SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Koronavírus: Rekordné čísla hlásia Slovensko, Česko, Rakúsko aj Poľsko (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 1 037 prípadov.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:38 SVET - Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu vo svete za 24 hodín dosiahol nový rekord. Za jeden deň ich globálne pribudlo 338 779.

Najväčší denný nárast prípadov zaznamenali India (78.524), Brazília (41.906) a Spojené štáty (38 904). Počet úmrtí na chorobu COVID-19 spôsobovanú koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol o 5514 na celkových 1 049 810.

20:31 SLOVENSKO - Pre výskyt COVID-19 prerušili bratislavskí hygienici vyučovanie v ďalších triedach. Z rovnakého dôvodu majú do soboty (10. 10.) prerušený tréningový proces hádzanárski dorastenci Športového klubu polície Bratislava.

Po jednej triede zatvorili hygienici do 10. októbra v Spojenej škole na Ostredkovej ulici a v Spojenej škole na Novohradskej ulici. O dva dni dlhšie budú zatvorené aj dve triedy v Základnej škole na Mudroňovej ulici a do 15. októbra je vyučovanie prerušené u študentov druhého ročníka v Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa.

SkryťVypnúť reklamu

19:28 SVET - Po troch týždňoch prepustili z jednotky intenzívnej starostlivosti bližšie nešpecifikovanej budapeštianskej nemocnice maďarského exministra vnútra Gábora Kunczeho. Bývalý minister mal vážny priebeh ochorenia COVID-19.

Noste rúška, COVID-19 nie je nič príjemného!

Gábor Kuncze

Pri oznámení svojho prepustenia z JIS vysoko ocenil prístup personálu nemocnice. Poznamenal, že videl vlastne iba oči lekárov a zdravotných sestier, pretože boli vždy v ochrannom odeve a mali zakrytú tvár.

"Vnímal som iba to, že ma pozorujú, hodnotia, konzultujú, sledujú monitor, údaje a že sa mi počas liečby zlepšil stav. Ďakujem!", napísal okrem iného Kuncze, ktorý sa nakazil koronavírusom spolu so svojou manželkou. Oboch hospitalizovali, ale jeho stav si vyžiadal intenzívnu lekársku starostlivosť. Na začiatku svojej hospitalizácie tento liberálny politik na spoločenskej sieti uviedol: "Ďakujeme za vaše obavy o nás! Noste rúška, COVID-19 nie je nič príjemného!"

SkryťVypnúť reklamu

18:58 SLOVENSKO - V Česku pribudlo vo štvrtok do 18.00 h 3139 osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Je to o 517 viac infikovaných ako bola doterajšia rekordná bilancia zo stredajšieho večera.

18:33 SLOVENSKO - Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb tvrdí, že prisľúbené odmeny zamestnanci pracujúci v prvej línii počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu ešte nevideli, a to napriek prísľubu vlády, že im budú vyplatené. Neuspokojujú sa ani s vyjadrením Ministerstva zdravotníctva, že sa tak má stať už čoskoro a apelujú v tomto smere na šéfa rezortu zdravotníctva Mareka Krajčího.

"Všetci, ktorí svojou obetavosťou pomohli zvládnuť ťažké obdobie, mali sľubované odmeny nielen predsedom vlády, ale aj od jednotlivých ministrov. Prvá vlna je preč, ale dodnes ľudia nedostali sľubované," komentoval zväz s tým, že deklarovaných bolo 77 miliónov eur. Poukázali na to, že Slovensko je už v druhej vlne, pracovníci sú preťažení, mnohí sa nakazili od klientov, pacientov, sú v karanténe, na PN-kách, alebo iným spôsobom sa znižuje ich príjem.

SkryťVypnúť reklamu

Výkonný výbor zväzu sa zaoberal situáciou na pracoviskách a nespokojnosťou zamestnancov na nezrealizovanie vyplatenia odmien podľa sľubov politikov. "Zamestnanci sa dožadujú aspoň ako takej odmeny, ktorá im určitým spôsobom nahradí ich nasadenie, odhodlanie pomáhať i pri skutočnosti sebaohrozenia, alebo nakazenia sa ochorením COVID-19," dodali.

17:31 SLOVENSKO - Stále častejšie sa stretávame s nedodržiavaním alebo obchádzaním opatrení. Upozornil na to hlavný hygienik Ján Mikas.

Efekt prijatých prísnejších protiepidemických opatrení predpokladá dva až tri týždne po ich zavedení.

TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

"Početné svadobné hostiny si po sprísnení pravidiel začali niektorí organizovať v prihraničných oblastiach Maďarska a Poľska. Dôsledkom tohto rozhodnutia však je, že nákaze dávame šancu šíriť sa ďalej," skonštatoval Mikas s tým, že obchádzaním pravidiel sa zvyšuje riziko šírenia nákazy a vzniku nekontrolovateľného komunitného šírenia ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

17:04 SVET - Česká vláda rokuje s praktickými lekármi o projekte otestovania takmer všetkých obyvateľov.

Toto testovanie by mohlo odhaliť 90 až 93 percent všetkých nakazených.

16:27 SVET - Eurokomisia uzavrela tretiu zmluvu na dodávku vakcín proti COVID-19.

Ide o dohodu s firmou Janssen Pharmaceutica NV, ktorá je súčasťou koncernu Johnson & Johnson. V prípade ak sa ukáže, že vakcína vyvinutá touto spoločnosťou je bezpečná a účinná proti ochoreniu COVID-19, zmluva dohodnutá Eurokomisia umožní členským štátom EÚ nakúpiť očkovacie látky pre 200 miliónov ľudí.

Eurokomisia už podpísala podobné zmluvy o dodávkach účinných vakcín aj s farmaceutickými spoločnosťami AstraZeneca a Sanofi-GSK.

16:13 SVET - Nosenie rúšok na verejnosti bude od soboty povinné v celom Poľsku.

SkryťVypnúť reklamu

Toto opatrenie prichádza po tom, ako Poľsko druhý deň po sebe prekonalo denný rekord v počte nakazených novým koronavírusom. Informovali o tom agentúry PAP a AFP. Poľská vláda sa rozhodla rozšíriť epidemiologické obmedzenia vzťahujúce sa na takzvané žlté zóny - teda oblasti so zvýšeným výskytom infekcie - na celé územie Poľska.

16:00 SVET - Česká vláda pristupuje k plošným obmedzeniam spoločenského života, aby tak spomalila šírenie koronavírusu SARS-CoV-2.

Ako informoval spravodajský portál TV Nova, český minister zdravotníctva Roman Prymula (ANO) avizoval, že na dva týždne budú musieť úplne zatvoriť všetky prevádzky fitnes centier, zoologických záhrad či plavární.

Reštaurácie budú môcť byť otvorené maximálne do ôsmej večer a pri jednom stole budú môcť sedieť najviac štyria hostia.

SkryťVypnúť reklamu

Od pondelka 12. 10. na 14 dní zavrú aj divadlá a kiná. Vnútorné športoviská zavrú už v piatok. Žiaci druhého stupňa základných škôl prejdú na striedavé
vyučovanie.

Polovica žiakov tak bude mať od pondelka vyučovanie v on-line režime a druhá polovica bude mať prezenčné vyučovanie. Po týždni sa vymenia. Potrvá to 14 dní. Stredné školy v celej ČR prejdú od pondelka na dva týždne na on-line výučbu. V Českej republike sa od pondelka nebudú dva týždne konať nijaké profesionálne ani amatérske športové podujatia. Výnimku môžu dostať medzištátne zápasy. Otváracie hodiny úradov sa najbližšie dva týždne obmedzia na dva dni v týždni, vždy na päť hodín. Ľudia nakazení koronavírusom sa budú môcť na desať dní izolovať v zariadeniach hotelového typu Cieľom tohto opatrenia je obmedziť riziko nákazy v rodinách. Táto izolácia bude dobrovoľná. Prymula pripustil, že ak sprísnené opatrenia nezaberú, je možné, že bude zavedený úplný lockdown.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločenské akcie v interiéroch sa budú môcť konať pri maximálnom počte desiatich účastníkov, vonku ich bude môcť byť maximálne dvadsať.

Nákupné centrá budú musieť vypnúť wifi zdarma, aby sa v ich priestoroch nezhromažďovali ľudia. Svadby budú musieť od pondelka 19. 10. obmedziť počet hostí na 30.

15:38 SVET - Poľská vláda plánovala vyrovnaný rozpočet, no pre koronakrízu očakáva najväčší schodok za posledné dekády.

Nečakané spomalenie ekonomiky a financovanie opatrení na zmierenie dopadov krízy si v kombinácii so štedrou sociálnou politikou vynútili prehodnotenie rozpočtového plánu.

15:36 SVET - Štúdia britskej univerzity ukázala, že 86 percent ľudí, ktorí boli nakazení koronavírusom, nemalo počas dňa testovania hlavné symptómy.

Výskumníci z University College London vyhodnotili údaje z prieskumu, v rámci ktorého každý týždeň testovali tisíce domácností vo Veľkej Británii bez ohľadu na to, či ich členovia mali príznaky.

SkryťVypnúť reklamu

15:33 SLOVENSKO - Na internátoch Univerzity Komenského zostalo približne 1600 študentov.

"Na začiatku akademického roka bolo v dvoch najväčších komplexoch ubytovaných približne 7000 študentov," priblížila hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

Na internátoch v hlavom meste Slovenska zostali najmä slovenskí študenti, ktorí nemajú možnosť odísť. Podľa Miller majú vážne chorých členov rodiny, ktorých nechcú ohroziť, alebo majú vážne sociálne dôvody.

15:19 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove eviduje 34 zamestnancov, ktorí sa nakazili koronavírusom SARS-CoV-2.

Nemocnica podľa hovorkyne Renáty Cenkovej, poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu.

14:43 SLOVENSKO - Centrum sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne má ďalších osem zamestnancov, ktorý sa infikovali koronavírusom SARS-CoV-2.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé pozitívne prípady v zariadení zaznamenali koncom minulého týždňa.

14:41 SVET - Rakúsko zaznamenalo za posledných 24 hodín rekordných 1209 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Po strede a minulej sobote je to tretí raz v tomto mesiaci, čo denný nárast novoinfikovaných v krajine presiahol 1000, informovala agentúra APA.

14:40 SVET - Druhá predvolebná debata medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho demokratickým protikandidátom Joeom Bidenom by mala byť virtuálna.

V súvislosti s ochorením prezidenta na COVID-19 to oznámila komisia, ktorá dozerá na americké predvolebné debaty. Trump však už medzičasom tento návrh odmietol.

V rozhovore pre Fox Business povedal, že ak bude debata virtuálna, nezúčastní sa na nej. Tento plán je podľa jeho slov pre jeho kampaň neprijateľný. Moderátorov zároveň obvinil, že sa pokúšajú chrániť jeho rivala.

SkryťVypnúť reklamu

14:16 SLOVENSKO - Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove nevylučuje zlučovanie jednotlivých oddelení.

Aktuálne jej chýba 71 zamestnancov, ktorý sú v súvislosti s pandémiou COVID-19 buďto v karanténe alebo na OČR.

14:14 SLOVENSKO - Ľubovnianska nemocnica má aktuálne šesť zamestnancov, ktorým potvrdili ochorenie COVID-19.

Ako pre TASR uviedol riaditeľ nemocnice Peter Bizovský, situácia v nemocnici je zatiaľ stabilná a momentálne poskytuje svoje služby v plnom rozsahu.

13:59 SVET - Najvyšší súd v Madride zamietol čiastočnú karanténu ( tzv. lockdown) zavedenú cez víkend v španielskej metropole a deviatich okolitých mestách, aby sa spomalilo rýchle šírenie nákazy koronavírusom.

Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Súd v oznámení vysvetlil, že "zamietol schválené opatrenia z dôvodu, že porušujú práva a základné slobody" 4,5 milióna obyvateľov postihnutých týmto lockdownom, ktorý vstúpil do platnosti v sobotu 3. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

13:57 SLOVENSKO - Veľká časť nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sú opäť dohľadané kontakty pozitívnych ľudí, ktoré sa zväčša ešte pred zavedením prísnejších opatrení zúčastňovali svadobných hostín, rodinných osláv či iných spoločenských podujatí.

V reakcii na dnešný rekordný prírastok prípadov koronavírusu to vyhlásil hlavný hygienik SR Jána Mikas.

Na počet nových prípadov ešte podľa Mikasa nemali vplyv prísnejšie nastavené protiepidemické opatrenia od októbra. "Predpokladáme, že ich efekt sa prejaví dva až tri týždne po ich zavedení. Aby začala krivka chorobnosti klesať, je dôležité opatrenia rešpektovať. Chápeme, že ľudia sú už pandémie unavení a chcú žiť tak, ako predtým. Nehľadajme však, prosím, cesty, ako opatrenia obísť, riziko šírenia nákazy takto neznížime," odkazuje hlavný hygienik.

SkryťVypnúť reklamu

13:07 SVET - Poľsko druhý deň po sebe prekonalo rekord v počte odhalených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Za posledných 24 hodín potvrdilo 4 280 nových prípadov infekcie. Informovalo o tom poľské ministerstvo zdravotníctva, ktoré citovala tlačová agentúra DPA.

Vyše 250 prípadov zaznamenali v deviatich zo 16 vojvodstiev Poľska a v troch vojvodstvách počet nakazených presiahol 500.

Rekordný počet hlásili deň po tom, čo bol prekonaný predchádzajúci rekord, keď poľské úrady informovali o 3 003 infikovaných. Od začiatku pandémie Poľsko potvrdilo celkovo 111 599 prípadov nákazy koronavírusom.

Poľsko má podľa premiéra Morawieckeho v rezerve zhruba 500 pľúcnych ventilátorov a na celoštátnej úrovni je stále voľných 60 percent lôžok určených pre pacientov s koronavírusom. Správy poľských médií však naznačujú, že lôžkové kapacity sú už v najviac postihnutých častiach krajiny vyčerpané.

SkryťVypnúť reklamu

13:05 SVET - Maďarská vláda v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 obmedzila otváraciu dobu aj všetkým kasínam. Zatvoriť musia najneskôr o 23. hodine.

Oznámil to šéf úradu vlády Gergely Gulyás. Podľa spravodajského servera Origo.hu Gulyás na pravidelnej štvrtkovej tlačovej konferencii vlády k otázke budúcich vakcín proti koronavírusu povedal, že on osobne nepodporuje myšlienku povinného očkovania, avšak považuje za rozumné bezplatné očkovanie.

Pripomenul, že v prepočte na milión obyvateľov pripadá 90 obetí v súvislosti s ochorením COVID-19, a vyzval ľudí, aby dodržiavali sprísnené opatrenia, ktoré vláda nariadila.

12:23 SVET - Väčšina Američanov pripisuje vinu za koronavírusovú krízu v USA svojej vláde.

(zdroj: AP)

Ukázal to nový prieskum verejnej mienky, ktorého výsledky uverejnila tlačová agentúra AP. Je to odmietnutie názoru administratívy prezidenta Donalda Trumpa, že najväčšiu chybu urobila Čína alebo iné krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

12:12 SVET - V súvislosti s výrazným nárastom nových prípadov koronavírusovej nákazy v Nemecku vyzval spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn ľudí, aby dodržiavali pravidlá hygieny a odstupu a nepovažovali sa za nezraniteľných.

Počty sú znepokojujúce, povedal Spahn s tým, že sa to týka najmä aktuálneho skokového nárastu na viac ako 4000 novoinfikovaných za jeden deň, informovala agentúra DPA.

12:09 SVET - Európska komisia uzavrela zmluvu na nákup remdesiviru pre pol milióna ľudí.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Zatiaľ nebola vedecky potvrdená žiadna liečba, ktorá by po nákaze novým druhom koronavírusu bránila vážnemu priebehu ochorenia COVID-19, ale antivirotikum známe pod komerčným názvom Veklury s účinnou látkou remdesivir pomáha niektorým pacientom rýchlejšie sa uzdraviť.

Remdesivir bol na liečbu nákazy koronavírusom schválený Európskou komisiou v júli.

12:08 SLOVENSKO - Bývala ministerka kultúry Ľubica Laššáková tvrdí, že ministerstvo by nemalo strácať čas vytváraním databázy profesionálnych umlecov, keďže tá existuje.

Laššáková pripomenula, že za jej vedenia bolo prijaté uznesenie na vytvorenie špeciálnej medzirezortnej skupiny, ktorá by mohla pomôcť ľuďom v kreatívno-kultúrnom priemysle. Vláda podľa nej tento návrh "zmietla zo stola a ani o ňom nerokovala". Vysvetľuje si to tak, že buď súčasná minister Natália Milanová (OĽaNO) nevie argumentovať, alebo ju jej kolegovia členovia vlády ignorujú.

12:04 SLOVENSKO - Na Orave panuje v súčasnosti najhoršia epidemiologická situácia.

Infikovaných novým koronavírusom je už viac ako 1 300 obyvateľov a ich počet stúpa.

Na nepriaznivú situáciu v regióne reaguje polícia zvýšeným dohľadom nad dodržiavaním opatrení.

Ich porušenie potrestajú pokutami, nezodpovedným však môžu hroziť aj vyššie tresty.

11:35 SLOVENSKO - Terénni asistenti budú v obciach s rómskymi komunitami spolupracovať na zamedzení šírenia koronavírusu.

Informovala o tom Iveta Duchoňová z Kancelárie Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. Úlohou asistentov bude poskytnúť obyvateľom rómskych komunít informácie o tom, ako sa čo najefektívnejšie vyhnúť ochoreniu COVID-19 a na koho sa obrátiť, keď sa vyskytne v bezprostrednej blízkosti.

11:27 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič vystúpil pred Úradom vlády k aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Matovič nevie povedať, či si situácia počas dušičiek bude vyžadovať podobné opatrenia ako počas tohtoročných veľkonočných sviatkov. Sprísňovanie opatrení bude podľa neho závisieť od toho ako sa postup nákazy bude na Slovensku vyvíjať. Podľa neho je treba sprísniť režim na hraniciach s Českom, kde je situácia omnoho horšia ako na Slovensku.

"Nikto si v súčasnosti netrúfne povedať, aké budú počty nakazených budúci týždeň, nieto o tri týždne. V súčasnej situácii však nie je vylúčené nič. Musíme byť pripravení na akékoľvek opatrenia, ktoré pomôžu ochrániť zdravie slovenských občanov," uviedol premiér.

Kapacitu nemocníc pre COVID pacietov je podľa Matoviča možné navýšiť až deväťnásobne zmenou účelu lôžok ztv. reprofilizáciou.

11:26 SLOVENSKO - Nemocnica v Liptovskom Mikuláši pre pandémiu ruší plánované operácie.Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19.

Nemocnica o tom informuje na facebooku. "Naše zdravotnícke zariadenie tak bude vykonávať len akútne operácie," dodala nemocnica.

10:58 SLOVENSKO - V Bratislave odhalili najviac infikovaných od začiatku pandémie.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

V celom Bratislavskom kraji sa infikovalo 107 ľudí. Na tzv. červenom COVID-19 semafore sa od 2. októbra nachádza celý Bratislavský kraj.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

10:37 SVET - V Maďarsku za posledný deň podľahlo COVID-19 zďalších 21 pacientov, testy na infekciu koronavírusom SARS-CoV-2 boli pozitívne v 932 prípadoch.

Celkový počet nakazených dosiahol už 34 046. Z infekcie sa zotavilo 9187 osôb, aktuálne je nakazených 23 961 ľudí. V nemocniciach ošetrujú 804 pacientov s ochorením COVID-19, z ktorých 56 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. V úradne nariadenej domácej karanténe je v súčasnosti 20 217 ľudí.

10:02 SLOVENSKO - COVID 19 podľahli ďalší dvaja pacienti. Slovensko tak eviduje už 57 úmrtí na ochorenie, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2.

Potvrdené úmrtie je u 52-ročnej pacientky, ktorá zomrela 12. septembra v nemocnici v Michalovciach. Druhým potvrdeným je skon 91-ročnej pacientky 22. septembra vo Fakultnej nemocnici v Prešove.

9:44 SVET - Taliansko zaviedlo povinné nosenie rúšok aj vo vonkajších priestoroch.

Načítavam video...

Dosiaľ museli Taliani nosiť rúška vo všetkých vnútorných priestoroch, s výnimkou súkromných domovov.

"Odteraz musíme rúška a ochranné prostriedky mať so sebou a nosiť ich vždy, keď vyjdeme z domu. Musíme ich mať vždy, s výnimkou situácií nepretržitej izolácie," vyjadril sa premiér Giuseppe Conte s tým, že prísne opatrenia sú potrebné, aby sa krajina vyhla návratu k ekonomicky zničujúcemu lockdownu.

9:36 SLOVENSKO - Za stredu zaznamenali rekordných 1 037 nových prípadov, urobili pritom 9 518 testov, čo je najviac od začiatku pandémie COVID-19.

Informoval o tom premiér Igor Matovič na facebooku.

Infikovaných je na Slovensku aktuálne 10 316 ľudí. Medzi najnovšie odhalenými prípadmi je 516 žien a 521 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 89 rokov. V Bratislave pritom odhalili 85 nových prípadov, v Košiciach 44.

Do oficiálnych štatistík dnes pribudli nové prípady nákazy koronavírusom aj v okresoch Bardejov (73), Prešov (65), Trebišov (56), Nitra (48), Veľký Krtíš (48), Námestovo (43), Trnava (37), Žilina (31), Sabinov (30), Tvrdošín (28), Martin (23), Poprad (23), Banská Bystrica (21), Dunajská Streda (21), Dolný Kubín (19), Liptovský Mikuláš (19), Brezno (18), Michalovce (17), Považská Bystrica (15), Prievidza (15), Vranov nad Topľou (14), Košice a okolie (12), Senec (12), Púchov (11), Sobrance (11), Stropkov (10), Zvolen (10), Hlohovec (9), Humenné (9), Myjava (9), Nové Zámky (9), Spišská Nová Ves (9), Komárno (8), Svidník (8), Trenčín (8), Zlaté Moravce (8), Gelnica (7), Malacky (7), Detva (6), Ilava (6) a Žiar nad Hronom (6).

Po päť pozitívnych prípadov hlásili v okresoch Bánovce nad Bebravou, Kežmarok, Lučenec, Senica, štyri prípady mal okres Skalica, po tri prípady odhalili okresy Čadca, Krupina, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Snina, Šaľa, Topoľčany a Žarnovica.

Po dva prípady odhalili v okresoch Galanta, Levice, Piešťany, Rimavská Sobota, Rožňava, Stará Ľubovňa. Po jednom novom infikovanom zaznamenali okresy Banská Štiavnica, Bytča, Levoča, Medzilaborce, Poltár a Ružomberok.

V nemocniciach je hospitalizovaných 352 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 303 z nich. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 27 pacientov.

Od začiatku pandémie COVID-19 na Slovensku vykonali 518 231 laboratórnych testov, odhalili tak už 15 726 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

9:12 SVET - Americký prezident Donald Trump tvrdí, že experimentálna liečba proti koronavírusu, ktorú mu poskytol elitný tím lekárov, by mala byť sprístupnená bežným Američanom, informovala agentúra AP.

Načítavam video...

V stredajšom videu nakrútenom v Ružovej záhrade Bieleho Domu Trump tvrdí, že chce, aby mali Američania prístup k rovnakej liečbe ako on, a zároveň sľubuje, že bude bezplatná.

9:03 SLOVENSKO - Mesto Žilina sprísnilo preventívne opatrenia v zariadení pre seniorov Úsmev. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka je zariadenie pre seniorov uzatvorené, aktivity sú obmedzené, vychádzky seniorov sú dovolené len v exteriéri areálu a neodkladné úradné záležitosti sa môžu realizovať len v sprievode personálu.

"Návštevy sú naďalej zakázané. Výnimku tvoria klienti v paliatívnej starostlivosti, ktorých môže navštíviť najviac jeden najbližší príbuzný jedenkrát týždenne na dobu 15 minút," uviedol Miškovčík.

9:00 SVET - Nemecký export sa pomaly spamätáva z prepadu spôsobeného koronakrízou a vzrástol štvrtý mesiac po sebe.

V auguste export tovarov v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom po úprave o sezónne a kalendárne vplyvy stúpol o 2,4 percenta po +4,7 percentách v júli, uviedol spolkový štatistický úrad Destatis. Import sa zvýšil o 5,8 percenta.

8:50 SVET - Druhý najvyššie postavený muž americkej námornej pechoty, generál Gary Thomas, bol pozitívny testovaný na koronavírus. Je v domácej karanténe a pociťuje iba mierne príznaky ochorenia Covid-19.

Okrem neho sú v izolácii lídri niekoľkých zložiek armády Spojených štátov, dôvodom je pozitívny test u jedného z veliteľov pobrežnej stráže, admirála Charlesa Raya. Ten v poslednom čase absolvoval v Pentagóne niekoľko stretnutí s členmi zboru náčelníkov štábov.

V izolácii je aj najvyššie postavený americký generál Mark Milley.

8:33 SVET - Taliansko zavádza povinné testovanie na ochorenie COVID-19 pre cestujúcich, ktorí do krajiny prídu z Británie, Holandska, Belgicka a Českej republiky. Oznámil to v stredu taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza, informovala agentúra Reuters.

"Údaje nákazy rastú po celej Európe i v Taliansku," napísal taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza na sociálnej sieti.

8:21 SLOVENSKO - Po náraste počtu prípadov v regiónoch Orava a Liptov pristúpila Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku k reprofilizácii lôžok. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková, podľa zákona o hospodárskej mobilizácii nemocnica reprofilizovala na viacerých oddeleniach a klinikách 69 lôžok.

Pre pacientov s vírusovým ochorením COVID-19 má nemocnica k dispozícii aj 28 lôžok na klinike infektológie. "Ďalších 10 lôžok je pripravených pre pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny. Pre pacientov podozrivých z nákazy COVID-19 a pre pacientov s pozitívnym výsledkom je ďalej vyčlenená jedna operačná sála v chirurgickom pavilóne," priblížila.

Celkovo má tak ružomberská nemocnica k dispozícii 107 lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19.

8:15 SVET - V Brazílii sa od začiatku pandémie nakazilo koronavírusom viac ako päť miliónov ľudí a počet obetí sa blíži k číslo 150-tisíc.

Za posledných 24 hodín v krajine pribudlo 31 553 infikovaných a 734 úmrtí.

7:54 SLOVENSKO - Slovenská futbalová reprezentácia nastúpi dnes večer v semifinále play off o postup na majstrovstvá Európy proti Írsku bez svojej opory Milana Škriniara. Obranca talianskeho Interu Miláno má koronavírus.

Tréner Pavel Hapal už v stredu popoludní hovoril o nejednoznačnom výsledku jedného testu, hoci meno hráča nešpecifikoval. Večer talianski novinári informovali, že ide o Škriniara.

7:32 SVET - Celosvetovo sa koronavírusom nakazilo už viac ako 36 miliónov ľudí. Vyplýva to z údajov na webe americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. Hranica 35 miliónov bola pritom podľa univerzity prekročená iba v pondelok.

Viac ako polovicu z celkového počtu prípadov hlásia tri najviac zasiahnuté krajiny: Spojené štáty, India a Brazília.

Svet tiež už prekonal aj hranicu milióna obetí. Aj v tejto štatistike sú na prvých troch miestach USA, Brazília a India.

7:20 SVET - V Nemecku odhalili testy za posledný deň 4028 nových prípadov nákazy, čo je viac ako deň predtým. Vtedy ich bolo 2828.

Úmrtí pribudlo za posledné dva dni rovnako - po šestnásť.

7:05 SVET - Americký prezident Donald Trump začal v stredu opäť úradovať z Oválnej pracovne Bieleho domu, do ktorej sa vrátil len dva dni po prepustení z nemocnice a celkovo šesť dní po tom, ako mu potvrdili COVID-19.

Prezident sa vrátil napriek varovaniam, že ostatných vo svojom okolí tak bude vystavovať riziku nákazy, informovala agentúra AFP.

Trumpov návrat do Oválnej pracovne potvrdil aj Biely dom. Jeho popredný predstaviteľ pre AFP povedal, že prezident úradoval v obklopení "extrémne obmedzeného" počtu zamestnancov.

6:37 SVET - Francúzsko zaznamenalo rekordných 18 476 nových prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2. Predošlý najvyšší prírastok od začiatku pandémie (16 972) hlásili pritom v krajine len uplynulú sobotu.

Stredajší nárast infikovaných je zároveň značne vyšší ako 10 489 prípadov nákazy, ktoré francúzske úrady hlásili o deň skôr.

Agentúra Reuters si tiež všíma, že vo Francúzsku je s ochorením COVID-19 aktuálne hospitalizovaný najvyšší počet ľudí za posledné tri mesiace, a to približne 7500 pacientov.

6:15 SVET - Česko po 24 hodinách opäť hlási rekord v počte nakazených koronavírusom. Testy v stredu odhalili ďalších 5 335 prípadov.

Je to prvýkrát od začiatku pandémie, čo počet infikovaných za jeden deň prekročil hranicu 5-tisíc.

Webový portál iDnes.cz navyše pripomína aj ďalšiu znepokojivú štatistiku. Len od začiatku októbra stúpol počet hospitalizovaných v krajine o polovicu. A ešte výraznejší je nárast ľudí v nemocniciach v ťažkom stave, ich počet v októbri vystúpil o viac ako tri štvrtiny.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

06:00 SVET - Nemecká vláda vyhlásila v stredu večer za rizikové oblasti päť slovenských regiónov - Bratislavu, Žilinu, Prešov, Nitru a Trnavu.

Na nemecký zoznam rizikových oblastí pribudli aj celé Gruzínsko, Jordánsko, Rumunsko či Tunisko a viaceré oblasti Holandska, Bulharska, Chorvátska, Litvy, Slovinska či Maďarska.

Za rizikové označuje Berlín tie krajiny, v ktorých počet nových prípadov nákazy prekročí 50 na 100-tisíc obyvateľov za posledných sedem dní. Momentálne to platí celkovo pre 127 krajín a čiastočne pre 15 ďalších.

Navrátilci z rizikových oblastí musia ísť v Nemecku do 14-dňovej karantény, kým nemajú negatívny test na koronavírus.

Ak sa Vám graf nezobrazuje správne, kliknite tu

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 2. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 3. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 5. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 6. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 7. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 8. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 2. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 3. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 4. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 7. Aké typy cukrovky poznáme?
 8. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 1. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 344
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 6 110
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 973
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 406
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 280
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 239
 7. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 182
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka! 1 030
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu