SME
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Druhé kolo plošného testovania je v polovici, Bratislava nestíhala (minúta po minúte)

Dopoludnia v rámci plošného testovania na nový koronavírus otestovali viac ako pol milióna ľudí. Výsledky za celú sobotu zatiaľ nie sú známe.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh celoplošného testovania sledujeme naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:18 BRATISLAVA V Bratislave otvoria v nedeľu 8. novembra ďalšie odberné miesto na COVID-19, a to v priestoroch Miestneho úradu na Mierovej ulici v mestskej časti Ružinov. Dôvodom je vysoký záujem o testovanie. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

Odberné miesto bude otvorené od 8.00 do 20.00 h. Na odbernom mieste sa budú môcť otestovať občania, ktorí prídu pešo.

Pred dosiaľ jediným odberným miestom v Mlynskej doline v Bratislave, ktorá patrí medzi zelené okresy, sa dnes tvorili dlhé rady.

20:06 SLOVENSKO Prvý deň druhého kola plošného testovania na COVID-19 sa skončil. V testovaní sa bude pokračovať v nedeľu 8. novembra.

Do soboty 12.00 h bolo v rámci druhého kola plošného testovania otestovaných 553 377 ľudí, z nich malo pozitívny výsledok 3677, čo je približne 0,66 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia dnes evidovala viacero incidentov, napríklad prípad zdravotníka pod vplyvom alkoholu či porušenie karantény u viacerých ľudí. V Senici chcel dať otestovať majiteľ svojho osla.

Na jedinom odbernom mieste v Bratislave v Mlynskej doline čakali stovky ľudí štyri hodiny.

Otvorených bolo 2736 odberných miest, z toho 22 v tzv. zelených okresoch. Realizáciu zabezpečovalo takmer 21-tisíc ľudí. Z celkového čísla sa v zelených okresoch dopoludnia dalo otestovať 8041 ľudí, 58 malo pozitívny výsledok.

19:55 SLOVENSKO Policajti v Dunajskej Strede preverujú konanie ženy, ktorá pri testovaní predložila občiansky preukaz na meno svojej kamarátky.

"Policajtom povedala, že jej známa sa bojí testovať kvôli čipovaniu a takto jej chcela pomôcť. Obe skončili na policajnej stanici, aby vysvetlili dôvody svojho konania," priblížila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Skryť Vypnúť reklamu

V Prievidzi riešili policajti tri prípady mužov, ktorí mali minulý týždeň pozitívny test a mali byť v karanténe. Pokúšali sa o opakovaný test. Rovnaký pokus zaznamenala polícia aj v okrese Nové Mesto nad Váhom. Išlo o 13-ročného chlapca.

Policajti v Banskej Bystrici expresne rýchlo vyriešili prípad zmiznutej hotovosti na odbernom mieste, páchateľmi boli dobrovoľníci.

19:32 BANSKÁ ŠTIAVNICA V "zelenej" Banskej Štiavnici pre veľký záujem predlžujú testovanie na COVID-19 do 22.00 h, podvečer ľudia na odberovom mieste stále stáli v rade takmer hodinu. Samospráva o tom informovala na sociálnej sieti.

Na miesto o chvíľu dorazí ďalšia odberová jednotka a posilní tak súčasné kapacity, dĺžka čakania momentálne dosahuje okolo 40 minút, priblížilo mesto.

Skryť Vypnúť reklamu

V Banskej Štiavnici samospráva do 18.00 h evidovala viac ako 2100 vykonaných antigénových testov, pozitívny výsledok ukázali len štyri.

Podiel pozitívnych testov v okrese Banská Štiavnica dosiahol v prvom kole len 0,28 percenta, do pokračovania operácie Spoločná zodpovednosť preto zahrnutý nebol.

19:02 KEŽMAROK Väčšina odberných miest na COVID-19 v Kežmarku je v exteriéri, radnica preto poskytla plynové ohrievače. Pre TASR to uviedol Ondrej Miškovič z oddelenia komunikácie a propagácie mesta.

Chceme zabezpečiť podmienky na to, aby sa ľudia nenakazili a ani aby neprechladli, povedal. Teplota v Kežmarku má do 20.00 h klesnúť na päť stupňov Celzia.

18:59 DETVA Druhé kolo plošného testovania v okrese Detva je podobne ako v iných regiónoch citeľne pokojnejšie ako prvé.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia sa spod kontroly nevymkla ani v obciach na hranici s takzvanými zelenými okresmi, potvrdila pre TASR prednostka Okresného úradu v Detve Ivana Hukeľová.

18:52 SLOVENSKO Od pondelka 9. novembra sa zmenia podmienky vstupu na územie Slovenska z Ukrajiny. Na sociálnej sieti to oznámilo slovenské ministerstvo vnútra.

18:10 BRATISLAVA V Bratislave na odberovom mieste v Mlynskej doline posledné štyri hodiny čaká na pretestovanie 200 až 300 ľudí.

Ide o jediné miesto v hlavnom meste, kde sa ľudia môžu testovať na ochorenie COVID-19 v druhom kole plošného testovania. Pre TASR to potvrdil PR manažér RTVS Filip Púchovský. Bratislava patrí medzi zelené okresy.

Hovorca Ozbrojených síl Štefan Zemanovič pre TASR uviedol, že v sobotu zaznamenali väčší nápor v odberových miestach, ktoré sú v zelenej zóne. "Je záujem o tieto miesta, ktoré zriadili samosprávy," podotkol. Ozbrojené sily dodali do Mlynskej doliny antigénové testy, certifikáty a vojaka.

Skryť Vypnúť reklamu

Na dlhšie čakanie v zelených okresoch upozornil aj minister obrany Naď. Poprosil preto ľudí, aby v rade zbytočne nečakali a prišli neskôr, prípadne sa išli dať otestovať do červených okresov.

18:05 SLOVENSKO Poslanec Národnej rady Ján Benčík (Za ľudí) podal podnet ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO). V ňom žiada, aby polícia zasahovala proti nezákonným zhromaždeniam v čase zákazu zhromažďovania rýchlejšie.

Benčík Mikulcovi zároveň navrhol, aby boli zhromaždenia, ktoré sú nezákonné, rozpustené s odkazom na platnú právnu úpravu. Navrhol tiež iniciovať urýchlenú zmenu zákona o zhromažďovacom práve, ktorá by odstránila všetky právne pochybnosti.

Poslanec reagoval na zhromaždenie zo soboty 17. októbra, kedy sa pre Úradom vlády napriek zákazu zhromažďovania konal protest, ktorý polícia rozpustila až po niekoľkých desiatkach minút.

Skryť Vypnúť reklamu

17:49 HUMENNÉ Prvý deň druhého kola plošného testovania v Humennom prebieha zatiaľ plynule. Na všetkých 24 odberových miestach sú minimálne čakacie doby.

Personál jedálne Základnej školy Dargovských hrdinov pripravil sladké a slané pochúťky pre členov všetkých odberových miest. Celkovo napiekli 750 pizzovníkov a 750 buchiet.

17:03 SVET Rekordné prírastky nových prípadov nákazy koronavírusom zaznamenali počas piatka Maďarsko (5 318), Rakúsko (8 241) aj Poľsko (27 875).

16:29 SKALICA Podľa predsedu vlády Matoviča doterajšie výsledky ukazujú, že celoplošné testovanie pomáha znižovať šírenie koronavírusu.

Matovič poukázal na to, že v okresoch, v ktorých je dnes vykonávané druhé kolo celoplošného testovania, bolo počas minulého víkendu pozitívne otestovaných 1,46 percenta obyvateľov. Podľa Matoviča sa preto potvrdzuje, že v okresoch, ktoré už boli raz testované, klesá infikovanosť medzi obyvateľmi o vyše 50 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

"To znamená, že to, čo sme tušili na základe pilotného testovania na Orave a v Bardejove, že antigén je schopný o viac ako 55 percent znížiť počet COVID-19 pozitívnych ľudí medzi nami. Aj pri tejto výrazne väčšej vzorke ľudí sa to potvrdzuje, lebo 56 percent minulý týždeň, 55 percent teraz. Je objektívne predpokladať, že pri pretestovaní dnes a zajtra vyjde plus - mínus to isté," povedal Matovič.

Premiér zároveň poukázal na to, že antigénové testy efektívne fungujú aj v okresoch, v ktorých je niekoľkonásobne nižšia premorenosť, než bola pred pilotným kolom plošného testovania na Orave a v Bardejove.

16:17 DUNAJSKÁ STREDA Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes navštívi odberové miesta v obci Horný Bar, Trstená na Ostrove, Gabčíkovo a Sap.

Skryť Vypnúť reklamu

16:13 STARÁ ĽUBOVŇA Spolu 2555 ľudí otestovali dnes dopoludnia v Starej Ľubovni. Informoval o tom primátor Ľuboš Tomko na sociálnej sieti s tým, že z toho bolo pozitívnych 29 ľudí. Testovanie podľa neho prebieha bez problémov.

Podiel pozitívnych prípadov do 12.00 h predstavuje 1,14 percenta. Pre porovnanie, pred týždňom od 7.00 h do 12.00 h bolo otestovaných 2398 osôb, pozitívnych 62, uviedol.

16:08 LUČENEC V Lučenci dnes popoludní sprevádzkovali v budove mestského úradu druhé odberné miesto na testovanie COVID-19. Dôvodom bol veľký záujem a dlhé rady, ktoré sú tu od rána tvorili aj napriek tomu, že Lučenec nespadá medzi okresy, kde prebieha celoplošné testovanie.

Záujem je aj v ďalších zelených okresných mestách, kde sú mobilné odberové jednotky. Vo Fiľakove aktuálne stojí v rade asi 70 ľudí, pričom od rána už otestovali 550 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Máme tam zohraný tím, pričom je zaujímavé zloženie testovaných, ktorí prichádzajú od Veľkého Krtíša až po gemerské obce," doplnil pre agentúru SITA primátor Fiľakova Attila Agócs.

15:22 SKALICA Počas dnešného doobedia sa podľa ministra Naďa podarilo otestovať 553 377 ľudí, 3677 z nich malo pozitívny výsledok testu (0,66 percenta).

15:18 SKALICA Začína sa tlačová beseda premiéra Matoviča a ministra obrany Naďa k priebehu druhého kola plošného testovania.

15:06 SENICA Na odberové miesto na námestie v Senici prišiel aj muž s oslíkom s požiadavkou na test pre seba aj svojho oslíka. Čítajte viac TU >>>

14:54 SLOVENSKO Ak občania v zelených okresoch uvidia plne vyťažené odberné miesto, mali by sa vrátiť neskôr. Na sociálnej sieti to uviedol minister obrany Naď. Občania, ktorí nevyhnutne potrebujú vykonanie testu v danom čase, môžu podľa neho využiť aj blízke odberné miesto v niektorom z červených okresov.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéf rezortu obrany vyzval ľudí, aby k sebe boli naďalej trpezliví, vzájomne ústretoví a solidárni.

14:50 KOŠICE Mesto Košice dnes eviduje pomerne veľký záujem o bezplatné testovanie antigénovými testami na ochorenie COVID-19. Pre TASR to uviedol hovorca magistrátu Vladimír Fabian.

Tri odberné miesta zriadili na svojom území napriek tomu, že druhé kolo celoplošného testovania sa na jeho území nemuselo konať.

Najväčší záujem bol ráno na parkovisku pri magistráte. Ľudia stáli v dlhom rade. Na ostatných miestach bolo čakanie trošku menšie. Čakacie doby sa pohybovali od jednej hodiny v mestskej časti Nad jazerom až po vyše dve hodiny na magistráte, povedal s tým, že niekoľko ľudí čakalo v rade ešte pred otvorením odberných miest.

Situácia podľa neho nie je porovnateľná s minulou sobotou. Ľudí na testovanie chodí menej a takisto je aj menej odberných miest, doplnil Fabian.

Skryť Vypnúť reklamu

14:46 KROMPACHY, BANSKÁ BYSTRICA Polícia dnes riešila niekoľko incidentov. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

V Krompachoch sa na odberné miesto dostavil 49-ročný muž, ktorý bol minulý týždeň testovaný s pozitívnym výsledkom a mal zostať v domácej karanténe.

"Policajtom povedal, že si chcel overiť, či to stále platí a či už náhodou nie je negatívny," uviedla Bárdyová. Výšku sankcie pre porušenie karantény určí príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva v správnom konaní.

Policajti v Banskej Bystrici preverujú tiež krádež peňazí, ktoré mali zmiznúť na odbernom mieste v priestoroch základnej školy.

14:40 BANSKÁ BYSTRICA Druhé kolo plošného testovania je v Banskej Bystrici pokojné. Veľký záujem o testovanie prejavili opäť obyvatelia rómskej osady v mestskej časti Senica, priblížil na brífingu zástupca primátora mesta Jakub Gajdošík.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvoria sa podstatne menšie rady ako pred týždňom. Obyvatelia sa pravdepodobne riadia našimi odporúčaniami a návštevu odberných miest si rozložili na celý víkend, informoval Gajdošík s tým, že pokojnejšie boli aj samotné prípravy.

Ukazuje sa, že keď samosprávy a všetci, ktorí sa podieľajú na plošnom testovaní, majú dostatočný čas, tak sa to dá zvládnuť, vysvetlil Gajdošík.

14:13 ŽILINA Upravený park so vzácnymi drevinami, ktorý hrá jesennými farbami a po čase konečne nádherné slnečné počasie. Budatínsky hrad si na testovanie vybrali nielen obyvatelia Budatína.

Na odbery do hospodárskej budovy historického objektu prichádzajú rodiny s deťmi z okolia, ale aj turisti, ktorí si testovací deň spojili s návštevou areálu hradu z 13. storočia. Čítajte viac TU >>>

Skryť Vypnúť reklamu

13:49 SKALICA Dnes o 15:00 h. sa v Skalici uskutoční tlačová konferencia premiéra Matoviča a ministra obrany Naďa k priebehu druhého kola plošného testovania.

13:46 BRATISLAVA Dopravná situácia v blízkosti odberného miesta v Mlynskej doline v Bratislave je pokojná. Cesty sú prejazdné. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Veronika Martiniaková.

Počas víkendu sa možno dať otestovať antigénovým testom aj v 13 zelených okresoch, kde sa druhé kolo plošného testovania neplánovalo. Odberné miesto v Mlynskej doline je jedným z takýchto miest fungujúcich v "zelenom" okrese.

13:43 ČADCA S pôsobením Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky na plošnom testovaní sa na severe Slovenska zoznamujú aj dvaja príslušníci CIMIC tímu Armády USA.

Skryť Vypnúť reklamu

"V USA sme zatiaľ nemali podobnú iniciatívu ako na Slovensku. Som veľmi rada, že som testovanie mohla vidieť. Všetko bolo rýchle a bezproblémové. Nikdy v živote som nič podobné nevidela. Naše nasadenie na Slovensku je zatiaľ výborné, najviac sa mi páči, že si medzi sebou môžeme vymieňať skúsenosti," povedala veliteľka CIMIC tímu Armády USA Madeline Gramling.

13:36 LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ Cibuľkou kvetu obdarujú v obci Svätý Kríž v okrese Liptovský Mikuláš všetky ženy, ktoré sa tento víkend zúčastnia na celoplošnom testovaní na nový koronavírus.

"Kvety vnímam ako nový zrod, krásnu vôňu, inšpiráciu, život. Do testovania vkladáme podobné nádeje a ženy sú nositeľky týchto kúziel. Nakoľko je aj čas výsadby kvetov, rozhodli sme sa obdarovať všetky ženy, ktoré sa dostavili na testovanie kvetom v podobe cibuľky," povedal pre TASR miestny starosta Dušan Matejka.

13:22 SLOVENSKO Slovensko bude možno v blízkej dobe čakať aj tretie kolo celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Ďalší postup krajiny v boji proti pandémii bude podľa neho v najbližších dňoch predmetom celospoločenskej diskusie.

Podľa Matoviča je v hre buď ďalšie celoplošné testovanie, alebo lockdown, teda celoplošné zatvorenie krajiny. Premiér uviedol, že celoplošné testovanie už ukázalo svoje opodstatnenie, keď za posledné dva týždne na Slovensku vzrástol počet pozitívnych prípadov o 20 percent. V okolitých európskych krajinách pritom zdravotníci zaznamenali 100-percentný nárast počtu infikovaných.

Nulté kolo celoplošného testovania na Orave a v Bardejove podľa neho zachytilo 55 percent infekčných osôb, ktoré sa v daných regiónoch v čase testovania nachádzali. Ak prvé a druhé kolo celoplošného potvrdia úspešnosť nultého kola, okolité krajiny podľa premiéra zrejme budú chcieť kopírovať "slovenský model".

Ako dopadnú výsledky celoplošného testovania podľa premiéra neočakáva iba verejnosť na Slovensku, ale aj predstavitelia iných štátov.

13:16 ZVOLEN V okrese Zvolen armáda posilňuje vybrané odberové tímy.

Prednostka okresného úradu Martina Mészáros Bariaková vyzýva ľudí zo zelených okresov, aby sa prišli otestovať do Zvolena. Na odberových miestach v Žiari nad Hronom, v Krupine a v Lučenci sa totiž od rána tvoria mimoriadne dlhé rady.

V Žiari nad Hronom sa čaká na testovanie v obrovskom rade, vo Zvolene sa otestujete bez čakania, informoval na sociálnej sieti primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

Podľa Bariakovej je situácia rovnaká aj na odberových miestach v Krupine a v Lučenci, kde obyvatelia prejavili o testovanie veľký záujem, a to napriek tomu, že sa samotné okresy na druhom kole operácie nezúčastňujú.

12:42 BANSKÁ BYSTRICA Koláče pre odberné tímy roznáša v Banskej Bystrici aj olympionik Matej Tóth. Napiekli ich zamestnanci a zahraniční študenti Strednej odbornej školy pod Bánošom. Čítajte viac TU >>>

12:20 TOPOĽČANY V Topoľčanoch sa zatiaľ rady netvoria, odberové miesta si bol pozrieť aj minister obrany Jaroslav Naď. Čítajte viac TU >>>

12:08 MARTIN Aj v Martine má testovanie plynulý priebeh, oproti minulej sobote bolo ráno a doobeda na odberných miestach menej ľudí. Maximálne do polhodiny už ľudia držia v ruke obálku s výsledkom.

12:04 PREŠOV Mestá v Prešovskom kraji, kde sa dnes koná testovanie na COVID-19, nezaznamenali doteraz žiadne problémy. Všetky otvorili odberné miesta načas.

12:00 SLOVENSKO Hnutie OĽaNO na sociálnej sieti informovalo, že aktuálne už fungujú všetky odberné miesta.

11:55 PREŠOV Na jednom z odberných miest v rámci testovania na COVID-19 v Prešove došlo k tragickej udalosti.

Ako TASR informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, jeden zo záujemcov o testovanie na odbernom mieste pri Základnej škole na ulici Matice slovenskej dostal infarkt. "Na miesto boli okamžite privolaní záchranári, ktorí poskytli 68-ročnému mužovi prvú pomoc," povedal Tomek.

Podľa Jozefa Minára z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby prítomní zdravotníci okamžite začali s kardiopulmonálnou resuscitáciou.

"Privolali záchrannú zdravotnú službu, ktorá následne v resuscitácii pokračovala. Bohužiaľ, neúspešne, nepodarilo sa ho už oživiť," uviedol pre TASR Minár.

11:53 BANSKÁ BYSTRICA Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko sa po 22 dňoch domácej karantény chystá v nedeľu opäť do práce v teréne. Ako informuje na sociálnej sieti, koronavírus spolu s rodinou prekonali bez väčších komplikácií.

"V nedeľu sa chystám do terénu skontrolovať, ako prebieha druhý deň druhého kola plošného testovania v našom meste. Podľa informácií od mojich zástupcov je dnešný deň pokojný a všetky odberné miesta fungujú bez problémov," uviedol primátor.

11:49 RIMAVSKÁ SOBOTA Polícia počas druhého kola plošného testovania zaznamenala v Rimavskej Sobote prípad opitého lekára vykonávajúceho odbery. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Banskej Bystrici.

Pri dychovej skúške zdravotník nafúkal 1,88 promile, hrozí mu trestné stíhanie.

11:22 PREŠOV Niektorí ľudia v Prešove čakali pred otvorením odberného miesta aj dve hodiny skôr, pretože nepostrehli, že sa čas otvorenia oproti minulému víkendu posunul zo siedmej na ôsmu hodinu ráno.

Mesto vytvorilo mapu s miestami, kde sa odbery vykonávajú v exteriéri a poskytujú Prešovčanom aktuálne informácie o počte čakajúcich. Čítajte viac TU >>>

11:11 TRENČÍN Celoplošné testovanie sa dnes v Trenčíne začalo vo všetkých 50 odberných miestnostiach. Mesto o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že čas čakania je kratší ako minulú sobotu.

"Testovacie miesta s prístupom autom sú vyhradené prioritne pre osoby, ktoré to naozaj potrebujú ťažko zdravotne postihnutých, tehotné ženy, dôchodcov so zdravotnými ťažkosťami, rodiny s malými deťmi a podobne. Tento víkend sa bude rad sledovať prísnejšie ako minulý," upozorňuje samospráva.

11:09 HUMENNÉ Od skorého rána bolo v kuchyni v Školskej jedálni pri Základnej škole Dargovských hrdinov v Humennom ako v úli.

Kuchárky tu pripravovali pre členov testovacích tímov na 24 odberných miestach pizzovníky a pečené buchty, spotrebovali na to 55 kíl múky. Čítajte viac TU >>>

11:02 ČADCA V Dlhej nad Kysucou v okrese Čadca otestovali aj 90-ročnú ženu. Zdravotníci ju na žiadosť rodiny prišli otestovať domov. Čítajte viac TU >>>

10:54 SVET Spojené štáty zaznamenali už tretí deň po sebe dosiaľ najvyšší nárast počtu prípadov nákazy novým koronavírusom. V piatok v krajine potvrdili rekordných vyše 127-tisíc infikovaných, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa. V krajine okrem toho za posledných 24 hodín evidujú 1149 ďalších úmrtí, informovala agentúra AFP.

Spojené štáty sú v celkovom počte potvrdených prípadov nákazy aj počte úmrtí dlhodobo najviac postihnutou krajinou na svete.

10:47 BANSKÁ BYSTRICA Žiadne státie v radoch na odbery a plynulý chod testovania. Tak to vyzerá v obci Kynceľová v tesnej blízkosti Banskej Bystrice.

Obyvatelia obce, ale aj nahlásení záujemcovia z krajského mesta, či ďalších miest, prichádzajú na testovanie tak, ako im to určila rezervácia. Čítajte viac TU >>>

10:42 TRSTENÁ V hornooravskom mestečku Trstená sa z týždňa na týždeň znížila infekčnosť o tri percentá. Dnes tam prebieha už tretie kolo testovania. Čítajte viac TU >>>

10:37 ČADCA Prvenstvo v počte pozitívne testovaných ľudí v prvom kole plošného testovania primátora Čadce Milana Guru neteší. Súvisí to podľa neho s tým, že Čadca je prihraničné mesto a Kysučania pendlujú za prácou do susedných štátov, kde je epidemiologická situácia veľmi vážna. Povedal to počas návštevy odberného miesta na čadčianskom kúpalisku.

"Susedíme s Českou i Poľskou republikou, je tu dopravná križovatka. V Česku je situácia veľmi vážna, sú tu aj rodinné kontakty, preto je samozrejme, že vírus sa šíri," skonštatoval Gura.

Testovanie na COVID-19 je v Čadci na 16 odberných miestach. Podľa primátora sa začalo bez problémov, v jednotlivých odberných tímoch sú v prípade potreby pripravení náhradníci.

10:03 SLOVENSKO Na Slovensku za piatok pribudlo 2579 ľudí nakazených novým koronavírusom pri 15 767 testoch. Pribudlo aj 34 obetí, celkový počet úmrtí tak stúpol na 351.

Nákazu prekonalo ďalších 1 364 osôb, celkovo sa vyliečilo už 18 354 ľudí.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

"Najviac pozitívnych prípadov bolo v Prešovskom kraji (520), nasleduje Žilinský kraj (503), Trenčiansky (383), Bratislavský (281), Trnavský (260), Banskobystrický (227), Nitriansky (210) a Košický (195). Je medzi nimi 1 391 žien a 1 188 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 95 rokov," informuje ministerstvo zdravotníctva na facebooku.

V nemocniciach je podľa ministerstva hospitalizovaných 1 743 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 1 440 z nich. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 121 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 110 pacientov.

"Celkový počet pozitívne testovaných ľudí v našej krajine doteraz je 73 667, od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 885 861 laboratórnych testov. Počet aktívnych prípadov je 54 962," uzatvára ministerstvo.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 2282.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:55 PREŠOV Jeden zo záujemcov o testovanie na odbernom mieste ZŠ Matice Slovenskej v Prešove dostal infarkt.

Na miesto okamžite privolali záchranárov, ktorí poskytli 68-ročnému mužovi prvú pomoc a previezli ho na ďalšie ošetrenie, informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

9:53 LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, DOLNÝ KUBÍN, MARTIN V Liptovskom Mikuláši sa otvorilo všetkých 29 odberných miest. "Odberné tímy začali testovať načas, ľudia prichádzajú postupne a netvoria sa už dlhé rady, ako to bolo uplynulú sobotu v ranných hodinách. Testovanie je plynulé a bez komplikácií," povedala pre TASR hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Bez problémov otvorili dnes ráno aj 16 odberných miest v Dolnom Kubíne a 50 odberných miest v Martine.

9:39 SLOVENSKO Dnes o ôsmej hodine sa otvorilo 99,3 percenta odberových miest plánovaných v rámci druhého kola plošného testovania. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) o tom informoval na sociálnej sieti.

V priebehu dvoch hodín očakáva, že sa otvoria všetky. Materiál je podľa neho kompletne zabezpečený na každom odberovom mieste.

"Situácia na jednotlivých miestach je pokojná, neevidujeme väčšie rady čakajúcich. V prípade potreby máme zabezpečené materiálne aj personálne zálohy," priblížil.

Minister tiež informoval o incidente z Prešova. Muž čakajúci na testovanie dostal pravdepodobne infarkt. Bol pri vedomí, rýchla zdravotná pomoc ho podľa ministra odviezla do nemocnice.

9:11 PREŠOV Druhé kolo testovania na ochorenie COVID-19 sa v Prešove koná na 66 odberných miestach, ktoré otvorili v sobotu ráno. Ako pre TASR uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek, ide o rovnaký počet ako počas prvého kola.

09:05 SENICA Všetkých 17 odberných miest počas druhého kola plošného testovania v meste Senica otvorili načas. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová. "Odberné miesta, kde sú situované, sme nemenili, takisto väčšina ľudí v jednotlivých tímoch je rovnaká. Sú už zohraní a majú skúsenosti z prvého kola, a tak raňajšie prípravy na otvorenie išli rýchlejšie a hladšie," uviedla pre TASR Moravcová.

09:03 ŽILINA V Žiline dnes pre druhé kolo testovania na ochorenie COVID-19 otvorili 70 odberných miest. Ako ďalej informuje hovorca mesta Vladimír Miškovčík, odberné miesto v Mojšovej Lúčke bude tak ako mesto avizovalo, fungovať len v nedeľu 8. novembra.

09:00 PRIEVIDZA, HANDLOVÁ O ôsmej hodine sa v Prievidzi aj v Handlovej otvorili všetky plánované odberné miesta.

Na 34 odberných miestach v Prievidzi pracuje spolu 36 odberných tímov. V Handlovej ráno otvorili všetkých 13 plánovaných odberných miest.

08:58 VÝCHOD V Humennom je otvorených všetkých 24 odberných miest. Kopírujú minulotýždňové testovacie odberné miesta. Všetky odberné miesta sú už otvorené. Priebeh testovania je plynulý. Počet ľudí na odberných miestach je 20 - 30.

V Snine sa otvorilo 13 odberných miest. Pred odbernými miestami sa hneď z rána vytvárajú rady.

Druhé kolo celoplošného testovania na nový koronavírus sa v Košiciach nemusí uskutočniť, ale záujemcov bezplatne otestujú antigénovými testami na troch odberných miestach.

08:08 MARTIN Testovanie v Turci bude prebiehať vo všetkých miestach tak, ako to bolo minulý víkend. Zrušilo sa len jedno odberové miesto v obci a dva odberové tímy v Martine.

"Oproti minulému víkendu sa nebude testovať v jednom z odberových miest v obci Kláštor pod Znievom v miestnej časti Stanica. Odberové miesta pri lekárskej fakulte na Malej Hore ostávajú dve, avšak bude v nich len po jednom odberovom tíme," informoval Vladimír Polakovič, prednosta Okresného úradu Martin.

08:00 SLOVENSKO Odberné miesta sa oficiálne otvorili, začalo sa druhé kolo plošného testovania na koronavírus.

07:42 SLOVENSKO Kto by sa mal dať v druhom kole otestovať? Mali by ísť aj cudzinci? A čo v prípade, ak ste neboli na prvom kole?

Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa druhého kola celoplošného testovania.

07:28 SLOVENSKO K dispozícii bude celkovo 2 819 odberných miest v sobotu a 2 734 v nedeľu. Okrem plánovaných odberných miest v rámci 45 testovaných okresov rezort obrany dobrovoľne otvorí aj ďalšie odberné miesta v okresoch, ktoré hraničia s takzvanými červenými okresmi, a to na základe požiadaviek samospráv.

V tomto prípade štát poskytne pre odberné miesta nad rámec plánu antigénové testy, certifikáty a dokumentáciu ako aj personál z radov Ozbrojených síl SR (OS SR) a Policajného zboru SR. Ostatný personál a ochranné pomôcky budú v réžii samospráv, ktoré o tieto odberové miesta nad rámec plánu požiadajú. Presný počet odberových miest bude podľa rezortu obrany uverejnený na stránke www.somzodpovedny.sk.

07:21 SLOVENSKO V 45 okresoch Slovenska sa dnes začína druhé kolo plošného testovania na koronavírus. Občania sa budú môcť dať otestovať dnes a v nedeľu 8. novembra v čase od 8:00 do 20:00. Testovanie antigénovými testami je určené pre osoby, okrem výnimiek stanovených uznesením vlády SR, nad 10 rokov, ktoré sa zdržujú v územných obvodoch okresov, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného testovania obyvateľov hranicu 0,7 percenta a viac. Tiež pre osoby, ktoré potrebujú navštíviť dané okresy v termíne od 9. do 14. novembra.

Ako prebieha antigénový test?

Načítavam video...
Ako prebieha druhé kolo testovania? Ako prebieha druhé kolo testovania? (zdroj: SME/Igor Kovár)

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 3. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 4. Ako sa mení dynamika firiem?
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Hudbou proti holorubom.
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 4. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 5. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 6. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 240
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 228
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 966
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 683
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 534
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 943
 7. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 7 541
 8. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 276
 9. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 7 195
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 188
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Advokát Roman Kvasnica.

Súd pôvodne uprednostnil úvahy pred riadnymi dôkazmi.


11 h
Aj v prípade hromadných podujatí sa treba preukazovať negatívnym testom. Nemusia tak však robiť očkovaní, pričom za zaočkovaného sa po novom považuje už človek po 21 dňoch od prvej dávky vakcíny.

Štát uzná status zaočkovaného skôr ako doteraz.


TASR 1 h

Neprehliadnite tiež

Tradičné motorkárske darovanie krvi v Sečovciach. Tradícia ostala neporušená.

Hostiteľom celosvetových osláv je Taliansko.


TASR 57m
Aj v prípade hromadných podujatí sa treba preukazovať negatívnym testom. Nemusia tak však robiť očkovaní, pričom za zaočkovaného sa po novom považuje už človek po 21 dňoch od prvej dávky vakcíny.

Štát uzná status zaočkovaného skôr ako doteraz.


TASR 1 h
Generálny manažér Young Angels Daniel Jendrichovský.

Tretina súperov nemá koho postaviť, vraví manažér tímu.


8 h

Cestovateľský semafor rozdeľuje krajiny na zelené, červené a čierne.


8 h