BRATISLAVA. Štát už celkovo nakúpil takmer 30 miliónov antigénových rýchlotestov za viac ako 138 miliónov eur.
Ako na sociálnej sieti konštatuje Transparency International Slovensko (TIS), Ministerstvo hospodárstva SR a Správa štátnych hmotných rezerv koncom januára uzavreli zmluvy na 11,2 milióna kusov testov s domácou pobočkou farmaceutického koncernu Roche.
Ide o rovnaké testy kórejského výrobcu SD Biosensor, ako od októbra štátu dodával Eurolab Lambda. O zmene dodávateľa rozhodla cena.
Obe súťaže sa diali podľa nových pravidiel pre priame rokovacie konania v mimoriadnych situáciách.

Ako upozorňuje mimovládka, tie umožňujú zmluvu podpísať ihneď po vyhodnotení, bez ohľadu na možné námietky konkurentov.
„Antigénových rýchlotestov máme aktuálne milióny a štát by sa tak pri ďalších nákupoch už nemal spoliehať na menej transparentné a súťaž limitujúce priame konania, ale zorganizovať riadne obstarávanie. Expresné lehoty dodania testov majú nepochybne vplyv aj na ich konečnú cenu," poukazuje TIS.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?