SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Únia schválila už druhú vakcínu proti COVID-19 (minúta po minúte)

V Česku pribudlo rekordne veľa nakazených.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očkovanie proti Covid-19 (vakcína)

Koronavírus na Slovensku: Sledujeme správy o Covid-19 minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

21:07 SVET - Katolíci si v stredu pripomenuli sviatok Zjavenia Pána, ktorý sa tiež nazýva sviatok Troch kráľov.

Časť pravoslávnych veriacich slávi 6. január ako Bohozjavenie, ktorého oslavy sprevádzajú tradičné obrady a rituály. Tie sa do istej miery konali aj tento rok, a to napriek obmedzeniam vplývajúcim z pretrvávajúcej pandémie nového koronavírusu či varovaniam zdravotníkov, informovala agentúra AP.

V Bulharsku napríklad tisíce pravoslávnych veriacich ignorovali odporúčania zdravotníkov, aby sa vyhli masovým zhromaždeniam a vrhali sa do studenej vody. Snažili sa pritom chytiť kríž, ktorý im do vody hodil pravoslávny kňaz.

Tento tradičný rituál pripomína krst Ježiša Krista v rieke Jordán. Prevažne sa na ňom zúčastňujú mladí muži. V horskom meste Kalofer sa do rieky Tundža vrhali desiatky mladíkov oblečených do tradičných bielych vyšívaných košieľ.

Skryť Vypnúť reklamu

V susednom Grécku vláda ustúpila požiadavkám veriacich a kostoly ponechala otvorené, pričom na obradoch povolila účasť obmedzenému počtu veriacich. V Solúne sa polícia aj príslušníci pobrežnej stráže rozmiestnili pri pobreží a rituálu lovenia kríža sa snažili zabrániť.

Tento rituál sa uskutočnil v tureckom Istanbule, sídle najvyššieho predstaviteľa pravoslávnej cirkvi. Prebehol však bez účasti prizerajúcich veriacich, pričom z vôd Zlatého rohu sa kríž snažili vyloviť len dvaja plavci.

20:26 SVET - V období, keď už všetky členské štáty Európskej únie začali s očkovaním proti koronavírusu, niekoľko krajín v juhovýchodnej časti "starého kontinentu" sa ocitlo na periférii záujmu.

Väčšina štátov v spomenutom regióne stále čaká na dodanie prvých očkovacích látok a už teraz je zrejmé, že Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čierna Hora, Severné Macedónsko a Srbsko, v ktorých žije dovedna asi 20 miliónov ľudí, budú vo vakcinačných kampaniach zaostávať za "európskou dvadsaťsedmičkou" a Spojeným kráľovstvom.

Severomacedónsky epidemiológ Dragan Danilovski porovnal súčasnú situáciu s vakcínami na západnom Balkáne s nerovnosťou, aká sa vyskytla počas potopenia Titanicu v roku 1912. "Bohatí sa zmocnili všetkých dostupných záchranných člnov a tí menej šťastní zostali pozadu," uviedol Danilovski pre TV 24.

Skryť Vypnúť reklamu

20:21 SVET - Počet obyvateľov Holandska, ktorí sa chcú dať zaočkovať proti COVID-19, narastá.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Ipsos, ktorý si objednala verejnoprávna televízia NOS. O jeho výsledkoch informoval v stredu server DutchNews.nl.

Prieskum na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov naznačil, že takmer polovica z opýtaných sa dá určite zaočkovať. Ďalších 25 percent ľudí podstúpenie očkovania tiež uviedlo ako vysoko pravdepodobné, čo znamená zhruba 75-percentnú podporu pre národnú vakcinačnú kampaň. Podľa odborníkov je pritom na dosiahnutie kolektívnej imunity proti novému typu koronavírusu potrebná najmenej 70-percentná zaočkovanosť populácie.

Predchádzajúce prieskumy Ipsos-u naznačovali, že zaočkovať sa chce 66 až 69 percent Holanďanov.

Skryť Vypnúť reklamu

20:18 SVET - Popredný švédsky úradník, ktorý sa rozhodol stráviť nedávne vianočné sviatky na španielskych Kanárskych ostrovoch, v stredu rezignoval.

Dan Eliasson sa vo švédskych médiách pred niekoľkými dňami ocitol pod "paľbou kritiky", keďže úrad civilnej ochrany obyvateľstva v krízových situáciách, ktorému šéfuje, ešte začiatkom decembra vyzval Švédov, aby sa vyhýbali cestovaniu.

Eliassona napriek tomu odfotili na letisku v Las Palmas na ostrove Gran Canaria. Pôvodne trval na tom, že cestoval nevyhnutne "z rodinných dôvodov". Pre švédske médiá poznamenal, že počas pandémie sa musel vzdať mnohých výletov a cestu považoval za nevyhnutnú, pretože na Kanárskych ostrovoch žije jeho dcéra. "Oslavoval som Vianoce s ňou a mojou rodinou," povedal pre denník Expressen a dodal, že počas pobytu na Kanárskych ostrovoch na diaľku pracoval

Skryť Vypnúť reklamu

19:58 SLOVENSKO - V mestskej Nemocnici Snina, ktorá je jedným zo 43 lôžkových zdravotníckych zariadení v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, zaočkovali v stredu približne tretinu zdravotníkov.

Ďalší prídu na rad vo štvrtok a piatok (7. a 8. 1.), potvrdil pre TASR konateľ zariadenia Andrej Kulan.

"Dnes o 7.00 h sme začali očkovať, bol to prvý očkovací deň. Zaočkovali sme niečo cez 50 zdravotníkov. Nebola žiadna komplikácia, išlo to dobre," povedal s tým, že v nemocnici mali vopred vytvorený očkovací tím, pripravené priestory i chladničku, do ktorej vakcíny uložili. Do Sniny mali doraziť v utorok (5. 1.) večer. Podľa Kulana bude v nemocnici zaočkovaných spolu 147 zdravotníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako doplnil, situácia v zariadení je aktuálne stabilizovaná. "Pred dvoma - troma týždňami to bolo najhoršie, mali sme vtedy okolo 40 chorých zdravotníkov. Vtedy to bolo veľmi náročné. Aj pacientov sme mali veľa chorých. Aktuálne máme chorých asi 20 zdravotníkov a postupne sa vracajú do práce, už je to lepšie, aj keď počet hospitalizovaných pacientov veľmi neklesá," vysvetlil, pričom poukázal, že nemocniční zdravotníci vykonávajú okrem starostlivosti o pacientov aj testovanie PCR a tiež antigénovými testami. Odberové miesto na antigénové testovanie sa nachádza hneď pri vstupe do areálu nemocnice a je v prevádzke počas pracovných dní od 10.00 do 14.00 h.

19:57 SLOVENSKO - Minister Krajniak (Sme rodina) považuje výzvy lídra mimoparlamentnej strany Hlas Petra Pellegriniho na nepredĺženie núdzového stavu a postupné otváranie prevádzok za nezodpovedné a život ohrozujúce.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhlásil to na dnešnej tlačovke.

V tejto súvislosti odporučil ľuďom, aby sa pozreli na vyjadrenie Pellegriniho z jari 2020, keď boli na Slovensku len desiatky nakazených. "Vtedy považoval za oprávnené, aby sme uzavreli ekonomiku a aby platil na Slovensku núdzový stav," zdôraznil.

Verejnosť si to musí podľa Krajniaka vyhodnotiť sama, keď niekto vyzýva "aby sme zvoľňovali opatrenia alebo dokonca dáva trestné oznámenia za to, že chránime životy ľudí na Slovensku".

V rámci boja s pandémiou nového koronavírusu vyzval na spoluprácu naprieč politickým a názorovým spektrom. "Buď budeme všetci držať spolu a dodržiavať to, na čom sa dohodneme - my sme už na Orave videli, že to malo veľký zmysel -, alebo sa z toho nedostaneme," poznamenal.

Skryť Vypnúť reklamu

Pellegrini avizoval, že strana Hlas-SD podá v najbližších dňoch trestné oznámenie na premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a členov vlády pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa i trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby.

19:04 SVET - Spojené kráľovstvo dnes oznámilo dosiaľ najvyšší počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 počas druhej vlny pandémie, ako aj najvyšší denný nárast počtu infikovaných v krajine.

Informovali o tom televízia Sky News a agentúra AFP.

V Británii zomrelo ďalších 1041 ľudí, ktorí mali v posledných 28 dňoch pozitívny test na nový koronavírus, ukázali najnovšie údaje zverejnené britskou vládou. Je to najviac úmrtí oznámených za jeden deň od 21. apríla. Celkový počet obetí v krajine sa zvýšil na 77.346.

Skryť Vypnúť reklamu

18:56 SVET - Brazílske mesto Manaus v srdci Amazónie vyhlásilo pre prudký nárast nových prípadov koronavírusu 180-dňový výnimočný stav.

Opatrenie umožní samospráve dočasne zazmluvniť ľudské zdroje, tovar a služby bez verejného obstarávania. Zamestnancom samosprávy, až na nevyhnutné pozície, nariadili minimálne do marca pracovať z domu.

"Prijímame všetky potrebné opatrenia, aby sme rozhodujúcim spôsobom prispeli k boju proti ochoreniu COVID-19, zvlášť v tejto chvíli, keď mesto registruje nárast prípadov a, bohužiaľ, aj úmrtí," uviedol vo vyhlásení primátor David Almeida. Manaus s približne 2,2 milióna obyvateľov bolo jedným z prvých brazílskych miest, na ktoré začiatkom minulého roka zaútočila pandémia koronavírusu. Nemocnice boli vtedy mnohokrát nútené odmietnuť pacientov a na mestskom cintoríne museli ľudí pochovávať v masových hroboch. Od vypuknutia pandémie v meste zaznamenali asi 3400 súvisiacich úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

17:21 SLOVENSKO - S plošným testovaním obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19 v okrese Nitra bude pomáhať aj 150 príslušníkov Ozbrojených síl, z toho 30 zdravotníkov.

O vyčlenení profesionálnych vojakov na poskytnutie súčinnosti pri testovaní dnes počas online rokovania rozhodla vláda SR. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obranu Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Testovanie obyvateľov spôsobom, aký bol nastavený v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, sa opäť potvrdil ako jedno z najefektívnejších riešení v boji proti rýchlemu a nebezpečnému šíreniu ochorenia. Preto po ňom siahame aj v prípade naozaj kritickej situácie v okrese Nitra,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

17:18 SLOVENSKO - Zajtra sa bude v 51 nemocniciach očkovať zdravotnícky personál proti ochoreniu COVID-19. Zo všetkých nemocníc, ktoré prejdú pilotnou fázou, sa stanú očkovanie centrá.

Skryť Vypnúť reklamu

Na dnešnej tlačovej konferencii po online rokovaní vlády SR to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Očkovať je potrebné podľa neho takým tempom, aby sa nestalo, že budú chýbať vakcíny, keď ľudia budú potrebovať preočkovať.

17:04 SVET - Eurokomisia schválila podmienečnú registráciu vakcíny od firmy Moderna v krajinách Európskej únie.

Exekutíva Únie oznámila povolenie už druhej vakcíny proti COVID-19 v tlačovej správe.

Členské štáty budú mať spolu s vakcínou firiem Pfizer a BioNTech, ktorú už začali všetky krajiny používať, k dispozícii celkovo 460 miliónov dávok.

Únia má ešte jeden a pol miliardy dávok zazmluvnených u štyroch výrobcov, ktorých vakcíny na schválenie ešte len čakajú.

16:22 SLOVENSKO - Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) na dnešnej tlačovke reagoval na novinársku otázku o svojom straníckom kolegovi Štefanovi Holom a jeho negatívnom teste po pricestovaní z Británie.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajniak uistil, že Holý dodržiaval všetky protiepidemické opatrenia a dohady o tom, že by medzi členov vlády zavliekol koronavírus práve jej podpredseda pre legislatívu. vylúčil.

Opozičný poslanec Peter Pellegrini v súvislosti s trestným oznámením na vládu vyhlásil, že sa Holý mohol dopustiť trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby. Holý podľa opozície po návrate z Veľkej Británie nedostatočne vysvetlil, či dodržal opatrenia a či sa testoval na ochorenie COVID-19.

16:11 SLOVENSKO - Viacerí starostovia v okrese Nitra sú nahnevaní.

Súvisiaci článok Okresný krízový štáb v Nitre pôvodne odporúčal, aby sa cez víkend testovalo len v meste Čítajte 

O tom, že majú testovať už cez tento víkend, sa dozvedeli včera podvečer z tlačovej konferencie.

Okresný krízový štáb niekoľko hodín predtým odporúčal, aby sa v dedinách testovalo až o týždeň neskôr.

16:07 SVET - Viacero vojakov medzinárodného práporu NATO umiestnených v lotyšskom hlavnom meste Riga, ktorého súčasťou sú aj slovenskí vojaci, má pozitívny test na nový typ koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Oznámili to v stredu tlačové agentúry Belga a Leta s odkazom na hovorcu lotyšského ministerstva obrany.

Vojaci s pozitívnym nálezom na COVID-19 boli izolovaní na vojenskej základni Adazi. Lotyšské ministerstvo obrany však nespresnilo podrobností o štátnej príslušnosti a počte infikovaných vojakov a neposkytlo informácie o ich súčasnom zdravotnom stave.

Belga však upozornila, že podľa údajov kanadskej televíznej stanice CBC je medzi nakazenými aj niekoľko kanadských vojakov.

Severoatlantická aliancia vyslala mnohonárodnostné zmiešané prápory s približne 1000 vojakmi do troch pobaltských krajín a do Poľska s cieľom chrániť východné krídlo Aliancie. K operácii s názvom Posilnená predsunutá prítomnosť došlo po ruskej anexii polostrova Krym a vypuknutí ozbrojeného konfliktu na východnej Ukrajine.

Skryť Vypnúť reklamu

16:03 SLOVENSKO - Zajtra príde na Slovensko 2,6 milióna antigénových testov na ochorenie COVID-19.

Dnes to oznámil minister školstva Branislav Gröhling (SaS) s tým, že je aj opcia na ďalších 2,6 milióna testov.

V priebehu najbližších týždňov tak má byť na Slovensku podľa ministra viac ako päť miliónov testov. Šéf rezortu školstva preto vyzval primátorov a starostov, aby oslovili vládu SR a pristúpili k lokálnym celoplošným testovaniam ľudí na ochorenie COVID-19.

16:02 SLOVENSKO - Pandémia COVID-19 má negatívny dopad aj na duševné zdravie ľudí.

Ako pre TASR povedala Stanislava Knut z Ligy za duševné zdravie, hoci ucelené zhodnotenia zatiaľ nie sú známe, odborníci už teraz hovoria, že priniesla pandémiu psychických porúch. Podľa doterajších štúdií sa podľa jej slov ukazuje, že spoločnosť na túto dlhotrvajúcu krízu vo svojich životoch nebola vôbec pripravená.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Knut táto situácia prináša nutnosť aktivovať mechanizmy na pomoc vyrovnať sa s ňou. Problém nevidí v dostupnosti rád, ľudia sú však podľa nej sklamaní, že sa im nedarí tieto stratégie zvládania aplikovať hneď. "Pocity ochromenia, neschopnosť okamžite sa aktivovať, môže byť bežnou reakciou na prežívaný stres, či už náhly alebo dlhodobý. Pomáha to pochopiť, prečo tie jednoduché, neustále omieľané rady nedokážu aplikovať na každodenný život," uviedla.

Konkrétne rady v krízovej situácii sú stále tie isté. Zmysel vidí v dodržiavaní denného režimu, dostatku spánku, zaspávaní a vstávaní vždy v približne tú istú hodinu. Pomáha otužovanie, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a zdravá, pestrá strava s dostatkom vitamínov.

Odborníci Ligy za duševné zdravie tvrdia, že dbať treba aj na sociálne kontakty. Tie môžu byť aj online. V domácom prostredí zasa pomáha úprimný záujem o blízkeho, ale aj dodržiavanie svojej psychohygieny a času pre svoje koníčky, vlastný priestor osamote, kde môžeme načerpať silu z nášho vnútra.

15:57 SLOVENSKO - Je nevyhnutné ihneď po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 nepodľahnúť pocitu bezpečia.

Zaočkovaní by mali naďalej dodržiavať bezpečnostné zásady ako nosenie rúška či obmedzenie sociálnych kontaktov. Ochranný účinok vakcíny totiž nastupuje približne po siedmich dňoch po druhej dávke. Tá sa podáva 21 dní po prvej dávke.

"Vytvorenie imunity od podania prvej dávky po nastúpenie očakávanej imunitnej odpovede po podaní druhej dávky teda trvá približne mesiac," uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na svojej facebookovej stránke.

15:53 SLOVENSKO - Poslanec Národnej rady SR za stranu Smer Ľuboš Blaha má koronavírus.

Oznámil to vo svojom facebookovom profile. Podľa jeho slov prvé náznaky nachladnutia ucítil na Silvestra a myslel si, že je to len nádcha. Podotkol, že tri dni pred Silvestrom bola mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej mohli byť prítomní aj poslanci s koronavírusom.

„Mám Covid. A tuším, kde som ho dostal. V parlamente. Kvôli Matovičovej (premiér Igor Matovič, pozn. SITA) mimoriadnej schôdzi, kde nahnal nakazených poslancov," doplnil Blaha.

15:49 SLOVENSKO - Ministerstvo dopravy a výstavby zrušilo do odvolania pre zamestnancov železníc povinné zdravotné prehliadky.

Informoval o tom prostredníctvom sociálnych sietí štátny tajomník rezortu Jaroslav Kmeť.

K tomuto kroku ministerstvo pristúpilo podľa neho najmä preto, že v súčasnosti sú nemocnice a lekári pre pandémiu koronavírusu enormne preťažení. "Je dôležité dodržiavať bezpečnostné postupy, ale v týchto dňoch treba minimalizovať akékoľvek riziko nákazy ďalších osôb. Preto sa až do odvolania ministerstvo povinnosť takýchto zisťovaní spôsobilosti ruší," podotkol Jaroslav Kmeť s tým, že do odvolania sa rušia aj rekondičné a rehabilitačné pobyty zamestnancov železníc. Železničiari síce pravidelne absolvujú zdravotné, odborné či psychologické testy, v súčasnosti je ale potrebné podľa štátneho tajomníka rezortu dopravy myslieť na ich bezpečie.

15:43 SLOVENSKO - Testovanie, ktoré zabezpečuje nitrianska automobilka Jaguar bude mať rovnakú váhu ako plošné testovanie, ktoré bude prebiehať na odberných miestach samosprávy.

Informoval o tom minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Krajniak doplnil, že všetci, ktorí budú chcieť vstúpiť alebo sa pohybovať v okrese Nitra budú potrebovať negatívny test. Výnimkou budú ľudia, ktorí už COVID-19 prekonali a majú o tom porvrdenie nie staršie ako tri mesiace.

15:37 SLOVENSKO - Od pondelka vláda sprísnila zákaz vychádzania v okrese Nitra.

Výnimku budú mať ľudia s negatívnym výsledkom testu. Vláda nitrianskej samospráve odporučila tri kolá plošného testovania.

Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Sprísnenie zákazu sa bude vzťahovať aj na cestu do zamestnania, prírody či sprevádzanie dieťaťa do školského zariadenia. Výnimku zo zákazu budú mať osoby s potvrdením o negatívnom antigénovom či PCR teste na ochorenie COVID-19.

15:35 SLOVENSKO - Vláda prijala mimoriadne opatrenia s súvislosti s kritickou epidemickou situáciou v Nitre.

15:16 SVET - Rozsiahle klinické štúdie naznačili, že vakcína od firmy Moderna bola vysoko účinná pri prevencii ochorenia COVID-19 u ľudí nad 18 rokov.

Súvisiaci článok Európska agentúra pre lieky schválila aj vakcínu od Moderny Čítajte 

Do procesu dobrovoľného testovania bolo zapojených okolo 30.000 ľudí. Polovica z dobrovoľníkov dostala vakcínu a polovica dostala placebo, pričom nikto z testovanej skupiny nevedel, či dostal vakcínu alebo len zdanlivú injekciu.

Účinnosť vakcíny bola vypočítaná u približne 28.000 ľudí vo veku od 18 do 94 rokov, ktorí nemali známky predchádzajúcej infekcie. Štúdia preukázala 94,1-percentné zníženie počtu symptomatických prípadov COVID-19 u ľudí, ktorí dostali vakcínu - len 11 zo 14.134 zaočkovaných osôb sa nakazilo COVIDom-19. Vo vzorke ľudí, ktorí dostali iba placebo, sa nakazilo 185 zo 14.073 zdanlivo zaočkovaných osôb. EMA upozornila, že to znamená, že vakcína počas klinických skúšok preukázala 94,1-percentnú účinnosť.

Štúdia tiež preukázala 90,9-percentnú účinnosť u účastníkov s rizikom závažného ochorenia COVID-19, vrátane pacientov s chronickým ochorením pľúc, srdcovými chorobami, obezitou, ochorením pečene, cukrovkou alebo infekciou HIV. Vysoká účinnosť sa udržala nezávisle od pohlavia či rasových a etnických skupín.

Vakcína Moderna sa bude podávať ako dve samostatné injekcie do ramena s odstupom 28 dní.

Podľa správy EMA boli najčastejšie vedľajšie účinky očkovacej látky Moderna zvyčajne mierne alebo stredne závažné a k zlepšeniu došlo po niekoľkých dňoch po očkovaní. Najbežnejšími vedľajšími účinkami sú bolesť a opuch v mieste vpichu, únava, zimnica, horúčka, opuchnuté alebo citlivé lymfatické uzliny pod pažou, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť a zvracanie.

15:12 SVET - Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) dôkladne vyhodnotil údaje o kvalite, bezpečnosti a účinnosti vakciny od Moderny a na základe konsenzu členov výboru, v ktorom majú zástupcu všetky členské krajiny EÚ, odporučil jej podmienené povolenie na uvedenie na trh, čo ešte musí oznámiť Európska komisia.

Tento postup poskytne Európanom istotu, že schválená vakcína spĺňa normy EÚ, a zavádza záruky, kontrolu a povinnosti na podporu očkovacích kampaní v celej EÚ.

"Táto vakcína nám poskytuje ďalší nástroj na prekonanie súčasnej krízy," uviedol výkonná riaditeľka EMA Emer Cooková.

Dodala, že jej schválenie - len rok od vyhlásenia pandémie Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) - je dôkazom úsilia a odhodlania všetkých zúčastnených strán.

"Rovnako ako v prípade všetkých ostatných liekov, aj teraz budeme pozorne sledovať údaje o bezpečnosti a účinnosti tejto očkovacej látky, aby sme zaistili nepretržitú ochranu verejnosti v EÚ. Naša práca sa bude vždy riadiť vedeckými dôkazmi a naším záväzkom chrániť zdravie občanov EÚ," dodala Cooková.

14:31 SVET - Takmer dva týždne po väčšine ostatných krajín Európskej únie začalo Holandsko v stredu očkovací program proti ochoreniu COVID-19.

Ako prví dostanú vakcíny pracovníci v opatrovateľských domovoch a zamestnanci nemocníc.

Vôbec prvú očkovaciu látku od konzorcia Pfizer a BioNTech v Holandsku podali Sanne Elkadiri, zdravotnej sestre v opatrovateľskom ústave pre ľudí s demenciou vo Veghele, asi 120 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Amsterdam.

Holandská vláda v ostatných dňoch čelila veľkej kritike pre neskorý začiatok očkovania. Premiér Mark Rutte v utorok pred zákonodarcami uviedol, že holandské úrady sa pripravovali na ľahko použiteľnú vakcínu vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, ktorej použitie v EÚ zatiaľ nebolo schválené, a nie na vakcíny Pfizer-BioNTech.

Holandský minister zdravotníctva Hugo de Jonge kritiku nekomentoval, namiesto toho sa tešil, že krajina urobila prvý krok, aby dostala koronavírus pod kontrolu. "Po desiatich mesiacoch dnes konečne začíname očkovať, aby sme túto krízu ukončili," uviedol De Jonge. Varoval však, že "bude chvíľu trvať, kým budeme mať toto utrpenie úspešne za sebou"

14:18 SVET - V Južnom Tirolsku budú žiakov "testovať" na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 špeciálne vycvičené psy. Oznámili to predstavitelia tohto talianskeho autonómneho regiónu.

Skúšobný projekt má začať v pondelok, keď sa do lavíc vrátia žiaci základných a stredných škôl, informovala agentúra ANSA.

Podľa úradov psi môžu v školách čiastočne nahradiť PCR a antigénne testy.

14:04 SLOVENSKO - Nové očkovacie centrá vzniknú v Nitrianskom kraji aj v regionálnych nemocniciach.

Do zoznamu 25 miest ministerstvo zdravotníctva zaradilo i levickú a komárňanskú nemocnicu.

Prvé očkovacie látky by do Levíc mali prísť už v stredu. "Okrem toho aj naďalej poskytujeme možnosť dať sa otestovať v mobilnom odberovom mieste bezplatným antigénovým testom, alebo PCR testom na základe vopred objednaného termínu," uviedol riaditeľ levickej nemocnice Ján Belanský.

Očkovať sa bude aj v komárňanskej nemocnici. "Pripravujeme sa na očkovanie našich zamestnancov, a to už tento týždeň. V našej nemocnici bude zriadené aj očkovacie miesto pre verejnosť, to však budeme realizovať pravdepodobne až od 11. januára," povedal riaditeľ nemocnice v Komárne Miroslav Jaška. Ako doplnil, aj komárňanská nemocnica stále ponúka verejnosti možnosť testovať sa antigénovými i PCR testami.

14:03 SLOVENSKO - Z dôvodu verejného záujmu a v súlade s nariadením vlády a regionálneho úradu verejného zdravotníctva o zákaze vychádzania a obmedzení pohybu bratislavská mestská časť Staré Mesto nebude až do odvolania vydávať žiadne nové povolenia na ambulantný a trhový predaj.

Staré Mesto zároveň obmedzuje činnosť úradu pre verejnosť na nevyhnutné minimum. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Matej Števove s tým, že nové žiadosti na ambulantný a trhový predaj bude mestská časť vydávať hneď, ako pominú dôvody ustanovené nariadením vlády.

13:41 SVET - Európska lieková agentúra (EMA) schválila vakcínu firmy Moderna ako druhú očkovaciu látku proti COVID-19.

Vakcínu americkej spoločnosti musí ešte schváliť Európska komisia.

Informáciu na svojom účte na Twitteri potvrdila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

13:01 SLOVENSKO - Na zasneženej bratislavskej Kolibe sú napriek lockdownu plné všetky parkovacie miesta, mestská polícia odkláňa autá naspäť.

Na Kolibu je preto možné prísť už len peši. Na sociálnej sieti o tom informovala bratislavská mestská časť Nové Mesto.

Mestská časť zároveň vyzýva verejnosť na dodržiavanie opatrení. "Ani tu, v krásnej zasneženej prírode, nezabúdajme na riziká doby, v ktorej žijeme - vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí," upozornila.

12:24 SLOVENSKO - Postupy slovenských laboratórií by mali vedieť odhaliť takzvaný anglický kmeň nového koronavírusu. V slovenských laboratóriách by nemalo dochádzať k zníženej citlivosti na jeho diagnostiku.

Úrad verejného zdravotníctva o tom informoval na svojej facebookovej stránke.

Proti novému kmeňu by mali byť účinné aj vakcíny. "V súčasnosti nie sú dôkazy o tom, že by nový variant vírusu zmenil protilátkovú odpoveď alebo účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19," spresnili hygienici.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie. "Zameriavajú sa na dodržiavanie karantény a následné testovanie na COVID-19 na území SR," doplnil ÚVZ SR.

Pozitívne vzorky po PCR testovaní sú uskladňované, takže bude možná aj spätná diagnostika týchto vzoriek na nový kmeň koronavírusu. "Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že na prítomnosť nového variantu vírusu budú diagnostikované v priebehu budúceho týždňa," dodali hygienici.

12:10 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici v Nitre vznikne centrum, v ktorom sa bude skladovať vakcína proti ochoreniu COVID-19.

Podľa slov riaditeľa nemocnice Milana Dubaja bude slúžiť pre štyri ďalšie nemocnice.

Ako pripomenul, vakcinácia je ďalšou z úloh, pred ktorou v súčasnosti nemocnica stojí. "Momentálne máme zriadených päť vakcinačných tímov. Funguje centrálny systém registrácie a objednávania a je len otázkou času, kedy budeme neustále zvyšovať počty vakcinácií pre obyvateľov," skonštatoval Dubaj.

V priebehu minulého týždňa bolo v Nitre zaočkovaných 1065 ľudí. Počas tohto týždňa k nim pribudli stovky ďalších. "Len v pondelok sme podali vakcínu ďalším viac ako 400 ľuďom. Objednávame cez centrálny portál Národného centra zdravotníckych informácií, kde je definované, ktorá kategória pracovníkov a obyvateľov je v prvej vlne vakcinovaná. Pokiaľ mám informáciu, tak tie nitrianske počty na celý týždeň boli za dva dni minuté. Musíme spraviť všetko preto, aby sme umožnili maximálnu priechodnosť vakcinácie cez naše zariadenie. Momentálne nám už do nemocnice prišla ďalšia dávka," dodal Dubaj.

12:00 SLOVENSKO - Tisíce používateľov Facebooku zdieľalo virálny príspevok zo začiatku januára, podľa ktorého mali byť do Fakultnej nemocnice v Nitre účelovo zvážaní pacienti s ochorením COVID-19 z okolitých okresov.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Následne boli do okresov rozvážaní naspäť, aby sa údajne umelo zvýšili štatistiky hospitalizácií v Nitre. V súčasnosti je však nitrianska nemocnica extrémne vyťažená pod náporom chorých s koronavírusom SARS-CoV-2. Hovorkyňa nemocnice označila tvrdenia z facebookového príspevku za hoax.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Na facebookovej stránke DennikPress sa 3. januára 2021 objavil príspevok obsahujúci fotografiu s nápisom "Krajčího plán vychádza" a text, podľa ktorého boli údajne pacienti s ochorením COVID-19 prevážaní do Fakultnej nemocnice v Nitre z iných okresov účelovo ako súčasť plánu pre "mediálnu senzáciu". Následne mali byť prevážaní nazad do okolitých okresov, "aby mali čísla aj tam".

V príspevku sa okrem iného písalo: "Nemocnica je preťažená, lebo vozia pacientov do Nitry zo všetkých okolitých okresov. Tým preťažili personál. Nabehli médiá a majú senzáciu a hlavne čísla. Teraz, keď je už správa von v médiách, rozvážajú sanitkami zase pacientov nazad do iných okresov. Zrejme, aby mali čísla aj tam. Vodič sanitky mi potvrdil, že nechápe, prečo sa to robí, a že majú z toho blázinec."

Tvrdenia o tom, že by prevozy do a z nitrianskej nemocnice mali prebiehať účelovo, sú nepravdivé. Pre agentúru AFP to potvrdila hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubincová. Pre AFP uviedla, že k 5. januáru bolo v Nitre hospitalizovaných 188 pacientov s COVID-19, z toho 22 bolo na umelej pľúcnej ventilácii. Tvrdenia z predmetného facebookového príspevku hovorkyňa odmietla a označila za hoax.

11:54 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) zaočkovali od 27. decembra do 4. januára 2 838 ľudí proti ochoreniu COVID-19.

TASR o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.

UNB vykonáva očkovanie v troch pracoviskách. A to v nemocnici na Kramároch, v Nemocnici Ružinov a v Nemocnici svätého Cyrila a Metoda v Petržalke. "Okrem zamestnancov UNB očkujeme aj zdravotníkov z Národného onkologického ústavu, Národného ústavu detských chorôb, Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, Univerzitnej nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia, Nemocnice v Malackách, zamestnancov z Úradu verejného zdravotníctva SR a zamestnancov kritickej infraštruktúry," uviedla riaditeľka UNB Renáta Vandriaková.

UNB je podľa hovorkyne jedno zo štyroch vakcinačných centier, v ktorom bol sprístupnený registračný formulár, cez ktorý sa na každý nasledujúci deň prihlásilo 200 ľudí. "Formulár je v súčasnosti prístupný na stránke korona.gov.sk. Určený je primárne pre zdravotníckych pracovníkov," spresnila Kliská. Nemocnica zároveň okrem tých, ktorí sa prihlásili cez online formulár, očkuje aj zdravotníkov, ktorí boli nahlásení v rámci interných zoznamov pred spustením online registrácie.

Vakcináciu vykonáva v rámci UNB desať očkovacích tímov. "Do UNB dorazila už štvrtá dodávka vakcín, spolu sme tak obdržali 14 525 dávok. V očkovaní pokračujeme a naším cieľom je v zabehnutej fáze denne očkovať 1500 ľudí," doplnila hovorkyňa.

11:46 SLOVENSKO - Včera popoludní zomrel v Nitre už tretí zdravotník, ktorý prehral boj s novým koronavírusom. Bol internista, pôsobil v poliklinike na Chrenovej.

Doktor Peter Krehák mal 71 rokov.

10:55 SVET - Britská vláda chce výrazne urýchliť svoj vakcinačný program. V dohľadnej dobe chcú otvoriť viac ako tisíc zvláštnych očkovacích centier.

Načítavam video...

Na televízii Sky News o tom informoval vládny koordinátor Nadhim Zahawi.

Od štartu hromadného očkovania 8. decembra dostalo podľa premiéra Borisa Johnsona dávku covidové vakcíny už viac ako 1,3 milióna ľudí z celkových 67 miliónov obyvateľov krajiny.

10:49 SVET - Čína stále nevydala povolenia pre tím odborníkov, ktorý preskúma pôvod koronavírusu SARS-CoV-2.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v utorok vyslovil "sklamanie" z postupu čínskych úradov. "Dozvedeli sme sa, že čínski úradníci ešte nedokončili potrebné povolenia na príchod tímu do Číny. Som veľmi sklamaný z tejto správy, vzhľadom na to, že dvaja členovia už začali svoju cestu a ďalší neboli schopní cestovať na poslednú chvíľu, ale boli v kontakte s čínskymi úradníkmi," povedal Ghebreyesus počas tlačovej konferencie v Ženeve.

Odklad misie WHO nie je podľa Pekingu iba otázkou vstupných víz

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing v stredu na tlačovom brífingu povedala, že rokovania medzi oboma stranami, týkajúce sa presného dátumu a presne stanoveného popisu činnosti odbornej delegácie, sa ešte neskončili.

"Otázka vypátrania pôvodu (koronavírusu) je neuveriteľne zložitá. Aby sme zabezpečili, že práca medzinárodného expertného tímu bude mať hladký priebeh, musíme urobiť nevyhnutné úkony a všetko náležite pripraviť," zdôvodnila hovorkyňa rezortu čínskej diplomacie.

Čína podľa jej slov "robí všetko pre to, aby medzinárodnej skupine odborníkov zabezpečila na pobyt v Číne dobré podmienky".


Tím odborníkov zostavený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) plánuje v Číne prekontrolovať všetky vzorky a lekárske záznamy. Chce zistiť, kde koronavírus prvý raz preskočil zo zvieraťa na človeka a z akého živočíšneho druhu pochádza. Svoju činnosť pravdepodobne začne vo Wu-chane, odkiaľ koncom predminulého roka hlásili prvé prípady koronavírusu. "Chceme, aby sa misia začala čo najskôr," dodal Ghebreyesus.

9:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili ďalších 4 959 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Je medzi nimi 2 334 mužov a 2 625 žien. Celkový počet nakazených mužov je 92 038 a žien 104 009. Potvrdili aj 54 nových úmrtí na COVID-19.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (732), Žilinský kraj (717), nasleduje Trenčiansky (669), Prešovský (655), Bratislavský (619), Trnavský (611),Košický (584) a Banskobystrický (372).

Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva na svojej facebookovej stránke.

V utorok laboratóriá otestovali PCR testami 17 822 vzoriek, ich pozitivita dosiahla úroveň 27,82 percenta. V odberných miestach vykonali aj 80 102 antígénových testov. Pozitívnych bolo 6 601 z nich (8,24 percenta).

V nemocniciach je hospitalizovaných s COVID-19 2 847 ľudí. Na intenzívkach je 213 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 244 chorých.

Koronavírus prekonalo aj ďalších 2 908 evidovaných nakazených. Dohromady sa už zotavilo 135 760 infikovaných. Úrady aktuálne evidujú 57 630 nakazených.

9:28 SLOVENSKO - "Od dnešného rána sme spustili očkovanie proti spoločnému nepriateľovi aj v našom zdravotníckom zariadení," informuje liptovskomikulášska župná nemocnica na svojej facebookovej stránke.

Prvým zaočkovaným zdravotníkom v liptovskej nemocnici bol primár chirurgického oddelenia Ján Drobčo.

9:11 KORONAKRÍZA - Globálnu ekonomiku podľa prognóz Svetovej banky čaká v tomto kalendárnom roku tlmené zotavovanie z následkov pandémie koronavírusu.

Krátkodobý výhľad je však veľmi neistý a rast ekonomiky môže byť v ohrození v prípade oneskorenia pri zavádzaní vakcín a ďalšieho prudkého nárastu prípadov ochorenia COVID-19.

Po vlaňajšom poklese o 4,3 % Svetová banka tento rok predpovedá rast 4 %. Pre porovnanie, globálna recesia vyvolaná veľkou hospodárskou krízou v 30. rokoch minulého storočia spôsobila od roku 1930 do roku 1932 pokles o 4,8 %. Finančná kríza v roku 2008 spôsobila pokles globálnej produkcie v roku 2009 o 1,8 %.

Svetová banka očakáva, že eurozóna po poklese 7,4 % v roku 2020 zaznamená v tomto roku nárast o 3,6 %. "Aj keď sa zdá, že svetová ekonomika zaznamenáva tlmené oživenie, tvorcovia politík čelia hrozivým výzvam v oblasti verejného zdravia, riadenia dlhu, rozpočtovej politiky, centrálneho bankovníctva a štrukturálnych reforiem," vyhlásil prezident Svetovej banky David Malpass.

Inštitúcia so sídlom v americkom Washingtone zároveň uviedla, že poskytne 12 miliárd dolárov na zabezpečenie miliardy očkovacích látok proti koronavírusu v chudobných krajinách.

8:47 SVET - V Česku za uplynulý deň pribudlo najviac prípadov od začiatku pandémie.

Informoval o tom spravodajský portál TN.cz.

Úrady tam zaznamenali 17 278 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Laboratóriá pritom otestovali 41 673 vzoriek, ich pozitivita presiahla štyridsať percent.

8:22 SVET - Vedľajšie účinky z vakcíny proti COVID-19 mala v Česku len zanedbateľná hŕstka očkovaných, informuje spravodajský server iDNES.cz.

Do utorka evidoval Štátny ústav na kontrolu liečiv (SÚKL) mierne vedľajšie problémy u desiatich ľudí.

Do pondelka bolo pritom v ČR očkovaných podľa SÚKL 15-tisíc ľudí, podľa ministra zdravotníctva Jana Blatného to bolo o dvetisíc menej. Ministerstvo totiž počty očkovaných zatiaľ ešte oficiálne nezverejňuje, aj keď iné krajiny tak robia, vysvetľuje iDNES.cz.

Už dlhšie než týždeň sa v Česku očkuje proti koronavírusu. Do utorka zaznamenal SÚKL desať hlásení podozrenia na nežiadúce účinky vakcíny Comirnaty. V absolútnej väčšine ide o prechodné prejavy podobné chrípke alebo viróze s bolesťou hlavy, zimnicou, žalúdočnou nevoľnosťou, bolesťou svalov a kĺbov alebo o reakciu okolo miesta vpichu, teda opuch či bolesť.

"Ide o známe a očakávané reakcie, ktoré sa po tomto očkovaní vyskytujú veľmi často, ale väčšinou v miernej alebo strednej intenzite a vymiznú v priebehu hodín až dní. V troch prípadoch bola nahlásená reakcia, ktorá vyzerala ako začínajúci prejav alergie, k rozvinutiu žiadnych závažných prejavov však nedošlo," povedala pre iDNES.cz hovorkyňa SÚKL Klára Brunclíková.

8:18 SVET - V Nemecku za uplynulý deň pribudlo 21 237 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 1 019 obetí ochorenia COVID-19.

S odkazom na štatistiku Inštitútu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentúra DPA.

V Nemecku, ktoré má približne 83 miliónov obyvateľov, sa od začiatku pandémie koronavírusy SARS-CoV-2 nakazilo už 1 814 565 ľudí, z toho 36 537 ich zomrelo. Z ochorenia sa zatiaľ vyliečilo okolo 1,45 milióna ľudí.

8:14 SVET - Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v utorok oznámil stratégiu, podľa ktorej bude krajina postupovať pri očkovaní proti COVID-19.

Akonáhle vakcínu dostanú zdravotníci, presunie sa pozornosť vlády na tri milióny seniorov, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach Mexika.

Brigády zdravotníkov a osvetových pracovníkov, ktorých bezpečnosť zabezpečí národná garda, budú postupovať od izolovaných miest smerom k mestám, informovala agentúra AP.

6:32 SVET - Líder opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer vyzval v utorok britskú vládu, aby ako prvá na svete zaočkovala proti koronavírusu celú populáciu krajiny.

Načítavam video...

Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Starmer v televíznom príhovore žiadal, aby masová vakcinačná kampaň prebiehala nepretržite 24 hodín denne. "Británia bola prvá krajina na svete, ktorá dostala vakcínu. "Bude prví na svete, ktorí svoju krajinu zaočkujú," vyhlásil líder labouristov.

Britskí politici musia podľa neho za súčasnej zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie odložiť bokom vzájomné spory a zjednotiť sa v boji proti pandémii.

"Vírus sa vymkol spod kontroly. Počty prípadov prudko rastú, v nemocniciach je viac ľudí a väčšie množstvo ľudí stráca svojich najbližších," povedal Starmer. "Teraz sú to preteky medzi vírusom a vakcínou, a ak budeme držať spolu, môžeme vyhrať".

Labouristická strana podporuje zavedenie celoplošného lockdownu v Anglicku, o ktorom má britský parlament hlasovať v stredu. Vláda však podľa Starmera mala konať už skôr.

Britský premiér Boris Johnson v utorok na tlačovej konferencii povedal, že vláda nemala inú možnosť, než pristúpiť k novému plošnému lockdownu. Podľa údajov z britského Národného štatistického úradu (ONS) sú totiž aktuálne nakazené už dve percentá obyvateľov Anglicka.

V Británii už podľa jeho slov zaočkovali už viac ako 1,3 milióna ľudí, časť z nich už aj druhou dávkou vakcíny. Od budúceho týždňa by malo na území krajiny fungovať takmer 1000 očkovacích centier.

Spojené kráľovstvo 2. decembra ako prvá krajina na svete oficiálne schválila očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech na všeobecné použitie. Británia s očkovaním začala 8. decembra.

6:00 SVET - Slávnostné udeľovanie hudobných cien Grammy odložili pre pandémiu koronavírusu z januára na marec.

Informovala o tom v utorok agentúra AP. Správa prišla v deň, keď Spojené štáty zaznamenali rekordný prírastok úmrtí súvisiacich s koronavírusom, vyše 3 900.

Tradičná ceremónia udeľovania cien Grammy sa mala pôvodne konať 31. januára v Los Angeles. Bola však presunutá na 14. marca.

Toto rozhodnutie bolo prijaté na základe diskusií so zdravotníckymi expertmi, ako aj s umelcami, ktorí mali na galavereče vystúpiť. Oblasť Los Angeles je momentálne epicentrom šírenia koronavírusu v Kalifornii.

"Zhoršujúca sa covidová situácia v Los Angeles a preťaženie miestnych nemocníc ... nás priviedli k záveru, že odloženie našej šou je správnym rozhodnutím. Nie je nič dôležitejšie, než zdravie a bezpečnosť" hudobníkov aj organizačného personálu, uvádza sa v spoločnom vyhlásení organizácie hudobníkov Recording Academy, televíznej spoločnosti CBS a produkcie cien Grammy.

Spojené štáty za posledných 24 hodín zaznamenali 3936 úmrtí na COVID-19 a 250.173 nových prípadov nákazy, vyplýva z nových údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa. Od začiatku pandémie už v krajine potvrdili vyše 21 miliónov nakazených a viac ako 357-tisíc prípadov nákazy, píše agentúra AFP.

Na najvyššej úrovni je momentálne aj počet hospitalizovaných pacientov s koronavírusom, ktorých je v v krajine aktuálne vyše 131.000. Najviac postihnuté sú oblasti na juhu a západe USA vrátane Kalifornie.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 4. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 340
 2. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 10 861
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 996
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 030
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 882
 6. Po Slovensku na motorke 6 800
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 101
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 375
 9. Crème de la crème po slovensky 3 229
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 717
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kajetána Kičuru privádzajú na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.

Kičura zostáva vo väzbe, bráni sa slabo.


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


a 2 ďalší 5 h

Neprehliadnite tiež

Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


a 2 ďalší 5 h