BRATISLAVA. Po príchode z rizikových krajín je od pondelka od 6.00 h po novom nutné absolvovať nie desaťdňovú, ale štrnásťdňovú izoláciu. Osoba bude po novom testovaná RT-PCR metódou nie na piaty, ale na ôsmy deň po príchode.
Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva upravujúcej režim na hraniciach. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.
Karanténu predĺžili mutácie
Úrad verejného zdravotníctva vysvetlil, že k predĺženiu domácej izolácie a stanoveniu neskoršieho dňa testovania pristúpili na základe odporúčaní medzinárodných zdravotníckych inštitúcií, ktoré vyhodnocovali riziká spojené s novými mutáciami nového koronavírusu.

Mutácie podľa odborníkov viedli k zhoršovaniu epidemiologickej situácie v oblastiach, v ktorých sa rozšírili.
Aby sa tlmil počet ochorení, hospitalizácií a úmrtí, je podľa hygienikov potrebné sprísňovať opatrenia na zníženie rizika prenosu infekcie.
Od pondelka teda bude platiť, že osoby, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili výlučne krajiny Európskej únie, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko a nepreukážu sa negatívnym PCR testom vykonaným mimo územia SR nie starším ako 72 hodín, musia ísť do domácej izolácie. V prípade Česka a Rakúska môže ísť aj o negatívny antigénový test nie starší ako 72 hodín.
V praxi to bude vyzerať tak, že osoba bude najskôr na ôsmy deň testovaná, v prípade získania negatívneho výsledku testu sa jej izolácia skončí. V prípade, že sa osoba na testovaní nezúčastnila a má bezpríznakový priebeh izolácie, tá sa jej končí po 14 dňoch.
Deti do desať rokov nemusia byť otestované, izolácia im skončí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti.
Ako ďalej Račková uviedla, osoby, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili iné krajiny, musia ísť do domácej izolácie a najskôr na ôsmy deň podstúpiť testovanie RT-PCR metódou. Osoby ukončia izoláciu iba získaním negatívneho výsledku testu. "Nie je možné ju ukončiť bez testovania a ani jej predísť predložením negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19," zdôraznila Račková s tým, že deti do desať rokov nemusia byť otestované, izolácia im skončí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti.
ÚVZ SR dodal, vo všetkých prípadoch sa osoby prichádzajúce na Slovensko musia najneskôr bezprostredne pri vstupe na Slovensko zaregistrovať na webe korona.gov.
Dlhšia karanténa aj po kontakte s pozitívnym
Povinná karanténa sa predĺžila z desať na 14 dní aj v prípade úzkeho kontaktu s osobou pozitívne testovanou na ochorenie COVID-19.
"Štrnásťdňová izolácia s RT-PCR testovaním najskôr na ôsmy deň sa bude uplatňovať aj v prípade úzkych kontaktov pozitívne testovaných osôb. Štrnásť dní sa začína počítať od posledného kontaktu s pozitívnou osobou," uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.
Lehota podľa jej slov platí aj v prípade, že výsledok testu je negatívny, a to z dôvodu, že sa u osôb ešte môžu prejaviť klinické príznaky. "Štrnásťdňovú izoláciu je potrebné dodržať aj v prípade, že osoby sú bezpríznakové a bez testovania. Ak sa u nich klinické príznaky prejavia, o termíne ukončenia karantény rozhoduje ošetrujúci lekár," doplnila hovorkyňa ÚVZ SR.
Povinnosť karantény sa nebude vzťahovať na osoby, ktoré v ostatných troch mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19, avšak len v prípade, že sa u nich nevyskytnú príznaky ochorenia.
Izolácia osoby pozitívnej na ochorenie alebo karanténa osoby po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie, ktorá nebola ku dňu účinnosti vyhlášky ukončená, sa ukončuje podľa doterajších predpisov.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?