SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Koronavírus na Slovensku: Do škôl sa vrátili prví žiaci, nemocnice sú stále plné (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 264-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 5 271 obetí. Začal platiť covid automat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začal platiť COVID automat: Správy o koronavíruse sme sledovali minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:54 SVET - Česká vláda neprijala na svojom pondelňajšom zasadnutí nijaké ďalšie opatrenia v boji proti novému koronavírusu. Oznámili to jej predstavitelia na tlačovej konferencii.

"Prijímali sme skôr opatrenia, ktoré majú motivovať a pomôcť epidémiu zvládať," povedal po zasadnutí vládneho kabinetu vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček, pričom však zdôraznil, že je nutné predĺžiť núdzový stav. Česká vláda už avizovala, že požiada Poslaneckú snemovňu o predĺženie núdzového stavu o ďalších 30 dní - teda do 16. marca.

Česká vláda zároveň schválila návrh, v súlade s ktorým by ľudia v karanténe mohli dostávať okrem čiastočnej náhrady mzdy, akú už poberajú, aj bonus vo výške 370 korún (približne 14 eur) na deň. Finančný bonus má podľa nej prispieť k tomu, aby ľudia karanténu podstupovali, a tiež, aby nakazené osoby nahlasovali svoje kontakty.

SkryťVypnúť reklamu

20:48 SVET - Turecko by v tretej fáze klinického testovania svojej vakcíny proti novému druhu koronavírusu privítalo odbornú a vedeckú spoluprácu Maďarska. Vyhlásil to v Ankare maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po schôdzke s tureckým ministrom zdravotníctva Fahrettinom Kocom.

"Iniciatíva Ankary ponúka dôležitú možnosť maďarským expertom, aby preverili, či turecká očkovacia látka by bola vhodná na použitie v Maďarsku popri už povolených vakcínach," povedal Szijjártó podľa agentúry MTI.

20:30 SVET - Rusko zaznamenalo v roku 2020 medziročný nárast úmrtí o 17,9 percenta. Takmer tretinu z tohto nadmerného počtu úmrtí spôsobilo ochorenie Covid-19. Oznámila to podpredsedníčka ruskej vlády Taťjana Golikovová, píšu agentúry AFP a TASS.

SkryťVypnúť reklamu

"Pokiaľ ide o celkový nárast nadmernej úmrtnosti v roku 2020, v čase zverejnenia príslušných údajov ruským štatistickým úradom Rosstat 31 percent prípadov predstavuje úmrtia na koronavírusovú infekciu. Ak vezmeme do úvahy tých, ktorí zomreli na inú diagnózu, no mali pozitívny test na ochorenie Covid-19, išlo o 50 percent z nadmerných úmrtí v roku 2020," uviedla Golikovová.

20:18 SVET - Zákaz nočného vychádzania, ktorý v súčasnosti platí na území Holandska od 21:00 do 04:30, vláda predĺžila do 2. marca.

"Zákaz vychádzania sa predĺži... Je to nevyhnutné, pretože v Holandsku sa čoraz viac presadzujú nové, nákazlivejšie varianty koronavírusu," uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom po rokovaní kabinetu.

20:06 SLOVENSKO - Aj keď minister zdravotníctva Marek Krajčí v piatok avizoval prednostné očkovanie učiteľov, v pondelok, kedy sa podľa covid automatu mohli otvoriť školy vo viacerých okresoch Slovenska, nikto nevedel poskytnúť o očkovaní podrobnejšie informácie.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Krajčí chce očkovať učiteľov. Nikto však nevie, ako a kedy Čítajte 

Učitelia sa sťažujú na chaos a neistotu. "Ráno som volal na ministerstvo školstva, lebo som bol sám zvedavý, aká je situácia, a vedúca úradu mi povedala, že oni nevedia, ale v nasledujúcich dňoch by to malo byť," hovorí Pavol Ondek, šéf školských odborov o tom, ako hľadal informácie o očkovaní učiteľov.

Nemá ich nielen ministerstvo školstva, ale ani očkovacie centrá, kde prebieha vakcinácia. Všetci odkázali denník SME na ministerstvo zdravotníctva. To však na otázky o očkovaní učiteľov neodpovedalo.

Viac si prečítajte v texte Jána Krempaského >>>>

19:44 SLOVENSKO - Aktuálne znenie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva síce povoľuje v rámci prevádzok naďalej aj fungovanie knižníc, mnohé z nich sú však od pondelka zatvorené. Svoje rozhodnutie oznamujú na svojich weboch a odvolávajú sa na nepriaznivú epidemiologickú situáciu v danom regióne, ale i rozhodnutie vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Od pondelka majú zatvorené napríklad Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a Košiciach, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave alebo Krajská knižnica v Žiline. Zatvorené sú tiež Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne, mestské knižnice v Banskej Štiavnici či Malackách, ale i mestská knižnica v hlavnom meste.

19:11 SVET - Nárast prípadov ochorenia COVID-19 je podľa šéfky Európskej centrálnej banky Christine Lagardovej veľkým rizikom ohrozujúcim ekonomiku eurozóny. Prisľúbila, že ECB bude naďalej podporovať ekonomiku sužovanú predlžovanými protiepidemickými opatreniami a požaduje stimuly aj od vlád.

"Kľúčové je, aby menová a fiškálna politika pokračovali v spolupráci. Fiškálna politika - na národnej aj európskej úrovni - zostáva rozhodujúca pri podpore zotavovania," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

18:46 SVET - Zdravotným problémom súvisiacim s koronavírusom minulý rok v Rusku podľahlo 162 429 ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil ruský štatistický úrad. V porovnaní so skôr zverejňovanými vládnymi údajmi je číslo oveľa vyššie.

Štatistika za apríl až december 2020 zahŕňa aj prípady, v ktorých koronavírus nebol hlavnou príčinou úmrtia alebo jeho prítomnosť nebola jednoznačne preukázaná.

18:01 SVET - Všetky osoby, ktoré do Švajčiarska prichádzajú z rizikových krajín, sa od dneška musia preukázať negatívnym PCR testom. Ten nesmie byť starší ako 72 hodín.

Aj napriek negatívnemu PCR testu pri príchode do Švajčiarska je cestujúci povinný absolvovať desaťdňovú karanténu.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke. Švajčiarsko zaradilo od pondelka 1. februára na zoznam rizikových krajín aj Slovenskú republiku.

SkryťVypnúť reklamu

17:50 SVET - Na začiatku pandémie prejavilo záujem o vakcínu iba 15 percent občanov Maďarska, ich počet však medzitým stúpol na terajších 50 percent.

Uviedla to v pondelok šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová s odvolaním sa na údaje Centrálneho štatistického úradu.

"Doteraz bolo prvou dávkou zaočkovaných 289 042 ľudí, druhú dávku dostalo už 107 592 osôb," povedala Müllerová podľa agentúry MTI s tým, že za zaočkované sa považujú tri percentá obyvateľstva, pričom európsky priemer je 2,7 percenta.

17:40 SLOVENSKO - Dovedna 20 000 respirátorov nakúpi a rozdá mesto Rimavská Sobota svojim obyvateľom.

"Na dnešnom zasadnutí krízového štábu mesta sa na môj návrh rozhodlo, že Rimavská Sobota zakúpi 20 000 respirátorov FFP2 a bezplatne ich doručí do každej domácnosti. Distribúciu zabezpečí mesto prostredníctvom zamestnancov mestského úradu bezplatne," uviedol primátor Jozef Šimko.

SkryťVypnúť reklamu

17:22 SLOVNESKO - Mesto Košice odpustí poplatky za terasy do konca apríla. Chce tým zmierniť negatívny vplyv opatrení pred šírením ochorenia COVID-19 na podnikateľov. Rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom pondelkovom zasadnutí.

17:10 SVET - Slováci musia pri vstupe do Nemecka predložiť negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, nie starší ako 48 hodín.

Rozhodnutie platí bez výnimky aj pre cestujúcich, ktorí prekonali COVID-19 alebo absolvovali očkovanie. Z hľadiska výskytu ochorenia zaradilo Nemecko celé územie Slovenskej republiky na zoznam rizikových krajín.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

17:04 SVET - Takmer 500 lekární v Rakúsku ponúka od dnes bezplatný antigénový test na koronavírus. Komora lekárnikov zaznamenala v prvý deň spustenia tohto pilotného projektu "extrémny dopyt", píše na svojej webstránke stanice ORF.

"Ide to celkom dobre," potvrdil hovorca komory lekárnikov. Na zaistenie si termínu testovania v lekárni, kde vzorky odoberajú i vyhodnocujú priamo ich zamestnanci, je potrebné sa vopred zaregistrovať.

Do bezplatného testovania sa zapojilo aj 79 lekární v metropole Viedeň.

16:52 SLOVENSKO - Stredoškoláci môžu tento týždeň navštíviť vysoké školy online. Národné kariérne centrum v utorok štartuje podujatie Virtuálny deň otvorených dverí, ktoré potrvá do piatka.

Stačí sa zaregistrovať na webstránke www.virtualnydenotvorenychdveri.sk a vybrať si zo zoznamu vysokých škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Prihlásených je 41 vysokých škôl zo Slovenska a Českej republiky a vysielanie je rozdelené na štyri dni. Každý deň dostanú priestor stredoškoláci z dvoch slovenských krajov.

16:48 SVET - Česká vláda dnes rozhodla, že požiada Poslaneckú snemovňu o predĺženie núdzového stavu o ďalších 30 dní - teda do 16. marca.

Návrh musí následne posúdiť Poslanecká snemovňa, v ktorej však vláda nemá dostatočnú podporu.

V minulosti za predĺženie núdzového stavu hlasovali poslanci Komunistickej strany Čiech a Moravy, tentoraz ho však nepodporia. Vláda totiž KSČM sľúbila, že do februára otvorí viac škôl, čo nakoniec neurobila, pripomína iDNES.cz.

16:43 SLOVENSKO - Polícia upozorňuje verejnosť na dezinformačné letáky o koronavíruse. V prípade, že niekto dostane daný leták do schránky, mal by ho odniesť na najbližšiu policajnú stanicu pre podozrenie zo šírenia poplašnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

Letáky podľa polície obsahujú tvrdenia, že rúška sú zdraviu nebezpečné, miliardár Bill Gates nenosí rúško, lebo je za celým sprisahaním, za všetko môžu vplyvní ľudia a koronavírus je podvod alebo skôr cielená operácia na zotročenie sveta.

16:30 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má obsadené lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 na 68 percent. Celkovo je v nemocnici pre nich vyčlenených 179 lôžok.

Ako uviedla hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, na COVID oddelení je hospitalizovaných 100 pacientov, z nich 86 sú pozitívne testovaní a 14 suspektní.

16:21 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala členské krajiny EÚ, aby "darovali" Ukrajine časť svojich vakcín proti ochoreniu COVID-19, získaných prostredníctvom EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Jej výzva nasleduje po sťažnostiach Ukrajiny, že nemá k týmto vakcínam prístup, uviedla tlačová agentúra AFP.

"Požiadali sme naše členské krajiny, aby darovali časť svojich očkovacích látok Ukrajine," uviedla Von der Leyenová počas svojho videovstupu na konferencii o covide v Kyjeve.

16:13 SVET - Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran sa dal zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy AstraZeneca s argumentom, že poskytuje dostatočnú ochranu pred takmer všetkými variantmi koronavírusu, ktoré sa šíria v krajine.

Francúzsko dostalo prvú dodávku vakcín firmy AstraZeneca minulý týždeň. Ide o 273 600 dávok očkovacej látky vyčlenených pre zdravotníkov vo veku do 65 rokov.

15:54 SVET - České ministerstvo zdravotníctva odporučí využitie dosiaľ neregistrovaných liečivých prípravkov pre pacientov s ochorením COVID-19, u ktorých je vysoké riziko ťažkého priebehu.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort vo vyhlásení uviedol, že odporučí distribúciu, výdaj a používanie neregistrovaných liečivých prípravkov s liečivými látkami kasirivimab/imdevimab a bamlanivimab.

Lieky, ktoré odporučila skupina odborníkov, musí ešte schváliť Státní ústav pro kontrolu léčiv, informuje spravodajský portál TN.cz.

15:43 SVET - Rakúska vláda vydala varovanie pred cestovaním do spolkovej krajiny Tirolsko. Dôvodom je zhoršená pandemická situácia súvisiaca s rozšírením tzv. juhoafrického variantu koronavírusu.

Súvisiaci článok Tirolsko bojuje s juhoafrickou mutáciou, spustí akčný plán Čítajte 

Vláda občanov vyzvala, aby do Tirolska necestovali, ak to nie je nevyhnutné. Tí, ktorí tam boli v posledných dvoch týždňoch, majú absolvovať test na prítomnosť nového koronavírusu.

Ľudí, ktorí plánujú z Tirolska vycestovať do inej spolkovej krajiny, vláda "naliehavo vyzýva", aby sa bezprostredne pred cestou podrobili testu na koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

V piatok ohlásil Anschober akčný plán pre Tirolsko, ktorí tamojších obyvateľov vyzýva, aby obmedzili mobilitu a zavádza povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom antigénového testu na lanovkách v lyžiarskych strediskách či plošné PCR testovanie v regiónoch s vysokou sedemdňovou incidenciou.

15:38 SLOVENSKO - Knižnice majú stále výnimku zo zákazu, mnohé však zatvorili pre COVID automat.

Od dnes majú zatvorené napríklad Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a Košiciach, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave alebo Krajská knižnica v Žiline. Rozhodnutie zdôvodňujú uznesením vlády týkajúcim sa COVID automatu.

Zatvorené sú tiež Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne, mestské knižnice v Banskej Štiavnici či Malackách, ale i mestská knižnica v hlavnom meste.

SkryťVypnúť reklamu

Na vyhlášku i mapu okresov sa odvolávajú v Univerzitnej knižnici v Bratislave, ktorá je v pracovných dňoch naďalej otvorená, rovnako fungujú za sprísnených podmienok aj v Slovenskej národnej knižnici v Martine či Podtatranskej knižnici v Poprade.

15:19 SVET - Takmer 300 000 žiakov základných škôl v Dánsku sa dnes po piatich týždňoch strávených doma vrátilo do svojich tried.

Ide o prvý krok v rámci uvoľňovania prísnych protipandemických opatrení v tejto severoeurópskej krajine.

Návrat do škôl však sprevádza niekoľko hygienických nariadení. Nesmú sa napríklad spolu stretávať žiaci z rôznych tried, aby sa obmedzilo šírenie koronavírusu. Jedlo žiaci musia konzumovať v triede, rúška však povinne nosiť nemusia ani oni, ani učitelia.

15:14 SLOVENSKO - Mesto Sabinov otvorí materské školy, 1. stupeň základných škôl aj základnú umeleckú školu zajtra. Samospráva o tom informuje na sociálnej sieti.

15:11 SLOVENSKO - Na území Nitrianskeho kraja sa stredné školy postupne otvárajú v štyroch zo siedmich okresov. Zatvorené zostávajú v "čiernych" okresoch Zlaté Moravce a Šaľa.

Na odporúčanie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre sa pre zlú epidemiologickú situáciu neotvorili ani v okrese Nitra.

Podľa slov vedúceho odboru školstva na Vladimíra Gubiša sa prezenčné vzdelávanie obnoví pre posledné ročníky stredných škôl a všetky ročníky zdravotníckych škôl v okresoch Komárno, Nové Zámky, Levice a Topoľčany. Ako však upozornil, samotné spustenie prevádzky na školách je v kompetencii riaditeľov škôl.

14:47 SLOVENSKO - V meste Kežmarok sa dnes do škôl vrátilo 85 percent žiakov prvého stupňa základných škôl. Ako však informovala Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie mesta, hlavným dôvodom, prečo dnes veľa detí nenastúpilo, bola silná poľadovica v meste.

Prezenčne sa na školách v Kežmarku vzdelávajú aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a jedného pedagóga.

Základné umelecké školy organizujú pre svojich žiakov individuálne hodiny. Otvorená je aj mestská knižnica. Miera pozitivity víkendového testovania dosiahla v meste 0,31 percenta.

14:31 SVET - Dôvera Čechov v štátny aparát a predstaviteľov štátu od novembra trvalo klesá. Polovica ľudí si myslí, že rozdeľovanie vakcín proti koronavírusu nefunguje správne, a dvom tretinám prekážajú škandály okolo prednostného očkovania ľudí, ktorí na to nemajú nárok.

Vyplýva to z pravidelného prieskumu projektu National Pandemic Alarm, ktorý skúma nálady v spoločnosti v piatich štátoch strednej a východnej Európy. Informácie priniesol v pondelok portál Novinky.cz.

14:28 SLOVENSKO - Do školy sa vrátili aj žiaci Základnej školy s materskou školou v Medzibrode. Riaditeľka školy Ivana Sumráková povedala, že okrem jedného žiaka im nastúpili do tried od prvého po štvrtý ročník všetci.

„Deti boli veľmi disciplinované, tešili sa na nás a my na nich. Od 18. decembra neboli v kolektíve a to je veľmi dlhá doba,“ povedala s tým, že s disciplínou nemali po takom dlhom čase žiaden problém.

Nepocítili dokonca ani výpadky v zvládnutom učive. Využiť však chcú podľa nej možnosť jarnej školy, hoci ministerstvo školstva k nej zatiaľ nedalo žiadne presnejšie inštrukcie.

„Pre deti z Banskobystrického kraja sa oficiálne prázdniny začínajú na budúci týždeň. Znamenalo by to, že deti budú tento týždeň päť dní v škole a potom by išli na prázdniny. To považujeme za zlé riešenie,“ dodala.

14:16 SLOVENSKO - V Žiline sa počas víkendu prišlo otestovať 24 531 ľudí. S pozitívnym výsledkom ich odišlo len 85, čo predstavuje 0,346% mieru pozitivity.

Informoval o tom na sociálnej sieti primátor mesta Peter Fiabáne. Mesto od zajtra otvorí základné školy a materské školy. V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je 14 ZŠ a 26 MŠ. Na prvom stupni sa vzdeláva celkom 2957 žiakov, MŠ navštevuje 2302 detí.

14:11 SLOVENSKO - V Starej Ľubovni dnes otvorili všetky triedy v materských školách. Výučbu vo všetkých triedach obnovili aj na prvom stupni troch základných škôl.

"Obsadenosť tried MŠ Tatranská a MŠ Vsetínska je takmer 80 percent," informoval primátor mesta Ľuboš Tomko.

Ako doplnil, obsadenosť tried ZŠ Komenského je 95 percent, ZŠ Levočská 89 percent a ZŠ Za vodou 77 percent. Podľa jeho slov sa v utorok obnoví aj prezenčné vyučovanie na prvom stupni v ZŠ Podsadek.

14:09 SVET - Na maďarskom hraničnom priechode Hegyeshalom sa dnes vytvoril sedem kilometrov dlhý rad vozidiel čakajúcich na vstup do Rakúska.

Dlhé čakanie spôsobili kontroly, ktoré zaviedli rakúske orgány v rámci sprísnených epidemiologických opatrení.

Maďarská polícia neskôr informovala, že prechod maďarsko-rakúskej hranice sa napoludnie zjednodušil, avšak cestujúcich smerom do Rakúska vyzvala, aby ešte sa pred cestou informovali o aktuálnych čakacích dobách.

14:06 SLOVENSKO - Skalica ako jedno z mála miest v Trnavskom kraji dnes otvorila svoje materské školy a triedy prvého stupňa základných škôl.

Materské školy evidujú 384 detí, Základná škola Vajanského 334 a Základná škola Strážnická 298 detí. V oboch základných školách sú v prevádzke aj jedálne, všade platia prísne hygienické opatrenia.

13:58 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva zatiaľ neeviduje zoznam škôl, ktoré sa dnes otvorili. Informoval o tom odbor komunikácie rezortu školstva s tým, že je to skôr otázka na jednotlivých zriaďovateľov.

"Ministerstvo školstva však aktualizovalo online formulár s názvom COVID školský semafor, v ktorom doplnilo otázky týkajúce sa aktuálneho otvorenia," poznamenal odbor komunikácie ministerstva. Zároveň rezort prosí riaditeľov základných škôl o vyplnenie a nahlásenie danej situácie, aby malo ministerstvo objektívny pohľad na aktuálny stav.

13:54 SLOVENSKO - V januári zomrelo v nitrianskej nemocnici na covid 268 pacientov.

Vo fakultnej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 124 pacientov s covidom, z toho 12 je ventilovaných. "Práceneschopných zdravotníkov v kontexte COVID-19 máme 92," informovala hovorkyňa Tatiana Kubinec.

Školy v Nitrianskom okrese zatiaľ zostávajú zatvorené. Neobnoviť ich prevádzku odporučil regionálny úrad verejného zdravotníctva.

13:50 SLOVENSKO - Minister Krajčí by mal v spolupráci s hygienikmi stanoviť jasné pravidlá, ktoré školy majú byť otvorené a ktoré nie.

Požaduje to vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová s tým, že by to mohlo byť zadefinované v COVID automate.

Remišová na tlačovej konferencii priblížila, že minulý týždeň pandemická komisia určila, ktoré školy sa majú otvoriť a ktoré nie. Následne o pár dní regionálne úrady verejného zdravotníctva vydali opačné rozhodnutia. Spôsobili tým "všade chaos".

Rozhodnutie o otváraní škôl musí byť podľa Remišovej jasné. Školy a zriaďovatelia by mali rozhodnutie vedieť v dostatočnom predstihu, a to v stredu po vláde. Pravidlá musia byť predvídateľné. "Pre firmy sú, ale pre školy nie sú," poznamenala Remišová.

"O tom, ktoré školy sa otvárajú a ktoré nie, rozhoduje teraz pán bohviekto," poznamenala ministerka.

13:21 SLOVENSKO - Miera pozitivity víkendového testovania v Detve dosiahla 0,96 percenta.

"Mesto otvorilo všetky základné a materské školy. Naplnenosť v štyroch základných školách, ktoré má mesto Detva vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, je približne na úrovni 75 percent," uviedol hovorca mesta Milan Suja.

"Cez víkend sa na odberových miestach vytvorených mestom dalo otestovať 3619 ľudí. Testy odhalili 35 pozitívnych, čo je 0,96 percenta.," informuje samospráva na svojej oficiálnej webstránke.

13:17 SLOVENSKO - Slovenskí vedci už pracujú aj na teste, ktorý by dokázal zachytiť juhoafrickú mutáciu nového koronavírusu. Informoval o tom biochemik a CEO spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan.

Vysvetlil, že hoci na teste pracujú, validáciu zatiaľ nedokážu dokončiť. Dôvodom by malo byť, že táto mutácia by na Slovensku ešte nemala byť prítomná.

"Nemáme virálnu RNA z juhoafrického variantu SARS-CoV-2," povedal Čekan s tým, že sa ju snažia v Európe získať, ale podľa vedca nie je jednoduché zaobstarať takéto vzorky z inej krajiny.

Doplnil, že čo sa týka juhoafrickej mutácie, ide o veľmi nebezpečný variant nového koronavírusu, ktorý dokáže spôsobiť reinfekciu a aj horší priebeh infekcie aj u tých ľudí, ktorí už ochorenie COVID-19 prekonali.

12:53 SLOVENSKO - V Holíči sa prišlo počas víkendu otestovať 3510 ľudí, z toho pozitívnych bolo 19, čo predstavuje 0,54 percenta. V meste fungovali štyri odberné miesta na Školskej a Kollárovej ulici.

12:49 SLOVENSKO - V Trenčianskom kraji pribudlo v minulom týždni 1391 pozitívnych PCR testov, čo je o šesť viac ako v predchádzajúcom týždni.

Najviac pozitívnych bolo minulý týždeň v okrese Prievidza (339). Nasledovali okresy Trenčín (217), Nové Mesto nad Váhom (209), Považská Bystrica (145), Ilava (132), Bánovce nad Bebravou (123), Partizánske (120), Púchov (74) a Myjava (32).

12:42 SLOVENSKO - Základné a materské školy v mestách Pezinok a Senec ostávajú zatvorené minimálne ďalšie dva týždne. Samosprávy sa tak rozhodli na základe výsledkov antigénového testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19 a následného odporúčania regionálneho hygienika.

"Primátor mesta Senec Dušan Badinský zvolal ráno riaditeľov a riaditeľky škôl. Po vzájomnej konzultácii aj na základe odporúčania regionálneho úradu verejného zdravotníctva a výsledkov z víkendového testovania, kde mesto Senec dosiahlo percento pozitivity 1,45, rozhodol, že všetky materské a základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta ostávajú zatvorené," informovala o tom senecká samospráva na sociálnej sieti.

Otvorenie škôl v Senci sa plánuje 22. februára. Od utorka opätovne otvára mesto pre rodičov detí z kritickej infraštruktúry Materskú školu Kollárova a Základnú školu Tajovského.

Primátor Pezinka Igor Hianik na webe mesta informuje, že pezinské školy sa neotvoria od stredy, ako sa pôvodne plánovalo. "Ostanú zatvorené nasledujúce dva týždne podľa odporúčania hygienika. Zároveň by som chcel odporučiť aj ostatným školám a škôlkam, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, aby konali rovnakým alebo podobným spôsobom ako mesto Pezinok," skonštatoval primátor po zhodnotení víkendového testovania.

12:36 SLOVENSKO - Polícia naďalej pokračuje v sprísnených kontrolách. Policajti vo zvýšenej miere kontrolujú opodstatnenosť pohybu osôb v čase zákazu vychádzania a účel cesty.

Polícia bude pokračovať v kontrolách na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb, ako sú lyžiarske strediská, nákupné strediská, železničné stanice, potraviny, drogérie či odberné miesta.

"Tieto kontroly vykonajú príslušníci služby poriadkovej polície, služby dopravnej polície a služby železničnej polície," spresnila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Od začiatku roka 2021 zaznamenala polícia spolu 5 619 prípadov porušenia zákazu vychádzania. V prípade 3 662 osôb zistili, že nepoužívajú rúško ani iné prekrytie nosa a úst.

Policajti zaznamenali od začiatku roku aj 686 porušení povinnej karantény a odhalili 81 neoprávnene otvorených prevádzok.

12:30 SLOVENSKO - Štyri stredné školy v Bratislavskom kraji obnovia svoje vyučovanie v prezenčnej forme. Rozhodli o tom riaditelia škôl po zvážení aktuálnej epidemiologickej situácie, na základe výsledkov testovania na ochorenie COVID-19 a tiež záujmu rodičov a žiakov.

Súvisiaci článok Covid automat: Pozrite si aktuálne opatrenia a zákazy Čítajte 

Pre prezenčnú formu vzdelávania sa rozhodlo napríklad Konzervatórium na Tolstého ulici v Bratislave. Výučba bude prebiehať individuálne a týkať sa bude umeleckých predmetov.

Odborné predmety v malých skupinách priamo v škole bude vyučovať Spojená škola na Tokajíckej ulici v Bratislave a Stredná odborná škola technická na Vranovskej ulici v Bratislave. Skupinu môže tvoriť maximálne päť žiakov a učiteľ. Svoje brány sa rozhodla otvoriť aj Základná škola v Malinove, ktorá je organizačnou zložkou Spojenej školy v Malinove.

Od budúceho týždňa by k nim mala pribudnúť aj Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium na Teplickej ulici v Bratislave. Prezenčné vyučovanie by chcela spustiť od 15. februára.

O otvorení uvažuje aj Gymnázium na Tomášikovej ulici v Bratislave. Všetky ostatné školy zostávajú v doterajšom režime a pokračujú v dištančnom vzdelávaní.

12:28 SLOVENSKO - Nemocnica v Komárne má takmer úplne naplnené svoje kapacity. Hospitalizovaných je 45 pacientov s koronavírusom, z nich päť si vyžaduje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Ďalších päť pacientov je suspektných.

Dobrou správou je podľa jeho slov pokles zamestnancov nemocnice pozitívnych na ochorenie COVID-19. "Oproti minulému týždňu ich počet poklesol takmer o dve desiatky," povedal riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

12:25 SVET - Slovinsko zaznamenalo v nedeľu 304 nových prípadov nákazy koronavírusom pri 3831 vykonaných testoch.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Rakúsku otvorili školy, obchody aj múzeá Čítajte 

Ide o pokračovanie medzitýždňového poklesu infikovaných a o jeden z najnižších denných prírastkov od polovice októbra. V nedeľu pribudlo aj ďalších 12 súvisiacich úmrtí.

Celkovo bolo urobených 1565 PCR testov, z nich 234 bolo pozitívnych; zaznamenaná pozitivita dosiahla 15 percent, čo je pokles oproti 17 percentám z predchádzajúceho dňa. Na základe 2266 rýchlych antigénových testov sa zistilo 70 infikovaných ľudí, pozitivita bola 3,1 percenta.

12:22 SLOVENSKO - Letný semester na Univerzite Komenského v Bratislave začína dištančne aj pre medikov. Vedenie UK žiadalo ešte začiatkom februára od Úradu verejného zdravotníctva SR a od viacerých ministrov, aby sa mohla prezenčná výučba uskutočniť aspoň v obmedzenom režime.

Práve študenti lekárskych fakúlt mali dnes v rámci predštátnicovej výučby nastúpiť do klinických praxí a pomáhať v nemocniciach. Študenti medicíny musia zostať doma, keďže v nemocniciach môžu pôsobiť len tí, ktorí majú s nemocnicou pracovnoprávny vzťah.

Podľa COVID automatu Bratislava a Martin, kde sídlia fakulty UK, sú momentálne v treťom stupni varovania. Z daného dôvodu sa môže výučba uskutočniť len dištančne a návrat na internáty možný nie je.

12:19 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti informoval, že sa zúčastnil "ďalšieho zaujímavého rokovania o výrobe vakcín na Slovensku." Záujem podľa neho prejavili svetoví výrobcovia.

Matovič nevylúčil, že by sa na Slovensku mohla vyrábať ruská vakcína Sputnik V. Priblížil, že ruský výrobca sa automaticky pri každom kontrakte, ktorý uzatvára, snaží v danej krajine zabezpečiť aj výrobu.

Predseda vlády to povedal v diskusnej relácii Sobotné dialógy, ktorú vysiela Rozhlas a televízia Slovenska. Slovensko má podľa Matoviča rokovať aj o výrobe vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.

12:13 SLOVENSKO - V nemocnici v Poprade je v súvislosti s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 45 pacientov.

„Na oddelení so špeciálnym režimom máme hospitalizovaných 34 pozitívnych pacientov a päť pacientov je v karanténe. Počet lôžok na tomto oddelení je 46. Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny sú hospitalizovaní štyria pacienti,“ konkretizovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, podľa ktorej čísla kopírujú epidemickú situáciu v celom regióne.

12:09 SLOVENSKO - Pocit ohrozenia novým koronavírusom sa blíži k maximám zo začiatku pandémie. Počet ľudí, ktorí úplne obmedzili svoje kontakty, je o štvrtinu vyšší ako v čase jesenného celoplošného testovania.

Homeoffice však využíva výrazne menej ľudí ako počas prvej vlny. To sú ďalšie zo zistení siedmej vlny výskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame.

12:01 SLOVENSKO - Na covidovom oddelení v Košiciach horelo, pacientov evakuovali.

Požiar vypukol v nedeľu pred 19. hodinou na šiestom poschodí oddelenia chirurgie na Rastislavovej ulici. Hasiči na miesto vyslali takmer všetku dostupnú techniku, vrátane rebríka, plošiny, či troch cisterien.

Plamene zachvátili posteľ, no zasiahli aj 54-ročného pacienta a jeho osobné veci. „Príčina je v štádiu vyšetrovania v spolupráci s políciou,“ tvrdia hasiči. Podľa informácií Korzáru je jednou z verzií aj podpálenie postele pacientom.

11:56 SVET - Situácia v Belgicku sa zlepšuje. Počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti klesol prvý raz od októbra pod 300.

Úroveň denných prírastkov sa v tomto období stabilizovala na hodnotách od 2000 do 2500 potvrdených prípadov, kým počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom naďalej klesá.

V nemocniciach sa momentálne nachádza 1676 pacientov s koronavírusom, z toho 299 na JIS.

11:52 SLOVENSKO - Slovensko má zazmluvnených 3,6 milióna očkovacích dávok od spoločnosti AstraZeneca.

Tento týždeň by mali prísť na Slovensko prvé vakcíny, pričom určené budú prioritne pre učiteľov. Vakcíny od tejto spoločnosti určené na základe klinických štúdií pre ľudí do 55 rokov.

11:46 SLOVENSKO - Miera pozitivity víkendového testovania na ochorenie sa spomedzi najväčších bratislavských mestských častí pohybuje od 0,70 do 0,83 percenta.

Najlepšie dopadla mestská časť Staré Mesto. V nej sa prišlo otestovať celkovo 10 916 ľudí. Z nich 77 vyšiel pozitívny výsledkov testu, čo predstavuje mieru pozitivity 0,70 percenta.

Najväčšiu mieru pozitivity zaznamenala Petržalka. Najväčšia bratislavská mestská časť urobila počas víkendu 21 122 testov. Z nich 175 bolo s pozitívnym výsledkom, čo predstavuje mieru pozitivity 0,83 percenta.

Najviac antigénových testov bolo vykonaných v Ružinove. Tam otestovali 23 568 obyvateľov, z čoho 188 malo pozitívny výsledok antigénového testu. Miera pozitivity je tak 0,80 percenta.

11:44 SVET - Od štvrtka 11. do stredy 24. februára bude výrazne obmedzená osobná doprava smerujúca do Lotyšska.

Vstup bude možný len v nevyhnutných prípadoch, akými sú práca, štúdium, zlúčenie rodín, lekárska starostlivosť, účasť na pohrebe či návrat do krajiny obvyklého pobytu.

Hraničné kontroly sa budú zameriavať aj na doklady potvrdzujúce účel cesty do, prípadne cez Lotyšsko. Osoby prichádzajúce zo Slovenska musia mať negatívny PCR test a absolvovať desaťdňovú karanténu.

Test nesmie byť starší ako 72 hodín, pričom doba začína plynúť odobratím vzorky. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

11:42 SVET - Juhokórejské hlavné mesto Soul poskytne psom a mačkám chovaným v domácnostiach bezplatné testy na koronavírus, ak tieto zvieratá prídu do kontaktu s infikovanými ľuďmi a budú mať príznaky nákazy.

Ak sa u zvierat zistí nákaza koronavírusom, budú musieť ísť na 14 dní do karantény doma alebo v mestskom karanténnom zariadení. Bezplatné testovanie domácich miláčikov v Soule bude prebiehať od dnes.

11:39 SLOVENSKO - V rámci boja s pandémiou koronavírusu vyškolila armáda 264 vojakov-sanitárov. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Kurzy podľa ministra organizuje Úrad hlavného lekára Ozbrojených síl SR, pričom v tomto roku sa uskutočnili už dva a v predchádzajúcom roku štyri.

11:33 SLOVENSKO - Počas víkendu bola pozitivita testov na COVID-19 v Lučenci 0,53 %.

"Počas celého víkendu sme v mestom zriadených odberových miestach otestovali 4.307 občanov, z ktorých bolo celkovo 23 pozitívnych. Miera pozitivity je tak v meste Lučenec na úrovni 0,53 percenta," konkretizovala primátorka Alexandra Pivková.

11:16 SLOVENSKO - Dopravný podnik Bratislava odporúča cestujúcim v bratislavskej MHD, aby nosili respirátory, ktoré sú podľa dopravcu účinnejšie než rúška.

Zároveň cestujúcich žiada, aby v autobusoch, trolejbusoch či električkách minimalizovali rozprávanie a telefonovanie. DPB o tom informuje na sociálnej sieti.

11:14 SLOVENSKO - Bardejov v utorok otvorí materské školy a prvý stupeň základných škôl, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

Dôvodom dnešného rozhodnutia mestského krízového štábu sú výsledky sobotňajšieho testovania na ochorenie COVID-19, ako aj vyjadrenie regionálneho epidemiológa.

"Na testovaní sa zúčastnilo 3798 osôb, z ktorých 19 bolo s pozitívnym výsledkom, čo je 0,5-percentná miera pozitivity. Potešujúce je to, že medzi pozitívne testovanými nefigurujú ani zamestnanci škôl, ani rodičia detí, ktorých sa nástup do škôl a škôlok týka. Súčasne prebiehal prieskum medzi rodičmi žiakov, ktorí by mali do školy nastúpiť a ktorý mal za cieľ zistiť ich záujem o otvorenie škôl. U ZŠ sa záujem pohyboval na úrovni 90 percent, u MŠ na úrovni približne 80 percent," uviedol hovorca mesta Štefan Hij.

11:11 SLOVENSKO - V nemocnici v Handlovej je aktuálne hospitalizovaných 26 pacientov s ochorením COVID-19.

„Dvaja naši zamestnanci sú práceneschopní pre koronavírus, žiadni ďalší nie sú v karanténe. Z tohto pohľadu je situácia u nás priaznivá a veríme, že takto vydrží aj naďalej,“ uviedla riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová.

10:58 SLOVENSKO - Banská Štiavnica dnes otvorila materské školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Základné školy otvorí pre žiakov prvého stupňa i starších žiakov, ktorí nemajú dostatočné podmienky na dištančné vzdelávanie, v utorok. Samospráva o tom informovala na svojej webovej stránke.

10:50 SVET - V Rakúsku sa opäť otvárajú školy, obchody, kaderníctva a múzeá. Pretrvávajú však obavy z tempa pribúdania infekcií a zo šírenia nových variantov koronavírusu.

Uvoľnenie obmedzení v Rakúsku, ktoré nadobudlo platnosť v pondelok, zďaleka nie je úplné. Ľudia, ktorí pôjdu do kaderníctva, sa musia preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus, ktorý nie je starší ako 48 hodín.

V obchodoch musia zákazníci nosiť ochranné rúška a nestačí, aby si tvár prekryli kusom látky. Reštaurácie a hotely zostávajú zatvorené a úrady uviedli, že tento mesiac sa opätovne neotvoria. Lockdown začal v krajine platiť od 26. decembra.

10:45 SLOVENSKO - Parlament by mal mať prístup k zmluvám, ktoré Európska únia podpísala so skupinou výrobcov vakcín.

Rozhodol tak Výbor Národnej rady SR pre európske záležitosti na zasadnutí vo večerných hodinách 4. februára. Informoval o tom predseda výboru Tomáš Valášek (Za ľudí). Dôvodom sú meškajúce vakcíny, čo spomalilo proces očkovania v celej Európe.

"Kontrakty určili, koľko vakcín a kedy mali jednotlivé firmy doručiť. Mnohí z týchto výrobcov teraz s dodávkami meškajú. Naši poslanci majú právo vidieť, či je to v súlade so zmluvami, ktoré tieto firmy podpísali," uviedol Valášek.

10:40 SVET - Poľsko prekročilo priemer Európskej únie v množstve dávok vakcín proti koronavírusu podaných na 100 obyvateľov.

"Poľsko predbehlo také krajiny ako Nemecko, Francúzsko, Portugalsko, Rakúsko, Belgicko, Fínsko a Španielsko, pokiaľ ide o mieru očkovania na 100 ľudí," napísal na Twitteri Michal Dworczyk, vedúci úradu poľského premiéra.

Úrad oznámil, že Poľsko zaočkovalo 1 641 158 ľudí. Druhú dávku vakcíny dostalo 440 365 ľudí.

10:33 SLOVENSKO - Nemocnica vo Zvolene zvýšila počet reprofilizovaných lôžok o 10 na celkových 90 lôžok. Aktuálne má nemocnica výpadok 62 zamestnancov, z ktorých 32 má koronavírus a ďalší traja sú v karanténe.

Zdravotnícke zariadenie je aj oficiálnym vakcinačným centrom, zaočkovali už väčšinu zamestnancov, ktorí o očkovanie prejavili záujem.

10:30 SLOVENSKO - Situácia v Revúcej sa po poslednom kole testovania nezlepšila. Na sociálnej sieti to uvádza samospráva s odvolaním sa na výsledky testovania z okresného úradu.

"V dňoch 3 až 7. februára sa v Revúcej otestovalo 3796 ľudí, z toho bolo 184 pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 4,9 percenta. Určite sú medzi nimi aj občania mimo trvalého pobytu v Revúcej, ale výsledok za celý okres je tiež zaujímavý: 13.737 otestovaných a z toho 307 pozitívnych, čo znamená pozitivitu 2,2 percenta," konkretizuje samospráva.

10:27 SLOVENSKO - V Nitre počas piatich kôl testovania zachytili 2 024 ľudí s pozitívnym výsledkom testu.

Kým v prvom tohtoročnom testovaní ich bolo 932, počas tohto víkendu odhalili testy 140 pozitívnych. Podiel pozitívnych testov klesol za päť týždňov z 2,13 na 0,57 percenta.

„Dobrá správa je, že pozitivita v našom meste dlhodobo klesá. Základné a materské školy však ostávajú nateraz zatvorené na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre aj z dôvodu obáv pred britskou mutáciou,“ skonštatoval primátor Nitry Marek Hattas.

10:17 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva odporúča ľuďom, ktorí využívajú mestskú hromadnú dopravu, aby sa dali pretestovať raz za sedem dní.

Rezort taktiež pripomenul pozitívne testovaným ľuďom, aby využívali online nákup a donášku pred dvere, prípadne poprosili susedov.

Ako uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová, pomoc s nákupom ponúkajú aj niektoré samosprávy, Slovenský Červený kríž alebo charitatívne organizácie.

RT-PCR test je od februára hradený zo zdravotného poistenia dvakrát do mesiaca. "V prípade potreby vyššej frekvencie testovania v jednom mesiaci sa možno v neobmedzenom počte testovať antigénovým testom," doplnila Eliášová.

10:07 SVET - V Česku pribudlo v nedeľu 2415 nakazených novým koronavírusom, čo je o 157 menej než pred týždňom.

Rizikové skóre protiepidemického systému zostáva na 71 bodoch a stále zodpovedá 4. stupňu. V ČR však napriek tomu už dlhšie platia pandemické obmedzenia na úrovni piateho stupňa. Reprodukčné číslo predstavuje 1,05.

10:01 SLOVENSKO - V nedeľu zaočkovali proti covidu ďalších 180 ľudí.

Celkový počet zaočkovaných tak stúpol na 179 995. Druhú dávku vakcíny už dostalo 30 595 ľudí.

9:59 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 757 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 2 471 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 20,01 % z 3 784 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,87 % z 284 609 antigénnych testov. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (243), nasleduje Košický kraj (208), Trnavský (140), Banskobystrický (70), Trenčiansky (31), Žilinský (24), Prešovský (21) a Nitriansky (20).

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 604 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 440 ľudí. Na JIS je 274 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 312 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 72 prípadov. Celkový počet úmrtí "na covid" je 5 271 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 1 152. Pribudlo 4 016 vyliečených pacientov, celkovo sa z ochorenia zotavilo 245 702 ľudí.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 836 808, pričom takto bolo pozitívne testovaných 264 083 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 7 329 080, z čoho bolo pozitívne testovaných 212 947 osôb.

9:53 SLOVENSKO - Rozhodnutie o otvorení stredných škôl v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja je v rukách riaditeľov.

“Župa intenzívne a operatívne komunikuje so všetkými riaditeľmi škôl a v zmysle aktuálne platných uznesení vlády SR, vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva a rozhodnutí ministerstva školstva, a samozrejme, po zohľadnení stanoviska, resp. odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava o tom, či sa jednotlivé školy otvoria, rozhodnú riaditelia škôl po vyhodnotení aktuálnej situácie,” uviedla riaditeľka odboru školstva, mládeže a športu Jana Zápalová.

9:50 SLOVENSKO - Pri vstupe na územie Poľska hromadnou dopravou, teda vlakom, autobusom či lietadlom, sa môžu cestujúci vyhnúť povinnej izolácii absolvovaním testu na COVID-19.

Výnimku však už majú aj zaočkovaní proti tomuto ochoreniu. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS).

Dodal, že v prípade vstupu do Poľska osobným autom v počte do päť osôb, nie je potrebné mať pri sebe negatívny test na COVID-19 ani absolvovať karanténu.

9:46 SLOVENSKO - Počas víkendu sa prišlo do športovej haly v Poprade otestovať na ochorenie COVID-19 celkovo 3 400 ľudí, z toho boli šiesti pozitívni.

Samospráva dnes ráno začala s prezenčným vyučovaním detí na prvom stupni základných škôl, otvorila aj materské školy.

Individuálnu formu vyučovania spustili aj v oboch základných umeleckých školách, okrem speváckych a dychových odborov, rovnako však len pre deti od 1. do 4. ročníka.

9:43 SLOVENSKO - Osem odberných miest na antigénové testovanie navštívilo v sobotu v Púchove 3083 ľudí, pozitívny test malo 16 osôb, teda 0,52 percenta.

Testovanie pokračuje aj počas týždňa. Od pondelka do piatka budú k dispozícii tri mobilné odberné miesta (priestory Dobrovoľného hasičského zboru Púchov, Námestie slobody a Kolonka). V Kolonke bude možnosť otestovať sa aj v sobotu.

9:41 SLOVENSKO - V Trnave prišlo počas víkendu na antigénové testovanie 23 327 ľudí, 234 z nich malo pozitívny výsledok testu. Podiel pozitívnych testov tak dosiahol jedno percento.

Pri testovaní pred týždňom to bolo 1,19 percenta, pred dvoma týždňami 1,27 percenta. Primátor Peter Bročka už avizoval ďalšie víkendové testovanie.

9:38 - SLOVENSKO - Počas víkendu sa prišlo do 15 odberových miestností v Prievidzi otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 11 640 ľudí, z ktorých 96 malo pozitívny výsledok testu.

Miera pozitivity tak dosiahla hodnotu 0,82 percenta. Informovala o tom prievidzská radnica na sociálnej sieti.

09:12 SLOVENSKO - Počas víkendu sa prišlo do 23 odberných miest v Žiline otestovať spolu 24 531 ľudí, odhalili 85 pozitívnych. V porovnaní s testovaním spred dvoch týždňov tak bola účasť približne o 15 percent nižšia. Znížila sa aj miera pozitivity, kým pred dvomi týždňami pri 113 pozitívnych prípadoch bola na úrovni 0,39 percenta, cez víkend sa pohybovala na úrovni 0,35 percenta.

08:45 SLOVENSKO - V Trebišove sa počas víkendového tretieho kola skríningu prišlo do mobilných odberných miest otestovať 4935 občanov. Pozitívny výsledok antigénového testu potvrdil koronavírus u 97 ľudí, čo predstavuje pozitivitu 1,96 percenta.

08:31 SLOVENSKO - Testy odhalili cez víkend v Banskej Bystrici 82 pozitívnych ľudí, čo predstavuje pozitivitu 0,72 percenta, otestovať sa nechalo 18 159 ľudí. Išlo predovšetkým o zamestnancov školských zariadení a rodičov detí, ktoré od pondelka nastupujú do Banskobystrických materských a základných škôl.

Načítavam video...

08:14 SLOVENSKO - Niektoré školy sa od pondelka otvorili. Ide najmä o materské školy, prvý stupeň základných škôl a končiace ročníky stredných škôl. Školy však nemôžu otvoriť v deviatich čiernych okresoch. Ide o okresy Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom.

Z viacerých miest však už avizovali, že školy neotvoria, aj keď môžu. Dôvodom je obava zo šírenia ochorenia medzi školákmi. Napríklad v Košiciach sa školy v pondelok neotvoria, väčšina miest na Zemplíne ich tiež necháva zatvorené. V Bratislavskom kraji školy zostávajú tiež zatvorené. Naopak, s otváraním počítajú napríklad v Prešove, Banskej Bystrici či na Spiši, kde sa školáci vrátia do škôl v Poprade, Starej Ľubovni, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi či Gelnici.

08:00 SLOVENSKO - Školy sa v Trenčíne neotvorili, prezenčnú výučbu zakázali hygienici. Zákaz sa týka materských a základných škôl, špeciálnych základných škôl, zariadení starostlivosti o deti do troch rokov a základných umeleckých škôl.

Prezenčnú formu vyučovania zakázali aj v zariadeniach, ktoré majú oprávnenie na výchovu a vzdelávanie, v zariadeniach, kde sa prevádzkuje živnosť starostlivosti o deti do šesť rokov, a v zaradeniach, kde sa prevádzkuje živnosť výchovy a mimoškolského vzdelávania detí a mládeže.

07:46 SLOVENSKO - Pre zlú epidemiolgickú situáciu prijala opatrenia aj polícia. Od minulého týždňa stretnete policajtov viac hliadok na cestách. Policajti častejšie kontrolujú aj dodržiavanie pravidiel na staniciach či pri zásielkovňach.

07:15 SVET - Vo Francúzsku klesol počet nových prípadov štvrtý deň za sebou. Za nedeľu pribudlo 19 175 nakazených. Na druhej strane však pribudol počet ľudí, ktorých museli hospitalizovať.

06:30 SLOVENSKO - Po príchode z rizikových krajín je od pondelka od 6.00 h po novom nutné absolvovať nie desaťdňovú, ale štrnásťdňovú izoláciu. Osoba bude po novom testovaná RT-PCR metódou nie na piaty, ale na ôsmy deň po príchode.

06:15 SVET - Juhoafrická republika stopla plány na očkovanie zdravotníckych pracovníkov v prvej línii vakcínou od konzorcia AstraZeneca/Oxford po tom, čo klinická štúdia ukázala, že táto vakcína nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu choroby Covid-19 pri variante vírusu, ktorý je v tejto krajine dominantný.

Juhoafrická republika dostala prvý milión dávok vakcíny AstraZeneca minulý týždeň a mala ňou začať očkovať zdravotníkov v polovici februára. Neuspokojivé predbežné výsledky však naznačujú, že očkovanie vakcínou AstraZeneca by nemuselo priniesť želaný efekt.

06:00 SLOVENSKO - Povinná karanténa sa v prípade úzkeho kontaktu s osobou pozitívne testovanou na Covid-19 predĺži z desať na 14 dní.

Súvisiaci článok Reťazce majú zakázaný predaj nepotravín. Porušujú ho rad-radom Čítajte 

"Štrnásťdňová izolácia s RT-PCR testovaním najskôr na ôsmy deň sa bude uplatňovať aj v prípade úzkych kontaktov pozitívne testovaných osôb. Štrnásť dní sa začína počítať od posledného kontaktu s pozitívnou osobou," uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.

Lehota podľa jej slov platí aj v prípade, že výsledok testu je negatívny, a to z dôvodu, že sa u osôb ešte môžu prejaviť klinické príznaky. "Štrnásťdňovú izoláciu je potrebné dodržať aj v prípade, že osoby sú bezpríznakové a bez testovania. Ak sa u nich klinické príznaky prejavia, o termíne ukončenia karantény rozhoduje ošetrujúci lekár," doplnila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.

Izolácia osoby pozitívnej na ochorenie alebo karanténa osoby po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie, ktorá nebola ku dňu účinnosti vyhlášky ukončená, sa ukončuje podľa doterajších predpisov.

05:58 SLOVENSKO - Otvoriť môžu po novom už aj záhradkárstva či opravovne šatstva za prísnych protiepidemických opatrení.

05:55 SLOVENSKO - Od pondelka platí zákaz vychádzania s novými podmienkami. Slovensko sa začína riadiť COVID automatom.

Súvisiaci článok Covid automat: Pozrite si aktuálne opatrenia a zákazy Čítajte 

V závislosti od epidemickej situácie sú v súčasnosti okresy vzhľadom na situáciu zaradené v I. až IV. stupni varovania. Vyplýva to z prijatých uznesení vlády.

Na uplatnenie viacerých výnimiek zo zákazu vychádzania je potrebný negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu na ochorenie Covid-19 nie staršieho ako sedem dní.

Test nepotrebujú osoby s potvrdením o prekonaní ochorenia Covid-19 nie starším ako tri mesiace, ľudia zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19, po ktorej uplynulo aspoň 14 dní, a osoby, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu.

Žiaci materskej školy, prvého stupňa základnej školy alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti.

Zamestnanci a podnikatelia v okresoch zaradených IV. a III. stupni varovania, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu, sa musia preukazovať negatívnym testom nie starším ako sedem dní od stredy 10. februára. V okresoch v II. stupni varovania COVID automatu je potrebný od 15. februára test nie starší ako 14 dní, v I. stupni varovania 21 dní.

Kde potrebujete mať negatívny test, sa dočítate tu.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 1. Ako správne napúšťať bazén
 2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 3. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 4. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 5. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 6. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 7. V Bratislave sa koná Globsec
 8. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 208
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 892
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 355
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
 5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 497
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 110
 7. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 072
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 924
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu