SME
Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Koronavírus na Slovensku: Občania boli veľmi zodpovední, hodnotil Naď. Spokojný je aj Matovič (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

23:59 SLOVENSKO - Oficiálne konečné čísla z testovania zatiaľ zverejnené neboli. Minútu po minúte ukončujeme, dianie okolo koronavírusu budeme naďalej sledovať aj v ďalších dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

22:17 SLOVENSKO - Breznianska nemocnica od pondelka do odvolania dočasne uzatvára nemocničné ambulancie - endokrinologickú, gastroenterologickú, internú, neurologickú, anestéziologickú, cievnu a detskú hematologickú. Personál z ambulancií presunie na lôžkové oddelenia.

K rovnakému kroku od pondelka do 30. októbra pristúpila aj súkromná reumatologická ambulancia. Zrušila odbery a vyšetrí len skutočne akútnych pacientov, ktorí nejavia žiadne príznaky ochorenia, či už na chrípku alebo COVID-19.

21:33 ORAVA - Posledný deň pilotného projektu celoplošného testovania pod názvom Spoločná zodpovednosť priniesol na Orave tieto výsledky:

 • V okrese Námestovo zistili 237 pozitívnych ľudí z 3954 testovaných.
 • V Dolnokubínskom okrese prišlo 4 004 ľudí, pozitívnych bolo 286.
 • Tvrdošínsky okres zaznamenal 2188 ľudí, pozitívnych bolo 106.

Celkovo tak v nedeľu na Orave otestovali 10 146 ľudí, z ktorých 629 bolo pozitívnych.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne Čítajte 

21:25 SLOVENSKO - Denné počty úmrtí na Covid, ktoré už atakovali aj dvadsiatku, budú v nasledujúcich dňoch ešte výrazne rásť.

Predpokladá to patológ Michal Palkovič, ktorý je šéfom sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Vďaka zákazu vychádzania, ktorý vo štvrtok prijal Ústredný krízový štáb a platí od soboty, možno podľa neho očakávať pokles úmrtí najskôr o dva týždne.

20:15 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo ďalších šesť potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Spolu tak evidujeme 165 úmrtí na toto ochorenie.

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave zomreli štyria muži vo veku 69, 70, 78 a 87 rokov. 78-ročná ženy skonala v DSS Gbely a 75-ročná žena v Národnom onkologickom ústave v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

20:10 DOLNÝ KUBÍN - Dolnokubínska samospráva pripravila na záver trojdňového plošného testovania v meste pre všetkých členov odberných tímov prekvapenie. Ako poďakovanie pre nich z radničného balkóna presne o 20:00 zaznela pieseň Slovensko moje v podaní miestnej talentovanej speváčky Michaely Dobákovej.

"Dolnokubínčania počas troch dní opakovane ďakovali armáde, zdravotníkom a všetkým členom odberných tímov za ústretové správanie sa počas testovania. Nosili rôzne darčeky, koláče, syrové korbáčiky, mnohé slová vďaky odzneli priamo na mieste," priblížil primátor Ján Prílepok.

"Viacerí ľudia nás oslovili, či by sme ako mesto nepripravili nejaké symbolické poďakovanie. Zvažoval sa potlesk na balkónoch, napokon sme sa rozhodli pre pieseň Slovensko moje," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

20:00 SLOVENSKO - Pilotné testovanie v Bardejove a troch okresoch na Orave sa skončilo. Čakáme teda už na finálne výsledky, ktoré by mohli byť známe niekedy okolo desiatej hodiny večer.

19:38 SLOVENSKO - Pilotná fáza testovania dopadla podľa ministra obrany Jaroslava Naďa nad očakávania dobre.

"Občania boli veľmi zodpovední," povedal s tým, že dúfa, že podobne bezproblémovo prebehne aj celoštátne testovanie.

Spokojnosť s priebehom testovania vyjadril aj predseda vlády Igor Matovič. "Ozbrojené sily to vzorovo dokázali zorganizovať," povedal.

19:13 SLOVENSKO - Veľké firmy a aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú môcť testovať vo vlastnej réžii.

Informuje o tom ministerstvo obrany. „Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4-tisíc zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im na účely hromadného firemného testovania poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh testovania dohliadať,“ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladom testovania vo vlastnej réžii je schopnosť firiem zabezpečiť odborný zdravotnícky a administratívny personál.

19:02 SLOVENSKO - Dnes do 17:00 sa v štyroch okresoch podarilo otestovať 15 386 ľudí, z ktorých je 866 infekčných. Na facebooku to oznámil Jaroslav Naď.

Celkovo doteraz otestovali 136 904 osôb, infekčných je 5 298, čo predstavuje 3,87 percenta.

18:18 BARDEJOV - "Posledný deň testovania v Bardejovskom okrese dopadol na výbornú," napísal na sociálnej sieti predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský (KDH).

Dnes navštívil obec Zborov, aby sa informoval o priebehu testovania.

18:08 BARDEJOV - V obci Brezov sa testovanie koná iba dnes. Podľa starostu Ladislava Lukáča (KDH) tam bolo ráno viac ľudí, a preto museli čakať.

SkryťVypnúť reklamu

"Účasť je približne 280 ľudí z predpokladaných 360, aj keď je to skreslené, pretože relatívne dosť ľudí prišlo aj z okresov Svidník, Prešov a Vranov nad Topľou. Aktuálne je odberné miesto prázdne. Čo sa týka ďalších testovaní, bude potrebné doriešiť odmeny dobrovoľníkov, lebo doteraz je v tom v niektorých obciach nesúlad," povedal Lukáč.

Keďže u nás už pilotné testovanie máme úspešne za sebou, sme pripravení - ja osobne, ale aj členovia môjho najbližšieho tímu, odovzdať všetky skúsenosti iným samosprávam.

Ján Prílepok, primátor Dolného Kubína

17:53 BARDEJOV - Starostka obce Kurov v Bardejovskom okrese Mária Špirková vidí ako problém to, že sa testovanie v obci uskutočňuje v interiéri. "Aj keď ľudia dodržiavali pokyny príslušníkov Policajného zboru a Ozbrojených síl, stále je tu možnosť nákazy pri testovaní v interiéri väčšia ako vonku, konštatovali to aj obyvatelia obce. Niektorí sa preto neprišli otestovať," povedala starostka.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade ďalších testovaní by bolo podľa jej slov dobré, keby sa vykonávalo iba vonku, a nie vo vnútri.

"Najviac ľudí na testovanie bolo v piatok a v sobotu. V nedeľu v menších dedinách testovanie z môjho pohľadu nie je potrebné. Radšej treba posilniť pracovníkov na testovanie tieto prvé dva dni," dodala Špirková.

17:05 SLOVENSKO - Rady v mnohých obciach skončili, Orava ponúka testy cezpoľným.

„Podľa veľmi malého počtu prichádzajúcich ľudí, predpokladáme, že doteraz sa už dali otestovať takmer všetci domáci obyvatelia, ktorí o to mali záujem. Preto je možné využiť voľné kapacity a testovacie sety aj pre obyvateľov iných okresov mimo Oravy,“ povedal Pavol Ľorko, prednosta Okresného úradu v Dolnom Kubíne.

„Ale bolo by dobré, keby si to nenechávali na poslednú chvíľu, aby sme odberné miesta mohli zatvoriť v plánovanom čase o ôsmej večer.“

SkryťVypnúť reklamu

16:37 SLOVENSKO - Prezidentka SR Zuzana Čaputová kontaktovala niektoré zariadenia pre seniorov.

Vyjadrila im podporu a informovala sa o tom, čo im chýba. Prezidentka o tom informuje na sociálnej sieti.

„Zväčša im chýbajú konkrétne informácie, ale, žiaľ, stále aj prisľúbené odmeny, čo by sa už konečne malo zmeniť," podotkla.

„S rastúcim počtom nakazených sa obávam obzvlášť o tých najzraniteľnejších. Intenzívne myslím na ľudí pracujúcich alebo žijúcich v zariadeniach pre seniorov. O to viac, keď sa dopočujem, že sa do niektorého z nich dostala nákaza," doplnila hlava štátu.

16:13 SLOVENSKO - Na Orave a v Bardejove otestovali v nedeľu do 14.00 h 14 439 osôb.

Antigénové testy vyhodnotili ako infekčných 682 ľudí. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo od piatka do nedele 14.00 h otestovali 135 957 ľudí. Infekčných bolo 5 144, čo je 3,76 percenta.

15:30 SLOVENSKO - Dolný Kubín ponúka pomoc ostatným slovenským mestám pri organizovaní celoplošného testovania, ktoré by sa malo uskutočniť na budúci víkend.

Mesto to plánuje v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska, ktoré bude koordinátorom výpomoci.

"Keďže u nás už pilotné testovanie máme úspešne za sebou, sme pripravení - ja osobne, ale aj členovia môjho najbližšieho tímu, ktorí sme sa podieľali na prípravách celý tento týždeň do neskorých večerných hodín,- odovzdať všetky tieto skúsenosti iným samosprávam," povedal primátor Dolného Kubína Ján Prílepok.

15:13 SLOVENSKO - Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár povedal, že ich strana sa na plošnom testovaní nezúčastní, otestovať sa dajú PCR testami.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že ak by bol Smer-SD vo vláde a odborníci s pandemickou komisiou by odporučili úplný lockdown, urobili by tak aj so stopercentnými finančnými náhradami pre občanov.

15:10 SLOVENSKO - Naď nevylúčil sprísnenie opatrení, vláda ich bude prehodnocovať.

Pri plošnom testovaní sa chcú podľa neho vyhnúť tomu, aby zdravotníkom pomoc nariadili. Verí, že sa ich nájde dostatok. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Minister ocenil nasadenie a prístup samospráv, bezpečnostných a záchranných zložiek pri pilotnom testovaní. Pripustil chyby v začiatkoch, ktoré odstraňovali. Situáciu podľa neho výrazne nekomplikovali občania z iných okresov.

"Nebolo ich veľa. Drvivá väčšina budú ľudia zo správnych okresov," skonštatoval s tým, že zatiaľ nemá štatistiky.

SkryťVypnúť reklamu

15:01 SLOVENSKO - Koalícia a opozícia sa nezhodujú, či je testovanie dobrovoľné alebo nie.

Kým jedni tvrdia, že testovanie dobrovoľné je, avšak každý musí v tejto situácii priniesť nejaké obety, druhí hovoria, že ľudia na výber nemajú, lebo negatívny výsledok testu sa stal vstupenkou na slobodu. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

"Nie je, že dobrovoľnosť neexistuje. Existuje, ale každý musí spraviť obetu," povedala poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS).

Dobrovoľnosť vidí v tom, že každý si môže vybrať, či pôjde dobrovoľne na testy alebo dobrovoľne zostane doma. Poukázala i na to, že niektorí zamestnávatelia dávajú finančný bonus, aby sa ľudia išli testovať.

Opačný názor zastáva poslanec Erik Tomáš (nezaradený). Podľa neho sa testovanie iba tvári ako dobrovoľné, ľudia však pochopili, že ak ho nepodstúpia, nemôžu ísť do práce, prípadne im nebude preplatená ani pandemická PN. "Ľudia zúfalo stoja v radoch, lebo si to dobre premysleli," skonštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

14:43 SLOVENSKO - Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) navrhne na najbližšom rokovaní vlády v stredu predĺženie rodičovskej dovolenky.

Krajniak to v nedeľu uviedol v relácii RTVS O 5 minút 12 v diskusii s nezaradeným poslancom Národnej rady SR a spoluzakladateľom strany Hlas-SD Richardom Rašim.

"Na vládu na stredu chystám návrh na predĺženie rodičovskej dovolenky tak, ako to bolo na jar, aby to mohli mamičky čerpať aj teraz.

Dôvodom je, že sa im končí rodičovská dovolenka a deti nemôžu dať do škôlky alebo ony samy nemôžu nastúpiť do práce, pretože ich miesto je uzatvorené pre lockdown.

Navrhujeme preto predĺženie rodičovskej dovolenky. Čo sa týka pandemickej OČR, tá, samozrejme, platí," priblížil.

13:49 SLOVENSKO - V okrese Bardejov otvorili 70 odberných miest. Ako pripustil Mário Pažický z nadrezortného komunikačného centra, pri ďalších testovaniach je možné, že menšie obce na Slovensku vypomôžu väčším mestám.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Koronavírus v Bardejove: Plošné testovanie u nás môže byť príkladom pre Európu, vyhlásil Pollák (minúta po minúte) Čítajte 

"Blížime sa pomaly k záveru pilotnej časti. Pravdepodobne nás čakajú ďalšie fázy celoplošného testovania. Nastavili sme systém logistiky tam, kde bolo treba. Vidíme teraz už realitu, aká je ozajstná priepustnosť odberových miest, nie iba teoretická," povedal Pažický.

O bezproblémový chod odberných miest sa podľa jeho slov starajú nielen vojaci na odberných miestach, ale i v regionálnych a operačných veliteľstvách.

"Masívna logistická podpora zabezpečuje to, aby načas bola na mieste dezinfekcia, dostatok testov, ochranných prostriedkov a dokumentácia," povedal Pažický.

13:35 SLOVENSKO - Mesto Galanta bude na dvoch až troch lokalitách testovať svojich obyvateľov drive in - z auta, kvôli väčšej bezpečnosti svojich občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Informoval o tom primátor mesta Peter Paška.

13:10 SLOVENSKO - Na Orave a v Bardejove otestovali do nedele 11.00 h celkovo 128 841 ľudí.

Antigénové testy vyhodnotili ako infekčných 4744, čo je 3,68 percenta. V relácii Na telo na TV Markíza to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď.

Počas tretieho dňa pilotnej fázy plošného testovania otestovali do 11:00 7 323 ľudí, z nich je 312 infekčných. Miera infekčnosti je tak zatiaľ za dnešný deň 4,26 %.

Naď priblížil, že z predpokladaného pôvodného počtu 180 000 ľudí, ktorí by sa mali dať otestovať, treba odrátať ešte osoby v domovoch sociálnych služieb, policajtov, hasičov či ľudí vo výkone trestu. Malo by ich tak dovedna prísť na test okolo 155 000.

13:06 SLOVENSKO - V súvislosti s pripravovaným celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19 mestá Piešťany a Hlohovec už zverejnili výzvy pre prihlasovanie sa dobrovoľníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Obe mestá prostredníctvom svojich webov hľadajú tých, ktorí chcú pomôcť pri zabezpečovaní administratívnych úkonov.

13:01 SLOVENSKO - V Zborove bolo v piatok a v sobotu otestovaných približne 1800 ľudí, z nich 55 pozitívne.

"Pomerne dosť veľká časť pozitívnych je v dvoch domovoch sociálnych služieb, ktoré máme pod kontrolou, respektíve to rieši už okresná hygiena. Pracovisko je v uzavretom režime," priblížil starosta obce Zborov Ján Šurkala.

12:53 SLOVENSKO - Testovanie na Slovensku bude dobrým príkladom pre Európu.

Počas návštevy obce Zborov v Bardejovskom okrese, kam prišiel vypomáhať s plošným testovaním na ochorenie COVID-19, to povedal europoslanec Peter Pollák.

"Bol som veliacim pracovníkom počas prvej vlny, kde sme mali uzatvorené niektoré lokality a tam som niečo podobné riadil. V obci Kružlov som od rána asistoval pri testovaní a teraz som navštívil obec Zborov, kde sa snažím osobnou iniciatívou prispieť k tomu, aby testovanie dopadlo veľmi dobre," uviedol Pollák, ktorý verí, že pre plošné testovanie sa rozhodnú aj ostatné európske krajiny.

12:47 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na sociálnej sieti video, ktoré zobrazuje priebeh testovania v obci Kurov, okres Bardejov.

12:08 SLOVENSKO - Mesto Šaľa sa pripravuje na celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19.

Radnica v týchto dňoch rieši možnosti interiérových a exteriérových priestorov, v ktorých by testovanie malo prebiehať.

"Keďže volebné miestnosti sa v našom meste nachádzajú hlavne v školách, mesto Šaľa preferuje exteriérové priestory, ktoré by bolo možné využiť na vykonanie celoplošného testovania," informovala hovorkyňa mesta Dajana Hanesová.

12:05 SLOVENSKO - Celoplošné testovanie musí byť zabezpečené tak, aby v jeho dôsledku neboli ohrozené zdravie a životy nielen zdravotníkov, ale aj obyvateľov.

Apeluje na to Zväz ambulantných poskytovateľov, ktorý je okamžite pripravený podporiť mobilizáciu a zabezpečenie personálneho pokrytia doteraz najväčšej celoplošnej akcie na Slovensku.

Podmienkou však je, aby vláda SR a Ústredný krízový štáb garantovali jej nespochybniteľnú logistickú a materiálnu bezpečnosť.

Ak bude akcia dôkladne pripravená, zväz odporučí predovšetkým svojim mladším a zdravým členom personálne podporiť testovanie svojou účasťou. Rozhodnutie však bude na osobnom zvážení možností každého jednotlivca.

11:55 SLOVENSKO - Okres Námestovo mal počas pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 konečne možnosť ukázať, že Oravci nie sú hrozbou pre Slovensko.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: V Zuberci pre veľký záujem otvorili ďalšie odberné miesto Čítajte 

Myslí si to prednostka Okresného úradu v Námestove Danica Hollá. Podľa nej Oravci preukázali, že vedia byť zodpovední.

"Bolo to vidno na jednotlivých odberných miestach, keď naozaj veľmi trpezlivo čakali na to, aby sa dali otestovať.

Vďaka patrí aj odberným tímom, navštívili sme počas týchto dní viacero odberných miest a spolupráca všetkých zložiek bola veľmi dobrá.

Tak ju hodnotia aj občania, ktorí sa dali testovať. Bolo vidno ústretovosť príslušníkov armády aj ľudský prístup zdravotníkov," zhodnotila Hollá.

Slovákov vyzvala, aby o týždeň v prípade plošného testovania celej krajiny nasledovali príklad obyvateľov Oravy. "Aby sme sa posunuli v boji s novým koronavírusom a napokon aj uspeli," dodala.

11:35 SVET - Český minister zdravotníctva Roman Prymula nevylučuje, že v pondelok sám rezignuje.

Súvisiaci článok V noci do reštaurácie, navyše bez rúška. Babiš navrhol Prymulovo odvolanie Čítajte 

Na odchod z funkcie ho vyzval premiér Andrej Babiš v reakcii na stredajšiu Prymulovu nočnú schôdzku so šéfom poslancov strany ANO Jaroslavom Faltýnkom, ktorá sa napriek opatreniam vlády konala v noci v reštaurácii, píše spravodajský server Novinky.cz.

"Nie je vylúčené, že zajtra oznámim rezignáciu sám," povedal minister v rozhovore pre denník Mladá fronta DNES.

Nie je si vraj vedomý toho, že by bol porušil vládne nariadenia. Novinári ho totiž videli vychádzať z reštaurácie bez rúška na tvári.

Babiš, ktorý o Prymulovom konci vo vládnom kabinete rokoval s prezidentom republiky Milošom Zemanom, uviedol, že ak minister neodíde sám, navrhne hlave štátu jeho odvolanie.

11:31 SLOVENSKO - Ochorenie COVID-19 sa už vyskytuje prakticky v každej sfére života.

Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti.

Početnejší výskyt prípadov eviduje väčšina krajských miest, pribúdajú však aj v tých okresných. Naďalej prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Nákaza sa medzi príbuzných zväčša dostane z často navštevovaných kolektívov, respektíve z priameho kontaktu s pozitívne testovanou osobou.

COVID-19 bol potvrdený aj u ľudí v rámci predoperačných vyšetrení, a rovnako aj u pacientov, ktorí mali príznaky ochorenia a telefonicky sa nahlásili svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Sporadicky sa ešte ochorenie vyskytne u kontaktov pozitívne testovaných osôb, ktoré sa pred sprísnením opatrení zúčastnili na svadobných hostinách, karoch, početných rodinných oslavách či iných spoločenských podujatiach.

Importy zo zahraničia sú zaznamenané v minimálnej miere.

11:21 SLOVENSKO - Matovič predpokladá, že v celoplošnom testovaní sa pristúpi k vyhradeným časovým slotom.

Ľudia by tak mohli prichádzať na testovanie podľa abecedy. Cieľom je minimalizovať čakanie v radoch, nakoľko sa budúci víkend očakáva zhoršenie počasia.

11:04 SLOVENSKO - Antigénový test dokáže odhaliť aj infikovaného človeka, ktorý nemá príznaky ochorenia COVID-19.

Premiér Igor Matovič to povedal v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Testovanie na Orave a v Bardejove podľa jeho slov prekonalo očakávania. Premiér tiež zdôraznil, že sa v súvislosti s testovaním netreba spoliehať len na štát.

"Spoliehať sa len na štát, že v takejto kritickej situácii a v takej krátkej dobe všetko zabezpečia druhí a my nepridáme ani jedného pracovníka do odberového miesta - tak takým spôsobom to nezvládneme," poznamenal Matovič s dôvetkom, že "štát sme všetci, teda aj samosprávy".

11:01 SLOVENSKO - Obyvatelia Dolného Kubína a Námestova prichádzali v nedeľu ráno do testovacích miestností len sporadicky.

Menší záujem o otestovanie dolnokubínska radnica pripisuje najmä rodinným povinnostiam.

"Odberné miesta v meste aktuálne zívajú prázdnotou. Predpokladáme, že to súvisí s nedeľňajšími rodinnými povinnosťami. Očakávame, že väčší nápor príde v podvečerných alebo večerných hodinách," uviedol viceprimátor Dolného Kubína Matúš Lakoštík.

Ani v Námestove nebolo ráno pred odbernými miestami veľa ľudí. Podľa prednostu mestského úradu v Námestove Dušana Jendrašíka obyvatelia prichádzajú pomenej.

"Čo sa týka náporu, najhoršie to bolo v piatok. V sobotu to bolo už oveľa lepšie, pokojnejšie. Myslím si, že sme to zvládli dobre. Dnes je to zatiaľ pokojné, ľudia chodia sporadicky," opísal Jendrašík.

10:43 SLOVENSKO - Obyvatelia obce Becherov testovanie privítali.

"Beriem to tak, že je to povinnosť a budem vedieť, na čom som. Je to veľmi pozitívna vec, preto som to aj ja absolvoval. Prídem určite aj na budúci týždeň," opísal svoje dojmy z testovania Becherovčan Marián Dinis.

"Prišla som, aby som vedela na čom som, aby som to neroznášala ďalej, ak som chorá," doplnila obyvateľka obce Helena Lazoríková.

10:40 SVET - V Maďarsku pribudlo 3149 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 35 ľudí. Na umelej pľúcnej ventilácii je rekordných 221 pacientov. Informoval o tom vládny server koronavirus.gov.hu.

Počet aktuálne nakazených dosiahol 41 580. Od vypuknutia pandémie evidujú v krajine 59 247 potvrdených prípadov infekcie a 1425 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Z nákazy sa zotavilo 16 242 osôb.

V nemocničnom ošetrení je 2449 pacientov, z nich 221 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:35 SLOVENSKO - Malé obce by mohli pri plošnom testovaní na ochorenie COVID-19 pomôcť mestu Bardejov zvládnuť celý proces. Tvrdí to starosta prihraničnej obce Becherov Jozef Gmiterko.

V obci začali s testovaním v nedeľu, podľa starostu si mohli vybrať jeden deň. Niektorí obyvatelia obce sa v piatok a v sobotu dali otestovať v susedných obciach Chmeľová a Regetovka.

"Zo zoznamu, ktorý máme, som ich vyškrtol, aby som vedel, akú máme rezervu, lebo problém je v Bardejove, ktorý, samozrejme, kapacitne nestíha testovanie, takže občania chodia po dedinách.

Ťažko je nám niekedy im vyhovieť, lebo testy dostávame na počet obyvateľov. Možno, keď budú ďalšie testovania, by stálo za úvahu, či aj tie menšie obce by nemali testovať dva dni, aby pomohli Bardejovu," uviedol Gmiterko.

10:01 SLOVENSKO - Rekordný prírastok vzišiel zo 16 048 otestovaných vzoriek.

Pozitívny test malo 3042 ľudí, 1621 žien a 1421 mužov. Aktuálne je na Slovensku 33 724 aktívnych prípadov.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (803), nasledoval Prešovský kraj (719), Trenčiansky (395), Banskobystrický (315), Košický (313), Bratislavský (170), Nitriansky (169) a Trnavský kraj (158).

V nemocniciach je hospitalizovaných 1041 pacientov s COVID-19 alebo s podozrením naň, z nich potvrdené ochorenie má 891 ľudí. Na JIS je 82 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 76 ľudí.

Vyliečilo sa ďalších 40 pacientov, spolu tak ochorenie COVID-19 prekonalo 9960 ľudí. Počet obetí zostal nezmenený (159).

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Celkový počet ukončených laboratórnych testov doteraz je 694 117. Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 2202.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

9:41 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 3042 nových prípadov nákazy koronavírusom, ktoré odhalili pomocou PCR testov.

Informoval o tom premiér Igor Matovič na sociálnej sieti.

9:32 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo tabuľku, ktorá môže ľuďom pomôcť rozlíšiť ochorenie COVID-19 od chrípky, prechladnutia či sezónnej alergie.

9:31 SLOVENSKO - Odberné miesta v oravských mestách otvorili na čas a bez komplikácií.

Tretí deň pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 sa vo všetkých okresných mestách na Orave začal načas a bez komplikácií. Odberné miestnosti v Dolnom Kubíne, Námestove i Tvrdošíne v nedeľu otvorili o 08.00 h.

"Všetky odberné miesta v Dolnom Kubíne by podľa mojich informácií mali fungovať. Väčší nápor obyvateľstva očakávame v popoludňajších a večerných hodinách," zhodnotil Martin Buzna z kancelárie primátora mesta Dolný Kubín.

9:10 SLOVENSKO - V obci Rokytov ako dobrovoľník pomáha aj nezaradený poslanec Národnej rady SR Štefan Kuffa.

9:06 SLOVENSKO - Všetky samosprávy, ktoré čaká celoplošné testovanie na COVID-19, dostanú manuál, ktorý by mal celý proces uľahčiť.

Prípravu tejto pomôcky spomína starosta Zborova i ďalší zástupcovia miest a obcí, v ktorých sa koná pilotné plošné testovanie. Manuál je už hotový, pripravilo ho Združenie miest a obcí Slovenska.

Záväzné pokyny a informácie pre obce v súvislosti s technickým a personálnym zabezpečením odberných stredísk pre 1. fázu a 2. fázu operácie Spoločná zodpovednosť vypracoval Lukáš Baňacký, starosta Mestskej časti Bratislava–Lamač.

Autorizovali ho Ozbrojené sily SR i viaceré ministerstvá, v pondelok sa k nemu ešte vyjadrí rezort financií.

Manuál k celoplošnému testovaniu s názvom Spoločná zodpovednosť je stále otvorený dokument, ale jeho základná verzia je už k dispozícii online.

Súvisiaci článok Vďaka patrí zodpovedným, ale to najťažšie nás len čaká Čítajte 

9:00 SLOVENSKO - Posledné dva dni boli prejavom zodpovednosti a súdržnosti. Nielen zdravotníkov, vojakov a samospráv, ale najmä ľudí, ktorí sa prišli dať otestovať. Táto zodpovednosť nás môže deliť od najtragickejších dní, do ktorých koronavírus vrhol regióny po celom svete.

Teraz nevieme povedať, či aj celoplošné testovanie zvládne krajina tak úspešne, ako tento experiment za posledné dva dni zvládli Orava a Bardejov. Ale potvrdilo sa, že kritická masa ľudí chce byť zodpovedná.

Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová >>>>

8:48 TVRDOŠÍN - Pre veľký záujem o testovanie a nestíhanie vyhovieť všetkým záujemcom otvorili v Zuberci ďalšie odberné miesto.

Obidve sú v sále kultúrneho domu.

8:12 BARDEJOV - "Druhý deň testovania v Zborove prebehol veľmi hladko," zhodnotil starosta Ján Šurkala (nezávislý). Ocenil súzvuk všetkých zúčastnených zložiek - armády, zdravotníkov, polície a pracovníkov z obecného úradu, z radov MOP, dobrovoľných hasičov, terénnych sociálnych pracovníkov a ďalších, ktorí priložili ruku k dielu. "S takýmto tímom za chrbtom sa môžeme smelo postaviť každému - aj nebezpečnému vírusu."

Stále mám pochybnosť o tom, či sa to v plnom rozsahu podarí. Avšak naše testovacie okresy ukázali, že v lokálnom meradle je takáto operácia možná.

Ján Šurkala, starosta Zborova

Šurkala pripomenul, že boli pod drobnohľadom médií i vrcholových politikov. Preto slúžili ako "test na nečisto" pre ešte väčšiu operáciu, ktorá sa uskutoční na budúci víkend. O skúsenosti sa bardejovské samosprávy podelili s ostatnými v manuáli, ktorý dostanú ich kolegovia.

"Stále mám pochybnosť o tom, či sa to v plnom rozsahu podarí. Avšak naše testovacie okresy ukázali, že v lokálnom meradle je takáto operácia možná," doplnil starosta Zborova.

V obci počas dvoch dní odhalili 55 pozitívnych nálezov.

8:00 SLOVENSKO - Otvorili sa odberné miestnosti, plošné testovanie v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov pokračuje.

7:35 SLOVENSKO - Zúčastniť sa na celoplošnom testovaní odporúčajú tiež aj slovenskí biskupi. „Predstavitelia štátu majú snahu a záujem dosiahnuť, aby sa šírenie vírusu a jeho vážne dôsledky zastavili. Treba im v tom pomôcť, a to aj napriek kritickým hlasom či pochybnostiam,“ povedal Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska.

Dodal, že v daných okolnostiach nik nemá riešenia, proti ktorým by sa nenašli žiadne námietky. Je však zrejmé, že všetci máme spoločnú zodpovednosť za Slovensko. „Zodpovednosť využiť to, čo je k dispozícii, aby sme predišli kolapsu zdravotníctva a ďalším vážnym následkom.“

7:00 - SLOVENSKO - Ako dopadol druhý deň pilotného testovania z hľadiska čísel v jednotlivých testovaných okresoch?

 • Tvrdošín: 9 896 testovaných ľudí, 448 infekčných
 • Dolný Kubín: 10 716 testovaných ľudí, 292 infekčných
 • Námestovo: 18 387 testovaných ľudí, 844 infekčných
 • Bardejov: 20 616 testovaných ľudí, 623 pozitívnych
Súvisiaci článok Česko je najhoršie na svete v počte nových prípadov aj v počte úmrtí Čítajte 

6:15 SVET - Za sobotu odhalili laboratóriá v Českej republike 12 472 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Stúpa aj počet úmrtí, ktorý už prekročil hranicu 2000. K polnoci zo soboty na nedeľu ministerstvo zdravotníctva evidovalo 2 077 obetí.

Portál iDnes.cz informuje, že len za posledný týždeň zomrelo v Českej republike s ochorením Covid-19 najmenej 688 ľudí.

S odvolaním sa na dáta Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) portál uvádza, že Česko je za obdobie 16. až 23. októbra najhoršou krajinou sveta v štatistike počtu nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov. A najnovšie je už aj na prvom mieste v počte úmrtí na počet obyvateľov, keď preskočilo Argentínu.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

06:00 SLOVENSKO - Dnes od ôsmej hodiny bude tretím dňom pokračovať pilotné testovanie na koronavírus v Bardejove a troch okresoch na Orave.

Za prvé dva dni sa prišli dať otestovať dve tretiny všetkých ľudí. Zo 121 518 testov malo 4 432 pozitívny výsledok.

Celkovo je podľa ministra obrany Jaroslava Naďa v zoznamoch asi 180-tisíc osôb, ktoré by sa mali dať otestovať. Inak v prípade neúčasti budú pre nich platiť pravidlá, ktoré prijal krízový štáb vo štvrtok.

Infografika: Ako prebieha celoplošné testovanie na odberných miestach. Infografika: Ako prebieha celoplošné testovanie na odberných miestach. (zdroj: FOTO SME - Igor Kovár)

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 676
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 335
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 4 265
 4. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 3 107
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 024
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 412
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 360
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 014
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 45m
Jeden medveď už pod kolesami električky zahynul.

Ich pohyb po koľajisku je častý.


21. máj

V nemocniciach je aktuálne 258 pacientov.


4 h

Spravodlivosť čakala na Heydricha v zákrute.


a 1 ďalší 7 h
SkryťZatvoriť reklamu