SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Koronavírus na Slovensku: Režim na hraniciach sa zmení od stredy (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 274-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 5 733 obetí. V okresoch platí Covid automat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí COVID automat: Správy o koronavíruse sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

23:29 SVET - Rusko predbežne súhlasilo s tým, aby sa jeho vakcína Sputnik V proti novému koronavírusu vyrábala v Srbsku.

S odvolaním sa na dnešné vyjadrenie predstaviteľa srbskej vlády o tom informovala agentúra AFP. "Predbežne bola schválená prvá fáza výroby ruskej vakcíny Sputnik V na území Srbska," povedal Nenad Popovič, srbský minister bez portfólia, ktorý má na starosti inovácie.

20:43 SVET - Americká ekonomika stále zápasí s pandémiou nového koronavírusu a trh práce má ďaleko k úplnej zamestnanosti.

Dnes to vyhlásil prezident Federálneho rezervného systému (Fed) v Dallase Robert Kaplan.

Podľa neho aj keď distribúcia vakcín proti novému koronavírusu môže zvýšiť mobilitu a ekonomický rast, zotavovanie na trhu práce môže byť v najbližších mesiacoch ešte pomalé, pretože vírus bude mať naďalej prevahu. Stále sme dosť ďaleko od maximálnej zamestnanosti, povedal Kaplan.

SkryťVypnúť reklamu

20:28 SVET - Ľudia, ktorí cestujú do Kanady leteckou dopravou, budú musieť od 22. februára po príchode absolvovať karanténu v hoteli.

V tejto izolácii počkajú na výsledky testov na koronavírus. Oznámil to v piatok kanadský premiér Justin Trudeau.

Predseda kanadskej vlády už skôr avizoval, že pravidlá pre cestujúcich leteckou dopravou sa sprísnia v reakcii na šírenie nových, pravdepodobne nákazlivejších, variantov vírusu. Konštatoval pritom, že karanténa v hoteloch bude na vlastné náklady cestujúcich. Trudeau dodal, že čakanie na výsledky testov môže trvať do troch dní.

19:38 SLOVENSKO - U muža, ktorý v Nitre po návrate z Egypta zomrel na covid, nepotvrdili juhoafrický variant SARS-CoV-2.

Podľa vyjadrenia hlavného hygienika bol muž v Afrike na dovolenke. Konkrétne navštívil Egypt. Pozitívne testovaný bol 5. februára.

SkryťVypnúť reklamu

19:33 SVET - Počet prípadov koronavírusu vo Veľkej Británii prvýkrát po viac ako pol roku klesá.

Britská vláda dnes informovala, že reprodukčné číslo, sa znížilo na úroveň 0,7 až 0,9. Ide o číslo naznačujúce, koľko ďalších ľudí nakazí jedna infikovaná osoba. Ak je menšie ako jedna, počas infekcií sa znižuje. Pod hranicu 1 sa britské reprodukčné číslo dostalo prvýkrát od júla minulého roka.

18:53 SLOVENSKO - Vláda pre šíriace sa mutácie koronavírusu SARS-CoV-2 od stredy (17. 2. 2021) spúšťa nový hraničný režim.

Ľudia budú musieť pred vstupom na Slovensko vyplniť formulár na webe eHranica.

Minister Krajčí neodporúča cestovanie mimo Slovenska. ľudia by podľa neho mali ísť za hranice len v nevyhnutných prípadoch. Upozornil, že po návrate ich čaká 14-dňová karanténa, ktorú bude možné ukončiť najskôr na ôsmy deň negatívnym výsledkom PCR testu.

SkryťVypnúť reklamu

Pendleri nebudú musieť pri práci v susedných krajinách (Maďarsko, Rakúsko, Česko a Poľsko) vypĺňať formulár ani absolvovať karanténu, no budú potrebovať najviac týždeň starý test.

Pendleri, ktorí budú prichádzať zo vzdialenjších krajín Únie budú musieť vyplniť formulár a budú musieť mať najviac dva dni starý negatívny antigénový test prípadne tri dni starý PCR test. Po vstupe budú musieť íst do karantény, no budú si môcť hneď na vlastné náklady spraviť PCR test na Slovensku a karanténu opustiť.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) zdôraznil, že Slovensko sa stalo vysoko rizikovou krajinou napríklad pre Česko. Nemecko eviduje Slovensko ako krajinu, ktorá má na svojom území rizikové mutácie.

SkryťVypnúť reklamu

Robert Gucký z hraničnej a cudzineckej polície uviedol, že od pondelka 15. februára polícia zvýši vykonávanie kontrol na hraničných prechodoch.

18:51 SVET - Podľa francúzskych odborníkov môže ľuďom, ktorý prekonali covid, stačiť na efektívnu imunitu iba jedna dávka vakcíny.

U zotavených ľudí sa vytvorili podobné imunitné reakcie, aké prináša vakcína, a jedna dávka by preto mal stačiť, informoval francúzsky úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Jednotlivá vakcína môže podľa úradu imunitnému systému, ktorý bol v minulosti infikovaný, pripomenúť, ako bojovať s ochorením COVID-19. Pokiaľ sa odporúčania nezávislých expertov prevedú do praxe, môže to v krajine významne zrýchliť vakcinačnú kampaň.

18:26 SVET - Japonsko by malo v nedeľu schváliť vakcínu firmy Pfizer.

SkryťVypnúť reklamu

Japonsko od spoločnosti Pfizer do konca tohto roka očakáva 144 miliónov dávok očkovacej látky, ďalších 120 miliónov dávok má dostať od firmy AstraZeneca a približne 50 miliónov od spoločnosti Moderna. Tento počet dávok je dostatočný na zaočkovanie celej populácie krajiny.

18:19 SVET - Maďarsko podľa Viktora Orbána vďaka nasadeniu čínskych vakcín do konca mája zaočkuje proti koronavírusu viac ľudí, než sa podarí iným európskym krajinám s porovnateľnou populáciou.

"Ak začneme používať čínske vakcíny, čo sa čoskoro stane, tak do Veľkej noci dokážeme zaočkovať každú osobu, ktorá sa doteraz zaregistrovala," vyhlsil dnes Orbán.

17:55 SLOVENSKO - V Bratislave je zriadených 54 trvalých mobilných odberových miest s jedným alebo dvoma odberovými tímami s celkovou kapacitou minimálne 120 000 testov týždenne.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto miesta sú dostupné počas týždňa a väčšina z nich aj počas víkendových dní.

Na niektoré sadá vopred objednať termín cez štátny rezervačný systém, 32 mobilných odberových tímov tímov testuje aj bez rezervácie vopred. Aktuálny zoznam odberových miest sa nachádza aj na webe Ministerstva zdravotníctva.

Bratislava tak upúšťa od nárazových víkendových testovaní, ktoré so sebou mohli niesť aj nezanedbateľné riziko šírenia vírusu pri veľkom nápore v krátkom čase.

Na tento víkend ešte zriadili niekoľko overených odberových miest vo vozidlách MHD a ďalšie dočasné miesta zriaďujú aj niektoré mestské časti. Dočasné miesta aj trvalé mobilné odberové miesta sú vyznačené na mape.

17:45 SLOVENSKO Trebišov na víkendové antigénové testovanie zriaďuje šesť mobilných odberových miest, fungovať budú bez objednania.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi nimi sú základné školy na Pribinovej ulici a Ivana Krasku, Gymnázium na Komenského ulici, Mestské kultúrne stredisko a Centrum voľného času na Ulici T. G. Masaryka, v nedeľu popoludní k nim pribudne Spoločenské centrum v Milhostove.

17:36 SVET Pandémia v Británii v posledných týždňoch poľavuje, čo podľa expertov dokazujú klesajúce počty novo nakazených, pacientov v nemocniciach a reprodukčné číslo, ktoré prvýkrát od júla kleslo pod hodnotu jeden.

Reprodukčné číslo, ktoré vyjadruje, koľko ďalších osôb infikuje jeden nakazený človek, sa teraz pohybuje medzi 0,7 až 0,9, uviedla vláda.

Napriek tomu sa od pondelka začne avizovaný prísnejší režim na hraniciach a navrátilci z rizikových krajín budú musieť stráviť povinnú karanténu a udať miesto jej vykonania.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa štatistického úradu ONS pomer nakazených ľudí v populácii klesá - najvyššia je naďalej v Londýne, kde má podľa odhadu infekciu jeden človek z 60.

Najlepšia situácia je naopak vo Škótsku, kde podľa ONS s nákazou bojuje jeden človek zo 150.

Počet nakazených bude pravdepodobne ďalej klesať, pretože desať ľudí s pozitívnym testom na vírus SARS-CoV-2 teraz nakazí len sedem až deväť ďalších.

Načítavam video...

17:30 SLOVENSKO Dohromady 12 odberných miest na testovanie na COVID-19 môžu aktuálne využiť občania v Lučenci.

„Od 1. februára evidujeme v okrese Lučenec 351 pozitívnych prípadov. Z toho je 144 priamo z Lučenca. Celkovo 128 prípadov bolo potvrdených vďaka PCR testom a 223 prípadov odhalili antigénové testy,“ konkretizovala primátorka Alexandra Pivková s tým, že okres zostáva v druhom stupni ohrozenia a patrí medzi najlepšie v rámci Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

17:22 SLOVENSKO Polícia zaznamenala zvýšený počet podvodov páchaných na senioroch. Páchatelia zneužívajú pandémiu na vylákanie ich úspor.

"Približne dva týždne sa deje v bankách niečo neobvyklé. Seniori vkladajú vyššie čiastky peňazí na cudzie účty. Polícia sa preto začala o tieto neobvyklé operácie zaujímať a zistila, že ide o podvody na senioroch," uviedol v tlačovej správe Michal Slivka z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

"Ide o známy spôsob, ktorý pracovne nazývame „Vnuk v núdzi“. Podvodník osloví seniora, vyvolá v ňom pocit, že jeho blízky potrebuje pomoc a tak od neho vyláka peniaze. Štandardne na predstieranú operáciu rodinného príslušníka alebo jeho nevyhnutné ošetrenie v nemocnici, za ktoré je potrebné zaplatiť. Dôverčiví seniori tak v snahe pomôcť blízkemu ochotne zaplatia. No nie za skutočný zdravotnícky zákrok, ale na účet podvodníka. Naďalej to skúšajú aj s inými dôvodmi, ako je kúpa bytu, auta a podobne.," upozorňuje polícia.

SkryťVypnúť reklamu

V čase núdzového stavu ide o obzvlášť závažný zločin, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na 10 – 15 rokov. A to už v štádiu prípravy alebo pokusu, nemusí dôjsť ani k jeho dokonaniu.

17:13 SVET Časový odstup medzi prvou a druhou dávkou vakcíny by nemal byť dlhší ako šesť týždňov. V súvislosti s očkovacou stratégiou Spojeného kráľovstva to dnes pre televíziu Sky News povedal Ugur Sahin, jeden zo zakladateľov spoločnosti BioNTech.

Sahin tak reagoval na rozhodnutie úradov posunúť druhú dávku až o 12 týždňov, čo má umožniť, aby prvú dávku dostalo rýchlo čo najviac ľudí.

"Ako vedcovi by mi nevadilo, keby sa druhá dávka vakcíny podala o tri, štyri, možno päť týždňov neskôr - dokonca aj odklad o šesť týždňov by mohol byť v poriadku," povedal Sahin, odborník v oblasti onkológie a imunológie.

SkryťVypnúť reklamu

17:00 SLOVENSKO Vyučovací proces bude v 50 stredných školách v Trnavskom samosprávnom kraji pokračovať dištančnou formou aj od pondelka 15 februára. Dôvodom je zlá epidemiologická situácia takmer vo všetkých regiónoch Trnavského kraja.

Súvisiaci článok Praktická výučba autoškôl môže pokračovať, výnimkou sú čierne okresy Čítajte 

"Pripravujeme sa však na epidemiologicky bezpečné otvorenie škôl, ako aj na očkovanie učiteľov," uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Študenti stredných škôl často dochádzajú cez hranice okresov a krajov. Navyše je časť z nich ubytovaná v internátoch, preto pokračuje aj prevádzka liniek prímestských autobusov len v prázdninovom režime. Po dohode s krajom dopravcovia posilnili vybrané školské spoje.

16:52 SVET Francúzsky úrad verejného zdravotníctva dnes odporučil, aby ľudia, ktorí už prekonali nákazu koronavírusom, boli očkovaní len jednou dávkou vakcíny. Ide o prvé takéto odporúčanie.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsky úrad sa vo svojom návrhu odvoláva na výsledky klinických testov, podľa ktorých je imunita, získaná po prekonaní covidu, porovnateľná s tou, akú človek získa po aplikácii jednej dávky vakcíny.

16:50 SVET V Bosne a Hercegovine začali dnes očkovať proti novému koronavírusu ruskou vakcínou Sputnik V. Očkovaciu látku tam však zatiaľ podávajú iba zdravotníkom, keďže momentálne jej majú len malé množstvo.

Zo západobalkánskych krajín doteraz s očkovaním začali okrem Chorvátska, ktoré je členskou krajinou EÚ, len Srbsko a Albánsko, pripomína agentúra AFP.

"Na vakcínu sme čakali takmer rok a ja jej dôverujem," povedal Vlado Djajič, šéf nemocnice v meste Banja Luka, ktorá dodávku očkovacích látok dostala ako prvá.

V Bosne a Hercegovine s 3,5 milióna obyvateľmi dosiaľ zaznamenali vyše 125 000 prípadov nákazy novým koronavírusom a takmer 5 000 súvisiacich úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

16:44 SLOVENSKO Iniciatíva Veda pomáha vyhlásila, že je najvyšší čas umožniť aspoň čiastočný návrat žiakov do škôl.

Otváranie škôl by malo byť postupné a mala by sa zaručiť čo najvyššia miera bezpečnosti.

Súvisiaci článok Ako zaistiť bezpečný návrat do škôl Čítajte 

Iniciatíva preto odporúča kloktanie, spojené s metódou PCR, aspoň raz za týždeň.

Zvlášť odporúča otvorenie špeciálnych škôl a zdravotných, lekárskych a zubárskych škôl všetkých stupňov, vrátane vysokých.

Zdravotníci sú tí, ktorých nedostatok sa už prejavuje a bez praktickej výučby vzdelanie tejto skupiny nie je možné. Otvorenie týchto škôl je nevyhnutné aj za cenu určitého epidemiologického rizika.

16:36 SLOVENSKO Trenčianska radnica nebude počas víkendu organizovať celoplošné testovanie antigénovými testami.

Krízový štáb odporučil využitie kapacít súkromných mobilných odberných miest .

SkryťVypnúť reklamu

„Testuje sa na 13 odberných miestach, z toho dve robia PCR testy a v 11 odberných miestach je možné absolvovať antigénový test. Zoznam mobilných odberných miest na antigénové testovanie sa priebežne dopĺňa a aktualizuje,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

16:18 SLOVENSKO Polícia upozornila na falošnú správu o úmrtí dvoch klientov v košickom zariadení sociálnych služieb Arcus, ktorí predtým absolvovali očkovanie proti koronavírusu.

Polícia na facebookovej stránke, ktorá upozorňuje na hoaxy a podvody, uviedla, že očkovanie klientov a zamestnancov v zariadení Arcus sa malo uskutočniť koncom januára. Po prepuknutí nákazy však bolo odložené. Zaočkovaný teda doposiaľ nebol žiaden klient.

16:11 SLOVENSKO Od začiatku roka zomreli už traja zamestnanci košickej krajskej správy ciest s pozitívnym testom na COVID-19, ďalších 38 ľudí je nakazených.

"Ich zaočkovanie považujeme za absolútne nevyhnutné, aby sa situácia zlepšila a dokázali sme zabezpečovať zimnú údržbu ciest v kraji," uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Z celkového počtu 458 zamestnancov je nakazených alebo v karanténe 54.

Krajskí cestári sú zaradení do zoznamu kritickej infraštruktúry štátu, zatiaľ však väčšina z nich nemôže podstúpiť očkovanie. Kraj preto komunikuje s ministerstvom zdravotníctva, aby sa umožnilo v čo najkratšom čase.

16:05 SLOVENSKO Praktická a prezenčná výučba v autoškolách môže pokračovať v tých okresoch, ktoré nie sú v najhoršom stupni ohrozenia koronavírusom podľa COVID automatu.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) vydal usmernenie obsahujúce podmienky, za ktorých môže byť realizovaná praktická výučba v autoškolách.

15:56 SLOVENSKO Rožňava patrí v rámci Covid automatu medzi čierne okresy už od jeho spustenia, teda od pondelka 8. februára.

Súvisiaci článok Nelegálne oslavy či mladí na pľúcnej ventilácii. Aj preto je Rožňava stále čierna Čítajte 

Ešte nedávno pritom patrila Rožňava medzi okresy s najlepšími výsledkami.

Otázkou teda je, ako sa za pomerne krátky čas dostala medzi čierne, teda najhoršie okresy.

V minulosti mali v nemocnici jedno až dve úmrtia za mesiac, teraz sa pohybujú v desiatkach úmrtí mesačne.

15:53 SLOVENSKO Stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja sa pripravujú na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Súvisiaci článok Väčšina učiteľov košickej župy sa chce zaočkovať čo najskôr Čítajte 

V rámci krajských stredných škôl sa to týka 2 674 učiteľov vrátane majstrov odborného výcviku či pedagogických asistentov.

Podľa prieskumu, ktorý Košický samosprávny kraj realizoval na stredných školách, kde je zriaďovateľom, 80 percent učiteľov by privítalo čo najskoršie očkovanie, a teda dali by sa aj zaočkovať.

15:45 SLOVENSKO Rómsku osadu v obci Poša v okrese Vranov nad Topľou, kde sa vyskytli viaceré prípady ochorenia COVID-19, obec nateraz neuzavrie.

"Dnes bolo pretestovaných cca 210 obyvateľov a z toho bolo asi 20 pozitívnych. Keď sa pozrieme na jednotlivé pozitivity, tak sú v jednotlivých domčekoch, ktoré sú murované, majú svoje záhradky. Nie je problém, aby boli ich obyvatelia izolovaní, dodržiavali karanténu a aby sa nepohybovali. Krízový štáb zatiaľ nepristúpil k celkovému uzatvoreniu osady. Aj na základe prvého testovania si myslím, že obec zareagovala veľmi rýchlo. Hneď na druhý deň do osady zabezpečila rúška, pre každý dom dezinfekciu," uviedol starosta Tadeáš Malý.

15:24 SLOVENSKO Ministerstvo školstva informovalo, že riaditeľom škôl rozposlalo maily s ďalšími termínmi na očkovanie učiteľov proti covidu. Reagovalo tak na zvyšujúci sa záujem pedagógov o očkovanie.

15:12 SVET Nemecko zavedie od nedele pre cestujúcich zo Slovenska sprísnené opatrenia na vstup do krajiny z dôvodu šírenia nových variantov koronavírusu SARS-CoV-2.

Súvisiaci článok Nemci zaradili Slovensko medzi oblasti, kde sa šíria nebezpečné mutácie Čítajte 

Týka sa to leteckej, železničnej i autobusovej dopravy.

Výnimky sú možné v prípade občanov Nemecka a cudzincov, ktorí v tejto krajine žijú. Presné pravidlá pre individuálnu dopravu, napríklad ľudí prichádzajúcich v osobných automobiloch, nemecká vláda ešte pripravuje.

15:02 SLOVENSKO Pred každým ambulantným vyšetrením v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici bude od 15. februára potrebný negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu na ochorenie COVID-19. Upozornila na to DFNsP v piatok na sociálnej sieti.

Výnimku majú deti s poruchou autistického spektra bez obmedzenia veku a deti do jedného roka veku bez klinických príznakov infekčného ochorenia.

Sprevádzajúca osoba je však povinná predložiť čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa a sprevádzajúcej osoby.

15:00 SLOVENSKO V bratislavskej najpočetnejšej mestskej časti Petržalka nebude od 15. februára obnovená prevádzka 23 materských škôl.

„Fungovať bude iba materské školy Bzovícka 6 pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre. Obnovené bude vyučovanie v prvých a druhých ročníkoch prvého stupňa v desiatich základných školách," oznámila mestská časť na sociálnej sieti a tým, že z prevádzkových a organizačných dôvodov nebude fungovať ZŠ Pankúchova 4.

Fungovať bude všetkých 11 školských klubov detí, takisto pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a žiakov 1. a 2. ročníka ZŠ.

14:40 SLOVENSKO Aktuálne je vo fakultnej nemocnici hospitalizovaných 98 covid pacientov, z toho 13 je ventilovaných.

Súvisiaci článok V Nitre leží menej covid pacientov. Vo februári ich zomrelo 56 Čítajte 

Detských pacientov s covidom momentálne v nemocnici nemajú. „Od začiatku februára sme mali dvoch,“ informovala hovorkyňa Tatiana Kubinec, s tým že sto zdravotníkov je práceneschopných.

Ešte nedávno mali v nemocnici okolo dvesto covid pacientov. Za január ich zomrelo 268. Vo februári - do dnešného dňa - evidujú 56 obetí.

14:35 SVET V Maďarsku sa dnes začína očkovať s ruskou vakcínou Sputnik V proti novému druhu koronavírusu, oznámila šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

V prvom kole možno využiť 2800 dávok ruskej očkovacej látky, ktoré podajú v hlavnom meste v Juhopeštianskej nemocnici Centrum, v Nemocnici sv. Imricha, v Nemocnici sv. Jána a v Zdravotnom centre maďarskej armády.

Prvú zásielku ruskej vakcíny doviezli do Maďarska kamiónom v utorok. Má stačiť na zaočkovanie 20 000 ľudí.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom od začiatku pandémie stúpol na 383 735 a počet obetí súvisiacich s covidom na 13 543. Takmer 700 000 ľudí je už proti vírusu SARS-CoV-2 chránených vakcínou, pričom 310 000 z nich bolo zaočkovaných aj druhou dávkou.

14:31 SLOVENSKO Bratislavský samosprávny kraj rieši zriadenie veľkokapacitných vakcinačných centier.

"Čo sa týka vakcinácie, úrad bude robiť všetko pre to, aby sme tomu pomohli. Budeme bojovať za to, aby boli očkované naše domovy sociálnych služieb a učitelia, čo sa už deje. Ale našimi klientmi je viac ako 650 000 obyvateľov Bratislavského kraja a chceme, aby sme mali zaočkovanú celú Bratislavu a tri priľahlé okresy, ktoré patria pod Bratislavský samosprávny kraj," povedal Droba.

Kraj zvláda krízu so cťou, a to nie vďaka podpore zo strany vlády, ale napriek vláde, vyhlásil Juraj Droba.

Načítavam video...

14:18 SVET Slovinsko otvorí hranice ľuďom prichádzajúcim z krajín Európskej únie, ktorí sa preukážu, že absolvovali očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Opatrenie, ktoré začne platiť v sobotu, umožní občanom EÚ vyhnúť sa povinnej karanténe i potrebe dokladovania negatívnych testov na koronavírus, informovali slovinské úrady.

Ako doklad by malo slúžiť písomné potvrdenie, že človek dostal dve dávky vakcíny a od tej druhej uplynulo už aspoň 14 dní.

Bez obmedzení budú môcť do krajiny cestovať aj občania únie, ktorí disponujú lekárskym potvrdením, že počas uplynulých šiestich mesiacov prekonali nákazu koronavírusom.

14:14 SLOVENSKO Predseda opozičnej strany Smer Robert Fico sa nedá zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

V relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo uviedol, že v strane presadzujú myšlienku dobrovoľnosti. On sám nie je zástancom očkovania. Zarábajú na tom podľa neho farmaceutické firmy, čo považuje za obrovský biznis.

14:04 SLOVENSKO Vakcináciu proti novému typu koronavírusu podporili trojnásobný víťaz Stanley Cupu Marián Hossa a arcibiskup Mons. Bernard Bober, metropolita Košickej arcidiecézy.

14:00 SLOVENSKO Polícia opätovne upozorňuje na hoax týkajúci sa možného poškodenia mozgu pri výterovom testovaní na koronavírus.

Ako policajti uvádzajú vo svojom profile Hoaxy a podvody - Polícia SR na sociálnej sieti, klamlivý status opätovne zdieľajú tisícky ľudí.

Infektológ Peter Sabaka zdôrazňuje, že pri vyšetrení na COVID-19 sa skutočne zavádza palička do nosa a to pomerne hlboko, keďže sa musí dosiahnuť zadná stena nosohltana.

Pri tom sa na malú štetinku na konci paličky nalepia odumreté bunky sliznice, ktoré obsahujú aj koronavírus.

13:53 SVET Srbský filmový režisér Emir Kusturica sa proti koronavírusu nechal zaočkovať ruskou vakcínou Sputnik V.

"Dostal som prvú injekciu, ďalšia ma čaká 17. februára," uviedol Kusturica,

"Belehradská elita, ktorá má úzke vzťahy so Západom, dáva prednosť Pfizeru a Moderne, ale ja si myslím, že 80 percent Srbov dôveruje Rusom a verí v účinnosť Sputnika V, ktorý je považovaný za najlepšiu vakcínu. Dúfam, že Srbsko jej bude mať dostatok. Táto vakcína je pre nás najdôležitejšia," uviedol 66-ročný filmový tvorca.

13:40 SLOVENSKO Vyžadovať antigénové testovanie v ambulanciách ako povinnosť nie je reálne.

Tvrdí to prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzana Dolinková, ktorá tým reaguje na pokyn lekára Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Podľa neho majú ambulantní lekári na území kraja zabezpečovať testovanie pacientov na COVID-19.

Dolinková upozorňuje na to, že poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti nie sú povinní vykonávať antigénové testovanie vo svojich ambulanciách.

Na základe platných zmlúv medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami majú ambulancie možnosť, ale nie povinnosť testovať.

13:35 SLOVENSKO Nemocnica vo Zvolene sa ocitla na hranici svojich možností. Za posledné dni zaznamenali výrazné zvýšenie počtu covid pozitívnych pacientov.

Súvisiaci článok Pandemická situácia vo zvolenskej nemocnici je kritická Čítajte 

Zároveň musia v dôsledku pandémie riešiť aj výpadok svojich zamestnancov.

„K dnešnému dňu evidujeme 72 covid pozitívnych pacientov, ďalších 14 máme suspektných a siedmi si vyžadujú, vzhľadom na vážny priebeh ochorenia, napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ povedala riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá.

13:32 SLOVENSKO Vo vakcinačnom centre Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove zaočkovali vakcínou proti ochoreniu COVID-19 už takmer 13-tisíc ľudí.

Obsadenosť lôžok vyčlenených pre pacientov s ochorením COVID-19 stúpla v závere tohto týždňa na 73 percent. Na prelome uplynulého a tohto týždňa sa pritom držala pod hranicou 70 percent.

13:28 SLOVENSKO So žiadosťou o udelenie výnimky, ktorá by umožnila realizovať prezenčnú výučbu v študijnom odbore veterinárske lekárstvo a farmácia , oslovila rektorka košickej Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie Jana Mojžišová ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS).

"Pre úspešné absolvovanie štúdia, zvlášť v študijných programoch všeobecné veterinárske lekárstvo, hygiena potravín a farmácia, je nevyhnutnou podmienkou praktická výučba, práca vo veterinárnych ambulanciách, laboratóriách či klinická a lekárenská prax. Navyše, ide o regulované povolania riadiace sa smernicou Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktorá presne určuje rozsah klinickej a lekárenskej praxe pre študentov," upozornila Mojžišová.

Povinnosť zabezpečiť, aby študenti získali predpísané praktické zručnosti, určuje aj záväzný dokument Svetovej organizácie pre zdravie zvierat. Len naplnením týchto podmienok vie škola garantovať, že diplom absolventa bude akceptovaný doma i v zahraničí.

13:15 SLOVENSKO Rómska osada v obci Sačurov v okrese Vranov nad Topľou ostáva naďalej uzatvorená. Krízový štáb obce v piatok rozhodol, že karanténa tam potrvá do 24. februára.

Súvisiaci článok Krízový štáb rozhodol: Osada v Sačurove ostáva zatvorená Čítajte 

Vo štvrtok tam testovali jej obyvateľov. Ďalšie testovanie sa uskutoční 22. februára a bude určené pre tých, ktorí boli doteraz negatívne testovaní alebo obyvatelia nad desať rokov, ktorí testovaní ešte neboli.

"Tento týždeň na rozdiel od prechádzajúceho sa prišlo z našej osady menej ľudí testovať, a teda bolo aj menej pozitívnych. Otestovali sme 298 ľudí, z toho 85 bolo pozitívnych," skonštatoval starosta Peter Barát.

13:11 SLOVENSKO Divadlo Jána Palárika v Trnave sa snaží citátmi známych spisovateľov a dramatikov, doplnených mottom Vakcína je sloboda, motivovať ľudí k očkovaniu.

Už počas prvej vlny pandémie divadlo tešilo obyvateľov citátmi známych spisovateľov a dramatikov.

"Každý citát bol originálnou myšlienkou, ktorá prinášala nádej a povzbudenie v čase plnom veľkých zmien, obmedzení, strachu a osamelosti. Citáty sa za krátky čas stali veľmi populárne. Na sociálnych sieťach ich zdieľali tisíce ľudí," uviedlo divadlo.

12:41 SLOVENSKO Dolnokubínska samospráva sa rozhodla, že počas najbližšieho víkendu neotvoriť žiadne odberné miesta.

Súvisiaci článok Dolnokubínska radnica neotvorí miesta na testovanie Čítajte 

Jedným z dôvodov môže byť aj niekoľkotisícová strata, ktorú ich prevádzka prinášala.

Dolnokubínčania budú môcť na testovanie využiť trinásť permanentných súkromných mobilných odberných miest, ktoré sú zriadené v rôznych častiach mesta.

12:35 SVET Stav bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa vlani nakazil novým koronavírusom, bol horší, ako sa vtedy uvádzalo.

Podľa denníka The New York Times mal nízku hodnotu krvného kyslíka a lekársky tím zvažoval pripojenie Trumpa na ventilátor.

Keď bol Trump v októbri hospitalizovaný, hovorilo sa o tom, že má dýchacie ťažkosti a horúčku.

The New York Times s odvolaním sa na štyri zdroje oboznámené s Trumpovým stavom napísal, že mal infiltráty v pľúcnom tkanive, čo býva prejavom zápalu pľúc. Spolu s ďalšími symptómami to býva znakom ochorenia Covid-19.

Hladina krvného kyslíka v Trumpovom tele bola len 80-percentná, pričom v prípadoch ochorenia na Covid-19 sa za vážny stav považuje, ak tento údaj klesne pod 90 percent.

12:25 SVET Ak bude možné v Maďarsku očkovať už aj čínskou vakcínou, tak všetci, ktorí sa na očkovanie zaregistrovali, by do Veľkej noci mohli byť zaočkovaní, vyhlásil dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Takmer 700 000 ľudí je už proti vírusu SARS-CoV-2 chránených vakcínou, pričom 310 000 z nich bolo zaočkovaných aj druhou dávkou. Počet tých, ktorí majú potvrdené, že prekonali ochorenie COVID-19, dosahuje 383 000.

Orbán uviedol, že nie je nutné sprísňovať súčasné karanténne opatrenia, pretože je dostatok vakcín.

12:22 SVET Približne 1 200 rakúskych policajtov a vojakov začalo s kontrolami dodržiavania cestovných obmedzení pre Tirolsko v snahe zabrániť šíreniu juhoafrického variantu koronavírusu do zvyšku krajiny.

Tirolsko hlásilo viac ako 400 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobených variantom vírusu, ktorý je infekčnejší ako tie predchádzajúce.

Podľa vlády vo Viedni ide o najväčšie ohnisko nákazy juhoafrickým variantom v Európskej únii. Od polnoci možno Tirolsko opustiť iba s negatívnym testom.

Bezpečnostné zložky zriadili 44 kontrolných stanovíšť na cestách, letiskách a v železničnej doprave.

12:18 SLOVENSKO Nezisková platforma Zmudri.sk predstavila video, ktoré odpovedá na otázky a pochybnosti ohľadom očkovania proti ochoreniu Covid-19.

Načítavam video...

12:10 SLOVENSKO V rámci pomocných schém na podporu udržania zamestnanosti "Prvá pomoc", "Prvá pomoc+" a "Prvá pomoc++" odoslalo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už viac ako 968 miliónov eur.

Od marca minulého roka tak bolo podporených 2 970 064 osôb. Najviac sa využíva opatrenie 3B. Údaje sú k 11. februáru, pričom pomocná schéma beží od marca 2020.

12:07 SVET Predstavitelia venezuelskej vlády a lídri opozície rokovali o možnom nákupe vakcín prostredníctvom programu COVAX s využitím finančných prostriedkov, ktoré boli zmrazené v dôsledku sankcií zo strany USA.

12:05 SVET Európska lieková agentúra začala s procesom postupného preskúmania vakcíny proti koronavírusu vyvíjanej spoločnosťou CureVac.

Spoločnosť CureVac v súčasnosti vykonáva pokusy na ľuďoch s cieľom posúdiť bezpečnosť, imunogenicitu a účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Akonáhle budú k dispozícii údaje z nich, EMA pristúpi k ich vyhodnoteniu.

Aj keď EMA nemôže predpovedať celkový časový harmonogram, vyhodnotenie by malo zabrať menej času ako zvyčajne.


12:02 SLOVENSKO Samospráva Prievidze pripravuje na víkend 17 odberných miest.

"Testovanie bude poskytované len pre vymedzenú skupinu obyvateľov mesta - osoby s trvalým pobytom, osoby s prechodným pobytom, cudzincov s pobytom na území mesta a tie osoby, ktoré budú aktívne pri zabezpečovaní úspešnej realizácie testovania," pripomenula radnica.

Odberné miesta v prevádzke od 8.00 h do 17.00 h s prestávkou od 12.00 h do 12.45 h.

Posledný výter realizujú zdravotníci vždy 20 minút pred prestávkou alebo koncom prevádzky odberného miesta.

11:58 SVET Portugalsko dostane ďalšiu pomoc od svojich partnerov z Európskej únie, aby sa zmiernil tlak na nemocnice preťažené koronavírusovou pandémiou.

Najnovšími krajinami, ktoré ponúkajú zdravotníkov, sú Francúzsko a Luxembursko.

Nemecká armáda poslala tento mesiac už osem lekárov a 18 zdravotných sestier, ktorí pomáhajú v nemocnici v portugalskom hlavnom meste Lisabon.

Počet pacientov s ochorením COVID-19 v nemocniciach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti klesol vo štvrtok už tretí deň po sebe, ale sedemdňový priemer denných úmrtí v Portugalsku je stále najvyšší na svete - 1,97 na 100 000 ľudí, vyplýva z údajov americkej prestížnej Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Načítavam video...

11:55 SLOVENSKO Obyvatelia Hriňovej v Detvianskom okrese sa budú mať zajtra k dispozícii dve odberové miesta a v nedeľu tri. V sobotu sa bude testovať v mestskom kultúrnom stredisku na Partizánskej ulici a na futbalovom štadióne. V nedeľu pribudne odberové miesto v Základnej škole s materskou školou v Krivci.

11:48 SLOVENSKO V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 pretrváva vážna situácia, od začiatku roka zaznamenáva len nárast počtu pacientov.

K piatku je v nej hospitalizovaných 310 pacientov s ochorením COVID-19, obsadenosť vyčlenených lôžok je 91 percent.

Súvisiaci článok Košický starosta vidí problém v pravidelných letoch z Londýna Čítajte 

"V kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii máme 24 pacientov, ďalších 24 si vyžaduje neinvazívnu pľúcnu ventiláciu," uviedla hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

"Situáciu určite ovplyvňuje britská mutácia koronavírusu, máme viac než 90 percent pacientov nakazených práve touto mutáciou, aj preto zaznamenávame čoraz viac prípadov, a takisto mladšie ročníky aj vážne chorých pacientov. Nie je výnimkou, že na umelej pľúcnej ventilácii sa ocitnú aj tridsiatnici a mali sme aj 26-ročnú pacientku," doplnila hovorkyňa.

11:44 SLOVENSKO Dnes sa prezenčnou formou vyučovalo v 2 550 školách, z toho bolo 1 127 materských, 1 167 základných a 256 stredných škôl. Informoval o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

V materských, základných a stredných školách sa nachádza 168 273 žiakov, ich počet v porovnaní s utorkom stúpol o 50 000.

„Je to potešiteľné, vďaka patrí samosprávam a zriaďovateľom, že dodržiavajú všetky pokyny na ochranu zdravia a bezpečnosti tak, aby sme postupné otváranie základných škôl zvládli a aby sme mohli prejsť aj na druhý stupeň a na stredné školy,“ zdôraznil Gröhling.

11:40 SLOVENSKO V Petržalke, počtom obyvateľom najväčšej bratislavskej mestskej časti, pribudli nové stále mobilné odberové miesta. Okrem Hrobákovej sa dajú využiť aj odberové miesta na Osuského 8, v Dome kultúry Zrkadlový Háj na Rovniankovej ulici, Bohrovej 1 a v športovej hale na Znievskej 1.

Na objednávku budú zriadené mobilné odberové miesta v základných školách Holíčska 50, Turnianska 10 a Černyševského 8, a to v sobotu od 08:00 do 20:00, v nedeľu od 08:00 do 16:00.

Obyvatelia sa budú môcť objednať na konkrétny termín prostredníctvom elektronického objednávkového systému.

11:38 SLOVENSKO V Dolnom Kubíne je otvorených 11 mobilných odberových miest, čo je pravdepodobne najviac na počet obyvateľov. V meste má trvalý pobyt 18-tisíc ľudí, v okrese ich žije takmer 39-tisíc.

11:33 SVET Poľsko od piatka na dva týždne povolilo na skúšku znovuotvorenie hotelov, kín, divadiel, plavární a športovísk, uviedla agentúra DPA.

Viac ako 20 000 hostí sa tento týždeň očakáva v obľúbenom lyžiarskom stredisku Zakopané v Tatrách, uviedol vedúci miestnej obchodnej komory.

Hotely a ubytovne môžu opäť otvoriť, maximálna obsadenosť však nesmie presiahnuť 50 percent.

Zimné športové strediská po celej krajine hlásia vysoký počet žiadostí o ubytovanie. Reštaurácie a bary ostávajú naďalej zatvorené.

11:32 SLOVENSKO V okrese Žiar nad Hronom bude počas soboty a nedele k dispozícii viac ako 30 odberových miest na bezplatné antigénové testovanie. Tímy zdravotníkov pripravia mestá Žiar nad Hronom i Kremnica, testovať sa však bude i vo väčšine obcí v okrese.

11:30 SLOVENSKO Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie pomôže záujemcom rozlíšiť, či za ich symptómami stojí alergia, chrípka, prechladnutie alebo COVID–19.

Umožní to chatbot v rámci novozaloženej stránky s názvom Alergológovia a imunológovia Slovenska na sociálnej sieti.

Spoločnosť vysvetľuje, že chatbot je algoritmus, ktorý vedie konverzáciu s ľuďmi bez potreby ľudského správcu. V reálnom čase môže komunikovať s veľkým množstvom užívateľov naraz.

11:00 SLOVENSKO Nulová sadzba DPH na respirátory FFP 2 A FFP 3 je už v platnosti. Zákonnú úpravu, zavádzajúcu nulovú sadzbu DPH, vo štvrtok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová a dnes je už zverejnená v Zbierke zákonov.

10:55 SLOVENSKO Prioritne sa budú môcť očkovať aj pedagogickí zamestnanci zabezpečujúci výučbu v strednej zdravotníckej škole a zamestnanci špeciálneho výchovného zariadenia (reedukačné centrá, diagnostické centrá a liečebno-výchovné sanatóriá).

Uvádza sa to v informácii o očkovaní pedagogických zamestnancov zverejnenej na webe Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

10:50 SVET Austrálsky štát Viktória zavedie pre obavy z rozširujúceho sa britského variantu koronavírusu na päť dní lockdown, oznámil podľa Sky News premiér Viktórie Daniel Andrews.

Štát sa "uzamkne" od polnoci z piatka na sobotu až do stredy nasledujúceho týždňa.

Vo Viktórii zaznamenali 19 aktívnych prípadov. Päť z nich za posledných 24 hodín súvisí s ohniskom nákazy v hoteli Holiday Inn na melbournskom letisku, ktorý sa využíva ako karanténne zariadenie pre vracajúcich sa cestovateľov.

Aj keď sú všetky potvrdené prípady blízkymi kontaktmi už infikovaných osôb, rýchlosťou, akou sa britský variant šíri, je skomplikované trasovanie - kým sa totiž pátranie dostane k sekundárnymi kontaktom, už sú tieto osoby infekčné.

Načítavam video...

10:46 SVET V Maďarsku pribudlo za posledný deň 1 860 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 99 zväčša starších chronicky chorých pacientov.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Afrike stúpol počet úmrtí na covid o 40 percent Čítajte 

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom tak od začiatku pandémie stúpol na 383 735 a počet obetí súvisiacich s covidom na 13 543. Z ochorenia sa zotavilo 289 520 ľudí.

Aktuálne je nakazených 80 672 osôb, ich počet postupne klesá. V nemocniciach ošetrujú 3828 chorých s covidom, z nich 299 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:42 SVET Miestni politici, duchovní, policajti a hasiči sú medzi ľuďmi po celom Nemecku, ktorí dostali vakcínu proti koronavírusu skôr, hoci neboli na zozname uprednostnených skupín obyvateľstva.

10:38 SLOVENSKO Na prezenčné vyučovanie na prvom stupni základných škôl prejde od pondelka aj bratislavská časť Staré Mesto Má otvoriť všetkých sedem škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Ružinov otvorí len časť škôl, v Novom meste predbežne žiadna.

10:33 SLOVENSKO V bratislavskej Dúbravke dnes pribudlo stále mobilné odberové miesto na testovanie na COVID-19.

„K dispozícii je v areáli kúpaliska Rosnička sedem dní v týždni, od pondelka do nedele od 9:00 do 18:00, pričom obedová prestávka je od 13:00 do 14:00," uviedla hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinatová.

Ide o kontajnerové testovacie miesto v exteriéri a testovanie je možné aj bez objednania. „Objednávanie online bude možné až po tom, keď MOM zaregistrujú na webe ministerstva zdravotníctva," doplnila.

10:28 SVET V Česku kvôli politickému sporu skončí v nedeľu núdzový stav, čo ešte viac skomplikuje ťaženie proti pandémii.

Súvisiaci článok Česi chceli pritvrdiť a uzavreli tri okresy. Potom nepredĺžili núdzový stav, krajina sa otvorí Čítajte 

Tak nemecké médiá informujú o dianí v Českej republike, ktorú dnes Nemecko s účinnosťou od nedele zaradí na kritický zoznam zahraničných oblastí s vysokým výskytom mutáciou koronavírusu.

Denník Sächsische Zeitung napísal, že do tejto situácie, kvôli ktorej sa na hranice vrátia policajné kontroly, sa Česko dostalo samo.

"Vláda, ktorá sama seba na začiatku pandémie dávala Európe za vzor, ​​od leta žalostne zlyháva. Dnes je Česko hlavným semeniskom koronavírusu v strednej Európe," uviedol denník v ostrom komentári, podľa ktorého Česko boj s pandémiou nezvláda. "Premiér a jeho ministri už dlhšiu dobu viditeľne na túto úlohu nemajú," dodal.

10:20 SLOVENSKO Vo Zvolene sa už nebude plošne testovať na ochorenie COVID-19. Uvádza to primátorka mesta Lenka Balkovičová na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že záujemcovia sa môžu testovať podľa potreby v mobilných odberových miestach.

10:00 SLOVENSKO PCR testy, vyhodnotené vo štvrtok 11. februára, odhalili ďalších 2 431 nakazených koronavírusom a 104 úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19.

Laboratóriá vo štvrtok otestovali 10 402 vzoriek (pozitivita 23,37 percenta). Celkový počet pozitívne testovaných osôb PCR testami stúpol na 273 904 osôb. Doteraz vyhodnotili 1 881 532 testov, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (435), nasleduje Trnavský kraj (422), Bratislavský (337), Banskobystrický (305), Trenčiansky (291), Žilinský (228), Prešovský (218) a Nitriansky (195).

Je medzi nimi 1 225 mužov a 1 206 žien. Celkový počet nakazených mužov je 129 631 a žien 144 273.

Pribudlo aj ďalších 104 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 5 733 obetí v súvislosti s nákazou.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 750 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 566 ľudí. Na JIS je 275 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 310 osôb. Vyliečilo sa ďalších 1 782 pacientov, dohromady už 255 300.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 213 508, za predchádzajúci deň pribudlo 6 542 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 55 336 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 254 ľudí.

Vo štvrtok vykonali aj 101 684 antigénových testov. Pozitívnych bolo 1 917 z nich (1,89 percenta). Celkový počet vykonaných antigénových testov testov doteraz je 8 364 670, z čoho bolo pozitívne testovaných 226 626 osôb.

9:53 SLOVENSKO V sobotu 13. februára budú v Senici otvorené štyri mestské mobilné odberné miesta v Čáčove, Kunove, mestskej plavárni a centre voľného času. Budú fungovať od 8.00 do 20.00 h s prestávkami medzi 12.00 a 13.00 h a medzi 17.00 a 17.30 h.

Opätovne je spustený registračný systém mesta na adrese rezervaciasenica.sk. Pre občanov bez internetu je zriadená telefonická linka 0917 828 611, ktorá bude k dispozícii v piatok v čase od 8.00 do 15.00 h.

9:50 SLOVENSKO V Trnave sa bude možné otestovať na ochorenie COVID-19 počas nadchádzajúceho víkendu na 20 mobilných odberných miestach.

Osem z nich bude určených pre ľudí, ktorí sa objednajú vopred na presný čas prostredníctvom mobilnej aplikácie TrustOne.

Počas uplynulého víkendu sa otestovalo 23 327 ľudí, pozitívnych bolo 234, čo predstavovalo jedno percento pozitívnych prípadov.

9:42 SLOVENSKO Situácia so šírením nového koronavírusu sa v domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Kremnici upokojila a v zariadení neevidujú nárast nových pozitívnych prípadov.

Ku koncu januára bolo prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných až 96 percent zamestnancov.

K 28. januáru evidoval regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiari nad Hronom 29 prípadov ochorenia COVID-19 u klientov a osem pozitívnych prípadov z radov zamestnancov.

9:40 SLOVENSKO Ak by sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu zriadili poľné nemocnice, nastal by problém s ošetrujúcim personálom.

Súvisiaci článok Primárka infektológie: V poľných nemocniciach by u nás nemal kto ošetrovať Čítajte 

„Pôvodné infektologické pracovisko tak, ako bolo v Prešove nadizajnové, by takýto nával pacientov a práce nezvládlo,“ hovorí o súčasnej pandemickej situácii v prešovskej Fakultnej nemocnici J. A. Reimana primárka infektologického oddelenia Nataša Špiláková.

Lôžok je síce v Prešove stále dosť, pätina pacientov s koronavírusom je však preložených z Košického kraja.

9:36 SLOVENSKO V súvislosti s testovaním na ochorenie COVID-19 sa rozšíri počet odberných miest v Bardejove o dve s online registráciou. Testovanie je prioritne určené pre rodičov detí materských škôl, rodičov žiakov prvého stupňa základných škôl, ako aj pre študentov končiacich ročníkov stredných škôl.

9:35 SLOVENSKO Národné centrum zdravotníckych informácií upozorňuje na plánovanú odstávku Informačného systému zdravotníckych indikátorov. V nedeľu 14. februára tak nebude možné informovať o sobotných štatistikách o výskyte ochorenia COVID-19.

"Ranný reporting s údajmi za sobotu 13. februára a nedeľu 14. februára bude dodaný v pondelok ráno, za obidva dni zvlášť," uviedla hovorkyňa centra Veronika Beňadiková.

9:30 SLOVENSKO Aj keď Slovensko pasoval jeho minister zdravotníctva za OĽaNO Marek Krajčí za "veľmoc v antigénovom testovaní", desiatky tisíc ľudí nechal bez možnosti testovať sa.

Súvisiaci článok Ako testovaciu veľmoc Slovensko pribrzdilo zopár nakazených úradníkov Čítajte 

V Krupine bolo v celom okrese do utorka jediné odberové miesto, napríklad v okrese Malacky so 70-tisíc obyvateľmi tri.

Na ministerstve sa koronavírusom nakazilo niekoľko úradníkov z právneho oddelenia a zmluvy na nové odberné miesta nemal kto skontrolovať.

9:16 SLOVENSKO - Spolu so základnými školami zostanú počas budúcotýždňových jarných prázdnin v Trenčíne zatvorené aj materské školy. Po rokovaní mestského krízového štábu o tom informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Výnimkou bude Materská škola na Legionárskej ulici, ktorá zabezpečuje starostlivosť o deti zamestnancov z kritickej infraštruktúry.

"Mestský krízový štáb vzhľadom na súčasnú epidemickú situáciu odporučil vedeniu mesta pripraviť otvorenie materských škôl až spolu s prvým stupňom základných škôl od 22. februára. A to len v prípade, že sa situácia dovtedy nezhorší," priblížila stanovisko krízového štábu Ságová.

9:11 SVET - Miestni politici, duchovní, policajti a hasiči sú medzi ľuďmi po celom Nemecku, ktorí dostali vakcínu proti koronavírusu skôr, hoci neboli na zozname uprednostnených skupín obyvateľstva. Ukázalo to preverovanie tlačovej agentúry DPA, ktorá dnes zverejnila výsledky.

Najvyššiu prioritu v očkovaní v zozname stanovenom nemeckými zdravotníckymi úradmi mali iba ľudia vo veku nad 80 rokov a pracovníci v nemocniciach, ordináciách lekárov, opatrovateľských domovoch alebo vakcinačných centrách, kde je vysoké riziko nákazy koronavírusom.

9:05 SVET - Česká polícia začala v noci vykonávať náhodné kontroly na hraniciach troch okresov, v ktorých od polnoci platia sprísnené opatrenia v oblasti cestovania. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Dôvodom uzavretia okresov Cheb a Sokolov na západe a Trutnov na severe Českej republiky je ochrana pred šírením koronavírusu SARS-CoV-2.

8:57 SLOVENSKO - Mesto Trnava pripravuje od pondelka 15. februára otvorenie materských škôl a školských klubov detí pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre, a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Materské školy a školské kluby detí by sa tak vrátili k režimu, v akom fungovali od 11. januára. V tomto týždni boli už úplne zatvorené pre nejasnosti okolo covid automatu. Okres Trnava patrí v Codid automate medzi čierne, zaradený tam bude aj v budúcom týždni.

8:36 SVET - Ekonomika Spojeného kráľovstva minulý rok rekordne klesla. V poslednom kvartáli však expandovala viac, než sa čakalo, a odvrátila bezprostredné nebezpečenstvo ďalšej koronakrízou spôsobenej recesie.

HDP v roku 2020 padol o 9,9 percenta, uviedol britský štatistický úrad ONS. Ekonómovia počítali so znížením HDP len o 8 percent.

8:12 SVET - Španielske autonómne oblasti postupne umožňujú, aby bary, reštaurácie a ďalšie gastro prevádzky obnovovali fungovanie vo svojich vnútorných priestoroch. Vo štvrtok k tomu pristúpila oblasť Kastília - La Mancha, ktorá susedí s Madridom.

Hostia sa však budú musieť registrovať za použitia QR kódu, aby boli dohľadateľní, keby sa z podniku stalo ohnisko koronavírusu.

8:00 SVET - PCR testy v Česku za včerajšok odhalili 8 916 nakazených. Laboratóriá vykonali 27 482 PCR testov. Aktívnych prípadov je 100 126.

Za posledných 24 hodín tiež v krajine zaočkovali ďalších 17 648 ľudí, celkovo vakcínu v Česku dostalo už 421 046 osôb.

7:25 SVET - Nemecko dnes bude aktualizovať svoj zoznam zahraničných oblastí s vysokou mierou výskytu koronavírusových mutácií a oficiálne oznámi, že od nedele za takúto oblasť označí aj Česko.

Rozhodnutie, ktoré už vo štvrtok ohlásil minister vnútra Horst Seehofer, bude znamenať návrat stálych kontrol na hranice nielen s Českom, ale tiež s rakúskou spolkovou krajinou Tirolsko. Tá sa navyše od dnešného dňa ocitne pre častý výskyt mutácií na desať dní v izolácii, ľudia budú môcť opustiť región iba s negatívnym testom.

7:10 SLOVENSKO - Slovensko je jedinou krajinou na svete, ktorá sa nakazených snaží vyhľadať najmä antigénovými testami.

Súvisiaci článok Vláda odignorovala na antigénoch návod. PCR testy nechala na vedľajšej koľaji Čítajte 

"Antigénové testy majú byť nadštandard. U nás sa z nich stal štandard testovania a PCR testy vytlačil do úzadia, čo mohlo prispieť k súčasnej zlej situácii," tvrdí analytik Martin Smatana.

Aj juhokórejská firma SD Biosensor v návode na použitie antigénových testov Standard Q, ktoré Slovensko využíva najčastejšie, píše: "Produkt je určený na rýchlu diagnostiku pacientov s klinickými príznakmi." Každý piaty infikovaný však podľa novších štúdií nemá žiadne príznaky ochorenia, skoršie výskumy z jari 2020 spomínali až 83 percent bez symptómov.

6:35 SVET - Počet potvrdených prípadov koronavírusu v Južnej Kórei sa za posledných 24 hodín zvýšil o 403 na celkovo 82 837.

Chorobe Covid-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 11 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 1507.

6:21 SVET - Americký prezident Joe Biden oznámil, že jeho vláda podpísala dohody o zakúpení ďalších 200 miliónov dávok vakcín proti Covidu-19.

"Len dnes popoludní sme podpísali konečné kontrakty na 100 miliónov ďalších vakcín od Moderny a 100 miliónov ďalších vakcín od Pfizeru," uviedol Biden.

"Teraz sme na dobrej ceste, aby sme do konca júla mali dostatok zásob pre 300 miliónov Američanov," dodal prezident.

6:00 SVET - Počet úmrtí spojených s novým koronavírusom narástol podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Afrike za posledný mesiac o štyridsať percent.

Podľa WHO pre Afriku zaznamenali za posledných 28 dní na tomto kontinente vyše 22 300 úmrtí v porovnaní s takmer 16-tisíc úmrtiami evidovanými počas predošlých 28 dní. "K tomuto nárastu dochádza v čase, keď Afrika bojuje s novými, nákazlivejšími variantmi, a pripravuje sa na svoju doteraz najväčšiu očkovaciu kampaň," uviedla WHO na virtuálnej tlačovej konferencii.

Celkový počet úmrtí spojených s koronavírusom sa v Afrike blíži k hranici 100-tisíc, ktorá by podľa WHO mala byť prekonaná v najbližších dňoch.

"Zvyšujúci sa počet úmrtí v dôsledku ochorenia Covid-19 je tragédiou, ale tiež je to znepokojujúci varovný signál, že zdravotnícki pracovníci a zdravotnícke systémy v Afrike sú nebezpečne preťažené," uviedol riaditeľ WHO pre Afriku Matshidiso Moeti.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 098
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 185
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 393
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 825
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 136
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 1 098
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 018
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu