SME
Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Koronavírus na Slovensku: Situácia sa stále zhoršuje, Krajčí ukázal nové rozdelenie okresov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 294-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 671 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí COVID automat: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:10 SLOVENSKO Dnes boli zverejnené termíny na očkovanie ďalších 26 922 pedagogických zamestnancov. Na vakcináciu sa po novom môžu prihlásiť už aj pedagogickí zamestnanci vo veku do 55 rokov (vrátane) zo základných umeleckých škôl, centier voľného času či jazykových škôl. Informoval o tom odbor komunikácie ministerstva školstva.

20:02 SVET Nemecko sa už nachádza v tretej vlne koronavírusovej pandémie.

Kancelárka Angela Merkelová to mala povedať na stretnutí s členmi vládnucej CDU. "Teraz sme v tretej vlne. Nemôžeme si dovoliť vzostupy a pády," povedala vraj Merkelová poslancom CDU.

19:55 SVET V Maďarsku sa v stredu začne očkovať už aj vakcínou od čínskej spoločnosti Sinopharm. Dnes o tom informoval operačný štáb.

19:52 SLOVENSKO Krajčí zostáva vo funkcii a zopakoval, že nepovažuje za správne utekať z bojiska. Mrzia ho reakcie niektorých koaličných partnerov, naďalej však hovorí o podpore zo strany premiéra aj klubu OĽANO.

SkryťVypnúť reklamu

19:50 SLOVENSKO Ruská vakcína Sputnik V by sa mohla podávať záujemcom v rámci tretej fázy jej klinického testovania. Pripustil to Krajčí, pokiaľ by sa vakcínu nepodarilo registrovať.

Slovensko by tiež mohlo podľa jeho slov získať 100-tisíc vakcín od členských krajín Únie, ktoré by sme im v apríli vrátili. Avizoval tiež, že po novom by sa prioritne mohli očkovať aj predavači do 55 rokov, a to vakcínou od firmy AstraZeneca.

19:44 SLOVENSKO Podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) má opäť koronavírus. Potvrdil to pre portál Aktuality.sk.

Pozitívny test mu vyšiel v pondelok. "Aj tentokrát mám zatiaľ bezpríznakový priebeh a môj zdravotný stav mi dovoľuje z domu pracovať. Dnes som tak ako
obvykle viedol rokovanie legislatívnej rady vlády a zúčastňujem sa všetkých dohodnutých stretnutí, ktoré sú dohodnuté alebo presunuté na online formy rokovania," skonštatoval pre Aktuality.sk.

SkryťVypnúť reklamu

19:25 SLOVENSKO Celá krajina pokračuje v najvyššom IV. stupni varovania. Počet čiernych okresov je po novom 20, v III. stupni varovania je 53 okresov a II. stupni je iba šesť okresov.

„Pochváliť treba Bratislavu,“ informoval Krajčí s tým, že hlavné mesto malo negatívne vyhliadky a udržalo sa v bordovej farbe.

19:16 SLOVENSKO „V nemocniciach vidíme pozitívny efekt očkovania,“ informoval minister. Klesá totiž podiel hospitalizovaných pacientov nad 81 rokov.

19:09 SLOVENSKO Minister Krajčí prezentoval aktuálne čísla: 14-dňová incidencia mierne stúpa, hospitalizácie stále rastú a sedemdňový priemer sa stále drží na úrovni päťtisíc. Reprodukčné číslo je mierne nad hodnotou jedna.

Nemocnice majú k dispozícii stále menej voľných ventilovaných lôžok. Pozitívnou správou však je, že mierne klesli priemerné denné úmrtia. Kým minulý týždeň sme priemerne evidovali 108 úmrtí v súvislosti s koronavírusom, tento počet aktuálne klesol na 98.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa ministra by uvoľnenie aktuálnych opatrení spôsobilo prudké zhoršenie situácie.

Načítavam video...

19:06 SLOVENSKO Krajčí v úvode tlačovky zhodnotil rokovanie odborníkov a vedcov na Úrade vlády ako konštruktívne. Výsledky bude prezentovať premiér Matovič v stredu.

18:34 SLOVENSKO Diskusia vedcov a odborníkov na Úrade vlády bude pokračovať aj v stredu.

"Dohodli sme sa, že sa nebudeme vyjadrovať k bodom, o ktorých sme diskutovali, lebo ešte zajtra je veľmi dôležitý deň, aby sme zhodnotili dnešnú diskusiu a urobili záver," povedal biochemik Pavol Čekan.

Virológ Boris Klempa uviedol, že na Slovensku zatiaľ nebol zaznamenaný takzvaný juhoafrický kmeň nového koronavírusu. Zároveň jeho prítomnosť na našom území nevylúčil.

"Je možné, že už ho tu máme, lebo osekvenovaných máme málo vzoriek. Snažíme sa to čo najrýchlejšie zvyšovať," poznamenal s tým, že je dôležité, aby sa ľudia prichádzajúci zo zahraničia izolovali.

SkryťVypnúť reklamu

18:28 SVET Bývalý český prezident Václav Klaus sa nakazil novým koronavírusom.

Klaus je známym odporcom pandemických opatrení a verejne odmieta nielen nosenie ochranných rúšok na tvár, ale aj očkovanie, na ktoré ho vyzval aj súčasný český prezident Miloš Zeman.

18:02 SLOVENSKO - Na území Banskobystrického samosprávneho kraja sa v zariadeniach sociálnych služieb nachádza 4 584 klientov, z ktorých je v súčasnosti proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných 1153 osôb.

Informovala o tom v utorok v Banskej Bystrici Denisa Nincová, riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctvažupného úradu.

18:00 SLOVENSKO - Časti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa má posunúť splatnosť sociálnych odvodov za február z marca na koniec júna tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, ktorý bol zaradený do stredajšieho programu rokovania kabinetu.

Týkať sa to má zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent. Posun splatnosti z marca na koniec júna sa má vzťahovať aj na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí v predloženom materiáli odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za február na poistnom o 16,3 milióna eur menej.

17:43 SLOVENSKO - Mesto Prešov ukončilo v sobotu antigénové testovanie prostredníctvom vlastných odberných miest.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie víkendové testovania už neplánuje realizovať. Ako TASR v utorok informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, dôvodom je to, že súčasná kapacita súkromných odberných miest na území mesta je dostatočná.

17:25 SLOVENSKO - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus (SaS) zopakoval európskym partnerom prosbu o zapožičanie vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Urobil tak počas neformálnej videokonferencie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie. Európska komisia spustila na žiadosť Slovenska mechanizmus, v rámci ktorého vyzvala členské štáty, aby zapožičali Slovensku vakcíny s cieľom ľahšie prekonať kritické obdobie.

16:57 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu uzavrie v stredu 24. februára zmluvu so štyrmi inštitúciami na dodanie kloktacích testov.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z oznámenia o použití priameho rokovacieho konania v dôsledku mimoriadnej udalosti zverejnenom na stránke Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ide o spoločnosti Cytopathos, Klinická Biochémia, Unilabs Slovensko a Unipharma - 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť.

Celkovú hodnotu obstarávania služieb ministerstvo vyčíslilo na 18,7 milióna eur bez DPH.

16:29 SLOVENSKO - Nepravidelní autobusoví dopravcovia môžu opäť získať kompenzáciu za straty spôsobené pandémiou.

Ako informuje Ministerstvo hospodárstva , o dotáciu môžu požiadať tí, ktorým poklesli tržby minimálne o 30 % v prepočte na autobus v období od 1. augusta do 31. decembra minulého roka. Výška dotácie bude pritom môcť byť na úrovni 80 % z poklesu tržieb v sledovanom období. Druhou možnosťou je, že dotácia bude vypočítaná podľa emisnej normy autobusu.

SkryťVypnúť reklamu

16:27 SVET - Nezamestnanosť vo Švédsku vzrástla na začiatku tohto roka nad deväť percent, čo je najvyššia miera nezamestnanosti v škandinávskej krajine za posledných sedem mesiacov.

Poukázal na to švédsky štatistický úradu.

16:22 SVET - V Česku podozrenie na nákazu tzv. juhoafrickým variantom koronavírusu aktuálne preverujú u troch ľudí.

Oznámil to český minister zdravotníctva Jan Blatný. Podľa neho ide o osoby, ktoré sa vrátili zo Zanzibaru, uviedol spravodajský server Novinky.cz. "Vzorky sú teraz v národnom referenčnom laboratóriu a bolo spustené ich sekvenovanie na potvrdenie," uviedol Blatný na Twitteri. Ako už informoval denník Právo, podozrenie na juhoafrický variant koronavírusu doteraz skúmalo Národné referenčné laboratórium (NRL) u dvoch vzoriek.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V Maďarsku zaznamenali silné reakcie imunity po očkovaní čínskou vakcínou Čítajte 

16:20 SVET - Úrady v Maďarsku pred plánovaným stredajším nasadením čínskej vakcíny od firmy Sinopharm vyzývajú obyvateľov, aby dôverovali schváleným očkovacím látkam proti koronavírusu.

Praktických lekárov medzičasom inštruovali, aby ich dávali svojim najstarším pacientom.

16:19 SVET - Na Ukrajinu v utorok dorazili prvé dávky vakcíny proti koronavírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19.

Krajina získala pol milióna dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca vyrobených v Indii. Prvú dodávku vakcín na Ukrajinu predtým viackrát odložili, informovala agentúra AFP.

16:16 SVET - V Maďarsku identifikovali laboratóriá doposiaľ tri mutácie nového druhu koronavírusu, oznámila v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová na on-line tlačovej konferencii operačného štábu.

SkryťVypnúť reklamu

Müllerová podľa spravodajského servera Ripost.hu spresnila, že okrem dávnejšie prítomného britského variantu vírusu SARS-CoV-2 identifikovali v Maďarsku aj českú mutáciu, ako aj jej ďalšiu mutáciu.

Mutácie vírusu sú podľa jej slov nákazlivejšie než pôvodný vírus, preto je dôležité zachovávať aj naďalej opatrenia proti šíreniu nákazy.

15:48 SLOVENSKO - Predseda vlády Matovič (OĽaNO) je podľa expremiéra Roberta Fica (Smer) mimo zmyslov, čo je pre krajinu v danej situácii mimoriadne nebezpečné.

Vláda podľa neho stratila akúkoľvek autoritu a nemá šancu zabezpečiť zmenu. Fico na tlačovke spochybnil rokovania premiéra s Ruskou federáciou o dodávkach vakcíny Sputnik aj jeho slová o množstve dávok, ktoré by nám vedeli poskytnúť. Kritizoval i odôvodnenie vlády k predlžovaniu núdzového stavu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

15:18 SVET - V Poľsku v pondelok pribudlo 6310 prípadov nákazy novým koronavírusom a 247 súvisiacich úmrtí.

Vyplýva to z najnovších údajov ministerstva zdravotníctva, o ktorých v utorok informovala agentúra PAP.

15:05 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ nebude verejne komentovať očakávania, ktoré na utorkovom stretnutí tlmočila premiérovi Matovičovi (OĽaNO) a predsedovi parlamentu Kollárovi (Sme rodina).

"Uvidí, aký postoj k nim títo ústavní činitelia zaujmú v najbližších dňoch," informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. Traja najvyšší ústavní činitelia sa stretli v utorok predpoludním v Prezidentskom paláci.

"Prezidentka Zuzana Čaputová stretnutie zorganizovala vzhľadom na vážnosť epidemickej, ale aj vnútropolitickej situácie, v ktorej sa Slovensko momentálne nachádza," skonštatoval hovorca.

SkryťVypnúť reklamu

15:03 SLOVENSKO - Epidemická situácia v meste Kráľovský Chlmec sa nezlepšuje.

Počas antigénového testovania uplynulý víkend otestovali celkovo 2 573 ľudí, z ktorých sa nový kornavírus potvrdil u 59, čo predstavuje mieru pozitivity 2,29 percenta. Ide o horšie čísla ako pred mesiacom, keď bola miera pozitivity 2,11 percenta.

Informoval o tom primátor mesta Karol Pataky s tým, že v meste preto platia sprísnené opatrenia. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trebišove v najnovšej vyhláške nariadil povinnosť mesta Kráľovský Chlmec zabezpečiť dodržiavanie karanténnych opatrení za asistencie polície. Mesto má dohliadnuť na izoláciu nakazených v domácom prostredí, ako aj všetkých tých, ktorí boli s nimi v úzkom kontakte. V prípade zistenia porušenia karantény zo strany povinných osôb je potrebné zabezpečiť obmedzenie pohybu v rámci mesta.

SkryťVypnúť reklamu

15:02 SLOVENSKO - Proti ochoreniu COVID-19 je zaočkovaných 35 526 učiteľov.

Informoval o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) na svojom facebooku.

Skonkretizoval, že z predbežných údajov Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva, že od minulej soboty 20. februára sa podarilo zaočkovať viac ako 26-tisíc učiteľov do 55 rokov a takmer 9 500 učiteľov nad 56 rokov. Učitelia sa v prípade otázok o očkovaní môžu obrátiť na svojho riaditeľa, ktorý je o očkovaní informovaný.

14:44 SVET - Americký výrobca liekov Johnson & Johnson uviedol, že bude schopný dodať na americký trh 20 miliónov dávok svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 do konca marca.

Farmaceutická firma sa takto vyjadrila pred utorkovým vypočúvaním v Kongrese USA. Predstavitelia Bieleho domu minulý týždeň upozorňovali, že úvodné dodávky vakcíny od Johnsonu budú obmedzené.

SkryťVypnúť reklamu

14:41 SVET - V Poľsku vstúpili do platnosti nové protiepidemické opatrenia.

Na základe nich ľudia vstupujúci do krajiny s potvrdením o očkovaní vakcínou, ktorú schválili v Európskej únii, nemusia absolvovať karanténu. Z desaťdňovej karantény majú tiež výnimku deti navštevujúce škôlky a základné školy, ľudia, ktorí sa o ne starajú, a výskumníci pracujúci v Poľsku alebo susednej krajine.

14:31 SLOVENSKO - Eurokomisia víta informácie o cezhraničnom presune lekárskych tímov na Slovensko, ktoré požiadalo o pomoc v boji proti koronavírusovej pandémii, ako aj správy o zaslaní ďalšej zdravotnej pomoci pre Srbsko.

Komisia v správe pre médiá ďalej spresnila, že EÚ koordinuje nasadenie lekárskeho tímu z Rumunska na Slovensko s cieľom pomáhať pri liečbe pacientov s covidom, nachádzajúcich sa na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Na základe žiadosti Slovenska v rámci Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany sa Rumunsko rozhodlo pomôcť a navrhlo vyslať do slovenských nemocníc tím piatich lekárov a deväť zdravotných sestier špecializovaných na intenzívnu starostlivosť.

14:30 SVET - Nemecko v utorok predĺžilo kontroly na hraniciach s Českou republikou a rakúskou spolkovou krajinou Tirolsko.

Prísne pravidlá, ktoré krajina zaviedla 14. februára v snahe spomaliť šírenie nových mutácií koronavírusu, budú platiť do 3. marca. Pôvodne sa mali skončiť po desiatich dňoch, v stredu.

Nemecko umožňuje vstup na svoje územie iba vlastným občanom a rezidentom. Výnimky predstavujú vodiči v nákladnej doprave, zdravotnícki pracovníci alebo zamestnanci v systémovo dôležitých sektoroch. Tí sa na hraniciach musia preukázať negatívnym testom na koronavírus. Od začiatku kontrol nemecká polícia na hranici otočila tisíce ľudí.

14:22 SLOVENSKO - Je to definitívne. Bezpečnostná rada okresu Martin a Krízový štáb mesta Martin rozhodli o uzavretí lokality Bambusky z dôvodu zamedzenia šírenia koronavírusu.

„Výsledky PCR testovania, ktoré prebehlo v nedeľu, identifikovali 61 pozitívnych ľudí – 15 detí a 45 dospelých. Ďalších vyše päťdesiat ľudí má ochorenie covid – 19 od minulého týždňa. Zatiaľ dobrou správou je, že nikto z občanov Bambusiek nehlási závažnejšie zdravotné ťažkosti, pre ktoré by musel byť hospitalizovaný v nemocnici,“ povedal Ján Danko, primátor Martina.

14:18 SVET - Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov oznámil, že nebude vyžadovať rozsiahle, celé mesiace trvajúce štúdie, ak vakcíny proti COVID-19 bude nutné pozmeniť, aby lepšie zodpovedali mutujúcemu vírusu.

Podľa FDA v takých prípadoch budú postačovať menšie štúdie.

14:05 SLOVENSKO - Koaličný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) bol druhýkrát v priebehu dvoch mesiacov pozitívne testovaný na koronavírus.

Napísal to vo svojom profile na sociálnej sieti. Prvý pozitívny PCR test mal poslanec podľa vlastných slov 18. decembra 2020. "Priebeh bol bezpríznakový. Protilátky boli minimálne," uviedol.

Opätovne pozitívne testovaný bol dnes. "Avšak priebeh už je iný. Podstatne iný. Kašeľ, bolesť na hrudníku, bolesti celého tela, horúčky, únava atď," dodal Pčolinský.

13.53 SLOVENSKO - Juhoafrický variant znamená podľa biochemika Pavla Čekana z MultiplexDX novú epidémiu.

Uviedol to po príchode na stretnutie predsedu vlády Igora Matoviča s vedcami a odborníkmi. Tento variant bol v Tirolsku zaznamenaný už v stovkách prípadov, na Slovensku však zatiaľ potvrdený nebol. Podľa Pavla Čekana sú dve možnosti, ako kontrolovať takúto situáciu. Jednou z nich je oveľa dôraznejšie kontrolovať letiská, druhou možnosťou je systémovo sekvenovať. Ako biochemik uviedol, každého, kto má cestovateľskú anamnézu z krajín, kde sa vie o prevalencii takýchto infekčnejších a zároveň smrtnejších variantov, je potrebné izolovať.

13:41 SLOVENSKO - Slovenskí vedci chcú s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) hovoriť o COVID automate, obmedzení mobility, trasovaní či sekvenácii pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19, ale chcú prehodnotiť aj pravidelné testovanie.

Načítavam video...

Pred stretnutím to oznámili vedec Pavol Čekan a lekár Vladimír Krčméry.

Krčméry vidí zmysel boja proti novému koronavírusu v obmedzeniach na hraniciach. Pripomenul, že nový koronavírus bol na Slovensko importovaný. Problematické sú podľa neho letecké spoločnosti plné cestujúcich, ktorí nemali nikdy pristáť v Európe. Riešiť treba letecký priestor, ale aj celkovo znížiť mobilitu v krajine. "Viacerí sme za to, že otvárať sa dovnútra," povedal. Rovnako sa s Čekanom zhodli, že vzorky treba systémovo sekvenovať.

"Každý, kto má cestovateľskú anamnézu z krajín, kde sa vie o prevalencii infekčnejších a zároveň aj smrtnejších typoch, tak práve sekvenáciou to vieme zistiť," povedal Čekan s tým, že ideálne by bolo sekvenovať v počte 500 vzoriek týždenne. Verí, že pandémiu čoskoro potlačíme.

Načítavam video...

13:40 SLOVENSKO - Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho nepodporia predlžovanie núdzového stavu v pléne Národnej rady.

Pellegrini na tlačovke argumentoval slabým zdôvodnením vlády a tým, že ani zákaz vychádzania neprináša očakávaný efekt vzhľadom na situáciu s pandémiou nového koronavírusu. Dodal, že vláda by sa mala zamerať aj na prevenciu a liečbu pacientov s ochorením COVID-19 ešte predtým, ako sa dostanú do nemocnice.

13:37 SLOVENSKO - K dnešnému dňu bolo na Slovensku otvorených 2 765 škôl, z toho 1 190 materských, 1 265 základných a 310 stredných.

Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. V štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie. Jarné prázdniny majú momentálne žiaci v Košickom a Prešovskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl zahŕňajú aj špeciálne školy.

13:25 SLOVENSKO - Zdravotníci z tretích krajín majú ambíciu pomôcť v súčasnej pandemickej situácii slovenskému zdravotníctvu, narážajú však na viaceré legislatívne prekážky, upozorňuje Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku.

Načítavam video...

Predsedníčka Výboru Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS) a členka zdravotníckeho výboru Andrea Letanovská (Za ľudí) im vyjadrili politickú podporu.

Predseda asociácie Manuchechr Burchanov poukázal na to, že kým vláda aktivovala mechanizmus civilnej ochrany Európskej únie, vďaka čomu by Slovensku mali prísť pomôcť zahraniční lekári napríklad z Poľska či Rakúska, stačilo by akceptovať prítomnosť a vzdelanie desiatok zdravotníkov z tretích krajín.

"Majú uznané diplomy, viacerí spravili potrebné skúšky, niektorí na ne ešte čakajú. Väčšina z nich žije na Slovensku," uviedol.

Projektová manažérka asociácie Alona Kurotová priblížila, že počas lockdownu je pre lekárov z tretích krajín náročné splniť viaceré byrokratické podmienky. Zmysel by videla napríklad v absolvovaní rezidentského programu, na ktorom sa však nemôžu podľa jej slov pre podmienku trvalého pobytu zúčastniť zdravotníci z tretích krajín. Problém vidí aj v krátkosti prípravných kurzov.

13:03 SLOVENSKO - Matovič si na dnes pozval vedcov na Úrad vlády, chce vedieť, ako ďalej s protiepidemickými opatreniami.

Stretnutie naplánoval o jednej popoludní. Pozvanie k diskusii o ďalších krokoch a opatreniach, ktoré pomôžu zlepšiť epidemickú situáciu na Slovensku, prijali vedci a odborníci - epidemiológovia, infektológovia a analytici.

12:41 SVET - Námestník českého ministra zdravotníctva Vladimír Černý odovzdal žiadosť šéfovi rezortu Janovi Blatnému, aby vláda oficiálne požiadala Nemecko o pomoc s pacientmi s ochorením COVID-19.

V najbližších dvoch týždňoch totiž hrozí absolútne vyčerpanie kapacity lôžok intenzívnej starostlivosti.

Černý to oznámil na utorňajšej tlačovej konferencii, informuje portál Novinky.cz.

12:33 SLOVENSKO - Očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb by malo byť ukončené do polovice apríla.

Oznámil to minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

12:18 SVET - Nemecko sa ocitlo pod tlakom Európskej komisie, ktorá v oficiálnom liste žiada vysvetlenie ohľadom zákazu vstupu pre osoby prichádzajúce z Českej republiky, Slovenska a rakúskeho štátu Tirolsko.

Informovala tlačová agentúra DPA.

12:15 SVET - Za dva týždne sa zdvojnásobil v Maďarsku počet škôl, v ktorých pre šírenie nákazy novým druhom koronavírusu nariadili úrady dištančné vzdelávanie, ako aj materských škôl, kde zaviedli mimoriadne prázdniny.

Informoval o tom spravodajský server 444.hu s odvolaním sa na pondelňajšie údaje rezortu ľudských zdrojov.

12:14 SVET - V Maďarsku rozšíria aplikáciu lieku bamlanivimab proti ochoreniu COVID-19 do štyroch univerzitných nemocníc a do župných nemocníc po tom, čo v Juhopeštianskej nemocnici Centrum a v Korányiho národnom pneumologickom ústave ukončili fázu jeho testovania.

Informovala o tom agentúra MTI. Riaditeľ Juhopeštianskej nemocnice Centrum István Vályi-Nagy uviedol, že na webovej stránke tejto nemocnice sprístupnia všetky príslušné informácie o bamlanivimabe, ako napríklad návod na použitie, ale aj formulár, v ktorom pacient vyjadrí súhlas pre liečbu týmto liekom.

12:11 SVET - Spojené štáty v pondelok prekročili hranicu pol milióna obetí ochorenia COVID-19, čo je viac ako v akejkoľvek inej krajine na svete.

Načítavam video...

Pri tejto príležitosti sa národu prihovoril americký prezident Joe Biden, ktorý označil tento míľnik za srdcervúci. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

"Ako národ nesmieme prijať takýto krutý osud. Musíme vzdorovať tomu, aby sme znecitliveli a prestali cítiť zármutok," vyzval Biden. Spolu s prvou dámou Jill Bidenovou a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou s manželom Dougom Emhoffom si následne obete uctili minútou ticha, počas ktorej pred Bielym domom zapálili sviečky.

12:09 SLOVENSKO - Neštátne zdravotnícke zariadenie a nezisková organizácia Poliklinika Senica, ktorej zakladateľom je mesto Senica, je pripravené na otvorenie očkovacieho centra proti COVID-19.

TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová. Čaká sa na podpis zmluvy s ministerstvom zdravotníctva.

12:06 SLOVENSKO - Otázku demisie ministra Krajčího podľa Kollára na koaličnej rade neotvorili.

Potvrdil však, že o tejto alternatíve hovorili na stretnutí lídrov.

"Sedeli sme ako štyria lídri a tam sme sa bavili aj o tejto alternatíve," uviedol. Nepovedal však, či je demisia ministra v hre. "Všetko je na pleciach pána premiéra, keď sa rozhodne áno, tak áno, keď sa rozhodne nie, tak nie," dodal.

11:48 SLOVENSKO - „S predĺžením núdzového stavu to vyzerá natesno,“ vyhlásil pred stretnutím v Prezidentskom paláci predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Podľa Kollára zrejme bude problém dodať na stredajšie (24. 2.) hlasovanie v pléne 76 koaličných poslancov.

Rátame s tým, že prídeme v dostatočnom počte, ale toľko poslancov je chorých alebo v karanténe, že vyzerá to natesno. Ak sa to nepodarí, budeme musieť nájsť plán B, zatiaľ ho nemáme,“ dodal Kollár.

11:39 SLOVENSKO - Spišskonovoveskí policajti zistili počas kontroly dodržiavania nariadených epidemických opatrení niekoľko porušení.

Týkali sa obchodných prevádzok čínskeho textilu v centre mesta, ktoré boli aj napriek súčasnému zákazu otvorené.

"V dvoch prevádzkach bolo zistené nerešpektovanie nariadenia o zatvorení prevádzky. Policajti zistili spolu až 15 priestupkov proti platným epidemickým nariadeniam," informovala košická krajská polícia na svojom facebooku.

11:33 SLOVENSKO - Mobilné odberové miesto pri bratislavskej Poliklinike Karlova Ves je opäť v prevádzke.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman. "Od pondelka 22. februára opäť funguje MOMka pri Poliklinike Karlova Ves. Po tom, ako Ministerstvo zdravotníctva SR nepredĺžilo zmluvu župnej poliklinike, hľadal BSK možnosti, ako situáciu vyriešiť," uviedla hovorkyňa a dodala, že prevádzku pracoviska bude nakoniec kompletne hradiť BSK ako službu vo verejnom záujme.

11:32 SLOVENSKO - Štát pozoruje už niekoľko týždňov mierny, ale trvalý pokles počtu zariadení sociálnych služieb (ZSS) s výskytom zamestnancov či klientov chorých na COVID-19.

Načítavam video...

Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Začiatkom februára evidovali 281 zariadení v krízovej situácii, momentálne ich je 257.

11:31 SLOVENSKO - Pandémia nového koronavírusu zasiahla i do mestskej hromadnej dopravy na území Prievidze a Bojníc.

Kým v roku 2019 mali samosprávy za výkony vo verejnom záujme preplatok, za minulý rok im vznikol nedoplatok približne 111.000 eur. Podpísal sa pod to výpadok tržieb, ten dosiahol približne 300.000 eur.

11:30 SLOVENSKO - Rada Nitrianskeho regionálneho združenia ZMOS opätovne vyzvala kompetentné orgány na pomoc pri testovaní obyvateľov na ochorenie COVID-19.

Predstavitelia miest a obcí tak zopakovali svoju výzvu zo začiatku februára, v ktorej upozornili, že úlohou miestnej samosprávy nie je zabezpečovanie zdravotnej služby. Zároveň pripomenuli, že na pravidelné testovanie nemajú dostatočné kapacity.

11:28 SLOVENSKO - Včerajšia koaličná rada k predĺženiu núdzového stavu bola konštruktívna, pre agentúru SITA to uviedol predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš.

Ako ďalej ozrejmil, na koaličnej rade sa predstavitelia vládnych strán zaoberali aj návrhmi zákonov na najbližšiu parlamentnú schôdzu, ktorá sa začína 16. marca.

10:55 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič a predseda parlamentu Boris Kollár prišli na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej do paláca, aby hovorili o pandémii.

Situácia je podľa prezidentky veľmi vážna. Ústavní činitelia sa podľa hovorcu prezidentky majú zaoberať reflexiou tejto situácie z vnútropolitického aj epidemiologického hľadiska.

10:51 SVET - Mexiko prijalo prvú zásielku ruských vakcín proti covidu.

Na letisku v metropole Mexiko pristálo v pondelok v noci lietadlo spoločnosti British Airways, ktoré priviezlo z Moskvy 200-tisíc dávok vakcíny Sputnik V. Informoval o tom v utorok mexický minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard. Vláda plánuje ako prvých zaočkovať obyvateľov chudobných štvrtí hlavného mesta Mexiko.

10:50 SVET - Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii za trojmesačné obdobie do konca decembra medziročne stúpla o 1,3 percentuálneho bodu na úroveň 5,1 percenta.

Podľa údajov britského štatistického úradu bolo v krajine počas októbra až decembra 1,74 milióna nezamestnaných, čo bolo o 454-tisíc viac ako v rovnakom období pred rokom. Informuje o tom portál BBC.

9:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 1 998 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2. Potvrdili aj ďalších 94 úmrtí na covid.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (362), nasledujú Bratislavský (353), Prešovský (351), Žilinský (345), Trnavský (206), Trenčiansky (160), Nitriansky (154) a Banskobystrický (67). Je medzi nimi 971 mužov a 1 027 žien.

V pondelok zaočkovali ďalších 5 194 ľudí, celkovo už vakcínu dostalo 280 503 ľudí. Druhú dávku má už 101 929 z nich.

V pondelok urobili aj 179 448 antigénových testov, pozitívnych bolo 2 741, čo predstavuje 1,53 percenta. Pozitivita pondelňajších 9 869 PCR vyšetrení je na úrovni 20,25 percenta.

V nemocniciach je s covidom 3 723 ľudí, ďalších 294 hospitalizovaných má naň podozrenie. Na intenzívkach je 317 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 348 chorých.

9:49 SVET- Nákazu koronavírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku potvrdili testy za posledný deň 1 628 ľuďom.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 103 zväčša starších chronicky chorých pacientov, kým predošlí deň zaznamenali 48 úmrtí.

Vyplýva to z údajov operačného štábu zverejnených na webovej stránke.

9:25 SLOVENSKO - Ministerstvo pôdohospodárstva plánuje v nasledujúcom období realizovať novú, tzv. COVID výzvu. V rámci nej bude snahou agrorezortu zahrnúť do podpory aj druhospracovateľské odvetvie, vrátane pekárov.

Ministerstvo tak pre agentúru SITA reagovalo na výzvu slovenských pekárov, ktorí v pondelok informovali o tom, že ak im štát čoskoro finančne nepomôže, ceny pečiva výrazne porastú.

Súvisiaci článok Prezidentka sa obrátila s požiadavkami na ministra zdravotníctva Čítajte 

9:15 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová sa vzhľadom na vážnu epidemickú situáciu v utorok obrátila listom na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Požaduje od neho zabezpečenie sekvenovania vzoriek a riešenie ohodnotenia zdravotníckeho personálu. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

O aktuálnej situácii bude prezidentka dnes diskutovať aj s premiérom Igorom Matovičom a predsedom parlamentu Borisom Kollárom.

9:10 SLOVENSKO - Mesto Vranov nad Topľou začalo od začiatku tohto týždňa s bezplatným doručovaním respirátorov typu FFP2 všetkým obyvateľom mesta nad 65 rokov veku. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemická situácia.

Celkovo roznesú 6 546 respirátorov pre 3 273 obyvateľov do 2 319 domácností.

9:03 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 4 182 na celkovo 1 311 844.

Chorobe Covid-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 153 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 25 309.

8:55 SLOVENSKO - Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) zaznamenal od konca októbra 2020 dovedna 2 239 pozitívne testovaných osôb na ochorenie Covid-19 z celkového počtu 95 687 vykonaných testov.

ZVJS vykonal v rámci celoplošných testovaní sedem kôl. V nich otestoval 31 539 väznených osôb, z ktorých pozitívny test malo 1 570 väzňov. Celkový počet doteraz potvrdených pozitívnych prípadov z radov príslušníkov a zamestnancov zboru bol 406.

8:51 SLOVENSKO - Majú teplotu vyššiu ako 38 stupňov Celzia, trápi ich suchý kašeľ a niektorí majú hnačky alebo vracajú. Hoci majú covid-19, ich zdravotný stav si nevyžaduje, aby museli ísť do nemocnice.

Súvisiaci článok Ambulantnú liečbu pacientov s covidom sprevádza chaos Čítajte 

Spomínaní pacienti potrebujú liečbu od ambulantného lekára. Niektorí sa však sťažujú, že sa svojmu lekárovi nevedia dovolať.

Ambulantní lekári zas kritizujú ministerstvo zdravotníctva, že síce povolilo liečbu jedným z liekov, ktorý by mohol na koronavírus zaberať - ivermektínom, ale nevydalo k nemu inštrukcie. Nevedia ho preto pacientovi predpísať, aby si ho mohol vyzdvihnúť v lekárni.

8:20 SVET - Česká vláda rozhodla, že nosenie respirátorov na frekventovaných miestach bude v krajine povinné od štvrtka 25. februára. Ľudia ich budú musieť mať napríklad v obchodoch, nemocniciach, prostriedkoch verejnej dopravy, na zastávkach alebo v čakárňach.

Na týchto miestach môžu mať aj nanorúška alebo minimálne dve chirurgické rúška na sebe, nie však už látkové rúško alebo šál. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Výnimku v nosení respirátorov budú mať deti od dvoch do 15 rokov, budú však musieť nosiť chirurgické rúška. Do konca mesiaca tiež bude platiť výnimka a porušenie povinnosti lepšie sa chrániť nebudú v Česku prísne trestať. Minister zdravotníctva Jan Blatný vysvetlil, že ľudia by nemali dosť času sa pripraviť.

8:09 SLOVENSKO - Počet pozitívne testovaných ľudí bez domova na ochorenie v meste Banská Bystrica počas posledných dní stúpol. V karanténnom centre v priestoroch bývalej Základnej školy na Magurskej ulici, na sídlisku Sásová, momentálne evidujú päť prípadov. Povinná 14-dňová karanténa platí aj pre nich.

Všetci umiestnení sú bez zásadných klinických príznakov a okrem priestorov majú zabezpečenú i stravu, informovala TASR Dominika Mojžišová z banskobystrického magistrátu.

8:00 SVET - Počet nových prípadov nákazy v Česku opäť vyskočil nad 11-tisíc. Nad touto hodnotou bol aj vo štvrtok a piatok minulého týždňa (od utorka do piatku neklesol pod 10-tisíc), iba cez víkend, kedy sa testuje menej, boli čísla nižšie.

Aktívnych prípadov v krajine je už 120 823, hospitalizovaných je 6 573 ľudí, z toho 1 329 je vo vážnom stave. Pandémia si v Česku vyžiadal 19 537 obetí.

7:41 SVET - Kiná v americkom meste New York sa od budúceho mesiaca znovu čiastočne otvoria. Ide o najnovšie uvoľnenie pandemických obmedzení v meste.

Guvernér Andrew Cuomo vysvetlil, že kiná budú môcť od 5. marca fungovať na 25 percent svojej kapacity, čo je do 50 divákov na jednom premietaní. Kiná sa otvoria takmer rok po ich zatvorení.

Už od 12. februára platí, že reštaurácie môžu púšťať zákazníkov do vnútorných priestorov, ale iba na 25 percent kapacity. Tento týždeň sa tiež môžu znovu otvoriť na desať percent kapacity veľké arény, vrátane športových štadiónov.

7:20 SLOVENSKO - Každé ráno novinárom pípne správa na mobile s najnovšími štatistikami Covid-19. Každé ráno stúpne nielen počet nakazených, počet úmrtí, ale aj počet hospitalizácií v nemocniciach.

Slovensko sa už prebojovalo na čelo ďalšieho tragického rebríčka - tentokrát v počte hospitalizácií na počet obyvateľov. Pritom máme neporiadok v dátach, mnohí ľudia majú veľmi svojský výklad toho, čo znamená lockdown a zákaz vychádzania a koalícia sa momentálne vadí o neschválenom Sputniku, no akútnu situáciu nerieši.

Čo sa vôbec dá robiť? A ako z tohto von? Zuzana Kovačič Hanzelová sa v dnešnom vydaní Dobrého rána pýta analytika Martina Smatanu.

7:00 SVET - Česká polícia preveruje okolnosti smrti 82-ročného pacienta s pľúcnym ochorením Covid-19, ktorý minulý piatok zomrel v nemocnici v meste Sušice v Plzenskom kraji. Lekári ho údajne ako neperspektívneho deň predtým odpojili od pľúcneho ventilátora na JIS.

Dobre informovaný zdroj denníku Právo potvrdil, že polícia začala prípad preverovať ako podozrenie z usmrtenia z nedbanlivosti.

Šéf nemocnice Jiří Vlček akékoľvek pochybenie odmieta. Lekári mu povedali, že sa riadili presne podľa stanovených postupov pre covidových pacientov na JIS. "Samozrejme, nastávajú situácie, a to nielen u nás, keď pacienta z ventilátora odpojíme. Určite to nie je preto, že ventilátor potrebuje niekto iný, ale preto, že s ohľadom na zdravotný stav pacienta a jeho prognózu nemá ďalšie zotrvanie na prístroji už žiadny efekt," povedal podľaNovinky.cz Vlček.

Zdôraznil tiež, že v týchto prípadoch musí dať súhlas rodina a k dispozícii je aj podrobná lekárska dokumentácia. Tá vysvetľuje, že predlžovanie času napojenia pacienta na ventilátor nemá zmysel.

Súvisiaci článok Poľsko a Maďarsko už plánujú, ako dať zaočkovaným viac voľnosti Čítajte 

6:35 SVET - Viaceré európske vlády už plánujú, ako spod niektorých obmedzení oslobodiť ľudí, ktorí covid nedávno prekonali alebo sú proti ochoreniu už zaočkovaní.

Napríklad v Maďarsku by tí, ktorí dostali obe očkovanie látky, mohli byť oslobodení spod nočného zákazu vychádzania.

Voľnejší pohyb zaočkovaným chcú umožniť aj v Poľsku, kde plánujú zaviesť elektronický vakcinačný pas.

Viac si o plánoch európskych krajín prečítate v texte Niny Sobotovičovej >>>>

6:18 SVET - Počet nových prípadov nákazy koronavírusom na 100-tisíc obyvateľov za sedemdňové obdobie klesol v Španielsku prvýkrát od 15. decembra pod 100. Na Baleárskych ostrovoch, ktoré sú obzvlášť obľúbené u nemeckých dovolenkárov, kleslo toto číslo pod 50.

Vzhľadom na klesajúcu mieru infekcie sa opatrenia proti koronavírusu v niektorých mestách a regiónoch uvoľňujú. Španielska ministerka cestovného ruchu Reyes Marotová vyjadrila presvedčenie, že čoskoro príde do krajiny viac dovolenkárov, uviedla stanica RTVE.

6:00 SVET - Cieľom Portugalska je mať v lete zaočkovaných 70 percent obyvateľov, oznámila ministerka zdravotníctva Marta Temidová.

Ministerka informovala o cieľoch vlády na tlačovej konferencii v čase, keď sa počty nových prípadov nákazy v krajine výrazne znižujú. Ešte v januári malo pritom Portugalsko najvyššiu mieru nákazy na svete.

V krajine zatiaľ dostalo prvú dávku vakcíny proti koronavírusu okolo 294-tisíc ľudí a dve dávky vpichli 106-tisíc ľuďom. Koordinátor národného programu očkovania Henrique Gouveia e Melo povedal, že kolektívna imunita "by sa mala dosiahnuť v auguste alebo začiatkom septembra", ak "sa potvrdia predpovede o dostupnosti vakcín". Program očkovania by sa mal zrýchliť "od druhého kvartálu a dosiahnuť 100-tisíc vakcín za deň", v porovnaní so súčasným priemerom 22-tisíc vakcín, spresnil koordinátor.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 5. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 2. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 3. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 4. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
 5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 6. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 7. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 8. Sodastream sa mení
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 626
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 955
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 689
 4. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 603
 5. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 576
 6. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 000
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 1 992
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 1 696
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu