať platiť v nedeľu.

10:50 SLOVENSKO Na východnom Slovensku pribudlo v nedeľu šesť pozitívne testovaných ľudí, dvaja v okrese Prešov, po jednom v okresoch Bardejov, Košice, Košice-okolie a Michalovce.

10:28 SVET Za posledných 24 hodín na Ukrajine potvrdili 2 462 novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2.

Vyplýva to z údajov zverejnených v pondelok na webe Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), o ktorých informovala agentúra Ukrinform.

Komplikáciám spôsobeným koronavírusom podľahlo ďalších 33 ľudí, čím celkový počet obetí epidémie na Ukrajine stúpol na 3 211.

Ako informovala agentúra Ukrinform, z ochorenia COVID-19 sa v rovnakom čase vyliečilo 650 pacientov, čím počet vyliečených na Ukrajine stúpol na 69 543.

Najviac chorých momentálne evidujú v Ternopiľskej (352), Charkivskej (269) a Odeskej oblasti (205) a v hlavnom meste Kyjev (168).

V piatok hlásili na Ukrajine 3144 nových prípadov nákazy, čo bolo najviac od začiatku pandémie. Deň predtým krajina zaznamenala 2 582 prípadov a v stredu 2 551 novoinfikovaných.

10:00 SLOVENSKO Na Slovensku pribudlo 48 prípadov nákazy ochorením Covid-19, informoval Národný úrad zdravotníckych informácií.

Laboratóriá v nedeľu vyhodnotili 1 425 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 385 928. Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 5580.

Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch: Bratislava (9), Námestovo (5), Púchov (5), Trnava (5), Dunajská Streda (3), Ilava (3), Nové Zámky (2), Partizánske (2), Prešov (2), Bardejov (1), Čadca (1), Galanta (1), Košice (1), Košice a okolie (1), Levice (1), Malacky (1), Michalovce (1), Považská Bystrica (1), Senec (1), Trenčín (1) a Žarnovica (1).

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Vyliečilo sa ďalších päť pacientov, dohromady už 3 129. S podozrením alebo potvrdenou diagnózou Covid-19 zostáva v nemocniciach 129 osôb, z toho 96 má Covid-19 potvrdený. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa nachádza 12 osôb na pľúcnu ventiláciu je napojených desať pacientov.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 161.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:50 SVET Čínske ministerstvo kultúry a turistiky vydalo v piatok oznámenie, v ktorom vyzýva čínskych občanov, aby v súčasnosti necestovali do Českej republiky.

Ako dôvod sa uvádza nárast nakazených koronavírusom, informoval denník China Daily.

Denník South China Morning Post však súčasne pripomenul, že varovanie pred cestami do Česka prišlo krátko po návšteve predsedu českého Senátu Miloša Vystrčila na ostrove Taiwan.

Súvisiaci článok Učiteľ z Telča preráža hrádzu okolo Taiwanu. Vystrčil kráča v stopách Havla Čítajte 

Vystrčil sa tým stal najvyššie postaveným českým politikom, ktorý za posledných 16 rokov Taiwan - ostrov s vlastnou vládou - navštívil.

Česko je pritom pre Číňanov veľmi obľúbeným cieľom ich ciest po Európe. Po Nemcoch, Slovákoch a Poliakoch sú štvrtou najpočetnejšou skupinou cudzincov, ktorí tam chodievajú, uviedli The Times, podľa ktorých tam vlani pricestovalo až 600 000 Číňanov.

9:43 SVET Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) očakáva, že v októbri a novembri pribudne v Európe úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19.

"V októbri a novembri budeme svedkami vyššej úmrtnosti," povedal riaditeľ európskej pobočky organizácie Hans Kluge.

V 55 krajinách, ktoré v štruktúre WHO spadajú pod Európu, sa len za piatok odhalilo 51 000 novo nakazených.

"Z rôznych strán počujem, že vakcína bude znamenať koniec epidémie. Ale tak to nie je. Nevieme ani, či vakcína bude účinná pre všetky skupiny populácie. Objavujú sa náznaky, že nebude na všetkých účinkovať rovnako. A ak budeme musieť objednávať rôzne typy vakcín, bude to logisticky náročné. Koniec pandémie príde v momente, keď sa naša spoločnosť naučí s vírusom žiť. Závisí to od nás, čo je pozitívna správa," "vysvetlil šéf WHO pre región Európy.

9:15 SVET V Maďarsku pribudlo za posledný deň 844 nakazených novým druhom koronavírusu, čím celkový počet infikovaných dosiahol 13 153.

Zomreli piati starší pacienti trpiaci chronickými ochoreniami, obete s ochorením COVID-19 spôsobovaným vírusom SARS-CoV-19 tak stúpli na 642, uviedol v pondelok vládny server koronavirus.gov.hu.

Z nákazy koronavírusom sa zotavilo 4 117 ľudí. Aktuálne je infikovaných 8 394 osôb. V nemocniciach ošetrujú 287 nakazených, z ktorých 16 musí byť napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V povinnej domácej karanténe je 26 668 ľudí. Laboratóriá otestovali 549 211 vzoriek.

Súvisiaci článok Koniec strašiaka open space? Korona zmení pomery v kanceláriách Čítajte 

8:45 SLOVENSKO Manažéri a majitelia firiem si ho pochvaľujú. Pre zamestnancov je zasa open space strašiakom a nutným zlom.

Príchod nového koronavírusu prináša zmenu aj do pracovných a kancelárskych zvyklostí. Jarná pandemická karanténa ukázala, že mnohé profesie možno vykonávať z domu bez toho, aby klesla produktivita práce.

Ako sa teda open space zmení? A môže ho svet po korone aj úplne zrušiť? Téme sa podrobne venuje INDEX.

8:00 SVET Saudská Arábia od utorka čiastočne uvoľní zákaz medzinárodných letov i režim na štátnych hraniciach. Obmedzenie medzinárodných letov platí v dôsledku koronavírusovej pandémie už pol roka.

Od utorka budú môcť na územie Saudskej Arábie vstúpiť občania krajiny a takisto cudzinci s povolením na pobyt v krajine za predpokladu, že nie sú infikovaní koronavírusom.

Ministerstvo tiež uviedlo, že budúci rok sa pre saudskoarabských občanov uvoľnia všetky obmedzenia v leteckej, lodnej aj pozemnej doprave. Presný dátum rezort stanoví v decembri.

7:34 SVET Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hlási rekordný denný prírastok nových potvrdených prípadov nákazy. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že za 24 hodín podľa oficiálnych údajov pribudlo 307 930 prípadov.

Doterajším rekordom bolo 306 857 nových prípadov zo 6. septembra.

Celosvetovo už potvrdili vyše 28 miliónov prípadov nákazy koronavírusom, pričom zhruba polovica pripadá na americký kontinent.

Počet obetí ochorenia Covid-19 podľa organizácie vzrástol o viac ako 5 500, čím sa celkový doterajší počet úmrtí vyšplhal na 917 417.

7:21 SVET Brazília za posledný deň zaznamenala 14 768 nových prípadov nákazy koronavírusom. Pribudlo tiež 415 úmrtí.

Brazília je v počte nakazených vírusom SARS-CoV-2 treťou najviac postihnutou krajinou sveta po USA a Indii. Denné prírastky infikovaných však v ostatných týždňoch klesajú. V počte úmrtí je Brazília druhá na svete po USA.

7:00 SVET Predvolebné zhromaždenie amerického prezidenta Donalda Trumpa v Nevade sa v nedeľu vôbec prvý raz od konca júna uskutočnilo vo vnútornom priestore, a to aj napriek epidemiologickým odporúčaniam jeho vlastnej administratívy a štátu Nevada, píše agentúra AP.

Zjazd sa uskutočnil v meste Henderson blízko Las Vegas. Z tisícok Trumpových priaznivcov mali rúška iba niekoľkí. Výnimkou boli tí, ktorí stáli priamo za Trumpom.

Vedenie Trumpovej kampane podľa spravodajskej stanice CNN nevedelo uviesť presný počet návštevníkov. Išlo však o "tisícky". V Nevade pritom platí zákaz verejných zhromaždení s počtom nad 50 účastníkov. Odporúčanie schváliť toto nariadenie vydala Trumpova administratíva.

6:35 SVET V Nemecku za 24 hodín pribudlo 927 prípadov nákazy. Podobný údaj ohlásili úrady aj deň predtým, keď evidovali 948 infikovaných.

Od začiatku epidémie v Nemecku potvrdili nákazu u 260 355 ľudí. Ochorenie Covid-19 si vyžiadalo aj 9350 obetí, pribudla jedna.

V posledných dňoch testy preukázali nákazu u niekoľkých desiatok ľudí v letovisku Garmisch-Partenkirchen. Infekciu tam podľa všetkého rozšírila mladá žena, ktorá tam žije a ktorá sa v čase, keď čakala na výsledky testu, vydala so symptómami ochorenia do viacerých podnikov.

Súvisiaci článok Bratislava sprísňuje opatrenia. Aké obmedzenia sú v baroch či kostoloch? (otázky a odpovede) Čítajte 

6:12 SLOVENSKO Hoci nové opatrenia pre Slovensko, ktoré v piatok navrhla pandemická komisia, by mali platiť až od 1. októbra, v Bratislave to bude už o dva týždne skôr.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva vydal usmernenie, ktorým nielen v hlavnom meste, ale v celom Bratislavskom kraji od dnešného dňa sprísňuje podmienky hromadných podujatí, vrátane obradov v kostoloch.

Zakázané by mali byť aj návštevy v nemocniciach či v domovoch seniorov.

Denník SME prináša súbor otázok a odpovedí o sprísnených opatreniach v hlavnom meste a okresoch Senec, Pezinok a Malacky.

6:00 SVET Kým v posledných troch dňoch evidovalo Česko zakaždým rekordný nárast počtu nových nakazených, v nedeľu ich počet výraznejšie klesol.

V krajine za 24 hodín odhalili 792 prípadov. V nedeľu však zvyčajne bývajú čísla nižšie.

Oproti sobote poklesol počet nových infikovaných takmer o polovicu. Vtedy testy potvrdili 1541 prípadov ochorenia Covid-19. V piatok ich bolo 1447 a vo štvrtok 1382.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 2. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 3. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 4. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 5. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 7. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 8. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 1. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur
 2. Ďalšie mesto s rýchlou a kvalitnou donáškou!
 3. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 4. Union má novinku – Očný balík v hodnote 100 eur pre každého
 5. Čerstvá dvojnásobná mamička porovnáva pôrod v Nemecku
 6. Tretia generácia očných špecialistov prichádza do Košíc
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 8. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 9. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov
 10. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 229
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 12 110
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 10 780
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 9 730
 5. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 8 864
 6. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 8 029
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 551
 8. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 369
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 5 778
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 5 307
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó (v popredí) počas tlačovej konferencie pri príležitosti stretnutia ministrov zahraničných vecí stredoeurópskych krajín C5 a Ukrajiny v Bratislave.

Maďari sa tak dostali bližšie k tomu, aby mali jednotné zastupovanie svojich záujmov.

8m
Ilustračné foto.

O zámere predložiť uznesenie nevedeli poslanci SaS ani Za ľudí.

50m
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (vľavo) a poslankyňa parlamentu za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová počas tlačového brífingu po návšteve Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave.

Ján Kmeť chce, aby bol úrad akcieschopný, akčný, aby konal transparentne.

2 h
Vo fitness centrách budú platiť v okresoch v I., II. a III. stupni varovania prísnejšie pravidlá, preukazovať sa bude treba antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Celonárodné opatrenia sa končia.

2 h