BRATISLAVA. Na prechod cez hranice by sa mohol použiť covid certifikát. Obsahovať by mal buď výsledok negatívneho testu na ochorenie COVID-19, potvrdenie o prekonaní infekcie, alebo o zaočkovaní proti ochoreniu.
Certifikáty by mohli fungovať ako QR kódy v mobile. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus počas stredajšieho rokovania vlády.
Jasné pravidlo pre slobodu pohybu
Pri prechode hranicou by po naskenovaní QR kódu zasvietilo, či je osoba pustená do krajiny alebo nie.
"Výrazne by to debyrokratizovalo proces slobody pohybu, minimálne v rámci európskej dvadsaťsedmičky, a predpokladáme, že aj celosvetovo," podotkol Klus.
K certifikátu by sa mohla priradiť aj biometrická fotografia, aby to nebolo zneužiteľné. Letecké spoločnosti podľa tajomníka prejavili záujem, že by automaticky akceptovali takéto certifikáty.
Tlak na čo najrýchlejšie zavedenie certifikátu
Štátny tajomník predpokladá, že vznikne aj papierový dokument s QR kódom pre ľudí, ktorí nemajú smartfóny.
Momentálne sa premýšľa nad technickým riešením certifikátu. Naráža sa aj na problém ochrany osobných údajov.

"Vieme si predstaviť, že technické riešenie by mohlo byť na svete v priebehu dní, v najhoršom prípade týždňov," uviedol Klus. Dodal, že očakávajú aj tlak na to, aby certifikát vznikol čo najskôr.
Súčasťou certifikátu by mali byť podľa Klusa len vakcíny schválené Európskou úniou, a to od konzorcia Pfizer/BioNTech, spoločnosti Moderna a v budúcnosti aj od spoločnosti AstraZeneca.
Klus predpokladá, že otázkou covid certifikátov sa bude zaoberať štvrtkový (21. 1.) samit lídrov. Grécko považuje covid certifikát za jednu z najlepších možností, ako zachrániť letnú sezónu.
Z rokovania vlády
- Vláda umožní spracovať biologický odpad z celoplošného testovania zariadeniam, ktoré sú na to technologicky vybavené. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch. Na základe návrhu zákona tak bude možné, aby Ministerstvo životného prostredia na základe povolenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia poverilo spracovaním nebezpečného odpadu zariadenia, ktoré sú technicky spôsobilé odpad spracovať. Ide predovšetkým o väčšie prevádzky, zariadenia na spaľovanie alebo spoluspaľovanie odpadov, ktoré používajú najlepšie dostupné technológie. V prevádzkach by malo byť zaručené nakladanie s týmito nebezpečnými odpadmi v súlade so zákonmi a aj dodržanie limitov vo vzťahu k ochrane ovzdušia. Schválenú novelu zákona chce vláda posunúť do skráteného legislatívneho konania.
- Asistované sčítanie by sa malo dať vykonať aj neskôr ako v dobe sčítania obyvateľov, a to do konca októbra. Dôvodom je, aby sa predišlo ďalšiemu zvýšeniu ohrozenia zdravia najzraniteľnejšej časti obyvateľov ochorením COVID-19 v čase vrcholiacej pandémie. Vyplýva to z návrhu zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 z dielne Štatistického úradu SR.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Koronavírus na Slovensku: Sledujte celoplošné testovanie minútu po minúte
- Lockdown: Aktuálne opatrenia a zákaz vychádzania
- Kde sa otestovať? Zoznamy odberných miest v slovenských mestách
- Ako prebieha antigénový test na Covid-19? (VIDEO)
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?