BRATISLAVA. Situácia na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom sa mierne zhoršila.
V utorok to pri zhodnotení epidemiologickej situácie v krajine povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že predpokladá, že otvorením škôl sa situácia ešte zhorší.
Vybraných 40 000 učiteľov, ktorí budú zabezpečovať prezenčnú výučbu na školách, začnú očkovať od soboty 13. februára.
Očkovania sa budú realizovať v soboty a v nedele v 12 očkovacích centrách. Od 1. marca sa začne na Slovensku očkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.
Hromadné očkovacie centrá v krajoch
Zoznam učiteľov, ktorí sa majú zaočkovať, má pripraviť ministerstvo školstva. Má ísť o učiteľov materských škôl, prvého stupňa základných škôl a posledných končiacich ročníkov stredných škôl.

Kritickú infraštruktúru, ktorú je potrebné ešte zaočkovať, určia zoznamy ministerstva vnútra. Rezortu vnútra majú zoznamy nadefinovať jednotlivé ministerstvá a určia tiež prioritizáciu jednotlivých osôb na očkovanie, hovorí Krajčí. Táto skupina ľudí sa bude očkovať v Nemocnici sv. Michala v Bratislave a Košiciach a v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, priblížil minister.
Perspektívne by sa v krajských mestách mali od marca zriadiť hromadné očkovacie centrá. Všetky podrobnosti budú vo vyhláške, ktorú Ministerstvo zdravotníctva SR zverejní pravdepodobne už v stredu.
Následne by sa v piatej fáze mali očkovať osoby so závažnými ochoreniami bez ohľadu na vek a aj tí, ktorí sa o takéto osoby starajú. Potom ľudia so stredne ťažkými chorobami a až následne by mali prísť na rad osoby nad 65 rokov. V prípade ľudí do 55 rokov sa budú očkovať očkovacou látkou AstraZeneca.
V očkovaní sme podľa ministra výrazným spôsobom zrýchlili. Slovensko má aktuálne lepšiu zaočkovanosť ako Nemecko, Fínsko či napríklad Rakúsko.
Reálne by na Slovensko malo vo februári doraziť okolo 250 tis. dávok od firmy Pfizer, 210 tisíc od AstraZeneca a niekoľko desiatok tisíc od Moderny.
Slovensko má aktuálne zaočkovaných 226 916 osôb. Aplikovanú druhú dávku má 35 016 osôb. Najviac zaočkovaných je v Bratislavskom kraji, nasleduje Košický kraj a Žilinský kraj. Tiež definoval, kto dostane aký typ vakcíny.
V štvrtom stupni varovania je 15 okresov
Denne zomrie v súvislosti s ochorením COVID-19 okolo 100 ľudí. Reprodukčné číslo je pravdepodobne mierne nad hodnotou jedna, avšak táto hodnota sa pozvoľna zhoršuje.
V rámci okresov platí, že v štvrtom, teda v čiernom stupni varovania je 15 okresov, ide o Partizánske, Dunajskú Stredu, Galantu, Sninu, Nitru, Šaľu, Zlaté Moravce, Revúcu, Rožňavu, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnavu a Žiar nad Hronom.

V treťom - bordovom stupni je 51 okresov. V druhom stupni varovania - červenom, je 13 okresov.
V rámci mobility bol na Slovensku prirodzený nárast chôdze, minister to pripisuje testovaniu. Vzrástla aj mobilita v rámci dopravy, ale len mierne.
„Máme pred sebou náročné obdobie. Tým, že sme otvorili školské zariadenia, tá situácia bude ešte vážnejšia,” zhrnul minister. Zároveň potvrdil, že situáciu komplikuje britský variant vírusu.
Minulotýždňové pretestovanie vzoriek potvrdilo prítomnosť tohto variantu na úrovni 74 percent. Obdobné pretestovanie je plánované aj tento týždeň.
Rastie aj počet výjazdov záchraniek
Prognóza podľa Krajčího nie je priaznivá. Neustále rastie počet výjazdov záchraniek k pacientom s koronavírusom.
Pozitivita testov je stabilizovaná, v prípade PCR testov sa pohybuje na úrovni okolo 20 percent a v prípade antigénnych asi jedno percento.
Hospitalizácie podľa ministra síce minulý týždeň zaznamenali mierny pokles až na hodnotu 3 500, avšak posledné dni začal počet ľudí v nemocniciach opätovne stúpať. Stúpajúci trend má aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.
Prítomnosť medializovaného juhoafrického variantu na Slovensku, Krajčí potvrdiť nevedel. Mali by sme sa však podľa neho vážne zamyslieť nad kontrolou všetkých, ktorí vstupujú na naše územie zo zahraničia.
Situácia v okolitých krajinách je najvážnejšia v Českej republike, po nej nasleduje Slovensko. "V ČR a na Slovensku sa krivka zaoblila a má tendenciu začať rásť," poznamenal Krajčí s tým, že v ostatných susedných krajinách začína dochádzať k postupnému uvoľňovaniu opatrení, no epidemiologická situácia je tam podľa neho lepšia.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?