SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Krajčí avizuje zmenu stratégie očkovania pre britský variant (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 260-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 5 135 obetí. Vláda predstavila covid automat.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o Covid-19 sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

23:12 SLOVENSKO - Mesto Banská Bystrica od pondelka (8. 2.) otvorí všetky materské školy a základné školy pre žiakov prvého stupňa vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Primátor mesta Ján Nosko o tom informuje v tlačovej správe, ktorú TASR jeho hovorkyňa Zdenka Marhefková.

"Počas soboty sa podarilo otestovať 8898 ľudí, z toho pozitívnych na ochorenie COVID-19 bolo 49, čo predstavuje cca 0,5 percenta," doplnil primátor s tým, že v sobotu vo večerných hodinách zvolal online rokovanie s riaditeľmi mestských základných škôl a so zástupcami Školského úradu. "Vypočul som si aj ich názor a všetci sa jednoznačne vyjadrili, že sú tiež za otvorenie," podotkol a dodal, že s otvorením školských zariadení súhlasili aj zástupcovia banskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva. "Tento postup som konzultoval na Krízovom štábe mesta a počkal som si na výsledky prvého dňa testovania," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

22:05 SLOVENSKO - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku ocenil rozhodnutie o zmene očkovacej stratégie, podľa ktorej budú prednostne očkovaní učitelia.

Vládu a ministra školstva však žiada, aby boli spoločne s učiteľmi očkovaní všetci zamestnanci, ktorí zabezpečujú prevádzku školy pri prezenčnej forme vyučovania. TASR o tom informoval predseda zväzu Pavel Ondek.

Prvými dávkami vakcín od AstraZeneca, ktoré majú prísť budúci týždeň na Slovensko, sa budú podľa ministra Krajčího (OĽaNO) očkovať prioritne učitelia.

Pôjde najmä o tých, ktorí vyučujú prezenčne. Od pondelka (8. 2.) sa môže obnoviť vyučovanie napríklad v materských školách, na prvom stupni základných škôl či na základných školách na druhom stupni pre skupiny jedného pedagogického zamestnanca a najviac piatich žiakov, ak podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu. V okresoch, ktoré sú v čiernej fáze, sa školy neotvoria.

Skryť Vypnúť reklamu

21:35 SLOVENSKO - Testovanie v Prievidzi využilo v sobotu 7 490 ľudí.

Pozitivita tam dosiahla úroveň 0,77 percenta. V Handlovej to bolo až 1,46 percenta a v Bojniciach 0,57 percenta.

21:33 SLOVENSKO - Školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Michalovce prezenčné vyučovanie od pondelka (8. 2.) neobnovia.

V sobotu o tom rozhodol krízový štáb mesta. TASR o tom za radnicu informovala Marcela Andréová. Mimoriadne zasadnutie krízového štábu zvolal primátor mesta Viliam Zahorčák v súvislosti so zhoršenou epidemiologickou situáciou vo februári v okrese Michalovce a zvlášť v meste Michalovce.

"Krízový štáb mesta Michalovce rozhodol vzhľadom na uvedené skutočnosti neobnoviť vyučovací proces prezenčnou formou na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Michalovce v termíne do 19. februára 2021 vrátane," oznámilo mesto.

Skryť Vypnúť reklamu

20:30 SVET - Britský umelec Luke Jerram vytvoril sklenenú sochu zobrazujúcu očkovaciu látku proti novému koronavírusu, ktorú vyvinula spoločnosť AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou, informovala agentúra DPA.

Načítavam video...

Model vakcíny s priemerom približne 34 centimetrov je miliónkrát väčší než sú skutočné nanočastice vakcíny. Umelec z Bristolu toto dielo tvoril spoločne so svojím tímom jeden mesiac, ako povedal v rozhovore pre agentúru PA.

Vlani v marci už zhotovil i napodobeninu koronavírusu. Vtedy však ešte nevedel, že neskôr na jeseň sa ním aj sám nakazí. "Je to hrozná choroba - aj po dvoch mesiacoch stále nemám čuch, hučí mi v ušiach a často som unavený," priblížil.

Počas uzdravovania sa z choroby sa Luke Jerram rozhodol, že svoje ďalšie dielo venuje ceste von z globálnej zdravotnej krízy - a teda spodobní očkovaciu látku. Išlo o súčasť mikrobiologickej série sklenených sôch vírusov a súčasne o jednu z jeho najnáročnejších prác, uviedol s tým, že použil rovnaké materiály a postupy, aké sa využívajú napríklad i v lekárskych skúmavkách. Chcel takto vyjadriť poctu vedcom a lekárom, ktorí spoločne bojujú proti vírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Päť exemplárov diela venuje výtvarník organizácii Lekári bez hraníc (MSF), ktorá sa angažuje v boji proti pandémii COVID-19 na celom svete.

20:29 SVET - Maďarsko sa pre sprísnené podmienky vstupu do krajiny pre pendlerov, ktoré zavádza Rakúsko, obáva, že vodiči budú musieť na hraniciach čakať v dlhých radoch, informovala agentúra APA.

Novela týkajúca sa pravidiel vstupu do Rakúska, ktorú schválilo ministerstvo zdravotníctva, nadobudne účinnosť 10. februára. Pendleri musia na základe nej každý týždeň absolvovať test na koronavírus, ako aj povinnú online registráciu.

O sprísnenom režime na hraniciach sa maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v piatok telefonicky rozprával so svojím rezortným kolegom z Rakúska Alexandrom Schallenbergom. Szijjártó poznamenal, že nové pravidlá budú mať na maďarských pendlerov dochádzajúcich za prácou negatívny dosah.

Skryť Vypnúť reklamu

20:23 SLOVENSKO - V Košiciach sa od pondelka (8. 2.) školy neotvoria, TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Fabian.

Na odberných miestach zriadených mestom zaevidovali od stredy (3. 2.) 461 ľudí s pozitívnym výsledkom na ochorenie COVID-19.

Prednosta Okresného úradu Košice Martin Seman v súvislosti s otváraním škôl zvolal Bezpečnostnú radu okresu.

Tá na základe stanoviska Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach odporučila mestu, ako zriaďovateľovi škôl a školských zariadení, neobnoviť ich prevádzku na svojom území, s výnimkou materských škôl (MŠ), školských klubov detí určených pre zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a pre deti zákonných zástupcov zabezpečujúcich zachovanie chodu hospodárstva a verejného života.

Skryť Vypnúť reklamu

20:06 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave zakázal od pondelka 8. februára otvorenie všetkých predškolských a školských zariadení na území okresov Trnava, Hlohovec a Piešťany.

Odvoláva sa na prijatý COVID automat a regionálne indikátory, podľa ktorých je epidemiologická situácia v okresoch Trnava a Hlohovec na úrovni 4. stupňa varovania a v okrese Piešťany na úrovni 3. stupňa varovania.

19:09 SLOVENSKO - V piatok sa dalo v Nitre otestovať 6 298 ľudí, pozitívnych bolo 23 (0,37 percenta).

Informovala o tom dnes radnica. Testovanie pokračuje aj cez víkend, posledný odber je o 16.30 hodine. Väčšina odberných miest hlási minimálne alebo krátke čakacie doby.

18:23 SLOVENSKO - Dopravný podnik Bratislava odporúča ľuďom, aby sa v mestskej hromadnej doprave nerozprávali, a to z dôvodu zníženia rizika prenosu vírusu. Rovnako odporúča nosiť respirátor. Informuje o tom na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

Dopravný podnik uviedol, že chápe ľudí, že sa chcú porozprávať. Vyzýva však na ohľaduplnosť. "Debatu o tom, ako vás nahneval šéf a koľko kíl ste už v lockdowne pribrali, si prosím nechajte, až keď vystúpite," zdôraznil. Odporúčanie sa týka aj telefonickej konverzácie v dopravných prostriedkoch.

18:22 SLOVENSKO - Mesto Poprad od pondelka (8. 2.) otvorí všetky školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Všetkým ich zamestnancom poskytne respirátory a v spolupráci s Nemocnicou Poprad rúška pre deti. Radnica o tom informuje na svojej webovej stránke. Na základe rozhodnutia riaditeľov okrem ôsmich základných škôl a materských škôl, ktoré pod ne patria, otvoria tiež Spojenú školu na Letnej ulici aj Základnú umeleckú školu (ZUŠ) na Letnej i Štefánikovej ulici.

Skryť Vypnúť reklamu

18:21 SVET - V Taliansku sa tento rok uskutoční svetoznámy Benátsky karneval, avšak vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu len virtuálne, informovala agentúra DPA.

Karneval v Benátkach, ktorý pred vypuknutím pandémie koronavírusu každoročne priťahoval desiatky tisíc návštevníkov, sa tento rok odohrá v dvoch fázach. Prvá fáza už prebieha a pozostáva z dvoch 90-minútových predstavení, pričom jedno začalo v sobotu o 17.00 h SEČ a druhé sa odohrá v nedeľu v rovnakom čase.

Druhá fáza slávností začne 11. februára a bude trvať päť dní, teda do 16. februára.

Karneval v Benátkach je jednou z najdôležitejších kultúrnych udalostí tohto prímorského mesta, komentuje DPA. Minuloročné slávnosti museli miestne úrady 23. februára predčasne prerušiť v súvislosti s epidémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

V Taliansku v spojitosti s chorobou COVID-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje, zomrelo viac ako 90.000 ľudí. V celej krajine momentálne platí zákaz vychádzania od 22.00 h.

18:15 SLOVENSKO - Napriek plánovanému otvoreniu škôl od začiatku budúceho týždňa ostanú školy v Humennom, Snine a Medzilaborciach aj naďalej zatvorené a žiaci základných škôl budú pokračovať v dištančnom vzdelávaní.

Rozhodnutie samospráv vzišlo na základe sobotného vyjadrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctvav Humennom, ktorý upozornil na skutočnosť, že v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce bol vo zvýšenej miere zastúpený britský variant vírusu SARS-CoV-2 B117.

"Neodporúčame otváranie škôl v našom regióne," uviedol úrad v Humennom so svojom vyjadrení. Obnovenie prevádzky i prezenčnej výučby základných škôl závisí opätovne od stanoviska úradu v Humennom.

Skryť Vypnúť reklamu

17:28 SVET - Rumunská vláda prebrala v sobotu prvé dávky vakcíny proti koronavírusu od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca, ktoré sa rozhodla vyhradiť pre osoby mladšie ako 55 rokov.

Informovala o tom agentúra AFP. Rumunsko sa tak rozhodlo pre rovnaký postup ako iné európske štáty, kde touto vakcínou očkujú ľudí vo veku od 18 do 55 rokov, aj keď európska lieková agentúra (EMA) túto očkovaciu látku schválila ako vhodnú pre všetky vekové kategórie. Rumunské zdravotnícke úrady odôvodnili toto vekové obmedzenie nedostatkom dát.

16:49 SVET - Srbsko očkuje proti novému koronavírusu v pomere k počtu obyvateľov najrýchlejším tempom spomedzi štátov kontinentálnej Európy.

Tento balkánsky štát s populáciou sedem miliónov zaočkoval podľa odborného časopisu Our World in Data už 450-tisíc svojich obyvateľov. Informovala o tom v sobotu rakúska stanica ORF.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o najvyšší počet zaočkovaných ľudí v Európe po Británii. Ako napísal v piatok denník The Washington Post, prvú dávku vakcíny dostalo v Srbsku viac ako sedem percent obyvateľstva; v Británii ide o približne 15 percent ľudí. Napríklad v Nemecku dostalo vakcínu 2,4 percenta ľudí, čo zhruba zodpovedá miere zaočkovanosti aj v ostatných európskych krajinách, vyplýva z údajov agentúry Bloomberg.

15:51 SLOVENSKO - Nie všetky bratislavské mestské časti majú vyčíslené náklady januárového skríningového testovania na koronavírus SARS-CoV-2.

Odhady nákladov v Starom Meste presahujú 60-tisíc eur, v Ružinove by mohli dosiahnuť okolo 180-tisíc eur. Petržalka ich vyčísli až po druhom skríningu. Samosprávy veria, že štát im náklady v požadovanej výške uhradí, Staré Mesto napríklad poukazuje na to, že ešte nemá preplatené všetky náklady z prvého celoplošného testovania.

Skryť Vypnúť reklamu

"Či štát preplatí všetky náklady, nevieme. V každom prípade však predpokladáme, že preplatí deklarovaných päť eur na vykonaný test. Z prvého celoplošného testovania mestská časť nemá dodnes preplatené všetky náklady," uviedol pre TASR hovorca Starého Mesta Matej Števove s tým, že náklady hradí mestská časť z vlastných zdrojov.

Najväčšou položkou sú náklady na zdravotníkov a administratívnych pracovníkov, tvoria viac ako 50 percent celkových nákladov.

15:44 SLOVENSKO - Situácia v uzavretej rómskej osade v obci Sačurov v okrese Vranov nad Topľou je zatiaľ pokojná, pre TASR to povedal starosta Peter Barát.

Obec pre obyvateľov zabezpečila dopoludnia cisternu s pitnou vodou, nákupy vybavujú komunitné pracovníčky.

"Majú tam jednu studňu. Zakaždým, keď ju opravíme, vydrží to len pár dní. Neohrozím zdravie pracovníkov, aby ju teraz išli vyčistiť a opraviť. K tomu pravidelne musíme kupovať aj náhradné diely. V osade žije približne 750 ľudí, z toho majú do svojich obydlí natiahnutý mestský vodovod možno ôsmi," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nákupy a lieky pre obyvateľov v uzavretej rómskej osade podľa neho zabezpečujú komunitné pracovníčky. Musia im dať zoznam, čo im majú priniesť, ale aj peniaze na nákup," vysvetlil starosta.

15:33 SVET - Ekonomické krízy mali vždy výraznejší a dlhotrvajúcejší vplyv na ľudí s inou ako bielou farbou pleti, vyhlásila americká ministerka financií Janet Yellenová.

Zároveň varovala, že ak sa nič neurobí, budú to práve Afroameričania, ktorých súčasná pandémia trvalo ovplyvní. "Na začiatku pandémie to boli Afroameričania, ktorí ako prví prišli o svoje malé podniky. Boli aj prví, ktorí prišli o prácu," povedala Yellenová počas virtuálnej schôdzky s členmi obchodných komôr podporujúcich Afroameričanov Black Chambers of Commerce. Ako dodala, predbežné údaje naznačujú, že to budú opäť ľudia čiernej pleti, ktorí sa medzi poslednými vrátia na pracovný trh po tom, ako sa ekonomika v plnej miere otvorí.

Skryť Vypnúť reklamu

15:30 SLOVENSKO - "Vzhľadom na vysokú premorenosť populácie novým infekčnejším variantom koronavírusu musíme zmeniť aj očkovaciu stratégiu," vyhlásil dnes po návšteve v Trenčíne Krajčí.

"Tento variant je nebezpečnejší najmä pre strednú vekovú kategóriu, takisto vie vyvolať klinické prípady a symptómy infekcií aj u detí. Preto sme sa rozhodli, že priorizujeme učiteľov a ďalší týždeň by sme chceli očkovať tých, ktorí začínajú učiť naše deti," doplnil minister.

Načítavam video...

Fakultná nemocnica Trenčín v spolupráci s mestom pripravila na sobotu jednorazovú akciu s cieľom zaočkovať čo najväčší počet osôb v Trenčianskom kraji vo veku nad 75 rokov.

Očkujú ľudí, ktorí sa prihlásili cez formulár prostredníctvom webovej stránky www.korona.gov.sk. Riaditeľ nemocnice Tomáš Janík priblížil, že vo vakcinačnom centre v mestskej športovej hale je desať očkovacích miest. Pracuje v nich vyše 70 zdravotníkov z fakultnej nemocnice.

15:28 SLOVENSKO - Materské a základné školy v bratislavskom Novom Meste otvoria od utorka 9. februára.

Na svojom facebooku o tom informoval starosta mestskej časti Rudolf Kusý.

"Na jednej strane rozumiem, že deti sa potrebujú učiť v škole a rodičia zas pracovať. Na druhej strane štát deklaruje, že epidemická situácia sa zhoršuje, počty nakazených sa zvyšujú, šíri sa nová, infekčnejšia verzia vírusu a zamestnávatelia sú žiadaní, aby pracovníkov nechali pracovať doma," tvrdí starosta. Dodáva, že z dôvodu, aby mestská časť zabezpečila pracovníkov školských zariadení ochrannými pomôckami, pripravila priestory a zamestnancov otestovala, otvára plošne všetky zariadenia od utorka 9. februára.

13:56 SVET - Čína schválila širšie používanie domácej vakcíny proti koronavírusu od firmy Sinovac Biotech.

Budú ju tak môcť podávať aj ľuďom mimo najrizikovejších skupín. Regulačné úrady udelili podmienečné povolenie v piatok a pripravili tak cestu pre jej všeobecné využitie, i keď je ešte stále oficiálne v štádiu vývoja. Spoločnosť bude musieť následne predložiť správy o akýchkoľvek možných vedľajších účinkoch.

13:48 SVET - Obchodný cestovný ruch by sa po útlme v dôsledku pandémie nového koronavírusu mal tento rok zotaviť.

Predpokladá to Združenie pre obchodný cestovný ruch GBTA (Global Business Travel Association), podľa ktorého by zotavenie mala umožniť vakcinácia proti chorobe COVID-19. Na úroveň spred koronakrízy sa však tento sektor dostane podľa GBTA najskôr v polovici desaťročia.

Združenie vo svojom najnovšom odhade predpokladá, že výdavky v oblasti obchodného cestovného ruchu by mali tento rok vzrásť o 21 % na 842 miliárd USD (702,66 miliardy eur). V minulom roku dosiahli podľa posledných odhadov 694 miliárd USD, čo oproti roku 2019 predstavuje prepad o 52 %.

13:34 SLOVENSKO - Rozhodnutie, či bratislavské Staré Mesto otvorí začiatkom budúceho týždňa svoje materské a základné školy, by malo padnúť zajtra.

Načítavam video...

Mestská časť sa tak rozhodne na základe dát z testovania na koronavírus SARS-CoV-2, záverov odborníkov a rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava.

Samospráva o tom informuje na svojom facebooku.

"Mnohí sa nás pýtate, či v pondelok otvoríme v Starom Meste materské a základné školy. Poprosíme vás o trpezlivosť. Rozhodneme s rozvahou," ubezpečuje mestská časť.

13:12 SLOVENSKO - Na Slovensku by sa aj podľa Igora Matoviča (OĽaNO) mohla vyrábať vakcína proti koronavírusu SARS-CoV-2.

Súvisiaci článok Krajčí chce vyrábať vakcíny. Fabrika však chátra Čítajte 

Premiér pritom v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy nevylúčil, že by mohlo ísť o ruskú vakcínu Sputnik V.

Podľa predsedu vlády má ruský výrobca snahu, aby sa vakcína vyrábala aj v krajine, do ktorej ju distribuuje.

Geopolitické záujmy nechce povyšovať nad záujmy ľudí. Slovensko má podľa Matoviča rokovať aj o výrobe vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.

Zdôraznil, že s oznámením pozitívnych správ by chcel ešte chvíľu počkať. Povedal však, že aj keby očkovaciu látku malo Slovensko vyrábať, nenechá si ju len pre seba a bude ju dodávať rovnomerne pre celú Európsku úniu.

13:10 SLOVENSKO - Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) vyzval rodičov, aby deti nechali doma.

Dôvodom je vyše 90-percentný podiel britskej mutácie u hospitalizovaných pacientov v meste.

V sobotu napoludnie ešte stále nebolo jasné, či očakávaný návrat detí do škôl nestopne hlavná košická hygienička, neistá je aj pandemická OČR pre rodičov detí, ktoré ostanú doma. Čítajte viac >>>>

12:42 SLOVENSKO - Obyvatelia sa môžu dať otestovať antigénovými testami na koronavírus SARS-CoV-2 počas tohto víkendu aj v Banskej Štiavnici.

Mesto o tom informuje na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že v sobotu otvorili aj jedno mobilné odberové miesto navyše. Nachádza sa na sídlisku Drieňová.

Umiestnené je pri kotolni na Ulici Ludvíka Svobodu, v blízkosti športového ihriska. Otvorené je do 15.00 h a prestávka je od 12.00 do 12.30 h. Na odber nie je potrebná rezervácia. "Toto odberné miesto je otvorené len v sobotu, o jeho prípadnom otvorení v ďalších dňoch vás budeme informovať," dodáva mesto.

12:40 SLOVENSKO - Nemocnica Dunajská Streda očakáva, že počas víkendu sa jej 88 reprofilizovaných covidových lôžok vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu v regióne úplne zaplní.

Počas uplynulých dvoch dní prijala 24 nových pacientov s ochorením COVID-19 a podľa hovorcu siete nemocníc Svet zdravia Tomáša Kráľa tak v závere pracovného týždňa bolo celkovo hospitalizovaných 79 pacientov.

"Štyri lôžka má nemocnica s umelou pľúcnou ventiláciou. Zvyšné lôžka majú priamy prívod kyslíka. Pri ťažšom priebehu ochorenia sa používa aj vysoko prietoková kyslíková terapia. Z tohto dôvodu bolo potrebné aj zvýšiť výkon a zásobu medicinálneho kyslíka," uviedol Kráľ.

12:29 SLOVENSKO - Minister Krajčí po návšteve vakcinačného centra v Trenčíne informoval, že štát plánuje v bucúcom týždni zaočkovať ďalších 75-tisíc ľudí.

V Trenčíne dnes plošne očkujú do večera v Mestskej športovej hale.

Krajčí oznámil, že sa už minuli všetky dávky vakcín, ktoré prišli na Slovensko počas decembra a januára.

12:25 SLOVENSKO - Mesto Prešov rozšírilo možnosť testovania aj pre zamestnancov a rodičov detí zo súkromných alebo cirkevných materských a základných škôl, ktorých sa týka prechod na prezenčnú výučbu od pondelka 8. februára.

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, rodičia a učitelia sa môžu testovať v sobotu aj nedeľu na ôsmich odberových miestach, ktoré sú k dispozícii v priestoroch vybraných základných škôl.

12:11 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) navštívil vakcinačné centrum v Trenčíne, ktoré zriadila Fakultná nemocnica v spolupráci s mestom.

"Nemocnica v spolupráci s mestom Trenčín pripravila na dnes jednorazovú akciu s cieľom zaočkovať čo najväčší počet osôb v trenčianskom kraji vo veku nad 75 rokov. Očkovaní budú ľudia, ktorí sa prihlásili cez formulár prostredníctvom webovej stránky www.korona.gov.sk. Pre veľký záujem sa tak dnes v Trenčíne zaočkuje 1500 objednaných seniorov, zdravotníkov a ďalších ľudí, pre ktorých je registrácia na očkovanie otvorená," informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

11:47 SLOVENSKO - Počet hospitalizovaných detí nakazených novým koronavírusom sa v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach za posledné dva týždne zvýšil približne o tretinu.

Ako pre TASR povedala riaditeľka nemocnice Jaroslava Feketeová, v súčasnosti majú hospitalizovaných desať detí s ochorením COVID-19. "Vo všeobecnosti je priebeh ochorenia u detí ľahký až stredne ťažký, ojedinele máme dieťa aj s ťažkým priebehom, najmä u detí s pridruženými zdravotnými ťažkosťami," oznámila Feketeová.

11:12 SLOVENSKO - Bratislavský regionálny úrad verejného zdravotníctva neodporúča otvárať školy k plánovanému termínu (od 8. februára).

Návrat žiakov navrhol s časovým odkladom minimálne dva týždne.

11:02 SLOVENSKO - Zdravotnícky analytik Martin Smatana sa nakazil koronavírusom a teraz varuje odmietačov rúšok či respirátorov. Informoval o tom na svojom facebooku.

Smatana v statuse varuje všetkých, ktorí si odmietajú chrániť ústa a nos rúškom alebo respirátorom, že liečba covidu je omnoho väčším zásahom do organizmu a prikladá aj fotku spektra liekov, ktoré počas ôsmich dní v nemocnici musel prijať.

Smatana sa nakazil aj napriek tomu, že mal rúško, keď s asymptomatickým infikovaným človekom strávil v jednej miestnosti iba štvrť hodiny.

10:44 SVET - Do Českej republiky v dnes ráno dorazila prvá dodávka vakcíny proti koronavírusu od firmy AstraZeneca.

Očkovaciu látku švédskej firmy pre použitie v Európskej únii minulý týždeň schválila Európska komisia.

V prvej dodávke do Česka prišlo 19 200 očkovacích dávok. Očkovanie touto vakcínou by sa v krajine malo začať v najbližších dňoch. Informuje o tom portál TN.cz.

10:23 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny na Slovensku stúpol na 177 751, keď včera zaočkovali ďalších 8 042 ľudí.

Momentálne prebieha tretia fáza očkovacej stratégie. Druhú dávku vakcíny už dostalo 29 953 ľudí, v piatok ich pribudlo 6 451.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 2 241 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Potvrdili aj 85 nových úmrtí.

Úrady zaznamenali aj ďalších 3 850, ktorí infekciu koronavírusom prekonali. Aktuálne na základe PCR vyšetrení evidujú 18 418 infikovaných.

Pozitivita včerajších 13 677 PCR vyšetrení je na úrovni 16,39 percenta.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (384), nasledujú Trnavský kraj (377), Bratislavský (327), Banskobystrický (282), Žilinský (248), Nitriansky (244), Trenčiansky (202) a Prešovský (177). Je medzi nimi 1 055 mužov a 1 186 žien.

V piatok urobili aj 195 271 antigénových testov, pozitívnych bolo 3 553, čo predstavuje pozitivitu na úrovni 1,82 percenta.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 3 328 ľudí. Na intenzívkach je 264 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 299 chorých.

Počet hospitalizovaných pacientov s covidom mierne klesá druhý deň.

09:40 SVET - Peter Sagan mal pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2.

Informoval o tom nemecký cyklistický tím BORA – hansgrohe na svojom webe. Infikoval sa aj Saganov brat Juraj a ich kolega Erik Baška.

08:53 SVET - Za piatok pribudlo v Českej republike potvrdili ďalších 8 559 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 500 viac než pred týždňom, informovala webová stránka Českého rozhlasu.

Reprodukčné číslo piatka mierne stúplo na 1,04. Táto hodnota vyjadruje predpokladaný počet osôb, ktoré jeden nakazený človek danou chorobou ďalej nakazí v populácii, kde sú všetci jedinci na toto ochorenie náchylní.

Počet ľudí, ktorí zomreli s koronavírusom SARS-CoV-2, presiahol hranicu 17.000. Protiepidemické skóre (PES) stúplo o dva body na 73.

Od polovice januára tak nepretržite zodpovedá štvrtému stupňu, spresňuje ďalej iROZHLAS.cz.

06:43 SVET - Britská vláda chce do mája zaočkovať proti koronavírusu SARS-CoV-2 všetky prioritné skupiny obyvateľstva.

Prvú dávku vakcíny by dovtedy mali dostať najzraniteľnejšie osoby, zdravotníci aj všetci dospelí nad 50 rokov, oznámil včera britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

To či bude tento cieľ možné naplniť, však bude závisieť od dodávok vakcín, uviedol minister, ktorého citovala agentúra Reuters.

"Vakcinačný program v Spojenom kráľovstve má do mája zahrnúť všetkých deväť prioritných skupín," uvádza sa vo vyhlásení britského úradu vlády.

Podľa ministra Hancocka je rýchle a masívne očkovanie kľúčovou súčasťou snáh o znovuotvorenie britskej ekonomiky, zrušenie lockdownu a obnovenie normálneho života v krajine.

Vláda premiéra Borisa Johnsona doposiaľ uvádzala len to, že všetkých deviatim prioritným skupinám bude vakcína ponúknutá "počas jari", v piatok termín dosiahnutia tohto cieľa spresnila.

Prvé štyri prioritné skupiny, do ktorých patrí približne 15 miliónov ľudí, by mali byť zaočkované do 15. februára. Medzi nich patria klienti a zamestnanci domovov dôchodcov, zdravotníci v prvej línii, ľudia nad 70 rokov a pacienti trpiaci obzvlášť závažnymi ochoreniami.

Do piatku sa v Spojenom kráľovstve podarilo zaočkovať takmer 11 miliónov ľudí (10,97 milióna). Do zvyšných piatich prioritných skupín (5-9), ktoré majú byť zaočkované do mája tohto roku, patrí približne 17 miliónov obyvateľov.

06:00 SVET - Novým variantom koronavírusu, zisteným v južnej Kalifornii, sa znovu nakazil pacient, ktorý sa vlani v lete vyliečil z infekcie skorším variantom.

Včera o tom informovali výskumníci z Kalifornskej univerzity v meste Berkeley, ktorých citovala tlačová agentúra DPA.

Novoobjavený variant - označený ako CAL.20C - zistili minulý mesiac u osoby, ktorú v júli testovali pozitívne na predchádzajúci variant.

"Je to závažný fakt, že variant CAL.20C, ktorý zrejme tvorí už vyše tretinu prípadov infekcie v Kalifornii, dokázal niekoho znova nakaziť," povedala Stacia Wymanová, americká vedkyňa z Inštitútu pre inovatívnu genomiku na Kalifornskej univerzite.

"Virálna nálož tej osoby bola veľmi vysoká," dodala Wymanová.

V jednom súbore 95 vírusových genómov zhromaždených od 4. novembra do 21. januára zistili výskumníci zo spomínaného inštitútu 26 percent nového variantu CAL.20C.

Podľa výskumníkov v zdravotníckom centre Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles sa variant CAL.20C odlišuje od nákazlivejšieho zmutovaného variantu prvýkrát zisteného v Británii, známeho ako B.1.1.7 , ktorý sa teraz tiež šíri v Spojených štátoch.

Britský variant sa v južnej Kalifornii vyskytol "v ojedinelých prípadoch nákazy" v okresoch Los Angeles, San Diego a San Bernardino, oznámili v stredu výskumníci v Cedars-Sinai.

Naopak, variant CAL.20C bol zistený v 36,4 percenta prípadov, skúmaných v nedávnej štúdii vedcami v Cedars-Sinai.

O variante CAL.20C sa toho ešte veľmi veľa nevie, ale vládnu obavy, že môže byť tiež nákazlivejší.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 2. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 3. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 4. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 5. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 6. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 7. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 9. Spánok – základ pevných vzťahov
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 1. QSI International School of Bratislava
 2. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 3. Pestovateľské workshopy pre deti v Šamoríne
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 6. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 7. Najmenšie ponožky sa už nestrácajú
 8. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 039
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 12 043
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 130
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 736
 5. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 4 338
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 896
 7. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 3 885
 8. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 678
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 510
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 358
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

Minister zatiaľ nepovedal, ako s výsledkami naloží.


60m
Prezidentka Zuzana Čaputová čaká s dcérami Leou (vpravo) a Emou (druhá vpravo).

Poslanec tvrdí, že status, ktorý vyvolal urážky, nemyslel ironicky.


47m
Zoltán Müller, CEO spoločnosti Lucron.

Mohli by sme stavať aj viac, hovorí Zoltán Müller.


17. okt
Peter Tkačenko

Ak je drzosť inou formou šťastia, Fico je plodom spojenia Felixa s Fortúnou.


5 h

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová čaká s dcérami Leou (vpravo) a Emou (druhá vpravo).

Poslanec tvrdí, že status, ktorý vyvolal urážky, nemyslel ironicky.


47m
Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

Minister zatiaľ nepovedal, ako s výsledkami naloží.


60m
Mária Kolíková.

Dôvody reformy advokácie nie sú jasné, potrebné sú záruky.


TASR 1 h

Povýšenie do hodnosti vojaka v zálohe bude možné len v prípade, že je povýšený zaradený do aktívnych záloh.


TASR 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu