SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Štát nemá zoznam škôl, ktoré otvoria. Rodičia majú sledovať weby samospráv (minúta po minúte)

Druhú dávku vakcíny dostalo už 30 595 očkovaných.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku platia nové opatrenia: Správy o Covid-19 sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online správy o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

23:18 SLOVENSKO - Vedenie mesta Senica sa rozhodlo prijať odporúčanie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a v pondelok (8. februára) neotvoriť školy a škôlky.

K rozhodnutiu ponechať zatvorené školy dospel krízový štáb okresu, ktorý zasadal v nedeľu (7. februára) podvečer na základe zhoršujúcej sa epidemiologckej situácie a tiež výsledkov víkendového testovania.

22:59 SVET - Nemecká spolková krajina Bavorsko rozširuje hraničné kontroly s Českou republikou a Rakúskom, informovala agentúra DPA.

Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann pre pondelňajšie vydanie novín Münchner Merkur uviedol, že nariadil posilnenie kontrol na hraniciach zamerané na pendlerov i ľudí vracajúcich sa zo zahraničia. Minister dodal, že bavorskú pohraničnú políciu posilnia dodatočné zásahové jednotky.

Skryť Vypnúť reklamu

"Koronavírusová situácia je ešte stále vážna, a to najmä ohľadom vysoko nákazlivých mutácií koronavírusu," zdôraznil Herrmann. "Preto musíme veľmi presne sledovať dodržiavanie prísnych pravidiel vstupu do krajiny, a to najmä na hraniciach s Českom a Rakúskom, ako aj na letiskách," dodal.

22:40 SLOVENSKO - Miera pozitivity víkendového antigénového testovania na ochorenie COVID-19 v Banskej Bystrici dosiahla 0,72 percenta.

"V nedeľu sa prišlo dať otestovať 9261 záujemcov, z toho pozitívnych na ochorenie COVID-19 bolo 82 ľudí," informoval večer banskobystrický primátor Ján Nosko na svojom profile na sociálnej sieti.

"Počas soboty sa podarilo otestovať 8898 ľudí, z toho pozitívnych na ochorenie COVID-19 bolo 49," doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

22:27 SVET - Demonštrácie proti pandemickým opatreniam v Rakúsku mali vo Viedni slabú účasť.

Informovala o tom agentúra APA. Na jednu z demonštrácií v centre Viedne prišlo podľa tamojšej polície namiesto ohlásených 1800 vozidiel len približne 20 osobných áut a jeden autobus.

Malý počet protestujúcich sa zhromaždil i na Námestí Márie Terézie, kde bola situácia tiež pokojná. O 14.00 h sa na tam zišlo i približne 100 ľudí na neohlásenom "fašiangovom sprievode". Niekoľko desiatok osôb sa na rovnakom mieste stretlo o hodinu neskôr na zhromaždení s názvom "Za reformu demokracie". Policajti, ktorí dohliadali na priebeh týchto akcií, vyzývali ľudí, aby mali na sebe rúško a dodržiavali dvojmetrový odstup.

21:01 SVET - Nemecko chce pomocou nového nariadenia, ktoré vstúpi do platnosti v pondelok, urýchliť očkovanie proti novému koronavírusu flexibilnejšími pravidlami.

Skryť Vypnúť reklamu

Tie vo výnimočných prípadoch napríklad umožnia, aby bola vakcína podaná aj iným osobám než tým, ktoré patria do prioritných skupín. Oznámil to nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn, informovala agentúra DPA.

Spahn už predtým uviedol, že prasknuté fľaštičky s vakcínou sa radšej majú využiť pre zdravotnícky personál než by sa mali vyhodiť.

Osoby mladšie ako 65 rokov by mali podľa nových pravidiel dostávať prioritne vakcíny od firmy AstraZeneca, ktorá sa zatiaľ pre starších ľudí neodporúča pre chýbajúce dáta o jej účinnosti pre tieto vekové skupiny. Týka sa to aj zdravotníckeho personálu, ktorý patrí v Nemecku medzi prvé tri prioritne očkované skupiny obyvateľstva.

20:58 SLOVENSKO - Miera pozitivity víkendového antigénového testovania na ochorenie COVID-19 v Prešove dosiahla 0,52 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

"Na deviatich odberných miestach zriadených mestom Prešov sa prišlo otestovať celkovo 6953 ľudí, pričom 36 z nich malo test s pozitívnym výsledkom," uviedol s tým, že testovanie trvalo od piatka (5. 2.) do nedele.

19:34 SVET - Český premiér Andrej Babiš v nedeľu oznámil, že navrhne, aby sa ľudia starší ako 60 rokov mohli od marca registrovať a rezervovať si termín na očkovanie proti novému koronavírusu.

Informoval o tom portál ČT24 s tým, že rokovať by sa o tomto návrhu malo budúci týždeň.

Aktuálne sú v ČR očkovaní prioritne zdravotníci, seniori nad 80 rokov a klienti a zamestnanci v domovoch dôchodcov. Tieto skupiny mali byť podľa pôvodného plánu zaočkované do konca februára, neskôr sa udávala polovica či koniec marca.

Skryť Vypnúť reklamu

"Navrhnem, aby sme otvorili ďalšiu registráciu od 1. marca pre vekové kategórie 60 plus," povedal Babiš s tým, že prednosť pri podaní vakcíny musia mať zároveň osoby trpiace viacerými ochoreniami.

19:19 SLOVENSKO - Základné a materské školy v Leviciach zajtra otvoria.

Informoval o tom primátor Ján Krtík.

19:08 SLOVENSKO - Od piatka do nedele bolo v Nitre otestovaných 25 350 ľudí. Pozitívny výsledok malo 144, čo je pozitivita 0,57 percenta.

"V najbližších dňoch sa budú otvárať ďalšie mobilné odberné miesta zriadené súkromnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti na základe zmluvy s ministerstvom zdravotníctva," oznámila radnica.

18:50 SVET - Veľká Británia plánuje zdaniť predajcov a technologické spoločnosti, ktorých zisky počas pandémie ochorenia COVID-19 výrazne vzrástli.

Skryť Vypnúť reklamu

S odvolaním sa na denník Sunday Times, ktorý má k dispozícii uniknuté e-maily, o tom informuje agentúra Reuters.

Vláda pozvala firmy k diskusii o spôsobe, akým by mala fungovať nová daň z on-line predaja. Zároveň však pracuje aj na jednorazovej dani z nadmerných ziskov.

Podľa agentúry Reuters je nepravdepodobné, že minister financií Rishi Sunak oznámi novú daň pri predstavení rozpočtu 3. marca, kde sa zameria najmä na predĺženie pandemickej podpory pre firmy. Nová daň zrejme bude ohlásená až v druhej polovici roka.

17:57 SLOVENSKO - Mestské školy v Martine sa v pondelok otvoria, s výnimkou ZŠ s MŠ Dolinského v Priekope, pretože pri sobotňajšom testovaní sa koronavírus zistil u pracovníkov školskej jedálne.

Minimálne v pondelok ostáva zatvorená aj MŠ na Podhájskej, ktorá je už v karanténe niekoľko dní. Do školy prídu aj žiaci prvého stupňa vo Vrútkach, či v Turanoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákonný zástupca je povinný osobne alebo elektronicky odovzdať vyplnené tlačivo - Čestné prehlásenie o bezinfekčnosti. Jeden z rodičov, s ktorými dieťa býva v spoločnej domácnosti, musí mať aj negatívny test na koronavírus nie starší ako sedem dní. Táto povinnosť platí od stredy 10. februára.

Zo stredných škôl, ktoré patria pod Žilinský samosprávny kraj, sa v Turci otvorí len jedna – Stredná odborná škola obchodu a služieb v Martine Do lavíc sa zatiaľ nevrátila ani žiaci teplických škôl.

17:54 SLOVENSKO - Základné, stredné a materské školy ostávajú v mestách Žiar nad Hronom a Žarnovica zatvorené aj po 8. februári.

Banská Štiavnica a Nová Baňa otvoria iba prvý stupeň základných škôl.

17:31 SLOVENSKO - Mesto Žilina neotvorí v pondelok (8.2.) mestské školy a škôlky.

Skryť Vypnúť reklamu

Informoval o tom ešte v piatok primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Radnica čakala na rozhodnutie vlády o obnovení vyučovanie v materských školách, na prvom stupni základných škôl či končiacich ročníkoch stredných škôl, a to prišlo až v piatok vo večerných hodinách.

Školské zariadenia sa tak nestihli pripraviť na obnovenú prevádzku

16:19 SLOVENSKO - Knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja zostanú od pondelka 8. februára pre verejnosť opäť zatvorené.

Tento krok súvisí so začiatkom uplatňovania protiepidemických opatrení podľa COVID automatu, podľa ktorého sa Slovensko momentálne nachádza v čiernej fáze IV. stupňa varovania. Informoval o tom vedúci odboru kultúry a športu Trnavského samosprávneho kraja Peter Kadlic.

Galantská knižnica, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, Záhorská knižnica v Senici aj Žitnoostrovská knižnica v Dunajskej Strede obnovili svoju činnosť za prísnych opatrení v stredu 27. januára.

Skryť Vypnúť reklamu

16:11 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva nemá zoznam škôl, ktoré sa od pondelka otvoria.

Rodičia tak musia sledovať informácie od samospráv prípadne iných zriaďovateľov škôl. Tí o tom informujú na svojich webstránkach.

„Vedia to zriaďovatelia, ale tí nemajú povinnosť nám to na ministerstve nahlasovať,“ povedal pre SME hovorca ministerstva školstva Tomáš Kostelník.

15:41 SLOVENSKO - Školy v Bratislave zajtra neotvoria. Magistrát hlavného mesta o tom informoval na sociálnej sieti.

To, či sa školy otvoria ďalší týždeň, od 15. februára, majú jednotlivé mestské časti oznámiť počas týždňa.

"Diskusia starostov a starostiek nebola vôbec ľahká a jej výsledkom je, že bratislavské mestské časti budúci týždeň, teda od 8. februára, školy neotvoria a budú pokračovať v dištančnom vyučovaní," informovalo hlavné mesto.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako podotkol magistrát, ide o snahu chrániť zdravie všetkých Bratislavčanov a prispieť k zlepšeniu epidemiologickej situácie, ktorá zároveň umožní bezpečnejšie otvorenie škôl v blízkom čase.

Bratislavské samosprávy zároveň žiadajú vládu o jednoznačné rozhodnutie, kedy sa majú školy v Bratislave otvárať. "Situácia, keď vláda avizuje otváranie a regionálny hygienik otváranie zároveň neodporúča, vytvára len ďalší chaos a nepredvídateľnosť situácie pre tisícky rodičov," skonštatovali.

15:13 SLOVENSKO - V Trnave v januári tohto roku zomrelo 221 ľudí, je to dvojnásobne viac, ako v predchádzajúcich rokoch.

Rok predtým zomrelo v januári 90 ľudí a v januári 2019 to bolo 109 ľudí. Zvýšený počet úmrtí zaznamenali v Trnave už v decembri minulého roku, vtedy zomrelo 157 ľudí, čo je výrazne viac oproti predchádzajúcim rokom. Údaje pochádzajú z matričného úradu mesta.

Mesto Trnava si pre vysoký počet pohrebov začalo pre svoje cintorínske služby objednávať kopanie hrobov bagrom, najnovšie vedenie radnice rozhodlo o nákupe vlastného minibagra. Už dávnejšie je na cintoríne na Kamennej ceste aj mobilný chladiaci príves pre telá zosnulých.

Trnavský kraj patrí momentálne v počte ochorení COVID-19 k najhorším na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

15:11 SLOVENSKO - Možnosť prezenčného vyučovania od budúceho týždňa využije v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) iba desať z 59 stredných škôl.

Zvyšných 49 bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Rovnaký postup zvolila aj žilinská jazyková škola.

„ŽSK vydal odporúčanie stredným školám vo svojej pôsobnosti pokračovať v dištančnej forme výučby a otvárať najskôr po jarných prázdninách, teda od 22. februára. Závisieť to bude aj od aktuálnej pandemickej situácie v jednotlivých okresoch. Konečné rozhodnutie bolo v rukách riaditeľov stredných škôl,” uviedla hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

15:07 SLOVENSKO - Mesto Dunajská Streda od pondelka (8. 2.) základné a materské školy neotvorí.

Rozhodol o tom v sobotu (6. 2.) mestský krízový štáb, TASR o tom informoval viceprimátor László Szabó.

Skryť Vypnúť reklamu

Radnica pritom pripravila pre nástup žiakov víkendové testovanie na ochorenie COVID-19, samostatné odberové miesta boli pre rodičov a zamestnancov. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Dunajskej Strede hodnotí epidemiologickú situáciu naďalej ako mimoriadne vážnu.

14:35 SLOVENSKO - Základné a materské školy (MŠ) v okrese Bánovce nad Bebravou sa od pondelka (8. 2.) neotvoria.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Trenčíne vydal vyhlášku, ktorá zriaďovateľom a riaditeľom škôl a školských zariadení v okrese zakazuje prejsť na prezenčnú výučbu.

14:12 SVET - Vakcína od firmy AstraZeneca nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu choroby COVID-19, ktorú spôsobuje juhoafrický variant koronavírusu SARS-CoV-2.

Vyplýva to zo štúdie, ktorej výsledky získal denník Financial Times.

Skryť Vypnúť reklamu

AstraZeneca v štúdii, ktorú chce zverejniť v pondelok, ďalej uvádza, že jej očkovacia látka vážnemu priebehu choroby zabrániť môže.

Ani u jedného z dvoch tisácok účastníkov štúdie sa totiž neprejavili vážne príznaky. Spoločnosť však vzápätí dodáva, že nemá dostatok údajov, aby toto tvrdenie s istotou potvrdila.

"Možno (naša vakcína) nezníži celkový počet prípadov, ale stále poskytne ochranu pred úmrtím, hospitalizáciami a vážnym (priebehom) choroby," uviedla vedúca vývoja Sarah Gilbertová.

Vedci v súčasnosti pracujú na upravenej vakcíne, zameranej na juhoafrický variant. "Veľmi by sme chceli, aby bola pripravená na jeseň", dodala Gilbertová.

13:27 SLOVENSKO - Premiér Matovič (OĽaNO) v diskusnej relácii televízie TA3 V politike povedal, že sa bude rozprávať s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS), prečo nie sú nakúpené testy, pri ktorých sa robí výter len z prednej časti nosa.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto testy bude používať pri testovaní detí Rakúsko.„Pred dvoma týždňami som o tom hovoril na tlačovej besede a požiadal ministerstvo zdravotníctva, aby zadalo objednávku voči Správe štátnych hmotných rezerv. Ako sa priebežne informujem, tak stále súťaž nebola spustená. Takže budem sa pýtať v podstate nadriadeného štátnych hmotných rezerv, ministra hospodárstva, že čo sa tu zasa deje. Prečo tie testy nie sú zabezpečené,“ vyhlásil Matovič.

13:03 SLOVENSKO - Mestské základné ani materské školy sa od pondelka 8. 2. neotvoria.

Rozhodol o tom krízový štáb mesta z dôvodu zhoršujúcej sa situácie v súvislosti s počtom covid pozitívnych.

Výnimku tvorí vzdelávanie detí rodičov z kritickej infraštruktúry, ktoré bude pokračovať v doterajšom rozsahu a za podmienok dodržania platnej legislatívy.

12:43 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva zverejnilo predbežné oznámenie na verejné obstarávanie na odber vzoriek kloktaním na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19.

Základné školy by potrebovali viac ako milión testovacích sád. Oznámenie zverejnilo vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Zákazka je rozdelená na osem častí a jednému uchádzačovi bude možné prideliť maximálne štyri. Ide však o predbežnú informáciu, ktorá bude spresnená podľa možností uchádzačov stanovené služby zabezpečiť. Ministerstvo však predpokladá, že zákazku budú plniť viacerí dodávatelia.

12:01 SLOVENSKO - Popradská samospráva poskytne všetkým zamestnancom škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, ktoré zajtra otvoria, respirátory FFP2.

V spolupráci s miestnou nemocnicou dostanú deti rúška. Ako mesto avizovalo, prezenčné vyučovanie bude v ročníkoch prvého stupňa v deviatich základných školách, otvoria sa tiež materské školy, ktoré pod ne spadajú.

Rovnakým spôsobom budú fungovať obe základné umelecké školy, vyučovať v nich sa bude v individuálnej forme okrem speváckych a dychových odborov.

10:56 SLOVENSKO - V sobotu otestovali vo Zvolene antigénovými testami 12 211 ľudí, z nich 105 bolo pozitívnych.

„V percentuálnom vyjadrení je pozitivita vyjadrená hodnotou 0,86 percent,“ zhrnula výsledky primátorka Lenka Balkovičová.

V nedeľu sa vo Zvolene netestuje. Je to tak najnižšia účasť v doterajších víkendových plošných testovaniach.

Pred týždňom využilo víkendové testovanie 13 378 ľudí a týždeň predtým prišlo na odberové miesta 14 273.

10:09 SLOVENSKO - Včera dostalo prvú dávku vakcíny proti covidu ďalších 2 064 ľudí na Slovensku.

Spolu je už zaočkovaných 179 815 ľudí. Druhú dávku má už 30 595 očkovaných.

09:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 1 552 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Pribudlo aj 64 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

Pozitivita sobotných 8 282 PCR vyšetrení bola na úrovni 18,74 percenta. Najviac pozitívne testovaných bolo v Trnavskom kraji (348), nasleduje Košický kraj (318), Trenčiansky (216), Banskobystrický (178), Prešovský (176), Nitriansky (129), Bratislavský (116) a Žilinský (71). Je medzi nimi 744 mužov a 808 žien.

V sobotu urobili aj 466 365 antigénových testov, pozitívnych bolo 4 106, čo predstavuje 0,88 percenta.

S covidom je v nemocniciach hospitalizovaných 3 337 pacientov. Pľúcnu ventilácu potrebuje 299 chorých. Koronavírus prekonalo ďalších 3 465 PCR vyšetreniami evidovaných infikovaných.

09:56 SVET - Včera odhalili v Česku 4 800 nových prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 748 viac než pred týždňom.

Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) kleslo na 71 bodov a stále zodpovedá 4. stupňu.

Najvážnejšia situácia je v západočeskom okrese Sokolov. Informuje o tom spravodajský portál televízie Nova. Za celé obdobie epidémie bolo v Českej republike viac než milión prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Vyliečených je už vyše 919.000 ľudí. Počet mŕtvych rekročil hranicu 17.000, k sobotnému ránu to bolo 17.235. Počet ľudí, ktorí potrebujú lekársku pomoc, podľa dát českého ministerstva zdravotníctva klesol. Momentálne je s chorobu COVID-19 v nemocnici 5450 pacientov, z toho je podľa aktuálnych údajov 989 vo vážnom stave. Každý všedný deň sa vykoná 20-tisíc až 35-tisíc PCR testov a podobný počet testov antigénnych. Cez víkend býva ich počet výrazne vyšší, pripomína TV Nova.

09:51 SLOVENSKO - Mesto Piešťany žiada o doriešenie otázky otvorenia predškolských a školských zariadení pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre.

Piešťany majú pre zlú epidemiologickú situáciu Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trnave zakázané otvorenie škôl od 8. februára, avšak zabudlo sa na predškolské a školské zariadenia, ktoré poskytujú takúto službu. Informovala o tom hovorkyňa radnice Drahomíra Moretová po zasadnutí krízového štábu mesta v sobotu (6.2.) vo večerných hodinách.

"Ministerstvo školstva v novej vyhláške zrejme pozabudlo, že predškolské a školské zariadenia pre kritickú infraštruktúru navštevujú deti zdravotníkov, hasičov, policajtov, predavačov potravín a profesií, ktorí nebudú môcť nastúpiť do práce, ak nebude o ich deti postarané. V našom meste ide o približne sto detí," upozornila hovorkyňa.

09:49 SLOVENSKO - Kancelária Národnej rady zaviedla v priestoroch parlamentu pre pandémiu nového koronavírusu viaceré opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy.

Nainštalovala napríklad germicídne žiariče, dezinfikuje centrálny rozvod vzduchotechniky, čistí dotykové plochy aj pracovné stoly či klávesnice. V súvislosti s karanténou viacerých poslancov po rokovaní výborov počas uplynulého týždňa to pre TASR uviedol odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR s tým, že všetky osoby v priestoroch NR SR musia dodržiavať platné opatrenia.

Odbor priblížil, že v piatok (5. 2.) bolo pre karanténu ospravedlnených z rokovania 17 poslancov. Na otázku, či zhoršenie situácie nemôže ohroziť uznášaniaschopnosť pléna, reagoval tým, že pri hlasovaniach bol v týždni dostatok poslancov.

09:44 SLOVENSKO - Spolu 3 078 ľudí otestovali v sobotu (6. 2.) na ochorenie COVID-19 v rámci ďalšieho kola skríningového testovania v Trebišove.

Z nich malo pozitívny test 56 ľudí, čo predstavuje pozitivitu 1,8 percenta. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Martina Mištaničová. Odberné miesta sú otvorené aj v nedeľu.

Samospráva pripravila odberné miesta na Základnej škole (ZŠ) Ivana Krasku, ZŠ na Pribinovej ulici, v Centre voľného času na Ulici T.G. Masaryka, na Gymnáziu na Komenského ulici, v mestskom kultúrnom stredisku (MsKS) a v spoločenskom centre v časti Milhostov. Otvorené sú od rána do 18.00 h, s výnimkou odberového miesta v Milhostove, kde budú odbery vykonávať od 13.00 do 18.00 h. Obedňajšia prestávka je od 12.00 do 13.00 h.

09:17 SVET - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz súhlasí, aby sa ruské a čínske očkovacie látky proti covidu vyrábali priamo v Rakúsku, ak budú schválené Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

"Keď ide o vakcíny, nezáleží na geopolitickom boji, ale na ich účinnosti, bezpečnosti a rýchlej použiteľnosti," povedal Kurz v rozhovore pre aktuálne vydanie nemeckého nedeľníka Welt am Sonntag. Z interview citovala rakúska tlačová agentúra APA.

Kancelár reagoval na otázku, či by sa on sám dal zaočkovať radšej ruskou vakcínou Sputnik V, alebo očkovacou látkou čínskej výroby.

Kurz zároveň agentúru Európskej únie pre liečivá skritizoval za jej pomalú a byrokratickú prácu pri schvaľovaní a registrovaní nových vakcín.

Očkovanie proti novému druhu koronavírusu SARS-CoV-2 sa v Rakúsku začalo vlani v decembri za použitia vakcín vyvinutých farmaceutickými spoločnosťami Pfizer a BioNTech a firmou Moderna. Viedeň v najbližšej budúcnosti očakáva aj dodávky očkovacej látky firmy AstraZeneca, ktorej podmienečnú registráciu schválila Európska komisia v piatok minulý týždeň.

07:59 SLOVENSKO - Počas prvého dňa februárového plošného testovania sa v 23 odberných miestach, ktoré vytvorilo mesto Žilina, dalo otestovať 11 053 ľudí.

S pozitívnym testom odišlo 46 ľudí, čo je 0,42-percentná miera pozitivity.

Podobné výsledky zaznamenali štatistiky aj pred dvoma týždňami, keď sa v Žiline naposledy plošne testovalo. Celkovo 23. a 24. januára vykonali odberové tímy spolu 29 165 testov, pričom 113 ľudí bolo pozitívne otestovaných. Miera pozitivity vtedy dosiahla 0,39 percenta.

07:43 SVET - Polovica opýtaných ľudí v Nemecku je proti uvoľneniu pravidiel lockdownu.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý pre agentúru DPA vypracoval inštitút YouGov.

Nemeckí krajinskí a spolkoví predstavitelia rozhodnú v nasledujúcich dňoch, či predĺžia celoštátny lockdown aj po 14. februári.

Respondentom položili otázku, či si myslia, že opatrenia by sa mali úplne odstrániť alebo uvoľniť, alebo či by mali zostať rovnaké alebo sa sprísniť.

Polovica opýtaných je proti zmierneniu opatrení, 37 percent je za pokračovanie súčasných obmedzení aj po 14. februári a 13 percent je za ďalšie sprísnenie pravidiel.

Na druhej strane, 30 percent je za zmiernenie pravidiel a 13 percent za úplný návrat do normálu.

06:00 SVET - Stovky ľudí vyšli v sobotu noci do kodanských ulíc na protest proti dánskym epidemiologickým obmedzeniam a plánom vlády na digitálne očkovanie, uviedla agentúra AFP.

Načítavam video...

V mrazivom počasí sa približne 600 ľudí zhromaždilo pred budovou parlamentu na protest proti "diktatúre" čiastočného lockdownu, ktorý bol zavedený v Dánsku. Demonštrácia mala pokojný priebeh.

Ľudia protestovali najmä proti plánom na vytvorenie digitálneho očkovacieho "pasu". Dánsko, tak ako aj ďalšie európske krajiny, chce zaviesť digitálny očkovací preukaz, ktorý by spočiatku uľahčil najmä služobné cesty. Mohol by sa použiť aj na športové a kultúrne podujatia, a tiež na vstup do reštaurácií.

Organizátori protestov tvrdia, že z takého pasu vyplýva povinnosť očkovania, čo predstavuje ďalšie obmedzenie slobody jednotlivca. Očkovanie v tejto škandinávskej krajine nie je povinné.

V Dánsku, ktoré má 5,8 milióna obyvateľov, sú zatvorené reštaurácie, bary a obchody, ktoré nepredávajú potraviny a základné potreby. Vláda predĺžila obmedzenia najmenej do 28. februára. Základné školy sa však v pondelok môžu znovu otvoriť.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 6. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 17 386
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 639
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 6 369
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 213
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 952
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 468
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 179
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 733
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 180
 10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa informácii z miesta nehody mal byť mladík pod vplyvom alkoholu.

Narazil do zvodidiel, potom do auta.


a 1 ďalší 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu