SME
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Druhé kolo testovania nebude celoplošné, zmení sa aj režim na hraniciach (minúta po minúte)

Počas víkendu sa podarilo otestovať viac ako 3,6 milióna ľudí.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

21:36 SLOVENSKO Počet otvorených hraničných priechodov sa zrejme pre kontroly zmenší, obmedzia sa aj otváracie časy. Prichádzajúci by mali mať postupne možnosť otestovať sa aj v blízkosti hraníc.

"Predpokladáme, že sa tam vykoná štyri až päť miliónov testov do mesiaca, priblížil premiér.

Považuje to za dostatočné, aby sa udržiaval počet pozitívnych prípadov pod kontrolou.

O tom, aké testy sa budú na hraniciach uznávať, či o zákaze vychádzania podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) ešte rokujú. Poznamenal, že niektoré rozhodnutia musí prijať vláda.

Ako doplnil na sociálnej sieti štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, na krízovom štábe myslia aj na tranzit a tzv. pendlerov a turnusových zamestnancov. Predbežná dohoda je, aby sa pretestovali minimálne raz za dva týždne a vďaka tomu potom mohli voľne pendlovať, naznačil.

SkryťVypnúť reklamu

19:41 SLOVENSKO Premiér Matovič informoval, že po druhom kole testovania sa počet hraničných priechodov aj ich otváracia doba zmení.

Pre vstup na územie Slovenska bude treba test. Všetci, ktorí by chceli prísť na Slovensko, budú musieť mať test.

19:29 SLOVENSKO Vo všetkých okresných mestách vzniknú mobilné odberové miesta, kde sa budú môcť ľudia bezplatne otestovať antigénovými testami.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval dnes po zasadnutí ústredného krízového štábu.

"Ktokoľvek, kto v tom danom okrese bude chcieť ísť z akéhokoľvek dôvodu na bezplatný antigénový test, bude mať v každom jednom okrese k dispozícii takéto mobilné odberové miesto," vyhlásil.

Informoval tiež o tom, že všetci zdravotníci, ktorí pracujú v nemocniciach, budú dvakrát do mesiaca testovaní antigénovými testami a rovnako všetci pacienti, ktorí vstupujú do nemocnice. Týka sa to taktiež všetkých zariadení sociálnych služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Určená bude aj kritická infraštruktúra štátu, napríklad polícia, prokuratúra, vojsko alebo iné kriticky významné priemyselné podniky, ktoré budú mať rovnako k dispozícii antigénové testy na pravidelné testovanie v dvojtýždňovom intervale.

19:09 SLOVENSKO Krízový štáb rozhodol. Druhé kolo testovania bude, no nebude celoplošné.

Okresy v ktorých bol podiel pozitívnych testov menši ako 0,7 percenta dostanú výnimku.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Viac ako dvadsať okresov a mestá Bratislava a Košice sa tak budúci víkend testovania nezúčastnia.

O predĺžení zákazu vychádzania naďalej rokujú a podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) viac informácií poskytnú po rokovaní vlády v stredu.

Testovanie počas najbližšieho víkendu sa bude podľa premiéra týkať 54 % obyvateľov v porovnaní s predošlým kolom. "Ale riešime 77 % problému v prepočte, keď sme zvážili množstvo pozitívnych testov na počet obyvateľov," povedal premiér Matovič. Minister Naď doplnil, že zoznam okresov, v ktorých testovanie prebehne, bude zverejnený pravdepodobne v utorok ráno. Rezort obrany bude podľa jeho šéfa apelovať na starostov a primátorov miest, ktoré opäť prejdú testovaním, aby využili infraštruktúru, ktorú vybudovali už na prvé kolo celoplošného testovania. Snahou bude tiež ponechať tie isté tímy, ktoré boli počas prvého kola na jednotlivých odberových miestach.

SkryťVypnúť reklamu

19:08 SVET V Česku dnes do šiestej večer pribudlo 4 044 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Oznámilo to české ministerstvo zdravotníctva na svojej oficiálnej webovej stránke. Počet infikovaných tak v ČR od začiatku pandémie dosiahol 345 699. V spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo 3 603 ľudí.

V pondelok ochoreniu zatiaľ podľahlo 74 infikovaných. Z ochorenia COVID-19 sa dosiaľ vyliečilo 158 073 pacientov.

V súčasnosti je aktívnych 184.023 prípadov a 7486 pacientov je podľa ministerstva zdravotníctva hospitalizovaných v nemocnici, stav 1163 z nich je vážny.

18:44 SLOVENSKO Opozičnému Smeru chýba odborné odôvodnenie zmysluplnosti celoplošného testovania obyvateľstva.

Tvrdí to podpredseda strany Erik Kaliňák. Testovanie označil za rozsiahly a závažný projekt, ktorý zásadným spôsobom zasahuje do základných ľudských práv a slobôd. Na prvé kolo celoplošného testovania sa podľa neho minulo viac ako 100 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

18:41 SLOVENSKO Doklady o vynaložených nákladoch súvisiacich s celoplošným testovaním predloží obec či mesto na príslušný okresný úrad, ktorý náklady overí.

Úhradu vykoná rezort vnútra po uvoľnení finančných prostriedkov z ministerstva financií. Pre TASR to uviedla Silvia Keratová z tlačového odboru Ministerstva vnútra.

18:40 SLOVENSKO Na troch odberných miestach v areáli RTVS v Mlynskej doline v Bratislave sa počas víkendu otestovalo 2 700 ľudí, z čoho v desiatich prípadoch bolo potvrdené ochorenie COVID-19.

TASR o tom informoval PR manažér RTVS Filip Púchovský. Odberné miesta boli určené prioritne na testovanie zamestnancov z oblasti kultúry a médií.

18:39 SLOVENSKO Pre ľudí, ktorí sa cez víkend nezúčastnili celoplošného testovania, platí výnimka zo zákazu vychádzania na cestu do zdravotníckeho zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Účelom môže byť neodkladné vyšetrenie alebo preventívna prehliadka. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR však naďalej odporúča všetkým pacientom, aby svojho lekára najprv kontaktovali telefonicky. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

18:37 SLOVENSKO Požiadavka Združenia miest a obcí Slovenska na zmenu návratnej finančnej výpomoci v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu na dotáciu je pre Ministerstvo financií novinkou.

Pre TASR to uviedol tlačový odbor rezortu v reakcii na pondelkovú tlačovú konferenciu združenia s tým, že prichádza v čase, "keď neboli ani spracované všetky žiadosti samospráv". Ministerstvo poznamenalo, že je v tomto štádiu predčasné sa k tomu vyjadrovať, pretože vzťahy medzi štátom a samosprávami sú komplexné a nezakladajú sa len na tomto druhu finančnej výpomoci.

SkryťVypnúť reklamu

18:17 SLOVENSKO Víkendové plošné testovanie potvrdilo, že okres Prievidza je jedným z regiónov naviac zasiahnutých koronavírusom SARS-CoV-2.

Podľa štatistík bolo v okrese Prievidza pozitívnych 2,04 percenta zo všetkých ľudí, ktorí podstúpili testy.

17:57 SLOVENSKO V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici počas víkendového testovania na koronavírus SARS-CoV-2 otestovali 858 ľudí, z ktorých bolo pozitívnych šesť zamestnancov a štyria rodinní príslušníci.

Ako nemocnica informuje v tlačovej správe, testovanie zabezpečili svojpomocne z radov svojich zamestnancov a ich rodín.

17:25 SVET Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil nové koronaopatrenia. Predseda talianskej vlády dnes predstavil opatrenia poslancom a čoskoro by malo v tejto súvislosti vyjsť aj nové nariadenie.

SkryťVypnúť reklamu

Conte informoval, že plánujú zatvorenie nákupných centier cez víkendy s výnimkou potravín, trafík a lekární, ktoré sa v nich nachádzajú. Po novom budú zatvorené napríklad aj herne či múzeá a bude aj obmedzené cestovanie medzi regiónmi. Platiť by mal tiež nočný zákaz vychádzania.

16:50 SLOVENSKO Polícia preveruje konanie sviečkového pochodu v Martine, na ktorom sa cez víkend zišli stovky ľudí. TASR to potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

Sviečkový pochod sa uskutočnil v noci zo soboty na nedeľu ako forma protestu proti nariadeniam vlády.

16:41 SLOVENSKO Najnižší podiel pozitívnych testov pri víkendovom plošnom testovaní mal okres Revúca, a to 0,27 percenta. Nasledoval okres Banská Štiavnica s 0,28 percenta a Rožňava s 0,29 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší podiel pozitívne testovaných mal okres Čadca, a to 3,22 percenta, nasledoval okres Stará Ľubovňa s 2,8 percenta a okres Púchov s 2,65 percenta.

"V Čadci na počet obyvateľov je približne o 1 100 percent viac pozitívnych ľudí zachytených antigénovými testami ako v Revúcej," uviedol premiér Matovič.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

16:22 SLOVENSKO Zdravotníci nakazení novým koronavírusom, ktorí nemajú príznaky ochorenia COVID-19, sa budú môcť starať o pacientov.

Umožnilo to aktualizované usmernenie hlavného hygienika v prípade, ak by ich absencia na pracovisku mohla vážne ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zdravotníci s príznakmi pracovať nemôžu.

16:10 SLOVENSKO Premiér skonštatoval, že bežne sme schopní identifikovať 2500 ľudí denne. Počas víkendu sa však podľa jeho slov podarilo výrazne rýchlejšie odhaliť najviac ľudí s najväčšou vírusovou náložou. Ak by neboli v karanténe, nakaziť by mohli ďalších zhruba 50-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Práve toto je najdôležitejšie počas epidémie veľmi rýchlym spôsobom identifikovať čo najviac ľudí, ktorí to môžu šíriť ďalej, tých karantenizovať a ochrániť takýmto spôsobom desiatky, až možno stovky tisíc ľudí, povedal.

15:59 SLOVENSKO Je nebezpečné, ak sa ľudia s negatívnym certifikátom začnú správať tak, ako keby sa ich koronavírus netýkal, upozorňuje premiér.

"Nenechajme sa učičíkať jedným percentom," hovorí Matovič. Ľudí vyzýva, aby sa správali zodpovedne, aby celé plošné testovanie "nevyšlo navnivoč".

15:36 SLOVENSKO Počas víkendového plošného testovania sa podarilo otestovať 3 625 332 ľudí a počet pozitívnych bol 38 359 (1,06 percenta).

Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády to oznámil premiér Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

15:16 SLOVENSKO Polícia v Prešovskom kraji riešila viacero prípadov v súvislosti s celoplošným testovaním. V dvoch prípadoch začala aj trestné stíhanie. Čítajte viac TU >>>

15:12 SLOVENSKO Z ďalších výsledkov víkendového testovania:

 • Krupina: 3903 otestovaných, 18 pozitívnych (0,46 percenta)
 • Tvrdošín: 4699 otestovaných, 77 pozitívnych (1,6 percenta)
 • Stropkov: 4153 otestovaných, 47 pozitívnych (1,13 percenta)
 • Žilina: 48 221 otestovaných, 519 pozitívnych (1,08 percenta)

14:58 SLOVENSKO O dobrovoľnú karanténu v hoteloch a penziónoch po celoštátnom testovaní je veľmi nízky záujem. Uviedol to po dnešnom rokovaní vlády minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Podľa najaktuálnejších informácií je v týchto hoteloch, ktoré slúžia ako karanténne centrá, ubytovaných 19 občanov.

SkryťVypnúť reklamu

14:52 SLOVENSKO Obchodné reťazce majú na svojich prevádzkach oznamy týkajúce sa negatívnych testov na COVID-19. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré poskytli pre TASR vybrané obchodné siete.

Kontroly negatívnych certifikátov po plošnom testovaní sú podľa nich nereálne, respektíve nie je v ich kapacitných možnostiach dôsledne ich vyhodnocovať.

"Nebudeme zákazníkov kontrolovať, či majú negatívny test na ochorenie COVID-19, pri vstupe do predajní však máme oznam o zákaze vstupu osôb okrem povolených výnimiek. Potraviny ako základnú životnú potrebu si môžu ísť do najbližších potravín zakúpiť aj ľudia, ktorí neboli otestovaní a teda nemajú certifikát," spresnila hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová.

14:36 SLOVENSKO Mesto Bardejov od stredy opäť otvorí triedy prvého stupňa základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ktoré boli zatvorené od 5. októbra. Vyplýva to zo záverov dnešného zasadnutia mestského krízového štábu.

SkryťVypnúť reklamu

14:25 SLOVENSKO Z ďalších výsledkov víkendového testovania:

 • Svidník: 4 172 otestovaných, 52 pozitívnych (1,25 percenta)
 • Stropkov: 4 153 otestovaných, 47 pozitívnych (1,13 percenta)
 • Poprad: približne 24-tisíc otestovaných, zhruba 320 pozitívnych
 • Liptovský Mikuláš: 17 835 otestovaných, 257 pozitívnych (1,44 percenta)
 • Trstená: 3717 otestovaných, 89 pozitívnych (2,4 percenta)

14:04 SLOVENSKO Ministerstvo školstva odporúča rodičom, ktorí sa nezúčastnili plošného testovania, aby zvážili umiestnenie dieťaťa do materskej školy, prípadne, aby žiaka základnej školy z vyučovania ospravedlnili.

Ospravedlnenie by sa malo týkať piatich po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, do ktorých sa nezapočítavajú víkendy ani prázdniny.

Načítavam video...

13:47 SVET Nemecko vstupuje do štvortýždňového čiastočného lockdownu. Reštrikcie, ktoré dnes vstúpili do platnosti, sú miernejšie ako tie, ktoré krajina zaviedla počas marca a apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sa rozhodla do konca mesiaca zatvoriť reštaurácie, bary, divadlá, kiná a ďalšie voľnočasové zariadenia, zatiaľ čo školy, škôlky, obchody, ktoré neponúkajú nevyhnutný tovar, alebo tiež kaderníctva môžu zostať otvorené.

13:40 SLOVENSKO Pri prijímaní ďalších opatrení by sa mali brať do úvahy regionálne rozdiely, myslí si minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Podľa neho je chyba, ak by boli prijaté rovnaké opatrenia v Bratislave, ktorá eviduje 15 novoinfikovaných na 100 tisíc obyvateľov a v okresoch, kde je tento počet násobne vyšší.

"Uplatniť rovnaké opatrenia nepovažujem za správne," skonštatoval. Či pritom tento princíp bude presadzovať na dnešných rokovaniach, ešte nevedel. "Uvidíme, ako sa vyvinie debata na vláde a Ústrednom krízovom štábe," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

13:37 SLOVENSKO Situácia v nemocniciach je krízová na celom severnom Slovensku, uviedol minister zdravotníctva Krajčí. Ako dodal, situácia v regiónoch je veľmi rozdielna, rezort však jednotlivé regióny sleduje a snaží sa situáciu centrálne riadiť.

Regionálne však môžu vznikať väčšie návaly v nemocniciach. "Vysielame tímy z ministerstva, chodíme po nemocniciach, snažíme sa situáciu riešiť," povedal Krajčí.

Zlá situácia je podľa neho aj v Bojniciach, rezort preto požiadal nemocnice v Partizánskom, Topoľčanoch, Trenčíne a Nitre, aby pomohli.

13:34 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Krajčí nie je za to, aby sa opatrenia po celoplošnom testovaní uvoľňovali. Keď sa Slovensku podarí krivku pozitívnych prípadov sploštiť, bude síce menej infikovaných, počty však budú podľa neho stále rásť.

"Neverím, že sa nám dostane v takej slobode, akú máme, reprodukčné číslo pod jedna," povedal Krajčí pred rokovaním vlády. Doplnil, že tým pádom budú počty prípadov stále rásť.

"Vymklo sa nám to spod kontroly práve pre to, že opatrenia neboli dôsledné. Teraz, keď sa nám podarí nekontrolovanú vlnu zbrzdiť, prosím, buďme opatrní a rozumní a znova sa nedostaňme sa do tejto situácie za pár týždňov," uviedol minister zdravotníctva.

13:28 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Krajčí pripustil, že by sa druhé kolo plošného testovania nemuselo realizovať v regiónoch, kde počas uplynulého víkendu zistili nízky výskyt ochorenia. Zdôraznil potrebu vyhodnotenia všetkých dát. Upozorňuje, že naďalej treba byť opatrný.

13:24 SLOVENSKO Dnes treba povedať, akým spôsobom bude prebiehať druhé kolo celoplošného testovania. V dnešnej diskusnej relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo to uviedol premiér Matovič.

Doplnil, že druhé kolo by nemuselo byť v 20 až 30 percentách samospráv.

V Bratislave nie je podľa neho pri incidencii 0,3 zásadný dôvod testovanie zopakovať. Odporúča však, aby ľudia stále dodržiavali zásady ROR (ruky, odstup,
rúško).

13:19 SLOVENSKO Poslanec Národnej rady Ján Benčík (Za ľudí) dnes na generálnej prokuratúre podal trestné oznámenie na Milana Uhríka, Milana Mazureka a Andreja Medveckého (všetci ĽSNS). Benčík o tom informoval vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Podľa Benčíka sa členovia ĽSNS dopustili trestného činu podnecovania, keď zverejnili návod, ako má občan postupovať v prípade policajnej kontroly za účelom overenia certifikátu z testovania na COVID-19.

13:02 SLOVENSKO Konzílium odborníkov neodporúča druhé kolo celoplošného testovania na Slovensku.

Testovanie antigénovými testami odporúčajú v okresoch, kde sa pri prvom kole celoplošného testovania potvrdila najvyššia pozitivita, teda 1,5 percenta a vyššie.

Vyplýva to zo stanoviska konzília, ktoré má TASR k dispozícii.

Ako alternatívu odporúča spomínané cielené testovanie v ohniskách a testovanie rizikových skupín obyvateľstva v zmysle možného šírenia nákazy.

12:48 SLOVENSKO Policajný zbor je pripravený na možné testovanie ľudí na hraniciach. Uviedol to pred dnešným rokovaním vlády minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s tým, že v tom nevidí problém, ak tam bude aj zdravotnícky personál.

Predmetom rokovania ústredného krízového štábu, ktorý má byť dnes poobede, bude aj režim na hraniciach po plošnom testovaní, potvrdil.

12:29 SVET Americký prezident Donald Trump naznačil, že plánuje vyhodiť experta na infekčné choroby Anthonyho Fauciho. Chce tak spraviť po hlavnom volebnom dni, teda po 3. novembri, pretože ho rozčuľuje, že koronavírus je naďalej jednou z hlavných tém správ.

Krajina pritom hlási rekordné denné prírastky nakazených a ochoreniu COVID-19 už podľahlo takmer 231-tisíc Američanov.

12:24 SLOVENSKO Z celoplošného testovania by nebolo správne urýchlene vyvodzovať hodnotenia a závery. Uviedla to lekárska komora s tým, že vyhlásenie premiéra, že o týždeň sa bude konať druhé kolo testovania, nedáva dostatočný časový priestor na komplexnejšie analýzy.

Zverejní preto svoj pohľad na prípravu, organizáciu a výsledky prvého kola testovania a navrhne príslušným orgánom ďalšie možné odborné smerovanie boja proti pandémii.

Lekárska komora tiež poďakovala všetkým, ktorí sa celoplošného testovania zúčastnili.

12:22 SLOVENSKO Z ďalších výsledkov víkendového testovania:

 • Humenné: 13 535 otestovaných, 219 pozitívnych (1,62 percenta)
 • Žiar nad Hronom: takmer 7 900 otestovaných, 22 pozitívnych
 • Komárno: 20 191 otestovaných, 190 pozitívnych (0,94 percenta)
 • Vranov nad Topľou: 9 522 otestovaných, 113 pozitívnych (1,19 percenta)

12:07 SLOVENSKO V meste Bardejov zaznamenali v druhom kole pokles pozitívnych výsledkov.

Bardejovský okres má ako jediný z okresov na východnom Slovensku za sebou už druhé kolo plošného testovania na Covid-19. Samosprávy v okrese víkendové testovanie zvládli bez komplikácií, mali už svoje skúsenosti. Čítajte viac TU >>>

11:59 SLOVENSKO Z ďalších výsledkov víkendového testovania:

 • Žarnovica: 3100 otestovaných, 10 pozitívnych
 • Nová Baňa: 3916 otestovaných, 20 pozitívnych

11:49 SLOVENSKO Druhé kolo testovania na COVID-19 v Bratislave je nezmysel, tvrdí starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý.

"Vzhľadom na množstvo ľudí, ktorí sa dali otestovať, a výsledky, ktoré máme k dispozícii, som presvedčený, že druhé kolo v Bratislave absolútne nemá zmysel," uviedol Kusý na sociálnej sieti.

"Celobratislavské výsledky hovoria, že nakazených je 0,31 percenta, to je jeden človek z 300. Trúfam si povedať, že viac ľudí nachladne čakaním v rade na test," myslí si Kusý a zároveň dodáva, že výsledky, samozrejme, neznamenajú, že máme poľaviť v základných bezpečnostných opatreniach.

11:43 SVET Maďarsko predlžuje dočasne zavedené kontroly na hraniciach. Nariadenie je platné do 30. novembra. Informuje o tom slovenské ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

11:29 SLOVENSKO V košickom U. S. Steele evidujú momentálne 125 zamestnancov s pozitívnym výsledkom na Covid-19. Cez víkend ich počet stúpol o 56 a vyše 70 sa už do práce vrátilo po preliečení.

11:20 SLOVENSKO Z ďalších výsledkov víkendového testovania:

 • Trenčín: 32 868 otestovaných, 332 pozitívnych (1,01 percenta)

11:08 SLOVENSKO Z ďalších výsledkov víkendového testovania:

 • Hlohovec: 10 921 otestovaných, 67 pozitívnych (0,61 percenta)
 • Nitra: 44 219 otestovaných, 258 pozitívnych (0,58 percenta)

10:48 SVET Počet obetí na životoch v súvislosti s COVID-19 v Maďarsku neustále stúpa, za posledný deň zaznamenali rekordných 70 úmrtí. Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v tomto čase 3581 ľuďom, vyplýva z údajov vládneho servera koronavirus.gov.hu.

Od vypuknutia epidémie koronavírusu dosiahol celkový počet infikovaných 82 780, pričom zomrelo 1889 chorých. Aktuálne je nakazených 60 415 osôb.

10:46 SLOVENSKO Združenie miest a obcí Slovenska vyzýva vládu, aby bezodkladne preplácala náklady spojené s celoplošným testovaním. Na tlačovej konferencii v Liptovskom Hrádku to dnes povedal šéf združenia Branislav Tréger.

Zdôraznil, že doposiaľ neboli uhradené ani náklady súvisiace s prvou vlnou nového koronavírusu.

10:43 SLOVENSKO Dva prípady opakovaného testovania antigénovým testom odhalila polícia na strednom Považí. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti.

„V obci v okrese Nové Mesto nad Váhom 50-ročný muž si bol svoj prvý pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 vzápätí overiť na vedľajšom odbernom mieste. Výsledok mal opäť pozitívny. Podvečer v obci v okrese Ilava 39-ročná žena po tom, ako mala pozitívny výsledok testu, rozhodla sa výsledok overiť na inom odbernom mieste. Aj ona mala aj druhý test pozitívny,“ informuje polícia.

Polícia prípady odstúpila na regionálny úrad verejného zdravotníctva, obidvom hrozí postih za nedodržanie karanténnych opatrení.

10:06 SLOVENSKO Združenie miest a obcí Slovenska je skôr za to, aby sa druhé kolo celoplošného testovania už nerealizovalo. Vyhlásil to predseda združenia Branislav Tréger s tým, že význam testovania vidia skôr v regiónoch, kde je to nevyhnutné. Poukázal pritom na severnú časť krajiny.

Združenie bude zaujímať názor odborníkov, no vie si predstaviť cielenejšie využitie materiálnych aj finančných prostriedkov na testovanie, napríklad na hraniciach.

10:03 SLOVENSKO Na Slovensku v nedeľu pribudlo 1883 nakazených novým koronavírusom pri 21 477 testoch. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Nepribudlo žiadne úmrtie, celkový počet obetí je 219. Nákazu prekonalo ďalších 214 pacientov, celkovo sa vyliečilo už 13 012 ľudí.

Najviac pozitívnych prípadov podľa ministerstva zdravotníctva pribudlo v Prešovskom kraji (386). Nasleduje Žilinský (349), Košický (346), Trenčiansky (257), Bratislavský (227), Nitriansky (130), Banskobystrický (101) a Trnavský kraj (87).

"V nemocniciach je hospitalizovaných 1 462 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 1 282 z nich. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 106 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 90 pacientov," informuje ministerstvo zdravotníctva na facebooku.

Doteraz na Slovensku testy odhalili nákazu koronavírusom celkovo u 61 829 osôb. Aktívnych prípadov nákazy je 48 598.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 2 573.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:45 SVET Celkový počet úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom prekonal na celom svete hranicu 1,2 milióna, vyplýva z bilancie agentúry AFP, ktorá vychádzala z oficiálnych údajov dostupných k 8.45 h SEČ.

Takmer každé piate úmrtie bolo v USA, najviac postihnutej krajine, ktorá má 230 996 úmrtí a 9 207 364 prípadov nákazy.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:40 SLOVENSKO Z ďalších výsledkov víkendového testovania:

 • Ilava: 3 397 otestovaných, 43 pozitívnych (1,26 percenta)
 • Dubnica nad Váhom: 13 475 otestovaných, 149 pozitívnych (1,1 percenta)

9:14 SLOVENSKO Do celoplošného testovania sa na Orave cez víkend zapojilo 79 699 ľudí. S pozitívnym výsledkom skončilo 1 382. V porovnaní s testovaním pred týždňom je to lepší výsledok. Čítajte viac TU >>>

8:50 SLOVENSKO - Z ďalších výsledkov víkendového testovania:

 • Brezová pod Bradlom: otestovaných 3 008, pozitívnych 23 (0,76 percenta)
 • Myjava: otestovaných 8 221, pozitívnych 58 (0,7 percenta)
 • Banská Štiavnica: otestovaných 5 468, pozitívnych 22 (0,4 percenta)
 • Hlohovec: 10 921 otestovaných, 67 pozitívnych (0,61 percenta)

8:42 SLOVENSKO - Magistrát mesta Košice bude v pondelok 2. novembra úplne uzavretý pre verejnosť aj zamestnancov. Dôvodom je nevyhnutná dezinfekcia priestorov po víkendovom celoplošnom testovaní na COVID-19.

V utorok od 8:00 bude opäť dostupná podateľňa, avšak pre vybavovanie stránok zostáva Magistrát mesta Košice naďalej uzatvorený až do odvolania.

8:20 SLOVENSKO - Hoci Úrad na ochranu osobných údajov tvrdí, že na to, aby zamestnávatelia mohli žiadať od svojho zamestnanca doklad o negatívnom teste na koronavírus, chýba právny základ, analýza Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú fakulta vypracovala pre Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení, dáva za pravdu vláde.

Základným právnym titulom pre spracúvanie informácie o teste zamestnanca na COVID-19 je podľa právnikov predovšetkým vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa.

"Ide o totožnú situáciu ako v prípade, keď v lete boli zamestnanci povinní informovať zamestnávateľa o návrate z tzv. červených krajín, pričom predmetnú povinnosť taktiež upravoval podzákonný právny predpis," uvádza sa v analýze.

8:00 SLOVENSKO - V okrese Levice počas dvoch dní vykonali 69 843 testov. Z nich 374 vyšlo pozitívnych, čo predstavuje 0,54 percenta.

Výrazne väčší záujem bol v sobotu, testovať sa dalo 56 232 ľudí.

Súvisiaci článok Matematik Kollár: Odhadujem, že dvadsaťpäťtisíc ľudí je falošne negatívnych Čítajte 

7:37 SLOVENSKO - "Z 25-tisíc pozitívnych je podľa našej analýzy približne 10-tisíc falošne pozitívnych. Identifikovali sme však 15-tisíc skutočne pozitívnych ľudí. Išlo zvyčajne o tých, ktorí majú viac vírusových častíc v horných dýchacích cestách. Týchto ľudí by sme nevedeli jednoducho nájsť. Toto je veľký úspech.

Samozrejme, treba ho vždy priradiť k tomu, aké zdroje sme naň použili. Okrem 15-tisíc skutočne pozitívnych sme ďalších objavili v nedeľu. Z tohto hľadiska to má epidemiologický prínos," hovorí pre SME matematik Richard Kollár.

Celý rozhovor si môžete prečítať tu >>>>

7:20 SLOVENSKO - Závod spoločnosti Jaguar Land Rover v nitrianskom priemyselnom parku funguje po víkendovom celoplošnom testovaní v plnej dvojzmennej prevádzke v štandardnom režime.

Rovnakým spôsobom sú zabezpečené aj aktivity poskytované dodávateľmi automobilky v areáli závodu, potvrdila Miroslava Remenárová, manažérka spoločnosti pre firemné vzťahy.

7:12 SLOVENSKO - V okrese Liptovský Mikuláš prišlo na testovanie 46 313 ľudí. Z toho si 663 ľudí prevzalo certifikát o pozitívnom výsledku.

V celom okrese Ružomberok otestovali cez víkend presne 34-tisíc ľudí. Z nich bolo 682 pozitívnych. Znamená to až 2,01-percentnú pozitivitu, čím sa Ružomberok zaradil k najviac zamoreným regiónom.

7:07 SVET - Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus je v domácej izolácii po tom, čo bol v kontakte s osobou nakazenou novým koronavírusom.

"Identifikovali ma medzi kontaktmi niekoho, kto mal pozitívny test na #COVID19," napísal Tedros Adhanon Ghebreyesus na twitteri.

"Som v poriadku a bez symptómov, ale ostanem v nasledujúcich dňoch v domácej izolácii, v súlade s WHO protokolmi. Budem pracovať z domu."

7:00 SVET - Britský princ William prekonal v apríli koronavírus, približne v rovnakom čase ako jeho otec, princ Charles, uviedla spravodajská BBC.

BBC informovala s odvolaním sa na neidentifikovaný zdroj v Kensingtonskom paláci, že princ svoj pozitívny test na COVID-19 pred verejnosťou utajil, pretože nechcel nikomu spôsobiť starosti.

Kengingtonský palác odmietol správu komentovať, zároveň ju však ani nevyvrátil.

6:44 SVET - V Českej republike pribudlo v nedeľu najmenej prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 za posledné dva týždne.

Testy v krajine odhalili 6 542 nových infikovaných. Menej ich bolo naposledy tiež v nedeľu 18. októbra: 5 059.

Situácia sa však nemení v bilancii úmrtí. Ich počet stúpol už na 3 429, pričom v prvý novembrový deň ich pribudlo 111, informuje portál iDnes.cz s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.

Viac si prečítajte tu >>>>

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:25 SLOVENSKO - Prevádzkovatelia zariadení a zamestnávatelia môžu od dnešného rána požadovať od osôb doklad o negatívnom teste.

Ak sa osoba nebude môcť preukázať príslušným dokladom, prevádzkovateľ a zamestnávateľ jej musí vstup zakázať. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva.

Vstup bude povolený osobám, ktoré sa preukážu negatívnym PCR testom vykonaným od 29. októbra. Tiež osobám, ktoré mali negatívny výsledok antigénového testu v rámci celoplošného testovania. Výnimka platí pre osoby, ktoré sa nemuseli zúčastniť na celoplošnom testovaní.

Súvisiaci článok Mám negatívny test, čo sa od pondelka mení? (otázky a odpovede) Čítajte 

6:10 SLOVENSKO - Od dnešného dňa sa pre ľudí, ktorí cez víkend absolvovali testovanie s negatívnym výsledkom, menia pravidlá.

Prestáva pre nich platiť zákaz vychádzania a prakticky sa môžu opäť pohybovať bez obmedzení. Samozrejme, niektoré prevádzky ako interiéry reštaurácií či fitness centrá naďalej zostávajú zatvorené.

Pre tých, ktorí sa testovať nedali, platia rovnaké pravidlá ako minulý týždeň, vrátane zákazu vychádzania.

Tu sme zhrnuli, čo sa po celoplošnom testovaní od dnešného dňa zmení.

6:00 SLOVENSKO - V sobotu a v nedeľu na Slovensku prebehlo celoplošné testovanie obyvateľov. Konečné čísla nie sú zatiaľ známe, predstaviť by ich mali dnes. Minister obrany Jaroslav Naď však avizoval, že už do nedeľňajšieho poludnia prekročil celkový počet otestovaných tri milióny.

Vyhodnocovať výsledky dnes zároveň bude aj krízový štáb, ktorý rozhodne o ďalších krokoch.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 3. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 4. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 2. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 3. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 4. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 8. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 661
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 721
 3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 064
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 334
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 283
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 466
 8. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Otec Daniela Tupého chce poznať pravdu o vražde svojho syna.

Otec Daniela Tupého chce vedieť, kto stál za tým, že sa vyšetrovanie odklonilo od skutočných páchateľov.


23. máj
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin so žoldniermi.

Prigožin kritizuje armádu, odstaviť ho však Kremeľ nechce.


3 h

Vydaných bolo 22-tisíc poukážok na dotáciu, vyše desatina z nich prepadla.


7 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


15m
SkryťZatvoriť reklamu