SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Koronavírus: Situácia sa podľa Krajčího naďalej mierne zhoršuje, čiernych je už 19 okresov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 279-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 063 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí COVID automat: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:23 SVET - Izrael dosiahol nový míľnik, už štyri milióny obyvateľov dostali prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, uviedol úrad premiéra Benjamina Netanjahua.

"Chcel by som vyzvať 570-tisíc ľudí starších ako 50 rokov, ktorí ešte neboli zaočkovaní. Takmer 100 percent úmrtí a ťažkých priebehov ochorenia je sústredených v tejto skupine," povedal Netanjahu. "Dajte sa zaočkovať a majte pri tom na zreteli ochranu zdravia a návrat k predchádzajúcemu životu."

Premiér tiež varoval, že ak nebude zaočkovaný dostatok ľudí, nemocnice budú preťažené a bude potrebné zaviesť ďalší lockdown.

Súvisiaci článok Povinná karanténa po príchode na Slovensko. Ako sa menia pravidlá? Čítajte 

19:45 SLOVENSKO - Podobne ako iné európske krajiny, aj Slovensko sprísňuje opatrenia na hraniciach.

Nové pravidlá začínajú platiť od stredajšieho rána od 6.00 hod.

SkryťVypnúť reklamu

Hygienici odporúčajú dobre zvážiť každý účel cesty do zahraničia, cesta za rekreáciou sa neodporúča.

Delenie na viac a menej rizikové krajine po novom už neplatí.

19:22 SVET - Dve v Rusku schválené vakcíny poskytujú ochranu pred nákazlivejšími britskými variantmi koronavírusu.

Porovnávacia štúdia ukázala, že po očkovaní vakcínami Sputnik V a EpiVacCorona sa vytvorili protilátky, ktoré poskytujú ochranu pred britským variantom, uviedla Federálna služba pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok (Rospotrebnadzor).

19:00 SVET - Holandská vláda sa odvolala proti rozhodnutiu súdu, ktorý jej nariadil zrušiť vyhlásený zákaz nočného vychádzania.

Premiér Mark Rutte vyzval obyvateľov, aby opatrenia dodržiavali a v čase od deviatej večer do 4:30 ráno neopúšťali svoje domácnosti. Ako uviedol, zákaz vychádzania nie je cieľ, ale prostriedok v boji proti pandémii koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

"Je naozaj veľmi dôležité, aby sme vzhľadom na riziko prenášania vírusu obmedzili sociálne kontakty tak, ako je to len možné... Urobte tak, prosím. Spravte to pre seba, ale aj pre všetkých ostatných," apeloval premiér.

Nie je to razantný nárast, ale pozvoľne to naďalej rastie. Nie je to dobre.

Marek Krajčí, minister zdravotníctva

18:42 SLOVENSKO - Krajčí priznal, že došlo k chybe, keď vláda nerozhodla o tvrdšom lockdowne už pred Vianocami. Súčasná situácia je podľa jeho slov práve dôsledkom tohto rozhodnutia.

Rovnako pripomenul aj prítomnosť nákazlivejšieho britského variantu koronavírusu.

18:40 SLOVENSKO - Na výzvu prezidentky Čaputovej po debate s odborníkmi, aby vláda zvážila úpravu covid automatu a vypustenie pravidelného antigénového testovania, Krajčí povedal len toľko, že zvažujú rôzne možnosti, ako ľuďom čo najviac zjednodušiť život, viac však neuviedol.

SkryťVypnúť reklamu

18:33 SLOVENSKO - Pandemická komisia odporučila vláde, aby začala rokovať s ruskou stranou a vzhľadom na závažnú epidemickú situáciu a nedostatok vakcín zaobstarala dostatočné množstvo vakcín Sputnik V.

Infektológ Pavol Jarčuška hovorí, že ak by ruská vakcína bola registrovaná v Európe, bolo by vhodné, aby sme ju už vopred mali zazmluvnenú.

18:28 SLOVENSKO - Hlavný hygienik Ján Mikas opäť poprosil ľudí, aby sa samotrasovali v prípade, že im vyjde pozitívny výsledok testu.

18:18 SLOVENSKO - Na covid automate je Slovensko naďalej celé v čiernej farbe.

Na regionálnom covid automate je v čiernej farbe už 19 okresov, čo je viac ako pri poslednom vyhodnotení, kedy ich bolo 15. V bordovej farbe je 50 okresov, zvyšných desať je v červenej farbe.

18:15 SLOVENSKO - Efekt očkovania vidieť aj na počte nakazených zdravotníkov, ktorý klesá, a teda čoraz viac zdravotníkov sa postupne vracia do práce.

SkryťVypnúť reklamu

Krajčí pripomenul, že aktuálne sa už očkujú učitelia, podľa jeho slov je zaočkovaných už 30 percent učiteľov.

18:12 SLOVENSKO - Podiel pacientov vo vekových kategóriách od 71 do 80 a od 81 do 90 rokov podľa Krajčího klesá, je to dôsledok očkovania. Zároveň však narástol počet hospitalizovaných pacientov vo veku od 51 do 60 rokov. To Krajčí odôvodňuje prítomnosťou britskej mutácie koronavírusu.

18:10 SLOVENSKO - V nemocniciach pribúda počet hospitalizovaných pacientov, rovnako aj tých na umelej pľúcnej ventilácii. "Nie je to razantný nárast, ale pozvoľne to naďalej rastie. Nie je to dobre," zdôraznil Krajčí.

Priemerný počet denných úmrtí za posledných sedem dní narástol na 108. Reprodukčné číslo sa pohybuje od 1 do 1,1.

18:08 SLOVENSKO - Trend týkajúci sa Slovenska aj Česka je mierne zhoršujúci, uviedol Krajčí s tým, že reprodukčné číslo je nad hodnotu 1.

SkryťVypnúť reklamu

V ostatných susedných krajinách je podľa ministra stav stabilizovaný.

18:07 SLOVENSKO - Začína sa tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího po rokovaní pandemickej komisie.

17:56 SLOVENSKO K dnešnému dňu bolo na Slovensku otvorených 2 662 škôl, z toho 1 170 materských, 1 211 základných a 281 stredných škôl.

Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva. Ako rezort objasnil, v štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie. Jarné prázdniny maj momentálne žiaci v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl sú vrátane špeciálnych škôl.

17:25 SVET - Európska lieková agentúra (EMA) prijala žiadosť o podmienečnú registráciu štvrtej vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19, ktorú vyvinula spoločnosť Janssen-Cilag International N.V. patriaca pod koncern Johnson & Johnson.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uvádza Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ak budú predložené údaje o kvalite, účinnosti a bezpečnosti spĺňať požiadavky na registráciu vakcíny, registračné rozhodnutie môže byť vydané do polovice marca.

17:23 SVET - Eurokomisia potvrdila, že farmaceutická spoločnosť Moderna dodá vo februári do Únie menej dávok vakcíny proti COVID-19, ako sa pôvodne očakávalo, avšak v marci sa tempo dodávok vráti na normálne hodnoty.

Tieto informácie pre médiá potvrdila hovorkyňa eurokomisie Vivian Loonelová.

"Boli sme informovaní o určitom oneskorení dodávok, čo však bude vykompenzované v priebehu marca," opísala hovorkyňa situáciu bez spresnenia, o aký veľký počet oneskorených dávok vakcín pôjde. Ide v poradí už o tretie prerušenie dodávok vakcín proti COVID-19 na trh EÚ po tom, ako v januári najskôr konzorcium Pfizer/BioNTech dočasne znížilo počet dodávaných vakcín a neskôr spoločnosť AstraZeneca oznámila, že v prvom štvrťroku 2021 dodá Únii len 40 miliónov dávok vakcín, čo je zníženie pôvodne dohodnutého množstva o takmer polovicu.

SkryťVypnúť reklamu

17:22 SVET - Čínska polícia v utorok zadržala vedúceho multimiliónového podvodu, v rámci ktorého predával zmesi soľného roztoku a minerálnej vody ako vakcíny proti koronavírusu.

Informovala o tom britská stanica BBC.

17:12 SLOVENSKO - S vládou je prezidentka v kontakte. Matovič jej naposledy poďakoval za správu o rozhovore s eurokomisárom o výrobe vakcín na Slovensku.

Ministra Krajčího prezidentka nakontaktovala na eurokomisára Bretona. Jej úloha v tomto procese spočíva v "otváraní dverí".

16:58 SLOVENSKO - Čaputová tlačovku podľa svojich slov zvolala preto, aby mohla vedecká obec vyjadriť čo si o vedení krízovej situácie myslí a navrhnúť riešenia.

16:56 SLOVENSKO - Virológ Boris Klempa vyzval členov vlády nato, aby nerezignovali na zastavenie šírenia nových variantov, aj keď tu už prevláda infekčnejší britský variant.

SkryťVypnúť reklamu

Dohady o tzv. československom variante podľa neho nie sú na mieste, keďže ho britský vytlačil.

Pri brazílskom a juhoafrickom variante vníma vyššiu pravdepodobnosť reinfekcie a menšiu účinnosť vakcíny. Podotkol, že juhoafrická mutácia sa mohla na Slovensku rozšíriť. Tento variant sa potvrdil napríklad v susednom Rakúsku či Švajčiarsku a Francúzsku.

Variant 501Y.V2 po prvý raz zaznamenali v decembri 2020 v Juhoafrickej republike. Na základe predbežných štúdií sa aj ten rýchlejšie šíri, takisto sa však zatiaľ nepotvrdilo, že by spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia COVID-19.

16:48 SLOVENSKO - Matematik Richard Kollár vyhlásil, že o situácii pre nedostatok dát od štátu odborníci veľa nevedia.

Údajov o hospitalizovaných a pozitívne testovaných je podľa neho málo. Nie sú dostupné dáta ani o trasovaní kontaktov pozitívne testovaných.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Kollára je málo údajov aj o variantoch koronavírusu aj napriek tomu, že máme k dispozícii najcitilivejšie testy na ich indikáciu.

Kollár ďalej upozornil, že analytikom chýbajú kľúčové dáta o epidemickom stave, a to napríklad o veku pacientov, tiež o tom, kde sa ľudia nakazili alebo či je bezpečné chodiť do obchodu a MHD. Podľa Kollára je Slovensko "v dátovom pekle", keďže bez dát nie je jasné, či Slovensko čaká ďalšia vlna pandémie.

16:44 SLOVENSKO - Čaputová s odborníkmi hovorila aj o Covid automate.

Zhodli sa, že ho treba akutalizovať v súvislosti s novými variantmi koronavírusu SARS-CoV-2,

16:42 SLOVENSKO - Prezidentka navrhla, aby sa vláda vyhýbala experimentom.

Načítavam video...

Lepšie ako plošné antigénové testovanie je podľa nej aj odborníkov navýšenie kapacity PCR testovania, trasovanie kontaktov nakazených a kontrola dodržiavania protiepidemických opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

16:39 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s vedcami a odborníkmi z iniciatívy Veda pomáha a vládneho konzília.

Pripomenula smutné svetové prvenstvo v počte úmrtí na covid v prepočte na obyvateľa a vyjadrila úprimnú sústrasť pozostalým.

16:30 SVET - Nemecká vláda v stredu predĺžila do 3. marca prísne obmedzenia pre cesty z oblastí, ktoré považuje vzhľadom na nové mutácie koronavírusu za vysoko rizikové.

Minister zdravotníctva Jens Spahn predložil členom vlády príslušný návrh včera večer.

16:28 SVET - Pre covid pacientov zostáva v Česku voľných už len 173 lôžok intenzívnej starostlivosti.

Najmenej voľných lôžok je v Prahe a Karlovarskom kraji. Český minister zdravotníctva Jan Blatný (za ANO) povedal, že v niektorých krajoch je obsadených viac ako 90 percent lôžok. "Situácia je veľmi vážna," oznámil minister zdravotníctva. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

SkryťVypnúť reklamu

16:24 SVET - Palestínske hnutie Hamas rázne odsúdilo Izrael za zablokovanie dodávky vakcín proti chorobe COVID-19 do pásma Gazy a obvinilo židovský štát z porušenia medzinárodného práva.

Informovala o tom agentúra AFP. Približne 2000 dávok ruskej očkovacej látky Sputnik V určených pre zdravotníkov poslala Palestínska samospráva z Predjordánska, odkiaľ mali putovať cez Izrael až do pásma Gazy, čo je oddelené palestínske územie, kde vládne militantné hnutie Hamas.

16:21 SLOVENSKO - Odborníci odporúčajú vláde rokovať s Ruskom o dodávke vakcín Sputnik V.

Informoval o tom premiér Igorm Matovič (OĽaNO) na svojom facebooku. Všetci špičkoví slovenskí odborníci na infektológiu, imunológiu a epidemiológiu podľa neho prišli na zasadnutie komisie so stanoviskom, že vzhľadom na katastrofálne meškanie dodávok EÚ registrovaných vakcín je namieste, aby vláda o dodávke vakcín začala rokovať s ruskou stranou.

SkryťVypnúť reklamu

"A niektorí politici a političky tu už hodinu vedú voči tomuto názoru odborníkov doslova geopolitickú 'svätú' vojnu," uviedol predseda vlády.

16:07 SLOVENSKO - Pandemická komisia vlády vyhodnodcuje dáta z uplynulých dní pre úpravu režimu pre jednotlivé okresy podľa Covid automatu.

Členovia komisie rokujú aj o nákupe a nasadení ruskej vakcíny Sputnik V.

15:51 SVET - Nemecká polícia k dnešnému ránu skontrolovala na česko-saských hraniciach viac ako 12-tisíc ľudí, z ktorých zhruba štvrtinu do krajiny nevpustili.

Na tlačovej konferencii to dnes vyhlásil saský minister vnútra Roland Woller. Nemecko od nedele obnovilo hraničné kontroly s Českou republikou, ktorú Berlín označil za oblasť s výskytom nebezpečných mutácií koronavírusu SARS-CoV-2.

SkryťVypnúť reklamu

15:50 SVET - Poľsko zaznamenalo za posledných 24 hodín 5178 nových prípadov nákazy koronavírusom a 196 úmrtí.

Vyplýva to z najnovších údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva, informovala agentúra PAP. Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski upozornil, že počet prípadov je na vzostupe, pričom za posledný deň podľa neho pribudlo o tisíc viac prípadov infekcie než pred týždňom. Poľsko od vypuknutia pandémie zaznamenalo celkovo 1 596 673 prípadov nákazy, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine 41 028 ľudí.

Súvisiaci článok Britský variant potvrdili už vo všetkých rakúskych spolkových krajinách Čítajte 

15:12 SVET - V Rakúsku už zaznamenali 1 375 prípadov nákazy variantmi koronavírusu SARS-CoV-2.

Z toho 1 096 prípadov spôsobil britský variant B.1.1.7 a 279-krát sa objavil juhoafrický variant B.1.351.

Vyplýva to z najnovšej správy rakúskej Agentúry pre zdravie a bezpečnosť potravín (AGES), informovala v utorok agentúra APA.

SkryťVypnúť reklamu

15:10 SLOVENSKO - Ministerstvo vnútra od začiatku roka preplatilo obciam a podnikateľom prevádzkujúcim odberné miesta počas celoplošného skríningu 8,3 milióna eur.

Ďalších 3,5 milióna eur je verifikovaných, spracovaných a zadaných na úhradu. Ďalšie refundácie by mali na účty obcí prísť počas dvoch - troch týždňov. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru ministerstva Barbara Túrosová. Komunikáciu so samosprávami v procese refundácie nákladov podľa nej ministerstvo výrazne zefektívnilo.

14:27 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj je pripravený koordinovať proces očkovania proti COVID-19 na svojom území v zmysle poverenia ministra zdravotníctva.

V spolupráci s obcami a mestami sa bude snažiť dostať ho čo najbližšie ku všetkým svojim obyvateľom prostredníctvom veľkokapacitných očkovacích centier.

Počas najbližšieho víkendu 20. a 21. februára župa plánuje očkovať pedagogických zamestnancov škôl vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Strednej zdravotníckej škole v Trnave. Uviedol to župan Jozef Viskupič.

14:13 SVET - Okresný súd v Haagu rozhodol, že holandská vláda musí okamžite zrušiť celoštátny zákaz nočného vychádzania, ktorý bol zavedený z dôvodu pandémie nového koronavírusu.

Dôvodom je podľa súdu nelegitímne použitie vládnych právomocí, informovala agentúra AFP.

14:05 SLOVENSKO - Zlá epidemická situácia sa naplno prejavila aj v Košiciach. Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach ohlásila za január dvojnásobný nárast počtu smrteľných prípadov.

Podľa riaditeľa sekcie súdneho lekárstva Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michala Palkoviča už zhruba dva týždne nepostačovali chladiarenské priestory ich košického zariadenia súčasným počtom nebožtíkov, čakajúcich na pitvu a poslednú rozlúčku.

Preto si musel úrad vypomôcť tým, že na dvor pracoviska na Ipeľskej ulici nechali priviezť chladiarenský kamiónový náves.

13:31 SVET - Polícia zasahovala počas uplynulého víkendu v provizórnom nočnom klube v anglickom meste Birmingham, kde objavila 150 osôb.

Načítavam video...

S odvolaním sa na jej utorňajšie vyjadrenie o tom informovala stanica BBC. Účastníci ilegálnej párty s dídžejom a VIP zónou sa z klubu pokúšali utiecť, dokonca aj cez strechu. Na policajtov pritom hádzali fľaše a rozbili tiež vstupné dvere. Jeden policajt utrpel ľahšie zranenia.

13:17 SVET - Český minister zdravotníctva Jan Blatný súhlasil so znovuotvorením obchodov.

Podmienil to však tým, že ich personál musí povinne nosiť respirátory bezpečnostnej kategórie FFP2. Zákazníkom budú naďalej stačiť bežné rúška. Informoval v utorok server iDNES.cz, podľa ktorého tak padla hlavná prekážka pre opätovné otvorenie maloobchodných prevádzok v ČR. Šéf rezortu zdravotníctva sa takémuto kroku doposiaľ skôr bránil. Podľa Blatného však predavačky a predavači budú musieť nosiť respirátory FFP2, ktoré chránia pred prenosom nového koronavírusu spoľahlivejšie než látkové rúška.

13:13 SVET - Nová šéfka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iwealaová varovala pred "vakcínovým nacionalizmom", ktorý podľa nej bude pandémiu nového koronavírusu predlžovať a spomaľovať zotavovanie ekonomiky, ako v chudobných, tak v bohatých štátoch.

Bývalá ministerka financií a zahraničných vecí Nigérie bola zvolená do najvyššej funkcie vo WTO v pondelok 15. februára. Na novom poste začne pôsobiť od 1. marca.

13:04 SVET - Letecký špeciál v utorok priviezol z Pekingu do Maďarska prvú zásielku 550-tisíc dávok očkovacej látky CoronaVac proti novému druhu koronavírusu od čínskeho výrobcu Sinopharm.

Podľa internetovej stránky denníka Népszava o tom v Budapešti informoval operačný štáb vlády. Zásielka bude stačiť na zaočkovanie 275-tisíc ľudí. Šéfka oddelenia Národného centra zdravia Ágnes Galgócziová povedala, že očkovanie touto vakcínou sa bude môcť začať až po preverení a udelení povolenia od centra.

12:53 SVET - Francúzska ministerka kultúry Roselyne Bachelotová avizovala, že v marci a apríli sa v mestách Marseille a Paríž uskutočnia "skúšobné" koncerty.

Ich cieľom je nájsť najvhodnejší spôsob organizovania kultúrnych podujatí, aby sa mohli konať v interiéri aj v čase covidovej epidémie.

Informoval o tom spravodajský portál LCI.

Súvisiaci článok Izolácia zvyšuje tlak na KĽDR, vakcínu sa snaží získať cez hackerov Čítajte 

12:51 SVET - Severokórejskí hackeri sa pokúsili preniknúť do počítačového systému farmaceutického gigantu Pfizer s cieľom získať informácie o vakcíne proti novému druhu koronavírusu i liečbe ochorenia COVID-19.

Podľa agentúr Jonhap a AFP to v utorok uviedli juhokórejskí poslanci odvolávajúci sa na zistenia tamojšej tajnej služby NIS. KĽDR uzavrela ešte koncom vlaňajšieho januára svoje štátne hranice z dôvodu obáv zo šírenia nákazy. Severokórejský vodca Kim Čong-un pritom dlhodobo opakuje, že jeho krajina dosiaľ nezaznamenala ani jeden prípad tejto infekcie. To je však podľa odborníkov nepravdepodobné, keďže vírus sa začal šíriť zo susednej Číny, ktorá je zároveň hlavným obchodným partnerom Severnej Kórey.

12:50 SLOVENSKO - V spišskonovoveskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 58 pacientov s ochorením COVID-19.

Pre TASR to potvrdila komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

12:15 SLOVENSKO - V Košiciach v utorok nenastúpilo do práce niekoľko pedagógov.

Ide najmä o dôsledok víkendového očkovania. „Od riaditeľov a riaditeliek niektorých materských a základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta máme informácie o tom, že časť pedagógov prevažne z materských škôl sa sťažovala na vedľajšie účinky po očkovaní, a preto v utorok zostali doma,“ potvrdil hovorca mesta Vladimír Fabian.

12:07 SLOVENSKO - Tisíce respirátorov, ochranných štítov a pol milióna kusov jednorazových rúšok čoskoro dodajú do škôl.

Väčšina z nich už čaká na okresných úradoch, aby ich odovzdali učiteľom na školách. Informuje o tom na Ministerstvo školstva na svojej facebookovej stránke.

"Niektoré dodávky sú práve na ceste a ochranné pomôcky budú odovzdané v najbližších hodinách," ozrejmilo ministerstvo školstva. Ako ďalej tvrdí rezort školstva, aj takýmto spôsobom chce pomôcť zlepšiť bezpečnosť na školách.

11:51 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline je momentálne hospitalizovaných 84 pacientov s ochorením COVID-19, z nich je 16 na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Na umelú pľúcnu ventiláciu je pripojených deväť pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková. "Kapacity na JIS a umelú pľúcnu ventiláciu sú na hranici plnej obsadenosti. Voľná kapacita v COVID pavilónoch predstavuje 47 štandardných lôžok, mimo lôžok intenzíviek a anestéziologických lôžok," doplnila hovorkyňa nemocnice.

11:44 V západonemeckom meste Hamm sa od pondelňajšieho večera koná rozsiahla policajná operácia po tom, čo tam bol zistený prípad nákazy tzv. britským variantom nového koronavírusu.

Informovala o tom hovorkyňa miestnej polície, píše agentúra DPA.

Do mesta s približne 180-tisíc obyvateľmi ležiacom v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko bolo vyslaných približne sto policajtov. Infekčnejší britský variant koronavírusu sa tam podľa miestnych predstaviteľov potvrdil u stavebného robotníka. Do karantény boli umiestnené štyri obytné bloky. Ich obyvatelia absolvujú testy na prítomnosť koronavírusu. Policajti sa starajú o to, aby sa dodržiavali karanténne opatrenia.

11:43 SLOVENSKO - Viac ako polovicu zamestnancov pošty v Seredi vyradil covid.

V súčasnosti je pre ochorenie COVID-19 práceneschopných až 55 percent z nich, cez víkend, ako informovala hovorkyňa pošty Iveta Dorčáková, zaznamenali aj úmrtie jednej doručovateľky. "Doručovanie je na pošte obmedzené a niektoré zásielky môžu meškať. Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí a klientov prosíme o pochopenie a trpezlivosť," priblížila hovorkyňa.

Súvisiaci článok Ako vybrať respirátor? Značka na obale ukáže, či sa dá nosiť opakovane a či je overený Čítajte 

11:01 SLOVENSKO - Seniori nad 65 rokov v Hriňovej v Detvianskom okrese dostanú v týchto dňoch respirátory FFP2.

Zabezpečuje im ich mesto, ktoré chce od utorka doručiť takmer 3000 respirátorov pre 1482 seniorov vo veku nad 65 rokov. Každý dostane dva kusy. Samospráva o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke. Respirátory Hriňovčanom doručujú prostredníctvom domových dôverníkov, ktorým ich odovzdajú zamestnanci mestského úradu.

10:56 SVET - Poslanci maďarského parlamentu rozhodnú v utorok o vládnom návrhu predĺženia stavu epidemiologickej núdze.

Za posledný deň sa v Maďarsku nakazilo novým druhom koronavírusu 823 osôb a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 85 pacientov, informoval v utorok spravodajský server Index.hu. Počet infikovaných koronavírusom stúpol na 389.622 a úmrtí na 13.873. V nemocniciach ošetrujú 3979 chorých s covidom. Z nich 318 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne je nakazených 77.039 osôb.

10:21 SVET - Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn chce obmedziť cestovanie z krajín, v ktorých sa šíria nebezpečné mutácie SARS-CoV-2 až do začiatku marca.

Informoval o tom nemecký denník Der Spiegel.

10:18 SVET - Neobvykle husté sneženie zasiahlo oblasť gréckeho hlavného mesta Atény.

Tamojšie úrady varovali obyvateľov, najmä v severných a východných predmestiach, aby v utorok ráno neopúšťali svoje domovy. Zdravotnícke orgány zároveň oznámili, že odložia všetky očkovania proti koronavírusu naplánované na dnes.

10:16 SVET - Britskí vedci objavili nový variant koronavírusu s mutáciou, ktorá tamojších vedcov znepokojila.

Informoval o tom britský denník The Guardian. Variant B1525 je predmetom správy výskumníkov z University of Edinburgh. Objavili ho sekvenovaním genómu v 10 krajinách sveta vrátane Dánska, USA či Austrálie. V Británii zatiaľ odhalili 32 prípadov nákazy týmto typom.

10:08 SLOVENSKO - V bratislavskom Starom Meste klesla pozitivita na COVID-19 počas víkendového testovania pod pol percenta.

Staré mesto patrí medzi mestské časti s najnižšou pozitivitou v hlavnom meste. "Miera pozitivity nameraná počas testovania v Starom Meste je 0,46 percenta. Čísla sú súčtom dát z testovania od 12. do 14. februára realizovaného v odberových miestach zriadených mestskou časťou a hlavných mestom," uviedla samospráva na sociálnej sieti a dodala, že keďže pozitivita klesla pod pol percenta, nemá povinnosť ďalej organizovať verejné testovanie.

10:07 SVET - S miernym zdržaním treba aj dnes z dôvodu protiepidemických kontrol a obmedzení vstupu do Nemecka rátať na hraničných priechodoch medzi spolkovou krajinou Bavorsko a Českom.

Informovala o tom agentúra DPA. "Momentálne máme dopravnú zápchu v dĺžke 800 metrov a zhruba 20-minútovú čakaciu dobu," povedal ráno hovorca polície v bavorskom meste Selb.

Veľa vodičov z Českej republiky je podľa neho vracaných do vlasti, pretože nemajú so sebou negatívny výsledok testu na koronavírus, ktorý je podmienkou vstupu do Nemecka. Ďalší zase vopred nevyplnili digitálny vstupný formulár, ktorý je tiež povinný. Vodiči kamiónov podľa hovorcu zrejme o tejto povinnosti nevedia. Niektorí pendleri majú zase problém s tým, že ich zamestnanie, ktoré vykonávajú v Nemecku, nie je zaradené do zoznamu povolaní relevantných pre chod štátu.

10:04 SVET - Austrálski regulátori v utorok schválili vakcínu spoločnosti AstraZeneca ako druhú očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19.

Predseda vlády Scott Morrison uviedol, že podľa posudzovania regulátorov je táto vakcína bezpečná a účinná.

09:59 SLOVENSKO - PCR testy v pondelok odhalili 1442 nových prípadov. Potvrdili aj 111 nových úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR vyšetreniami bolo v Bratislavskom kraji (248), nasledujú Žilinský kraj (230), Košický (216), Prešovský (211), Trenčiansky (151), Trnavský (146), Nitriansky (122) a Banskobystrický (118). Je medzi nimi 697 mužov a 745 žien. Pozitivita 8 237 vykonaných PCR testov je na úrovni 17,51 percenta.

V pondelok zaočkovali ďalších 6 342 ľudí. Celkovo už vakcínu proti covidu dostalo na Slovensku 241 904 ľudí. Druhou dávkou preočkovali 69 395 z nich.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 3 683 ľudí. Na intenzívkach je 278 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 337 chorých.

V pondelok urobili aj 198 311 antigénových testov. Pozitívnych vyšlo 3 100, čo predstavuje 1,56 percenta.

09:56 SVET - Španielske nemocnice začínajú prepúšťať viac pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19, ako je tých, ktorých prijímajú.

Podľa úradov tempo pribúdania infekcií zostáva príliš vysoké na to, aby uvoľnili protipandemické opatrenia.

Podľa údajov španielskeho ministerstva zdravotníctva podiel lôžok, ktoré slúžia na liečbu pacientov s COVID-19, klesol v pondelok na 16,5 percenta z úrovne 25 percent, na ktorej kulminoval prvého februára.

09:54 SVET - Českej republike v pondelok pribudlo 8 745 nakazených novým koronavírusom, čo je o 973 viac než pred týždňom.

Informoval o tom server iDNES.cz s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva ČR zverejnené v utorok ráno. V českých nemocniciach je aktuálne 5990 ľudí s ochorením COVID-19, z toho 1130 je vo vážnom stave, alebo ich stav vyžaduje intenzívnu lekársku starostlivosť.

V pondelok pribudlo aj najmenej 62 súvisiacich úmrtí a 388 vyliečených. Aktívnych prípadov nákazy je 102.475. Na vrchole epidémie, vlani v októbri, ich bolo vyše 122.000.

09:31 SLOVENSKO - Na ministerstve zdravotníctva zasadne o 13.00 hod. pandemická komisia.

08:57 SLOVENSKO - Počet pacientov s covidom v nemocnici v Považská Bystrici ani po dvoch týždňoch výrazne neklesol. Pred dvomi týždňami bolo v nemocnici s ochorením 108 pacientov, v pondelok ich podľa riaditeľa bolo 105, z nich šesť bolo na umelej pľúcnej ventilácii.

08:22 SLOVENSKO - Mesto Prešov zatvorilo viaceré triedy na štyroch základných školách.

Ďalšie dve základné školy sú od utorka zatvorené úplne. Opatrenia boli prijaté v záujme ochrany zdravia žiakov a zamestnancov škôl pred covidom.

07:52 SVET - Austrália schválila nasadenie vakcíny proti covidu, ktorú vyvinula firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerztiou.

06:46 SVET - Izrael plánuje návrat k životu. V nedeľu by sa mali v krajine otvoriť obchody, posilňovne, hotely a mnohé kultúre zariadenia. Niektoré miesta však budú prístupné len ľuďom, ktorí boli zaočkovaní proti covidu alebo ochorenie prekonali. Významné uvoľňovanie opatrení schválili aj ministri.

06:42 SLOVENSKO - Školy v Senici nakoniec neotvorili. Krízový štáb okresu nedal odporúčacie stanovisko k otvoreniu škôl,“ vysvetlil primátor mesta Senica Martin Džačovský

06:15 SVET - Mexiko začalo v pondelok očkovať proti covidu seniorov. Desiatky Mexičanov starších ako 60 rokov ale pre oneskorenie v očkovaní museli čakať v radoch aj niekoľko hodín, napísala agentúra Reuters.

06:00 SVET - Kolumbia dostala prvú dodávku 50 000 vakcín proti Covid-19 a čoskoro začne s očkovaním svojich 50 miliónov obyvateľov. S očkovaním by sa v krajine mohlo začať ešte pred 20. februárom. Kolumbijská vláda chce tento rok zaočkovať 35 miliónov ľudí vrátane venezuelských migrantov a utečencov, ktorí v súčasnosti v Kolumbii žijú.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 019
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 3 673
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 070
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 824
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 799
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 473
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 099
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu