BRATISLAVA. Ochota dať sa zaočkovať proti koronavírusu narástla. Zatiaľ čo v decembri by sa dalo zaočkovať iba 22,3 percenta respondentov, na prelome januára a februára už 39,8 percenta.
Vyplýva to z prieskumu SAV, MNFORCE a Seesame, ktorý prebiehal v období od 28. januára do 2. februára na vzorke 1 000 respondentov.
Rozhoduje aj skúsenosť s koronavírusom
Na otázku "Dnes sú dostupné vakcíny na nový koronavírus schválené Európskou úniou, plánujete sa dať zaočkovať?" odpovedalo kladne až 39,8 percenta respondentov, čo je oproti decembru nárast o viac ako 17 percentuálnych bodov.
Približne štvrtina respondentov (25,7 percenta) odpovedala neviem a viac ako tretina (33,5 percenta) sa nechce dať zaočkovať.
Ochota dať sa zaočkovať dlhodobo súvisí s pocitom ohrozenia epidémiou koronavírusu. Respondenti, ktorí sa cítia byť v ohrození, by sa dali zaočkovať častejšie.
Pocit ohrozenia aj vzdelanie
Ochotu dať sa zaočkovať prejavujú tiež dlhodobo viac muži ako ženy.
Výrazne ochotnejší dať sa zaočkovať sú respondenti z Bratislavského kraja (54,8 percenta) a Bratislavy (58 percenta).
Ochota dať sa zaočkovať rastie aj s narastajúcim vzdelaním, zaočkovať by sa dalo až 55 percent vysokoškolsky vzdelaných, ale iba 32,7 percenta bez maturity a 41,8 percenta s maturitou.
Vzrástla dôvera v očkovacie látky
Z prieskumu vyplýva, že ľudia sa menej boja, že akákoľvek vakcína môže spôsobiť väčšie problémy ako koronavírus. Z decembrových 29,6 percenta klesli obavy na súčasných 21,8 percenta.

S ochotou dať sa zaočkovať výrazne súvisia politické preferencie. Respondenti, ktorí by volili vládne strany, sú výrazne ochotnejší dať sa zaočkovať (najviac sa chcú dať očkovať voliči strany OĽaNO - 70,4 percenta) než voliči opozičných strán, ktorí výrazne očkovanie odmietajú (najviac voliči strany Kotlebovci ĽSNS, z ktorých by sa chcelo zaočkovať iba 8,2 percenta).
"Výrazný nárast ochoty dať sa zaočkovať pravdepodobne súvisí so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou a narastajúcimi obavami z epidémie," povedal Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.
"Ďalším dôležitým faktorom je začiatok vakcinácie na Slovensku. Môžeme sa domnievať, že pokles obáv z nežiaducich účinkov očkovania je spôsobený i s doterajšími skúsenosťami s očkovaním na Slovensku, keďže negatívne dôsledky vakcinácie sa doteraz vyskytovali iba v minimálnej miere," dodal Klobucký.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?

Beata
Balogová
