BRATISLAVA. Slovenskí vedci chcú s premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) hovoriť o COVID automate, obmedzení mobility, trasovaní či sekvenácii pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19, ale chcú prehodnotiť aj pravidelné testovanie.
V utorok to pred stretnutím povedali vedec Pavol Čekan a lekár Vladimír Krčméry.
Obmedzenie mobility a sekvenovanie
„Celá táto infekcia je importovaná. Najprv z Číny, potom zo severného Talianska, z južného Rakúska. V súčasnosti je ten nový variant importovaný z Veľkej Británie. Ďalšie dva hrozia z Južnej Afriky a z Brazílie,“ pokračoval Krčméry. Jediným riešením je podľa neho obmedzenie leteckej dopravy z postihnutých oblastí.
Rovnako sa s Čekanom zhodli, že vzorky treba systémovo sekvenovať. "Každý, kto má cestovateľskú anamnézu z krajín, kde sa vie o prevalencii infekčnejších a zároveň aj smrtnejších typoch, tak práve sekvenáciou to vieme zistiť," povedal Čekan s tým, že ideálne by bolo sekvenovať v počte 500 vzoriek týždenne. Verí, že pandémiu čoskoro potlačíme.
Krčméry povedal, že pokiaľ nebude COVID automat dostatočne funkčný, nie je to absolútna dogma. „Automat sa síce ťažko rodil, ale pokiaľ zistíme, že nebol funkčný a dostatočný, môže sa zmeniť,“ uviedol. Dôležité je podľa neho najmä znížiť počty hospitalizovaných.
Nová epidémia
Juhoafrický variant znamená podľa biochemika Pavla Čekana novú epidémiu. Tento variant bol v Tirolsku zaznamenaný už v stovkách prípadov, na Slovensku však zatiaľ potvrdený nebol.
„Je to nová epidémia v pandémii. Má prvú vlnu a určite nechceme, aby mala druhú vlnu,“ doplnil infektológ Vladimír Krčméry. Jedným z možných riešení je podľa neho príklad Izraela, ktorý uzavrel vzdušný priestor na 14 dní. Drastické opatrenia podľa neho pritom nemusia trvať dlho.
Okrúhly stôl s odborníkmi
Pozvanie premiéra k okrúhlemu stolu o ďalších krokoch a opatreniach, ktoré majú pomôcť zlepšiť epidemickú situáciu na Slovensku, prijali vedci a odborníci - epidemiológovia, infektológovia a analytici.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) chce s odborníkmi, vedcami a epidemiológmi diskutovať o tom, ako zastaviť rast počtu pacientov s ochorením COVID-19.
Ešte v pondelok (22. 2.) vyhlásil, že počty hospitalizovaných s ochorením COVID-19 na Slovensku rastú aj napriek zavedenému zákazu vychádzania či prijatiu COVID automatu. Od odborníkov očakáva odpoveď, akým spôsobom sa majú na Slovensku zmeniť pravidlá.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?