SME
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Slovensko má zmluvy na vakcíny pre 85 percent dospelej populácie (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 228-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 737 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Sledujeme správy o Covid-19 minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

19:21 SVET Portugalsko dnes zaznamenalo rekord v počte nových prípadov COVID-19, keď prekonalo hranicu 14 600 infikovaných a zaradilo sa tak ku krajinám s najvyšším prírastkom nakazených na svete.

Úrady oficiálne oznámili 14 647 nových infikovaných, teda okolo 3600 viac ako posledné denné maximum spred štyroch dní.

19:00 SVET Za posledných 24 hodín zomrelo v Británii 1 820 ľudí s Covidom-19, Londýn tak dnes už druhý deň v rade oznámil rekordný počet úmrtí, informovala agentúra Reuters. Vládny poradca Patrick Vallance prirovnal aktuálnu situáciu v britských nemocniciach k vojnovej zóne.

18:15 SVET Maďarský Národný ústav farmácie a bezpečnosti potravín udelil povolenie ruskej vakcíne Sputnik. Na dokončenie procesu certifikácie chýba už iba vyjadrenie Národného centra zdravia.

Skryť Vypnúť reklamu

18:06 SVET Pandémia uvrhla letecký sektor do ťažkej krízy. To sa odrazilo aj na výsledkoch letísk, medzi nimi pražského Letiska Václava Havla. Jeho bránami prešlo vlani o takmer 80 percent menej cestujúcich.

18:01 SLOVENSKO - Podľa ministra Krajčího by si osoba, ktorá mala pozitívny test na nový koronavírus, ale nemala príznaky, mala urobiť test na protilátky, keďže by sa v prípade ich absencie mohla opätovne nakaziť a SARS-CoV-2 ďalej šíriť.

Ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 s klinickými príznakmi, by mali dostať od lekára potvrdenie o prekonaní choroby aj bez zistenia, či majú v krvi protilátky.

Podľa Krajčiho by sa na britský variant koronavírusu mali pretestovať aj zmrazené vzorky z Trenčína. Malo by sa to spraviť testami, ktoré vyvinul vedec Pavol Čekan.

Skryť Vypnúť reklamu

Má sa tak preveriť, či v 57 percentách vzoriek skutočne bola už britská mutácia. Ak by sa to potvrdilo, bola by to podľa premiéra Matoviča dobrá správa.

"Znamenalo by to, že Slovensko má za sebou vrchol," skonštatoval s tým, že ak sa to nepotvrdí, tak rastová krivka Slovensko ešte len čaká.

"Pokiaľ by tu bol tento variant prítomný na jeseň, tak by to len dokresľovalo celú vážnu situáciu, ktorú sme tu mali, a to, že ten lockdown nezabral tak, ako by sme možno čakali," poznamenal minister Krajčí.

17:59 SLOVENSKO - Krajčí na dnešnej tlačovke vyjadril potešenie nad ťým, že vakcinácia sa na Slovensku postupne rozbieha.

"Myslíme na to, aby bolo dosť vakcín na preočkovanie," poznamenal.

Preočkovávať bude Slovensko vakcínou proti novému koronavírusu na 28. deň po prvej dávke. Podľa jeho slov ide o úplne bezpečný interval, ktorý sa bude používať pri oboch typoch vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech aj od Moderny.

Skryť Vypnúť reklamu

Avizoval, že budúci týždeň sa v rámci Bratislavy otvoria ďalšie štyri vakcinačné centrá.

Ľudí vyzval, aby seniorom pomohli zaregistrovať sa cez formulár dostupný na portáli korona.gov.sk na očkovanie. Prípadne môžu kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. Pomôcť im môže aj call centrum.

Do vakcinácie sa môžu po novom zapájať aj už aj duchovní, ktorí poskytujú chorým duchovné služby. Komentoval tiež, že v utorok (19. 1.) sa podarilo priniesť na Slovensko 46.000 dávok vakcín Comirnaty.

Výrobca vakcíny podľa slov šéfa zdravotníctva sľúbil, že sa bude snažiť avizované výpadky doplniť. Najviac by sa to však malo prejaviť budúci týždeň.

17:47 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a blízkym zdravotných sestier, ktoré v poslednom období podľahli novému koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Informovala o tom na svojej facebookovej stránke.

"S hlbokým zármutkom som sa dozvedela od komory sestier, že za posledné obdobie nás navždy opustilo päť ich kolegýň a jeden kolega," spresnila s tým, že dve zo sestier získali za svoju prácu aj ocenenie Biele srdce. "Česť pamiatke aj všetkým ostatným ľuďom z prvej línie, ktorí počas svojho profesijného života s nasadením poskytovali zdravotnú starostlivosť svojim pacientom," poznamenala prezidentka.

17:46 SLOVENSKO - Vo svidníckej nemocnici bolo dosiaľ zaočkovaných vyše 250 oprávnených osôb proti ochoreniu COVID-19.

Na tento týždeň má nemocnica objednaných 240 dávok vakcín a aktuálne očkuje hasičov, policajtov a zamestnancov domovov sociálnych služieb. TASR o tom informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, do ktorej svidnícka nemocnica patrí.

Skryť Vypnúť reklamu

17:45 SLOVENSKO - Dospelá populácia do 45 rokov, ktorá patrí do poslednej skupiny ľudí čakajúcich na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, by mala podľa Matoviča prísť na rad v auguste.

Načítavam video...

"V prípade, ak by bola vakcína AstraZeneca schválená, by tá skupina mala prísť na rad niekedy v júni. Je to taký letmý odhad'" povedal premiér.

Vakcína od firmy AstraZeneca by mala byť podľa ministra Krajčího k dispozícii v priebehu februára.

Minister predpokladá, že táto vakcína bude v Európskej únii schválená s nižšou účinnosťou. "Pokiaľ sa to naozaj stane, potom vo februári budeme mať k dispozícii pravdepodobne aj túto vakcínu," uviedol Krajčí. Slovensko má zazmluvnených 3,6 milióna dávok tejto vakcíny. Prísť by mali počas februára.

Skryť Vypnúť reklamu

17:41 SLOVENSKO - Mesto Poprad pre veľký záujem zo strany ľudí zriadi v rámci celoslovenského skríningového testovania ďalších osem odberných miest.

K tomuto kroku pristúpila radnica aj z dôvodu záujmu registrácie ľudí, ktorí nepochádzajú z okresu Poprad.

Ako informuje samospráva na svojej webovej stránke, po spustení registračného systému od stredy je po pár hodinách obsadených už takmer 90 percent kapacity.

17:40 SVET -Po príchode zo Slovenska do Švajčiarska a Lichtenštajnska má od 1. februára platiť povinná 10-dňová karanténa.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí o tom informovalo na svojom webe.

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že na území týchto krajín platí povinnosť nosenia rúška vo všetkých verejnosti dostupných vnútorných priestoroch.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vrátane železničných staníc, vlakových nástupísk, letísk a všetkých zastávok hromadnej dopravy," spresnilo ministerstvo. Počet osôb, ktoré sa môžu stretnúť v súkromí alebo na verejnosti, je maximálne päť.

17:10 SLOVENSKO - Dôchodcom nad 85 rokov by s registráciou na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 mali podľa Krajčího pomôcť ostatní.

Minister na tlačovke yzval občanov, aby pomohli s online registráciou svojich blízkych. Podľa Krajčího sa môže stať, že pre nedostatok registrácií nebudú naplno využité kapacity v očkovacích centrách. Ľudia by si preto podľa Krajčího mali na stránke korona.gov.sk pozrieť, v ktorých očkovacích centrách sú voľné kapacity a zaregistrovať tam svojich blízkych vo veku nad 85 rokov.

Na stránke sú uvedené aj presné termíny, kedy a kde je možné sa na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 prihlásiť. Krajčí dodal, že aktuálne sú voľné očkovacie kapacity najmä na východe Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

16:58 SVET - Českého prezidenta Miloša Zemana v stredu popoludní zaočkovali proti koronavírusu v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici.

Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Podľa prezidentovho hovorcu Jiřího Ovčáčka dostal Zeman vakcínu od spoločností Pfizer a BioNTech. V nemocnici zostane Zeman (76) dva dni, pretože absolvuje aj preventívnu zdravotnú prehliadku, ktorú podstupuje pravidelne.

16:52 SLOVENSKO - Krajčí odporúča nosiť respirátory FFP2.

Ministerstvo sa zamýšľa nad možnosťou respirátory rozdávať ľuďom pri absolvovaní testu na koronavírus SARS-CoV-2.

16:49 SLOVENSKO - Minister Krajčí predpokladá, že východné regióny Slovenska budú mať problém preočkovať svoju populáciu.

Štát tam preto nasadzuje intenzívnejšiu kampaň pre podporu vakcínaácie proti COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

16:47 SLOVENSKO - Mesto Zvolen počas víkendového skríningového testovania otvorí celkom 12 odberových miest, na ktorých bude vzorky odoberať 24 tímov.

Pre TASR to v stredu potvrdil hovorca mesta Martin Svatuška.

16:32 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Mare Krajčí (OĽaNO) opäťovne poprosil ambulantných lekárov, aby prijímali pacientov a odľahčili tak nápor na nemocnice.

16:24 SLOVENSKO - Premiér Matovič oznámil, že Slovensko podpísalo zmluvu na nákup ďalších vyše štyroch miliónov vakcín.

Načítavam video...

Nové dávky Slovensko kúpilo od konzorcia Pfizer/BioNTech a firmy Moderna.

Slovensko tak podľa vlády má už zazmluvnených dostatok vakcín na zaočkovanie 85 percent svojej dospelej populácie.

Spolu má Slovensko zmluvy na viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Mať cieľ zaočkovaných 85 percent ľudí, to by sme boli celkom dobrí a možno by sme boli aj špičkou v Európe," podotkol Matovič. Dodal, že treba držať palce obom vakcinačným firmám, aby stíhali vyrábať vakcíny.

16:17 SLOVENSKO - V Nemocnici v Dunajskej Strede doteraz zaočkovali viac ako tisíc zdravotníkov, z toho 230 vlastných.

Aktuálne podľa hovorkyne siete nemocníc Svet zdravia Jany Fedákovej očkujú proti ochoreniu COVID-19 policajtov, zamestnancov DSS a pokračujú aj v očkovaní ďalších zdravotníkov z regiónu.

16:10 SLOVENSKO - Zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Trenčíne, pôvodne naplánované na 27. januára, sa neuskutoční. Informovala o tom hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Dôvodom je podľa nej nepriaznivá pandemická situácia. Rovnako sa neuskutoční vyhlásená voľba hlavného kontrolóra mesta Trenčín. O termíne najbližšieho zasadnutia mestského parlamentu budeme včas informovať, doplnila Ságová.

Skryť Vypnúť reklamu

16:10 SLOVENSKO - Štát odporúča testovanie vo firmách najmä prevádzkam, v ktorých pracuje viac ako 250 zamestnancov.

Uvádza sa to v manuáli vypracovanom rezortom hospodárstva, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkami. Ak by pritom chceli svojich pracovníkov testovať aj spoločnosti s menej ako 250 zamestnancami, ministerstvo im odporúča, aby sa spojili s ďalšími podnikmi a dosiahli tak odporúčaný počet pracovníkov. Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu.

15:49 SLOVENSKO - Koncom budúceho týždňa príde na Slovensko ďalších 2,8 milióna antigénových testov.

Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. Rezort hospodárstva už pritom zabezpečil dodanie dvoch zásielok, z ktorých každá obsahovala 2,6 milióna testov. Tie sú už podľa Sulíka v "obehu".

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšou dodávkou sa úloha Ministerstva hospodárstva SR v procese obstarávania testov končí, keďže uznesie vlády hovorilo o nákupe 8 miliónov testov.

15:47 SLOVENSKO - V Ružinovskom domove seniorov zaočkovali 308 ľudí, čo predstavuje 78 percent klientov a zamestnancov.

Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Martin Chren.

15:46 SLOVENSKO - Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára. Dnes o tom rozhodla vláda.

Následne zákaz vychádzania potrvá do 7. februára.

Kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) na svojom rokovaní 31. decembra 2020 rozhodol, že od 1. januára 2021 od 5:00 bude platiť zákaz vychádzania, ktorý potrvá do nedele 24. januára. Cez víkend prijal kabinet uznesenie, na základe ktorého mal platiť zákaz vychádzania od stredy 27. januára do nedele 7. februára.

Skryť Vypnúť reklamu

15:45 SVET - Oslo zvýšilo pokuty za nedodržiavanie protipandemických obmedzení.

Nórska polícia priblížila, že nerešpektovanie limitu 10 ľudí na súkromnom stretnutí môže viesť k uloženiu pokuty 20-tisíc nórskych korún (približne 1 934 eur) organizátorom a 10-tisíc korún (zhruba 967 eur) účastníkom stretnutia.

"Zvýšenie pokuty zdôrazňuje vážnosť toho, ak sa porušia pravidlá proti šíreniu koronavírusu. Každý má zodpovednosť za snahu o udržanie infekcií pod kontrolou," povedala Beate Brinch Sandová, hlavná prokurátorka Osla.

15:43 SVET - Vatikán začal očkovať bezdomovcov proti koronavírusu.

Je to súčasť charitatívnej práce pre ľudí v núdzi na území Vatikánu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Prvú skupinu tvorilo približne 25 jednotlivcov a v nasledujúcich dňoch prídu na rad ďalší, uviedol hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Skryť Vypnúť reklamu

15:41 SVET - Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je pravdepodobne účinná aj voči nákazlivejšiemu variantu nového druhu koronavírusu označovaného B.1.1.7, ktorý sa v decembri začal šíriť v Británii.

Informovali o tom v stredu britská televízia ITV a denník Financial Times.

V novej, zatiaľ nerecenzovanej štúdii, výskumníci z BioNTech-u zhromaždili údaje z analýz vzoriek krvi odobratých 16 osobám - polovica z nich mala viac ako 55 rokov -, ktoré už dostali vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech v predchádzajúcich klinických skúškach. Zistili, že laboratórne upravená verzia vírusu, nesúca všetkých mutácie variantu B.1.1.7, bola neutralizovaná protilátkami. Spoločnosť Pfizer uviedla, že testovanie zahŕňalo 16 rôznych mutácií objavujúcich sa v nových variantoch vírusu a žiadna z nich nemala významný vplyv na efektivitu vakcíny. Podľa vedcov tieto výsledky naznačujú, že je nepravdepodobné, aby variant B.1.1.7 dokázal prelomiť ochranu, ktorú poskytuje vakcína od spoločností BioNTech a Pfizer.

15:39 SVET - Taliansko plánuje podniknúť právne kroky proti farmaceutickej spoločnosti Pfizer po tom, ako oznámila omeškanie dodávok predobjednaných vakcín do európskych štátov.

Taliansky osobitný komisár pre pandémiu Domenico Arcuri povedal, že si zabezpečil jednohlasnú podporu regionálnych guvernérov pre podniknutie civilného alebo trestného konania, kde je to možné.

"Bolo jednohlasne rozhodnuté, že takéto konanie bude podniknuté v nadchádzajúcich dňoch," uviedol v utorok vo vyhlásení.

15:34 SLOVENSKO - V nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover budú koncom týždňa opäť testovať.

Vo štvrťrok a v piatok sa uskutoční už tretie kolo testovania. Ako pre agentúru SITA potvrdila manažérka automobilky pre firemné záležitosti Miroslava Remenárová, odberné miesta sa otvoria vo štvrtok 8.30 a budú otvorené do 19.00, v piatok od 8.30 do 22.30.

15:04 SLOVENSKO - Ministerstvo obrany je pri skríningovom testovaní ľudí na ochorenie COVID-19 pripravené poskytnúť do päťtisíc vojakov.

Samosprávy od armády najčastejšie požadujú, aby sa vojaci stali šéfmi jednotlivých odberných miest.

"Niektorí žiadajú aj nejakých zdravotníkov. Keď ešte nejakých máme, tak ich poskytneme," povedal po rokovania vlády SR minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

15:03 SLOVENSKO - V Trnave sa bude počas nasledujúceho víkendu testovať od 8. do 18. hodiny spolu na 20 mobilných odberových miestach, zriadených mestom.

V pondelok (25. 1.) a utorok (26. 1.) bude potom otvorených desať z nich, a to popoludní medzi 16. a 20. hodinou. Ako uviedla hovorkyňa mesta Veronika Majtánová, MOM sú určené predovšetkým osobám vo veku od 15 do 65 rokov s trvalým či prechodným pobytom v Trnave.

15:01 SLOVENSKO - Z vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorá určuje kritériá poradia očkovania, vypadli viaceré dôležité cieľové skupiny na prioritné očkovanie.

Upozornila na to Lýdia Brichtová z občianskeho združenia za nezávislú platformu SocioFórum. Podľa Brichtovej z vyhlášky vypadli zamestnanci ambulantných a terénnych služieb, prijímatelia ambulantných a terénnych sociálnych služieb, zamestnanci sociálnoprávnej ochrany, ľudia bez domova, marginalizované rómske komunity a azylanti. Organizáciu preto znenie vyhlášky prekvapilo.

15:00 SLOVENSKO - V súvislosti s celoplošným skríningom na ochorenie COVID-19 boli v Žarnovici i Novej Bani posilnené odberové miesta na bezplatné antigénové testovania.

Nová Baňa počas víkendu otvorí ďalšie dve miesta na testovanie, odberové miesto je pripravená v prípade potreby zriadiť aj Žarnovica. Na skríningovom testovaní sa zúčastnia aj viaceré obce v okrese Žarnovica. Pre TASR to potvrdili zástupcovia samospráv.

14:50 SLOVENSKO - Spomedzi piatich miest, kde sa môžu aktuálne obyvatelia mesta Michalovce bezplatne otestovať na ochorenie COVID-19, budú počas nadchádzajúceho víkendu 23. a 24. januára v prevádzke dve, na Námestí osloboditeľov 70 a na Staničnej 3.

S cieľom umožniť Michalovčanom otestovať sa v rámci skríningového plošného testovania rýchlo a v blízkosti svojho bydliska zriadi samospráva na území mesta ďalších 11 odberových miest. TASR o tom informovala referentka odboru komunikácie, marketingu a kultúry mestského úradu Marcela Andréová.

14:44 SLOVENSKO - Odmeny za účasť na minuloročnom celoplošnom testovaní zatiaľ nevyplatili stovkám zdravotníckych pracovníkov, ktorí mali uzavretú dohodu o vykonaní práce s Ústrednou vojenskou nemocnicou SNP Ružomberok.

Ministerstvo obrany ubezpečuje, že všetky záväzky im budú uhradené. Ako uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková, zamestnanci vojenskej nemocnice pracujú na vyplácaní odmien intenzívne každý deň, takže počet nevyplatených sa znižuje.

14:43 SVET - India, ktorá je najväčším výrobcom vakcín na svete, začína dodávať vakcíny proti koronavírusu susedným krajinám.

Snaží sa tak dosiahnuť rovnováhu medzi zachovaním dostatočného množstva očkovacích dávok pre svojich vlastných obyvateľov a pomocou rozvojovým štátom, ktoré nemajú kapacitu na výrobu vakcín. Indické ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že krajina v stredu posiela 150-tisíc dávok Bhutánu a 100-tisíc dávok Maldivám.

14:39 SVET - Britský variant koronavírusu SARS-CoV-2 zachytili aj v Pekingu.

V hlavnom meste Číny prijali opatrenia, ktoré sa týkajú južnej časti metropoly, kde žije 1,6 milióna ľudí a nachádza sa tam aj medzinárodné letisko Pej-ťing Ta-sing (Beijing Daxing). Ako uviedla agentúra AFP, obyvatelia mestskej štvrte Ta-sing majú zákaz opustiť Peking.

Odcestovať môžu len v prípade, že dostali špeciálne povolenie od úradov a v posledných troch dňoch mali negatívny výsledok testu na chorobu COVID-19.

14:31 SVET - Česká vláda zvažuje zaviesť povinné nosenie respirátorov v obchodoch a MHD.

Informuje o tom portál iDnes.cz

"Uvažujeme o tom, že by sme v súvislosti s anglickou mutáciou vírusu v tomto nasledovali Rakúsko a Nemecko," povedal premiér Andrej Babiš.

14:10 SVET - Šéf diplomacie Zimbabwe Sibusiso Moyo podľahol komplikáciám vyvolaným koronavírusovým ochorením COVID-19. Informoval o tom britský denník The Guardian.

Bývalý generál Moyo pôsobil na čele zimbabwianskeho ministerstva zahraničných vecí od novembra 2017.

13:56 SVET - Na očkovanie proti vírusu SARS-CoV-2 sa v Maďarsku zaregistrovalo prostredníctvom internetu a pošty už viac ako 1,7 milióna ľudí.

Podľa aktuálnych údajov boli vakcíny doteraz prevzaté Maďarskom už všetky využité - zaočkovali už 130.318 ľudí, pričom 2939 z nich dostalo aj druhú dávku vakcíny. Ďalšia zásielka, ktorú avizovali na utorok, zatiaľ do tejto krajiny nedorazila, informoval spravodajský server 24.hu.

13:54 SVET - Šéfovia vlád Českej republiky, Dánska, Grécka a Rakúska zaslali spoločný list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, v ktorom žiadajú o čo najrýchlejšie schvaľovanie nových vakcín proti koronavírusu.

13:53 SLOVENSKO - V karanténnom mestečku na Hradskej ulici v Bratislave je aktuálne umiestnených 65 ľudí bez domova pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová. Hoci bratislavský magistrát kapacitu karanténneho zariadenia od pondelka (18. 1.) navyšoval, po prijatí ďalších klientov je v mestečku voľných len niekoľko posledných miest.

13:52 SLOVENSKO - Nebezpečný odpad z testovania na ochorenie COVID-19 by sa mal odovzdať priamo poverenému zariadeniu na nakladanie odpadov.

Vyplýva to z návrhu zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a zákona o odpadoch, ktorý v stredu schválila vláda. Zároveň odobrila aj návrh prijať zákon v skrátenom legislatívnom konaní.

13:52 SLOVENSKO - Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 do Očkovacieho centra Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v utorok (19. 1.) neprišlo 45 zo 400 prihlásených. V pondelok to bolo až 85 ľudí.

TASR to potvrdila Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia nemocnice s tým, že žiadna vakcína pritom nevyjde v nemocnici na zmar. "Výhodou je umiestnenie mrazničky do mínus 80 stupňov Celzia, ktorá sa nachádza len pár metrov od Očkovacieho centra. Naši zdravotníci vedia veľmi precízne logisticky nastaviť očkovacie dávky a rozmraziť len toľko ampuliek s vakcínou, koľko je potrebné, a ktoré sa za pár dní aj reálne spotrebujú," priblížila.

Záujemcovia o očkovanie, ktorí neprišli, sa hlásili prostredníctvom webstránky korona.gov.sk. "Zoznam so 400 menami dostávame denne od Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Príčiny, prečo k tomu dochádza, nevieme identifikovať. Vyzvali sme však ľudí, ak sú prihlásení, aby sa na očkovanie dostavili, samozrejme, pokiaľ im v tom nebránia kontraindikácie či akútne zhoršenie zdravotného stavu," informovala Šustová.

13:41 SLOVENSKO - Mesto Banská Bystrica zriadilo na víkendové skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 celkovo 19 mobilných odberných miest, v ktorých bude vytvorených 55 odberných tímov.

Ako informuje hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, záujemcom o skríningové testovanie budú tieto k dispozícii v dňoch 23. a 24. januára od 8:00 do 20:00. Na jednotlivé odberné miesta je potrebné zaregistrovať sa prostredníctvom rezervačného systému dostupného na webe mesta.

13:33 SLOVENSKO - Cez víkend pribudnú v Poltári tri testovacie miesta.

Otvorené budú v čase od 07.00 do 19.00 h. Záujemcovia sa môžu prísť otestovať do telocvične pri Základnej škole na Ulici slobody, do areálu TJ Sklotatran Poltár a do mestskej športovej haly na Sklárskej ulici.

13:28 SLOVENSKO - Mesto Trnava je pripravené dať k dispozícii akékoľvek svoje priestory, pomôcť s vybavením a financovaním hromadného vakcinačného centra, ak sa Ministerstvo zdravotníctva SR pre tento postup rozhodne.

Oznámil to primátor mesta Peter Bročka na svojej stránke na sociálnej sieti.

13:11 SLOVENSKO - Mesto Prešov zriadi 44 odberných miest na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 v sobotu (23. 1.) a v nedeľu (24. 1.).

Všetky odberné miesta budú otvorené v čase od 8.00 h do 20.00 h s výnimkou prestávok, ktoré budú v čase od 12.00 h do 12.45 h a od 17.00 h do 17.45 h. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

12:58 SLOVENSKO - V bratislavskej nocľahárni neziskovej organizácie Depaul Slovensko museli otvoriť červenú covidovú časť.

Aktuálne sa v nej nachádza 20 ľudí bez domova pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, ktorí neputovali do karanténneho mestečka na Hradskej ulici v Bratislave. Zatiaľ majú ľahší priebeh choroby.

Na svojom facebooku o tom informovala neziskovka, ktorá verejnosť žiada o pomoc, hľadá dobrovoľníkov, a tiež pre nakazených ľudí bez domova prijme pyžamo či tepláky.

12:57 SLOVENSKO - Bánovská samospráva pripravuje testovanie obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19.

Počas nadchádzajúceho víkendu, 23. a 24. januára, chce vytvoriť 14 odberných miest, rozhodol o tom v utorok (19. 1.) krízový štáb mesta.

Mesto otvorí cez víkend rovnaké odberné miesta ako počas celoplošného testovania na jeseň 2020.

Nachádzať sa budú v kine Tajms, centre voľného času, na Strednej odbornej škole strojníckej, v mestskom kultúrnom stredisku, Základnej škole Školská, na Gymnáziu J. Jesenského, Základnej umeleckej D. Kardoša, v mestskej športovej hale, ako i kultúrnych domoch v Biskupiciach a Dolných Ozorovciach.

Všetky odberné miesta budú otvorené od 8.00 h do 20.00 h, posledný odber bude o 19.30 h. Na odbernom mieste v Biskupiciach sa bude testovať len v sobotu.

12:21 SLOVENNSKO - Česká polícia na vybraných hraničných priechodoch sprísnila kontroly dodržiavania karanténnych opatrení.

Kontroly navyšujú aj pre zintenzívnenie nelegálnej migrácie, predovšetkým využívaním kamiónovej dopravy.

"Vybrané hraničné priechody preto nie je možné konkretizovať. Nejde o hraničné kontroly a uzavretie hraníc. Kontroly na českej strane sú vykonávané náhodne. Na Slovenskej strane nedochádza k žiadnej zmene," priblížil hovorca Policajného zboru SR Michal Slivka.

12:06 SLOVENSKO - Štát pomohol takmer 90 percentám materských škôl.

Médiám to počas dnešného rokovania vlády povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Doplnil, že ak to bude potrebné, termín poskytnutia pomoci predĺžia.

Krajniak poukázal, že na udržanie pracovných miest v materských školách išlo vyše 58 miliónov eur. Podľa neho tak ochránili zhruba 24-tisíc pracovných miest v takmer 2 700 materských školách. Podotkol, že išlo o pomoc samosprávam, ktorým prispeli do rozpočtov.

Tie tak mohli nielen udržať miesta, ale aj vykryť prípadné straty. Ministerstvo na jedného zamestnanca materských škôl prispelo 1 100 eur. Minister potvrdil, že majú vyčlenené financie aj na druhú vlnu pomoci. "Nie je podstatné, či to napočítame teraz na tri či štyri mesiace, lebo my tým podporujeme samosprávy, aby mohli udržať tie pracovné miesta. Tá pomoc je nad rámec toho, čo majú oni v rozpočte," dodal.

11:41 SVET - Lockdown bude v Nemecku platiť najmenej do 14. februára.

V utorok to oznámila kancelárka Angela Merkelová. Šírenie nákazy sa v posledných dňoch stabilizovalo, čo naznačuje, že existujúce obmedzenia sú efektívne.

Experti však podľa kancelárky vidia súvislosť medzi rastúcimi počtami infikovaných osôb vo Veľkej Británii a Írsku a výskytom nových kmeňov koronavírusu, ktoré sa v Nemecku šíria rýchlejšie ako jeho skoršie varianty.

Stovky slovenských používateľov sociálnych sietí zdieľali začiatkom januára 2021 text pripisovaný americkému

11:38 HOAX - Stovky slovenských používateľov facebooku zdieľali začiatkom januára 2021 text pripisovaný americkému "virológovi a imunológovi" Robertovi Oswaldovi, ktorý mal údajne vyhlásiť, že ochorenie COVID-19 neexistuje.

Vedec s týmto menom síce skutočne pôsobí na univerzite v Spojených štátoch amerických, nie je však ani virológ, ani imunológ.

Navyše verejne odmietol, že by niekedy existenciu nového koronavírusu popieral.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. Nepravdivé príspevky sa objavili na facebookovej stránke Biely Jazdec alebo v skupine Bráňme si vlasť Slovenskú !!! Celkovo tieto tvrdenia zdieľalo viac ako 900 slovenských používateľov Facebooku.

11:36 SLOVENSKO - Bratislavská Karlova Ves začne s "drive thru" testovaním na COVID-19 už v piatok ráno.

Odberové tímy pre testovanie v Karlovej Vsi sú už kompletné. V tlačovej správe to uviedol hovorca mestskej časti Branislav Heldes.

"Karlova Ves začne s testovaním už v piatok ráno v dvoch lokalitách formou drive thru v Líščom údolí a pod Mostom Lanfranconi," uviedol hovorca a dodal, že priamo z auta sa budú môcť otestovať až do utorkového večera výlučne obyvatelia s trvalým pobytom v hlavnom meste. "Ľudia, ktorí v Bratislave žijú, no nemajú v nej trvalý pobyt, môžu využiť odberové miesta v interiéroch," doplnil.

11:32 SLOVENSKO - Vlastný mobilný rezervačný systém využije na víkendové skríningové testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 kúpeľné mesto Sliač.

Ako pre agentúru SITA uviedla primátorka Sliača Ľubica Balgová, jednoduchý a intuitívny systém poskytol mestu jeho autor bezplatne. Vďaka tomuto objednávaciemu systému bude víkendové testovanie jednoduchšie a bez dlhého čakania na mraze.

11:21 SLOVENSKO - Aj budúci týždeň sa budú deti vzdelávať v rovnakom režime ako dnes.

Načítavam video...

Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne a do materských škôl a školských klubov detí môžu ísť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Počas stredajšieho rokovania vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

11:20 SLOVENSKO - Mesto Dolný Kubín pripravuje testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 od soboty 23. januára do nedele 24. januára.

Podľa primátora Jána Prílepka aktuálne robia všetko preto, aby obyvatelia mohli absolvovať testovanie bez dlhších čakaní.

11:08 SLOVENSKO - V rámci celoslovenského testovania na ochorenie COVID-19 vytvorilo mesto Levoča v spolupráci s tamojšou nemocnicou dve nové mobilné odberové miesta (MOM).

Informoval o tom primátor Miroslav Vilkovský na webe samosprávy.

11:06 SLOVENSKO - V troch zariadeniach sociálnych služieb Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa začína v stredu pilotné očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Ide o Centrum sociálnych služieb (CSS) PARK Čadca, CSS Žarec Čadca a CSS Orava Tvrdošín. ŽSK o tom informuje na sociálnej sieti.

11:06 SLOVENSKO - V Ružomberku bude počas najbližšieho víkendu v rámci skríningového testovania na ochorenie COVID-19 k dispozícii celkom 12 odberných miest.

Desať otvoria v sobotu (23. 1.), deväť v nedeľu (24. 1.). Otestovať sa bude možné od 8.00 do 18.00 h. Pre TASR to uviedol hovorca ružomberského primátora Viktor Mydlo.

11:05 SLOVENSKO - Vo Svidníku pribudnú počas víkendu (23. 24. 1.) štyri nové odberové miesta na testovanie na ochorenie COVID-19, ktoré zriadi mesto.

V susednom Stropkove radnica vytvorila dve ďalšie miesta, ktoré môžu ľudia využívať.

11:05 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch pretestuje počas najbližších dní všetkých zamestnancov nemocnice a ich rodinných príslušníkov.

Na základe uznesenia krízového štábu nemocnice sa testovanie zamestnancov uskutoční vo štvrtok (21. 1.) a v piatok (22. 1.), testovanie rodinných príslušníkov bude pokračovať v sobotu (23. 1.), informoval hovorca nemocnice Ján Baček.

11:00 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo vyhlášku, na základe ktorej sa dostanú na rad na očkovanie jednotlivé skupiny obyvateľov. Ak máte pod 45 rokov, budete poslední.

Súvisiaci článok Kedy sa dostanete na rad? Zverejnili podrobnosti očkovacej stratégie Čítajte 

Ak sa nedostavia na očkovanie objednaní ľudia, môže nemocnica podať dávku aj iným osobám. Najskôr však musí hľadať niekoho nad 65 rokov a až potom môže podať dávku mladšej osobe.

10:55 SLOVENSKO - Príkaz na pracovnú povinnosť dostalo počas vyhláseného núdzového stavu za celý čas jeho trvania dokopy 76 zdravotníkov, z toho 71 pracovníkov zdravotníckeho personálu a päť lekárov.

Pre TASR to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.

10:54 SLOVENSKO - V nemocnici v Bánovciach nad Bebravou naplno využili všetkých 300 očkovacích vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré mali k dispozícii.

Podľa riaditeľky nemocnice Miny Bobockej je skupina tých zamestnancov, ktorí očkovanie odmietli, veľmi malá.

Zaočkovať sa dalo takmer 160 zamestnancov nemocnice a následne boli zaočkovaní aj ďalší pracovníci kritickej infraštruktúry. Medzi prvými prijala vakcínu Anna Zelenáková, ktorá má v nemocnici vakcináciu na starosti.

10:47 SLOVENSKO - Na prechod cez hranice by sa mohol použiť covid certifikát.

Obsahovať by mal buď výsledok negatívneho testu na ochorenie COVID-19, potvrdenie o prekonaní infekcie, alebo o zaočkovaní proti ochoreniu.

Certifikáty by mohli fungovať ako QR kódy v mobile.

Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus počas stredajšieho rokovania vlády.

"Výrazne by to debyrokratizovalo proces slobody pohybu, minimálne v rámci európskej dvadsaťsedmičky, a predpokladáme, že aj celosvetovo," podotkol Klus. K certifikátu by sa mohla priradiť aj biometrická fotografia, aby to nebolo zneužiteľné. Letecké spoločnosti podľa tajomníka prejavili záujem, že by automaticky akceptovali takéto certifikáty.

Štátny tajomník predpokladá, že vznikne aj papierový dokument s QR kódom pre ľudí, ktorí nemajú smartfóny.

10:43 SLOVENSKO - Bratislava a jej mestské časti predbežne pripravili v hlavnom meste pre skríningové testovanie ľudí na ochorenie COVID-19 spolu 290 testovacích tímov, ktoré sa dočasne pridajú k už existujúcim 19 mobilným odberovým miestam.

Testovať sa bude aj vo vozidlách MHD, a to v 41 autobusoch, v štyroch trolejbusoch a v dvoch električkách, ktoré budú tiež slúžiť ako odberové miesta.

Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

10:38 SLOVENSKO - Britská mutácia koronavírusu tvorila 57 % pozitívnych prípadov z decembrového plošného testovania v Trenčíne.

Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, britský variant bol na Slovensku už v novembri.

Jeho prvý výskyt sa podarilo potvrdiť v zmrazenej vzorke zo 14. novembra.

10:37 SLOVENSKO - Na potvrdenie o testovaní nie je výlučne určený "modrý" certifikát.

Na mobilnom odberovom mieste si môžu dať občania potvrdiť aj dokument stiahnutý zo stránky ministerstva zdravotníctva. Nájdu ho pod názvom Potvrdenie o vykonaní testu.

TASR to potvrdil komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. "Ak laboratórium alebo odberové miesto, alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti hlási testovanie denne na regionálny úrad verejného zdravotníctva, teda do systému celoslovenského testovania, bude občanovi potvrdený doklad o testovaní platiť," priblížilo ministerstvo.

10:13 SLOVENSKO - Včera zaočkovali 3 892 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov Slovenska je 75 292.

Informoval o tom Ministerstvo Zdravotníctva na svojom facebooku.

10:03 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 2 484 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Potvrdili aj ďalších sto úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

V utorok vykonali na Slovensku 12 124 PCR testov, ich pozitivita bola na úrovni 20,49 percenta. Najviac pozitívne testovaných bolo v Trnavskom kraji (415), nasleduje Bratislavský kraj (375), Trenčiansky (363), Nitriansky (344), Prešovský (281), Košický (248), Žilinský (245) a Banskobystrický (213).

Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctvan na svojej facebookovej stránke.

Koronavírus prekonalo ďalších 3 103 evidovaných nakazených. Spolu ich je už 176 864. Úrady na Slovensku evidujú 48 177 aktívnych prípadov.

V utorok vykonali na Slovensku aj 85 390 antigénových testov. Pozitívnych bolo 2 996 z nich, čo predstavuje 3,51 percenta.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 3 121 ľudí. Na intenzívkach je 250 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 311 chorých.

9:30 SLOVENSKO - "Profesionálnym vojakom bola zverená náročná, no absolútne potrebná úloha - pomáhať na rôznych úrovniach, či už v zmiešaných hliadkach s policajtmi, alebo ako práve v nitrianskej nemocnici, kde vojaci odľahčujú vyťažený zdravotnícky personál," napísal na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď.

Zároveň pridal video, čo vojaci robia a ako situácia v nemocnici vyzerá.

9:23 SLOVENSKO - Obyvatelia Žiliny budú môcť počas víkendového testovania využiť ktorékoľvek z pripravených 52 odberných miest. Samospráva ich pripravila v 28 rôznych lokalitách.

Podľa odhadov radnice by malo byť otestovaných približne 65-tisíc ľudí vo vekovej kategórii od 15 do 65 rokov s trvalým pobytom v Žiline.

9:16 SLOVENSKO - Sieť odberných miest na skríningové testovanie na COVID-19 pripravuje na najbližšie dni aj mesto Žiar nad Hronom.

Ako informuje radnica, pripravujú aj systém online registrácie, ktorý by mali spustiť dnes o 14:00. Po vyplnení a odoslaní registračného formuláru dostane každý e-mailom presný termín odberu, a nebude tak musieť čakať v rade.

9:07 SLOVENSKO - Trenčiansky samosprávny kraj pomôže samosprávam v kraji s celoplošným testovaním antigénovými testami. Poskytne im ochranné pomôcky, priestory stredných škôl, študentov zdravotníckych škôl a personál z troch krajských nemocníc.

Kraj tiež predĺži činnosť existujúcich odberových miest pri nemocniciach v Bojniciach, v Považskej Bystrici a v Myjave.

9:00 SVET - Úrady v čínskej metropole Peking budú v rámci sprísnenia protipandemických opatrení preverovať všetky osoby, ktoré od 10. decembra prišli do mesta zo zahraničia a pozastavia prevádzku jednej zo staníc metra.

Peking sprísnenie opatrení oznámil po tom, ako v meste zaznamenali najvyšší počet prípadov nákazy za viac ako tri týždne.

8:44 SLOVENSKO - Minister obrany Jaroslav Naď eviduje takmer stovku požiadaviek o pomoc armády v súvislosti so skríningovým testovaním.

O pomoc žiadajú samosprávy, okresné krízové štáby, okresné úrady a ministerstvo zdravotníctva, povedal Naď pred rokovaním vlády.

Požiadavky na armádu sa podľa ministra líšia. "Niektorí požadujú, aby sme napríklad my boli zodpovední za ten nebezpečný biologický odpad, ktorý vzniká. To musíme riešiť," uviedol.

8:38 SLOVENSKO - Na očkovanie sa od dnešného dňa môžu v niektorých okresoch prihlásiť aj seniori nad 85 rokov. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Na Slovensku je momentálne otvorených 29 vakcinačných centier, očkuje sa v 66 nemocniciach. Začala už aj pilotná fáza mobilného očkovania. "Nemocnice v Bratislave, Trenčíne, Žiline a Košiciach už vysielajú svoje mobilné očkovacie tímy do zariadení sociálnych služieb k našim seniorom," doplnil minister.

8:12 SLOVENSKO - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pokračuje v pomoci zariadeniam sociálnych služieb. Aktuálne zabezpečilo 200-tisíc antigénových testov na skríningové testovanie klientov aj zamestnancov zariadení, Centier pre deti a rodinu, zamestnancov úradov práce, Sociálnej poisťovne a ďalších organizácií v rezorte.

„Celkovo sme od začiatku pandémie pomohli ľuďom v našom rezorte už takmer 800-tisíc testami, ktoré dodávame zadarmo. A to bez ohľadu na to, či je zriaďovateľom zariadenia sociálnych služieb štát, samosprávy alebo neštátny zriaďovateľ. Zároveň tým odľahčíme ďalšie odberné miesta, MOM-ky a samosprávy,“ dodáva minister Milan Krajniak.

8:05 SVET - V Česku za včerajšok pribudlo 9558 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac za posledných šesť dní.

Laboratóriá v Českej republike vykonali 30 373 PCR testov.

8:00 SVET - Variant koronavírusu pôvodom z Británie (variant B-117) zaznamenali už v najmenej 60 krajinách sveta, čo je o 10 viac ako pred týždňom, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Ďalší variant šíriaci sa z Juhoafrickej republiky, ktorý je - podobne ako britská mutácia - nákazlivejší ako pôvodná podoba koronavírusu, hlásili podľa WHO už z 23 krajín a teritórií.

7:38 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia upozornila, že nemocnice v niektorých častiach Severnej a Južnej Ameriky sú vážne preťažené v dôsledku rastúceho počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V USA zomrelo v súvislosti s covidom viac ako 400-tisíc ľudí (prehľad) Čítajte 

"Mnohé nemocnice v našom regióne, najmä v Severnej a Južnej Amerike, fungujú blízko k hraniciam svojich možností," povedala Carissa Etienneová, riaditeľka Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO).

V tejto súvislosti spomenula zaplnenie jednotiek intenzívnej starostlivosti v nemocniciach, nedostatok zásob kyslíka v niektorých oblastiach a pretrvávajúci nápor nových prípadov.

"Za posledný týždeň pribudlo v oblasti Severnej a Južnej Ameriky 2,5 milióna nových prípadov ochorenia COVID-19," dodala Etienneová s tým, že za to isté obdobie v tejto oblasti zomrelo v súvislosti s pandémiou 42-tisíc ľudí.

7:17 SLOVENSKO - Pandemický rodičovský príspevok budú môcť naďalej poberať aj zamestnanci, ktorí závislú činnosť vykonávajú na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Zmena sa bude týkať tých zamestnancov, ktorí pracujú na dohodu pri realizácii opatrení prijatých príslušnými orgánmi na riešenie krízovej situácie.

Vyplýva to z návrhu úpravy nariadenia vlády o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19, o ktorom má dnes od 8. hodiny rokovať vláda.

7:01 SVET - Mexiko eviduje 1584 úmrtí za 24 hodín, čo je najvyšší nárast od začiatku pandémie. Celkovo si koronavírus v Mexiku vyžiadal už 142 832 obetí, čo je štvrté najvyššie číslo na svete po USA, Brazílii a Indii.

V Mexiku navyše stúpa počet krádeží fliaš s kyslíkom, píše agentúra AP. Úrady oznámili, že ozbrojený muž vtrhol v utorok okolo poludnia do nemocnice v štáte Sonora na severozápade Mexika a odcudzil niekoľko fliaš s kyslíkom. Podobnú krádež hlásili aj v pondelok v meste Tultepec ležiacom severne od metropoly Mexiko.

Mnohé z nemocníc v krajine sú preplnené, preto sa veľa rodín rozhodlo starať sa o svojich nakazených príbuzných doma a podávať im kyslík, pripomína agentúra AFP. Úrady však ľudí vyzvali, aby vrátili fľaše s kyslíkom, ktoré už nepotrebujú, pretože v nemocniciach je týchto fliaš nedostatok.

Súvisiaci článok Nahradí Trumpa a stane sa 46. americkým prezidentom. Kto je Joe Biden? Čítajte 

6:45 SVET - Budúci prezident USA Joe Biden pricestoval do hlavného mesta Washington, kde si spolu s budúcou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou uctili viac ako 400-tisíc obetí ochorenia COVID-19.

"Niekedy je ťažké spomínať (na zosnulých), avšak tak sa s tým vyrovnávame," povedal Biden v krátkom prejave pri Lincolnovom pamätníku deň pred tým, ako sa ujme prezidentského úradu. Bazén pamätníka lemovalo 400 svetiel, predstavujúcich 400-tisíc zosnulých.

"Mnoho mesiacov sme smútili osamote. Dnes večer smútime a začíname proces ozdravenia spoločne," dodala Harrisová.

06:30 SVET - Od začiatku pandémie už v Spojených štátoch v spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo viac ako 400-tisíc ľudí. V predvečer inaugurácie Joea Bidena za prezidenta to oznámila Univerzita Johnsa Hopkinsa so sídlom v Baltimore.

Hranicu 400-tisíc úmrtí dosiahli Spojené štáty iba približne mesiac po tom, ako ich zaznamenali 300-tisíc (v polovici decembra), a takmer rok po tom, ako oznámili svoje prvé úmrtie na COVID-19 (koncom februára 2020).

Počet úmrtí v USA je v absolútnych číslach zďaleka najvyšší, hoci niektoré iné krajiny evidujú viac mŕtvych v pomere k svojmu obyvateľstvu, napríklad Taliansko, Británia a Belgicko.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 3. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 4. Vieme čo je úspech. Pomôžeme ho dosiahnuť aj vám
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 1. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 2. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 6. Tento rok turizmu neprial
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 9. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 10. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 17 283
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 894
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 12 757
 4. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 8 393
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 695
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 855
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 750
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 854
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 224
 10. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 2 167
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozhodovanie o tom koho zdravotníci pripoja k umelej pľúcnej ventilácii sa riadi presne stanovenými kritériami.

Očkovaní pacienti majú ľahšie priebehy covidu.


30. nov
Marian Kočner je už odsúdený na 19 rokov za zmenky.

Za zmenky pred tým dostal 19 rokov.


34m

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Trestné právo má byť využívané ako posledná možnosť.


TASR 9m

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 13m
Očkovanie na Slovensku.

Tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 dostalo už celkovo 430 894 ľudí.


a 2 ďalší 30m
Skryť Zatvoriť reklamu