SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Matovič navrhol komunitné testovanie (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 77 123. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 390 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

20:30 SLOVENSKO Núdzový stav by vláda na stredajšom rokovaní mohla schváliť na ďalších 45 dní namiesto avizovaných 90. Pripustil to premiér Matovič.

19:27 SVET V Česku pribudlo dnes do 18.00 h ďalších 4 981 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z najnovších údajov českého ministerstva zdravotníctva.

Česko v súčasnosti eviduje 159 309 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom. Hospitalizovaných je aktuálne spolu 8 059 pacientov, stav 1 191 z nich bol vážny.

19:25 SLOVENSKO Na predĺženie núdzového stavu nie sú podľa predstaviteľov opozičného Smeru žiadne zákonné dôvody.

19:02 SLOVENSKO „Ideme do veľmi ťažkej zimy,“ vyhlásil premiér Matovič po rokovaní so zástupcami pandémiou najviac postihnutých odvetví.

Premiér zástupcom podnikateľov navrhol cestu „komunitného“ plošného testovania, ktoré by zorganizovali spoločnými silami. „Na rokovaní som ponúkol cestu plošného testovania raz za tri týždne, ale nebolo by to pod dohľadom štátu,“ ozrejmil premiér.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Premiér ponúkol odvetviam postihnutým koronakrízou komunitné testovanie Čítajte 

Testovanie by už nebolo prioritne úlohou štátu, ale hlas jednotlivých komunít, ktoré by na testovanie pozývali klientov a ľudí, ktorí využívajú ich služby. Sami by tak zriadili testovanie na školách, v reštauráciách, divadlách, na štadiónoch, v posilňovniach či v kostoloch alebo na farách.

„Čo si pokazíme, ak otvoríme prevádzky, to si napravíme „komunitným“ plošným testovaním,“ doplnil.

Štát by zabezpečil antigénové testy,ochranné pomôcky a do každého tímu jednu osobu ako dohľad nad kvalitou testovania. Komunity, ktoré by sa na projekte podieľali, by zabezpečili zvyšok.

O tom, či sa tento návrh zrealizuje, sa má rozhodnúť do piatka.

Načítavam video...

18:30 SLOVENSKO Ministerka spravodlivosti Mária Kolková (Za ľudí) sa prihovára za novelu ústavného zákona v súvislosti s predlžovaním núdzového stavu tak, aby zákon reflektoval aktuálnu situáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tak, ako som už uviedla, keď je potrebné predĺžiť núdzový stav, prihováram sa za zmenu ústavného zákona, aby reflektoval aktuálnu situáciu. Pandémia, ktorej čelíme, nám prináša novú situáciu, ktorú ústavodarca nepoznal a ani nemal ako poznať v čase, keď prijímal ústavný zákon, ktorý určuje hranice pre núdzový stav," uviedla ministerka.

Na otázku, či súhlasí s predĺžením núdzového stavu, odpovedala tým, že nechce predbiehať debatu, ktorá bude v stredu na vláde v nadväznosti na odporúčanie ústredného krízového štábu.

18:01 SVET Úrady v 66 oblastiach Anglicka spustia plošné testovanie. Dnes to oznámil britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Podľa ministra tamojšie úrady verejného zdravotníctva vyjadrili záujem zapojiť sa a vyzvať všetkých obyvateľov, aby sa prišli dať otestovať bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú príznaky ochorenia COVID-19, v snahe odhaliť skryté prípady infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

17:55 SVET Európska komisia v stredu rozhodne o kontrakte na nákup 300 miliónov dávok vakcíny proti COVID-19, ktorú vyvinuli farmaceutické spoločnosti BioNTech a Pfizer.

"V stredu autorizujeme kontrakt až na 300 miliónov dávok vakcíny vyvinutej nemeckou spoločnosťou BioNTech a spoločnosťou Pfizer. Toto je zatiaľ najsľubnejšia vakcína," oznámila Von der Leyenová.

Podľa jej slov len čo bude táto vakcína dostupná, plánom exekutívy EÚ je rýchlo ju nasadiť do celej Európy.

17:40 SVET Maďarskí poslanci schválili predĺženie mimoriadnej situácie vyhlásenej vládou v súvislosti s koronavírusovou pandémiou o 90 dní.

Kabinet tento stav vyhlásil 3. novembra v rámci svojej právomoci na 15 dní.

17:35 SLOVENSKO Ak má pacient potvrdené ochorenie COVID-19, no nemá žiadne vážne zdravotné ťažkosti, postačí domáca liečba.

Skryť Vypnúť reklamu

Na tiesňovú linku 155 treba volať pri kolapsových stavoch či problémoch s dýchaním. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby na to upozornilo na sociálnej sieti.

17:07 SVET Priemerný počet ľudí pozitívne testovaných na nový typ koronavírusu v Belgicku opäť klesol na menej ako 9 000 prípadov za deň.

Za sedem dní od 31. októbra do 6. novembra bolo zistených v priemere 8 260 prípadov nákazy koronavírusom za deň, čo predstavuje 46-percentný pokles oproti týždňu predtým.

Nemocnice za posledných 24 hodín prijali 437 pacientov s ochorením COVID-19. Priemerný počet denných hospitalizácií však aj naďalej klesá - od 31. októbra do 6. novembra to bolo v priemere 574 nových pacientov za deň, čo je pokles o 14 percent v porovnaní s predošlým sedemdňovým obdobím.

Skryť Vypnúť reklamu

16:57 SLOVENSKO Komora učiteľov považuje za správne, aby sa deti v hmotnej núdzi mohli vrátiť naspäť do škôl.

Vladimír Crmoman z učiteľskej komory povedal, že pri dodržaní epidemiologických opatrení voči žiakom aj učiteľom ide o správne riešenie.

16:47 SLOVENSKO Štátny pedagogický ústav v spolupráci s RTVS a neziskovou organizáciou Indícia spúšťa od stredy 11. novembra opäť televízne vysielanie pre žiakov 1. stupňa základných škôl pod názvom Školský klub.

V jesennom termíne od 11. novembra do 17. decembra bude nadväzovať na vysielanie z jarných mesiacov.

16:45 SLOVENSKO Ďalšie kolo plošného testovania na koronavírus, ktoré je avizované na víkend 21. a 22. novembra, sa bude týkať aj mesta Levoča.

Hoci po druhom kole bolo v rámci okresu tesne pod jedno percento pozitívnych, v meste to bolo 1,4 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Primátor Levoče Miroslav Vilkovský hovorí o pripravenosti mesta na testovanie v ďalšom kole, upozorňuje však zároveň, že otestujú iba Levočanov, resp. ľudí s oficiálnym prechodným pobytom na území mesta.

16:40 SLOVENSKO Poslanec a člen predsedníctva strany Za ľudí Miroslav Kollár sa pýta, či nie je zrozumiteľnejšie a adekvátnejšie situácii vyhlásiť núdzový stav na kratší čas, následne vyhodnotiť situáciu a prípadne ho opäť predĺžiť.

Kollár rozumie potrebe znížiť mobilitu počas vianočných sviatkov a predpokladá, že ústredný krízový štáb prijal rozhodnutie na základe vyhodnotenia aktuálnej situácie. Podotkol však, že na efektívnosť prijímaných opatrení je potrebná dôvera a spolupráca verejnosti.

16:30 SLOVENSKO Celoplošné testovanie sa uskutočnilo počas uplynulého víkendu znovu aj v domovoch sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

Oproti predchádzajúcemu víkendu druhé kolo testovania prinieslo vyšší počet negatívnych výsledkov u väčšieho počtu testovaných osôb.

Antigénové testy zachytili 14 prípadov ochorenia novým koronavírusom v šiestich sociálnych zariadeniach kraja.

Otestovali celkovo 2 524 osôb, z toho 981 zamestnancov a 1 543 prijímateľov sociálnych služieb. V prvom kole bolo v župných sociálnych zariadeniach z celkového počtu 2 301 pretestovaných 27 pozitívnych osôb, z toho 11 zamestnancov a 16 klientov.

16:04 SLOVENSKO OĽANO podporí predĺženie núdzového stavu na Slovensku, proti nebude ani Sme rodina.

"Núdzový stav bol na Slovensku vyhlásený už za omnoho priaznivejších podmienok vládou Petra Pellegriniho. Teraz, keď je situácia vážnejšia, potreba núdzového stavu je o to naliehavejšia," uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak je toto opatrenie nutné a rozhodli o ňom všetci kompetentní, hnutie Sme rodina určite nebude proti," uviedlo tlačové oddelenie Sme rodina.

15:52 SLOVENSKO Okresný úrad v Čadci v uplynulých dňoch vydal štyri pracovné príkazy bývalým zamestnancom. Nemocnici chýba 97 zdravotníckych zamestnancov, ktorí sú v karanténe. Najväčšmi treba zdravotné sestry.

15:40 SLOVENSKO Mestský úrad v Prešove je opäť čiastočne otvorený pre verejnosť. Vstup je umožnený iba občanom, ktorí sa preukážu negatívnym testom na ochorenie COVID-19, informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

15:00 SLOVENSKO Prevádzky by sa v najbližších týždňoch otvárať nemali.

"Budeme sa rozprávať o tom, ako každá dotknutá oblasť chce pridať ruku k dielu k tomu, aby sme mohli mať väčšiu mieru slobody," povedal premiér Matovič pred stretnutím so zástupcami odvetví postihnutých pandémiou.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplnil, že situácia nie je z epidemiologického hľadiska rovnaká pri otváraní všetkých prevádzok.

"Je rozdiel medzi prevádzkami, kde ľudia sedia v bezpečnej vzdialenosti a v rúšku, a prevádzkami, kde sedia bez rúška a cudzí ľudia vedľa seba, čo je napríklad v reštaurácii, ale o tom dnešná debata bude," konštatoval.

14:55 SLOVENSKO Zákaz vychádzania bude po novom platiť v noci. Ako pred stretnutím so zástupcami odvetví postihnutých pandémiou uviedol Matovič, v pondelok o tom jednohlasne rozhodol Ústredný krízový štáb.

Zákaz vychádzania by mal po novom platiť od 23:00 do 5:00 s výnimkami cesty do alebo z práce či k lekárovi.

Premiér tiež doplnil, že certifikáty o absolvovaní testu na koronavírus sa budú vyžadovať do konca tohto týždňa, a teda do nedele večera.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvodom je, že počas najbližšieho víkendu nebude prebiehať ďalšie kolo plošného testovania.

14:53 SLOVENSKO Strana SaS nesúhlasí s odporúčaním Ústredného krízového štábu, aby vláda schválila predĺženie núdzového stavu o 90 dní.

Predseda strany a minister hospodárstva Richard Sulík chce na vláde apelovať, aby sa nepredĺžil na 90 dní.

14:31 SVET Po jarnom poklese počtu väzňov v európskych väzniciach, ku ktorému došlo v dôsledku karanténnych opatrení, zostala počas leta miera uväznenia vo väčšine európskych krajín vrátane Slovenska stabilná, v posledných mesiacoch však znovu začala rásť.

Uviedla v utorok Rada Európy s odkazom na štúdiu uskutočnenú naprieč 31 európskymi krajinami.

14:29 SLOVENSKO Účinná vakcína proti COVID-19 nebude v Belgicku, podobne ako ani v ostatných členských štátoch EÚ, dostupná ešte niekoľko mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister zdravotníctva Frank Vandenbrouck upozornil, že optimizmus je na mieste, lebo vakcína od firmy Pfizer má 90-percentnú účinnosť.

Ako však dodal potrvá ešte niekoľko mesiacov kým sa dostane na trh potrebná vakcína, či už to bude tá od spoločnosti Pfizer, alebo od inej firmy.

Spresnil, že Belgicko rešpektuje politiku Európskej komisie, ktorá má predbežné dohody so šiestimi farmaceutickými spoločnosťami na dodávky najmenej pol druha miliardy vakcín.

14:12 SLOVENSKO Ľubovnianska nemocnica eviduje k utorku výpadok 70 zamestnancov. Uviedol to riaditeľ nemocnice Peter Bizovský s tým, že situácia sa mierne zlepšuje, keďže v nedeľu evidovali výpadok 83 pracovníkov.

Riaditeľ nemocnice vidí problém s aktuálnym počtom zdravotných sestier. Počet chorých sestier alebo v karanténe neklesá - je ich až 25, čo nemocnica podľa jeho slov výrazne pociťuje.

Skryť Vypnúť reklamu

V Ľubovnianskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 30 pacientov na ochorenie COVID-19. Ako priblížil riaditeľ, 28 leží na covidovom kyslíkovom oddelení a dvaja pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii.

14:05 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva pripravuje pre vás trvalé antigénové testovacie miesta v každom zelenom okrese a od budúceho týždňa aj v každom červenom okrese.

V niektorých okresoch sa vyskytli právne problémy okolo zazmluvnenia a úhrad pre poskytovateľov spolu s personálnymi problémami zatiaľ bránia zriadeniu testovacieho miesta, informuje rezort zdravotníctva.

14:00 SLOVENSKO Zamestnancom školstva, ktorí mali v rámci druhého kola plošného testovania pozitívny výsledok na COVID-19, môže lekár nariadiť pandemickú práceneschopnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Platí to aj v prípade, ak títo zamestnanci žijú v domácnosti s pozitívnou osobou.

Z usmernenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré rezort zverejnil v nedeľu 8. novembra na svojej stránke, tiež vyplýva, že zamestnanec s pozitívnym výsledkom sa môže so zamestnávateľom dohodnúť aj na práci z domu.

Ak bol pozitívne testovaný učiteľ, ktorý vyučoval prezenčne ministerstvo odporúča, aby trieda prešla na desať kalendárnych dní na dištančné vzdelávanie.

Ministerstvo vo svojom usmernení dáva do pozornosti vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR číslo 20.

13:50 SVET Jedným z najbežnejších symptómov ochorenia Covid-19 je okrem bežnej horúčky, suchého kašľa a únavy tiež anosmia - náhla strata schopnosti vnímať čuchové vnemy.

V niektorých prípadoch môže tento symptóm pretrvávať niekoľko mesiacov. A čím dlhšie trvá, tým sa stáva stále väčšou psychologickou záťažou.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto lekári odporúčajú "čuchový tréning", aby sa pacientom vrátil tento zmysel rýchlejšie, napísal spravodajský server Worldcrunch.

Tréning pozostáva z dvoch denných sedení v priebehu 12 týždňov, počas ktorých sa pacient snaží spoznať štyri až šesť vôní rôznych esenciálnych olejov, ako je napríklad citrónová tráva, klinček, eukalyptus alebo mäta.

Aby celý proces urýchlili, mali by pacienti jesť veľa ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú antioxidanty a vitamín B pomáhajúci k zotaveniu nervovej sústavy.

13:42 SLOVENSKO Strana HLAS – sociálna demokracia žiada vládu, aby na náklady štátu pretestovala všetkých pozitívnych ľudí z druhého kola plošného testovania presnými PCR testami.

„Pred tretím kolom plošného testovania majú ľudia právo poznať odpoveď na otázku, čím nás to tu vlastne testujú. Či skutočne kvalitnými testami, ktoré majú svoju výpovednú hodnotu, alebo nevhodnými náhradami, ktoré dodala malá trnavská firmička za 50 miliónov eur," povedal líder strany Hlas Peter Pellegrini.

"Máme právo vedieť, či má pravdu Igor Matovič, ktorý používa lož ako svoju pracovnú metódu, alebo uznávaní vedci, ktorých on nazýva kuvikmi a neustále ich uráža a spochybňuje,“ doplnil Peter Pellegrini.

13:37 SLOVENSKO Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí spĺňajú podmienky boja s pandémiou nového koronavírusu, sa do systému odmeňovania pre zdravotníckych pracovníkov z prvej vlny môžu nahlásiť už len do stredy 11. novembra do 8.00 h.

Verejný prísľub rezortu zdravotníctva podpísal minister zdravotníctva Marek Krajčí ešte koncom októbra.

Prerozdelenie financií vyčlenených predsedom vlády SR Igorom Matovičom má ísť pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí od 1. apríla do 31. júla 2020 pracovali v prvej línii alebo tzv. červenej zóne nemocníc a poskytovali zdravotnú starostlivosť pacientom s ochorením COVID-19.

13:07 SVET V Portugalsku je už obsadená viac ako polovica nemocničných lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti vyhradených pre pacientov s ochorením COVID-19. Informoval o tom premiér António Costa.

Zdravotníci majú k dispozícii 704 postelí na JIS a 433 z nich je obsadených. Počet lôžok môžu ešte zvýšiť na 944, to by však už ovplyvnilo starostlivosť o iných pacientov.

Počet hospitalizácií vzrástol zo septembrových 350 na viac ako 2 650. Celkovo dosiaľ v krajine zaregistrovali viac ako 183-tisíc prípadov nákazy a takmer tritisíc úmrtí.

13:05 SVET Španielska vláda plánuje zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 najmenej 10 miliónov ľudí z dovedna 47-miliónovej populácie.

Použiť chcú novú vakcínu vyvinutú americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer a jej nemeckým partnerom BioNTech.

Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa poznamenal, že očkovanie občanov bude bezplatné. Krajina očakáva prvé dávky od spoločnosti Pfizer začiatkom roka 2021.

Španielsko zaznamenalo od začiatku pandémie viac ako 1,38 milióna prípadov a viac ako 39-tisíc súvisiacich úmrtí.

13:00 SLOVENSKO V košickom Dome umenia otestovali v pondelok (9. 11.) antigénovými testami na nový koronavírus 50 členov orchestra Štátnej filharmónie Košice .

Testy vykonali zamestnanci nemocnice v košickej Šaci v rámci mobilného odberu, informovala o tom Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí.

12:55 SLOVENSKO Niektoré odberové miesta, v ktorých sa bude možné dobrovoľne otestovať na ochorenie COVID-19, boli presunuté na iné adresy. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Dôvodom je efektívnejšie zabezpečenie jednotlivých odberových miest a lepšieho prístupu obyvateľov.

12:45 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva informuje, že do 15. novembra platia vyhlášky, ktoré upravujú vstup osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa.

Na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci je potrebné dbať v maximálnej miere aj za bežných dní.

Skúsenosti z terénu ukázali, že COVID-19 sa šíri nielen medzi kolegami v malých firmách, ale aj vo veľkých výrobných podnikoch.

Pre jeho výskyt na pracoviskách sa následne ľahko zaniesol aj do rodín a ochorenie sa začalo medzi príbuznými reťazovo šíriť.

12:20 SVET Viac ako 8 000 ľudí otestovali a 186 ľudí umiestnili do karantény v čínskom Šanghaji po tom, ako sa nákaza novým koronavírusom potvrdila u pracovníka tamojšieho hlavného medzinárodného letiska. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestnu vládu.

Všetci otestovaní mali negatívny výsledok testu. Nateraz nie je známe, kde sa 51-ročný pracovník letiska koronavírusom nakazil.

Napriek tomu, že Šanghaj je najľudnatejším mestom Číny, počet tamojších infikovaných je doteraz pomerne nízky, približuje AP.

12:08 SVET Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Poľsku od pondelka zvýšil o 25 484. Za posledných 24 hodín v krajine zároveň pribudlo 330 súvisiacich úmrtí. Informovala o tom v utorok televízia TVN24.

Doterajší najvyšší denný nárast zaznamenalo Poľsko v sobotu s 27 875 novými prípadmi. V piatok v krajine hlásili rekordných 445 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

Od začiatku pandémie evidujú v tejto krajine s 38 miliónmi obyvateľov vyše 593 592 potvrdených prípadov nákazy a 8 375 súvisiacich úmrtí. Z ochorenia COVID-19 sa v Poľsku dosiaľ vyliečilo 230 661 ľudí.

Hospitalizovaných s potvrdenou nákazou je momentálne 21 640 pacientov, 407 486 ľudí je v karanténe a 37 655 osôb pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom.

11:58 SVET V Brazílii prerušili klinické testy čínskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 po tom, ako zdravotnícke úrady zaznamenali "vážny, nepriaznivý" incident.

Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého zdravotnícky regulačný úrad Anvisa uviedol, že incident sa stal 29. októbra, no neuviedol podrobnosti.

Vakcína s názvom CoronaVac, ktorú vyvíja čínska biofarmaceutická spoločnosť Sinovac Biotech, patrí k viacerým na svete v záverečnej fáze testovania. Zástupcovia Sinovacu sa pritom vyjadrili, že sú si istí bezpečnosťou vakcíny. Firma už vakcínu využíva na očkovanie tisícok ľudí doma v rámci programu na jej núdzové použitie.

11:48 SVET Americký úrad na kontrolu potravín a liečiv FDA (Food and Drug Administration) vydal na základe klinických štúdií núdzové povolenie na použitie lieku bamlanivimab farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly.

Údaje klinických štúdií podľa úradu ukazujú, že jednorazová infúzia lieku znižuje potrebu hospitalizácie alebo návštevy ambulancie v prípade vysoko rizikových pacientov s ochorením COVID-19.

Liek bamlanivimab je monoklonálnou protilátkou, v tomto prípade ide o vyrobenú protilátku, ktorá je kópiou protilátky produkovanou imunitným systémom na boj s infekciami.

11:15 SLOVENSKO Financie na digitálne technológie už niektoré školy dostali. Na tento zámer bolo z vlastných zdrojov rezortu školstva vyčlenených šesť miliónov eur pre základné a stredné školy.

"Toto je zatiaľ nultá fáza, kde sme vo vlastných zdrojoch ministerstva osekali výdavky a vyčlenili financie na digitálne technológie pre školy. Následne by sme v troch ďalších fázach s použitím zdrojov z eurofondov, REACT-EU a Fondu obnovy chceli dostať technológie na školy postupne pre učiteľov, študentov a žiakov stredných škôl, druhého a prvého stupňa základných škôl," uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

11:12 SVET Slovom roku 2020 sa podľa slovníka Collins English Dictionary stal "lockdown". Informovala o tom v utorok agentúra DPA s vysvetlením, že sa na tom zhodla skupina lexikografov a editorov tohto slovníka, ktorí študujú vývoj anglického jazyka.

Helen Newsteadová, konzultantka jazykového obsahu v Collins English Dictionary, uviedla, že lexikografi zaznamenali v roku 2020 viac ako 250 000 použití slova "lockdown", pričom v roku 2019 bolo takýchto prípadov len okolo 4 000.

10:42 SLOVENSKO Odberné miesto na bezplatné testovanie antigénovými testami vznikne v Považskej Bystrici na prízemí okresného úradu. Vyplýva to z dohody okresného úradu, mesta a považskobystrickej nemocnice.

Podľa riaditeľa nemocnice s poliklinikou (NsP) Igora Steinera pre nedostatok zdravotníckeho personálu nebude jednoduché ho zabezpečiť na odberné miesto. Navyše chýbajú informácie.

10:35 SVET Ruské úrady zaznamenali v utorok takmer 20 977 infikovaných, čo je iba o niekoľko sto menej ako rekordných 21 798 z pondelka. Pribudlo 368 obetí.

Najviac postihnutá je momentálne Moskva, kde odhalili 5 902 prípadov nákazy. Ďalších 68 pacientov s diagnostikovaným ochorením Covid-19 v Moskve zomrelo.

Celkovo sa v krajine s približne 146 miliónmi obyvateľov nakazilo od začiatku pandémie 1 817 109 ľudí, z nich 31 161 nákaze podľahlo.

10:25 SLOVENSKO Pandémiou nového koronavírusu sa cíti byť veľmi ohrozených 35,3 percenta obyvateľov. Vyplýva to z najnovších výsledkov kontinuálneho prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý sa realizoval na prelome októbra a novembra.

Oproti septembru vzrástol medzi respondentmi pocit ohrozenia o vyše ôsmich percent. Opatrenia vlády podľa prieskumu dôkladne dodržiava 72 percent opýtaných.

10:00 SLOVENSKO Na Slovensku pribudlo 1 051 prípadov nákazy ochorením Covid-19, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií. Laboratóriá v pondelok vyhodnotili 6 813 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 913 096.

Pozitívne testovaných bolo 501 mužov a 550 žien. Najviac pozitívne testovaných bolo v Trnavskom kraji (196), nasleduje Prešovský kraj (190), Žilinský (143), Košický (129), Nitriansky (128), Trenčiansky (115), Banskobystrický (80) a Bratislavský (70), informuje ministerstvo zdravotníctva.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 77 123. Pribudlo 24 úmrtí, počet obetí v súvislosti s koronavírusom tak stúpol na 390.

Vyliečilo sa ďalších 1 961 ľudí, spolu ochorenie COVID-19 prekonalo 21 718 osôb, aktívnych prípadov je 55 015.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 1 872 pacientov, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 1 499. Na JIS je umiestnených 119 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 118 pacientov.

V nemocnici v Lučenci zomrela 68-ročná žena a muži vo veku 70 a 81 rokov, vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici skonali ženy vo veku 76 a 85 rokov a muž vo veku 79 rokov.

V nemocnici v Rimavskej Sobote zomrela 74-ročná žena, v nemocnici vo Zvolene 75-ročná žena, v nemocnici vo Veľkom Krtíši zomrela 85-ročná žena, v Univerzitnej nemocnici Bratislava zomreli muži vo veku 59, 76 a 77 rokov a žena vo veku 69 rokov.

V nemocnici v Trebišove zomreli ženy vo veku 53 a 85 rokov, v nemocnici v Spišskej Novej Vsi zomreli muž vo veku 62 a 74 rokov, v Čadci skonali muži vo veku 63 a 83 rokov.

Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne zomrela 87-ročná žena a 89-ročný muž, v nemocnici v Michalovciach ženy vo veku 61 a 66 rokov a muž vo veku 72 rokov.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 1 962.

9:58 SVET Nákazu koronavírusom v Maďarsku za uplynulých 24 hodín potvrdili 4 140 ľuďom. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo za rovnaký čas 103 pacientov.

Od vypuknutia pandémie koronavírusu evidujú v Maďarsku už 118 918 nakazených a 2 596 úmrtí. Z ochorenia sa zotavilo 27 585 osôb. Aktuálne je nakazených 88 737 ľudí.

V nemocniciach ošetrujú 6 153 pacientov s ochorením COVID-19, z ktorých 461 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

9:50 SLOVENSKO Počas pracovných dní sa môžu obyvatelia Žiaru nad Hronom otestovať na ochorenie COVID-19 na troch odberných miestach v rôznych časoch.

Ako mesto informuje na webovej stránke, Slovenský Červený kríž začal testovať v Radničnej reštaurácii na námestí v Bielom dome. Toto testovacie miesto bude v prevádzke od 9:00 do 13:00 počas pracovných dní.

Druhé odberné miesto je zriadené v hasičskej stanici na Ulici SNP, otvorené je od 12:00 do 20:00. Ďalšie odberné miesto je v žiarskej nemocnici, kde záujemcov otestujú od 13:00 do 16:00. Objednávanie nie je podľa radnice potrebné.

9:23 SVET Na Ukrajine bolo za posledných 24 hodín zaznamenaných 10 842 nových testami potvrdených prípadov koronavírusom SARS-CoV-2.

Minister zdravotníctva Maksym Stepanov podľa agentúry Ukrinform povedal, že za posledných 24 hodín vykonali 68 962 testov. Medzi novozistenými nakazenými je aj 410 detí a 445 zdravotníckych pracovníkov.

Najvyšší počet potvrdených prípadov bol zaznamenaný v Kyjeve (+747), Žytomyrskej oblasti (+646), Kyjevskej oblasti (+628), Odeskej oblasti (+608) a Zaporižskej oblasti (+588).

Deviateho novembra zaznamenaných aj 191 ďalších úmrtí súvisiacich s koronavírusom. Nemocnice prijali ďalších 1 252 chorých. Lekári však súčasne hlásia aj 5 514 prípadov zotavenia sa z nákazy.

Za celé obdobie pandémie sa na Ukrajine z nákazy vyliečilo 214 657 pacientov, ale 8 756 ľudí zomrelo.

9:20 SLOVENSKO Zatvorených škôl, prípadne tried z dôvodu výskytu ochorenia COVID-19 v Banskobystrickom kraji ubúda.

Napríklad Regionálny úrad verejného zdravotníctva Veľký Krtíš, pod ktorý patrí spádová oblasť okresov Krupina, a Regionálny úrad verejného zdravotníctva Zvolen, kam patrí aj Detva, nehlásili žiadne školské zariadenia s prerušeným výchovno-vzdelávacím procesom.

V Banskobystrickom kraji bola úplne zatvorená už len Základná škola – Alapiskola vo Fiľakovských Kováčoch (okres Lučenec) a Materská škola Daxnerova v Rimavskej Sobote.

Niekoľko tried prerušilo vyučovanie na školách v Banskej Štiavnici a v Žiari nad Hronom.

08:24 SVET V Českej republike potvrdili testy v pondelok 6 048 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 95 súvisiacich úmrtí.

V rovnaký deň pred týždňom (2.11.) pribudlo 9241 infikovaných. Celkový počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 5074. Tieto údaje bývajú doplňované spätne aj za niekoľko dní, preto sa často menia. Aktualizované dáta ukázali, že 3. novembra zomrelo za deň rekordných 239 nakazených koronavírusom. Hranica 200 úmrtí za deň bola v ČR prvýkrát prekonaná 30. októbra.

07:08 SLOVENSKO Je pondelok, krátko po pol jedenástej doobeda. V bratislavskej Petržalke je napriek tomu ešte stále hmla. Teplomer ukazuje osem stupňov. "Už tu stojím trištvrte hodiny," vraví trochu uzimený Miroslav Bartoš z Bratislavy, ktorý čaká na terase Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na otestovanie antigénovým testom. Patrí medzi niekoľko desiatok šťastlivcov, ktorým sa v pondelok pred nemocnicou na Antolskej v Petržalke podarilo dať otestovať.

Hoci miestne odberové miesto bolo otvorené od deviatej do dvanástej, už o pol jedenástej nemalo testy. Prečítajte si reportáž Jána Krempaského.

06:18 SVET Poslanci Európskeho parlamentu z Výboru pre rozpočet a Výboru pre hospodárske a menové veci v pondelok v Bruseli schválili návrh Európskej komisie na vytvorenie Nástroja na oživenie a odolnosti, ktorý je určený na pomoc členským krajinám EÚ pri riešení následkov koronakrízy.

Za ciele, spôsob financovania a pravidlá poskytovania finančných zdrojov cez uvedený nástroj hlasovalo 73 europoslancov, 11 bolo proti a 15 sa zdržalo hlasovania.

Národné plány obnovy a odolnosti, ktoré musí predložiť vláda každej členskej krajiny, by podľa EP mali byť oprávnené na financovanie, len ak budú v súlade so šiestimi prioritami EÚ. Sú nimi prechod na zelenú ekonomiku, digitálna transformácia, hospodárska súdržnosť a konkurencieschopnosť, sociálna a územná súdržnosť, inštitucionálne reakcie na krízy a pripravenosť na ďalšie krízy.

Národné plány by rovnako mali ladiť s politikou programu EÚ budúcej generácie v oblasti európskej agendy zručností, záruk pre mladých ľudí a záruk pre deti.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 20 042
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 19 754
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 17 645
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 16 725
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 8 973
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 629
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat 7 600
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 377
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 299
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 6 822
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister školstva Branislav Gröhling (vpravo) a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Pandémia si vyžiadala 4 411 obetí.

10 h
Generálny prokurátor Maroš Žilinka na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Prokuratúra podala protest.

2 h
GameStop.

Cielia na bezcenné firmy.

20 h
Publicista Matúš Ritomský.

Antigénové testy sú užitočným nástrojom v boji s pandémiou.

3 h
CYNICKÁ OBLUDA

Stredovek má plán

Anna Záborská už mala plné zuby toho, ako sa jej rozumní ľudia posmievajú, že presadzuje stredoveké bludy.

Neprehliadnite tiež

Kontroly dodržiavania opatrení na cestách.

V Košiciach vyskočila pozitivita za stredu na 4,2 percenta.

4m
Zľava v prvej rade: Poslanci parlamentu Miroslav Urban, Eduard Kočiš, Ondrej Ďurica, Milan Mazurek a Miroslav Suja, zľava v druhej rade: Poslanci parlamentu za stranu Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko Andrej Medvecký, Magdaléna Sulanová, Martin Beluský, Marian Kotleba, Rastislav Schlosár, Marek Kotleba a Jozef Šimko.

Väčšina strán spoluprácu odmietla.

5m
Nemocnica Krompachy.

Tam sú už na hrane ich kapacít.

11m
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Testovať bude antigénovými testami.

39m