SME
Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Učiteľov začnú očkovať od 13. februára (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadal už 5 382 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začal platiť COVID automat: Správy o koronavíruse sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

22:40 SLOVENSKO - Štátna pomoc vo forme kompenzácií za zatvorenie gastroprevádzok, ktorá je medializovaná, slúži len na politické PR, ale reálne je nedostatočná, pomalá, chaotická a diskriminačná.

Myslí si to Iniciatíva 10 pre gastro, ktorá združuje približne 1000 malých a stredných gastroprevádzok. Iniciatíva žiada zrýchlenie a rozšírenie štátnej pomoci.

21:59 SVET - Z Švajčiarska hlásia prvý prípad nákazy brazílskym variantom koronavírusu SARS-CoV-2.

Nález ešte čaká na definitívne potvrdenie, informovala agentúra AFP.

Podľa švajčiarskych zdravotníckych úradov sa počet zaznamenaných prípadov nákazy novými variantmi vírusu za posledný týždeň zdvojnásobil na celkových 4411. Vo Švajčiarsku je už totiž rozšírený aj variant B.1.1.7 prvýkrát objavený v Británii. Úrady však počas uplynulých dní identifikoval aj niekoľko desiatok prípadov infikovania juhoafrickým variantomu B.1.351.

SkryťVypnúť reklamu

20:32 SLOVENSKO - V okresoch, kde sa zhoršila situácia, začnú nové opatrania podľa covid automatu platiť od pondelka 15. 2. 2021.

V čiernych okresoch, nesmú byť otvorené školy a je zakázaný pobyt v prírode mimo okresu.

20:31 SLOVENSKO - Vo Fiľakove fungujú od utorka štyri odberové miesta.

Záujemcov zatiaľ otestujú bez registrácie na troch z nich, konkretizuje mesto na svojom webe s tým, že v uplynulých dňoch boli vo Fiľakove v prevádzke dve odberové miesta, jedno s objednaním, druhé bez neho.

20:29 SLOVENSKO - V zariadeniach sociálnych služieb v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja je aktuálne zaočkovaných 36 percent zamestnancov a 17 percent prijímateľov.

Na covidových oddeleniach v štyroch krajských nemocniciach je hospitalizovaných 101 pacientov a 13 pacientov potrebuje podporu pľúcnej ventilácie. Po zasadnutí krízového štábu žilinskej župy o tom informovala hovorkyňa samosprávneho kraja Martina Remencová.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

19:54 SLOVENSKO - Zoznam učiteľov, ktorí sa majú zaočkovať, má pripraviť ministerstvo školstva. Rezort zdravotníctva podľa Krajčího následne pripraví vakcinačné centrá.

Kritickú infraštruktúru, ktorú je potrebné ešte zaočkovať, určia zoznamy ministerstva vnútra. "Rezortu vnútra majú zoznamy nadefinovať jednotlivé ministerstvá a určia tiež prioritizáciu jednotlivých osôb na očkovanie," oznámil dnes Krajčí.

Súvisiaci článok Britský mikrobiológ: Ešte smrteľnejší kmeň? Bol by som prekvapený, keby sa objavil Čítajte 

19:09 SVET - Mikrobiológ z Cambridgskej univerzity Ewan Harrison v rozhovore pre SME vysvetľuje, prečo je skúmaniu genetickej informácie koronavírusu dôležité a čo všetko nám môže o víruse SARS-CoV-2 táto metóda prezradiť.

18:44 SVET - Šatky a šály už v Belgicku nebudú povolené ako alternatíva k rúškam a respirátorom.

Rozhodnutie tamojšej federálnej vlády vstúpi do platnosti 13. februára, informoval spravodajský portál The Brussels Times. Rovnaké opatrenie, ktoré bolo prijaté na základe odporúčania Skupiny pre posudzovanie rizík, takisto zakazuje používanie tvárových rúšok s ventilmi, keďže cez ne môžu uniknúť kvapôčky a šíriť tak koronavírusovú nákazu.

SkryťVypnúť reklamu

18:38 SVET - Rakúsko v súvislosti s výskytom juhoafrického variantu obmedzí cestovanie z Tirolska.

Ľudia, ktorí budú chcieť vycestovať z rakúskej spolkovej krajiny, sa budú musieť preukázať negatívnym testom na koronavírus. Dnes to oznámil rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

17:50 SLOVENSKO - Minister Krajčí chce na vláde otvoriť otázku kontroly hraníc.

17:45 SLOVENSKO - Krajčí zatiaľ nevie povedať, či už na Slovensku potvrdili juhoafrickú mutáciu.

17:41 SLOVENSKO - V čiernych okresoch môžu ísť do prírody len ľudia, ktorí v nich žijú. Ľudia z iných okresov nemôžu ísť do prírody v čiernom okrese ani ak majú negatívny test. Rovnako platí, že ľudia z čiernych okresov nemôžu ísť do prírody v iných okresoch, upozornil na to minister Krajčí.

17:39 SLOVENSKO - Vo IV. fáze zaočkujú približne 40-tisíc učiteľov. Očkovať budú učiteľov na prvom stupni základných škôl, na materských školách a na stredných školách učiteľov posledných ročníkov. Očkovať ich budú cez víkendy, začať by sa malo 13. februára.

SkryťVypnúť reklamu

17:33 SLOVENSKO - Od začiatku pandémie sa nám nedarí dlhodobejšie zlomiť krivku nárastu počtu hospitalizácií. "Trend nie je vôbec dobrý," hovorí Krajčí. Dobre sa podľa ministra nevyvíja ani trend pri reprodukčnom čísle.

17:18 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia sa mierne zhoršila. 14-dňová incidencia rastie, mierne sa zvýšila aj pozitivita testov. Za týždeň došlo k zníženiu počtu hospitalizácii, za posledné dva dni sa však situácia zhoršila. Reprodukčné číslo je mierne nad hodnotou 1.

Denne zomiera okolo sto pacientov nakazených covidom, povedal minister Krajčí. Ide o pacientov, ktorí zomreli na covid, alebo aj s covidom.

17:17 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí informuje o aktuálnej epidemiologickej situácii.

16:48 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva odporučilo ľuďom kvôli britskej mutácii používať respirátor. Vhodný je najmä v uzavretých, málo vetraných a iných rizikových prostrediach. Rezort upozorňuje, že nie všetky respirátory sú rovnako kvalitné.

SkryťVypnúť reklamu

Respirátor sa podľa ministerstva pri bežnom používaní dá použiť aj opakovane. "Medzi použitiami odporúčame vyvesiť a vyvetrať po dlhšiu dobu," dodáva. Pokiaľ niekto nemá respirátor FFP2 , ministerstvo odporúča nosiť kvalitné a dobre pasujúce rúško, najlepšie chirurgické. Látkové by sa podľa ministerstva mali prať denne.

16:20 SLOVENSKO - Na Slovensku je aktuálne viac ako sto odberových miest na PCR testovanie a 431 odberných miest na bezplatné antigénové testovanie, na 204 miestach sa dá objednať. Ministerstvo zdravotníctva vyhodnocuje žiadosti a počet mobilných odberových miest do konca týždňa ešte narastie.

16:16 SVET - Soul začne na koronavírus testovať psov a mačky. Testovať budú iba zvieratá, ktoré sa dostali do kontaktu s nakazeným človekom a prejavia sa u nich príznaky ochorenia. Keď buď bude mať pes alebo mačka test pozitívny, musí ostať 14 dní v domácej izolácii, napísal server BBC News.

SkryťVypnúť reklamu

16:01 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj otvára aj stredné školy. Na prezenčnú formu vyučovania prejde v tomto týždni približne 60 percent všetkých škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy. Pre horšiu epidemiologickú situáciu zostávajú zatvorené školy v štyroch okresoch.

15:34 SVET - Čína ponúka krajinám strednej a východnej Európy spoluprácu pri vývoji vakcín proti koronavírusu.

15:01 SLOVENSKO - Žiaci nebudú opakovať ročník, povedal v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo plus minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Minister tvrdí, že počas mimoriadnej situácie nie je personálne ani kapacitne možné, aby 50-tisíc žiakov a študentov znova opakovalo ročník.

14:42 SLOVENSKO - V nitrianskej nemocnici leží pacient s koronavírusom, typ infekcie zatiaľ zisťujú. Pacient bol podľa zdroja z nemocnice v Afrike.

SkryťVypnúť reklamu

14:29 SLOVENSKO - Slovensko je v počte úmrtí na Covid-19 za posledných sedem dní v prepočte na obyvateľov druhé najhoršie za Portugalskom.

Súvisiaci článok Únik vírusu z laboratória vo Wu-chane je podľa tímu WHO nepravdepodobný Čítajte 

14:23 SLOVENSKO - Cudzinecká polícia od 15. februára otvorí pre objednaných klientov. Stránkové pracoviská budú otvorené v pondelok od 7.45 h do 15.00 h, v stredu do 17.00 h, v piatok do 12.00 h. Osoby, ktoré vstupujú na pracoviská cudzineckej polície, musia spĺňať niektorú z výnimiek hygienikov.

14:16 SLOVENSKO - V bratislavskej časti Petržalka by mali pribudnúť mobilné odberné miesta. Prevádzkovať ich budú súkromníci, rozhodli mestskí poslanci.

14:02 SLOVENSKO - Do základných škôl v Komárne sa vrátili od pondelka asi tri štvrtiny žiakov. Prezenčné vyučovanie spustilo šesť základných škôl. Do tried sa celkovo vrátilo 642 žiakov prvého stupňa základnej školy. Otvorili aj jedenásť materských škôl.

SkryťVypnúť reklamu

13:37 SLOVENSKO - Štát už celkovo kúpil takmer 30 miliónov antigénových rýchlotestov za viac ako 138 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva a Správa štátnych hmotných rezerv koncom januára uzavreli zmluvy na 11,2 milióna kusov testov s domácou pobočkou koncernu Roche, informovalo na facebooku Transparency International Slovensko. Ide o rovnaké testy kórejského výrobcu SD Biosensor, ako štátu dodávala firma Eurolab Lambda. O zmene dodávateľa rozhodla cena.

12:56 SVET - Expert WHO Peter Ben Embarek tvrdí, že pôvod koronavírusu v čínskom laboratóriu je nepravdepodobný, s najväčšou pravdepodobnosťou preskočil na človeka z iného živého organizmu.

12:43 SLOVENSKO - Remišová podmieňuje používanie ruskej vakcíny Sputnik na Slovensku jej schválením Európskou liekovou agentúrou. Slováci nie sú podľa ministerky "pokusné králiky".

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Čína ponúkla svoje vakcíny štátom strednej a východnej Európy Čítajte 

12:35 SLOVENSKO - Vláda zatiaľ funguje, tvrdí vicepremiérka a ministerky pre investície Veronika Remišová. Zákony v Národnej rade prechádzajú, zhodnotila dianie v koalícii v relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo. „Kým budeme môcť napĺňať sľuby, ktoré sme dali ľuďom, tak v tejto vláde chceme byť,“ uviedla.

Partnerov do vlády podľa nej vyberajú ľudia. „Tých si nevyberáte vy sami. Takých, akých dostanete od ľudí, s takými musíte vládnuť, ale taká je politika,“ doplnila.

12:26 SLOVENSKO - Správa štátnych hmotných rezerv chce kúpiť 2,5 milióna nazálnych antigénových testov. Testy kúpia cez priame rokovacie konanie.

12:15 SLOVENSKO - Väčšina základných a materských škôl v okrese Košice-okolie ostáva pre pandémiu naďalej zatvorená. Niektoré obce, v ktorých je zlepšená epidemiologická situácia, sa rozhodli školy v rámci možností otvoriť. Celkovo sa v okrese nachádza 88 materských a 60 základných škôl s prvým stupňom výučby.

SkryťVypnúť reklamu

12:02 SLOVENSKO - Banská Štiavnica otvorila dve základné školy, ktorých je zriaďovateľom. Na Základnú školu Jozefa Kollára nastúpilo v utorok 76,5 percenta žiakov prvého stupňa, v Základnej škola Jozefa Horáka evidujú skoro 90 percentnú účasť na prezenčnom vyučovaní.

12:00 SLOVENSKO - Jarné prázdniny ostanú v pôvodných termínoch. Rezort školstva o zjednotení termínu jarných prázdnin pre celé Slovensko neuvažuje.

11:52 SVET - Irán spustil kampaň, hromadné očkovanie chce začať v marci. Bude sa spoliehať iba na vakcíny z Ruska, Indie alebo Číny.

Súvisiaci článok Vakcínu dostalo už takmer 192-tisíc ľudí. Za uplynulý deň ich na Slovensku zaočkovali 6849 Čítajte 

11:37 SLOVENSKO - Regionálni hygienici v Trnave umožnili otvoriť materské školy a školské kluby pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre. O ich otvorení majú rozhodnúť zriaďovatelia.

Ešte v sobotu vydali stanovisko, ktorým bez výnimky zakázali otvoriť predškolské a školské zariadenia v okresoch Trnava, Piešťany a Hlohovec.

SkryťVypnúť reklamu

Okresy Trnava a Hlohovec sú podľa COVID automatu a regionálnych indikátorov v 4. stupni varovania (čierne), okres Piešťany v 3. stupni varovania (bordový). Kým v sobotu regionálni hygienici otvorenie predškolských a školských zariadení od pondelka 8. februára zakazoval, v pondelok ho už zmenil tak, že otvorenie neodporúča.

10:48 SVET - Všetci cestujúci do Spojeného kráľovstva musia po príchode ísť do karantény a počas nej im urobia dva testy na koronavírus. Cieľom opatrenia je zabrániť preniknutiu cudzokrajných variantov vírusu do krajiny. Test by mali ľudia absolvovať v druhý a ôsmy deň karantény, ktorá bude trvať desať dní.

10:23 SLOVENSKO - Rómska osada Glejovka v Pezinku je v karanténe. V osade je zvýšený počet pozitívnych, karanténu nariadil hygienik.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto zabezpečí kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení. Asistenciu mu poskytujú polícia a armáda.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 1 724 nakazených, vyšetrili 9 410 vzoriek.

Súvisiaci článok V pondelok pribudlo 1724 pozitívnych PCR testov, pribudlo 111 úmrtí Čítajte 

Najviac pozitívnych bolo v Bratislavskom kraji, testy tu odhalil 484 nakazených, v Košickom kraji zistili 237 nakazených, v Trnavskom kraji 220, v Trenčianskom kraji 182, v Nitrianskom kraji 177, v Prešovskom kraji 161, v Žilinskom kraji 160 a nakoniec v Banskobystrickom kraji 103.

Zdravotníci vykonali aj 370 937 Ag testov, z nich bolo pozitívnych 4 474.

Počet úmrtí stúpol o 111, covidu podľahlo celkovo 5 382 pacientov.

Nákazu prekonalo ďalších 2 684 infikovaných, celkovo sa zotavilo 248 386 ľudí.

V nemocniciach je 3 652 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 453 ľudí. Na JIS je 281 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 316 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Celkový počet PCR testov je 1 846 218, pričom pozitívne testovaných bolo 265 807 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 7 798 814, pozitívny test malo 217 528 osôb.

Prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo 191 900, za pondelok pribudlo 6 849 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 35 016 ľudí, za pondelok 3 884 osôb.

9:15 SLOVENSKO Prezenčnú formu štúdia reštartovali stredoškoláci v šiestich z deviatich okresov Trenčianskeho samosprávneho kraja.

9:01 SLOVENSKO Ministerstvo školstva neuvažuje o zjednotení termínu jarných prázdnin. "Zostávame pri harmonograme a termínoch jarných prázdnin podľa krajov, aby sme zabránili presunom z okresu do okresu a zachovali obmedzenie pohybu," uviedol odbor komunikácie ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu

8:33 SVET Má husto obývané veľkomestá, množstvo hromadných podujatí a ľudia tu radi navštevujú reštaurácie aj pouličné stánky s jedlom.

Ostrovný štát Taiwan sa napriek tomu takmer úplne vyhol pandémii – doteraz tam zaznamenali len 928 prípadov nákazy a koronavírus si vyžiadal deväť obetí.

Niektorým krajinám sa podarilo vírus takmer eliminovať, iné sú úspešnejšie, ako by sa očakávalo. Pozreli sme sa, ako proti covidu bojujú niektoré z nich >>>

8:05 SVET V Česku pribudlo za pondelok 7 663 nových prípadov koronavírusovej infekcie, čo je o 463 viac ako v pondelok pred týždňom.

Ministerstvo zdravotníctva hlási 95 479 aktívnych prípadov a 67 úmrtí za včerajší deň. V nemocniciach leží 5 855 pacientov.

Koronavírusový index PES zostal na 71 bodoch, po revízii je na tejto úrovni tretí deň po sebe. Reprodukčné číslo má podľa ČT 24 hodnotu 1,04.

7:44 SLOVENSKO Viac ako dvetisíc základných škôl mohlo od pondelka otvoriť triedy pre žiakov na prvom stupni, vrátiť sa mohli aj žiaci končiacich ročníkov na zhruba 700 stredných školách.

Mnohé mestá však otváranie škôl odkladajú, lebo sa o testovaní žiakov, rodičov a zamestnancov, ktorým štát podmienil návrat detí do tried, dozvedeli neskoro. Mnohí zriaďovatelia sa zas obávajú šírenia vírusu.

V niektorých okresoch neodporučili školy otvárať regionálni hygienici. Inde zas školy nechcú viac čakať.

Kto musí rozhodnúť o zavretí školy, aby rodičia nestratili nárok na tzv. pandemickú OČR?

7:22 SVET Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Nemecku 3 379 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 481 úmrtí.

Prvýkrát za viac ako tri mesiace má Nemecko menej ako 75 nových prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov za sedemdňové obdobie, zdôraznila agentúra DPA.

V súčasnosti je cieľom stlačiť sedemdňový údaj pod 50.

06:29 SVET Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je vo Francúzsku 3 363 pacientov s Covidom-19, čo je najviac za posledné dva mesiace. Denná bilancia nových hospitalizácií s covidem zároveň druhý deň po sebe stúpa.

Francúzsko na rozdiel od svojich susedov nezaviedlo tretiu celoštátnu uzáveru.

06:00 SVET WHO a jej partneri v rámci globálnej iniciatívy COVAX vyzvali na obozretnosť pri odmietaní či spochybňovaní účinnosti vakcíny od spoločnosti AstraZeneca.

Trvajú totiž na tom, že táto vakcína zostáva dôležitým nástrojom na záchranu životov.

"Na odmietanie tejto vakcíny je priskoro. Je absolútne nevyhnutné čo najefektívnejšie využívať nástroje, ktoré máme k dispozícii," povedal šéf Koalície na pripravenosť proti epidémiám Richard Hatchett.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 2. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 5. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 8. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 126
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 795
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 789
 4. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 4 653
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 746
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 664
 7. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 649
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 483
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina).

Peniaze nie sú limit, budú na 40-tisíc nájomných bytov, tvrdí vicepremiér.


10 h
Majiteľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík st. so svojim synom.

Ako reagovali údajní záujemci o futbalový Slovan?


7 h
Policajné kontroly na rakúskych hraniciach.

O rastúcich číslach nelegálnej migrácie vieme dlho.


8 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu