SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Matovič ukázal dáta, podľa ktorých rozhodovali o opatreniach (minúta po minúte)

Pandémia si doteraz vyžiadala 61 obetí.

Ak sa Vám mapa nezobrazuje správne, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:05 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

19:32 SVET - Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval pred návrhmi, aby sa ochorenie COVID-19 nechalo voľne šíriť medzi ľuďmi v nádeji, že sa tým dosiahne tzv. kolektívna imunita. Tedros dodal, že takýto prístup by bol "nemorálny". "Nikdy v dejinách verejného zdravia sa kolektívna imunita nevyužila ako stratégia pre zastavenie nákazy, nehovoriac už o pandémii," povedal šéf WHO na brífingu.

"Je to vedecky a eticky pochybné," pokračoval. "Nechať nebezpečný vírus, ktorý úplne dobre nepoznáme, voľne sa šíriť je jednoducho neetické. To nie je možnosť, ktorá prichádza do úvahy," dodal.

19:16 SVET - Celkový počet úmrtí súvisiacich s COVID-19 v Českej republike prekročil tisícku. V priebehu pondelka v krajine zaznamenali ďalších 58 úmrtí, čím ich celkový počet od začiatku pandémie dosiahol 1045.

SkryťVypnúť reklamu

18:50 SVET - Vatikán informoval, že štyria členovia švajčiarskej gardy majú pozitívny test na koronavírus. Nárast počtu prípadov ochorenia COVID-19 v okolitých regiónoch sa tak dostal až za vatikánske múry.

18:43 SVET - V Spojených arabských emirátoch sa začali skúšky ruskej vakcíny Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 na ľuďoch.

Súvisiaci článok Plošné zákazy bohoslužieb neprinesú žiadaný účinok, tvrdia biskupi Čítajte 

18:27 SLOVENSKO - Premiér sa s biskupmi stretne ešte tento týždeň. Tí ho prosia o zváženie vydaného plošného zákazu hromadných podujatí.

18:15 SLOVENSKO - Matovič zatiaľ nebude nabádať Sulíka, aby odstúpil. Ak však krivka nových prípadov nakazených nebude klesať dúfa, že si Sulík bude spytovať svedomie. „Ak sa to takto vyvinie, budem očakávať, že vládu dobrovoľne opustí,“ povedal Matovič.

18:09 SLOVENSKO - Matovič zopakoval, že jeho kamarátstvo so Sulíkom sa skončilo a nechce z toho robiť "caviky", pretože je potrebné, aby vláda fungovala.

SkryťVypnúť reklamu

18:04 SLOVENSKO - Biskupi tvrdia, že plošné zákazy bohoslužieb žiadaný účinok v boji proti koronavírusu neprinesú, uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara v súvislosti s avizovaným plošným zákazom verejných bohoslužieb. Cirkev však nariadenie štátu poslúchne.

17:57 SLOVENSKO - Premiér Matovič tvrdí, že odborníci, ktorí riešia opatrenia sa rozhodujú na základe dát a nestrieľajú od pása, ako to tvrdí Sulík.

17:47 SLOVENSKO - Matovič ukázal dáta, na základe ktorých rozhodovali o nových opatreniach a kritizuje Sulíka, že chce byť za "pekného" a nechce sa postaviť za dôležité opatrenia.

17:41 SLOVENSKO - Premiér sa na začiatku tlačovky ospravedlnil všetkým, ktorí boli na ústrednom krízovom štábe za slová ministra hospodárstva Richarda Sulíka o "tliachaninách".

SkryťVypnúť reklamu

17:39 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič vystúpil k aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou COVID-19.

17:33 SLOVENSKO - Testovacia kapacita na koronavírus SARS-CoV-2 pre nemocnice v Dolnom Kubíne a Trstenej sa zvýši z 200 na 440 testovacích súprav denne pre každú z nich.

V regióne tiež pribudnú dve mobilné odberné miesta, ktoré sa budú operatívne presúvať po regióne podľa požiadavky tamojších okresných úradov. Na facebooku o tom informuje podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

17:19 SLOVENSKO - Na Základnej škole s materskou školou Za kasárňou v bratislavskom Novom Meste sa objavil ďalší prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Pozitívne testovaný bol tentoraz jeden zo žiakov ôsmeho ročníka, od pondelka je tak v karanténe celá trieda.

SkryťVypnúť reklamu

16:48 SVET - Štyria príslušníci Švajčiarskej gardy, ktorá je osobnou strážou pápeža, mali pozitívny výsledok testov na koronavírus SARS-CoV-2.

Načítavam video...

Informoval o tom hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Dodal, že všetci štyria vykazujú príznaky ochorenia a sú momentálne v karanténe. Bruni ďalej uviedol, že všetci "strážnici, či už sú v službe alebo nie, budú nosiť rúška v interiéri aj exteriéri pri súčasnom dodržiavaní už existujúcich opatrení".

16:46 SVET - V Maďarsku je najviac hospitalizovaných pacientov s COVID-19 od začiatku pandémie.

S koronavírusom SARS-CoV-2 tam v nemocniciach bojuje 1 418 pacientov. V krajine, ktoré má zhruba desať miliónov obyvateľov, dosiaľ zaznamenali 38 837 infikovaných. V dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo 968 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

16:39 SVET - Irán hlási rekordný prírastok úmrtí na COVID-19.

Za posledný deň podľahlo COVID-19 v Iráne 272 pacientov. Za rovnaký čas zaznamenali v Iráne aj vyše 4200 nových infekcií, dodala v štátnej televízii hovorkyňa ministerstva Símá Láríová, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

16:33 SLOVENSKO - Pre nákazu koronavírusom SARS-CoV-2 prerušili hygienici vyučovanie v niektorých školských zariadeniach v okresoch Zvolen, Detva a Krupina.

TASR o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica Mária Tolnayová.

16:31 SLOVENSKO - Mestské a obecné zastupiteľstvá budú môcť počas núdzového stavu opäť rokovať elektronicky.

Počas krízovej situácie môžu uskutočniť zasadanie zastupiteľstva prostredníctvom videokonferencie alebo inými komunikačnými technológiami.

SkryťVypnúť reklamu

16:23 SVET - Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová sa vyslovila za dôraznejšiu koordináciu národných opatrení členských krajín v boji s pandémiou COVID-19.

Načítavam video...

Von der Leyenová upozornila, že mnoho národných vlád v posledných mesiacoch zaviedlo cestovné obmedzenia, čo následne viedlo k spleti ďalších opatrení. Pripomenula tiež, že naprieč krajinami EÚ existujú rôzne farebné kódy v súvislosti s epidemiologickou situáciou, odlišné kritériá a tiež odlišné pravidlá testovania a zavádzania do karantény.

16:21 SVET - Na riešenie dôsledkov pandémie koronavírusu zmobilizovala doteraz Európska komisia prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Európskeho sociálneho fondu a Kohézneho fondu investície vo výške viac ako 13 miliárd eur.

Ide o výsledky vykonávania Investičnej iniciatívy v reakcii na koronavírus a Investičnej iniciatívy v reakcii na koronavírus Plus.

SkryťVypnúť reklamu

16:18 SLOVENSKO - V Bratislave je už ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, značne rozšírené.

Upozornil na to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že sa prechádza do veľmi náročnej fázy, kde ľudia musia ešte viac chrániť seba a svoje okolie.

"Potrebujeme brať situáciu vážne a nepodľahnúť hlasom, ktoré nebezpečenstvo nákazy znižujú. Naše zdravotníctvo, naše nemocnice majú obmedzenú kapacitu na to, aby dôsledky nezodpovedného správania zvládli," uviedol Vallo na sociálnej sieti.

15:58 SLOVENSKO - Pozrite si, ako vyzeral takmer rok nášho života vo fotografiách aj vo výrokoch politikov a expertov, od prvého prípadu po tisícku noých prípadov denne.

Načítavam video...

15:13 SVET -Rakúska odborná komisia skritizovala nedostatky pri riešení nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v stredisku Ischgl.

SkryťVypnúť reklamu

Šesťčlenná komisia od júna na dovedna štyroch zasadnutiach vypočula 53 ľudí a preskúmala 5798 strán podkladov. Cieľom 300-stranovej správy je poučiť sa z chýb, uviedol predseda komisie Ronald Rohrer na tlačovej konferencii v Innsbrucku.

15:01 SVET - V Česku bude od stredy pravdepodobne povinné nosiť na verejnosti rúško a je možné, že prvý stupeň základných škôl prejde na režim diaľkovej výučby.

Vyplýva to z tlačového brífingu po zasadnutí Rady hospodárskej a sociálnej dohody ČR.

14:51 SLOVENSKO - Facebook zrušil stránku Bádateľ, ktorá mala 60-tisíc sledovateľov, dôvodom je aj šírenie dezinformácií a hoaxov o COVID-19.

Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo s tým, že táto stránka pravidelne a systematicky šírila nebezpečné dezinformácie o zdraví a koronavíruse. Rezort zatiaľ nemá viac informácií o tomto kroku, ani to, či ide o dočasné, alebo trvalé zrušenie stránky.

SkryťVypnúť reklamu

14:46 SLOVENSKO - Štát nevie, koľko ľudí v kultúre od marca pracuje. Ministerstvo zbiera dáta.

Načítavam video...

Na základe informácií z dotazníkov potom plánujú umelcov a pracovníkov v kultúre podporiť dotáciami.

14:13 SVET - Z nemocnice prepustili ukrajinského exprezidenta Petra Porošenka nakazeného koronavírusom SARS-CoV-2.

Zo špecializovanej kliniky ho prepustili po tom, čo došlo k zlepšeniu jeho zdravotného stavu. Do nemocnice bola medzičasom so zdravotnými komplikáciami prijatá i jedna z Porošenkových dvoch dcér, píše DPA bez ďalších podrobností.

14:09 SLOVENSKO - Hygienici opäť potvrdili prenos koronavírusu SARS-CoV-2 najmä v rodinách.

Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti, početnejší výskyt prípadov v nedeľu hlásili regionálne úrady v Bratislave, Bardejove, Michalovciach, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

13:38 SVET - Únia poskytla pomoc krajinám západného Balkánu; pomáha aj Slovensko.

Únia zaslala pomoc v podobe ďalšej zásielky ochranných plášťov a respirátorov FFP2 do Čiernej Hory a Severného Macedónska. Pomoc bola vyčlenená zo zásob nástroja rescEU, čiže zo spoločnej európskej rezervy lekárskeho vybavenia, ktorá bola počas koronakrízy vytvorená na pomoc krajinám čeliacim nedostatku potrebného lekárskeho vybavenia a ochranných pomôcok.

Okrem toho Slovensko prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany ponúklo Severnému Macedónsku ochranné rúška typu FFP2, FFP3, chirurgické masky, ako aj základné hygienické balíčky, prikrývky, stany a generátory.

13:11 SVET - Francúzsky premiér Jean Castex naznačil ďalšie obmedzenia, v parížskom regióne má pozitívny výsledok každý piaty testovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedol pre France Info, na to, aby bolo možné čeliť pandémii ochorenia COVID-19, už podľa neho "nemôže dôjsť k ďalšiemu uvoľňovaniu" opatrení. V ostatnom období deväť veľkých miest vrátane Paríža a Marseille zaradili medzi mestá s maximálnou pohotovosťou.

13:05 SVET - Poľsko odhalilo 4 394 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2.

V spojitosti s COVID-19 zaznamenali aj 35 nových úmrtí. V troch prípadoch zosnulí nemali predtým žiadne závažné zdravotné problémy, informoval portál TVN24.pl. Najviac nových prípadov, 690, opäť hlási Malopoľské vojvodstvo na juhu krajiny. V tomto vojvodstve leží i mesto Krakov. Celkový počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie dosiahol v Poľsku 130 210. V spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo 3 039 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

12:15 SLOVENSKO - Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) reagoval na kritiku nedostatočného množstva dát pre obmedzenia podnikania.

Načítavam video...

Podľa neho je najpresvedčivejším údajom pre zavedenie opatrení fakt, že v reštauráciách, baroch či športoviskách sú ľudia bez rúšok, rovnako ako doma, kde sa Slováci infikujú podľa epidemiológov najčastejšie. Minister práce Milan Krajniak argumentuje, že keďže ľudí nemožno obmedziť v zdržiavaní sa v domácnostiach, tak treba obmedziť všetky ostatné pre život nie ne vyhnutné aktivity.

12:11 SLOVENSKO - Správa štátnych hmotných rezerv môže obstarávať schválené položky pohotovostných zásob v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu, a to nad rámec cieľových stavov uvedených v uznesení vlády, ktorým sa upravuje tvorba pohotovostných zásob.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda na rokovaní schválila materiál s týmto cieľom.

12:04 SVET - V 85 regiónoch Ruska za posledných 24 hodín pribudlo ďalších 13 592 prípadov koronavírusovej infekcie, pričom v 3564 prípadoch ide o kontaktné osoby bez klinických prejavov choroby.

Za uplynulých 24 hodín v Rusku pribudlo aj 125 úmrtí a 3793 vyliečených.

11:55 SLOVENSKO - Belgicko zaradilo celé územie Slovenskej republiky do červenej zóny.

Cestujúci z červenej zóny musia nastúpiť v deň návratu či príchodu na sedemdňovú karanténu a najskôr v piaty deň karantény sa nechať otestovať. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na webe.

11:28 SLOVENSKO - Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) bol pozitívne testovaný na koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

Informoval o tom ďalši podpredseda parlamentu Peter Pellegrini. "Pán podpredseda Grendel bol pozitívne testovaný na koronavírus. Považujem za nezodpovedné, že o tom neboli plošne informovaní poslanci parlamentu. Ako je možné, že to pán Grendel niekde v tichosti drží a prezradí to len nejakému médiu? Ako chce potom vyžadovať od ľudí disciplínu, keď to sám zatajil? Je to hanba, že s takouto informáciou neprišiel na verejnosť," uviedol na tlačovej konferencii Pellegrini.

Nezaradení poslanci okolo Pellegriniho chcú na utorkovej mimoriadnej schôdzi iniciovať uznesenie, ktorým má plénum požiadať vládu a kompetentné orgány, aby predstúpili pred poslancov a podali informácie, na základe ktorých sa prijímajú súčasné epidemiologické opatrenia.

Pellegrini dodal, že ak toto uznesenie NR SR odmietne, iniciovať budú poslanecký prieskum. Pellegrini tiež podotkol, že občania nie sú zodpovední za aktuálnu situáciu, ako im to pred pár dňami "vykričal" premiér Igor Matovič (OĽANO). Tvrdí, že zodpovedný je premiér a jeho vláda. "Je pravdou, že nikto z nás netuší, ako tie rokovania prebiehajú, čo sa tam rozpráva," podotkol Pellegrini v súvislosti s rokovaniami pandemickej komisie vlády a ústredného krízového štábu.

11:23 SLOVENSKO - Antigénové testy sú už na Slovensku.

Ako po rokovaní vlády uviedol predseda Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf, 500-tisíc testov čaká na preclenie.

"Zajtra by mali byť v skladoch správy štátnych hmotných rezerv a budeme ich distribuovať podľa pokynov Ministerstva zdravotníctva SR," povedal Rudolf. Predpokladá pritom, že v priebehu tohto týždňa, respektíve do konca tohto týždňa, by určite mali byť u konečných užívateľov.

11:17 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice je momentálne hospitalizovaných 40 pacientov s koronavírusom, piati z nich sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Informovala o tom Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia UNLP Košice.

11:13 SLOVENSKO - Koaličným partnerom by nemalo ísť o politikárčenie a naháňanie politických hlasov.

Pred rokovaním vlády to povedala ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová (Za ľudí).

Reagovala tak na predčasný odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) z rokovania Ústredného krízového štábu z 11. októbra. Sulík si po odchode následne s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) vymenil niekoľko odkazov na sociálnych sieťach. Remišová si však nemyslí, že je to začiatok koaličnej krízy.

11:09 SLOVENSKO - V nemocniciach či odberových miestach je nasadených 262 vojakov.

Na základe požiadaviek krízového štábu ministerstva zdravotníctva vojaci pomáhajú s usmerňovaním a administratívou prichádzajúcich na vstupoch do nemocníc a mobilných odberových miest. Tiež s vyhľadávaním a trasovaním prípadov na hygienach.

10:59 SVET - Čína otestuje devať miliónov obyvateľov mesta Čching-tao po zistení deviatich prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Po niekoľkých týždňoch sú to v Číne prvé prípady infekcií, ktoré neboli privezené zo zahraničia.

Štátna zdravotnícka komisia uviedla, že úrady hľadajú zdroj infekcií, ktoré zistili u ôsmich pacientov mestskej nemocnice pre pľúcne ochorenia v meste Čching-tao a u jedného rodinného príslušníka pacienta. Komisia konštatovala, že celé mesto otestujú v priebehu piatich dní.

10:01 SLOVENSKO - Odhalili ďalších 504 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, otestovali pritom 3 998 ľudí. Je to najvyšší nedeľný prírastok od začiatku pandémie COVID-19.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Koronavírus prekonalo ďalších 400 infikovaných. Na Slovensku je tak koronavírusom aktuálne nakazených 14 263 ľudí.

Medzi najnovšími pozitívne testovanými je 256 žien a 248 mužov vo veku od 1 do 89 rokov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 334 ľudí s ochorením COVID-19. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 36 ľudí.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí u nás doteraz je 20 355, od začiatku vypuknutia koronavírusu sa na Slovensku urobilo 552 447 laboratórnych testov.

9:57 SVET - Koronavírus SARS-CoV-2 spôsobujúci ochorenie COVID-19 môže zostať na povrchoch ako bankovky, obrazovky telefónov alebo oceľ infekčný až 28 dní, informovali podľa portálu BBC austrálski vedci.

Zistenia austrálskej národnej výskumnej agentúry (CSIRO) naznačujú, že vírus SARS-CoV-2 dokáže prežiť dlhšie, ako sa predpokladalo. Svoj výskum však uskutočnili v tme, pričom už je dokázané, že UV žiarenie dokáže vírus zabiť.

9:53 SVET - Expert Bieleho domu na nový druh koronavírusu SARS-CoV-2 Doktor Anthony Fauci sa dištancoval od Trumpovej kampane.

Kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa zverejnila televízny spot, zostrihaný tak, aby budil dojem, že odborník na infekčné choroby Fauci schvaľuje prezidentove kroky v súvislosti s pandémiou. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

Načítavam video...

"Za svojich takmer 50 rokov verejnej služby som nikdy verejne nepodporil žiadneho politického kandidáta," uviedol Fauci.

9:48 SLOVENSKO - Od utorka sa nesmie zhromažďovať viac ako šesť ľudí.

Ako vyplýva z novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, výnimka platí pre osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti.

9:25 SLOVENSKO - Minister Richard Sulík (SaS) reagoval na kritiku svojej krátkej účasti na ústrednom krízovom štábe zo strany Matoviča.

Podľa Sulíka sa majú na štábe zúčastňovať len ministri vnútra, zahraničia a obrany. Sulík naň štandardne posiela len svoju poradkyňu Janu Kiššovú, no v nedeľu sa prišiel na zasadnutie pozrieť, aby zistil na základe akých faktov a dát sa rozhoduje o obmedzovaní podnikateľov.

Sulík vyhlásil, že bol svedkom neracionálneho rozhodovania bez tvrdých faktov podložených dátami. Na zatváranie prevádzok dôvody nevidí.

Podľa Sulíka bude odškodňovanie podnikateľov veľmi zložité, tak aby nešlo o neprimeranú štátnu pomoc. Vo vláde mienia hľadať mechanizmus, no podľa Sulíka to ušlý zisk nenahradí.

9:09 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) po rokovaní vlády vyhlásil, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) stratil jeho dôveru ako priateľ.

Načítavam video...

Narážal tak na nedeľňajšie zasadnutie ústredného krízového štábu, ktoré Sulík kritizoval pre opatrenia súvisiace s obmedzovaním podnikania reštaurácií a športovísk, ktoré nemajú byť založené na relevantných dátach o šírení koronavírusu na Slovensku.

Matovič ani teraz nepriblížil, či dáta o šírení na Slovensku vládni odborníci zverejnia.

Matovič podotkol, že na ústrednom krízovom štábe a na pandemickej komisii strávili dokopy 11 hodín, pričom Sulík podľa neho na nich bol len jednu hodinu.

"Človek, ktorý si nebol schopný v takto kritickej situácii ustúpiť zo svojho komfortu, nemá žiadne morálne právo očierňovať špičkových odborníkov, ktorí sa na pandemickej komisii aj na ústrednom krízovom štábe zaoberali touto témou," poznamenal Matovič pred pondelkovým rokovaním vlády. Všetci v koalícii sú podľa Matoviča zhrození zo správania Sulíka. Premiér tvrdí, že to považujú "za mimoriadne nezodpovedné."

"Všetci sme sa potrebovali postaviť za tieto nepopulárne opatrenia spolu," uviedol premiér. Tvrdí, že zo strany Sulíka ide o "sabotáž mimoriadne dôležitých opatrení, ktoré nás majú chrániť predtým, aby sme si úplne zatvorili krajinu." Podľa neho ide o nehodné správanie predsedu koaličnej strany.

9:02 SLOVENSKO - Podujatie upozorňujúce na kritický stav kultúry a kreatívneho priemyslu na Slovensku, ktoré pripravovali zástupcovia daných oblastí na stredu 14. októbra, sa nebude môcť uskutočniť v pôvodne avizovanej forme. Uskutoční sa však online.

V tlačovej správe o tom za organizátorov informovala Vladimíra Pôbišová, s tým, že čas podujatia upresnia dodatočne.

8:48 SLOVENSKO - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pre pandemickú situáciu zrušilo snem aj druhý raz.

Pôvodný snem sa mal konať v máji, no z dôvodu rastúceho počtu prípadov nákazy koronavírusom počas prvej vlny bol presunutý na 13. októbra.

8:42 SVET - Za uplynulých 24 pribudlo v Indii ďalších 66 732 prípadov nákazy koronavírusom, zomrelo 816 ľudí.

V Indii počet infikovaných v nedeľu prekonal hranicu sedem miliónov, pričom posledný milión nakazených pribudol za posledných 13 dní. Tempo rastu počtu prípadov sa však mierne znižuje, v polovici septembra India zaznamenala rekordnú bilanciu takmer 98-tisíc infikovaných za deň.

8:26 SLOVENSKO - Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) v zásade súhlasí s prijatými opatreniami, ktoré začnú platiť od štvrtka. Dôrazne však žiada vládu, aby v najbližších dňoch predstavila kompenzačné mechanizmy, ktoré umožnia podnikateľom v maloobchode, gastre a službách prežiť.

"Myslíme si, že gastrosektor týmto dostane ranu, ktorá môže zlikvidovať prakticky celý tento sektor," reagoval predseda ISKM Daniel Krakovský.

8:12 SVET - V Nemecku za uplynulý deň pribudlo 2467 prípadov nákazy, informoval Inštitút Roberta Kocha. Krajina tak pokračovala v trende klesajúcich prírastkov, rovnako ako deň predtým.

Agentúra DPA však upozorňuje, že víkendové bilancie sú obvykle nižšie, pretože tamojšie úrady nedostanú údaje od všetkých laboratórií.

7:50 Vedci z Austrálskeho centra pre prevenciu chorôb v Geelongu zistili, že koronavírus SARS-CoV-2 môže prežiť až 28 dní na hladkých povrchoch, ako sú napríklad displeje na mobilných telefónoch, nehrdzavejúca oceľ, bankomaty či plastové a papierové bankovky.

Je to dlhšie, ako sa doteraz predpokladalo. Píšu o tom v štúdii, ktorá bola v pondelok publikovaná v časopise Virology Journal.

7:24 SLOVENSKO - Nový koronavírus potvrdili aj v Záchrannej brigáde Hasičského a záchranného zboru v Humennom.

Aktuálne tu evidujú 16 pozitívnych prípadov, ďalšie osoby čakajú na testovanie v karanténe. Brigáda je aj napriek tomu schopná zasahovať. Pre TASR to potvrdila Petra Friese z tlačového referátu ministerstva vnútra.

7:00 SVET - Prezident Francúzskej Polynézie Édouard Fritch mal po návrate z Francúzska , kde sa stretol s prezidentom Emmanuelom Macronom a predsedom vlády Jeanom Castexom, pozitívny test na ochorenie Covid-19.

Druhá osoba, ktorá s ním cestovala, mala výsledok testu negatívny.

"Zdravie prezidenta Fritcha nie je dôvodom na obavy. Na základe odporúčania zdravotníckych úradov zostane sedem dní v karanténe, z ktorej bude naďalej riadiť krajinu," uvádza sa vo vyhlásení.

Súvisiaci článok Rušia sa všetky hromadné podujatia, rúška budeme nosiť aj vonku (prehľad nových opatrení) Čítajte 

6:35 SLOVENSKO - Ústredný krízový štáb v nedeľu rozhodol o súbore nových opatrení, ktoré majú pomôcť zabrániť šíreniu koronavírusu. Na Slovensku totiž v posledných štyroch dňoch zakaždým pribudlo viac ako tisíc nových prípadov.

Platiť začnú od štvrtka a život sa obmedzí veľmi výrazne. Čoraz väčšmi sa začne podobať na ten počas prvej vlny na jar.

Rúška budeme povinne nosiť aj vonku, nebudú sa konať žiadne hromadné podujatia, zatvoria sa fitnesscentrá, wellness zariadenia či bazény.

Fungovať v bežnom režime prestanú reštaurácie, ktoré budú môcť podávať jedlo iba v exteriéri alebo ho vydávať zabalené.

Prehľad všetkých nových opatrení si môžete pozrieť tu >>>

Načítavam video...

6:20 SLOVENSKO Dnes bude mimoriadne zasadať vládny kabinet, ktorý by mal rozhodnúť o zákaze zhromažďovania sa nad šesť ľudí.

"Uvedomujeme si, že v tejto situácii je veľmi nevyhnutné obmedziť mobilitu a socializáciu ľudí na miestach, kde to nie je nevyhnutné," skonštatoval ešte v nedeľu minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Dodal, že pracujúcim a študentom sa má umožniť chodiť do práce a do školy, avšak všetky ostatné činnosti sa musia obmedziť na úplné minimum.

6:06 SVET V Česku v nedeľu pribudlo 3104 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

Je to najviac počas tohto víkendového dňa od začiatku pandémie, vyplýva z údajov zverejnených v pondelok ráno na webe českého ministerstva zdravotníctva. V sobotu testy odhalili 4635 nakazených, čo bolo zasa najvyššie víkendové číslo vôbec.

Pribudlo aj 22 nových úmrtí a ich celkový počet sa blíži k tisícke. Aktuálne ich je 987.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:00 SLOVENSKO - Stredoškoláci už dnes do škôl nepôjdu. Stredné školy prechádzajú na dištančnú výučbu. Základné a materské školy zatiaľ budú fungovať tak, ako doteraz.

Na prvom aj druhom stupni základných škôl sú rúška povinné, výnimky platia pre nepočujúcich a autistické deti. V škôlkach ministerstvo nosenie rúšok výrazne odporúča. Rúška naďalej nemusia nosiť deti do troch rokov.

Zároveň sa rušia školy v prírode, lyžiarske kurzy a rôzne krúžky.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 920
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 7 031
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 498
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 655
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 013
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 858
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 433
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu