SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Už v roku 2006 som pochopil, že systém je chorý, hovoril Žilinka (minúta po minúte)

Vypočuli aj zvyšných kandidátov.

Maroš Žilinka počas vypočúvania kandidátov na generálneho prokurátora.Maroš Žilinka počas vypočúvania kandidátov na generálneho prokurátora. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočutie kandidátov na generálneho prokurátora sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

21:33 Vypočúvanie Žilinku sa skončilo. Bol posledným kandidátom.

21:32 Žilinka dostáva otázku, čo si myslí o tom, že rada prokurátorov dala návrh na jeho protikandidáta Jozefa Čentéša.

SkryťVypnúť reklamu

Žilinka tvrdí, že sa vtedy rozhodovania rady prokurátorov nechcel zúčastniť, aby potom nemusel byť nikomu zaviazaný.

"Ono je to spôsobené aj s rôznymi prísľubmi a tak ďalej," povedal Žilinka.

Navyše podľa Žilinku rada prokurátorov nenašla silu zasiahnuť v kauze prípravy jeho vraždy.

21:18 Poradca prezidentky a bývalý novinár Marian Leško v rozhovore pre SME opisuje, ako vnímal odpovede kandidáta Jána Šantu.

Načítavam video...

21:15 Milan Vetrák z OĽaNO sa pýta na to, ako otvoriť prokuratúru verejnosti a ako zefektívniť jej kontrolu.

Žilinka hovorí, že by sa napríklad v majetkových priznaniach mali spomínať aj dovolenky, príjmy tretích osôb, prenájmy a podobne.

"Aby sa nediali prípady ako Slota (Ján Slota, bývalý šéf SNS, pozn. red.), ktorý pilotoval lietadlo, využíval vily a tvrdil, že on vlastne nič nemá," povedal Žilinka.

SkryťVypnúť reklamu

Pripúšťa aj psychologické previerky prokurátorov, ktoré by sa podľa Žilinku nemuseli robiť len pri nástupe do prokuratúry ale aj pri niektorých kariérnych postupoch. Dôvodom je, že za 15 rokov praxe sa môže psychika človeka zmeniť.

21:08 Poslanec Dominik Drdul sa Žilinku tak, ako aj pred tým Šantu, pýta na to, ako chce riešiť prípady, kedy sa štátne orgány sa dopúšťajú násilia na deťoch.

V týchto prípadoch ide podľa Žilinku o to, aby sa dôsledne vykonávala kontrola týchto inštitúcií napríklad resocializačných zariadení.

Drdul hovorí aj o prípadoch, keď sociálna kuratela napríklad zoberie rodičom deti.

"V prvom prípade sa musia o tom dozvedieť orgány činné v trestnom konaní," reagoval Žilinka a dodal, že potom to vedia riešiť.

20:55 Poslanec Dostál sa pýta, aký má Žilinka názor na neúspešné rozpustenieĽSNS.

SkryťVypnúť reklamu

žilinka považuje návrh na rozpustenie ĽSNS a spôsob, akým bol štát v tejto kauze zastupovaný na súde, za zlyhanie.

"Ak chcete vidieť učebnicový prípad zlyhania a odfláknutia práce, tak toto by mohol byť ten prípad," povedal Žilinka.

Pôsobí to podľa žilinku tak, že vtedajší šéf prokuratúry Čižnár len reagoval na spoločenskú požiadavku urobiť niečo s ĽSNS s tým, že aj tak sa to bude na súde vliecť roky a bude mať od toho pokoj.

20:52 Šelia sa pýta Žilinku, aké sú jeho silné a slabé stránky.

"Mojou silnou stránkou je, že som pedant, niekedy až moc, a mojou slabou stránkou je, že som pedant, niekedy až moc," odpovedal Žilinka.

20:50 Žilinka vyhlásil, že by sa o post špeciálneho prokurátora neuchádzal.

20:48 Poslanec Alojz Baránik kritizuje Žilinku za to, že sa pri otázke o kauze Martinských Holí nevymedzil voči prokurátorovi Ladislavovi Tichému. Ten v kauze využil inštitút mimoriadneho dovolania, po ktorom prišlo mesto Martin v kauze Martinské hole o 9 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Žilinka tvrdí, že reagoval na otázku o samotnej kauze a nevnímal to ako otázku o Ladislavovi Tichom. Pýta sa, akú odpoveď od neho vlastne Baránik chce.

"Ja sa od toho dištancujem, bolo to svinstvo, hoci mal právo to urobiť. Tak by som sa vyjadril ja," povedal Baránik žilinkovi.

Žilinka to už viac komentovať nechcel.

20:40 žilinka hodnotí, či má takéto vypočúvanie význam.

"Z istého uhľa pohľadu má tento híring význam. Celé Slovensko malo možnosť vidieť, kto má aké slabiny, kto ako reaguje," povedal Žilinka.

Dodal, že ak by neuspel, tak sa veľmi jeho život nezmení.

20:30 Otázku platu Žilinka podľa vlastných slov pri kandidatúre nezohľadňoval. Ako generálny prokurátor by zarábal menej než teraz.

20:22 žilinka vyhlásil, že by v prípade zlyhania ako generálny prokurátor vyvodil osobnú zodpovednosť a odstúpil by.

SkryťVypnúť reklamu

"Som taký typ človeka. Ak by som urobil niečo, za čo by sa mali hanbiť moje deti, tak by mi srdce puklo," povedal Žilinka.

20:18 Podpredseda parlamentu Gábor Grendel sa pýtal žilinku na to, čo si myslí o tom, že vyšetrovatelia jednotlivé dokonané aj plánované vraždy skupiny okolo Zoltána Andruskóa rozdelili.

Žilinka toto rozdelenie nepovažuje za správne. Vie si predstaviť, že to mohlo prispieť aj k tomu, že sa nepodarilo odsúdiť objednávateľov vraždy.

20:13 Žilinka hovorí, že si so svojim nadriadeným špeciálnym prokurátorom Kováčikom vykal ale s generálnym prokurátorom Čižnárom si potykal na vianočnom večierku na vládnom hoteli Bôrik.

20:12 Pri otázke, či mu niekto niekedy zasiahol do práce, odobral spis, alebo niečo podobné, Žilinka odpovedal, že u nich v odbore si spisy nosili vo vozíkoch a nie v rukách. Zopakoval, že s Kováčikom mal len profesionálny vzťah a do práce mu nezashoval.

SkryťVypnúť reklamu

"Hoci teraz sme po kontrole v jeho kancelárii zistili, že bol špecialista aj na najťažšiu ekonomiku," povedal Žilinka.

Doteraz Žilinovi podľa jeho slov zobrali len spis ku kauze Salmanovcov a dôvodom bolo, že ho dostal prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý riešil podobné veci.

20:07 Pri otázke, či by zločiny pohraničníkov v čase komunizmu mali mať charakter zločinov proti ľudskosti, Žilinka povedal, že to prichádza do úvahy.

20:05 Vetrák otázku doplnil o to, či by nemal byť zriadený odbor na boj proti extrémizmu. Žilinka odpovedal, že extrémizmus nie je agneda, ktorá by musela byť na generálnej prokuratúre vzhľadom na to, že často ide len o prečiny, kde nie je tak vysoká trestná sadzba.

19:55 Predseda výboru Milan Vetrák pochválil Žilinku, že mal zo všetkých kandidátov najprecíznejšie načrtnutú organizačnú zmenu na prokuratúre. Pýta sa, ktorá zo zmien je podľa neho najdôležitejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Žilinka tvrdí, že treba najmä zjednodušiť štruktúru, napríklad by malo byť o jedného námestníka menej.

19:47 Žilinka dostal od Dostála otázku, ako sa dostal k čestnému titulu Honoris Causa na Užhorodskej univerzite.

Žilinka tvrdí, že to nie je vedecký titul a nie je spojený so žiadnym písaním práce. Pri tejto vete sa zasmial.

K titulu sa podľa vlastných slov dostal tak, že sa pravidelne zúčastňoval strentutí medzi slovenskou a ukrainskou stranou, pretože v tom čase spolupracoval na zmluve medzi oboma krajinami, ktorou sa uľahčil cezhraničný styk. Následne ho oslovila univerzita a udelila mu čestný titul.

"Bola to pre mňa česť," povedal Žilinka.

19:44 Dostál sa pýta na situácie, keď prokurátori chodia do výkonných funkcií napríklad na ministerstvá a potom sa vracajú naspäť na prokuratúru.

SkryťVypnúť reklamu

Žilinka tvrdí, že svoju funkciu tajomníka na ministerstve vnútra, kde bol necelé dva roky, neľutuje.

"Ozaj sa mi tam podarilo v roku 2011 prispieť do tej novely zákona o prokurátoroch," povedal Žilinka s tým, že on osobne napríklad písal paragrafy o volebnej korupcii.

"Nešiel som tam s tým, že tam idem zarobiť a urobiť nejakú kariéru," povedal Žilinka.

19:36 Začína ďalšie kolo otázok. Poslanec SaS Dostál sa pýta na špekulácie, že existuje dohoda, podľa ktorej by mal byť zvolený hlasmi opozície aj koalície.

Žilinka to znovu popiera a opakuje, že ani nebude prvým námestníkom žiadneho zo svojich protikandidátov. Dodal, že napríklad s protikandidátom sudcom Klimentom sa vôbec nepozná.

19:28 Miloš Svrček zo Sme rodina sa spýtal na preventívno-výchovné opatrenia, ktoré sľubuje Žilinka vo svojom programe.

SkryťVypnúť reklamu

Žilinka tvrdí, že v minulosti robil podobné výchovné programy a aj ako generálny prokurátor by chcel organizovať besedy a školenia o tom, ako korupcia rozkladá spoločnosť.

19:27 Poslanec ĽSNS Schlosár sa pýta na stíhanie šéfredaktora konšpiračného časopisu Zem a vek za text, ktorý vyskladal z antisemitských vyjadrení slovenských dejateľov o Židoch.

Žilinka tvrdí, že tento prípad pozná len z médií a nemôže sa k nemu vyjadrovať.

Zároveň Žilinka nevidí dôvod na zmenu zákonov v tejto oblasti.

19:24 Poslankyňa Petra Hajšelová (Sme rodina) chce vedieť, aká je Žilinkova predstava o otovrení prokuratúry kontrole verejnosti.

Žilinka hovorí, že výberové konania na vedúcich prokurátorov by mali byť otvorenejšie, takisto je treba rekonštruovať Radu prokurátorov. "Privítal by som, ak by rada už v novej podobe prevzala posudzovnaie majetkových pomerov prokurátorov," povedal Žilinka.

SkryťVypnúť reklamu

Pri otázke o vynášaní informácií zo živých spisov, Žilinka reagoval, že je to problém a informácie niekto vynáša zo zištných dôvodov.

Spomenul aj prípad, kedy si snažili samotní prokurátori otestovať, kto tieto informácie vynášať. Vložili jednu plánovanú akciu do NAKATOK-u a druhú v rovnakom čase nie. Pri prvej akcii čakali novinári na plánovanom imeste zásahu a pri druhej už nie.

Vec podľa Žilinku vyšetrovali, ale nepodarilo sa odhaliť, kto informáciu vyniesol.

19:15 Žilinka teraz reaguje na to, ako je možné podľa novej legislatívy zaistiť virtuálne meny. Tvrdí, že bolo potrebné, aby ten paragraf tam bol, hoci v súčasnoti je to technicky ťažko realizovateľné.

19:11 Žilinka popiera, že by sa niekedy stretol so súčasným šéfom SIS vladimírom Pčolinským.

SkryťVypnúť reklamu

19:07 Juraj Šeliga sa pýta, či Žilinka rokoval s nejkou politickou stranou o tom, že za neho bude hlasovať. Žilinka to odmieta s tým, že ani nikoho iného na takéto stretnutia neposielal namiesto seba.

18:58 Poslanec Boris Susko sa pýta na šírenie hoaxov na internete a ako ich riešiť trestnoprávne. Žilinka reaguje, že je možné zamýšľať sa nad tým, či by nemohli byť zavedené nové skutkové postavy trestných činov, ktoré sa tejto témy dotýkajú.

18:55 Začína druhé kolo otázok, pýta sa poslanec Smeru Martin Nemky. Pýta sa, či by prijal ponuku protikandidátov, aby im robil prvého námestníka. Žilinka povedal, že by to neprijal.

18:54 Žilinka číta správy z Kočnerovej Threemy, v ktorých sa Kočner o Žilinkovi vyulgárne vyjadroval. Spomenul aj správu o tom, ako sa Kočner sťažoval, že sa Žilinka stal šéfom odboru ekonomickej kriminality.

SkryťVypnúť reklamu

18:50 Leško sa vracia k otázkam na Michala Gučíka, o ktorom sa podľa Leška dlho vedelo, že má kontakty na politikov.

"Vy ste hovorili, že sa s pánom Gučíkom stretávali sporadicky, ale v tom rozhovore ste vraveli, že patril medzi vašich troch štyroch najbližších ľudí," povedal Leško.

Žilinka reaguje, že žije uzavretým spôsobom života a aj s tými troma štyrmi najbližšími ľuďmi sa stretáva len sporadicky.

18:44 "Pán doktor, nečudujte sa otázkam od pána predsedu," povedal poradca prezidentky Marian Leško Žilinkovi s tým, že viacerí Žilinkovi protikandidáti museli z vysokých funkcií na prokuratúre odísť aj preto, že kritizovali jej vedenie. Je podľa Leška zjavné, že vedenie si svojich ľudí do vysokých funkcií vyberalo tak, aby mu vyhovovali. V tejto atmosfére sa Žilinka stal šéfom odboru pod špeciálnyom prokurátorom Dušanom Kováčikom.

SkryťVypnúť reklamu

Žilinka protiargumentuje, že napríklad Šanta vedenie prokuratúry nekritizoval, až doteraz, keď už "Trnka nie je nič".

Zopakoval, že riadne vyhral výberové konanie a že potom si tam robil riadnu robotu.

18:40 Predseda výboru Vetrák sa opakovane pýta na to, prečo Žilinka prijal post riaditeľa odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý bol priamo pod Dušanom Kováčikom po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Stal sa tak súčasťou vedenia špeciálnej prokuratúry, ktorá v tom čase čelila kritike za zastavovanie káuz.

Žilinka tvrdí, že na tom nie je nič zlé a že to vnímal len ako odbornú funkciu.

18:34 Žilinka od Vetráka dostal aj otázku na to, ako vníma bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

"Urobil strašne veľa pre hasičov. To bola moja agenda," reagoval Žilinka, ktorý bol v minulosti tajomníkom na ministerstve vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

V oblasti polície, Žilinka povedal, že s ňou ako prokurátor zvádzal boje. Do akej miery za situáciu na polícii môže Kaliňák, ale Žilinka už neodpovedal.

18:24 Predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO) sa zaujíma, či sa Žilinka stretol s Čižnárom ešte po tom ako odmietol ponuku na post prvého námestníka. Povedal, že raz. "Bola to skôr náhoda. Išiel som na kávu k jeho hovorkyni, ktorá bola s ním na jednej chodbe. Podal som mu ruku, bol to okamih."

18:20 Šeliga sa pýta, či sa Žilinka neobáva, že prestane zvládať silný tlak, ktorý je s jeho prácou spojený. Žilinka hovorí, že sa cíti byť stopercentne fit.

18:11 Doťahovanie Šeligu so Žilinkom pokračuje. Stále rozoberajú, či sa mal Žilinka verejne viac vyjadrovať proti Kováčikovi, keď boli voči nemu podozrenia zo zneužívania funkcie.

SkryťVypnúť reklamu

18:03 Šeliga pripomenul Žilinkov výrok, že sa označil "tak trochu" za partizána. "Čo to je za partizána, ktorý sa nevie verejne zastať vlastných?" Naráža na kauzu prokurátora Špirka, ktorú už poslanci so Žilinkom rozoberali.

Žilinka reaguje podráždene. "Ja toto nechápem!" Dodáva, že pri kauze prokurátora Špirka sa verejne nevyjadril, podporoval ho však ako jeho nadriadený. "Urobil som pre neho viac ako ktokoľvek iný."

17:56 Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) sa pýta na vzťah Žilinku s Čižnárom. Žilinka ho označil za profesionálny. Pôsobenie Čižnára vo funkcii šéfa prokuratúry hodnotí Žilinka rozporne. Nastúpil v ťažkej situácii ako nominant Fica. Veľmi mu chýbalo vyvodzovanie zodpovednosti do vnútra prokuratúry, to označil za najväčšie mínus.

Priznal, že Čižnár mu ponúkal funkciu prvého námestníka po odchode Šufliarskeho - keď sa prevalila jeho komunikácia s Kočnerom. "Bol to hodinový rozhovor. Bol korektný. Moja odpoveď bola úplne jednoznačná." Návrh neprijal s vysvetlením, že má úplne inú predstavu o svojej profesionálnej budúcnosti.

17:54 Baránik otvára ďalšiu z klebiet. Žilinka podľa nej mal mať po vražde Jána Kuciaka stretnutie s expremiérom Robertom Ficom a bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer) na hoteli Bôrik. Vraj rozoberali plán, aby Žilinka dosiahol odstúpenie Kováčika z funkcie špeciálneho prokurátora a nahradil ho. Tým by zabezpečil Ficovi a Kaliňákovi krytie. Žilinka to rázne odmietol.

17:49 Žilinka objasňuje ako ho na post generálneho prokurátora navrhla Slovenská advokátska komora. Oslovil ho jej predseda Tomáš Borec (exminister spravodlivosti za Smer, pozn. red.). Povedal, že ho zaujal Žilinkov príbeh. Pozvali ho na predsedníctvo SAK. Schválili jeho kandidatúru. Neskôr však chceli aj Jozefa Čentéša. Keďže mohli navrhnúť iba jedného, napokon sa rozhodli pre Žilinku.

17:44 Baránik hovorí, že dostal podnet z prokurátorského prostredia. Vraj sa Žilinka zúčastnil na večierku s Čižnárom krátko pred jeho odchodom z funkcie šéfa prokuratúry. Údajne sa spolu opili a Čižnár si vybavoval, aby Žilinka po ňom nešiel, keď ho zvolia.

Žilinka to označil za svinstvo. Dodal, že takmer nepije. Zvyšuje hlas. "V živote som domov neprišiel opitý. V živote! Som slušný, čestný človek!"

17:37 Poslanec Alojz Baránik (SaS) sa vracia ku Gučíkovi. Spomína, že bol riaditeľom televízie TA3 v čase, keď dávala veľký priestor Kočnerovi. "Ja som toto nevnímal," reaguje stroho Žilinka.

Kauza Sasanka vám nie je známa?, pýta sa Baránik. Išlo o video, ktoré nakrútil Kočner tajne so Sulíkom a použil ho v rámci nátlaku počas voľby generálneho prokurátora za vlády Ivety Radičovej.

TA3 vtedy naživo vysielala Kočnerovu tlačovú besedu, na ktorej kauzu rozoberal. "Nikdy som sa s ním (s Gučíkom, pozn. red.) o tom nebavil," konštatuje Žilinka. Dodáva, že to určite nebolo správne.

17:34 Šutaj Eštok sa zaujíma ako Žilinku ovplyvnila kauza plánovania jeho vraždy. "Neviem o tom rozprávať," hovorí Žilinka roztraseným hlasom. Dodáva, že sa týka aj jeho rodiny a detí. Profesionálneho ho to však neovplyvnilo. "Stálo mi to za to, aby sa rozbila klika okolo toho ctihodného podnikateľa." Naráža na Kočnera.

17:29 Poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas) sa pýta na zákonnosť predlžovania núdzového stavu v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Rozhodnutie vlády podľa Žilinku je v súlade s účelom a duchom zákona.

17:26 Podnikateľa Ivana Kmotríka, ktorý je spájaný s Gučíkom, Žilinka podľa vlastných slov nepozná. "Vzťah medzi nami je o človečine, o ničom inom," hovorí o Gučíkovi. Bavili sa aj o voľbe generálneho prokurátora, ale iba vo všeobecnosti.

17:22 Dostál sa pýta na vzťah Žilinku s podnikateľom Michalom Gučíkom, ktorý má blízko k Smeru a SNS. Poznáme sa desať rokov, hovorí Žilinka. Dodáva, že rozlišuje medzi súkromím a prácou. "Dokonca ani s manželkou sa nebavím o odborných veciach."

17:12 Ak by som tuto uspel, urobím všetko pre to, aby sa to neopakovalo, dodáva Žilinka. Dostál namieta, že o to viac boli dôvody ozvať sa. Nemali sa ozvať viacerí prokurátori?

"Súhlasím, len každý je iný. My sme sa doma vždy o veciach otvorene bavili, som naučený vždy povedať svoj názor," odpovedá Žilinka.

17:09 Ondrej Dostál z SaS sa pýta, či to na prokuratúre bolo naozaj až také hrozné, že sa nemohli otvorene vyjadrovať. "Mne môžete rúbať drevo na chrbte a poviem, že ma škrabkáte," hovorí Žilinka. Spomína, že často chodil z práce "psychicky na nule". Riešil to bicyklovaním, pri ktorom sa vie najlepšie odreagovať.

17:03 Najväčšie koflikty záujmov sú podľa Žilinku možné u advokátov, ktorí by v podstate prešli na druhú stranu. "Ale opäť je to na posúdení osobnej integrity." Ako kandidát na post špeciálneho prokurátora sa spomína advokát a bývalý politik Daniel Lipšic.

17.00 Susko sa pýta, či je podľa Žilinku vhodné, aby sa šéfom prokuratúry stal neprokurátor, advokát, alebo bývalý politik. Týka sa to aj špeciálneho prokurátora. "Vždy je to o človeku," reaguje Žilinka.

16:55 Poslanec Boris Susko zo Smeru sa pýta, či by sa mal zmeniť model prokuratúry na formu štátneho zastupiteľstva, ktoré je viac podriadené vláde. Trendom podľa Žilinku je naopak oddeľovanie od exekutívy.

"Nevymyslel sa zatiaľ zákon, ktorý by vedel garantovať, že nedôjde k zneužitiu." Súšasný model je Žilinkovi bližší a mal by podľa neho dostať ešte poslednú šancu.

16:53 Žilinka spomína disciplinárne konanie voči nemenovanému prokurátorovi, o ktorom sa hovorilo, že u neho v kancelárii pracuje len ventilátor. Aj keď ho potrestali stratou funkcie, nakoniec bol tiež prípad zastavený pre premlčanie.

16:49 Dominik Drdul (OĽaNO) sa pýta na dĺžku konaní a spôsob vyvodzovania zodpovednosti v disciplinárnych konaniach. "Nie som spokojný," hovorí Žilinka.

Za učebnicový príklad označil stíhanie Dobroslava Trnku v kauze Glance House. Po rokoch naťahovania bolo stíhanie zastevené pre premlčanie, hoci Trnkovi hrozil najprísnejší trest - strata funkcie.

16:40 Na otázku poslanca Miloša Svrčeka (Sme rodina) sa Žilinka vyjadruje ku koncepcii novej súdnej mapy, ktorú pripravuje Ministerstvo spravodlivosti. Upozornil, že do diskusie neboli prizvaní zástupcovia prokuratúry. Zmeny sú podľa Žilinku potrebné, len ich treba zladiť aj s fungovaním prokuratúry.

16:38 Poslanec Rastislav Schlosár z ĽSNS sa pýta, či sa má posilniť právo poškodených, aby mohli podávať opravné prostriedky vo veci viny a trestu. Alebo proti dohode o vine a treste. "Mohla by to byť jedna z možností, ale nepovažoval by som to za správne." V určitých prípadoch by mali mať poškodení podľa Žilinku právo podávať súkromnú žalobu,

16:30 Po návrate z ministerstva som sa vôbec nevyjadroval na verejnosti, hovorí. "Nasledovalo obdobie, keď sa zvýšil tlak na moju osobu. Bol som označovaný za zradcu." Vtedy sa rozhodol kandidovať na post predsedu NKÚ, čo však nevyšlo.

16:26 Výsledkom boja s Trnkom bol podľa Žilinku jeho nástup na Ministerstvo vnútra, kde bol za éry Daniela Lipšica štátnym tajomníkom. Bolo to počas vlády Ivety Radičovej.

16:22 "V roku 2006 som pochopil, že ten systém je chorý a je potrebná reforma." Ako dôkaz priniesol časopis Týždeň z toho roku, kde sa vyjadroval k stavu prokuratúry.

Spomínal ako bol potom aj s kolegom Palkovčom pozvaný k Dobroslavovi Trnkovi na personálny pohovor. "Toto vypočutie je šuviks."

16:20 Žilinka hovorí, že pred piatimi, desiatimi rokmi netušili aké ohavnosti vyjdú navonok. "Samozrejme, že nemáme vlčiu tmu, vnímali sme aj čo sa píše v novinách, ale my sme tie prípady nepoznali."

16:18 Poslankyňa Petra Hajšelová (Sme rodina) sa pýta, prečo žiaden z prokurátorov nevystúpil proti praktikám vedenia prokuratúry v minulosti.

16:16 Úvodné vystúpenie Žilinka ukončil, nasledujú otázky.

16:13 Medzi kauzami, ktoré riešil, spomenul kauzu nebankového domu Drukos, či prípad Transpetrol. Za najdôležitejší označil prípad, keď preskúmaval postup pri vyšetrovaní podvodu pri prevodoch nehnuteľností na Donovaloch, kde bol podozrivý Kočner. Na základe toho Kočnerovi vzniesli obvinenie.

16:11 Všetci kandidáti sú vysoko odborne fundované osoby, hovorí Žilinka. "V mojom prípade by som poukázal na konzistentnosť a na riadiace skúsenosti."

16:08 Transparentnosť prokuratúry podľa Žilinku nie je cieľom, ale nástrojom na budovanie cieľa.

16:06 "Kľúčový bude aj výber námestníkov generálneho prokurátora, ktorý bol v predchádzajúcom období veľmi nešťastný," vraví Žilinka.

Bývalými námestníkmi boli Peter Šufliarsky a René Vanek. Ukázalo sa, že Šufliarsky priateľsky komunikoval s Kočnerom. Vaneka zlákala Kočnerova volavka Alena Zsuzsová.

16:02 Otvorenie prokuratúry verejnej kontrole, zmena kultúry na prokuratúre, očista od nehodných a zvýšenie transparentnosti činnosti prokuratúry. To sú podľa Žilinku štyri základné body jeho programu.

15:59 "Predstupuje pred vás človek, ktorý nie je nepopísaným listom papiera", hovorí Žilinka. Dodáva, že je verejne známa jeho doterajšia profesionálna činnosť, spôsob ako narába s mocou a aj jeho osobný príbeh.

Žilinka je jeden z prokurátorov, ktorých podľa doterajších výsledkov vyšetrovania plánovali zavraždiť ľudia okolo mafiána Mariana Kočnera.

15:53 Pokračuje vypočúvanie kandidátov. Prichádza posledný z nich Maroš Žilinka.

15:51 Strana Za ľudí požiadala koaličných partnerov o mimoriadnu koaličnú radu po vypočutí všetkých kandidátov na post generálneho prokurátora a ešte pred voľbou v parlamente.

"Naším cieľom je dohoda všetkých koaličných partnerov, ktorú predstavíme po vypočutí kandidátov na generálneho prokurátora tzv. úzky výber najlepších z nich," hovorí šéfka strany Veronika Remišová, ktorá reagovala na slová premiéra a šéfa OĽaNO Igora Matoviča.

Premiér v pondelok povedal, že ak by niektorá koaličná strana zvolila generálneho prokurátora s podporou opozície, jeho strana odíde z koalície. Vyhlásil, že počul, že niektoré koaličné strany urobili s opozíciou dohody, nikoho konkrétneho nemenoval.

15:04 Vypočúvanie Šantu sa skončilo.

"Odchádzam poučený, s hlbokým zamyslením," rozlúčil sa Šanta.

Prestávka bude trvať do 15:45.

15:02 Šanta diskutuje s Vetrákom o tom, do akej miery ako kandidát trvá na tom, že by generálneho prokurátora mala voliťa rada prokurátorov a nie poslanci. Vetrák hovorí, že vývoj skôr smeruje k tomu, že voľba prokurátora je čoraz otvorenejšia.

Šanta reagoval, že skôr ide len o jeho úvahu a vie si predstaviť, že na vec aj zmení názor.

"Vaše myšlienky sa mi zdajú silnejšie, ako moja úvaha," pripustil Šanta.

14:54 Do piateho kola otázok sa prihlásil len šéf výboru Vetrák. Vypočúvanie Šantu sa blíži ku koncu.

Pýta sa Šantu nakoľko si so svojim plánom na obnovu prokuratúry verí, vzhľadom na to, že on sám nikdy nebol vo vrcholnej riadiacej pozícii.

Šanta na to reagoval, že vychádza z konkrétnych skúseností a to, že nikdy nebol vedúcou postavou na prokuratúre považuje vzhľadaom na tie kauzy za svoju výhodu.

"Predstavte si, že by som bol námestník. Dnes tu nesedím," povedal Šanta.

14:40 Právomoc generálneho prokurátora zrušiť bezdôvodné stíhanie chce Šanta zachovať.

14:34 Šanta označil vypočúvanie za príjemné. "Pokojne pokračujte," povedal Šanta.

Za svoju silnú stránku označil absolútnu pracovnú nasadenosť a zanietenosť. Ako slabú stránku spomenul to, že nevie riadne oddychovať, čo môže mať na neho časom negatívne následky.

"Dnes som napríklad cez noc veľmi nespal," povedal Šanta.

Zároveň povedal, že nechce svoje slabé stránky verejne dávať najavo, pretože to môžu sledovať aj páchatelia.

14:23 Vetrák sa Šantu spýtal, prečo sa radšej neuchádza o špeciálneho prokurátora, čo by mu mohlo ako aktívnemu prokurátorovi viac sedieť. Šanta povedal, že na programe dňa je voľba generálneho prokurátora a aj v tejto funkcii môže ostať aktívnym.

Následne sa Vetrák spýtal, či by po neúspešnej kandidatúre neprijal Šanta kandidatúru na špeciálneho prokurátora.

"Absolútne úprimne povedané, rozmýšľať nad takýmito dvoma krokmi naraz je neadekvátne. Skutočne som nad tým neuvažoval. Nejdem do boja s porazeneckou náladou, čo budem robiť ak neuspejem," povedal Šanta.

14:18 Šanta vyhlásil, že sa nestane námestníkom žiadneho zo svojich protikandidátov, pretože chce byť "prokurátorom prvej línie".

14:17 Na otázku, čo by robil ako gneerálny prokurátor po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Šanta odpovedal, že najosvedčenejšou metódou v takýchto prípadoch je vytvárať tímy ľudí. Zároveň by dohliadal na celú kauzu a robil odpočet z priebehu jej vyšetrovania.

14:10 Šanta, zatiaľ nemá vyjasnené, kto by mohol byť jeho námestníkom pre netrestnú oblasť.

14:03 Šeliga sa pýta, ako Šanta dostal za dvanásť mesiacov dva tituly v Česku. Jedným je právnický titul LLM a druhý NBA, čo je manažérsky titul.

Šanta vysvetľuje, že prvú záverečnú prácu písal o poškodzovaní záujmov Európskych spoločenstiev a druhú v oblasti verejnej správy. Tieto odbory sa podľa neho prelínali a každý odbor trval osem mesiacov.

Štúdium podľa neho prebiehalo tak, že ku každej téme štúdia sa písali odborné práce, čo pre neho bolo jednoduché, pretože sa venovali právnym otázkam, v ktorých sa vyznal.

"Polročné NBA pre nemanažéra je trochu krátke," reagoval Šeliga.

13:53 Šanta teraz vysvetľuje svoje vzťahy s advokátom Gajanom, ktorého polícia zadržala v kauze Dobytkár. Šanta hovorí, že Gajan zastupoval svedkov v kauze Váhostav a streotl sa s ním asi päťkrát.

13:49 Šeliga sa v treťom kole otázok na úvod pýta na podnet od občanov, že Šantu minulý rok odfotili, ako sedí s vtedajšou ministerkou vnútra Denisou Sakovou v krčme.

"V Krčme som pán poslanec nikdy nesedel," povedal Šanta. Dodal, že to bolo náhodné stretnutie. V reštaurácii sedel so svojou manželkou a potom tam prišla ministerka vnútra s administratívnymi pracovníkmi ministerstva. Šantova manželka je takisto na ministerstve zamestnaná na administratívnej pozícii.

"Teraz, keď by sa ku mne približoval politik, ako napríklad vy, tak by som utekal. Budem sa riadiť helsom utekaj od politika, pretože potom cvakne fotoaparát a už budem musieť vysvetľovať," povedal Šanta.

Opäť tak niektorých ľudí v sále rozosmial.

Šanta na záver dodal, že to bolo niekoľkominútové pozdravenie krátko pred oslavami Silvestra.

13:43 Na otázku, prečo je lepší ako ostantí, Šanta tvrdí, že má najviac skúsenosti a je najviac preverený minulosťou. Odkázal aj na anketu, v ktorej najviac ľudí hlasovalo za neho.

"Nech zaznie hlas ľudu," povedal Šanta.

Poslanci následne riešili, či nevyhlásia krátku hygienickú prestávku pred tretím kolom.

"Prokurátor musí vydržať sedem rokov a nie päť hodín. Podťe, páľte do mňa," reagoval Šanta.

Ľudia v sále sa zasmiali.

13:36 Šanta na otázku poslankyne Zity Pleštinskej, či je veriaci, odpovedal, že áno.

13:33 Na rade sú otázky ľudí mimo ústavnoprávneho výboru.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel chce od Šantu verejný prísľub, že odstúpi, ak by profesne či morálne zlyhal. Šanta mu to sľúbil.

Na otázku, prečo bývalí šéfovia na prokuratúre zlyhali, Šanta povedal, že títo ľudia pri nástupe do funkcie nemali dostatok skúseností s veľkými prípadmi, následne ich nebolo možné kontrolovať a takisto bolo ich funkčné obdobie dlhé.

13:23 Šanta vysvetľuje svoj návrh, aby generálneho prokurátora volila len prokurátorská rada a aby to nerobili poslanci, ako sa to deje aj teraz. Išlo by podľa neho o odpolitizovanie prokuratúry.

"Berte to len ako alternatívu," povedal Šanta s tým, že by sa mohla použiť v prípade, že by zlyhal aj Čižnárov zástupca.

13:20 Inštitút súkromnej žaloby považuje Šanta za krajné riešenie, ak by prokuratúra neoprávnene zastavila trestné stíhanie. Poškodení by mali v rukách ďalší nástroj, ako by vyšetrovanie ich veci mohlo pokračovať.

13:18 Dostál sa pýta, ako Šanta vníma neúspešný pokus Čižnára rozpustiť ĽSNS.

"Určité rezervy aj na strane prokuratúry tam boli, ale každý sa môže vo svojej argumentácii zlepšiť," povedal Šanta.

Šanta hovorí, že ak by došlo k právoplatnému odsúdeniu nejakého poslanca alebo priamo predsedu strany za extrémizmus, tak prokuratúra to musí preskúmať a prípadne aj podať nový návrh na rozpustenie.

"Bola by to skvelá príležitosť," povedal Šanta.

13:06 Boris Susko vyčíta Šantovi, že jeho vízia na obnovu prokuratúry, neobsahuje aj konkrétne kroky netrestnej oblasti. Znovu sa pýtal na rodinnú agendu.

Šanta reagoval, že sa o tieto témy zuajíma ale je aj pravda, že v tejto oblasti nie je expert.

13:05 Poslanci Šantu "grilujú" nepretržite už štyri hodiny. Viacerí z nich si počas vypočúvania urobili prestávku, na chvíľu odišli preč a potom sa vrátili.

13:00 Poslanec extrémistickej ĽSNS Schlosár sa teraz pýta Šantu, aký má názor na ústavné právo na slobodu prejavu.

Šanta reagoval, že sloboda prejavu je zaručená, ale zároveň sa podľa neho sloboda prejavu končí tam, kde sa začínajú práva iných.

Verbálne trestné činy by Šanta nemenil. Tvrdí, že sa neukázalo, že by nadmierne niekoho postihovali alebo by s nimi bol problém v aplikačnej praxi.

Na otázku, či pri súčasných krokoch vlády nevidí zásadné porušovanie ľudských práv, Šanta povedal, že zatiaľ nie.

12:49 Šanta si nevie spomenúť na nejakú chybu, ktorú pri výkone svojej funkcie urobil. Sľúbil Šeligovi, že ak si spomenie, tak mu pošle e-mail.

12:48 Šeliga sa znovu pýta, prečo Šanta nebol pri rozhodovaní o väzbe pre Kočnera. Pripomenul mu, že Kočner v Threeme o prokurátorke, ktorá v ten deň šla na súd namiesto Šantu, napísal, že táto prokurátorka drží Kočnerovi palce.

"Pán Šeliga nezlomíte. Nezlomil ma v živote nikto," povedal Šanta.

"Nemám ambíciu vás lámať," reagoval Šeliga.

Šanta na otázku odpovedal, že v tom čase ešte obsah Threemy nebol tak detailne známy.

12:41 V prípade Majský sa Šeliga pýtal, prečo Šanta začal vyžadovať od Majského prítomnosť na súdoch až v posledných rokoch. Pýtal sa, či tak nemohol postupovať Šanta už skôr.

Šanta argumentuje, že Majského vylúčili na samostatné konanie až v marci 2018 a dovtedy posielali PN-ky viacerí obvinení.

12:35 Pýta sa Juraj Šeliga. Začína Kočnerom a zmenkami. "Keď ŠTS rozhodoval o väzbe, tak vy ste tam neboli, prečo?," pýta sa. "Nastúpila služba, ja som tam nemal najmenšie pochybnosti, dôvody väzby sú skoncipované na jednu stranu, priložil som tri rozhodnutia," povie Šanta.

"Nebolo to tak, že bol víkend?" pýta sa Šeliga s tým, že mu došla informácia, že bol v Prahe v divadle. "Vy nejdete na rozhodovanie o väzbe, vtedy idete do Prahy a necháte to službukonajúcemu prokurátorovi a ten Kočner skoro utiekol, nepovažuje to za chybu?"

"Nie," odpovedal Šanta. Dodal, že "Kočnera mal pod kontrolou".

Hoci mal spis tisíce strán, samotná väzba bola podľa Šantu vyargumentovaná len na jednej strane a tak nebol problém v tom, že by sa jeho kolega v kauze nemohol okamžite zorientovať.

"Bič plieska na konci. Pri všetkej skromnosti, kto dostal Kočnera do väzby? Len ja. Pevne držím opraty v tejto kauze," povedal Šanta.

12:27 Ide sa pýtať poslanec Alojz Baránik. "Idem konfrontovať to, čo ste hovorili s realitou," povie a vracia sa k prípadu Duča.

Stále sa točíme okolo jednej veci, povie Šanta. "Mne je pán Duč úplne ukradnutý, spis ako spis, nič iné vám k tomu nepoviem," hovorí. Vec v prípade Duča sa posunula z úradu generálnej prokuratúry do Košíc na prokuratúru, bol tam prekvalifikovaný čin. Šanta vraví, že jemu nikto nič nevytkol. A všetko sa dialo zákonnou formou, a ide len o otázku právneho názoru.

Baránik opakuje, že "takto to vyhovovalo Dučovi, ktorý bol pánom prokuratúry v Košiciach". Šanta zase opakuje ak by to šlo, "že by ho s radosťou odstíhal."

12:16 Začína druhé kolo otázok. Pýta sa poslanec Anton Marcinčin a chce, aby Šanta vymenoval krajiny, ktoré neposkytujú dostatočn informácie o firmách, ktoré u nich sídlia.

Šanta povedal, že ako prvé mu napadá Belize. Vracia sa aj k Anglicku, s ktorým majú prokurátori tiež problémy.

Spomenul aj na prípad, kde transakcia obvinených prechádzala cez Švajčiarsko, ale nevedeli sa k informáciám dostať, pretože sa tam reorganizovali vyšetrovacie orgány. Odbor, ktorý tieto veci vybavoval, bol tam zredukovaný na polovicu.

12:08 Poradca prezidentky Marián Leško sa opäť vracia k otázke, prečo Šanta viac nevystupoval voči svojmu nadriadenému Kováčikovi, ktorý je teraz vo väzbe.

"Prekvapuje ma, že niekto v roku 2020 môže byť prekvapený z toho, že bývalý špeciálny prokurátor môže byť z niečoho obvinený," povedal Leško.

Pripomenul Šantovi, pochybosti o Kováčikovi tu boli už dlhé roky.

"Bol som prekvapený z toho konkrétneho skutku, že bol súčasťou zločineckej skupiny," povedal Šanta.

"Inak nemám pre vás inú odpoveď ako tú, ktorú som už zopakoval niekoľkokrát. Sme poučení," povedal Šanta.

Leško opakuje svoju otázku, či sa Šanta nemal vyjadriť už k dávnejším podozreniam voči Kováčikovi. Šanta tvrdí, že bol od interných informácií o Kováčikovi odstrihnutý.

12:00 Vetrák pripomína Šantovi jeho výrok, že ak by sme boli v stredoveku, tak by chcel byť inkvizítorom. "Nepôsobilo to na časť verejnosti veľmi dobre," povedal Vetrák.

"Nuž tak predseda, čo som vlastne? Prísny prokurátor inkvizítor, alebo príliš liberálny prokurátor, ktorý sa často vyjadruje na verejnosti," pýtal sa rečnícky Šanta.

Pripomenul, že tento výrok na videu rozoberal Martin Daňo, ktorého Šanta označil za "zblúdilého youtubera", ktorý bol členom Kočnerovho "mediálneho komanda".

Zároveň dodal, že ho baví história a nemyslel to tak, že by dnes chcel byť inkvizítorom.

11:56 Predseda výboru Milan Vetrák vytiahol podnet niektorých poškodených v kauze tunelovania nebankoviek Jozefom Majským. Šanta podľa nich Majskému potichu pomáhal napríklad tým, že boli vyňaté niektoré budovy z Majského majetku, ktoré potom Majský predal svojim deťom a nemohli sa tak speňažiť pri odškodnení poškodených.

Šanta vysvetlil, že prvá časť kauzy sa týkala skrachovaných nebankoviek a odškodňovania veriteľov. Druhá časť nastala potom, keď Jozef Majský tieto skrachované nebankovky tuneloval.

K otázke Vetráka, Šanta povedal, že Najvyšší súd v tejto kauze skonštatoval, že hodnota akcií nebankoviek sa už nedá presne určiť.

"Nie Šanta, ale Najvyšší súd vyslovil v tejto veci závezný právny názor," povedal Šanta.

Vetrák sa pýta, či je konkurzný správca z tejto kauzy Šantovým kolegom. Ten to popiera.

11:46 Poslanec Martin Nemky sa pýta, ako by Šanta riešil situáciu, keď by sa o prácu u neho uchádzal rodinný príslušník nejakého kolegu.

"Každý účastník musí byť preverený," povedal Šanta a dodal, že uchádzači s rodinným väzbami ešte prísnejšie.

Nemky sa potom pýtal na etickú dilemu, ktorú Šanta v poslednej dobe riešil.

Šanta odpovedal, že mal v jednej kauze starostu pochybnosť, či ho má zažalovať, pretože bola vec postavená najmä na výpovediach viacerých svedkov, ktorých nepovažoval za spoľahlivých. Vyriešil ju tak, že žalobu aj tak podal a nechal súd nech sa s tým vysporiada. Nakoniec tohto starostu súd podľa Šantu oslobodil.

11:40 Na otázku, či je niekomu zaviazaný, Šanta odpovedal, že nie a nebude sa nikomu odvďačovať.

"To radšej rezignujem," povedal Šanta.

11:34 Poslanec Boris Susko sa pýta na model riadenia prokuratúry a na výrok, že prokuratúra by mala byť predĺženou rukou vlády.

Šanta odpovedá, že existuje nemecký a románsky model a jemu vyhovuje súčasný "románsky" model fungovania prokuratúry, ktorá ma široký záber trestných činov, ktorým sa venuje.

"Oba modely majú ale svoje výhody. Zároveň platí, že z 80 percent je to o ľuďoch," povedal Šanta.

11:27 Po nástupe do funkcie chce Šanta skontrolvať sporné spisy a rozhodnutia.

"To sa už aj deje. Ja sám mám pridelené niektoré z nich," povedal Šanta.

11:20 Šanta tvrdí, že sa chce vyhnúť mediálnym hrám, keď niekto ide s kamerou za chrbtom na prokuratúru s trestným oznámením, urobí z toho divadlo, ale samotné oznámenie je vyskladané len z novinových článkov a chodbových rečí.

Zároveň pri návštevách u generálneho prokurátora by sa mal prichádzajúci človek zapísať do knihy návštev a v kancelárii by mal s nimi sedieť ešte jeden človek, ktorý by vedel potvrdiť, čo sa počas stretnutia povedalo.

11:16 Šanta tvrdí, že zo strany vedenia nikdy nečelil žiadnym tlakom na to, ako by mal kauzu vyšetrovať.

Dostál sa následne pýta na kauzu financovania SDKÚ, kde prokuratúra stopla trestné stíhanie: "Bolo to podľa vás riadne presvedčivo odkomunikované?"

Šanta tvrdí, že v tomto prípade bola vec odmietnutá. On dozoroval prijatie pôžičky pre SDKÚ, ktorú neskôr strana vrátila.

"Na tomto nebolo nič trestné," povedal Šanta, "opäť sme ale pri probléme súčinnosti zo zahraničia, kde anglická strana na naše žiadosti nereagovala."

Šanta dodal, že dôvod odmietnutia vysvetlil aj v rozhovore pre Mareka Vagoviča, takže sa v kauze neskrýval.

11:10 Dostál sa pýta na porovnanie období, keď prokuratúre šéfovali Dobroslav Trnka a Jaromír Čižnár.

"S generálnym prokurátorom Čižnárom som s ním vživote neprišiel do kontaktu nijako ani osobne ani elektronicky," povedal Šanta. Dodal, že s "nešťastníkom Trnkom" v kontatke bol.

O šéfovaní Trnku hovoril, že to bol chaos, pretože napríklad menil kvalifikáciu niektorých skutkov, kde sa riešilo, či šlo o organizovanú zločineckú skupinu alebo nie.

Čižnára opísal ako človeka, ktorý sa prokuratúru snažil postaviť na nohy a zaujímal sa napríklad o niektoré medializované kauzy a po jeho zásahu páchateľov potom vzali do väzby.

"Tento jeho záujem ale v druhej polovici jeho obdobia vyprchal. Neviem, či to je spôsobené jeho medializovaným zdravotným stavom alebo niečim iným, to už musí povedať on," hovorí Šanta.

11:00 Poslanec Dostál sa znovu vracia k tomu, že väčšina prokurátorov bola počas bývalých vedení pasívna.

"Popálení týmto ohňom, je dnesu už samozrejmé, že musíme v buducnosti reagovať na takéto pochybenia. Musíme byť my slušní prokurátori v budúcnosti viac bdelí," povedal Šanta.

Zlyhal podľa neho systém kontroly generálneho prokurátora.

10:55 Šanta reaguje na špekulácie, že Špeciálnym prokurátorom by mohol byť advokát a bývalý politik Daniel Lipšic.

Šanta tvrdí, že bude odpovedať vo všeobecnosti. Človek v tejto funkcii by mal byť podľa neho apolitický. Na otázku, či je v poriadku, že bol Lipšic odsúdený za neúmyselný trestný čin, Šanta reagoval opäť vo všeobecnosti, že špeciálny prokurátor nesmie vyvolávať vo verejnosti žiadne pochybnosti o svojej bezúhonnosti.

10:49 Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár sa pýta na plány koalície vybudovať správny súd, ktorý by riešil prehrešky všetkých právnických povolaní a zaviesť nový trestný čin ohýbania práva, ktorý je namierený najmä na pochybné rozhodnutia sudcov.

Šanta tvrdí, že správny súd funguje aj v zahraničí a nemá s ním problém.

V prípade trestného činu ohýbania práva Šanta pripúšťa, že spočiatku môže spôsobovať problémy, kým sa neustáli súdna prax. Dôležité podľa neho je, aby boli stíhané len zjavné zlyhania pri rozhodovaní.

10:45 Šeliga tvrdí, že podobne na otázky o kritike systému reagovali aj Šantovi predchodcovia.

„Väčšina z vás nevedela, nepočula, netušila. Verejnosť je z toho oprávnene frustrovaná. A vaša obhajoba je, že my sme si robili svoju robotu,“ povedal Šeliga.

Šanta na to zopakoval, že oficiálne prokurátorov kritizoval trikrát, keď mal na to dôkazy

10:39 Šeliga opäť hovorí, že Šanta je rétoricky zdatný a tento talent mohol podľa Šeligu využiť na kritiku systému už pred rokmi. "Ide z vás energia a záujem, ale ako je potom možné, že sme doteraz o vás nepočuli," povedal Šeliga.

Dodal, že jediný Šantov výstup doteraz bol podpis výzvy na odstúpenie Kováčika.

"Prečo ste ako rétoricky zdatný človek, minimálne takouto kadenciou, nebúšili do toho systému aspoň od roku 2014. Nemám pocit, že by ste sa báli," pýta sa Šeliga.

Šanta hovorí, že sa venoval najmä svojej práci: "Venovať sa najnebezpečnejším zločincom, to je málo?"

10:30 Šanta pokračuje o boji s podvodmi cez schránkové firmy. Sťažuje sa na zlú spoluprácu s niektorými štátmi, ktoré nie sú ochotné sprístupňovať niektoré informácie.

"A toto máme desaťročia. Jedine Európska únia a jej súčinnosť sú tými nástrojmi, ktoré musia zlepšiť priechodnosť toku informácií," povedal Šanta.

"To vlastne znamená, že sa s tým nedá urobiť nič," reagoval Šeliga.

Šanta reagoval, že častokrát sú preto vyšetrovania naozaj zablokované, ale on nie je až taký skeptik.

10:26 Juraj Šeliga sa vracia ku kauze Váhostav. "Ste zatiaľ rétoricky asi najzdatnejší kandidát," začal Šeliga a naznačuje, že Šanta sa otázke na Váhostav vyhol.

Šeliga chce znovu od Šantu, aby vysvetlil, ako je možné, že Širokého nikto nestíhal.

"Ja môžem pri týchto veciach prioritne vychádzať zo znaleckého posudku. O rôznych schémach sa ľahko hovorí, ale dôležitý je podusok," povedal Šanta.

Šeliga mu skočil do reči "Nikto nie je tak naivný, že by uveril, že za tým bol len riaditeľ Váhostavu. Ani vy nie ste tak naivný," povedal Šeliga.

Šanta znovu len zopakoval, že mohol vychádzať z posudku. "Iné dôkazy ja som nemal," povedal Šanta.

10:20 Šanta teraz reaguje na otázku o tom, ako sa vysporiada s právnymi ťahanicami rozídených rodičov o deti. Pochválil doterajšieho séfa prokuratúry Jaromíra Čižnára, ktorý špecializoval niektoré oddelenia prokuratúry na agendu boja proti zneužívaniu detí, a chce v tom pokračovať.

Zároveň podľa Šantu platí, že prioritou popri tejto téme musí byť boj proti ekonomickej kriminalite a čoraz viac aj ekologickej kriminalite.

Najväčším problémom, prečo sa neriešia trestné činy a priestupky rodičov bojujúcich o deti, podľa Šantu je to, že tieto veci riešia policajti, ktorí na to nie sú špecializovaní.

10:13 Ak zlyhá vedenie, potom platí, že zlyhal systém, tvrdí Šanta o stave na prokuratúre.

"Ak som mal informácie a dôkazy o tom, že zlyhal Kováčik, tak som bezodkladne popísal výzvu na jeho odstúpenie," povedal Šanta.

Bývalého šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku Šanta označil za "dno a jed" prokuratúry.

Pripomína, že po kritike pomalej práce nitrianskej prokuratúry špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dal na neho návrh na disciplinárne konanie, Trnka to akceptoval a odvolal ho z funkcie riaditeľa odboru ekonomickej kriminality.

"Prokuratúre som dal všetko. Ak má ešte prokuratúra nejaké dobré meno, tak si dovolím tvrdiť, že aj vďaka mne," povedal Šanta.

10:07 Šanta sa vyjadruje ku kauze Váhostav, kde je odsúdený len dnes už bývalý šéf Váhostavu Ján Kato. Ten si vyberal, ktorým dodávateľom zaplatí celú faktúru, namiesto toho, aby voľné peniaze pomerne rozdelil a zaplatil aspoň časť faktúr všetkým. Viac ako 1 300 poškodeným, najmä menším firmám a živnostníkom, nevyplatil Váhostav spolu viac ako 60 miliónov eur.

Za Váhostavm sa pritom skrýval Juraj Široký, ktorého spis Gorila spomína ako „akcionára“ Smeru.

Šanta tvrdí, že nemohol stíhať ľudí len tak a skutok, za ktorý bol Kato odsúdený, bol izolovaný a nebol za ním žiaden oligarcha.

"Niektoré úkony v tejto veci stále prebiehajú, čaká sa na kroky zo zahraničia," povedal Šanta.

9:50 Baránik sa pýta na kauzu s eurofondami exposlanca Košického samosprávneho kraja Štefana Duča, ktorý dostal na svoje podnikanie od Poľnohospodárskej platobnej agentúry spolu 5,3 milióna eur z eurofondov.

V decembri 2019 Duč dostal desať rokov väzenia za to, že ako podnikateľ spôsobil štátu a Európskej únii škodu viac ako 2,8 milióna eur.

Šanta kauzu prekvalifikoval a presunul ju na okresnú prokuratúru do Košíc. Prípad sa vrátil naspäť na špeciálnu prokuratúru, až po viacerých urgenciách a prešetrovaní. Tam sa jej už Šanta nevenoval.

Šanta odmieta tvrdenia, že Dučovi nejako pomohol a upozornil, že Dučovi zvýšil dolnú trestnú sadzbu zo sedem na desať rokov.

9:46 Šanta svoju reč skončil, začínajú otázky. Prvý sa pýta poslanec Alojz Baránik, ktorý sa pýta na novelu zákona o prokuratúre, v ktorej sa Šanta podľa neho angažoval s tým, aby bol Generálny prokurátor prakticky neodvolateľný a aby sa ním nemohol stať aj neprokurátor. „Nadobudol som dojem, že vašim zámerom je dosiahnuť taký stav, aký tu bol doteraz. Čo sa vám aj podarilo,“ povedal Baránik.

„Ako toto koreluje s vašimi tvrdeniami, že prokurátor musí skladať účty,“ pýta sa Baránik.

Šanta reaguje, že sa ich „myšlienky nestretli“, pretože v parlamente navrhol, aby bol šéf prokuratúry odvolateľný "ak celkom zjavne poruší svoj sľub prokurátora".

9:40 Zlepšiť by sa podľa neho mali aj vnútorné kontroly na prokuratúre. Šanta by radu prokurátorov zmenil na radu prokuratúry, kde budú aj ľudia z iných inštitúcií, napríklad ministerstva spravodlivosti.

Generálny a špeciálny prokurátor by mal podľa Šantu dvakrát ročne chodiť do parlamentu a vysvetľovať svoju prácu.

„Kedysi bolo dobrý zvykom účasť Generálneho prokurátora aj na zasadnutiach vlády,“ povedal Šanta.

Takisto by celé vedenie Generálnej prokuratúry malo podľa Šantu aspoň dvakrát ročne vysvetľovať svoju činnosť aj pred médiami.

9:34 Ďalej Šanta pokračuje so svojou víziou prokuratúry.

Jedným z najväčších problémov je podľa Šantu, že prokurátori vydávajú pochybné rozhodnutia o zastavení alebo odmietnutí trestných stíhaní. Takéto rozhodnutia musia byť podľa neho riadne vysvetlené.

„Skôr, ako uschne atrament na rozhodnutí, sa musí prokurátor postaviť pred kamery a rozhodnutie vysvetliť,“ povedal Šanta.

Takisto by prokurátori mali podľa Šantu prejsť psychotestami.

9:22 Šanta má úvodné slovo. V krátkosti zhrnul svoju kariéru, čo potom zakončil vyhlásením, že „počas dvadsiatich rokov pôsobím v takzvanej prvej bojovej línii,“ povedal Šanta. Dodal, že priemerne podáva asi päť žalôb ročne.

9:15 V historickej bude Národnej rady sa s miernym meškaním začína posledný deň vypočúvania kandidátov na generálneho prokurátora. Ako prvý začne kandidát Ján Šanta, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Prečítajte si rozhovory s kandidátmi na generálneho prokurátora

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 6. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 7. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 645
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 633
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 6 627
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 724
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 484
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 3 474
 7. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 3 436
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 2 446
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Venhart.

Rozhovor s Martinom Venhartom.


15 h
Peter Schutz.

Pitvanie kravín slúži len polarizácii spoločnosti.


17 h
Momentka zo zápasu Slovensko - Česko na MS do 20 rokov 2022.

Slovensko nemá po úvodnom predstavení na MS do 20 rokov na konte ani bod.


Šimon Čop 2 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu